c Mantelkragen PAKHUIS Mantelgarneringen Duurzame bontmantels WIJKHUIZEN, J „Ik wist niet welk lot de Joden in Duitsland wachtte" zegt Rauter RUIM Werd het leven iets goedkoper of veel duurder? BONTWERKERS Deining in Zuid-Afrika om een Jubileumgeschenk lieuwe Uitgaven PANDA EN DE OPSTAND IN CANDONIA Wereldnieuws DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 Voor executies en mishandelingen was hij niet verantwoordelijk Bij de behandeling van zijn zaak voor de Bijzondere Raad van Cassatie verklaarde Rauter gisteren, dat hij niet op de hoogte is geweest met hetgeen er gebeurde met de gedeporteerde Joodse Nederlanders. Voor executies droeg hij geen verantwoording. Dat de SD arrestanten bij hun verhoor mis handelde was hem onbekend De president las hem een stuk voor waar in hem de bevoegdheid tot „verscharfte Vernehmung" gegeven werd. Rauter wilde dit stuk niet erkennen. Het was niet authentiek, zei hij, door Amsterdamse com munisten opgesteld en bij de stukken ge voegd. „Een goefikope uitvlucht", vond de pre sident, (Re verklaarde teleurgesteld te zijn over de Duitse generaals, die nooit ruiter lijk hun oorlogsmisdaden bekend hadden. De president had een andere houding van Duitse generaals verwacht. In de middagzitting kwam mr. Haga te rug op een verklaring van Rauter. volgens welke hij het Landoorlogreglement res pecteerde. Mr. Haga las een brief voor van Rauter aan Himmler over de houding van generaal Von Wuelisch, die volgens Rauter niet streng genoeg was opgetreden. „Dat klinkt zonderling in de mond van iemand, die het Landoorlogreglement zegt te respecteren", zei de president. De procureur-fiscaal mr. A. M. baron Van Tuyll van Serooskerken, die tevens president van de Arrondissements-recht- bank te Haarlem is, noemde ver schillende voorvallen, waardoor Rauter had kunnen weten, dat de Joden vergast werden, namelijk door radioberichten uit Engeland, publicaties in de illegale pers en mededelingen van Duitse generaals, die hij ontmoette. Rauter ontkende. Hij wist het niet. Hij had er zelfs geen vermoeden van gehad Rauter protesteerde heftig, toen de presi dent hem mededeelde, dat hij een uur tijd kreeg om zich te verdedigen. Mr. Haga her innerde hem er aan, dat bij de cassatiebe- handelmg een requirant feitelijk niet het recht heeft, zijn zaak te bepleiten, doch dit aan zijn raadsman dient over te laten. Rauter zei, dat zijn ondergeschikten, die na hem veroordeeld zouden worden, niet als hij in staat zijn geweest het volken recht te bestuderen. Daarom vroeg hij, ook In hun belang, in de gelegenheid te zijn het Duitse standpunt tegenover het Ne derlandse te verdedigen. Mr. Haga bleef bij het ene toegestane uur. Verweerschrift van 43 bladzijden. Voor dat Rauter begon met de voorlezing van zijn 43 bladzijden groot verweerschrift, werd hij nog door de procureur-fiscaal ge waarschuwd, niet de „onbehoorlijke en schaamteloze" beweringen uit te spreken, die daarin voorkwamen. Rauter verklaarde niet te weten, dat die er in stonden. „Dat horen we dan nog wel", meende de president. Alle bezwaren van Rauter tegen de be handeling van zijn zaak, die reeds ter sprake kwamen, werden nu uitvoerig door hem besproken. Met talloze aanhalingen uit publicaties van Engelse, Amerikaanse en Duitse rechtsgeleerden onderstreepte hij zijn betoog. Rauter sprak zeer snel en onduidelijk. Na drie kwartier onderbrak de president hem. „Dit is tijd verknoeien", zei mr. Haga. „U kunt het aan de raad overlaten uw ver dediging te onderzoeken". Rauter wilde echter voortgaan. Hij werd gewaarschuwd, dat hij niet de drie uur TE HUUR of TE KOOP gevraagd voor meubelopslag, liefst In het Centrum van Haarlem. fOllICCTOAAT 1 1 KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 TAPIJTEN BEDDEN MEUBELEN De radio geeft Vrijdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 9:30 Kamer muziek van Mozart. