Haarlems Dagblad ilJnie Het leger van Tsjang Kai Tsjek tracht zich uit Mandsjoerije te redden Eerste Kamer begint debat over Noodwet Indonesië Stalin licht het volk in over het Berlijnse geschil Canada verklaart zich bereid tot overleg over Atlantisch Pact >3e Jaargang No. 19078 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 1-1825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 29 October 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en ^prertjte lOaariemac^e Courant (Iroto i6y6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 31 ~vE MINISTERS van Byitenlandse Zaken svan Groot-Brittannië, Frankrijk, Bel- t; ië, Nederland en Luxemburg, die te Parijs eei ergaderd hebben, zijn tot de slotsom ge- ïdi omen dat zij volledig instemmen met het I 'i eginsel van een defensief Atlantisch Pact, 1 waardoor deze vijf West-Europese mogend- eden met de Verenigde Staten en Canada erbonden zouden worden ter gemeen- fn :happelijke verdediging in geval van oor- r.- jg. Dit is een stap verder na het besluit, gr' raarbij West-Europese opperbevelhebbers j/erden aangesteld. Overigens is dat Atlan- i sche Pact er nog niet. Evenmin als de - i/est-Europese legers en vloten: vloten te ooijfater en in de lucht. Het Atlantische Pact' II pas in beginsel door vijf ministers aan- aard. Het zal opgesteld, door de regerin- 'v? en goedgekeurd en door de parlementen 'jj ekrachtigd moeten worden eer het werke- e( jkhèïd kan zijn. Intussen zijn wij van mi merikaanse zijde al voorbereid op de verens, dat Amerikaanse bases voor leger, 1 o eevloot en luchtvloot in de West-Europese anden zouden ontstaan. Dit vooruitzicht lemt niet behagelijk. Het vooruitzicht dat dj met België, Luxemburg en Frankrijk in e positie van Westelijk „bruggehoofd" op lisi et vasteland van Europa' zouden komen te y; erkeren stemt in het algemeen uiterst Ük nbehagelijk. :r' De vijf ministers hebben te Parijs ook 1 1 esloten tot instelling van een commissie, M ie maatregelen tot het bereiken van nau- en -er eenheid tussen de Europese landen zal ve bestuderen" en het Britse voorstel tot in- ve*telling van een Europese Raad, belast met mi westies van gemeenschappelijk belang, veneens „bestuderen". Op deze punten is _j len dus nog niet aan een principiële over- jj enstemming toe. Geenszins. Men bestu- agi eert pas.een bezigheid die tot niets zij ferbindt. Die commissie zal haar studie ook iti litstrekken tot het Frans-Belgische voor tel tot instelling van een West-Europese |lï issemblée. De Franse minister van Buiten landse Zaken heeft opnieuw voorgesteld h, en voorlopige conferentie bijeen te roepen, ;ellie de instelling van zo'n Assemblée zou :nuioeteh voorbereiden. Maar dit is van de D and gewezen. Volgens United Press was ooral Bevin ertegen gekant. Hij zou zich 31,!ipnieuw voorstander hebben getoond van- en „langzaam-aan" politiek ten aanzien eejpan het gehele onderwerp Europese federa- e. In elk geval is het Franse voorstel ver is® rorpen. ini Ik vestig uw aandacht op de tegenstel- Ing tussen de mededelingen omtrent het «Mitaire pact en die omtrent Europese aan- ensluiting. Hier klinkt het oude lied: het elijke oude lied. Ten aanzien van bewape- ling is men tot snelle overeenstemming in laat., ten aanzien van opbouw stelt men it en studeert. Zelfs een zo besclfeiden •stel als het Franse, dat een voorlopige onferentie om een Assemblée voor te be- eiden aanbeveelt, is al te snel. Bevin's •keur voor een „langzaam-aan" politiek en a inzien van werkelijke vereniging der lolken heeft hij al eerder lot .uiting ge»- iracht. Dit alles stemt ook zeer onbehagelijk, k heb bóv.en .dit stuk „Unie" gezet om- lat veler streven zich daarop richt en dit loei sinds onze bevrijding op deze plaats oortdurend is aangeprezen. Ik heb het er liet boven gezet omdat al zoiets als Unie n West-Europa zou bestaan. Er zijn alleen naar verdragen. Men,wil thans een militair "jferdrag met