Nieuwe financiering van de woningbouw Confectiefabrikant werd slachtoffer van pseudo-radioreporter Kort en Bondig DONDERDAG 21 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD De invloed daarvan voor de gemeente Haarlem Haarlemmer verduisterde geld Russische vliegers naakten Enige tijd geleden is de financiering van I de woningbouw, voorzover het rijk en de gemeenten daarbij betrokken zijn, gewij zigd. Die verandering is nogal ingrijpend, zo dat het wel van belang is de gevolgen daar van voor de gemeente Haarlem nader te bezien. In de oude tijd kreeg de gemeente voor woningbouw voorschotten van het rijk. Het tekort op de exploitatierekeningen der hui zen (toeslag op de huren) werd door rijk en gemeente gezamenlijk gedragen, waarbij het rijk in theorie het grootste gedeelte voor zijn rekening nam. Maar het rijk be paalde ziin bijdrage in het exploitatietekort voor de bouw werd begonnen. Liep het bij de bouw tegen en kostte de uitvoering meer dan waarop gerekend was, dan bleef de gemeente ot de woningbouwvereniging met die tegenvaller zitten. Het gevolg van die gang van zaken is, dat thans nog vele bouwverenigingen met ongedekte tekorten zitten. Gehoopt wordt dat die nog eens afgelost kunnen worden als de woningen eenmaal vrij van schuld zijn. Nu gaat het in de toekomst anders. Het rijk geeft geen voorschotten meer, zodat de gemeenten nu zelf voor de woningbouw een beroep op de geldmarkt moeten doen. Als de woningbouw eenmaal goed op gang is, wil het zeggen dat Haarlem voor dit doel elk jaar 7 of 8 millioen gulden zal moeten lenen. Vóór het huizentekort in Haarlem zal zijn weggewerkt moet de ge meente minstens 50 millioen gulden in de woningbouw steken. Het is nu nog niet te zeggen of dit op den duur zal blijven ge lukken, want andere gemeenten zijn im mers ook gedwongen op gelijke wijze een beroep op de kapitaalmarkt te doen. Er is evenwel nog meer veranderd. Het is de bedoeling dat over 10 jaar er wordt aangenomen dat in die tijd de huren ge stabiliseerd zijn vastgesteld wordt, hoe veel practisch „verloren" geld er in de nu gebouwae woningen zit. Dit deel neemt het rijk dan voor zijn rekening. Daarna zal het risico van de woning-exploitatie geheel voor rekening der gemeente komen. Natuurlijk zit in deze nieuwe regeling voor de gemeerten meer risico dan voor heen, toen rijk en gemeenten hand-in-hand gingen gedurende de 50 jaar die gemoeid waren met de aflossing van het verstrekte voorschot. Symphonie-ensemble Orpheus" Het symphonie-orkest Orpheus, dat reeds jaren onder leiding van zijn stichter en directeur H. Th. Lindenborn stand houdt en geregeld uitvoeringen geeft van meestal opgewekte maar goede muziek, kwam dit maal in de Gemeentelijke Concertzaal voor het^publiek met een select programma. Als altijd wisten de blazers van het ensemble dingen te doen, die boven het gewone di- lettantenpeil uitgaan. Zij gaven gewenste klankvulling waar de strijkersgroep wat mager was; alleen het strijkbasregister bleek stevig bezet. Voor de begeleiding van het fluitconcert in G van Quanz moes ten de strijkers echter op eigen benen staan. Dat was een zware taak, waarvan zij zich weliswaar handig kweten, doch volmaakt zuiver was het niet; daar had den nog wel eens een paar extra repetities aan mogen besteed worden, want die klas sieke heren uit de pruikentijd laten zich niet door wat handigheid verschalken. Als geheel was veel beter de uitvoering van de ouverture „Iphigenie en Aulide" van Gliick. Op veilig terrein bewoog men zich bij een uitgebreide fantasie op Cavalleria Rustica- na. Een fraaie solo voor alt-hobo maakte vooral veel indruk, maar ook solo-passages voor fluit, hobo, klarinet, trompet en trom bone mochten voortreffelijk heten. Een kleine vergissing van het ensemble, een foutieve inzet, werd door de dirigent han dig opgelost. Het slotnummer slaagde heel goed. De fluitiste Gerda Brands speelde Quanz met fraaie toonvorming, wat vooral uit kwam in het prachtige Arioso. Met Cor Smit aan de vleugel speelde zij verder vlot en vaardig de sonate in e van Platti-Jar- nach. Zij had een goede steun aan de pia nist, die de lang niet eenvoudige klavier partij keurig vertolkte. Cor Smit trad ook op als organist. Hij speelde de kleine e mol- prélude en fuga van Bach en het Andan tino van Franck, een beetje onwennig wat registratie en tempo betreft bii Bach, maar met beslist muzikale zin bij Franck: voor een dilettant een niet onbelangrijke presta tie op een zo ingewikkeld instrument, dat hij wellicht nauwelijks had leren kennen. Dan waren er nog als solisten de sopraan Thea TammingaLamsma en de mezzo Cath. Holtslag-Driesten. die beiden, door Cor Smit op het orgel begeleid, hun frisse stemmen lieten waarderen in nummers van Handel. Mozart, Franck en Schubert. De solisten werden met bloemen gehul digd. JOS. DE KLERK. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 20 October 1948 ONDERTROUWD: 20 Oct.. W L. G. Wil- brink en A E. C Boerrigter; H A. Maurits en J H. van der Meii: H. Goode en G. J. C van Leeuwen: J. F. Harren en S. C. Bijster: L Bakker en A J Donker; A. C Jansen en H M Bor: T van der Lei en J H. van de Poope: J M Smit en F Liiklema: G. H. Jan sen en C F. de Man; A F A. Fluitsma en M J Lok: J Beenen en P. C. Krikke: A. M van Amerongen en A. H van Hamburg: J Keulen en G Kortekaas: J Zwemmer en G B. Fris: P J. van Os en A Jager: J- J- Ver meulen en J. M van den Eiinde: J. Komen en J Boersma. J van Veelen cn J A. J Heiinis: A. J. Meerveld en J. C. Neeskens; A J Pik en O. C. Scholte; J. G Bosse en G C M Damen. GEHUWD: 20 Oct.. P van Es en E. A. de Groot: D Schouten en C Does: M Oorthuis en G J Barnhoorn: T. L. Warmerdam en F. J. van Harten: T W van Hoorik en P. Kok: H M. Hasert en H. A. van Andel: H. J. Oud en A K M Balm; L, Homan en P. Nouwen; J. J Fugel en H A Menting: F Segers en M Beekhuiis: W Nijssen en G Walkotte; M Bakker en G. Kwaak: E. E. de Vries en N van Viersen; J. J. Terpoorten en A. C. Mol; D Hendriks en J. Vergers: A. de Kroon en H M. Kartsens; J. van Egmond en M. S. van dc Goorberg H P. Le Noble en J. C. van Vliet: B. J Kappers en G. Stekelenburg, BEVALLEN van een zoon: 19 Oct., M. P. de Grootvan der Klugt; 20 Oct.. C. Goo- sons—Schoon: E H van WelsumSpoor: M. Wolfs-Usenbout: A J Saarloos—Stroeven: M Verkooij Wegner; G. de GrootKopjes Niemann' J HatenboetLont. BEVALLEN van een dochter: 18 Oct. B. Eggens- Windhorst; 19 Oct.. A. Hoogenes— van der Fangc: M. E. Janssen—Ingenhoest: T de Boer—de Rook OVERLEDEN: 18 Oct W Gaiiaard—K< mor. Tb Regentesselaan; E. C. Koster— Traksel. 64 j.. Teylerstraat: A Valk—Kok. 31 j Linschotenstraat; 19 Oct.. J. S. A. Spaan. 79 j„ Dahliastraat; E. C. C. de Visser, 50 j., Hazepaterslaan. In theorie neemt het rijk gedurende die 10 jaar 100 procent van het exploitatie tekort op de woningen voor zijn rekening. De gemeenten behoeven daaraan niet te betalen. Het moet evenwel (gelet op de vroegere ervaring) nog afgewacht worden of die rijkstoezegging ook geldend is als het aanvankelijk geraamde exploitatietekort hoger wordt. De gemeenten moeten thans 7 procent der huren van de te bouwen woningen in een garantiefonds voor onderhoud storten. Daarbij is evenwel de bepaling dat de helft daarvan (dus 3Vfe procent) verhaald mag v. orden op de leden der bouwverenigingen die in deze huizen wonen. Een soort con tributie dus. Verwacht wordt dat dit voor lopig geen ernstige bezwaren zal opleveren, want de huren zijn. nu nog geen verhoging is ingevoerd, betrekkelijk laag. Een moei lijkheid is evenwel, dat een woningstichting geen leden heeft Daarbij zou dus van de bewoners rechtstreeks een bijdrage ge vraagd moeten worden als toeslag op de huur, want het zou een onbillijkheid wor den de bijdrage wel te vragen van de men sen die in woningen var. woningbouwver enigingen wonen en niet van hen die van een stichting huren. Toneel Thalia speelde „Marjatta" Heeft niet elke theaterminnaar in zijn hart een zwakke plek voor het onomwon den melodrama? In ieder geval is het een feit dat de meeste mensen niet alleen een sterker begripsvermogen maar ook een veel beter geheugen bezitten voor een krasse voorstelling van zaken dan voor een zorgvuldig getekend karakter. Bovendien is het voor de toeschouwer gemakkelijk om zichzelf in de plaats van de handelende personen te denken, zolang uiterlijke standigheden het toneel beheersen. Hij weet trouwens secuur wat hem te wachten staat: de nobele held wordt ten onrechte beschuldigd, maar de gemene ellendeling krijgt toch zijn trekken thuis en aan het einde van de lijdensweg sluit het minnende paar een eeuwig verbond. Zo hoort het ook: het kwaad mag nog zulke hoge troe ven uitspelen, het natuurlijke recht moet zegevieren. Om allerlei redenen echter dient men de draak, die de vereniging Thalia deze week in de schouwburg op haar leden heeft los gelaten, voor een valse indringer aan te zien! Het is eigenlijk een tamelijk laf spel, wat daar werd bedreven omdat de schrij ver, een zekere Arie van der Lugt. de mensen niet overeenkomstig hun gedach ten doet