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Engels theater-orkest. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Vioolsonate van Schumann. 11.15 Voordracht „De dood van Klaas". 11.35 Pla ten. 12.00 Orgel en zangtrio. 12.30 Weer bericht. 12.33 Sport. 12 45 Hawaiianmuziek. 13.15 Platen. 13 20 Musette-orkest. 13 50 Zigeu nerliederen. 14.00 Kookkunst. 14.20 Orkest werken van Gluck en Beethoven. 15.00 Boe kenschouw. 15.20 Kamerorkest. 16.00 Platen. 16 30 Tussen 12 en 16. 17.00 Filmmuziek. 17.20 Muziekcauserie. 18.15 Felicitaties. 18 30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 „Accordeola". 19.30 Godsdienstig leven in de prov. Utrecht. 20.05 Sonate en suite voor blokfluiten. 20.30 „Wat gaat Amerika voor ons betekenen?" 21 00 Gevraagde platen. 21.30 Luisterspel „Kermis der ijdelheid". 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Todd Duncan, zang. 22.40 Mej. dr. N. A. Bruining. 22.45 Avondwijding. 23.15 Syfnphonische muziek. HILVERSUM IL 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7,00. 8.00, 13 00. lS.OO. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde mu*iek. 7.45 Woord voor de dag. 8 15 Platen. 9.00 Balletmuziek. 9.15 Ziekenbezoek. 9.35 Werken van Berlioz. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.45 Noorse liederen. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Koor. 13.15 Orgel. 14.00 Symphonische mu ziek. 14.20 Voorlezing. 14.40 Piano-trio van Schumann. 15.05 Orkest Boyd Neel. 15.30 Lie deren van Schubert. Chopin e. a. 16.00 Voor dracht. 16,20 Sweelinckkwartet. 17.00 Mu- sette-klanken. 17.15 Orgel. 17.35 Blaaskwin- tet 18.05 Cellosuites v. Bach. 18 30 Evangelie in Esperanto. 18.45 Geestelijke liederen. 19.15 Voor ex-politieke gevangenen. 19.30 Actuali teiten 19.45 CNV-kwartler. 20.15 Orkestwer ken van Debussy en Mozart. 21.00 Reportage uit doofstommeninstituut. 21.20 Twee walsen van Dvorak. 21.30 Pianomuziek van Brahms. 22.00 Lezing over Arabië. 22.20 Liederen van Debussy. 22.30 Divertimento. 22.45 Overden king. 23.15 Platen. 23-45 Zürichs Mannenkoor. kreeg, die hij nodig meende te hebben. Daarop zei Rauter, dat hij een goede Ne derlandse advocaat had gekregen. Maar hij had toch liever een Duitse gehad. Het honorarium dat zijn advocaat ontving, was volstrekt onvoldoende, meende Rauter. Rauter verklaarde dat hij als Duitser en officier niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan had. Zijn „college" in vol kenrecht baseerde hij voornamelijk op ci taten van de professoren Oppenheim en Lauternach. Dit ontlokte prof. Pompe de opmerking, dat Rauter wel blij mocht zijn, dat niet alle Joden door de Duitsers ver moord waren. Dan had hij zich nu niet op deze Joodse rechtsgeleerden kunnen be roepen. Prof. Verzijl zeide nog dat het niet aanging, de Nederlandse regering te be schuldigen van schending van het Land oorlogreglement, daar Duitsland begonnen was met de aanvalsoorlog en Duitse troe pen in Nederlands uniform ons land waren binnengedrongen. Rauter liet deze opmerkingen onbeant woord en ging door met zijn verdediging. Na vijf kwartier werd hij wederom door de president onderbroken. „Nu hebt u vijf kwartier verknoeid. Ik geef u nog 15 mi nuten". Na deze aanmaningen van de president ging Rauter nog vlugger en -onduidelijker