Haarlems Dagblad )e Franse misère Politie schoot op de stakers; bloedige botsingen verwacht Aanslag op sneltrein Batavia-Bandoeng Nieuwe hoop op regeling van Berlijns Veiligheidsraadgeschil 63e Jaargang No. 19073 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 23 October 1918 Verschijnt dadelijks behalve 7on- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14.25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooiti cn Oprechte "Uaarlcmsetie Courant (3nno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE TOESTAND IN FRANKRIJK heeft zich verergerd. Dat bij een gevecht tus sen twaalfhonderd stakers en de politie in iet mijndistrict Saint Etienne twee stakers gedood zijn moge op zichzelf geen wereld schokkend feit zijn er zijn pas negen-en- iertig slachtoffers gevallen bij de lucht- amp in Prestwïck maar het kenmerkt |e verscherping van de situatie. Het voor al heeft ook directe gevolgen, want nu is en aantal stakers met handgranaten be- vapend. Het gevaar is groot, dat veel bloe- jger botsingen zullen ontstaan. De rege- ing-Queuille, die het onder water zetten ran de m^-en niet kan gedogen, heeft haar .veiligheidstroepen" gemachtigd om na de gebruikelijke waarschuwing van vuur wapens gebruik te maken. Vreemdelingen, lie deelnemen aan stakingsdemonstraties, uilen uit het land worden gezet het is uidelijk genoeg welke vreemdelingen men aarmee bedoelt. De prefecten, dat zijn de ouverneurs der provincies, mogen alle ergaderingen, zelfs niet-politïeke, verbie- len. Dit gelijkt sterk op de staat van beleg: vellicht zullen zij eerstdaags bevoegdheid irijgen tot het uitvaardigen van verschij- lingsverboden tegen kranten, brochures en mdere gedrukte publicaties. Het zou geen erbazing meer wekken. Intussen zijn vijf- jgduizend man reserve van de Franse gen- armerie onder de wapenen geroepen. Niet Heen in Saint Etienne maar ook in het [oordelijke kolenbekken is de toestand oogst gespannen. De regering-Queuille leeft voort, zolang lis het duurt, op de grondslag der tegen stelling tussen Gaullisten en communisten, eikaars bewind willen verhoeden. Maar e onder communistische leiding staande .G.T. doet intussen haar uiterste best om e regering en de toestand in het algemeen ondermijnen door haar onafgebroken leks stakingen. De staking in de mijnen is erreweg de ergste. Niet alleen omdat zij, oor het opheffen der veiligheidsdiensten, mijnen onbruikbaar maakt maar ook jeds omdat een kolengebrek gaat ontstaan, at de industrie zal verlammen en dat, m"et winter voor de deur, in ieder opzicht in ramp voor het volk zal betekenen. Het is mis in Frankrijk. De eenheid in het olk en het vertrouwen in zijn eigen be- uurs-mogelijkheden zijn zoek. Voor vaad willigen is er geen beter kans denk aar, om in troebel water te vissen. Dat oen zij dan ook. Het is een rampzalige oestand voor al diegenen, die zich bewust van de noodzaak van hechte samenwer- ing en de uiterste inspanning om land en olk er bovenop te brengen. Want zulke lensen zijn er, in alle klassen der samen- ving, ook onder de arbeiders, ofschoon ie in de fatale wedloop tussen lonen en rijzen zware beproevingen doormaken. Fie in algemeenheden redeneert als het jlken betreft is er altijd naast. Maar men de indruk dat talrijke Fransen niet iseffen hoe verarmd en zwak" Frankrijk derdaad is. Als men zich herinnert hoe de eerste jaren na de bevrijding er nog üblicisten in het land waren die hoog van toren bliezen en West-Europa lieten eten, dat Frankrijk de leiding zou nemen het herstel en de nieuwe ontwikkeling Europa dat het wist wat het aan zijn irleden en aan zijn hoge beschaving ver- icht was dan kan men zich voorstellen üt tal van eenvoudige lieden dat als zeker- iid hebben aanvaard. Zij waren en bleven bewust, tot een groot volk met een oot verleden te behoren. Helaas waar- orgt het verleden het heden niet en vergt rootheid meer dan een uitgestrekt gebied een talrijke bevolking. Het ergst