Haarlems Dagblad Rampzalige nacht voor de K.L.M. Scotland Yard De „Nijmegen" stort in Schotland neer. Directeur Veenendaal en piloot Parmentier onder de vijf en dertig doden De zes neutralen" komen Vrijdag met een verzoenende resolutie Communistische elementen bezetten steden in de Amerikaanse zone Stakers verschansen zich in de mijn „Couriot" te Saint Etienne Weerbericht 63e Jaargang Nó. 19071 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Doiillerilas 21 Octolier 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Idvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «Dprecijte llaarlcmsrtie Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem HET HOOFDKWARTIER van de politie in Londen is in de gehele wereld be kend. Misschien hèeft Conan Doyle met zijn eertijds vermaarde verhalen over Sherlock Holmes daar wel het meeste toe bijgedra gen. Ofschoon hij „the Yard" niet. in de hoogte stak. Zijn geniale detective uit Baker Street beschaamde door wonderbaarlijke scherpzinnigheid telkens de inspecteur Lestrade, die een min of meer onnozele indruk maakte. De werkelijkheid van Scotland Yard was evenwel anders dan de fictie Sherlock Holmes. Bovendien is het een bekend verschijnsel, dat een mens of een instelling meer faam kan verwerven door critiek dan door lof. Andere schrijvers van detective-stories hebben Scotland Yard ook in hun verhalen betrokken. Maar zelf verwierf het todh ook vermaardheid door zijn optreden in veel geruchtmakende zaken en door de Bobby. Die is geen geheimzin nige speurder maar de gewone agent op straat: bedaard, hoffelijk, hulpvaardig en dientengevolge dan ook zeer populair bij het publiek. De politie kan in Engeland steeds op de medewerking der bevolking rekenen. Dat is een van haar grote voor delen ook bij de opsporing van misdadigers. Een ander voordeel, dat de Britten op ieder gebied te baat hebben genomen en dat hun in feite een zo hechte volkseenheid en een zo belangrijke positie in de wereld heeft bezorgd is, dat zij op een eiland wonen. Dat maakt het misdadigers veel moeilijker dan op het Continent, om naar het buitenland te ontsnappen. Onlangs heeft Anthony Abbot in The American Weekly de deugden van Scotland Yard's beleid nog eens breed uitgesponnen, kennelijk met de bedoeling de Amerikaanse politie erop attent - te maken. Hij heeft vermeld dat in het jaar 1945 in de Ver enigde Staten 11234 moorden en doodsla gen werden gepleegd en in Engeland slechts 406 en dat van die 406 moordenaars er maar 5 niet werden opgespoord. Het aantal niet ontdekten in Amerika werd 'niet ge publiceerd. Abbot zegt: ieder mag het zelf raden. Een brillante Franse detective moge vdrtrouwen op zijn intuïtie, de Amerikaan op logica, laboratorium-werk-en de kunst van de scherpschutter, maar de Engelse speurder grondt zijn werk op kennis van de menselijke natuur en op een geweldig archief vol persoonlijke bijzonderheden be treffende ieder, die wel eens gezeten heeft. Gevangenen worden nauwkeurig geobser veerd en al hun gewoonten en eigenaardig heden genoteerd. Men vindt het bijvoor beeld de moeite waard te noteren dat een gevangene niet van gekookte aardappelen houdt, dat hij graag mars-muziek neuriet en een. sigaret met zijn linkerhand kan rollen. Dat is even interessant als zijn signalement. Van de rapporten, op die wijze samengesteld, wordt in 999 van de 1000 gevallen nooit gebruik gemaakt, maar het diXizendste leidt tot de opsporing van de moordenaar. Dat is dus wel een heel andere methode dan die van Sherlock Holmes, die door zijn schepper veeleer als een combi natie van Franse en Amerikaanse methoden werd samengesteld. Scotland Yard be schouwt technische of wetenschappelijke hulpmiddelen als een aanvulling, die even wel nooit de ervaren speurder, de mensen