CtfCO 10 c 3 See IVSorris De boekenschat van de Haarlemse Stadsbibliotheek Slachtoffer van //Nijmegen"-ramp op Westerveld begraven J De financiën der gemeenten Vulpen-reparatie PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Het Amerikaansche Huis Before You Buy Wereldnieuws J VRIJDAG 29 OCTOBER 1948 Bijzonderheden over werken die gevraagd kunnen worden In een vorig artikel hebben we er reeds op gewezen dat de fondsen die de Haar lemse Bibliotheek en Openbare Leeszaal ter beschikking hebben voor de aanschaf fing van nieuwe werken beperkt zelfs té beperkt zijn. Uiteraard moeten in iedere middelmatig grote openbare bibliotheek boeken op ieder gebied te vinden zijn. Om voorbeelden te noemen: iedere lief hebber van romans en belletrie moet er de beste klassieke en moderne romans in de moderne talen kunnen vinden. Van zeer gangbare romans is het nodig, dat ze in meer exemplaren aanwezig zijn. Zakenlieden en studerenden, journalis ten en onderzoekers hebben behoefte aan naslagwerken, als atlassen, encyffopae- als Protestanten van verschillende rich tingen hebben hieraan medegewerkt. Deel 1 is getiteld: Jezus van Nazareth. Het zou te ver voeren de belangrijkste boeken uit de vakliteratuur op te sommen voor technici en voor de liefhebbers van luchtvaart, radio, scheepvaart enzovoort Wanneer het gebied te zeer gespecialiseerd is, komt het noodgedwongen buiten het kader van een algemene bibliotheek te liggen. Over de textiel-industrie echter, werd nog pas geleden het omvangrijke werk van de Sonneville aangeschaft. Het is de ondervinding op de Stads-Bibliotheek dat er voor het practische research-werk door het bedrijfsleven nog niet het ge bruik van de bibliotheek gemaakt wordt, dat het boekbezit wel veroorlooft. Dit dient dieën. woordenboeken, adresboeken, sta-1 te worden toegeschreven aan onwetend- tistieken, wetten en jaarboeken, die hun altijd in de nieuwste édities ten dienste moeten staan. Behalve aan snelle informatie heeft iedere student en belangstellende echter ook behoefte aan bepaalde werken op het gebied van zijn interesse. Een van de grote moeilijkheden in bi bliotheekbeleid is, dat het budget altijd verre Van toereikend is om voor alle ge bieden van wetenschap, kennis, kunst, informatie en voor alle andere graderingen boeken aan te kopen. De directie moet scherp kiezen. Alleen het beste kan worden aangekocht. Aan boeken voor détailstudie komt men niet toe. Zo zijn er in de Stads-Bibliotheek te Haarlem bijv. geen boeken voor oog specialiste». Wel is er de mogelijkheid ieder studieboek uit een andere bibliotheek aan te vragen tegen vergoeding van porti. Een student in een vak als economie echter, moet er de nieuwe elementaire leerboeken van Van der Valk en van Zwijndrecht kunnen vinden, maar ook het bekende Amerikaanse leerboek van Meyers. Van bijna evenveel belang is voor hem „Modern banking" van Sayers en de ..Inleiding tot de geldtheorie" van Lief- tinck. De zeer belangrijke standaardwerken plegen, waar het tweede deel nu ook staatsrecht, van Molengraaff over han delsrecht en van Meyers over burgerlijk recht werden het afgelopen jaar aange schaft om juristen van vakboeken te voor zien. Om vragen betreffende de wetgeving te kunnen beantwoorden, worden behalve de Regeringspublicaties alle nieuwe wet- édities met hun commentaren aangeschaft. Van de boeken, die voor het examen staatspractijkdiploma en M.O. boekhouden' nodig zijn, tracht de Stads-Bibliotheek ge regeld nieuwe drukken bij te houden. Ook aan de candidaten