spreken, zodat zijn betoog soms niet meer te volgen was. Na anderhalf uur werd hem het woord ontnomen. Protesten van Rauter waren vergeefs. Verdediger aan het woord. De raadsman, mr. K. van Rijckevorsel, lcwam hierna aan het woord. Hij las een verklaring voor van de SS-generaal Karl Wolff, volgens welke Rauter niet op de hoogte kon zijn van het lot dat de Joden wachtte. Wolff, die in Italië dezelfde func tie vervulde als Rauter in Nederland, was ook in Neurenberg beschuldigd van maat regelen tegen de Joden. Hij was daar ech ter vrijgesproken. Mr. van Rijckevorsel verklaarde voorts, dat Rauter zich door de vage aanduiding van de tenlastelegging niet goed had kun nen voorbereiden, en hij%zich zelf had moeten beperken tot een algemene ver dediging. De verdediging beriep zich ook op het beginsel: geen straf voor een feit, dat ach teraf strafbaar gesteld is. Rauter*s beroep op de capitulatie-overeenkomst van Mei 1940 werd nog nader toegelicht en gemo tiveerd. Mr. Van Rijckevorsel verklaarde met verbazing geluisterd te hebben naar de mening van de president over de capitu latie-overeenkomst. De president had ge zegd, dat de door generaal Winkelman ge sloten capitulatie-overeenkomst met de Duitsers alleen gold voor het leger, maar niet bindend was voor de regering. De verdediger meende dat aan Rauter niet verweten mocht worden dat hij het Landoorlogreglement had overtreden om dat aan de andere kant Nederland de ca pitulatie-overeenkomst en het volkenrecht had geschonden door het verzet tegen de bezettende Duitse macht, want in het vol kenrecht moet absolute wederkerigheid heersen. De Nederlandse regering in Lon den heeft, aldus mr. Van Rijckevorsel, zelfs in Mei 1943 nog aangespoord de Duitse bezetter te gehoorzamen. Doch on dergronds werd het verzet reeds gesteund. Het verzet was zeer doelmatig en het strekte ons land tot eer doch het was in wezen, aldus de verdediger, in strijd met het volkenrecht. Volgens het Bijzondere Hof had Rauter de bevelen van zijn overheid niet moeten gehoorzamen. Hem wordt echter niet ten- lastegelegd, dat hij in Nederland in functie was en is gebleven. Mr. Van Rijckevorsel hierin een tegenstrijdigheid. Hij legde de nadruk op het eerste cassatiemiddel: de naar zijn mening onvolledige tenlasteleg ging. Mr. Van Rijckevorsel besloot zijn be toog met het verzoek aan de raad de be streden sententie en de dagvaarding te willen vernietigen. De procureur-fiscaal vroeg nog enige tijd voor zijn conclusie. Derhalve verdaagde mr. Haga de zitting tot Vrijdagmorgen. Arts uit Bergen op Zoom bij auto-ongeluk gedood Collega zwaar gewond Woensdag is de auto van de chirurg A. A. M. Waterings uit Bergen op Zoom, die met twee collega's, de kinderarts L. M. C. Bedaux en de directeur van het zieken huis te Bergen op Zoom dr. G. C. J. H. Wilberts, op weg was naar Groningen, tus sen Putten en Nijkerk verongelukt. De heer Bedaux werd op slag gedood. De heer Wil berts kreeg een schedelbasisfraetuur en een dubbele onderbeenbreuk. De heer Waterings liep enkele snfjwonden op. Het ongeluk geschiedde door het springen van een voorband van de auto. De wagen botste met grote snelheid tegen een boom. De bestuurder, dr. Waterings, werd uit de wagen geslingerd, doch kreeg zo goed als geen letsel. De artsen waren op weg naar Groningen, om de promotie van een Bergen op Zoomse collega tot doctor in de geneeskunde bij te wonen. Parlementair enquêtewerk met een jaar verlengd (Van onze parlementaire redacteur) In haar Woensdagmiddag gehouden ver gadering schiep de Tweede Kamer voor de parlementaire enquête-commissie, die