is wellicht het gemis aan besef an de werkelijke toestand, dat bij zoveel ransen blijkt te bestaan. Ook bij die ijnwei-kers, die zich door agitatoren laten ibruiken om de reeds zo slechte toestand hun land nog veel verder te verzwak- m en die blijkbaar menen dat de regering dingen in staat is, waartoe haar de mo- elijkheden eenvoudig 'ontbreken. Tenzij merika opnieuw, in veel sterker mate an reeds bij het Plan-Marshall geschied te hulp zou komen. Het is evenwel de :aag of de Amerikanen daar bij de thans itstane toestand nog enige hoop in zien. isschien zijn zij Frankrijk als een bo- imloze put gaan beschouwen. Maar de 'varen dan, die de verdere ontwikkeling ilevert? Als men tijdig West-Europese toenade- ng op federale grondslag had toegezegd, men op de noodkreet van Robert Schu- an was ingegaan, als men Frankrijk euwe hoop had gegeven, zou zeker veel lorkomen zijn. Is het al te laat? Het is ogelijk dat men het goede ogenblik reeds eeft laten voorbijgaan. R. P. Dreigende situatie in Frankrijk Reeds zeven doden De Franse mijnstakingen hebben nu reeds zeven doden geëist. Vrijdag werden twee stakers te Saint Etienne door de politie doodgeschoten tijdens een botsing, nadat een politieman was overleden tengevolge van verwondingen die hem door de met projectielen en stokken gewapende stakers waren toegebracht. Vier personen zijn om het leven gekomen door vergassing tenge volge van de onregelmatige gasvoorziening. Volgens United Press zijn de stakingslei ders te Saint Etienne bezig handgranaten cn schietwapenen uit te reiken aan de sta kers. Men verwacht hevige onlusten in deze stakingshaard. Intussen zijn 31 procent der mijngangen van de mijnen in het stakings- gebied onder water gelopen. De Franse re gering heeft maatregelen genomen die de staat van beleg dicht benaderen. Zij heeft de lichting 1948 van het leger opgeroepen en tevens de reservisten van de garde mo bile en de gendarmerie. Zij heeft verder de militaire autoriteiten bevolen van schiet wapenen gebruik te maken als zulks nodig mocht zijn. Om half zeven Vrijdagavond kwam het Franse kabinet bijeen om de ernstige situa tie te bespreken. Terzelfder tijd publiceer den de kardinaals en aartsbisschoppen van Frankrijk een verklaring, waarin op scher pe wijze de haat veroordeeld werd, die burgeroorlogen verwekt en waarin het aan wenden van het stakingswapen voor poli tieke doeleinden en voor het uiteindelijk veroorzaken van schade aan de natie en het afbreken van het gezag van de staat, wer den afgekeurd. Frangois Mitterand, staatssecretaris, ver klaarde na een kabinetszitting van vier uur, dat de veiligheidsmaatregelen geen staat van beleg betekenen, doch dat het daar ook niet ver van af was. In het communiqué, dat aan het eind van de kabinetszitting werd uitgegeven, werden alle buitenlanders, onverschillig hoelang zij in Frankrijk wonen, gewaar schuwd, dat zij terstond het land uit zouden worden gezet, als bleek dat zij bij" een sta king of demonstratie betrokken waren. Naar schatting 200 soldaten en mijnwer kers werden gisteren gewond bij botsingen die in de mijn-centra plaats vonden. De door communisten geleide mijnwer- kersbond heeft verklaard, dat de staking met meer eenheid en standvastiger dan ooit gehandhaafd zal blijven. Het orgaan van het Nationale Front be vatte een verklaring in het Duits, waarin de voormalige Duitse krijgsgevangenen, die in de mijnen werken te kennen geven niet tegen de Franse arbeiders te willen strijden doch hen te willen steunen „totdat aan hun eisen is voldaan." De havenarbeiders van Duinkerken heb ben besloten, uit solidariteit met de sta kende Franse mijnwerkers, geen steenkolen meer te lossen. Koreaanse opstand bedwongen Van Koreaanse regeringszijde wordt ver nomen, dat de loyale Koreaanse troepen zich met de steun van vaartuigen van de kustwacht hebben meester gemaakt van de Zuid-Koreaanse haven Josoe, die door de rebellen was bezet. De haven werd Vrij