Amerika en Canada gaan Jluïten. Een Atlantisch militair pact. Ook lat zal geen Unie zijn. Laat men wel begrijpen wat deze stand an zaken betekent. Als men in deze lijn 'an ontwikkeling voortgaat zal een Atlan- isch Pact ontstaan zonder dat West-Euro- )ese eenheid gevonden is. De Verenigde itaten van Amerika zullen vragen om mi- itaire bases in de niet-Verenigde Staten Van West-Europa. Als dit wordt ingewilligd - en het zal bezwaarlijk te weigeren zijn als men eenmaal zover is belandt men wel in een zeer vreemde positie. Met belangstelling mogen wij afwachten wat de parlementen voor, houding zullen aannemen. In ons eigen parlement zitten ongetwijfeld het is o.a. bij het Europese Congres in Den Haag gebleken mensen, die actieve voorstanders zijn van de bouw Van een werkelijke Unie: de schepping van een federale vereniging der volken van West-Europa. Zij moeten zich doen horen. Het zou glad verkeerd zijn, met alle dank baarheid die wij de Amerikanen verschul- zijn voor het Plan-Marshall, om nu alles te bewonderen wat van Ameri kaanse zijde komt. Wij hebben de mensen in ons midden gehad, die zich verslinger den aan Hitiers Duitsland en daarmee door dik en dun meepraatten. Wij zien nu mensen in ons midden, die zweren bij al wat Rusland doet. Laat ons anderzijds niet in een critiekloze verering van het Ameri kaanse beleid vervallen. Wie een mens zo zeer bewondert dat hij zijn tekortkomingen niet meer wil zien maakt zichzelf wat wijs. Wie een vreemde staat aldus beschouwt doet dat eveneens en geeft, daarbij blijk van lelijk gebrek aan Nederlands zelfvertrou wen en zelfrespect. Het is zwak en onder danig: het kan, zoals wij in de bezettings- "jd beleefd hebben, ontaarden in veel erger. Dit laatste kunnen wij ten aanzien van et Westen niet verwachten. Het zal zich niet voordoen. Maar wij moeten ons eigen volle oordeel doen gelden. Wij moeten het «landpunt innemen (en eraan vasthouden) dat opbouw dient vóór te gaan. Opbouw, democratische opbouw die de Westerse de mocratie tot nieuw leven zou wekken en een geestelijk-machtig geheel voor de toekomst scheppen, ligt in Federale Unie. Ik heb in dit blad al meermalen uiteengezet wat die grote lijnen betekenen zou. Ik zal het opnieuw gaan doen. Tot veel mensen schijnt het nog niet te zijn doorgedrongen. Daar over morgén. R. P. Ernstige situatie in Peru Vólgens radioberichten uit Lima, de hoofdstad van Peru, waar gisteren een op stand is uitgebroken, trekken tanks en ge motoriseerde afdelingen der regering van vier kanten naar Arequipa op, de tweede stad van Peru. Alle beschikbare vliegtuigen Van de Peruaanse luchtmacht zijn te Lima Jeconcentreerd om operaties te beginnen ogen de opstandelingen, die door de rege ring er van worden beschuldigd fascisten te zijn. Volgens de radio der opstandelingen te Arequipa is in deze stad de staat van beleg ifgekondigd. Aftocht over land en via de haven Yingkow De toestand van het Chinese regerings leger in Mandsjoerije is door opeen volgende nederlagen tegen een over macht van uitstekend bewapende com munistische troepen zo slecht geworden dat Tsjang Kai Tsjek nog slechts hopen kan op een „Duinkerken", een aftocht die de kern van zijn leger van algehele vernietiging kan redden en hem in staat kan stellen een snelle verdediging op te bouwen langs de Chinese Muur om te voorkomen dat de communisten het eigenlijke China binnentrekken door de provincies Jehol en Hopei. Noord-Chlha zal het volgende slagveld worden, wanneer de communisten, die spoedig heel Mandsjoerije zullen beheersen vandaar uit een grote legermacht op de grenzen van China afsturen. Tsjang Kai Tsjek heeft plannen om zijn benarde posi ties in Mandsjoerije op te geven en langs twee wegen te ontsnappen, namelijk via de havenstad Yingkow, die twee divisies zal moeten \4rwerken en over land via de provincie Jehol, welke weg echter door een sterke communistische macht wordt ver sperd. Op