een onderzoek instelt naar het beleid op tal van punten van de Nederlandse kabinetten gedurende en kort na de tweede wereld oorlog, de mogdjjkheid, haar werkzaam heden nog een jaar lang voort te zetten. Verleden jaar, bij de instelling van de commissie, was bepaald dat zij op 12 No vember 1948 met haar arbeid gereed moest zijn. Toen was reeds duidelijk dat deze termyn te kort was. De werkzaamheden van de commissie hebben zich intussen zodanig uitgebreid, dat van een uitbrengen van een eindrapport binnen de gestelde termijn onmogelijk sprake kan zijn. Zij mag nu doorwerke* tot 12 November 1949. Binnen afzienbare tijd zal zij een par- tiëel rapport uitbrengen. De SD'er A. B. H,, die betrokken is ge weest bij vier „Silbertannemoorden" te Apeldoorn, Wageningen en Arnhem, is con form de eis door het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Een schijnbare tegenstelling in enige statistieken verklaard Op de jaarlijkse Salon des Suriiidépendants" in Parijs zijn weer vele surrealistische schilder en beeldhouwwerken te zien. Enkele bezoekers beschouwen een der „glanspunten" van de expositieeen doek dat volgens de catalogus „De mens" voorstelt.... 1500 donors meldden zicli aan De afdeling Haarlem van het Nederlandse Rode Kruis deelt mede, dat de oproep voor bloedgevers in Haarlem en omgeving een groot succes heeft gehad. Ongeveer 1500 personen hebben zich aangemeld. Het bloednemen is thans begonnen. Afgelopen Dinsdagavond is daarmede een aanvang gemaakt in het St. Elisabethsgasthuis. Toen is de eerste groep van 150 personen aan de beurt geweest. Iedere week zal een avond aan dit bloednemen besteed worden, waarmede wordt voortgegaan tot alle bloedgevers een beurt hebben gehad. In tussen blijft de aanmeldingsgelegenheid nog open aan het secretariaat op de Pavil joenslaan. Enige weken geleden deelde het Centraal Bureau voor de Statistiek mede, dat het indexcijfer van de kosten vandevensonder- houd over de periode 15 Juni16 Augus tus 1948 een daling van 1.9% vertoonde. Het indexcijfer der voeding liep over die periode met 4.3% terug, die der overige uitgaven bleven op het peil van 15 Juni gehandhaafd. Uit vorige publicaties van het C.B.S. was al gebleken dat het indexcijfer over 1947 en het eerste halfjaar van 1948 vrij wel onveranderd was gebleven. Nu komt het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie met een publicatie die een andere conclusie inhoudt, namelijk dat het moeilijker wordt „de eindjes aan el kaar knopen". Een schijnbare tegenstelling dus. Het Instituut voor Publieke Opinie vraagt op gezette tijden aan huisvaders en huismoeders over het gehele land ver spreid „welk inkomen, dus hoeveel loon of salaris per week heeft volgens u een gezin van man, vrouw en twee opgroeiende kin deren nodig om net aan rond te komen?" De uitslag van de laatste enquête is: Nodig per week Nu Oct. Oct. 1947 1946 Tot 30 2% 1% 40 4% 5% 11% 50 22 39% 47% 60 53% 75% 78% 70 79% 93% 94% 70 en hoger - 21% 7% 6% Middelste antwoord 55 50 48 Vijf en vijftig gulden per week heeft de gemiddelde Nederlandse huisvrouw op het Geen plebisciet over koning Leopold Het wetsvoorstel inzake het houden van een volksraadpleging over de terugkeer van koning Leopold is Woensdagmiddag bij staking der stemmen (83 tegen 83) door de Belgische 'Senaat verworpen. Slechts de katholieken stemden vóór het wetsontwerp. van Zilvervos, Blauwvos en Roodvos GED. OUDE GRACHT 49 Door de Federatie van Afrikaanse Kui tuurverenigingen (F. A. K.) werd op 2 September aan Konigin Wilhelmina ter gelegenheid van haar gouden