dagmorgen na enige „amphibie-landingen" door de' regeringsstrijdkrachten genomen, Josoe vormde de haard van de opstand. De rebellen maakten zich van de haven stad meester en rukten vervolgens in Noor delijke richting op. De opmars werd onge veer vijftig mijl ten Noordwesten van Kurye tot staan gebracht. Naar gemeld wordt bevindt zich nog slechts de stad Sunchon in handen der re bellen, doch een officiële woordvoerder verwachtte dat ook deze plaats zeer spoedig zou vallen. (United Press). De Franse stakers schijnen vast besloten tot het uiterste verzet te bieden tegen de bezetting van de mijnen door de militairen en politietroepen. Een aantal arbeiders van een kolenmijn in het Bassin de la Loire bezig met het opwerpen van barricaden om de politieauto's tegen te houden. Acht dodenonder welke een Nederlandse militair Acht personen, te weten een Nederlandse militair, vier Indonesische en een Chinese burger, alsmede twee onbekenden wqjden gedood en 23 personen werden gewond toen Vrijdagmiddag rond 5 uur de sneltrein Ba tavia-Bandoeng twee km ten Zuiden van Poerwakarta bij Bendoel ontspoorde, tenge volge van het opbreken van de rails over een afstand van 20 meter. Dit geschiedde dicht bij de plaats, waar Donderdag een sneltrein werd beschoten. Bovendien wer den vele personen licht gewond, voorna melijk door het vuur van de met automa tische wapens en geweren bewapende ben de, wier aantal geschat wordt op 50 man. Twee locomotieven ontspoorden en kwa men dwars over de rails te liggen. Een bagagerijtuig ontspoorde en kantelde, de De ramp met de „Nijmegen" Douane wist van de partij diamanten ledenmorgen was de toestand van de overlevende van de ramp met de lijmegen", de heer W. H. Philippo uit issenheim, nog onveranderd. Mevrouw lilippo is per vliegtuig naar Prestwick gaan. Volgens de „Daily Telegraph" is de lijmegen" bij Lloyds en bij Engelse ver- ikeringsmaatschappijen verzekerd voor gen honderd duizend dollar of ongeveer ee millioen vierhonderdduizend gulden. Reeds werd medegedeeld dat tussen de akstukken van het vliegtuig een partij imanten ter waarde van ongeveer 150.000 lden is aangetroffen. Aan de geruchten hierover gecirculeerd hebben is nu de- litief een einde gekomen door een offi ce verklaring van de Nederlandse P.T.T., sarin gezegd wordt dat deze partij een agetekende zending was die met machti- ng van de douane verzonden werd. Eén van de omgekomen passagiers van Nijmegen" was mevrouw Maria Ga- !nova, die op weg was naar haar echt- noot. Gamanova, die thans in Portland tecteur van een hötel is, liet zijn vrouw drie kinderen in 1927 in Europa achter in Amerika een nieuwe toekomst op te 'Uwen. Aanvankelijk wilde mevrouw Ga- snova Tsjechoslowakije niet verlaten, «n zij besloten had zich bij haar echtge- ot te voegen, brak de oorlog in Europa Eindelijk waren deze week de laatste letselen uit de weg geruimd en begon zij ar zo tragisch eindigende reis. Camanova, die 21 jaar op zijn vrouw aft gewacht, wil trachten haai- stoffelijk erschot in Amerika te laten begraven. (U. P.) Gebrek aan huisbrand wordt deze winter weer de voornaamste zorg voor de grotendeels in ruines en stukgeschoten kelders huizende Berlijners. Overal in de stad is men dan ook ijverig op zoek naar alles wat branden wil. Vooral de straten, welke met houten „klinkers" geplaveid - 'de Grossbeerenstrasse (Amerikaanse zijn, moeten het ontgelden zoals deze foto, genomen ii sector), laat zien. De politie loopt dan i maar een straatje om. Gemenebest-conferentie vóór pact van Brussel Na de plenaire slotzitting van de minis ter-presidenten van het Britse gemenebest te Londen heeft het bureau van minister president Attlee een communiqué uitge geven, waarin onder meer wordt gezegd: „Op de bijeenkomsten van de laatste twee weken zijn vele kwesties van alge meen belang besproken, waaronder inter nationale betrekkingen, economische aan gelegenheden en verdediging. Uit de be sprekingen is