Ambtenaren in Indonesië zijn ontevreden en ongerust Menten kon „tot zijn spijt" niet komen CKort en Bondig Paspoortenzwendel ter griffie DONDERDAG 28 OCTOBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Een pleidooi om met hun rechtmatige aanspraken rekening te houden De ambtenaren in Indonesië (Nederlandse en inlandse) zijn niet alleen ontevreden, maar zij maken zich ook ernstig ongerust over de gang van zaken. Dit werd in een in Den Haag gehouden persconferentie verklaard door de heer W. H. Lichtveld, die in opdracht van de samenwerkende vakverenigingen in Indonesië naar Neder land is gezonden, om daar te pleiten voor de inwilliging van hun rechtmatig geachte aanspraken. Bij die samenwerking zijn alle vakorganisaties betrokken, zodat alle rich- der ambtenaren tegemoet gekomen wordt. Door de gang van zaken is het overheids personeel in Indonesië gealarmeerd. On danks alle loyaliteit en goede wil kunnen de ambtenaren-organisaties niet instaan voor de consequenties, die mogelijk 'zullen voortvloeien uit het voortbestaan van de huidige onzekere toestand. De gevolgen van een ineenstorten van het „burger front" zouden voor alle betrokkenen zon der uitzondering van ernstige aard kun nen zijn. tingen daarin vertegenwoordigd zijn. De i t I heer Lichtveld spreekt dus in deze voor nGl tGKOn Dll mGT tienduizenden belanghebbenden, want bij de organisaties zijn er reeds 17.000 aan gesloten. De heer Lichtveld vertelde een en ander over de moedeloosheid, de ontstemming en nerveuze geprikkeldheid, die een ongun stige invlped hebben op de arbeid en voor al op het vermogen, om de juiste houding te vinden bij het vormen van een bindende schakel tussen ^le nieuwe 'Indonesische machten en de thans bestaande. De ambte lijke vakbeweging stelt zich op een volko men on-politick standpunt en verricht haar taak los van elke aversie tegen wat in In donesië is of komen zal in politiek opzicht. Spreker wees op de grote na-oorlogse ar moede, die in Indonesië wordt geleden en op het nog steeds uitblijven van een bil lijke „rehabilitatie", zowel wat betreft het gederfde loon als de door de oorlog gele den schad<= op de treurige woningtoestan den, op de trieste gevolgen van de gezins scheiding en de trage gang der gezinsher eniging. Dit alles wordt nog verergerd omdat de ambtenaren zich elke dag afvragen: „Waïir sta ik morgen? Wie is morgen mijn werk gever?" De Nederlandse regering heeft wel een garantieverklaring aan de ambtenaren in Indonesië gegeven, maar die is zo vaag, dat zij nog steeds niet weten waaraan zij toe zijn. Is het waar, dat de Indische pen sioenfondsen zo uitgeput zijn, dat het moei lijk zal zijn in de toékomst de pensioenen uit te betalen? De regering heeft een commissie (onder voorzitterschap van de heer Werner) be noemd om haar te adviseren over de rege ling van de positie der ambtenaren in In donesië. De vakverenigingen uit Indonesië hebben thans ook over deze aangelegenheid een adres aan de regering uitgebracht. Daarin wordt betoogd dat de ambtena ren, die niet in rechtstreekse dienst van de Staten van Indonesië overgaan, onder een rechtstreekse garantie van Nederland moe ten komen. Ter voorkoming van economi sche dwang moeten er redelijke voorzie ningen getroffen worden, waardoor de ambtenaren desgewenst da dienst kunnen verlaten. Daarnaast moet de rechtspositie zodanig worden dat de ambtenaren aan hun verlangen om Indonesië verder te die nen, kunnen werken en dat ook nieuwe werkkrachten uit Nederland zullen worden aangetrokken. Enkele desiderata, die verder tot de ver langens der ambtenaren behoren, zijn: 1. De gedwongen gezinsscheiding worde op korte termijn gelikwideerd, door: a. scherpe maatregelen tegen a-sociale verde ling der woonruimte; b. uitgebreide wo ningbouw (ook noodwoningen); c. uitbrei ding der transportmogelijkheden. 2. Opheffing van de wanverhouding tus sen de pensioenen, (die sinds 1934 niet meer gewijzigd zijn) en het sterk gestegen prijspeil. 3. Aanpassing van de salarissen aan het prijspeil. 