voor het examen „Gemeente-financiën" is gedacht. Zij zul len zich interesseren voor het nieuwe boek over Rijks- en Provinciale belastingen van Timmermans. Met het bijzonder mooie boek over We tenschappelijk opsporingsonderzoek onder redactie van Schreuder heeft de Stads- Bibliotheek dit jaar een aanwinst verwor ven, waarin ieder politiedeskundige een schat van gegevens vindt. Ieder, die belang stelt in de huidige toe stand van Nederlands bedrijfsleven krijgt hier een idéé van, als hij het boek van Kohnstamm over De toekomst van Neder lands industriële ontwikkeling leest en „Bedrijvig Nederland" van Thurlings en Lubbers. In de loop van dit jaar werden ook enige boeken van grote waarde op het gebied der theologie aangeschaft. De Katholieke lezers kunnen het Handboek voor de kerk geschiedenis van Kardinaal de Jong raad- plegenplegen, waar het tweede deel nu ook van verschenen is. Voor de predikanten is het „Handboek voor de prediking" onder redactie van prof. dr. Berkelbach van der Sprenkel e.a. van belang. Dit voorziet in een leemte, aangezien er weinig moderne Nederlandse boeken op het gebied van homiletiek bestaan. Ook is nu deel 1 verschenen van de breed opgezette „Cultuurgeschiedenis van het Christendom". Zowel Katholieke schrijvers Gr Houtstr. 47, Haarlem - Tel. 18036 PARAPLUIES ZIJN PUNTENVRIJ (Adv.) De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8 00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 9.30 Koor 10.00 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Spaanse pianomuziek. 11.00 Voor arbei ders in continubedrijven. 12.00 Lichte mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vincentino. 13.00 Voor de strijdkrachten. 13.30 Tango rumba-orkest 14 00 Voor de A. J. C. 14.20 Platen. 14.50 Fries halfuurtje. 15.15 Viool concert. van Beethoven. 16.00 N.V.V.-lezing. 16.15 Amerikaanse platen. 1645 Sportpraatje. 17.00 Platen 17.30 Om en bij de twintig. 18.15 Zang. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Ar tistieke staalkaart. 19.30 Wat doet de kerk?. 19.45 Voor Nederlanders in Duitsland. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Promenade-orkest en solisten. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 De winkel van Sinkel. 22.00 Schrammel- muziek. 22.25 Klankbeeld „De mens en zijn liefhebberijen". 22.40 Het Millersextet. 23.15 Dansmuziek. HILVERSUM n. 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8,00. 13.00,»19.00 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 715 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.05 Lichte orkestwerken. 9.35 Operettemuziek. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Ziekenbe zoek. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amusements orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Vervolg amusementsorkest. 13.50 Film en toneel. 14.10 Wals van Strauss. 14.20 Engelse les. 14 40 Orkest en zang. 15.15 Melodieën van Jerome Kern. 15.25 Sylvester-trio. 15.50 Revalidatie van gebrekkigen. 16.00 Platen. 16.30 Grego- riaans. 17 00 De Wigwam. 18.00 Septet en zang. 18.30 Weekoverzicht. 18.45 Hoe heet deze plaat?. 19.15 Platen. 20.05 De gewone man. 20.12 Spaanse dansen van Moskofski 20.20 Lichtbaken. 2050 Balletsuite van Meyerbeer. 21.00 Negen heit de klok. 21.45 .Radio-estafette. 22.00 Weekendserenade. 