een aanzienlijke eenheid van zienswijze onder alle regeringen van het gemenebest gebleken over het stand punt inzake de huidige wereldvraagstuk ken. Dit standpunt is principiëel gebaseerd op steun aan de doelstellingen van de UNO. Alle regeringen van het gemene best hebben besloten samen te werken en met andere regeringen op democratische basis de wereldvrede te vestigen". Tevens zullen zij alles in het werk stel len bronnen van welvaart aan te boren teneinde een hogere levensstandaard te bereiken. Men was het er algemeen over eens. dat de vereniging van Groot-Brittannië met de andere Westeuropese landen volgens het pact van Brussel in overeenstemming is met de belangen van de andere leden van het gemenebest, van de UNO en de bevor dering van de wereldvrede. De andere regeringen van het gemene best zullen geregeld op de hoogte gehou den worden van het verloop dezer samen werking met West-Europa, aldus het com muniqué. Voorstel-Cochran aanvaard als „working paper" De republikeinse vice-president en pre mier Moh. Hatta, heeft Vrijdagochtend het antwoord van de republiek aan het Ame rikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten Merle Cochran op diens voorstel voor de oplossing van het geschil tussen Nederland en de republiek overhandigd. Een republikeins woordvoerder verklaarde dat de republikeinse regering het voorstel van Cochran aanvaard heeft als „working paper" voor de komende onderhandelingen. De republikeinse minister van voorlich ting, Moh. Natsir, heeft tegenover de pers medegedeeld, dat de republikeinse regering van mening is, dat het voorstel van Cochran, dat informeel aan de republi keinse regering overhandigd werd, op de agenda van de komende onderhandelingen zou kunnen worden geplaatst. Natsir zeide, dat hieruit niet de gevolg trekking mag worden gemaakt, dat de republiek het gehele voorstel goedkeurt. „In ieder geval dient te worden voldaan aan de voorwaarden voor de hervatting van de besprekingen", aldus Natsir. Deze voor waarden zouden volgens vroegere berich ten inhouden de erkenning van de politieke immuniteit van de leden der republikeinse delegatie, teruggave van het gebouw Pegangsaan 56 en het ongedaan maken van de maatregel tot uitleiding van repu blikeinse ambtenaren uit Batavia, Natsir meende, dat het zeer" waarschijnlijk was, dat de partijen spoedig bijeen zouden kun nen komen. drie volgende rijtuigen ontspoorden, doch kantelden niet. Het vuur van de bende kon van de trein uit onmiddellijk beantwoord worden, daar een vrij aanzienlijk aantal militairen meereisde. Direct na het gebeurde is een actie tegen de bende ingezet. Van de zijde van de Staatsspoorwegen wordt gemeld, dat na de ontsporing de bende van twee zijden de trein beschoot. Het goederenvervoer voorlopig stopgezet. Het passagiersvervoer vindt normaal doorgang. Op de plaats van de ontsporing moet men echter overstap pen. Deze plaats bevindt zich ook zeer dicht bij het ravijn, waarin enige maan den geleden een trein stortte, hetgeen toen een tiental doden eiste. Zowel uit Ba tavia als uit Bandoeng zijn hulptreinen vertrokken naar de plaats van het onheil. Later wordt gemeld dat zich onder de gewonden zeven Nederlandse militairen bevinden. Soekarno: opstand vrijwel bedwongen President Soekarno heeft bekend ge maakt, dat de republikeinse veldtocht tegen de communistische opstandelingen „bijna ten einde is." In een over radio Djokja uit gezonden dagorder zeide Soekarno, dat de republikeinse opperbevelhebber, generaal Soedirman, de verovering gemeld heeft van Pati en Patjitan, in Zuid-Midden Java, welke plaatsen sedert het begin van de op stand op 18 September in handen van de communisten waren geweest, en die hun laatste steunpunten van belang vormden. Sjarifoeddin: dood, gearresteerd, gevlucht, doodziek? Het te Kediri verschijnende dagblad „Soeara Rakjat" bericht, dat Amir Sjari foeddin gearresteerd zou zijn. De corres pondent van genoemd blad