4. Erkenning van de aanspraak op uitbe taling van (gedurende 43 maanden) ge derfd salaris en van vergoeding van gele den oorlogsschade. De heer Lichtveld hoopte dat de regering thans zeer spoedig een beslissing zal ne men, waardoor aan de verlangens, de eisen; Bescherming van kinderen tegen verkeersongevallen De inspecteur der Verkeerspolitie te Haarlem, de heer I. B. Brauckman, zal Dinsdagavond 2 November in 't „Huis voor Ouders en Opvoeders", Lange Margaretha. straat 19 te Haarlem, op uitnodiging van de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting spreken over „Hoe beschermen wij onze kinderen tegen verkeersongeval len?", een onderwerp, dat zeer actueel is, nu in Haarlem over enkele dagen de trams door autobussen worden vervangen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 27 October 1948 ONDERTROUWD: 27 Oct., P. Willemsen en M Groen: A. J. van Zomeren en W. G. Eer hart; J. M. Riegen en M. J. Warmerdam; E. W. J. M. Klunhaar en M. J. E. Wouters; J- Molenaars en E. I. Wiezorek; F. Hess en R. Vink- B J D. van Peperzeel en T. Tump; A. W. de Jong en E. C. Wijts; D. Slootweg en G. Borst; W. J M. van Loon cn E. M. Schut te; J. L Blankert en J. Apekrom; W. J. G. de Groot en W. B. T. Laurenssen; J H. Roe broek en J. G. L. Grootenboer; J. J. Bijstel en C W Lucas. P. van Campenhout en C van der Zwet: J. Molenaar en L. Angenent; G Klein Schiphorst en A. Verzijlbergh: J- Brouwer en E. M. Dekker; G. H. Kocb en M. J. Broekhof: J. Glas en J. Bergsma: R. van Stuivenbcrg en D. E. B. Swaagstra; J. J_K];S en M. C. Westendorp; G. T Liesting en E. C. A. M. Corstens; J. C. W. Voorderhaak en B. DGEHUWD: 26 Oct., C. C. van Helsdingen en J C. Moll: 27 Oct., J. van der Heiden en M. W. van der Weert; N. G. Hoogzand en J- A Draaisma: J. P. Harmse en J. M. Wubbe; A. L van den Berg en M J. van Schie; H. Gelaudie cn J. C. van der Vossen; K. C Ram en J. H. C Bijster; H. J. Broek en H. B. Gil- jou. P. Poole cn J. C. van Leeuwen: J. Riet man en P Weij: H Zwart en E. T. Spronk. P. A van Kraaij en M. M. Brouwers; G. van Woudenberg en N. Roodenburg; J. P- Gran- dit cn C. A. Dekker; H..Otten en J. G. Peer- deman: L. Stolk en M. W. van Emmerik; G. Horselenberg en E. Zoethout; C. F. Umans en G. M. Christians; J. van de Klerk en M. C van Norden; R J. Postema en C C. Hoog- wout; C. B. van Bilderbeek en A M. de Vries: H de Bruin en W Bakker: V. Tunzi en N E. Bakker: J. Kuiper en H de Jong: J. T. J Lampe en A. C. de Comnck; K. L Sternheim en I. Müller. BEVALLEN van een zoon: 26 Oct.. C. M. Radsma-Deken; 27 Oct., M. E. Croese- ^BEYALLEN van een dochter: 26 Oct.. Man in "t Veld-Bakker: A A. de Zwart— Wil ken: 27 Oct.. G- Brijs—van Zomeren: A C. Post—Swart. OVERLEDEN; 25 Oct.. M van Vcorthuy- sen—Noë. 97 j Jansweg: G. Oostenbroek. 76 j„ Eindenhoutstraat; 26 Oct. P. J. van der Steijle. 69 j„ Kruistochtstraat; R. J. Colen- brander—Kijftenbelt, 90 j., Eindenhoutstraat, Haarlemse Grondbedrijf B. en W. willen dit verdelen over 12 jaar Enkele weken geleden deelden wij reeds mede dat de nieuwe taxatie van de gron den van het Gemeentelijk Grondbedrijf ongunstig is uitgevallen. De gronden staan te boek voor 6.165.697,70. en de waarde is nu getaxeerd op 3.375.839,70. zodat er, sinds de laatste taxatie van 1935, dus een waardevermindering van 2.789.857,77 werd geconstateerd, niettegenstaande de laatste jaren geen rente meer werd bij geschreven en er in verband daarmede 684.347,17 ten laste van de gewone dienst werd gebracht. B. cn W. schrijven aan de dat de waardevermindering van de grond een gevolg is van de enorm gestegen bouwkosten. Ook dat kwam reeds in ons artikel tot uiting. ƒ311.549,05 van het tekort is te verreke nen met 17.629,43 die als winst op de ver kochte erfpachtsgronden is aan te merken en 295.919,12 als batig saldo op de exploi tatie der erfpachtsgronden. Er blijft dus over 2.478.308,72. Dit be drag zou in vijf jaar uit de gewone mid delen der gemeente moeten worden op gebracht. Dit zou betekenen 495.661,75 per jaar. Onder de tegenwoordige finan ciële omstandigheden zou dit op bezwaren stuiten. B. en W. achten het ongewenst het tekort voorlopig op de kapitaalsrekening over te brengen, om tot dekking over te gaan als de omstandighede^itweer normaal zijn. Dit middel dat aangegeven wordt in een circulaire van Ged. Staten achten B. en W. wel aanlokkelijk, maar voor de gemeente niet geheel verantwoord. Daar om willen zij een middenweg bewandelen de verrekening van het tekort over 12 jaar verdelen. Reeds »>p de begroting van 1947 willen B. en W. een bedrag brengen van 206.525,74. Tot de doodstraf veroordeelde Haarlemmer in cassatie De Bijzondere Raad van Cassatie be handelde de zaak tegen K. R. uit Haarlem, die door het Bijzondere Hof te Amsterdam lot de doodstraf was veroordeeld. Aan een hoofdwachtmeester van de politie te Haar lem had hij de plaatsen verraden waar een Joodse Nederlander en een Duitse deser teur zaten ondergedoken. Beide personen