het ogenblik zijn felle gevechten gaande langs een front van 170 kilometer in de omgeving van de stad Hsinlitoen, tussen Moekden en de grens. De uitslag van deze gevechten betekent het succes of de mis lukking van de ontsnappingspoging. In de stad Moekden, dié practisch in communis tische handen is, dekken nog een d? twee divisies de aftocht; zij moeten als verloren worden beschouwd. Werkploegen trachten in koortsachtige haast herstellingen te verrichten aan de spoorlijn tussen Yingkow en Anshan om de Zuidelijke aftocht te versnellen. Een regerings-zegsman zeide aan United Press, dat, als de strijdkrachten uit Mand sjoerije erin slagen te ontsnappen, deze zul len worden gebruikt in de provincies Jehol en Hopei langs de grote Chinese muur. Zij zullen trachten te verhinderen, dat de com munistische troepen van generaal Lin Piao het eigenlijke China binnendringen. Ondertussen wordt vernomen, dat gene raal Tsjang Kaf Tsjek waarschijnlijk de hele winter in Peiping zal vertoeven om generaal Foe Tsjo Yi, de opperbevelhebber in Noord-China, ter zijde te staan. Volgens berichten wit Peiping zou Tsjang wellicht alle deelneming aan staatszaken voorlopig laten varen om zijn gehele tijd te wijden aan aan de militaire situatie. Tsjang vloog Woensdag naar Jehol om de toestand bij Chengteh in ogenschouw te nemen en besprekingen te voeren met ge neraal Shin Chiao. (United Press.) Bevin aclit situatie verbeterd De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Ernest Bevin, heeft aan een diner te Londen verklaard, dat „achttien maanden geleden de toestand veel slechter leek dan thans, ondanks alle opwinding van deze dagen." De houding van de Verenigde Sta ten achttien maanden geleden was heel an ders, aldus Bevin. „Er heeft een grote ver andering plaatsgegrepen. Het werelddeel, welks geestelijk leven en levenswijze zeer veel op die van ons gelijken, is zich ge wetensvol aan het organiseren. Er is een geheel nieuwe opvatting van plicht opge komen. Onder ons en de West-Europese Alliantie groeit de overtuiging, dat wij solidair moeten zijn, niet met bedoelingen van aggressie doch van defensie." De geschiedenis herhaalt zich. Geen herinnering aan onze eigen hongerwinter, maar een actuele foto, twee dagen geleden in het geblokkeerde Berlijn gemaakt, waar de vrouwen thans bij duizenden de bossen en parken „uitkammen" op zoek naar wat brandhout. Waf Markos wenst De Australische kolonel Shepphard, ge wezen hoofd van de Britse missie in Noord- Griekenland en van de UNRRA-missie in Griekenland, heeft op een persconferentie te Parijs verklaard, dat hij in September verscheidene dagen bij de Griekse opstan delingenleider Markos heeft vertoefd en dat deze hem opdracht heeft gegeven uit zijn naam te spreken, wanneer de Alge mene Vergadering der UNO weigeren zou, een vertegenwoordiger van Markos te horen. De politieke commissie heeft tijdens de debatten over Griekenland geweigerd een vertegenwoordiger van Markos aan te ho ren. Kolonel Shepphard heeft de 5 punten uiteengezet, waaromtrent de „Griekse de mocratische regering" van Markos zich be reid verklaard heeft te onderhandelen: 1) De vorming van een coalitieregering, met deelneming van alle partijen. 2) Terugtrekking van alle buitenlandse missies uit Griekenland, met inbegrip van de commissie der UNO, die samen- steld is uit de vertegenwoordigers van de vijf grote mogendheden. 3) Na een periode van kalmte van onge veer 6 maanden zouden vrije verkie zingen gehouden worden onder toe zicht van de UNO, op grondslag van kiezerslijsten, die zorgvuldig door de UNO zouden nagezien worden. 4) Herstel van alle opgeheven vakbond vrijheden. 