meldde, dat Sjarifoeddin ontdekt werd in een van de tuinen ten Noorden van Patjitan (aan de Zuidkust van Java). Sjarifoeddin zou doodziek zijn gevon den, liggend op een rustbank. Tezamen met hem zou Wikana, de voormalige gouver neur van Soerakarta, gearresteerd zijn. Antara meldt, dat de militaire comman dant van de residentie Kediri met ingang van 22 October een verschijningsverbod heeft uitgevaardigd tegen de „Soeara Rakjat" wegens publicatie van dit bericht, hetwelk volgens het bevelschrift „nog niet officieel is". Volgens eerdere berichten was Sjarifoeddin gedood, volgens andere ge vlucht. Kwcstic-Leopold voorshands van de politieke baan Nu het voorstel tot het houden van een volksraadpleging inzake de terugkeer van koning Leopold naar België is verworpen, vraagt men zich in België af wat de vol gende stap der regering zal zijn om de eeds meer dan vier jaar hangende konings kwestie tot een voor alle partijen bevredi gende oplossing te brengen. In politieke kringen onderstreept men, dat de verwerping van het voorstel waar schijnlijk niet tot ministeriële complicaties zal leiden en dat zowel bij katholieken als socialisten het verlangen voorzit, de rege ringscoalitie in ieder geval tot de eerstvol gende verkiezingen (Nov. 1949) te doen voortduren. Hoewel enkele Vlaamse katholieke bla den van oordeel zijn, dat thans maar eens een katholiek aan het hoofd van de regering moet komen,, schijnt men in het algemeen toch de wens te koesteren, dat Spaak zijn dubbele functie van premier en minister van Buitenlandse Zaken blijft uitoefenen. Sommige politici zouden er overigens de voorkeur aan geven, dat Spaak een zaken kabinet vormde, zodat alle irriterende po litieke kwesties, met name de konings kwestie en het schoolprobleem tot de nieu we verkiezingen niet ter sprake zouden komen. UNO drie jaar oud „De beste hoop van de wereld op vrede" Van het Palais de Chaillot uit zal van middag om 17 uur (Ned. tijd) in een radio uitzending van 40 minuten de derde ver jaardag der UNO worden herdacht. Onder meer zal de preambule van het Handvest worden voorgelezen. De fungerende voor zitter van de Algemene Vergadering, dr. Herbert Evatt, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman en de assistent-secretaris-generaal der UNO voor de voorlichting, Benjamin Cohen zullen toespraken houden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, George C. Marshall, ken schetste Vrijdag de UNO als „de beste hoop van de wereld op vrede". Marshall richtte zich in een speciale radio-uitzending uit het tijdelijke UNO hoofdkwartier te Parijs tot de studenten in de Verenigde Staten. „Op het ogenblik ondernemen wij" een grootscheepse poging om de na ons komen, de geslachten te vrijwaren voor de gesel en de verschrikkingen van de oorlog vooruitgang en welvaart te brengen aan de wereld", zeide hij. „Onze pogingen concen treren zich in de Verenigde Volken, de beste hoop van de wereld op vrede". Hij vervolgde: „Pas drie jaar geleden zijn wij met deze grote onderneming begonnen. Lees het Handvest en herlees het, tot gij het zo grondig begrijpt als uw eigen grondwet. Vereenzelvig u met de Verenigde Volken en blijf onafgebroken arbeiden om deze or ganisatie het middel te maken, waardoor gij en de jonge mensen van andere landen in vrede en geluk kunt samenleven in de jaren die komen." (United Press.) UNO kiest rechters voor internationaal hof Gistermorgen is de 152ste voltallige bij eenkomst van de algemene vergadering van de UNO geopend. Aan de orde was de verkiezing van 5 leden van het internationaal gerechtshof. Deze verkiezing geschiedt gelijktijdig in de Veiligheidsraad en de candidaten, die in beide colleges de volstrekte meerderheid hebben behaald, worden als gekozen be schouwd. Hoewel Zwitserland geen lid is van de UNO neemt het toch deel aan de verkiezing der vijf rechters. De Zwitserse gezant in Frankrijk, Burkhardt, was ter vergadering aanwezig. Bij de verkiezing