werden gearresteerd. De Nederlander vond de dood in een concentratiekamp. Uit een psychiatrisch rapport bleek dat R. slechts in zeer geringe mate verminderd toereke ningsvatbaar kon worden geacht. De procureur-fiscaal concludeerde tot levenslange gevangenisstraf. Ook verhoging van gas- en electriciteitstarieven? „Het ligt in de lijn" In de publicaties die van regeringswege zijn uitgegeven over de stijging van prijzen en lonen, is gezegd, dat de uitgaven in een arbeidersgezin met 0.10 per week zullen stijgen voor gas en licht. De zaak zit zo: Tot heden kregen de gas- en electriei- teitsfabrieken kolen waarop de regering een toeslag betaalde. Komt die toeslag te ver vallen, dan zullen de bedrijven gedwongen zijn hun tarieven te verhogen. Daar de Haarlemse bedrijven tot heden geen officiële mededeling ontvangen heb ben, is nog niet overwogen kunnen worden hoeveel de verhoging zal moeten bedragen om de hogere uitgaaf aan kolen te compen- seren. Bovendien moet het college van B. en w. van Haarlem zich nog beraden over de vraag of het voor onze bedrijven noodzake lijk is de tarieven te verhogen. Bij de behandeling der begroting voor 1948 werd van een verlaging der tarieven afgezien uit financiële overwegingen. Nu gaat het evenwel over een verhoging. Uitspraken van de rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft de zaken man J. H. M- S-, die terecht heeft gestaan wegens dood door schuld tot een hechtenis- straf van drie maanden veroordeeld. S. heeft op 11 Juni met zijn auto bij de Zijlbrug een wielrijdster aangereden, die vrijwel op slag dood was- De zestigjarige handelsreiziger R. V. wilde begin September op de hoek van de Pijn boomstraat en het Soendaplein met zijn auto de Schoterweg oversteken. Hij meende de Pijnboomstraat nog te kunnen bereiken voor een motorrijder, die van het Soendaplein kwam- Een aanrijding volgde, waardoor de motorrijder zodanig gewond raakte, dat hij kort daarop overleed. De rechtbank sprak de handelsreiziger vrij. MEJUFFROUW COR IGESZ JUBILEERT Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden, dat mejuffrouw Cor Igesz uit Haarlem be noemd werd tot dirigente van het Hillegoms Dameskoor- Dit feit zal op 16 December ge vierd worden met een feestconcert van dit koor. waaraan alle koren, welke onder leiding staan van mejuffrouw Igesz, evenals haar leerlingen medewerken- Behalve het koor in Hillegom leidt zij de koren van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, van de afdeling Haarlem van de Christen Vrouwenbond van het Overveens Dameskoor. VERKEERSVERBETERING Openbare Werken en het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf van Haarlem leggen op het ogenblik de laatste hand aan de verbe tering van het spoorwegviaduct over de Brouwersvaart, met het oog op de route van buslijn 6. Er worden op dat donkere punt een paar electrische lantaarns geplaatst en er komt aan de Zuidzijde een smal trottoir. Op de walmuur wordt een verhoging aang^jracht, die moet voorkomen dat de autoTOssen op dit smalle gedeelte te water zouden raken. De enige hoop in een ontredderde wereld Van 2 tot 4 November wordt in de Zuider kapel. Zuiderstraat te Haarlem, een Confe rentie tot opwekking en verdieping van het geestelijk leven gehouden. Iedere dag zijn er middag- en avondsamenkomsten, waarin het onderwerp: „Jezus Christus, de enige hoop voor een ontredderde wereld"„wordt behan deld. Sprekers ziin de heren: J. A. Bruyn. Wassenaar P. D Bardelmeyer, Noordwijk a. Zee; W. Dubbeldam. Rotterdam en J. Kits. Doorn. Tussen middag- en avondsamenkomst wordt iedere dag een gemeenschaopelijke koffietafel met getuigbnisdienst gehouden: Woensdag- en Donderdagmorgen wordt een bidstond gehouden. Het Zuiderkapelkoor leent zijn medewerking. HAARLEMMER VRIJGESPROKEN Het bijzondere gerechtshof te Amsterdam heeft voortgezet een zaak tegen de Haarlemse teéhniker T. P. van V.. die er van verdacht werd tijdens de bezetting zijn medegevange nen in het concentratiekamp Siegburg bena deeld te hebben. Reeds had Van V. twee en half jaar in voorarrest gezeten, doch in Juni ].l. is hij op vrije voeten gesteld. Getuigen verklaarden, dat Van V. goed werk heeft verricht in het kamp, doch dat hij niet iedereen kon helpen. Mogelijk zijn enkelen teleurgesteld en hebben klachten ingediend, merkten getuigen op. Het hof sprak verdachte vrij en de presi dent zeide, dat het onderzoek niet zo sob- jectief is geweest, als wenselijk geweest was. Bloembollensmokkelaars voor economische