handelen en voortdurend tot mar chanderen dwingt. Daarom kon men niet geloven in hun wanhopig gebalde vuisten, hun door tranen verstikte keelgeluiden of in de ten hemel gerichte ogen van deze in alliteraties sprekende boeren. „Marjatta" is de geschiedenis van Scan dinavische boeren, die langzaam maar ze ker door de „tyrannie" van een landheer, die „zwemt in zijn stinkend bloedgeld" tot de bedelstaf worden gebracht. Allemaal haten zij „dat zwijn" met zulke opge schroefde krachttermen, dat twee uit het hoofd geciteerde maar toch kenmerkende voorbeelden van de gebezigde dialoog hier niet onvermeld mogen blijven. „Heeft die schurk je tot een huwelijk gedwongen? Ik laat die bloedhond kreperen als hij zijn klauwen naar je uitsteekt!" zegt de stroper tot zijn meisje. Maar de bewuste geldwolf van stewards Een vijf en dertig jarige Haarlemmer, die van Mei 1946 tot Augustus 1948 werkzaam was op het kantoor van de K. L. M. op Schiphol, heeft zich gedurende het laatste jaar schuldig gemaakt aan diefstal van geld. Stewards, die naar het buitenland gingen, bezorgden Nederlands geld op het kantoor, waar de Haarlemmer werkte, maar na hun terugkeer gebeurde het vaak, dat het geld verdwenen was. Het bleek, dat de kantoor bediende zich aan diefstal had schuldig ge maakt Donderdagmorgen had hij zich voor de Haarlemse rechtbank te verantwoorden. Bedragen van f161. f51 en f22,50 waren hem ten laste gelegd, doch de president deelde mee. dat er meer bedragen vermist zijn. Ver dachte bezocht veel cafés en het gebeurde wel eens. dat hij voor zijn gezin te weinig geld afdroeg. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van tien maanden, waar van vijf maanden voorwaardelijk. Mevrouw mr. J. F. M. SchellensCharbo verzocht een kortere straf op te leggen dan de officier eiste. De rechtbank zal op 4 No vember uitspraak doen. GEBOUW THEOSOFIA VOLLEDIG IN GEBRUIK GENOMEN. Nadat verleden jaar een gedeelte van het gebouw, dat in de bezetting in beslag geno men was, weer ter beschikking van de Theo sofische Vereniging kwam. is nu het gehele gebouw in gebruik genomen en opnieuw in gericht. Op de eerste openbare voordracht van de Theosofische Vereniging in dit winterseizoen op Dinsdag a.s., de eerste van een reeks le zingen om de veertien dagen, zal als spreker optreden de algemeen voorzitter der Ne derlandse afdeling, prof. ir. N. J. van der Ley. Zijn onderwerp is: „Betekenis van de theosofie en van de Theosofische Vereniging voor de huidige wereld". Een grote verbetering is ontstaan doordat de bibliotheek, die verleden jaar in de serre moest worden ondergebracht, nu in haar vroegere kamer is teruggebracht. Aan deze bibliotheek is ook een leeszaal verbonden. UITSPRAKEN VAN DE RECHTBANK Een Amsterdams kellner, die in Juni van dit jaar met een stadgenoot een partijtje biljart speelde, maakte van de gelegenheid, dat zijn partner aan stoot was. gebruik uit een jasje van de ander een portefeuille, inhou dende f 450 te stelen. Wegens diefstal veroor deelde de Haarlemse rechtbank de kellner tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Een twintig jarige Zandvoortse jonge man, die van een rijwielhandelaar uit Bus- sum een bedrag had ontvangen als voorschot van de pensionprijs, welk bedrag voor zijn moeder bestemd was, werd wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee maanden voorwaar delijk. Friese melkboeren hielden hun moedertaal in ere Maar de C.C.D. was er tegen De Kantonrechter te Heerenveen heeft gisteren een zaak behandeld, waarbij de reéhten van het Fries als officiële voertaal in het geding kwamen. Te Oldeboorn was proces-verbaal opgemaakt tegen een twee tal melkslijters, die de opschriften „Melk" en „Karnemelk" in het Fries op hun karren hadden aangebracht. Volgens de wet moet dit in het Nederlands geschieden. Een van de melkslijters beantwoordde de aan hem ter zitting gestelde vragen in het Fries. Toen de Kantonrechter hem ver zocht dit in het Nederlands te doen, wei gerde de verdachte dit. De ambtenaar van het O. M. verklaarde, dat er inderdaad een overtreding is begaan. Er moet echter rekening mee worden ge houden, dat in Friesland tweetaligheid heerst en in Oldeboorn kan een ieder Fries lezen, evenals de Friese controle- ambtenaren, terwijl de hier werkzame maakt het nog mooier en beweert na het niet-Friezen wel zo verstandig zullen zijn, verlies van zijn zoon: „Er heerst een zwarte stilte in mijn huis als de wind door de bossen kermt!" De heren Piet v. d. Nouwland, Ad Tim- mers (die vooral) en Cor Wassenberg