jubileum een schilderij van Pierneef aangeboden, dat van een oorkonde op perkament was ver gezeld. Vele Zuid-Afrikaanse bladen maken er, al dan niet in hoofdartikelen, melding van, dat dit geschenk door Koningin Wil helmina werd afgewezen. Onder de titel „Nie mooi nie" schrijft de Transvaler, dat het Boerenvolk aan deze afwijzing aanstoot neemt en zulks als een klap in het gezicht voelt. Temeer, zo ver volgt het blad, omdat diezelfde F. A. K. op 12 September 1945 aan de Nederlandse ge zant in Pretoria 25.000 pond Sterling heeft overhandigd en dr. Anna de Villiers het restant ten bedrage van 7000 pond Sterling onlangs in Nederland aan de stichting ,Wees een zegen" heeft aangeboden. In hetzelfde artikel wordt de zo juist afgetreden gezant der Unie in Nederland, prof. Leo Fouché, er van beschuldigd, het Nederlandse hof te hebben geadviseerd het geschenk niet te aanvaarden. Prof. Fouché, die kort geleden in de Unie is teruggekeerd, is het antwoord niet schul- dig gebleven en heeft verklaard, dat „dit 'n moedwillige en absolute onwaarheid is". Misverstand opgehelderd In overleg met het gezantschap van de Unie van Zuid-Afrika deelt het ministerie van Buitenlandse Zaken het volgende medé: De Federatie van Afrikaanse Kuituur verenigingen heeft ter gelegenheid van het regeringsjubileum van Koningin Wilhel mina een schilderij van de Zuid-Afrikaan se kunstenaar Pierneef aangeboden, verge zeld van een oorkonde. Dit schilderij is op 2 September ter ge legenheid van het bezoek van mevrouw Ste.vn aan Koningin Wilhelmina per abuis tezamen met de geschenken van regering en volk van Zuid-Afrika ten paleize te Amsterdam bezorgd. Op verzoek van het Zuidafrikaanse ge zantschap is het schilderij daarop naar het gezantschap teruggezonden», aangezien het in de bedoeling lag dit schilderij vergezeld van de oorkonde apart over te dragen na mens de F. A. K. Dit is inmiddels geschied. Van een weigering dit geschenk te aan vaarden is dus nimmer sprake geweest. Op 16 October zijn schilderij en oor konde tentoongesteld op de expositie van alle geschenken, welke Prinses Wilhelmina ter gelegenheid van haar geboortedag en regeringsjubileum heeft ontvangen. Paul Hindemith naar Wenen. Paul Hin- demith zal zich nog in de loop van deze maand naar Wenen begeven om de wereld première van zijn oratorium „When lilacs last in the dooryard bloomed" bij te wonen ogenblik nodig om net aan rond te komen. Vorig jaar verklaarde zij slechts 50 nodig te hebben en in October 1946 48. De kosten van levensonderhoud zijn dus in de ogen van het publiek vooral dit jaar sterk gestegen. Tot zover het Instituut voor de Publieke Opinie. Een toelichting van het Centraal Bureau voor de Statistiek Wij hebben ons tot het Centraal Bureau voor de Statistiek gewend om een verkla ring. Ons werd medegedeeld, dat deze schijn bare tegenstelling zeer goed te verklaren is. Beide statistieken gaan namelijk van een geheel andere grondslag uit. Het C.B.S. heeft jaren geleden aange nomen hoeveel levensmiddelen en goede ren nodig zijn voor het levensonderhoud. Geregeld wordt nagegaan hoeveel die kosten en die prijzen worden dan in de statistiek van het levensonderhoud ver werkt. Die prijzen zijn gedurende 1947 en 51,2 maand van 1948 vrijwel stationnair gebleven, waarna zij in de periode 15 Juni 16 Augustus een daling van 1.9% ver toonden. De enquête van het Instituut voor de Publieke Opinie beoogt daarentegen vast te stellen hoeveel een gezin nodig heeft om onder de huidige omstandigheden te leven. Nu verschillende artikelen wat ruimer te koop zijn (schoenen, meubelen, textiel, fietsen