rechter Voor de Haarlemse economische rechter stond gisteren de Heemskerker C. W. D. terecht, die verdacht werd van bloembol len-smokkelarij op vrij grote schaal, waar bij ook zijn broer. H. D. uit Beverwijk, die verstek liet gaan, was betrokken. Deze kongsi knoeide met „gezondheidscertifica ten", die voor veel kleinere hoeveelheden werden aangevraagd dan in werkelijkheid werden uitgevoerd. Verdachte gaf het ten laste gelegde op de meeste punten toe, maar uit zijn ver klaringen bleek dat de hoofddaders eigen lijk zijn broer en een zekere D. in Enge land waren. De officier eiste tegen C. W. D. zes maanden gevangenisstraf en tegen de broer H. D. een jaar, met onmiddellijke gevangenneming van beiden. De Verdediger vroeg een reclasserings- rapport. De economische rechter besloot schriftelijk vonnis te wijzen op 2 Novem ber. De speeltuin „De glasblazers' B. en W. stellen aan de raad voor een renteloos voorschot van f 1250,— te geven aan de speeltuinvereniging „de Glasbla zers", die een tuin heeft aan de Papentoren- vest. Het is nodig een schuilgelegenheid voor regen te maken, waarin tevens de materialen opgeborgen kunnen worden. Programma Muzen Forum Het programma van de Bloemendaalse Kunstkring „Muzen Forum" voor de komen de maanden luidt' Vrijdag 17 December Carel van l eeuwen Boomkamp cello «en Gerard Hengeveld piano Vrijdag 21 Januari Claudine Wltsen EUas. voordracht. Vrijdag 11 Februari Ines Carillo, plano. Vrijdag 11 Maart Pierre Bernac en Francis Poulenc, zang en piano. Vrijdag 29 April Rotterdams Toneel. Zaak voor nader getuigenverhoor aangehouden i3e J; Bureau 10724, 15054 J Prukki Dubbele moordaanslag in de hoofdstad Een der slachtoffers overleden In de afgelopen nacht heeft de 26-jarige H. J. B. uit de Valckenierstraat te Amster dam een moordaanslag gepleegd op zijn 26-jarige echtgenote F. A. B.W. en op de man, bij wie zij was gaan inwonen, de 37- jarige I. van W. uit de Hunzestraat. Buren hoorden 's nachts omstreeks kwart over twaalf aanhoudend tikken op de ruit van de buitendeur van perceel Hunzestraat 121. Toen zij zich toegang tot het beneden huis hadden verschaft, vonden zij achter de buitendeur de 37-jarige bewoner I. van W. hevig bloedend op de grond liggen. Even verder in de gang troffen zij de 36- jarige vrouw F. A. B.W„ eveneens zwaar gewond aan. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Beide slachtoffers leefden nog. Van W. was in staat de politie mede te delen, dat de moordaanslag was gepleegd door de 26-jarige H. J. B. uit de Valcke nierstraat. In de woning werd een brief gevonden, gericht aan de vrouw, afkomstig van B., waarin deze haar onder bedreiging tracht te bewegen naar zijn huis terug te keren. De vrouw had haar man verlaten en was bij Van W. gaan inwonen. Dader pleegt zelfmoord. De politie ging onmiddellijk naar de Val ckenierstraat. Daar constateerde zij, dat de dader zelfmoord had gepleegd. De slacht offers zijn naar het Onze Lieve Vrouwe Ziekenhuis vervoerd, waar Van W. korte tijd na aankomst is overleden. De toestand van de vrouw is zorgwekkend. Vermoede lijk heeft B. bij zijn aanslag gebruik ge maakt van een bijl. Eervol ontslag aan Dr H. J. van Mook Bij Koninklijk Besluit van 25 October is aan dr. H. J. van Mook op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als luitenant-gouverneur-generaal van In donesië met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in uitzonder lijke moeilijke omstandigheden aan den lande bewezen. Het ontslag zal ingaan op het tijdstip, wa'arop dr. Van Mook het bestuur zal heb ben overgegeven aan de autoriteit, die de uitoefening van zijn functie van hem zal overnemen. Dr. Van Mook is voornemens de dag na aankomst van dr. L. J. M. Beel naar Neder land te vertrekken. Biljarten Vierde klas kampioenschap van Haarlem klein biljart Woensdag zyn in hotel „Hof van Holland" Het verdachtenbankje van het Amster damse Bijzondere Gerechtshof bleef leeg toen de deurwaarder vanmorgen de zaak van P. N. Menten had uitgeroepen. De Aerdenhoutse houthandelaar, die er van wordt beschuldigd tijdens de oorlog in Polen, waar hij grote bezittingen had, in Duitse dienst te zijn getreden, de bezetters als deskundige behulpzaam .to zijn geweest bij hun roof der Poolse kunstschatten en daarbij bovendien een groot aantal kost baarheden van de door de Duitsers om het leven gebrachte professor Ostrowski voor zichzelf te hebben behouden, had het maar beter gevonden niet op te duiken. Zoals men weet had Menten, die