5) Invrijheidsstelling van alle verbannen of gevangen gehouden personen, wie andere dan gemeenschappelijke mis drijven ten laste gelegd worden. Deze punten zullen waarschijnlijk in de politieke-commissie, die t>ezig is met de be handeling der Griekse kwestie als voorstel worden aangeboden. Mr. D. G. W. Spitzen, de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat. Nieuwe Zweedse regering Tengevolge van de mislukking van de onderhandelingen tussen de sociaal-demo craten en de boerenpartij over de rege ringskwestie, is de Zweedse eerste-minister tot een regeringswijziging overgegaan, die door de Koning tijdens een buitengewone ministerraad is bekrachtigd. De nieuwe regering is, zoals de vorige, uitsluitend samengesteld uit sociaal-demo craten. De wijziging is hoofdzakelijk een portefeuillewisseling. Er is slechts een nieuwe minister, Sven Anderson, secretaris van de sociaal-democratische partij. Tsjechoslowakije viert zijn onafhankelijkheid Donderdag werd in Praag de dertigste verjaardag der Tsjechoslowaakse onafhan kelijkheid gevierd met een arbeiders- en soldatenparade. 's Morgens om zeven uur begonnen zich in de zijstraten van het Wenceslausplein delen van de stoet te formeren. Er waren soldaten met helmen en de bajonet op het geweer, arbeiders-militie in blauwe overalls en met geweren en blauwe baretten, ge- uniformde groepen veteranen van de eer ste wereldoorlog, en delegaties van fabrie ken, kantoren en nationale organisaties. Slechts de sokols waren afwezig. De lei ding had hun verboden om uniformen te dragen of in georganiseerde groepen te verschijnen, om een eventuele herhaling te verhinderen van de demonstraties tegen het régime dié tijdens hun mars van 6 Juli plaats vonden. Een ceremonie Van 40 minuten had op het plein plaats, waarbij president Gott- wald en premier Zapotocky redevoerin gen afstaken en het vijf-jaren-plan afkon digden. De naam van Thomas G. Masaryk, de stichter van de republiek, werd eenmaal genoemd en met diepe stilte ontvangen. Eduard Benesj, de mede-stichter van Tsje choslowakije, werd genegeerd. Na de redevoeringen namen Gottwald en zijn kabinet de militaire parade af, waarin het nieuwe „volksleger" zich gedurende een uur toonde. In de parade reden zware tanks van Russisch maaksel mede. Het was verboden foto's te maken van de parade. De politie nam de films uit de camera's van sommige Tsjechen en buitenlandse corres pondenten in beslag, hoewel de correspon denten geen foto's van het militair gedoe hadden gemaakt. (United Press). Onderhandelingen in Indo nesië begin November? De republikeinse minister van Voorlich ting, Moh. Roem, heeft tegenover de pers verklaard dat de politieke onderhande lingen waarschijnlijk begin November her vat zullen worden. „Het resultaat daarvan, wat het ook is, zal definitief zijn". Toestand in Frankrijk „gun stig", oordeelt de regering Het Franse kabinet heeft Donderdag avond de toestand als gevolg van de sta kingen besproken. De staatssecretaris van het bureau van de premier, Paul Devinat, zeide na afloop: „Na voorlezing van een rapport van de minister van Binnenlandse Zaken is de regering tot de conclusie ge komen, dat de situatie op het ogenblik gunstig is". 30 duizend man troepen en veiligheids politie, die in het vroege morgenuur het centrum van de Noordelijke steenkoolge- bieden binnentrokken, hebben, naar wordt gemeld, 30 mijnen van stakers gezuiverd zonder ernstige voorvallen. Een woord voerder van het ministerie van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat het aan tal naar het werk terugkerende mijnwer kers in Midden-Frankrijk (verleden week het toneel van hevige strijd met de politie) nog steeds groeit. In Lotharingen, in Oost- Frankrijk, was bijna driekwart van de mannen terug. MARSHALL-LENINGSOVEREENKOMST wnorrl IC MET NEDERLAND EN INDONESIë 1 ICI aa" ANP-Aneta verneemt te Washington, dat Donderdag een leningsovereenkomst van de Marshall-administratie met Nederland ter grootte van 80 millioen dollar en met Indonesië ter grootte van 15 millioen dol lar werd ondertekend. Abbé Truble Goed kiezen uit oude dingen is haast uitvinden. C.H.U.