kenner, kan vervangen. Het pleegt zijn verhoren te houden met onuitputtelijk ge duld en vriendelijkheid. Het haast zich niet en dringt niet aan. Het stelt soms helemaal geen vragen, maar wacht, tot de verdachte zelf begint te praten. Abbot heeft zijn uit eenzetting met typische voorbeelden toe gelicht. Maar zijn cijfers heeft hij gebaseerd op het jaar 1945. Sindsdien heeft in Engeland, voornamelijk in de wereldstad Londen tienmaal zo groot in bevolkingsaantal als Amsterdam en altijd benadeeld door de aanwezigheid van een grote hoeveelheid internationaal schuim" zich een crime wave, een golf van misdaad, ontwikkeld. Volgens de statistieken over 1947 was het aantal strafbare feiten 7.3 hoger dan in 1946, dat al veel ongunstiger was dan zijn vooroorlogse voorgangers. Het aantal mis daden, waarbij mensen werden aangeval len rees sterk en in elf moordzaken werd geen arrestatie verricht. Dit houdt geen critiek in op de methoden van Scotland Yard. Het wordt ook groten deels verklaard door de algemene daling van moreel besef na een oorlog, opleiding van veel jonge mensen in het gebruik van geweld, verstoring van het gezinsleven en uitwerking van de zwarte.handel zoals The Observer opmerkt. Het blad voegt daar evenwel nog een andere oorzaak aan Die is het tekort aan personeel bij de politie. De Metropolitan Police dat is dus die van de hoofdstad heeft een te kort van vijfduizend man en buiten Lon den hebben Engeland en Wales zesduizend vacatures. (Schotland is hier niet bij inbe grepen.) Er is zoveel vraag naar arbeids krachten in het land, dat de politie erdoor benadeeld wordt in haar aanwerving. Haar lonen en salarissen zijn minder gestegen dan die in vele andere beroepen: zij woi'dt nu betrekkelijk laag bezoldigd. Het werk is zwaarder geworden door de toeneming van de misdaad en de gewone politieman heeft daarbij toch minder kans op avontuur en het behalen van een bijzonder succes, om dat „the Yard" meer dan vroeger zijn bij zondere krachten inschakelt. In de jaren der vooroorlogse werkloosheid kon de po litie met grote kieskeurigheid uit een groot aantal gegadigden haar mensen kiezen. Nu heeft zij tekort aan sollicitanten en het Engelse blad vermeldt zelfs dat vele be ginnelingen het binnen een jaar weer op geven. Vaak is de oorzaak, dat zij geen goede huisvesting in de buurt van hun werk kunnen krijgen. Maar ook de te lage beta ling doet zich gelden; de Observer dringt ook aan pp een aanzienlijke loons- en salarisverhoging voor de politie ondanks de bestaande noodzaak, om in het algemeen de lonen op het bestaande peil te houden. De kans doet zich nu ook voor, dat de men sen -bijbaantjes gaan zoeken, hetgeen on aanvaardbaar is. Een en ander bewijst, dat ook het beste politiekorps ter wereld in sociale zin voort durende aandacht en voorziening behoeft om zijn taak op hetzelfde peil en met dezelf de aandacht te blijven verrichten. Men is zich in Engeland bewust van het belang der zaak en een onderzoek is ingesteld door de minister van Binnenlandse Zaken, onder Wie de politie staat. R. P. De heer C. F. Overhoff heeft om gezond heidsredenen besloten, af te treden als voor zitter van de Nederlandse Vereniging voor de Effectenhandel en als lid van de Raad Van Bijstand. Een zware slag heeft in de afgelopen nacht de K.L.M. getroffen. De Constellation „Nijmegen", welke om halftien Woensdagavond van Schiphol met bestemming New York v/as vertrokken, is even voordat het een tussenlanding zou maken op het vliegveld Prestwick in Schotland, in aanraking gekomen met een bovengrondse hoogspanningsleiding en in brand geraakt. Even later is het toestel op ongeveer acht mijl van het vliegveld neergestort. Van de uit tien koppen bestaande bemanning kwamen er zeven om het leven. Van de dertig passagiers brachten er slechts twee het leven af, zodat deze ramp vijf-en-dertig mensenlevens heeft geëist. Tot de slacht offers behoren de bekende K.L.M.