in de Ursulakliniek te Wassenaar werd ver pleegd, in December van het vorige jaar kans gezien te ontvluchten op het moment dat hij door twee rechercheurs naar het ziekenhuis in het kamp Vught zou worden overgebracht. De vier man sterke verdediging, de heren mr. L. G. Kortenhorst en mr. J. C. Coe- bergh uit den Haag en mr. Sake C. van der Wall en mr. Reyer K. P. Kalbfleisch uit Haarlem, deelde ons bij de aanvang der zifting mede, dat de heer Menten zeer gaarne zou zijn verschenen, omdat hij de uitspraak van het Hof met gerustheid tege moet ziet. Hij heeft hiervan echter moeten afzien omdat hij mede om gezondheids redenen zich niet wenst bloot te stellen aan de mogelijkheid dat het Hof, het on derzoek op de eerste zittingsdag niet vol ledig achtende, hem op vordering van de advocaat-fiscaal tijdelijk zijn vrijheid zou ontnemen. Van de zeven gedagvaarde getuigen ver schenen er slechts drie: de raadsheer commissaris bij het Hof, mr. F. P. Th. Rohling, die het vooronderzoek gevoerd had, de houthandelaar J. J- Broen uit Amsterdam, die indertijd Nederlands con sul in Lwow was geweest en mejuffrouw J. Peetoom uit Haarlem, die in de tijd dat. verdachte weer in Aerdenhout woonde, bij diens moeder als werkster in dienst was geweest. Mr. Rohling legde een uitvoerige ver klaring af over de verhouding tussen de Duitse generaal-majoor van de Siclier- heitspolizei Schöngardt en de verdachte. Schöngardt is inmiddels door de Engelsen als oorlogsmisdadiger opgehangen. Schöngardt had aan mr. Rohling ver klaard, dat Menten een persoonlijke vriend van hem was gewoi'den, nadat deze in Juni 1911 bij de Duitse opmars naar de Poolse Oekraïne als tolk aan zijn staf was ver bonden geworden. Hem werd, voor zijn eigen bescherming, een uniform gegeven en een fantasie-rang. Hij woonde al vele jaren in Polen en sprak goed Pools. Menten werd, zo zei Schöngardt, in het bijzonder opgedragen geheime Russische documenten te vertalen. Hij deed dit „punctueel"; hij was trouwens volgens de generaal-majoor „deutsch-freundlich". De houthandelaar Broen van 1937 tot 1939 consul in Lwow vertelde, dat hij reeds vóór de oorlog van Menten had ge hoord, in zakelijk opzicht in ongunstige zin. In 1939, toen de Russen het Oostelijk deel van Polen bezetten, vluchtte hij van zijn landgoed te Zoppot naar Lwow. De heer Broen hielp hem aan een paspoort en tegen het einde van het jaar kon Menten met de overige Hollanders naar het Duitse bezette gebied en naar Nederland vertrek ken. Menten bleef echter in Krakau hangen want „er was daar veel geld te verdienen". „Was Menten rijk?" vroeg de president, mr. A. C. N. P. Ruys. „Niet zo enorm", meende de heer Broen, want het landgoed was met hypotheek be last en bovendien was hij door de Russen alles kwijt geraakt. Het was practisch on mogelijk waardevolle voorwerpen mee te smokkelen. Wel bleek, dat Menten de con sul een schilderij had cadeau gedaan en dit was opgerold, zonder lijst, meegenomen. „Menten wist precies waar de kostbare schilderijen zaten in Polen", aldus getuige. Jaren later had de heer Broen Menten weer ontmoet. Hij woonde toen pas in Aer denhout en had kans gezien, zoals hij zelf vertelde, twee wagons met schilderijen, tapijten en vele andere kostbaarheden van Krakow naar Holland te krijgen. Volgens de heer Broen had Menten al direct bij zijn aankomst in Krakow met de Duitsers aan gepapt. „Het huis van mevrouw de Liefde de moeder van Menten werd door hem ge bruikt als een verkooplokaal van kunst voorwerpen", verklaarde de werkster van mevr. De Liefde, mejuffrouw Peetoom. „Anderen dan Duitsers heb ik er nooit ge zien". Dat was in 1944, nadat Menten uit Polen in Nedepland was teruggekeerd. Vervolgens ging de president over tot het voorlezen van talloze getuigenverkla ringen. Uit enkele daarvan bleek, dat de wijze, waarop Menten „zaken" had gedaan in Polen zelfs de S.S. te gortig was gewor den en dat hij voor een S.S.