-bezwaren met een grote „maar" Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft hedenmorgen een begin gemaakt met de behandeling ran het Ontwerp Noodwet Indonesië, dat in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Twee de Kamer de vereiste meerderheid van 2'3 van het aantal uitgebrachte stemmen ver wierf. Donderdagmiddag besprak de Eerste Kamer het ontwerp in de Afdelingen en nog dezelfde dag kwamen het Voorlopig Verslag en de Memorie van Antwoord uit. Vóór de openbare behandeling verenigde de Kamer zich zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming met een aantal me rendeels formele wetsontwerpen. Alleen bij dat tot beschikbaarstelling van een bedrag voor voorzieningen van de Koninklijke Militaire Academie in Breda kreeg de fractie van de C.P.N. aantekening dat zij tegen was. De goedkeuring van het verdrag met Amerika ter voorkoming van dubbele belastingen ontmoette enige tegenstand van de heren mr. F. G. O. J. M. Teulings (K.V.P.) en prof. mr. A. N. Molenaar (V. V. D.) doch toen de minister van finan ciën prof. mr. P. Lieftinck hierop geant woord had, aanvaardde de Kamer ook dit wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming. Mr. R. Pollema (C.H.) opende het debat over de Noodwet Indonesië en sprak al da delijk van een aller-ongelukkigst ontwerp. Ook over de Memorie van Toelichting was hij niet tevreden en wel omdat deze tal van vragen o.S. over de grondwettelijkheid BRADLEY OVER DE TOESTAND Generaal Omar Bradley, de Amerikaanse stafchef, heeft in een rede te Chicago ver klaard, dat, ofschoon de mogelijkheid van oorlog met de Sovjet-Unie „een kwestie van ern^ige zorg" uitmaakt, het toch veel waarschijnlijker is dat de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie nog „voor de duur van een generatie of langer" zouden blijven voortleven in een gespannen toestand. Bradley betoogde: „Wanneer dat het geval wordt, bestaat het gevaar, dat men de Amerikaanse defensie zal laten verslappen doordat men er genoeg van krijgt. Het is echter beter in spanning te leven dan zich in een oorlog uit te putten. Het land heeft een stabiele, op lange termijn berekende militaire politiek nodig, welke zich niet laat schokken, telkens wanneer er ten Oosten van de Elbe een papiertje ritselt." MOORD EN DOODSLAG OP MALAKKA In de buurt van Taipfing (Malakka), on geveer 300 k.m. ten Noorden van Koeala Loempoer, zijn zeven niet-Europese poli tiemannen, waaronder een inspecteur, ge dood en zes agenten gewond toen zij in een vrachtauto van een plantage naar de stad terugkeerden en onderweg door ge wapende lieden werden overvallen. De chauffeur was de enige van de patrouille, die er ongedeerd afkwam. „Er werd tweemaal een overeenkomst bereikt99 Stalin heeft met medewerking van het communistische partijblad „Prawda" (Waarheid) het Russische volk zijn lezing van de situatie met betrekking tot het Berlijnse geschil laten kennen. Hij heeft een schriftelijk interview gearrangeerd, waarvan de inhoud Donderdag is gepubli ceerd. Op de vraag: „Wat is uw mening om trent de resultaten van de besprekingen in de Veiligheidsraad van de Berlijnse kwestie en wat denkt gij in dit verband van het gedrag der Brits-Amerikaanse vertegen woordigers?" antwoordde Stalin: „Ik beschouw deze als een manifestatie van aggressiviteit van de politiek der Brits- Amerikaanse en Franse heersende kringen". Vraag: „Is het waar, dat in Augustus van Ondertekening reeds in Januari verwacht De Canadese minister van Buiten landse Zaken Lester Pearson heeft ver klaard. dat Canada Amerika en Enge land en de landen van de Benelux er van heeft verwittigd, dat het bereid is met deze en andere Noord-Atlantische staten onderhandelingen aan te knopen over het sluiten van een regionaal vei ligheidspact. De Canadese regering heeft, zo zeide de minister, met belangstelling kennis geno men van de verklaring der ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Alliantie, dat overeenstemming