22.30 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Werken van Bech en Scarlatti. heid van het bestaan en het gehalte van de bibliotheek, bij het publiek. Zo zullen slechts enkele chemici weten, dat de „Encyclopaedia of Chemical Tech nology" een Amerikaans werk in tien delen, waarvan deel 1 pas verschenen is, op de Stads-Bibliotheek te raadplegen is. Meer dan 1000 up-to-date artikelen over chemische materialen, processen en uit rustingen in de chemische industrie en techniek worden in dit naslagwerk door experts behandeld. Het feit, dat Nederland gedurende de oorlog op industrieel gebied achter is geraakt rechtvaardigt een uitgave van ruim 600 voor dit werk, dat hoewel van vitaal belang, slechts door een beperkt aantal lezers geraadpleegd zal worden. Door de opsomming zou men misschien het idéé krijgen, dat er in de Stads-Biblio theek alleen studieboeken te vinden zijn. Een groot percentage van het budget wordt echter besteed aan aankoop van Neder landse romans en romans in vreemde talen. Na de oorlog zijn de rubrieken Engelse en Franse romans aanzienlijk uitgebreid, om de achterstand van de oorlogsjaren, toen er geen buitenlandse boeken aangevoerd werden, in te halen. Ook wordt er steeds aan gedacht de rubrieken, waar men voor ontspanning en verstrooiing boeken uit zoekt, zoals handenarbeid, reisbeschrij vingen, sport, natuurleven enzovoort met de beste populaire boeken aan te vullen. Etalage- en reclamev^rlichting Het Tweede-Kamerlid de heer Cornelis- sen heeft de minister van Economische Za ken gevraagd, het verbod étalages te ver lichten en lichtreclames te ontsteken, op te heffen of, indien dit niet mogelijk is, ontheffing te verlenen voor enkele uren per avond, speciaal in de maand Decem ber. „Indien hierop afwijzend moet worden beschikt" zo vraagt de heer Cornelissen verder, „is de minister dan niet van me ning, dat het verbod tot het verlichten van étalages en het ontsteken van reclame verlichting met meer gestrengheid dient te worden gehandhaafd dan op het ogenblik het geval is?" Maatregelen tegen winkeliers die nu suiker achterhouden De Prijzencontröledienst is van plan zeer streng tegen winkeliers op te treden, die hun voorraad suiker vasthouden tot de prijsverhoging wordt toegestaan. De dienst herinnert aan het Prijsvormingsbesluit, waarin onder meer het volgende is be paald: „Goederen, welke voor de verkoop bestemd zijn, mogen niet worden achter gehouden, teneinde voor andere of voor latere leveringen hogere prijzen te ver krijgen dan d#, welke ten tijde van het achterhouden wettelijk geoorloofd zijn". De Prijzencontröledienst verklaart, dat uitermate streng zal worden gecontroleerd in samenwerking met de C.C.D. en de ge meentepolitie. Ook de officier van Justitie te Amster dam deelt mede dat hij voornemens is zeer strenge maatregelen te nemen tegen die winkeliers, die aan hun klanten zeggen geen suiker voorradig te hebben met de bedoeling hun voorraad vast te houden tot de prijsverhoging van dit artikel een feit is. Winkeliers die opzettelijk weigeren deze suiker te verkopen stellen zich bloot aan strafvervolging en inbeslagneming van hun voorraad. „Heideheuvel" wordt heropend Op 9^November zal het herstellingsoord voor vrouwen en meisjes „Heideheuvel" te Hilversum van de Noordhollandse Vereni ging „Het Witte Kruis" worden heropend en daarmede aan zijn oorspronkelijke be stemming worden teruggegeven. Het gebouw was gedurende de oorlogs tijd bezet door de Duitsers. Na de bevrij ding werden er gedurende geruime tijd N. S. B.-kinderen in ondergebracht. Eind 1946 werd het gebouw vrijgegeven, doch het be vond zich in een zo erbarmelijke staat, dat een algehele en grondige restauratie nood zakelijk bleek. Van het plan om „Heide heuvel" dienstbaar te maken aan de opne ming van t.b.c.