-Gericht werd gedaagd. Door tussenkomst van Schön gardt was hij weer vrijgekomen en kon hij met zijn buit naar Nederland vertrekken. Alleen reeds in Polen was een omvang rijk dossier samengesteld uit verklaringen van Polen. De verdachte had zich in 1942 in de woning in Lwow van de Poolse professor Ostrowski, die met zijn gehele familie door de Duitsers was uitge moord, geïnstalleerd en had zich de daar in bevindende kunstschatten toegeëigend. Êén Pool had enkele schilderijen in de woning van Menten in Aerdenhout in De cember 1945 als de zijne herkend. De hoofdboekhouder van de vier kunst handels in Krakow, waarvan Menten vol gens vele getuigen „Verwalter" was ge weest, getuigde dat Menten vrijwel uitslui tend handelde in kunstschatten die van door de Duitsers geliquideerde Polen afkomstig waren. Zijn Poolse chauffeur getuigde, dat Men ten zich aan braspartijen met de Duitsers te buiten was gegaan, doch dat anderzijds hij ook enkele rijke Joden had geholpen, waarvoor hij zoals de getuige erbij voegde dik werd betaald. Volgens sommige getuigen had Menten een welwillende houding jegens de Poolse en Joodse bevolking aangenomen, doch er waren er nog veel meer, die zeiden dat hij zeer pro-Duits was. Nadat de president gedeelten uit de lange door de verdachte tijdens het vooronder zoek afgelegde verklaringen had voorgele zen Menten kwalificeerde de ten laste legging als „absurd" en ontkende alles werd besloten de behandeling op 25 No vember voort te zetten. Dan kunnen de getuigen J. L. de Bruin, vroeger consul te Krakow, mevrouw M. L. O. A. baronesse Steengracht van Moyland, die beiden in het buitenland vertoeven, en de vroegere weermachts-aannemer W. A. Christiaans worden gehoord. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag is aan de beurt voor het afhalen, van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarlen en toeslagkaarten voor aanstaande en jonge moeders in de Vleeshal te Haarlem: restant B. de wedstrijden begonnen om het kampioen schap klein biljart vierde klas van het district Haarlem. De resultaten waren: H. v. d. Linden 56 32 10 1.75 L. Vlug 75 32 12 2.34 T. Thoolen G. J. v. d. Veldt 62 75 38 38 9 7 1.63 1.97 A. Hendriks T. van Keulen 75 40 22 22 21 9 3.40 1.81 Labots Sr 75 68 38 38 9 9 1.97 1.78 L. Vlug Labots Sr 75 52 34 34 10 15 2.20 1.52 A. v. d. Linden Feldmeyer 62 75 35 35 16 7 1.77 2.14 A. Hendriks G. J. v. d. Veldt.... 75 75 48 48 6 12 1.56 1.56 Duitse officieren voor Neurenbergs tribunaal Een Amerikaans tribunaal voor oorlogs misdaden te Neurenberg heeft dertien voormalige officieren van de Duitse gewa pende macht vrijgesproken van beschuldi gingen van samenzwering en het voeren van een aggressie-oorlog. Tegen de beschuldigden zijn ook aan klachten ingebracht op grond van oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijk heid, tegen vijandelijke oorlogvoerenden, krijgsgevangenen en burgers. Reuter meldt nader, dat Wilhelm von Leeb schuldig werd bevonden aan oorlogs misdaden en misdaden tegen. de mensheid in bezette gebieden. Hij werd onschuldig bevonden aan onwettige daden jegens oor logvoerenden en krijgsgevangenen. Veldmaarschalk Sperrle werd op alle punten vrijgesproken. Het tribunaal ge lastte hem onmiddellijk in vrijheid te stellen. Veldmaarschalk Georg von Ktichler, die von Leeb opvolgde in Rusland, werd schul dig bevonden op vijf van de acht beschul digingen wegens oorlogsmisdaden en mis daden tegen de mensheid. Generaal Her mann Both, de vroeger bevelhebber van het vierde Duitse pantserkorps in Rusland werd schuldig bevonden aan oorlogsmis daden en misdaden tegen de mensheid. Ge neraal Johannes Blaskowitz, die bij deze groep beklaagden behoorde, pleegde zelf moord bij het begin van het proces in Fe bruari. (En niet dezer dagen, zoals een United Press bericht in ons blad van Woensdag ten onrechte suggereerde. Red.). JOODSE ZEGE IN DE NEGEV? De Joodse chef der militaire operaties, kolonel Jadin, heeft te Tel Aviv te kennen gegeven, dat „het Egyptische leger in de Negev in Zuid-Palestina volledig verslagen is". Volgens Jadin is de Egyptische front- luchtmacht vernietigd, het merendeel der fronttroepen is gelikwideerd en het vlagge- schip „Koning Faroek" is tot zinken ge bracht. PROF. MR. DR. C. A. VERRIJN STUART OVERLEDEN. Te Zeist is in de leeftijd van 82 jaar over leden prof. mr. dr. C. A. Verrijn Stuart, oud-hoogleraar in de staathuishoudkunde en het handelsrecht te Delft en in de staat huishoudkunde en de statistiek te Gronin gen en Utrecht en oud-directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek. BINNENLA) B. en W. van Amsterdam vragen de j meenteraad een crediet van f 1.552.000 vo het verbreden en verbeteren van de Hande kade aan de zijde van de IJ-haven, beneve voor het uitdiepen van de IJ-haven plaatse tot 10.30 meter. De 45-jarige voormalige hoofdredactt van het agrarisch nieuwsblad „Drents Ds blad" en van „De Landstand", J. ter H. Ruinerwold, is door het Bijzondere Hol t-yg tvT Assen veroordeeld tot een gevangenisst I van 8 jaren. J van De hoofdstedelijke