-piloot K. D. Parmentier en de directeur der K.L.M. H. Veenendaal. Een K.L.M.-Constellation van hetzelfde type als de verongelukte „Nijmegen". kwam Een inwoner van Tarbolton, een dorpje in de omgeving van Prestwick, zag het on geluk gebeuren. Het toestel cirkelde twee maal laag boven het dorp en op de vleugels en de romp waren vlammen en lichtschijn sels te zien. Het viel op anderhalve kilo meter afstand van het dorp neer en schoot nog enige honderden meters door, waarbij de telefoonlijn naar een nabij gelegen boer derij vernield werd. De landbouwer Neil, op wiens land de machine was neergeko men, moest daarom te voet naar Tarbolton gaan, om hulp te halen. Spoedig waren doktoren en de brandweer ter plaatse, doch het was niet mogelijk het brandende toe stel te naderen. Toen het vuur was uitgewoed, bleek slechts het staartstuk van de romp door de vlammen gespaard te zijn. In dit gedeelte troffen de mannen van de hulpverlenings dienst zes personen aan die, hoewel zwaar gewond, er het leven hadden afgebracht. Het waren de boordwerktuigkundige J. J. Beukenkamp uit Amstelveen, de tweede telegrafist W. Bleuze, de steward P. J. Overbeek uit Amsterdam, de stewardes mej. Elsie A. M. Fly uit Amsterdam en twee passagiers, mevrouw M. K. Rohrs, een Amerikaanse, en de heer W. H. Philippo uit Sassenheim. Reuter meldt, dat het mistig was toen het ongeluk gebeurde. Even tevoren was een radiobericht van het toestel ontvangen van de volgende inhoud: „Ik heb iets geraakt. Ik sta in brand. Ik tracht te stijgen." Omgekomen leden der bemanning Gedood werden de leden van de beman ning: K. D. Parmentier, Badhoevedorp, ge zagvoerder; C. J. O'Brien, Ierland, tweede piloot; H. 'W. W. Parks, Engeland, derde piloot; H. P. P. Hurts, Amsterdam, telegra fist; B. Timmer, Veenhuizen, boordwerk tuigkundige; J. C. Mink, Den Haag, steward. De tweede telegrafist W. Bleuze uit Rot terdam, die zwaar gewond was, is in het ziekenhuis overleden. Namen der omgekomen passagiers. Bij de 28 omgekomen passagiers bevon den zich de volgende tien Nederlanders: Marie Katherina FuldWarschauer, Edgar Fuld, Milly Mary Fuld, allen uit Naarden; Karei Abraham de Leeuw, Amsterdam; Arie Philippo uit Sassenheim; Eïiazar Pinto, Amsterdam; Roseth Engilina Pinto, Amster dam; Gysbertus Sas (diplomatieke pas). Washington; Hermanus Franciscus Tol. 's-Gravenhage en Hendrik Veenendaal, di recteur K.L.M., Wassenaar. Met uitzondering van mevrouw Rohrs kwamen alle buitenlandse passagiers om het leven. Het waren: Mary Badir, Henry Finnie, James Rampas, John Reichel, Lud- wig F. Rohrs, William Francis Gale, Rup- pert Wedermeyer, Emma Wedermeyer (allen U. S. A.); Paul Christo Cat- selides (Griekenland); Maria Gamanova (Tsjechoslowakije) :David Heumann (Duits land); William Hilarius (Zuid-Afrika); Alfred Hohenlohn (Oostenrijk); Austin Francis Ed. Mclnnerny (Groot-Brittannië) Maria Reichel (Oostenrijk); Floriance Schlumpf (Zwitserland); Rubin Radzano- wicz en Hena Chaja Radzanowicz (beiden Polen). K. D. Parmentier Parmentier is niet meer. De K.L.M - luchtmillionnair, die wereldbekend werd door de vlucht met de „Uiver" in October 1934 naar Melbourne is op zijn post ge vallen. Koene Dirk Parmentier werd 26 Sep tember 1904 te Amsterdam geboren. Hij kreeg zijn vliegeropleiding bij de militaire luchtvaartafdeling te Soesterberg, Op 1 Mei 1929 kreeg Parmentier een vaste aan stelling bij de Nederlandse Luchtvaart maatschappij. In de zomer van 1934 werden Parmen tier en de toenmalige vertegenwoordiger in Amerika en hoofdwerktuigkundige der K.L.M. Hendrik Veenendaal, aangewezen om de Douglas DC-2 van de