konden met deze „mannentaal" voorbeel dig overweg. Han v. d. Veldt verdient zeker bewondering voor de goed volge houden manier, waarop hij de simpele herder uitbeeldde. Ook de andere mannen rollen waren behoorlijk bezet. Bij de da mes was het To Kruup, die menigmaal de goede toon vond. Toch bleef haar spel te opgelegd om geheel te overtuigen. Prima décors en uitstekende belichting zorgden voor de Noordelijke sfeer op het toneel. DAVID KONING zich de taal enigszins eigen te maken. De beklaagden zijn wel schuldig, maar de ambtenaar O.M. vorderde geen toepas sing van straf. De verdediger wees op de belangrijke plaats, die de Friese taal in dit gewest in neemt. In provinciale staten, gemeentera den en zelfs in de rechtzaal wordt zij steeds meer gebruikt. De Kantonrechter betreurde het, dat deze zaak aan het rollen is gebracht. Door het „Melkbesluit" achtte hij zich gebonden aan de woorden „melk" en „karnemelk", waardoor hij het vonnis niet kon laten af wijken van de eis. De controleurs wordt echter verzocht dergelijke zaken in het vervolg niet weer aanhangig te maken. Door de Haagse politie is een 23-jarige gewezen nieuwslezer van de Nederlandse Radio Unie gearresteerd, die bekend heeft na zijn ontslag bij de omroep, zijn legiti matiebewijs te hebben gebruikt om een Amsterdamse confectie-fabrikant voor ruim f 3600 op te lichten. In Augustus hield de Amsterdamse con- fectiefabrikant S. een modeshow op de ten toonstelling „De vrouw" in de Houtrust- hallen in Den Haag. Hij maakte bij die gelegenheid kennis met een 23-jarige Hage naar, een zekere J. B., die een legitimatie bewijs van de Nederlandse Radio Unie toonde en de heer en mevrouw S. een in terview over de mogelijk- en moeilijkheden van het modevak voorstelde. Deze hadden hier wel oren naar en zij begaven zich na afloop van de show naar een door B. op gegeven adres .omdat in de lawaaiige druk te van de expositie geen vraaggesprek kon worden afgenomen. B. wist het echtpaar door handig optreden in de waan te brengen, dat hij een interview afnam. In werkelijkheid was het opgegeven adres het huis van een vriend, die in de veronder stelling dat B. een zakelijke bespreking had. een kamer tijdelijk had afgestaan. Van een andere kennis had B. gauw een versterker-apparaat met koptelefoon en microfoon geleend en door een gewichtig verhaal te houden in de telefoon zag het er allemaal heel echt uit. Na afloop van het „interview" waren wederzijds vertrouwen en gevoelens van vriendschap aanwezig. B. kwam dan ook weldra met een goede tip. In October zou in Parijs een grote internationale mode- De Haarlemse Schooltandartsendienst Een schooltandarts benoemd Woensdagavond is de stichting Haarlemse Schooltandartsendienst definitief tot stand gekomen. Tot dagelijks bestuur zijn gekozen de heren dr. W. B. Smit, voorzitter, tandarts W Kramer, secretaris en J J. Schneiders, penningmeester Tot schooltandarts werd benoemd de heer J A G. Hop. Het is te verwachten dat het werk van de dienst spoedig zal beginnen. show zijn waar B. heen moest voor de radio. Hij zou het wel voor elkaar kunnen krij gen dat S. daar kon exposeren. Wanneer hij zeshonderd gulden voor borgstelling en deviezen kon krijgen was alles gemak kelijk te regelen. Bovendien zou er ook nog een show in Zürich komen en ook daarvoor kon B. wel zorgen, maar dat kostte nogeens zevenhonderd gulden voor borgstelling en deviezen. Ook dat bedrag werd door de fabrikant gefourneerd. Voor de collectieve visa vroeg B. per telegram nog eens f 150 en ook die werden betaald. Toen kwam er een nog mooier verhaal, j E. had kennis gemaakt met een paar Ame rikaanse officieren, die S. de visa zouden kunnen bezorgen om een zakenreis van enkele weken naar Amerika te maken. Kosten: twee duizend gulden. Vervolgens toucheerde B. nog eens twee honderd gulden voor gemaakte onkosten. Enkele dagen voordat de show, volgens het verhaal van de pseudo-reporter zou worden gehouden, ontving S. een uit Den Haag verzonden telegram „van de organi sator van de show", waarin deze mede deelde, dat de show een maand was uit gesteld. Drie dagen later vroeg B. telegra fisch vijfhonderd gulden voor de uitvoer vergunningen. maar de fabrikant wilde nu wel eens feiten en papieren zien. B. kwam prompt met referenties van personen, die niet bleken te bestaan. Op heldering gaf de politie, die B. goed kende. Hij had zich reeds eerder aan diefstal en oplichting schuldig gemaakt. Een voor waardelijke veroordeling van acht maan den wegens diefstal was het laatste vonnis. Van het geld was geen spoor te vinden. Jonge Sportbonders komen in Haarlem'bijeen Zaterdag en Zondag 23 en 24 October ko men uit verschillende plaatsen de kaderleden van de Jonge Sportbonders bijeen voor het volgen van een kaderweekeinde. De Zater dagmiddag zal besteed worden aan de be spreking van een inleiding van de heer J. van Driel, de leider van het Rotterdamse bureau voor de vrije jeugdvormihg, over „Sport en jeugdbeweging". Zondagmorgen spreekt de heer Van Muilen over „Puber- teits-psychologie". Zaterdagavond zal een wandeling naar het Bloemendaalsche open lucht theater worden gemaakt en Zondag middag zal oud Haarlem bezocht worden. landing in V.S.