politie heeft ti ië, Ned „groothandelaren" in bonnen gearresteei ergade: Meer dan 1200 losse bonnen, vijftig volledi omen c bonkaarten, twee tabakskaarten en een l e2insel drag van bijna f 1000 werden in beslag j (rarcjoc nomen. Negentien-jarige ambtenaar en wielrenners i faardoc HAARLEM EN OMGEVIKied^n erbond Niet de voorzitter van de Haarlem -happe Voogdijraad doch de vice-voorzitter mr. D;t van der Goot, sprak te Middelburg bij g' begrafenis van mej. mr. E. C. C. de Visser"3 J De commissie voor Huishoudelijke- ferden Gezinsvoorlichting houdt Woensdag 3 ische 1 Donderdag 4 November in het Club- fest-Ei Buurthuis aan de Kampersingel een tentoomater e stelling, onder de titel „Het gaat om pas i kinderen'. Voor de afdeling Haarlem van de Alg mene Nederlandse Organisatie voor voetvt zorging heeft mevrouw A. BouvyReys, a: dcraer. uit Den Haag de eerste voordracht van ijkhêid serie van drie gehouden over „Loopstoorni imerik sen Zij besprak in het bijzonder de evei/ens, c wichtsstand. De tweede voordracht wordt «vloo 24 November gehouden. inden De heer J. van Winterswijk Jr., theol ,"t gisch candidaat te Haarlem, ontving toeze 'f. ging van beroep van de Ned. Hervormd^ me.' Gemeente van Gieterveen. e posi De heer J. M. Vlaming, theologis et vas candidaat te Haarlem ontving een beroep v; erkere de Gereformeerde Kerk van Schapendijk nbeha Ds. A. Nühuis, legerpredikant met verf De v te Heemstede, ontving een beroep van t Gereformeerde Kerk van Musselkanaal. pl0i:e Uit een vaart in Haarlem is opgehaaf16 ma een étui, bevattende ampullen met arsen M ee: cum. De eigenaar wordt verzocht zich in ve ,'oestuc binding te stellen met de recherche, geve telling tigd in het bureau van politie aan de Smi^-estü destraat. Als verdacht van oplichting van flf j. heeft de recherche een zes en twintig jarij Haarlemse bankwerker aangehouden. H enstei had aan een stadgenoot het bedrag gevraagjieert 1 om de kosten voor de begrafenis van zi erbim vader te betalen. Het geld heeft hij echtyitstre! besteed voor aankoop van een costuum. uei t0 De Bloemendaalse politie achtte h&ccpm Woensdagmiddag verdacht, dat in Aerdei *1 hout een Limburger, een Haarlemmer en et 'n Zutfenaar zwierven. Dezen werden naar l#n vo bureau van politie overgebracht. Het bleeljlie de dat de Limburger in het Politieblad gesignifnoeteï leerd stond. Hij is op transport gesteld. Diand Haarlemmer was zonder middelen van b(*oorai staan. De politie heeft hem aan de Haarlems politie over geleverd. Van de bewoner ve p Zutfen was niets bekend. Hij is echter buiter" '- de gemeente gezet, omdat de politie gee an hc prijs stelde op zijn aanwezigheid. lie. In Voor het examen dames-modevakkeyorpe zijn te Schiedam geslaagd de dames R. Tam en J. Steenken. nilita enslu ing i laat, it er oorst Dnfei eider oork al olke rach Dit k he Taxi Bel l 3 0 0 0 DAG EN NACHT ARRONDISSEMENTSRECHTBANK hielp" smokkelaari Voor de Haarlemse arrondissementsrecht bank stond vanochtend de 19-jarige amb tenaar van de provinciale griffie S. P. v. d. B. terecht, die beschuldigd werd van dief stal van paspoorten, v. d. B. werkte op de paspoorten-afdeling en kon eonder moeite aan blanco-passen komen, die door de re ferendaris waren ondertekend. Hij beschik te zelf over de benodigde stempels, waar onder dat van de Commissaris van de Koningin. In de maanden Maart t.m. Juni zou hij in totaal 11 paspoorten hebben ont vreemd en aan verschillende particulieren doorgegeven. Als beloning kreeg hij geld, een horloge, sigaretten en enige maaltijden en andere consurftpties. Deze beloningen werden niet vooraf bedongen. Er werd ter zitting de verwondering uit gesproken over het gebrek aan controle op de griffie, dat mogelijk maakte dat zwarte handelaren en politieke delinquenten het land uit konden komen. De officier wilde wel aannemen dat het niet direct grof winstbejag was dat bij ver dachte zou hebben voorgezeten. Hij achtte het wel mogelijk dat dit ambtenaartje zijn machtspositie niet onaardig vond. De eis luidde een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De raadsvrouwe vroeg het onvoorwaar delijk gedeelte van de straf gelijk te stellen aan het voorarrest. De helers. ♦De tweede verdachte, de 34-jarige koop man T. de V. uit Zutfen, had zes paspoor ten van verdachte afgenomen, waarvan één voor zichzelf en de andere vyf „om te voorkomen dat v. d. B. in moeilijkheden zou komen." Hij werd indertijd gegrepen op de Belgische grens met 500 pakjes siga retten, zodat de