Douglas- fabrieken te Santa Monica in Californië over te nemen en het toestel over te vlie gen naar New York. Daar werd het toestel aan boord van de ..Statendam" gebracht, die het naar Rotterdam bracht. Op 19 Sep tember 1934 stond de „Uiver" op Neder landse bodem. Op Zaterdag 20 October 1934 startte de „Uiver" met haar bemanning K. D. Par mentier, gezagvoerder, J. J. Moll, eerste officier. C. van Bruggen, radio-telegrafist en B. Prins, werktuigkundige, voor de „Melbourne-race". Ondanks een noodlan ding op de renbaan van Albury, ongeveer de 250 kilometer van het doel. „Uiver" als tweede binnen. Woensdag 21 November 1934 landde de „Uiver" na een zegetocht door Nederlands Indië, op het vliegveld Schiphol. Parmentier vloog op alle lijnen der K.L.M. Hij bracht na de bevrijding de eerste K.L.M.-Lockheed „Constellation" en K. D. Parmentier. de eerste K.L.M. Douglas DC-6 van Ame rika naar Nederland. Parmentier was hoofd van het vliegbe drijf der K.L.M. H. Veenendaal De heer Hendrik Veenendaal werd op 26 Juli 1899 te Maarn geboren. Op 7 Fe bruari 1921 trad hij bij de K.L.M. in dienst als monteur. In 1930 werd hem opdracht gegeven, om in de Verenigde Staten bij de „Pratt en Whitney" fabrieken de nieuwe „Wasp"-motor te bestuderen en sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, belast met het overnemen van vliegtuigen en motoren van Amerikaanse fabrieken. De heer Veenendaal, die in 1931 tot hoofdwerkmeester was bevorderd, maakte deze reizen meermalen in gezel schap van de heer P. Guillonard, hoofd van het technisch bedrijf der K.L.M. In 1939 zouden de heren Guillonard en Vee nendaal in de Verenigde Staten een proef vlucht van een Sikorsky-toestel mee maken. Er was echter slechts één plaats open en alleen de heer Guillonard kon meevliegen. Het vliegtuig verongelukte en de K.L.M. verloor in de heer Guillonard een kundig leider. Medio 1939 werd de heer Veenendaal als zijn opvolger benoemd. Na de bevrij ding werd de heer Veenendaal reserve kapitein voor algemene diensten bij het Militair Gezag. Kort daarop hervatte hij zijn functie als hoofd van het technisch bedrijf der K.L.M. In April 1946 werd de heer Veenendaal benoemd tot directeur. Generaal-majoor Sas. Generaal-majoor Gijsbertus Jacobus Sas werd 1 Augustus 1892 te. Leeuwarden ge boren. In 1910 kwam hij op de Koninklijke Militaire Academie te Breda, In 1936 werd hij aangesteld als militair attaché te Berlijn. Na korte tijd in Nederland gedétacheerd te zijn geweest bij de Generale Staf werd hij in April 1938 wederom militair attaché aan het Nederlandse gezantschap te Berlijn. Majoos Sas is het toen geweest, die her haaldelijk de Nederlandse regering gewaar schuwd heeft omtrent de gevaren, die Ne derland bedreigden. Hij had deze gegevens van de Duitse generaal Oster, die meende op deze wijze Europa voor een ramp te kunnen behoeden. Majoor Sas heeft even eens gepoogd Noorwegen te waarschuwen voor de inval, die in dit land beraamd werd. Hier te lande heeft men de inlichtingen van majoor Sas gewantrouwd. Achteraf is gebleken, dat de informaties van majoor Sas volkomen juist waren. Bij het .uitbreken van de oorlog week hij naar Engeland uit, waar hij in Juni 1940 bevorderd werd tot luitenant-kolonel. Van 19401942 was hij commandant van de Nederlandse troepen in Canada. In 1943 tot kolonel bevorderd, diende hij in Engeland en Amerika de re gering op verschillende wijze. Na de be rijding werd hij in 1946 aangesteld tot militair attaché te Brussel. Sedert Augus tus 1947 was hij ais zodanig te Washington werkzaam. In October 1946 werd hij bevor derd tot generaal-majoor. Rozet Herzberger. Mevrouw Rozet PintoHerzberger, die met haar echtgenoot» de Amsterdamse ma kelaar E. Pinto, tot de slachtoffers behoort, was bekend door de reportages, welke