-zone En bleven er- Het hoofdkwartier van de Amerikaanse luchtmacht in Oostenrijk maakt bekend, dat twee officieren van de bemanning van een Sovjet-Russisch bombardementsvliegtuig, dat 9 October op een vlucht van de Oekrai- ne uit bij Linz een noodlanding moest ma ken en zwaar beschadigd werd, verkozen hebben niet naar de Sovjet-Unie terug te keren. Het derde lid van de bemanning, een onderofficier, heeft men op zijn eigen verzoek terug laten keren. Het toestel is door Sovjet-personeel gedemonteerd en met medewerking der Amerikanen naar de Sovjet-zóne teruggebracht. Het hoofdkwartier voegt er aan toe, dat het onderzoek heeft uitgewezen, dat de twee officieren de oefenvlucht waren begonnen met de bedoeling uit de Sovjet-zóne te ont komen. Voordat de twee officieren besloten in de Amerikaanse zóne te blijven, had een vertegenwoordiger van de Sovjet-Russische hoge commissaris, kolonel-generaal Wladi- mir Koerasof, nog een onderhoud van negen uur met hen. Atlantisch Pact op stapel Goedkeuring door het Congres verwacht William Hardcastle. Reuters correspon dent te Washington, schrijft van betrouw bare zijde vernomen te hebben dat de V. S. in 1949 zich zo goed als zeker formeel zul len verbinden met de landen van de West- Europese Unie en Canada in een verdrag naar het voorbeeld van het Inter-Ameri- kaanse verdedigingspact. De uiteindelijke beslissing in deze kwes tie berust bij het Congres, doch op grond van besprekingen tussen het ministerie van Buitenlandse Zaken en Defensie en onderhandelingen met de ambassadeurs van de landen der West-Europese Unie, verwacht men in welingelichte kringen te Washington dat het Congres, wanneer het in 1949 weer bijeenkomt, verzocht zal wor den de deelneming der V. S aan 'n derge lijke ailiantie goed te keuren. Een derge lijke Alliantie zal Amerika niet automa tisch in een oorlog betrekken ter verdedi ging van een lid, dat wordt aangevallen, doch zal het verplichten met de anderen overleg te plegen over „de te nemen maat regelen" in een dergelijk geval. De Allian tie zal dienen als grondslag voor een „At lantisch pact", waar binnen de West- Europese defensie-unie en het Amerikaanse program van militaire steun aan Europa zouden functioneren. Een lichaam, los van de West-Europese verdedigingsraad, zal worden gevormd, dat een platform zal zijn voor gemeenschappelijke planning op brede basis en voor „overleg". Het zou een uitbreiding betekenen van het huidige Bi its-Amerikaans-Canadese gecombineerde opperbevel en bijna zeker zich ontwikke len tot het voornaamste intergeallieerde orgaan in geval van oorlog. Wereldbank-lening had voor Nederland gunstige resultaten In een te New York gehouden redevoe ring over de financieringswerkzaamheden van de Wereldbank, sprak de Amerikaanse directeur John J. Maccloy zijn grote waar dering uit voor de resultaten, die met de in 1947 aan Nederland verstrekte lening zijn bereikt. „In de zomer van 1947," aldus Maccloy. „hebben wij een lening van 195 millioen dollars aan Nederland verstrekt. Deze le ning werd door Nederland gebruikt voor het aanschaffen van schepen, machinerieën en grondstoffen. In totaal werd ongeveer 65 millioen dollars besteed voor het aan kopen van talrijke kleinere onderdelen voor de industriële uitrusting, merendeels ten behoeve van de vele kleine onderne mingen waaruit het Nederlandse bedrijfs leven hoofdzakelijk bestaat, doch ook van grote concerns zoals de gloeilampen- en radiofabrieken van Philips, de grootste in dustriële onderneming van Nederland. Van het gedeelte van de lening, dat bestemd was voor de aanschaffing van uitrustingen, werd 7 millioen dollar gebruikt voor de aankoop van vliegtuigonderdelen voor de K.L.M. en voor materiaal voor de uitrus ting van het grote vliegtuigreparatie-cen trum van de K.L.M. Iets meer dan 40 millioen dollar van het totaal bedrag der lening werd gebruikt voor het aankopen en repareren van over tollige Amerikaanse koopvaardijschepen, waarvan er in totaal 53 naar de Neder landse koopvaardijvloot overgingen. 