moet, zoals de voor zitter van de vergadering, dr. Evatt, bij het begin van de zitting heeft opgemerkt, re kening gehouden worden „met de grote beschavingsgroepen en de voornaamste rechtssystemen van de werelfl". Hsoe Mo (China), Badawa Pasja (Egyp te) en Read (Canada) worden als gekozen beschouwd, daar zij respectievelijk 48, 38 en 37 stemmen behaalden bij de eerste stembeurt in de vergadering (volstrekte meerderheid 30 stemmen) en respectieve lijk 10, 9 en 6 stemmen bij de eerste stem beurt in de Veiligheidsraad (volstrekte meerderheid 6 stemmen). Er was een tweede stembeurt in de ver gadering nodig om in de twee overblij vende plaatsen te voorzien. Daarbij werd Winiarskï (Polen) herkozen. Na vier stemmingen was men het in de Algemene Vergadering nog niet eens ge worden over de bezetting van de vijfde vacature. De Veiligheidsraad koos Sir Benegai Narsing Rau (India). Hel woord is aan...„ H a zlitt Wij zijn nimmer zozeer geneigd met anderen te twisten als wanneer wij ontevreden zijn over onszelf. Bestand in Palestina al weer geschonden Volgens officiële Israëlische berichten is de strijd in de Negev gistermiddag, op de door de bemiddelaar van de UNO gestelde tijdslimiet, geëindigd. Volgens een Israëlische woordvoerder zijn troepen van Israël de laatste paar uur voor het tijdstip waarop het vuren gestaakt moest worden, tot dicht bij Gaza opgerukt. Zij zouden het strategisch belangrijke aan de spoorlijn gelegen dorp Beith Hanoem en de voornaamste verbindingsweg langs de kust tussen Madjdal en Gaza in handen gekregen hebben. De woordvoerder sprak met nadruk de Egyptische bewering tegen, dat Beersjeba door de Egyptenaren her overd was. Vliegtuigen van Israël hebben gisterennacht een luchtaanval uitgevoerd op Gaza en op doelen in het gebied van de Negev, Madjdal, Isdoed, Faloedja en El Arisj. Bestandsschendingen. Een woordvoerder van de UNO heeft verklaard, dat in de eerste onvolledige rapporten van waarnemers in de Negev werd medegedeeld, dat de gevechten in enige sectoren voortduurden, na het bevel „Staakt het vuren". Hij zeide, dat de algemene indruk was, dat de order „staakt het vuren" onbevre digend werd opgevolgd. Een woordvoerder van het Egyptische leger heeft verklaard, dat de Israëlische strijdkrachten het jongste bestand geschon den hebben. Na het ingaan van de wapen stilstand had een vliegtuig een bom ge worpen op Deirsoeneid en landstrijdkrach ten hadden het vuur uit naburige neder zettingen op Beersjeba geopend. Israëlische schepen, die gepoogd hadden Madjdal te na deren waren tot de terugtocht gedwongen. Ontevredenheid over de N.I.W.O. In den Haag is een algemene ledenverga dering gehouden van de N.I.W.O., de Ne derlandse Internationale Wegvervoer Or ganisatie. In deze vergadering werd scherpe critiek geoefend op het beleid van deze organisatie en op de positie welke de A.T.O. daarin ineemt. Mr. F. E. Spat,.president van de N.I.W.O., zeide, dat het streven naar gelijkschakeling tussen België en Nederland zeer onaange name gevolgen had voor het internationale beroepsvervoer. De heer Spat was van oordeel, dat de Nederlandse regering krachtiger moest optreden en er voor diende te zorgen, dat het Nederlandse beroepsvervoer dezelfde vrijheden in België verkrijgt als het Bel gische beroepsveiwoer in ons land geniet. Namens de Bond Bedrijfsautovcrvoer Nederland, de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen en de Nederland se Organisatie Beroepsvervoer-wegtrans- port, sprak de heer W. Vogtschmidt, die verklaarde dat in deze bonden ernstige ontevredenheid over het beleid en de sa menstelling van de N.I.W.O. bestaat. De bonden verlangden dat een reorgani satiecommissie voor de N.I.W.O. zou wor den ingesteld. Staande de vergadering werd hiertoe besloten. Maandag waarschijnlijk stemming over verzoeningsresolutie De Veiligheidsraad is gisteren bijeen ge komen om de behandeling van de Weste lijke klacht tegen de Sovjet-Unie te