en ook sommige levens middelen) bestaat behoefte het tekort, dat in de oorlog en eerste .jaren na de bevrij ding is ontstaan, aan te vullen. Voor een deel kunnen die hogere uitgaven opge vangen worden door het consumenten- crediet, maar lang niet alle arbeiders heb ben dit aangevraagd. Met de uitgaven voor aanvulling van tekorten in het huisgezin in het algemeen dus het behoefte-ele ment houdt de statistiek van het C.B.S. geen rekening. Dit verklaart waardoor beide statistieken tot een verschillende uitkomst leiden. Er zijn nu aankondigingen gekomen dat de prijzen van enkele artikelen verhoogd zul len worden, onder andere boter, suiker en varkensvlees. De gevolgen daarvan zullen natuurlijk ook in de statistieken tot uiting komen. Distributie-personeel wordt tot 6000 man teruggebracht De inkrimping van crisis- en distributie diensten is in volle gang. Het distributie-apparaat, dat einde 1945 nog een personeelssterkte bezat van circa 20.000 man, was in het begin van dit jaar al ingekrompen tot circa 9000 man. Het streven is er op gericht de dienst per 1 Januari tot 6000 man terug te brengen. Het aantal distributiekringen, dat in het begin van de distributie 500 bedroeg, zal begin volgend jaar tot 100 zijn teruggebracht. Het staat ook vast, dat de dienst der C.C.D. geleidelijk zal worden ingekrompen tol een kern van 1200 'man in vaste dienst. In September zijn bij het C.D.K. en de distributiediensten talrijke ontslagen aan gekondigd, die voor een groot deel reeds op 1 October zijn ingegaan. Bij de C.C.D. hebben met ingang van 1 November 200 leden van het personeel ontslag gekregen en verwacht wordt, dat op 1 Januari nog een aantal zal volgen. Een verdere inkrimping van het distri butieapparaat na 1 Januari is afhankelijk van een groot aantal factoren. De belang rijkste is wel, in welk tempp de aange kondigde afschaffing van distributie van verschillende artikelen zal geschieden. Bij het distributieapparaat heeft reeds sinds het einde van 1945 de afvloeiing van per soneel plaats. Een groot percentage (naar schatting circa 40 procent) nam ontslag op eigen initiatief. Voor gedwongen ont slag kwamen en komen in de eerste plaats in aanmerking gepensionneerden en ge huwde vrouwen. Zowel voor ontslagen distributie- als C.C.D.-ambtenaren is een wachtgeldrege ling ontworpen. De wachtgeldregeling is van toepassing op degenen, die tenminste drie dienstjaren hebben. Men onderscheidt daarbij kostwinners en niet-kostwinners. De kostwinner ontvangt voor ieder dienst jaar twee maanden wachtgeld, de niet- kostwinner één maand. De uitkering neemt maandelijks percentsgewijs af. De kost winner ontvangt de eerste twee maanden 100 procent, vervolgens twee maanden 85 procent, dan acht maanden 70 procent en daarna 60 procent. Voor de niet-kostwinner bedragen deze percentages de eerste maand 100 procent, de tweede maand 85 procent, vervolgens vier maanden 70 procent en daarna 60 procent. Tien procent meer verkeer dan verleden jaar Volgens de K.N.A.C. is blijkens de laatst bekende verkeerswaarnemingen op de Rijkswegen het verkeer met voertuigen on geveer 10 groter dan het vorige jaar. De meeste motorrijtuigen werden geteld op de weg Den HaagRotterdam, n.l. ongeveer 10.000 per dag, daarna kwamen Utrecht De Bilt met 9000, AmsterdamSassenheim en AmsterdamBussum, elk met bijna 8000 motorrijtuigen per dag. Het rijwiel- verkeer was het dichtst op de weg Arnhem Velp, namelijk meer dan 15.000 per dag. A. Bierens de Haan; (A. J. G. Strengholt's Uitge versmaatschappij, A'dam). Voor hen, die hun viervoetige