30 millioen dollars werden besteed voor het verbeteren van de landbouwproductie door de aankoop van tractors, veevoeder en kunstmest. Het resterende bedrag werd gebruikt voor de aankoop van installaties voor de electriciteitsbedrijven". Volgens Maccloy heeft deze lening, welke Nederland in een critiek stadium in staat heeft gesteld zijn pogingen tot wederop bouw in de strategische sectoren van zijn economie voort te zetten, in belangrijke mate bijgedragen tot de opmerkelijke voor uitgang, die bij het Nederlandse herstel is bereikt. Sjahrir zou bereid zijn interim-regering te steunen ,.De republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorgesteld van een interim-regering, precies zoals zij thans door de Nederlandse regering in Den Haag is ontworpen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir in een onderhoud met een verte genwoordiger van het Chinese dagblad de „Keng Po". Het blad schrijft: op dat tijd stip bekleedde Sjahrir de functie van mi nister-president. Sjahrir verklaarde, dat toentertijd de Nederlandse regering wreve lig tegenover het voorstel stond en zeide, zeer verbaasd te zijn, dat Den Haag thans dit ontwerp naar voren heeft gebracht. De heer Sjahrir verklaarde verder, dat dit maal de onderhandelingen niet mogen mis lukken. Indien het Nederlandse ontwerp gereed zou zijn en hem zou kunnen over tuigen, zou hij trachten te verhinderen, dat de onderhandelingen op een dood punt zouden lopen. Ofschoon hij niet wilde zeg gen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Soetan Sjahrir niet ontkennen, dat de hui dige toestand allermoeilijkst is. De geruchten, die te Batavia de ronde doen, als zou Sjahrir candidaat zijn gesteld voor de federale interim-regering noemde hij „praematuur", aldus de Keng Po. Lovett en zijn lichtzinnige das Het is algemeen bekend dat Robert Lovett, de Amerikaanse plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, steeds zeer sober gekleed is. De journalisten waren dezer dagen dan ook niet weinig verrast, toen zij Lovett ter persconferentie zagen binnen komen met een helkleurige das, welke versierd was met allerlei hupse vrouwenfiguren. Lovett gaf welwillend uitleg en zeide, dat de das een geschenk was van de Ame rikaanse ambassadeur te Moskou, generaal Bedell Smith. Hij zeide verder niet voor nemens te zijn zijn „klassieke uiterlijk" te wijzigen, doch hij zou zich er toe beper ken de das te dragen op persconferenties om de journalisten, die zijn sobere kledij hadden gehekeld, een plezier te doen.... Oude moord opgehelderd De Rotterdamse politie heeft eindelijk een moord kunnen ophelderen, die in de bezettingsjaren in de omgeving van de Waalhaven is gepleegd. In de herfst van 1942 werd daar het lijk van een vrouw ge vonden, die om het leven was gebracht. Er werden toen enige arrestaties verricht maar de zaak werd bemoeilijkt door het feit, dat er iemand bij de moord betrokken scheen, die in dienst van de Duitsers was. Enige tijd geleden echter ontving de poli tie nieuwe aanwijzingen in deze zaak. Deze hebben geleid tot de arrestatie van de echt genoot van de vermoorde. Naar verluidt was er op straat een twist ontstaan over het buitenechtelijk leven van de vrouw. De ruzie liep zo hoog, dat de man zijn vrouw, mogelijk door worging, van het leven heeft beroofd. Politieke commissie neemt Canadese resolutie aan De politieke commissie der UNO heeft ondanks de bezwaren van de zijde van het Sovjet-blok met overweldigende meerder heid haar adhaesie betuigd met het Weste lijke plan voor de contróle der atoom energie als de „noodzakelijke basis" voor uiteindelijke verwijdering van de atoom wapens uit de nationale bewapeningen. De commissie nam een desbetreffende Cana dese resolutie in haar geheel aan met 41 tegen 6 stemmen en 10 onthoudingen, nadat afzonderlijk over elke paragraaf was ge stemd. De resolutie zal thans naar een plenaire zitting van de Algemene Vergadering gaan. De commissie heeft een Russisch voor stel om de vernietiging van de bom en de instelling van een internationaal controle- agentschap gelijktijdig te doen plaats heb ben. verworpen. Met 23 tegen 6 stemmen en 21 onthou dingen verwierp de commissie een resolutie van India welke de commissie voor de atoom-energie haar arbeid wilde laten voortzetten en zo spoedig mogelijk een ver- dragsontwerp voor de contróle op de atoom- energie laten opstellen. In het thans aangenomen Westelijke plan wordt gesproken over uiteindelijke vernie tiging en buiten de wet stellen van alle atoombommen, doch pas nadat een doeltref fend controle-systeem aan de praktijk ge toetst zou zijn. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat op de punten der oude textielkaar- ten 705 na 23 October niet meer gekocht kan worden, daar deze kaarten dan hun geldigheid verliezen. Dat het Nederland ernst is met de propaganda voor de „Hollandse Nieuwe" werd opnieuw bewezen tijdens de grootse salon voor voedings middelen, die van 2—17 October in Brussel werd gehouden. Willem van Es, een meester- fileerder uit IJmuiden, prijkte er al hapjes uitdelend temidden van de aantrekkelijke attributen der Nederlandse visserij en de zeer iwtuurgetrouwe foto van een jongedame, die een haring naar binnen werkt, bracht verschei dene Belgen in verrukking, zodat een bevre digend aantal orders het gevolg was van deze „haringstunt". De inzending kwam tot stand door innige samenwerking tussen de Reders vereniging voor de Haringvisserij, de Bond van Haringhandelaren en de afdeling Vis van het Voorlichtingsbureau van ae Voedingsraad in IJmuiden. De concertmeester van het Residentie orkest, die hij sedert 1914 inneemt, gezeten, tijdens het eerste concert van het wintersei zoen voor het laatst op de ereplaats in het orkest, die hij sedert 1914 inneemt gezeten. Hem viel bij zijn afscheid een hartelijke huldiging ten deel. Opgericht is de „Stichting Ontwikkeling Verkoopkunde". Jhr. dr. J. C. Mollerus. se cretaris van de Kamer van Koophandel en I Fabrieken voor Noordholland, kantoor Haar lem. is voorzitter van het curatorium. De stichting heeft een examenbureau in Den Haag, dat aan geslaagden voor het examen verkoopkunde een diploma uitreikt. De „Oranje", het vlaggeschip van de Mij. Nederland", zal voor de volgende rei6 naar Indonesië eerst 28 December vertrekker. Het schip zal in dok gaan om weer in vooroorlog- 1 se toestand te worden teruggebracht. De slaapzalen, die nog resteren uit de tijd dat de „Oranje" als troepenschip voer, zullen plaats maken voor hutten. Na een tocht, welke drie weken heeft geduurd, is de 71-jarige schaapherder Van Dijk uit Eerbeek met een kudde van 100 schapen op het vliegveld Twente gearri veerd. De schapen hebben tot taak de grond van het vliegterrein vaster te maken. De practijk heeft geleerd, dat schapen daartoe I beter in staat zijn dan een wals. De scheper heeft met zijn schapen de tocht geheel te voet afgelegd. Binnenkort is de benoeming te verwach ten van de heer M. P. Gorsira tot vertegen woordiger van de Nederlandse Antillen bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen in Den Haag. Voorheen werd deze functie vervuld door mr. dr. M. F. Da Costa Gomez, thans lid van de redactiecommissie van de Rondetafelconferentie. Met ingang van 1 November zal de KLM I haar vluchten naar Frankfurt staken. Het vliegveld van deze plaats is namelijk als beginstation van de luchtbrug naar Berlijn I zo zwaar belast, dat geen passagiersvliegtui gen meer kunnen worden toegelaten. Van 1 November af zal de KLM nu tweemaal per week via Stuttgart naar München vliegen. De export van tomaten naar Duitsland is stopgezet. Tot dusver bestond de verplich ting, 40 procent van ter veiling aangeboden tomaten voor export ten behoeve van de Duitse burgerbevolking te reserveren. Aan de verzamelaarsloketten der post kantoren zijn nu ook de 3. 4 en 7'; cent uit de danser-serie en de 15, 20. 25, 40, 45, 50 en 80 cent van de Koningin Wilhelminazegels (type Hartz) van Indonesië verkrijgbaar. Voorts zullen de Curacaose zegels van Ko ningin Juliana verkrijgbaar zijn in de waar den van 6 en 12% cent. De Amsterdamse politie heeft een inbre ker gearresteerd, die in 1943 bij een kleer maker een aantal kledingstukken had ont- vreemd. Deze diefstal is inmiddels verjaard. Toen de politie naging hoe het kwam, dat de man destijds spoorloos had kunnen verdwij nen, ontdekte zij, dat hij dienst had genomen bij de SS. Hij is nu als politieke delinquent opgesloten. De voormalige adviseur van de Centrale Vermogens-Opsporingsdienst te Amsterdam. C. L. M. M. die tevens secretaris is geweest I van het Clearinginstituut, is conform de eis tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij stond op 4 October terecht wegens valsheid in geschrifte. Bewezen werd geacht, dat hij I bijna 160.000 aan „tip-gelden" had opgeno men op kwitanties, die hij zelf van valse handtekeningen