houding van de burgemees ter van Zutfen, die hem een paspoort had geweigerd, wel terecht Bleek. De V. had zijn transacties voornamelijk afgedaan in Haarlenjse cafés en de jonge ambtenaar gefêteerd en allerlei schone za ken voorgespiegeld. Hij kreeg bij de pas poorten zelfs een stempel. De Officier zei dat dit één van de zware jongens was, voor wie v. d. B. een „zacht eitje" was. Hij vond dat heling en omkoping van een ambtenaar bewezen waren en eiste één jaar gevange nisstraf. Een verzoek tot invrijheidsstelling door de verdediger, die de zaak minder ernstig zag, werd door de rechtbank afgewezen. Wielrenners. De derde verdachte de wielrenner J. H. V. uit Assendelft had een bemiddelende rol vervuld, waar hij ook nog financieel voor deel uit had getrokken. Enige „klanten" werden hem toegestuurd door een bekende wielrenner, G. S„ die zelf door v. d. B. „ge holpen" was aan een inlegboekje in zijn SCHEEPVAART Amstelveen, RotterdamNew Orleans pass. 27 Oct. Wight. Johan van Oldenbarnevelt 27 Oct. van Soerabaja naar Semarang; Kota Agoeng. Rotterdam—Java. 31 Oct. te Marseille verwacht; Nieuw Amsterdam, Rotterdam New York 27 Oct. te Southampton; Slamat RotterdamBatavia 27 Oct. te Penang; Siba- jak RotterdamJava pass. 27 Oct. Ouessant: Van 't Hoff. Batavia—Rotterdam 27 Oct. van Aden; Van Rienu-dijk. AmsterdamJava. 27 Oct van Belawan: Waterman BataviaRot terdam 27 Oct- van Aden; Westland, Buenos Aires—Amsterdam 28 Oct- te Rio Grande do Sul; Willem Ruys, RotterdamJava, 27 Oct. van Singapore. volle pas. De Officier, die erbij vermelddi ?ort. dat V. een erkende zwarte handelaar was nam de morele pressie die hij had uitge oefend, bijzonder kwalijk en eiste één jaarf1^t Tegen een motorrenner die een paspooi voor 35 had aangeschaft, werd 3 maan den geëist wegens heling en omkoping. Heemstede oei liet 1 W< "it lat z La: - ei als r. wel M< Voorjaar in Zweden" Op de vergadering van de Onderlinge Tuin» [tate liedenvereniging „Aerdenh'out en Omgeving" itair welke Woensdagavond in het Volkskoffiehu jvan aan de Heemsleedse Dreef te Heemstede der voorzitterschap van de heer W. A. Zadel werd gehouden, sprak de heer H, Voors over „Voorjaar in Zweden"- De heer Voors zeide in zijn inleiding, dal Zweden een belangrijke afnemer van de Ne-^'at derlandse tuinbouwproducten is. Zweden iJ een mooi land voor hen die van de natuur houden; het is groot, eenzaam en dunbevolkt. De steden liggen ver uit. elkaar en vertonen een geheel ander beeld dan die van andere Europese landen. De overgang van winter op zomer en om gekeerd is zeer snel, waardoor men maar een zeer kort voorjaar kent, dat veel later komt dan bij ons. Als in October de eerste sneeuw valt, is het werken in tuinen en parken afge lopen. In de winter valt er elke nacht sneeuw en iedereen is verplicht, mede te helpen met sneeuwruimen, Zijn loon bij de patroon gaat door en hij ontvangt voor het sneeuwruimen een extra vergoeding- Aan het onderhoud van parken, tuinen en plantsoenen worden jaarlijks grote bedragen besteed, want de Zweed is erg op bloemen gesteld- Vooral tulpen zijn zeer in trek en in elk plantsoen vindt men Nederlandse tulpen. Spreker deed mededelingen over Upsala, waar de botanicus Linnaeus geboren is en waar veel nog aan deze geleerde herinnert, Voorts besprak de heer Voors de goede sociale positie van het Zweedse volk en de typische huizenbouw, welke het flat-idee heeft. Na afloop van de causerie werd de uitslag van de Chrysanthenkeuring bekend gemaakt. De heer P. Warmerdam was no. 1 met 8 pun ten. de heer P. Berkhout no. 2 met 5 punten. kaai wat BURGERLIJKE STAND BLOEMENDAAL GBBOREN: M. G. de Jong—Rodenburg, zoon. W. C- Hulsbosch—Verhaar, dochter- F. H- K. Schmidt—Binder, dochter. M. A. Gen- zerHelling, dochter. A- WeijersRomijn, dochter. ONDERTROUWD: G- v. d. Velden en I. M. de Vilder; A. G de Blécourt en Jvr- C. Teding van Berkhout. GEHUWD: J. A. Slingerland en J. A. Jansen E- Zuiderduijn en B. C. van Baten burg, N- J. P. Bersee en A. M. Hurkens. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openingï- gisteren koersen Koninklijke Olie. 325% 327 287 287 Philips 233)4 232% h( 150% 149 Et 160 ai Nederlandse Ford 306% vi Nederlandse Kabel 270% Et v. Berkei's Patent 120 v: Scheepvaarts Unie 163% 164)4 I' Holl.-AmerikaLijn 169% 172% tt Deli Maatsrhappii 150% 150 H. V. A.% 260 259% i< A'dam Rubber 163% 163% Ned. Handel Mij - - 157% N.-I. Handelsbank 114% Billiton Mij II 402

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6