zij voor de A.V.R.O. maakte. Zij was met haar echtgenoot op weg naar Lima (V.S.), waar het echtpaar zich zou vestigen. Mevrouw Herzberger verzorgde tevens voor de V.A.R.A. een radiocursus verkoop- kunde. Vóór de oorlog was zij verbonden aan de personeelafdeling van „De Bijen korf". E. Fuld De heer E.. Fuld uit Amsterdam, die met zijn echtgenote en zijn 25-jarige dochter bij het vliegtuigongeluk is omgekomen, was een bekende figuur in luchtvaart kringen. Hij was mede-oprichter van de K.L.M. en jarenlang bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart. In 1912 behaalde hij in Enge land het brevet van balloncommandant. De heer Fuld was werkzaam in het bank bedrijf en bestuurslid van de Amsterdamse Bankvereniging. Bij het zilveren jubileum van de K.N.V.V.L. werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Voorts was hij drager van de gouden lucht vaartmedaille. Hij bereikte de leeftijd van 58 jaar. A. Philippo De heer A. Philippo uit Sassenheim was 43 jaar en gehuwd. Hij had geen kinderen. Hij was, evenals zijn 31-jarige broer W. H. Philippo, directeur van de N.V. Bloembol lenkwekerij Gebroeders Van Zonneveld en Philippo. Beiden waren met de „Nijmegen" op weg naar New York. De heer A. Philippo was ondervoorzitter van de Bond van Bloemb^llenhandelaren. In Berlijn alleen verkiezingen in Russische stijl, aldus Kotikof Generaal Alexander Kotikof, de Russi sche commandant van Berlijn, verklaarde gisteravond in een brief aan de waar nemende burgemeester van Berlijn, Ferdi nand Friedensburg, dat de Sovjets nieuwe verkiezingen in Berlijn zouden toejuichen, doch alleen indien die gehouden worden volgens de Russische plannen. De brief van Kotikof vernietigt voor de bewoners van de Oostelijke sector van de vroegere Duitse hoofdstad practisch alle hoop op vrije verkiezingen. Men was van mening, dat de Westelijke sectoren hun voorbereidingen voor het houden van ver kiezingen zullen voortzetten. De laatste verkiezingen in Berlijn zijn gehouden in October 1946, toen de sociaal democratische partij de overwinning be haalde met een grote meerderheid. (United Press). Het woord is aan..„. Edmond Bouty: Het is onwetenschappelijk, te ont kennen wat men niet kan verklaren. Tsjangtsjoeng gevallen De Chinese regering heeft toegegeven, dat de communistische troepen Tsjang tsjoeng, de hoofdstad van Mandsjoerije, zijn binnengedrongen. Een militaire woordvoerder verklaarde, dat in de straten van de voorsteden hevig gevochten wordt. De val van Tsjangtsjoeng betekent niet alleen een zware strategische slag voor de regering, maar tevens het onherstelbare verlies van veertigduizend goedgeoefende manschappen en een grote hoeveelheid mo derne oorlogsuitrusting, voornamelijk van Amerikaans fabrikaat. (United Press.) De Verenigde Staten hebben haar reeds geaccepteerd Uit Parijs meldt A.F.P.. dat de zes „neutrale" landen met hun ontwerp resolutie betreffende de Berlynse kwestie, die Vrijdag aan de Veiligheids- raad zal worden overhandigd,zijn klaar gekomen. De tekst, die volgens Ameri kaanse kringen de goedkeuring van de Verenigde Staten zou wegdragen, is gisteravond aan Wisjinski overhandigd. Reuter meldt, dat de resolutie geen recht streekse veroordeling van de Berlijnse blok kade als een bedreiging van de vrede zal inhouden. Opstand in Zaid-Korea In het door de Amerikanen bezette Zuidelijke deel van Korea is een op stand uitgebroken, die volgens de voor lopige beriehten ernstige vormen dreigt aan te nemen. Ongeveer 5000 commu nisten hebben een revolutionnaire ac tie ontwikkeld, die het karakter van een gewapende putsch aanneemt. Zij hebben reeds enkele belangrijke plaat sen bezet en rukken op naar de hoofd stad Seoel, waar de onlangs na de ver kiezingen gevormde regering haar zetel