-patiënten kon tengevolge van de steeds hoger gestelde eisen niets komen, zodat het thans weer als herstel lingsoord voor vrouwen en meisjes in ge bruik zal worden genomen. Voorlopig, biedt het herstellingsoord plaats aan 100 patiënten. Tot directrice van het herstellingsoord is benoemd zuster P. G. Baarbé uit Bloemen- daal. Jeroro oerkriiflf)aar t HAARLEM - KRUISSTRAAT 11 TELEFOON 11491 Militaire eer voor generaal-majoor C. H. Sas In een kille Oostenwind, d|e het o floerste vaandel van 10 R.I. rusteloos deed bewegen, zijn Donderdagmiddag de stoffe lijke resten van de generaal-majoor G. J. Sas, militair attaché in Washington, een der slachtoffers van de ,.Nijmegen"-ramp op Prestwick, aan de aarde van Westerveld toevertrouwd. In een stram carré van de mannen van 2 TJB. en een vuulpeloton is de met het rood-wit-en-blauw gedekte kist gedaald onder het spelen van het „Wil helmus". Om drie uur naderde de stoet, die zich elders in Velsen had opgesteld, voorafge gaan door de Koninklijke Militaire Kapel en begeleid door twaalf slippendragers, waarvoor prominente legerautoriteiten wa ren aangezocht, door een haag van belang stellenden; om half vier knetterde een salvo boven de groeve, welke omgeven was met grote kransen en talloze bloemstukken. Allereerst sprak de kolonel M. R. H. Calmeijer, chef van het kabinet van de mi nister van Oorlog en hij memoreerde de post, welke door de overledene vlak voor de laatste oorlog bekleed werd bij de mili taire missie in Bejlijn, waar hij inlich tingen verzamelde en doorgaf over dt Duitse invasieplannen met Nederland, zo dat het nog mogelijk werd tegenmaatrege len te nemen. Generaal-majoor J. H. Droste, waarne mend sous-chef van de Generale Staf, leg de een krans en schetste de levensloop van zijn vriend en collega Sas, waarna luite nant-generaal W. Röell het woord nam en de overledene een „sieraad als vriend, als mens en als officier" noemde. „Nederland heeft wellicht onvoldoende beseft, welk een groot mens het verloor", aldus de luite nant-generaal. De heer J. van Heek, als huisvriend herinnerend aan de prettige om gang met generaal-majoor Sas. uitte na mens de minister van Buitenlandse Zaken en de Nederlandse ambassadeur in Washington woorden van deelneming tot de nabestaanden. Tenslotte bracht kolonel K. de Stoppe laar namens de K.L.M. een laatste groet aan de zo plotseling weggerukte attaché en dankte een broer van de overledene voor de vele blijken van belangstelling. Temidden der talloos velen, die de plech tigheid bijwoonden, merkten wij op de oud-commandant van het veldleger, gene raal H. G. Winkelman, een afgevaardigde van het Nederlandse Rode Kruis, een aan- Mevrouw M. C. Smit van Gelder overleden In de ouderdom van 82 jaar overleed in Haarlem mevrouw M. C. Smit van Gelder- Kaars Sypesteyn. Mevrouw Smit van Gelder was de we duwe van de heer P. Smit van Gelder, op wiens initiatief in 1896 de Koninklijke Papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velsen werd opgericht. Haar naam wordt blijvend geëerd in de Maria Cornelia fröbelschool te Velsen - Noord. Deze school werd in het begin van deze eeuw door haar gesticht ten behoeve van de kinderen der employés. Haar stoffelijk overschot wordt Zaterdag op Westerveld begraven. tal militaire attachés uit Brussel, Londen en Parijs, alsmede deputaties van het wa pen der Artillerie, die een krans aandroe gen naar het graf en een afvaardiging van de Generale Staf. De