voorzag. Tip-gelden werden uitgekeerd aan particulieren, die de C.V.O. op het spoor brachten van vijandelijke ver mogens. Een groot deel van de 160.000 zou j de veroordeelde te eigen bate hebben ge bruikt. De vorige week is bij Urk het motor schip „Landbouwbank" uit Meppel na een aanvaring gezonken. Het scheepje is Zater dag gelicht en naar Amsterdam gesleept. De lading veekoeken zal worden gedroogd. Een Engelse officier neemt in het Wil- helminakanaal proeven met een Duitse een- mansduikboot. om de draagkracht en de sta biliteit van dit vaartuig vast te stellen. Hij zou voornemens zijn, in de duikboot van Ne derland naar Engeland te varen. HAARLEM EN OMGEVING Nap de Klyn en Alice Heksch zullen Zaterdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum een concert geven voor de Haarlemse Kunstgemeenschap. Werken van Bach, Willem Pijper. Mozart en Joh. Brahms zullen ten gehore worden gebracht. De heer P. Wartcna hoopt 1 November de dag te herdenken dat hij 25 jaar als chauf- de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden als chauffeur in dienst trad bij de heer C. D. v. d. Vliet, Huize „Vaart en Duin" te Over- veen. In aansluiting op ons bericht over het afscheid van de heer A. D. Paulus van het Kadaster te Haarlem, delen wij mede, dat dit op Zaterdag 30 October op het kantoor wordt gevierd. Als verdacht van diefstal van een bedrag van f220 uit een lade in een kapperswinkel is aangehouden een dertig jarige kellner. Dr. Jaspar over Benelux De secretaris-generaal van de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse douane-unie mr. dr. E. Jaspar, heeft voor de leden van de Brusselse afdeling van het comité Benelux een lezing gehouden over de economische unie tussen de drie landen. Tijdens zijn voordracht deelde de heer Jaspar mede, dat de mogelijkheid wordt overwogen in de toekomst voor de landen der Benelux-groepering gemeenschappe lijke consuls in het buitenland aan te stel len, met dien verstande, dat waar nog geen consuls zijn een „Benelux-consul" zal wor den benoemd en waar zich reeds een consul bevindt, ook de consulaire vertegenwoor diging van de andere landen der Benelux- groepering aan hem wordt opgedragen. De secretaris-generaal verklaarde ver der, dat de accijnzen uiterlijk 1 Maart 1949 gelijk zullen zijn in de drie landen, met uit zondering van drie soorten, waarover nog wordt onderhandeld. Verwacht mag worden, dat deze lataste in de loop van 1949 eveneens gelijk gemaakt zullen worden. De heer Jaspar zeide er in ieder geval van overtuigd te zijn, dat op 1 Januari 1950 de economische- unie een feit zal zijn geworden. Politiechef naar het Westen gevlucht Volgens het met Amerikaanse licentie verschijnende blad Der Abend, dat door het Duitse nieuwsagentschap DPD (Britse zóne) wordt geciteerd, is Thüner, hoofd van de criminele politie te Mecklenburg, ver gezeld van enkele politiefunctionarissen, naar West-Duitsland uitgeweken met me deneming van de volledige dossiers over de reorganisatie van de politie in de Sovjet-zóne. Vogelenzang Een gezellige dag voor ouden van dagen Alhier is opgericht een comité dat zich ten doel stelt, de ouden van dagen ééns per jaar een gezellige dag te bezorgen. Het comité stelt zich voor. teneinde de nodige gelden bij elkaar te krijgen, voor dit doel drie maal per jaar te collecteren en wel October, Februari en Mei. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: M. A. Warmerdam—v. d. Raad. d. ONDERTROUWD: J. J. de Baan. en A. Ver boom: L Vrugt en P. G. Gordijn; F. A. Chr. Seitz en J. P. Mulder. OVERLEDEN: J. de Lang, oud 55 jaar. GEHUWD: W. K. Toffel en A. M. Preusz. Heemstede Bevestiging en intrede Ds. M. Vrieze Ds. M. Vrieze. predikant der Gereformeer de Kerk (onderh. art. 31 K.O.) te Rotterdam Charlois en Barendrecht, die het door de Geref. Kerk te Heemstede op hem uitge brachte beroep aannam, is voornemens alhier zijn intrede te doen op Donderdag 4 Novem ber. Deze dienst vangt aan des avonds 8 uur en wordt gehouden in het kerkgebouw van de Ned. Protestantenbond aan de Postlaan. Als bevestiger treedt op ds. J. Meester te Haarlemmermeer O. Z. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 327% 3241/2 283% 2821/2 226& 222% A. K. U 150 150 167 Nederlandse Ford 317 Nederlandse Kabel 268 v. Berkel's Patent 123 Scheepvaart Unie 167% Holl.-AmerikaLijn I68I/2 167?* Deli Maatschappij 148 H. V. A 256-5* 25514 A'dam Rubber 162 160% Ned. Handel Mij 157 N.-I. Handelsbank 115 Billitou Mij II 408

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6