is bereikt betreffende de opvatting, dat een Noord- Atlantisch verdedigingspact 4e noodzake lijke eerstvolgende stap is. Pearson zeide verder: „Voor zover het ons betreft overwegen we deze zaak reeds maanden. We hebben aan officiële bespre kingen te Washington deelgenomen van het moment af dat zij zijn begonnen op 6 Juli". Hij voegde er aan toe: „Er zijn voortdurend besprekingen gevoerd tussen de afgevaar digden van de mogendheden van de West- Europese Alliantie, de Verenigde Staten en Canada, op een officieel, niet bindend en zuiver onderzoekend niveau. De ministers van Buitenlandse Zaken van de West-Europese Alliantie hebben te Parijs de resultaten van de besprekingen te Washington bestudeerd en hun beslis singen genomen. Ons kabinet heeft de zaak eveneens overwogen en als resultaat daarvan heeft onze regering de regeringen van Engeland de Benelux, Frankrijk en de Verenigde Staten medegedeeld, dat Canada bereid is met hen en andere Noordatlanti- sche staten te onderhandelen, met het doel tot een regionaal veiligheidspact te komen" Reuter verneemt, dat Canada als vol gende stap van Engeland, Frankrijk en Amerika ziet: een contactzoeken met an dere landen, bijvoorbeeld de Scandinavi sche, Eire en eventueel Spanje en Portugal teneinde na te gaan, of deze landen bereid zijn aan de onderhandelingen deel te nemen. Vervolgens zou een conferentie in optima forma voor het sluiten van een verdrag pikets kunnen hebben of wel en hieraan geeft Canada de voorkeur een voort zetting der officiële besprekingen om tot, de opstelling van een verdrag te komen, dat dan later officieel ondertekend zou moeten worden. Men hoopt, dat het Noordatlantisch pact begin volgend jaar, mogelijk in Januari getekend kan worden. dit jaar een overeenstemming is bereikt tussen de vier mogendheden betreffende de Berlijnse kwestie?" Antwoord: Ja, dit is waar. Op 30 Augus tus kwamen de vertegenwoordigers van de vier mogendheden tot overeenstemming voor het gelijktijdig treffen van maatrege len ter opheffing van de verkeersbeper- kingen in Berlijn aan de ene kant en het invoeren der Duitse mark van de Sovjet- zóne als enige valuta in Berlijn aan de andere kant. Deze overeenkomst benadeel de niemands prestige en hield rekening met de belangen van beide partijen. De overeenkomst waarborgde de mogelijk heid van verdere samenwerking. De regeringen der drie Westelijke mogend heden desavoueerden echter hun vertegen woordigers in Moskou en verklaarden deze overeenkomst van nul en geen waarde. Zij schonden de overeenkomst door de Ber lijnse kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen, waar de Britten en Amerikanen 'een zekere meerderheid hebben. Vraag: „Is het waar, dat officieus te Pa rijs overeenstemming werd bereikt voor dat de kwestie t.er stemming aan de raad werd voorgelegd?" Antwoord: Ja, dat is waar. De voorzitter van de Veiligheidsraad, de Argentijnse afgevaardigde dr. Bramuglia, die ten be hoeve van andere belanghebbende mogend heden een onofficiële bespreking met Wisjinski heeft gevoerd, had een ontwerp oplossing in handen waarover overeen stemming was bereikt. Doch de vertegen woordigers van Amerika en Engeland ver klaarden wederom deze overeenkomst van geen waarde. Stalin komt dan onvermijdelijk op zijn stokpaard „oorlogsophitsers" en noemt Churchill de hoofdaanstichter tot een nieuwe oorlog. De Veiligheidsraad is volgens hem een instituut waar de Westelijken dank zij hun meerderheid „alles kunnen bewijzen" en de zes neutrale mogendheden daarin waarvan hij eerst gezegd heeft dat zij er in geslaagd waren een bevredigend com promis te vinden beschuldigde hij er van dat zij „kennelijk een politiek steunen die gericht is op aggressie en ontketening van een nieuwe oorlog." Over de vraag hoe dit alles moet eindi gen was Stalin tamelijk welgemoed. Hij antwoordde: „Dit alles kan slechts leiden tot de smadelijke val van de oorlogsaan stichters. De