Belgische minister van Landsverdediging liet zich vertegen woordigen door de kolonels A. Servais en W. Bayens. In Naarden zijn gisteren de stoffelijke overschotten van de bankier E. Fuld, zijn echtgenote en zün dochter ten grave ge dragen. In Sassenheim geschiedde de be grafenis van de gebroeders A. en W. H. Philippo. Op Zorgvliet te Amsterdam werd de boordwerktuigkundige J. Y. Beuken kamp begraven. De begrafenis van zijn collega B. Timmer vond in Veenhuizen plaats. Het stoffelijk overschot van de steward J. C. Mink werd op „Nieuw Eik en Duinen" in Den Haag naar de laatste rustplaats gedragen. De begrafenis van steward H. van Overbeek geschiedde in Breda, die van de telegrafist W. Bleuze op „Crooswijk" in Rotterdam. In Tilburg vond de teraardebestelling plaats van mej. E. A. Fey, de stewardess van de „Nijmegen". Hierbij was ook aanwezig de heer j. Devlin uit Tarbolton, die terstond na de ramp aan mej. Fey de eerste hulp had verleend. Zijn broer, P. Devlin, heeft de steward van Overbeek bijgestaan. De gebroeders Devlin waren door de K.L.M. in de gelegenheid, gesteld, de begrafenissen van mej. Fey el!" de heer Van Overbeek bij te wonen. Rotterdamse winkeliers ontvingen de laatste tijd meermalen valse kwartjes. Het bleek dat deze werden uitgegeven door twee kleine meisjes. Een rechercheur volgde de kinderen naar de ouderlijke woning en bij onderzoek kwam aan het licht, dat papa, een 36-jarige koperslager, in zijn vrije tijd de valse kwartjes vervaardigde. Hij is ter be schikking van de justitie gesteld. Man verdachf van moord op drie vrouwen Politie vraagt inlichtingen in gecompliceerde moordzaak De Rotterdamse recherche heeft dezer dagen een 35-jarige schipper, P. A. G. gearresteerd, die ervan verdacht wordt in de loop van zes jaar drie vrouwen van het leven te hebben beroofd. In October 1942 heeft men op een ter rein aan de Waalhaven te Rotterdam het lijk gevonden van de echtgenote van deze schipper. Alles wees er op, dat de vrouw was vermoord en de politie ging tot arresta tie van G. over. Wegens gebrek aan bewijs heeft men de man echter weer vrij moeten laten. Hij werkte destijds bovendien voor de Duitsers en van deze zijde werd pressie uitgeoefend om de man zijn vryheid terug te geven. In 1944 hertrouwde G. met M. J. van Meerten, een buffetjuffrouw te Amster dam. Deze vrouw is daarop vermoedelijk sedert Juni 1945 verdwenen. In verband hiermede is G. wederom gearresteerd en hij heeft thans bekend, de moord op zijn eerste vrouw in 1942 te hebben gepleegd. Omtrent het verdwijnen van de tweede vrouw heeft hij tot nog toe geen verklaring willen afleggen. In verband hiermede ver zoekt de politie te Amsterdam .allen, die over deze vrouw inlichtingen kunnen ver strekken, hiervan mededeling te doen aan het hoofdbureau kamer 267 of kamer 270. Tevens legt de politie verband tussen deze man en een tot nog toe onopgehelderde moord, welke gepleegd is op de avond van 13 Mei 1945. Op die avond werd in de om geving van de Fordfabrieken te Amsterdam het lijk gevonden van een jonge vrouw, die door een nekschot om het leven was gekomen. Mensen, die die dag in deze om geving verkeerden, h'adden de vrouw reeds des morgens daar gezien in gezelschap van een man, die veel gelijkenis met G. ver toond zou hebben. Later had men deze man zich alleen zien verwijderen en een getuige had direct daarna het lijk van de vrouw gevonden. Hij had de onbekende man aangesproken Radiolezingen over de dagbladpers Het bestuur van de Nederlandse Dag bladpers „N.D.P. 1945" acht het een opval lend verschijnsel van de laatste jaren, dat zich een steeds toenemende tegenstelling laat constateren zulks ten ongunste van ons land tussen de internationale samen leving (U.N.O.