beeft. De Amerikaanse bezetting heeft nog niet ingegrepen. De steden Josoe en Soensjon in het uiter ste Zuiden zijn veroverd door de opstan delingen, die thans in sneUe opmars de be langrijke havenstad Poesan naderen. Er bevinden zich slechts weinig Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Korea en men ver wacht niet dat zij zullen ingrijpen, tenzij Amerikaanse installaties bedreigd worden. In het gehele gebied is de staat van beleg afgekondigd. De Zuid-Koreaanse regering is op het vliegveld van Seoel bijeengeko men onmiddeUijk nadat de premier, Syngham Rhee, uit het vliegtuig was ge stapt dat hem uit Tokio, waar hij een be zoek bracht aan generaal MacArthur, had teruggebracht. Naar verluidt hebben de opstandelingen het vermoorden van de premier op hun programma staan. De re gering heeft besloten de politietroepen uit te rusten met zware machinegeweren en verder alle mogelijke reservetroepen in te schakelen. Er zijn nog geen aanwijzingen dat strijd krachten van het communistisch geregeer de deel Noord-Korea de zönegrenzen heb ben overschreden. Gisteren werd gemeld dat de Russische troepen bezig waren Noord-Korea te verlaten. Nader wordt gemeld dat de opstand zijn begin vond in de gelederen van de rijks wacht, het politiecorps dat is opgericht na de installatie van de regering. Daardoor konden de opstandelingen meteen beschik ken over een groot aantal wapenen. Giste ren, vlak voor het uitbreken van de revo lutie, hebben de samenzweerders gepro beerd de premier te vermoorden toen deze zich naar het vliegveld begaf om een be zoek aan MacArthur in Tokio te brengen. Zij plaatsten bommen bij zijn huis en op enkele punten van de route die hij moest volgen. Deze aanslag mislukte doordat de toeleg tijdig ontdekt werd en de bommen onschadelijk konden worden gemaakt. De Amerikaanse autoriteiten in Zuid-Korea beschouwen de situatie als zeer ernstig. De opstandelingen worden door de troe- De resolutie zal, zo verwacht men, beide partijen verzoeken do beperkingen op het vervoer in het gebied van Berlijn op te heffen en de onderhandelingen over het toezicht op de valuta te hervatten. Ook zul len volgens de verwachting de grote mo gendheden worden uitgenodigd de bespre kingen in de raad van ministers van Bui tenlandse Zaken zo spoedig mogelijk te beginnen. In Westelijke diplomatieke kringen hoopt men, dat een resolutie in deze geest de Sovjet-Unie in het ongunstigste geval aan leiding zal geven zich van stemming te onthouden. Dit zou dan, aldus deze kringen, neerkomen op een stilzwijgende goedkeu ring. Tijdens zijn laatste onderhoud met Wis jinski heeft Bramuglia, voorzitter van de Veiligheidsraad, de nieuwe stap van de „neutralen" uiteengezet. Het feit, dat de onofficiële „commissie van zes" daarna vol vertrouwen met het opstellen van de reso lutie is voortgegaan, wordt in sommige kringen beschouwd als een aanwijzing, dat de Sovjet-houding zo al niet bevestigend, tenminste verzoenend is gebleken. Sir Maurice Peterson, de Britse ambas sadeur te Moskou, die sedert einde Juni met ziekte-verlof is geweest, heeft gisteren na zijn terugkeer te Moskou een onderhoud van drie kwartier met Molotof gehad. Bondowoso-affaire nog niet afgedaan De Bondowoso-affaire blijkt toch nog pen van de regering achtervolgd, aldus een niet afgedaan. Het hoog militair gerechts' telegram uit Seoel, dat door de radio van New York werd omgeroepen. De minister president deelde daarin mede, dat de op stand spoedig onderdrukt zou zijn. Hij schatte het aantal doden en gewonden op ruim vierhonderd. hof te Batavia zal midden November een aanvang maken met de behandeling van deze zaak, aangezien de fiscaal van de zeekrijgsraad zijn hoger beroep slechts ten aanzien van drie der veertien verdachten blijkt te hebben