socialistische krachten ten gunste van de vrede zijn te groot om over meesterd te worden en afgebogen naar een nieuwe oorlog." van het ontwerp onbeantwoord laat en evenmin over de snelheid waarmee deze belangrijke zaak wordt behandeld. Hij vond de positie waarin de Kamerleden ge bracht zijn wel buitengewoon moeilijk. Aan de ene kant kan een aantal van hen het niet met hun eed op de Grondwet in over eenstemming brengen vóór een met de Grondwet strijdig wetsontwerp te stemmen, en aan de andere kant dreigt de regering met aftreden als het ontwerp niet wordt aangenomen, pe C.H.-spreker citeerde met instemming de bezwaren die de heer Schouten in de Tweede Kamer tegen het wetsontwerp had geopperd en hij bestreed de opvatting van de heer Oud. die de grondwettigheid van het ontwerp had be toogd. Te gevaarlijker vond de heer Pollema het verstrekken van een vrijwel blanco volmacht aan de regering, omdat de rege ring wisselt en er dus later een gevaarlijk gebruik van zou kunnen maken. Uitdrukkelijk verklaarde de heer Polle ma dat de gehele C.H.-fractie op het stand punt staat dat het wetsontwerp niet con form art. 210 van de Grondwet is. Er heerste diepe stilte toen de C.H.-afgevaar- dïgde deze woorden sprak. Zullen de Chr. Historisch en dus unaniem tegen stemmen? vroeg men zich af. De heer Pollema vervolgde echter met: „Maar.en dat bracht enige vrolijk heid en opluchting bij de voorstanders. Dat „maar" liep tenslotte uit op de mededeling, dat het overgrote deel van de fractie der C.H. voor het ontwerp zou stemmen, en wel omdat zij het beschouwt als Staatsnood- recht, dat gezien de précaire toestand in Indonesië acceptabel is. Hierna kwam prof. mr. A. N. Molenaar (V.V.D.) aan het woord. (De zitting duurt voort.) De nieuwste candidaat voor de hand van prinses Margaret Rose van Engeland is volgens de Britse pers dc 22-jarige lord Ogilvie zoon van de Schotse graaf van Airlic die hier met Margaret een dansje waagt iri het Londense Dorchester hotel. Vonnissen tegen voormalige Duitse officieren Ex-veldmaarschalk Wilhelm von Leeb, de gewezen bevelhebber van de Noordelijke Duitse strijdkrachten in Rusland en be legeraar van Leningrad, is door het tribu naal te Neurenberg veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij heeft deze tijd al in gevangenschap doorgebracht en zal on middellijk vrijgelaten worden. Ex-veldmaarschalk Georg von Küchler, eertijds bevelhebber van een legergroep in Frankrijk en Rusland, werd tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Het vonnis tegen ex-generaal Hermann Hoth, gewezen bevelhebber van het vierde Duitse pantserleger bij de invasie van Ne derland en Polen luidde: 15 jaar gevange nisstraf. Ex-generaal Hans Reinhardt: eveneens 15 jaar gevangenisstraf. Ex-generaal Hans von Salmuth. stafchef van de Duitse legergroep in het Westen, werd tot 20 jaar veroordeeld, evenals ex- luitenant-generaal Karl von Roques. Ex-generaal Karl von Hollith werd tot vijf jaar veroordeeld. Ex-luitenant-generaal Hermann Rein- mecke werd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, evenals ex-luitenant- generaal Walter Warlimont, die de order tot massa-executies heeft opgesteld. De ex-luitenants-generaal Otto Oehler en Rudolf Lehmann kregen respectievelijk acht en zeven jaar. Ex-veldmaarschalk Hugo S'perrle en ex- admiraal Otto von Schniewind werden vrij gesproken en onmiddellijk vrijgelaten. De ttjd in voorarrest doorgebracht zal van de vonnissen afgetrokken worden. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATO'R Verwachting, medegedeeld door het KNM I- in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht zwakke en morgen overdag matige tot krachtige wind uit Ooste lijke richtingen. Overdrijvende wolken velden Droog. Weinig verandering in temperatuur. 30 October: Zon op 7.30 uur, onder 17.16 uur Maan op 4 48 uur. onder 16.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1