her vatten. De zes neutrale leden van de raad kwamen met hun „vredesresolutie" ter tafel, die tevoren aan de vier mogendheden was voorgelegd en waarop de reacties van geen der vier pertinent afwijzend waren geweest, van het Westen zelfs instemmend. De houding van de Sovjet-Unie tegenover de resolutie was bij het begin der bijeen komst nog onzeker, doch toen Wisjinski later, nadat Trygve Lie de resolutie had voorgelezen, de raad verzocht niet on middellijk te stemmen doch de Sovjet-Unie enig respi.jt toe te staan, wist men dat er een grote kans op overeenstemming was geschapen. Nochtans, de Sovjet-Unie heeft reeds doen weten dat zij niet zonder meer met deze resolutie in zee kan gaan. Zij wenst de formulering ervan enigszins te veranderen, waardoor de Westelijke mo gendheden gedwongen zouden worden de onderhandelingen over de oplossing van het Berlijnse geschil met de Sovjet-Unie te hervatten onder dwang van een onmid dellijke invoering der Russische valuta in geheel Berlijn. Het is de grote vraag of deze tekstverandering door de Westelijke regeringen zal worden aanvaard. De winst van deze gang van zaken is echter, dat Rusland zonder veel ophef zijn stilzwijgen heeft verbroken en begonnen is te praten, waardoor het zich eigenlijk heeft neergelegd bij het feit dat de Vei ligheidsraad zich met deze kwestie be moeit. Dit laatste was door de Russen tot voor kort als een onrechtmatigheid ge kenmerkt. De drie Westelijke mogendheden en de zes neutralen hebben na onderling overleg het uitstel van de stemming toegestaan. De voorzitter verdaagde de zitting tot Maandag. De „verzoeningsformule" Bij het begin van de zitting van Vrijdag had de formele indiening van de veel besproken resolutie der zes neutralen plaats. De vertegenwoordigers der zes kleine landen hielden korte toespraken, waarin zij de „groten" aanspoorden de crisis te beëindigen en de „eervolle" formule te aanvaarden. De compromisformule verzoekt de grote vier incidenten te vermijden, die de situatie in Berlijn zouden kunnen doen verergeren. Zij verzoekt om de onmiddellijke opheffing van alle blokkademaatregelen, onmiddel lijke hervatting van de besprekingen in Berlijn ten doel hebbend de Sovjetmark per 20 November tot enige munteenheid in Berlijn te verklaren en het houden van een bijeenkomst van de raad der ministers van Buitenlandse Zaken over alle Duitse vraag stukken binnen tien dagen nadat het valutavraagstuk geregeld is. Het antwoord op dit voorstel dat Mos kou aan Wisjinski zond, arriveerde Vrijdag en gaf aanleiding tot een serie geheime beraadslagingen voor het begin van de zitting. Wisjinski hield er aan vost. dat de Sovjetmark in geheel Berlijn zou wor den ingevoerd op de dag, waarop de blok kade zou worden opgeheven. Dit zou be tekenen, dat aan de opheffing van de blok kade onderhandelingen over het toezicht op de nieuwe valuta vooraf dienden te gaan, hetgeen het Westen aanvoelt als discussies onder pressie. Kardinaal Hlond overleden Kardinaal August Hlond, primaat van Polen, is Vrijdag na een ziekte van tien dagen te Warschau overleden. Hij was 67 jaar. Kardinaal Hlond was bij het uitbreken van de oorlog aartsbisschop van Gniezno cn Poznan. Hij verliet Polen samen met de regering, ging naar Rome en verkreeg van de paus toestemming in Vaticaanstad te blijven. Later werd hij in Frankrijk door de Duitsers gearresteerd. In 1945 keerde hij naar Poznan terug. In 1946 werd hij door de paus tot aartsbis schop van Warschau benoemd. IETS ZACHTER OVERDAG. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan enige lichte regen of motregen Matige en langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind, hoofdzakelijk tussen West en Zuid-West. Iets z.achter over dag. 24 October: 7.20 uur. onder 17.28 uur 21.28 uur. onder 14.34 uur 25 October: 7 22 uur. onder 17.26 uur 22.52 uur, onder 15.12 uur Zon op Maan op Zon op Maan op

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1