- en U.N.E.S.C.O.-kringen) enerzijds en kringen in ons eigen land an derzijds, ten aanzien van het besef van de waarde en de betekenis van de dagbladpers als onmisbare schakel in het maatschappe lijk verkeer. Teneinde een beter inzicht te bevorderen zullen vier radiolezingen worden gehouden over onderwerpen, de pers betreffende. De heer J. van de Kieft spreekt op 1 No vember van 19.0019.15 uur over „Pers en Publiek"; de heer C. M. Dosker op 9 No vember van 22.35—22.45 uur over „De be tekenis van het dagblad in het dagelijks leven"; dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot op 15 November van 21.5022.05 uur over „De krant en de politiek" en de heer Robert Peereboom op 30 November van 17.30 17.45 uur over „De krant is er, om de men sen te helpen." Joods aanbod tot onderhandelingen Uit Tel Aviv komt het bericht dat de icuwe Uifg; aveii J. A. Meyers, Afrikaans, Hoe o# dit maklik te leer praat A. ff Sijthoff's Uitgeversmaatschapj N.V;, Leiden. Voor het eerst Afrikaans lezend, zijn weinig Nederlanders die niet voornameliji vermaakt worden. Men kan zich moeiljj voorstellen waarom Nederlands zo gesproke zou worden dan voor de grap. „Piet Mara stap haastig die stoep af na sy perd. Gou-gc maakt hij de teuels los en spring in die saai Maar al verliest men de opvatting niet c' dit een minder ontwikkelde vorm van Ned< lands is. wat trouwens begrijpelijk is, i raakt toch over zijn vermaaktheid heen. r deze vorm, niet zonder moeite, gehandha: is gebleven in een gebied tienduizend kilo! t meter van hier, maakt de grenzen van h,-1 land van oorsprong minder eng. Tensl< kan men het meeste ervan zonder meer begrijpen; maar er zijn ook woorden die in een andere richting ontwikkeld hebt zoals „amper", dat in het Afrikaans „bijl betekent. Deze grammatica maakt al veel van verschillen duidelijk, en geeft de construe die anders worden gemaakt („In die voort mer het hij amper geval oor'n babetjie v; omtrent tien maande oud"). Het is overigei nuchter genoeg, niet voor de liefhebber l stemd, die het toch maar bij toeval eens zal kijken, maar vooral voor de emigrant, zegt het woord vooraf hoopvol, voor degei die het op het terrein van handel, onderv en journalistiek willen gebruiken. Het Israëlische regering heeft aangeboden via jammer dat Zuid-Afrika zover weg is; tcn de UNO-bemiddelaars of door recht- I zou het verbazend zijn wanneer meer lectu» rt reeks contact meit de Egyptische regering daa^vand^geen te onderhandelen over alle bestaa g er een gere(je basis voor vertrouwelijke fc. schillen. trekkingen. S. M.1 Een pleidooi voor hét stichten van een Middelenfonc In „Economiseh-Statistische Berichten" een uitgave van het Nederlands Economisch Instituut, schrijft de heer J. Hasper, hoofd van de afdeling financiën der gemeente Rotterdam, een artikel over de financiën der gemeenten. De gemeenten hebben thans hun finan ciële zelfstandigheid herkregen. Echter, eer tijds sproot deze zelfstandigheid voort uit de bevoegdheid der gemeenten, naar eigen goeddunkeh nieuwe belastingen in te voe ren; thans is het belastinggebied tot het uiterste gebruikt, de inkomsten zijn afhan kelijk van uitkeringen uit het gemeente fonds. De herkregen zelfstandigheid is daarom minder stabiel dan de vroegere. Aanvaarden de gemeenten het nieuwe ni veau als vaste