huisvriend beter willen leren kennen dan oppervlakkig heeft de kynoloog Bierens de Haan een mo nografie ten beste gegeven over de psycho logie van de hond, voor zover dit woord ten minste op het dier dat verondersteld wordt geen „ziel" te bezitten, van toepassing is. De schrijver heeft zijn veelomvattend onderwerp van alle kanten bekeken en zijn documen tatie is zeer veelzijdig geweest, zodat er zonder dat het boekje de pretentie heeft van verbijsterende nieuwigheden aan de dag te brengen, een hoogst interessant werkje ont stond, dat op velerlei gebied verhelderend i kan werken. Baby-Boek, met platen, tekeningen en verzen van Nellie Donker, Uit geverij „Oisterwijk", Oisterwijk. Dit baby-boek is, behalve voor het maken van aantekeningen over de pas-verschenen baby, tevens bestemd als foto-album, wat mogelijk is gemaakt door een speciale band. De ene bladzijde is bedoeld voor het opplak ken van de foto's en de andere zijde voor het maken van aantekeningen. Het geheel is ver lucht met kleurige platen, kleine tekeningen en enkele gedichtjes. Het boek maakt een vriendelijke en verzorgde indruk. A. G. P. S. Uitg. Mij. A. Manteau N.V., Brussel: Wolf ijzers en Schietgeweren, een nieuwe verza meling verzen van Richard Minne; nummer één van de serie Documenten; 2de druk. Uitg. Mij. A. Manteau N.V.. Brussel: De Evolutie van de Muziek, van de Oudheid tot Beethoven, aan de hand van gramofoonpla- ten. door Karei Albert. Uitg. A. Manteau N.V.. Brussel: Beknopte Cultuurgeschiedenis van het Vlaamse Volk door M. Brants. Uitg. H. Meulenhoff, Amsterdam: De toe komst onzer Jongeren, door Drs. J. H. Ruysch van Dugteren, ingeleid door prof. dr. J. Waterink. 38. Alle mensen begonnen te schreeuwen, I Temmen knarsten en met een ruk kwam de auto tot stilstand. Politie snelde toe en het was een j ogenblik van geweldige verwarring. Iedereen (lacht dat er een aanslag op de president ge pleegd was. Intussen was Panda er goed af- i ekomen. Het luid een haartje gescheeld, of Uj was overreden, maar gelukkig had de auto goede remmen gehad en in een paar tellen\ had Panda de president in het oor gefluisterd: „Ik moet U spreken, het is een kwestie van leven of dood. Men bedreigt U en mij ook omdat men weet, dat ik U wil waarschuwen.''1 „Dan ben je nergens veiliger dan hier, jonge vriend", antwoordde de president, terwijl hij j uitnodigend het portier van de wagen open hield. 1(iYee, het is in orde" zei hij tegen de toegesnelde agenten, „we gaan verder." De agenten be-stegen hun motorfietsen en de stoet zette zich opnieuw in beweging. „Zo, en ver tel me nu eens iets meer van die bedreiging, vriendje", vroeg de president, terwijl ze verder reden. Zwijgend reikte Panda hem de brief, i die hij van de oude bedelaar had gekregen, i en terwijl de president de boodschap las, werd 1 zijn gezicht hoe langer hoe bozer. 1 Iets nieuws op omroepgebied Gemeenschappelijke West- europese programma's De Nederlandse omroep en de B.B.C. héb ben het eerste programma uitgezonden van een nieuwe reeks internationale radio-uit zendingen onder de titel „West-Europees commentaar". De spreker was mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd". De causerieën zullen gezamenlijk worden uit gezonden door de omroeporganisaties van Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. Ieder land op zijn beurt zal voor een commentator zorgen, die belang rijke en interessante gebeurtenissen zal beschrijven en de zienswijze van zijn land genoten op internationale aangelegenheden zal vertolken. Er zullen tien van deze cau serieën zijn, die rechtstreeks