ingetrokken. Opnieuw spoorwegstakingen bij Parijs en in de Rivièra De Franse regering heeft gisteren beslo ten alle maatregelen te nemen die nodig geacht worden om de Franse kolenmijnen te beschermen tegen moedwillige vernieling ten gevolge van de staking der veiligheids- ploegen. Bij het aanbreken van de dag hebben troepen en politie opnieuw acht door over stroming bedreigde mijnen in het stakings- gebied bezet. De mijn „Couriot" in Saint Etienne wordt echter nog steeds bezet ge houden door 2000 stakers die zich achter barricaden verschanst hebben schachten. De politie heeft het tot nu toe niet gewaagd de aanval te openen, die tot een bloedige botsing zou leiden. Het kabinet is langer dan twee uur bijeen geweest, in hoofdzaak om de catastrophale mijnstaking te bespreken. Het bezetten van de acht mijnen ont moette hevig verzet van de zijde der sta kers. In de buurt van Monteeau-les-Mines, ten Noorden van Lyon, hadden 150 mijn werkers zich gebarricadeerd in een der schachten. Na twee uur onderhandelen met de politie besloten zij zonder strijd te leveren de aftocht te blazen. In Zuid-Frankrijk is Carmaux ten Noor den van Albi het voornaamste centrum v^n onrust. De stakers, die twee dagen geleden zich met geweld meester maakten van de electrische centrale, hebben deze nog steeds in handen. Politieversterkingen, die naar het gebied werden gezonden, hebben niet onmiddellijk gepoogd de stakers uit de centrale te verwijderen. Ondertussen zijn te Nice en Marseille de spoormanncn weer gaan staken, waardoor in de Rivièra een deel van het treinverkeer tot stilstand is gekomen. tei Het spoorwegperconeel te Le Mans ten in een der Westen van Parijs, dat is aangesloten bij de C.G.T., is voor een periode van 48 uur in staking gegaan om zijn eisen voor betere levensvoorwaarden kracht bij te zetten en uit solidariteit met de stakende mijnwer kers. De Humanité, het blad van de Franse communistische partij, beschuldigt de poli tietroepen in de stakingsgebieden van „on menselijk optreden" en verklaart, dat 12 stakers te Faulquemont door republikeinse gardisten bijna doodgeranseld worden. De minister van Industrie, Robert La- ooste. heeft op een persconferentie mede gedeeld dat negen mijnen reeds zijn over stroomd in het Noordelijke steenkolenbek ken. Lacoste zei, dat het de eerste keer is bij een Franse mijnwerkersstaking, dat de veiligheidsploegen zijn teruggetrokken en dat men „zelfs tegen de Duitse onderdruk kers zulke maatregelen nooit had overwo gen". De Franse spoorwegen hebben vol gens officiële cijfers nog voldoende steen kool in voorraad voor 36 en een halve dag. Veiligheidstroepen vochten vanmorgen tegen een menigte van meer dan duizend stakers te St. Etienne. Aan beide zijden werden velen gewond. De politie arresteer de 23 mannen en vijf vrouwen. In het Nederlands-Engelse handelsac- coord is een export van uien tot 60,000 ton opgenomen. Er worden onderhandelingen gevoerd om dit kwantum te vergroten of de uien-export naar Engeland geheel vrij te laten. Nederland heeft 14.000 ton peren naar Engeland geëxporteerd. Deze export is thans gesloten. Rauter voor zijn rechters. De gewezen nazi-politiechef in Nederland in de beklaagdenbank tijdens de behandeling van zijn cassatieberoep voor de Bijzondere Raad van Cassatie m Den Haag. (Voor het verslag der zitting zie men pagina 2). WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K N.M I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatselijk nu en dan enige motregen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tij delijk harde wind tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempera tuur. 22 October: Zon op 7.16 uur. onder 17.32 uur Maan op 19.25 uur. onder 12.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1