basis, dan zal iedere tegen valler tot inperking dwingen en zal zelfs de zelfstandigheid in gevaar worden ge bracht. Daarom is instelling van een „mid delenfonds" noodzakelijke voorwaarde voor het dragen van de verantwoordelijkheid voor een duurzaam zelfstandig beheer. Dit „middelenfonds" wil de schrijver brengen op een bedrag van 10 van het eindcijfer der begroting. „Men zo schrijft de heer Hasper vergete niet, dat de uitgaven vaak sneller stijgen dan de ontvangsten en dat een plotselinge val in de inkomsten lang geen zeldzaamheid is, noch dat de gemeenten, die de laatste jaren weinig hebben kunnen investeren, voor nieuwe kapitaalsuitgaven zullen worden gesteld (gas, electriciteit, water, bus, enz.) met veel zwaardere gevolgen voor de ge wone dienst wegens de last van rente en aflossing op de nieuwe aanschaffingswaar de, welke aanzienlijk hoger is dan die,waar mee het bedrijf heeft gerekend en waarop de tarieven zijn gebaseerd. Ik breng de instelling van een „middelen fonds" nu reeds ter sprake, omdat het de eerste jaren nog kan voorkomen, dat de middelen nog iets zullen meevallen. Het kan zijn, dat de gemeenten nog enkele ja ren profiteren van winsten, die eigenlijk verliezen zijn, zolang de afschrijvingen niet op vervangingsbasis worden vastgesteld. Men reservere deze winsten om de te ver wachten verliezen te overbruggen. Juist omdat het oude belastinggebied niet is terug-ontvangen, is het noodzakelijk een nieuwe inkomstencapaciteit te scheppen, teneinde tegenvallers het hoofd te kunnen bieden. Natuurlijk is het gemakkelijker een middelenfonds aan te breken dan belastin gen te verhogen. Daarom zal bij de be schikking over een middelenfonds de wil tot zelfbeperking zwaarder op de proef worden gesteld dan onder de oude bedeling, toen een nieuwe voorziening wel algemeen als dringend moest worden gevoeld, vóór dat tot belastingverzwaring kon worden overgegaan. Teneinde dat fonds op vol- Kantoorboekhandel de ROOIJ ANEGANG 14 - HAARLEM en gevraagd of deze wist, dat de vrouw dood was. De man had daarop geantwoord „Wat kan mij die vrouw schelen", was op een fiets gesprongen en snel weggereden. Het is de politie niet gelukt, de identiteit van deze vrouw vast te stellen. Haar sig nalement luidde: ongeveer 30 a 35 jaar oud, 1.53 meter lang, schraal postuur, zwart lang haar, bruine ogen en een opvallend goed gebit. Zij droeg een donkere gebloemde jurk en een grijze vilthoed. Aan haar rech ter ringvinger droeg zij een zilveren ring, met een grote lichtpaars gekleurde ovale steen. Ook over deze vrouw worden inlich tingen verzocht door de hoofdstedelijke politie. hij nog eens. maar nog, steeds gebeurde erscheen hij toch tot de werkelijkheid terug te niets. Toen begon het oude heertje zich kwaad keren. Zag U dat?" stotterde hij. „\\~at?" te maken. „Hè!" riep hij, „wil je me soms niet vroeg het oude heertje. „Die. .die mijnheer helpen?" En hij keek om, waar de kapperdie weg liep," stamelde de kapper. „Nou, dat bleef. Maar de kapoer had niets van dat alles 1 moet hij toch zeker zelf weten,vond het oude gehoord. Met grote ogen en open mond stond heertje. ..Word ik nu eindelijk geknipt?" „Ja, hij nog steeds naar de deur te staren, waar- riep de kapper, maar hij heeft mijn laken nog 3. Hij trok de deur van de toinkel achter zich dicht en liep de straat in. Het oude heertje, dat tot nu the rustig zijn krantje had zitten lezen, vouwde dit op, liep naar de stoeldie Panda zo juist veriaten had en zei: Knippen en scherenalsjeblieft." Hij ging rustig zitten en wachtte af, wat er zou gaan gebeuren. Maar...., „c ,D o,u.c», u,uu.