gerelayeerd zullen worden naar landen met dezelfde taal. Gramofoonplaten zullen worden ge bruikt, waneer de commentator nog een andere dan zijn eigen taal kan spreken. Anders zal zijn tekst worden vertaald en voorgelezen. De woordvoerder van ieder land zal in de gelegenheid zijn in deze eer ste serie twee maal tot de andere landen het woord te richten. De causerieën zullen worden gevolgd door discussies over onder werpen, die voor alle vijf landen van be lang zijn. Ieder land zal een bespreking van het onderwerp in eigen taal voorbe reiden. De besprekingen zullen alle in de zelfde week worden uitgezonden. Deze noviteit op omroepgebied is het resultaat van een deze zomer te Londen gehouden conferentie. Vertegenwoordigers "van de vijf landen die het verdrag van Brussel ondertekenden, kwamen bijeen om een methode uit te werken voor de practi- sche uitvoering van het derde artikel van het verdrag. Dit artikel bepaalt, dat de be trokken regeringen haar volken moeten lei den naar beter begrip voor de beginselen, die de basis van hun gemeenschappelijke beschaving vormen. Artsen. Tien gewezen artsen en verpleeg sters van het Hadamar-krankzinnigen- gesticht hebben vonnissen gekregen va riërend van 30 maanden tot acht jaar. Twee artsen werden ter dood veroor deeld. De vonnissen zijn uitgesproken wegens het „elimineren" van patiënten tijdens het Hitlerregiem. Een verzoek om clementie is afgewezen. Gebrek. Mej. Alice Degeer, lid van de Bel gische senaat, is volgens een medede ling in het communistisch orgaan „Le Drapeau Rouge" wegens „gebrek aan discipline" uit de communistische par tij gestoten. Volgens het districts comité van de partij had zij van dit gebrek aan discipline blijk gegeven door weg te blijven van parlementaire de batten en de belangen van haar kies district te verwaarlozen. Wedstrijd. Dezer dagen is tussen Kopenha gen en Stockholm een wedstrijd in ver keersveiligheid georganiseerd. Deze is geëindigd met een nederlaag voor Ko penhagen. Men had zulks in laatstge noemde stad wel verwacht, maar had gehoopt dat ze niet zo groot zou zijn geweest. Kopenhagen registreerde an derhalf maal zoveel ongevallen met ook ongeveer eenzelfde verhouding van do den en gewonden. Opvolger. Leon Pigeon, onderdirecteur van de afdeling politieke aangelegenheden aan het Franse ministerie van overzee se gebiedsdelen, is benoemd tot hoge commissaris van Frankrijk in Indo- China, als opvolger van Emile Bollaert. Landverhuizing. Veertig Antwerpenaren, onder wie twintig kinderen, een pries ter, een dokter en een onderwijzeres, zijn naar Chili vertrokken, waar zij 10.000 ha oerwoud van de Chileense regering in concessie hebben gekregen. De streek waar zij zich zullen vesti gen, is buitengewoon woest en verlaten en zij zullen er uitsluitend op zichzelf aangewezen zijn. Deze kleine landver huizing heeft een volle scheepslading aan materiaal medegenomen, o.a. 13 vrachtwagens met aanhangwagens en modern materiaal voor bosontginning. Nee maar! De chef van de Duitse politie in de Sovjet-sector van Berlijn, Mark graf, heeft de Westelijke bezettings autoriteiten ervan beschuldigd de Sov jet-zóne „te plunderen om de Weste lijke sectoren van voedsel te voorzien." De luchtbrug voldeed zelfs niet aan de minimumeisen, vond hij. „Corrupte ele menten in het bezit van enige autoriteit in de Sovjetzöne" hadden treinen en vrachtwagens doorgelaten met voedsel, hout en machinerieën. Een gedeelte van deze goederen had de stad weer via de luchtbrug verlaten, zo zeide Markgraf,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2