-.K(/ er gebeurde niets. „Knippen en scherenriep door Panda verdwenen was. Maar eindelijk om!' doende sterkte te brengen en, zo een rede lijk bedrag aanwezig is, zich zelf een re aan te leggen, ware als richtsnoer aan nemen, dat eerst dan over een batig sale tot het verwezenlijken van bepaalde wei sen zal worden beschikt, indien het mii delenfonds tenminste 10 van het budj (ruwweg: het eindcijfer van de begrotii groot is. Slechts in noodgevallen zal bedrag, dat door de bedoelde 10 woi voorgesteld, moeten worden aangebrokei 10 van het budget zou voor Haarled betekenen een bedrag van ongeved 2.500.000. De weg die de heer Hasper aangeeft ongetwijfeld een betrouwbare, maar.... het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk dat di door Haarlem te bewandelen is. Het zal wij wezen er onlangs reeds op grot moeite kosten de begroting voor 1949 slul tend te maken en toch daarop de kapitaals werken te financieren die absoluut nood zakelijk zijn. Een storting in zo'n „midde lenfonds" zal wel een vrome wen§ blijke te zijn. Lederen Kleding voor Dames, Heren en Kinderen Australische lamsvesten 34.50 Lamswanten 15.50 Lamspantoffels 14. Barteljorisstraat 20 - Haarlem Telefoon 13439 (AdvJ Handelsverdrag met Zweden uitgebreid Het handelsverdrag tussen Nederland ei Zweden is uitgebreid. De Nederlandse etf port-contingenten zijn met circa 13 mil lioen Kronen vergroot. De invoercontingen ten uit Zweden zijn met 20 millioen Kronei toegenomen. De leveringen van Zweden omvatte! ijzererts, gezaagd hout, papier, cellulos voor de kunstzijde-industrie, half afge werkte ijzer- en staalproducten en machi nes. Nederland en de overzeese gebieden zul len leveren coprakoeken, diverse plant aardige oliën, copra, cokes, oliën en vetten glycerine, essences en etherische oliën, lino leum, diverse chemicaliën, rubber, gebré de artikelen en visnetten. Auto. Een berucht gangster, die onlangs voor de rechtbank moest verschijnen wegens mishandeling van een politie agent, is er in geslaagd Truman zijB auto te doen gebruiken voor een zege tocht door de stad Cleveland. Zeer trots op zijn dienst aan het hoogste uit-J voerende gezag van zijn land heeft de gangster dit overal rondgebazuind, hetH geen een commentaar van de republij keinse partij uitlokte, dat iets dergelijks haar niet gebeuren kon. Zarali. De Britse autoriteiten hebben d( Zweedse zangeres en filmster Zarak Leander, die een tournée door Duits land zou maken, het visum geweigerd om „veiligheidsredenen". In België i! haar optreden al eens verhinderd door een protest van de bond van voormalig» krijgsgevangenen, daar zij tijdens d« oorlog nazi-gezind zou zijn geweest. Voorspelling. Amerikaanse arbeidersleideri voorspellen, dat het C.I.O. het voorbeeld van het Engelse vakverbond zal volgen en uit de wereldfedratie van vakver enigingen zal treden. Dit zal, zo zeggen zij. de ineenstorting van de federatie tengevolge hebben en haar vervanging door een nieuwe niet-communistische organisatie. De president van de C.I.O. Philip Murray heeft aangekondigd dat een beslissing zal genomen worden op de partijconcentie, die de volgend» maand zal worden gehouden. (U.P. D.D.T. Dr. Paul Müller uit Bazel is door de commissie voor de Nobel-prijs benoemd tot winnaar van de prijs wegens zijn arbeid aan de uitvinding van het D.D.T. insecten poeder. De prijs bedraagt 159.773 Zweedse kronen. flOSl

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2