Haarlems Dagblad Thorbecke Vijf nationalistische legers in Mandsjoerije uiteengeslagen Bindende beschikking inzake de loonbijslag „Regering wenst oplossing op korte termijn" Moeso gedood Woensdagmiddag omstreeks vier uur kan voorlopige uitslag bekend zijn 63e Jaargang" No. 19081 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. 'Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 2 November 1943 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn ©prcrijtc 'teclctractic «Courant (Anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem MORGEN, op 3 November, zal het pre cies honderd jaar geleden zijn dat de Grondwet van 1848, die de parlementaire democratie in ons land inluidde, werd afge kondigd. Onze parlementaire redacteur, meldt dat „te elfder ure toch nog enige bijeenkomsten zijn belegd", waarin dete grote gebeurtenis in Nederlands historie herdacht zal worden. Er is aanleiding Voor deze critiek. Nu het jaar 1948 bijna ver streken is komt men eindelijk voor den dag met de officiële herdenking van een om wenteling in, het staatsbeleid want dat was het die zich in haar gebeurtenissen van belang waarlijk niet bepaald heeft tot de datum van 3 November, waarop de formele afkondiging van de nieuwe Grond wet geschiedde. Critiek op deze traagheid vloeit niet voort uit een overdreven liefde voor herdenkingen. Maar wel uit de tijds omstandigheden. Het bestaan- van moei zaam verworven volksvrijheden wordt in de tegenwoordige wereld dei-mate bedreigd, dat men iedere gelegenheid om het volk van de betekenis dier waarden te door dringen met beide handen moet aangrijpem Daarom hebben wij, ondanks de moeilijk heden waarin de dagbladpers verkeert (doordat onze overheid niet beseft dat meer grondstoffen beschikbaar moeten zijn om de vrije pers aan haar taak te doen beantwoorden) dat wèl gedaan. Herinnerd zij aan de reeks zeer belangwekkende arti kelen, waarin prof. dr. A. J. C. Rüter reeds een half jaar geleden in dit "blad de grote betekenis van 1848 heeft uiteengezet. Een aantal andere dagbladen in ons land heeft eveneens zulke aandacht aan ons staats bestel en zijn wording, geschonken. De Pers heeft zich in deze zaak actiever dan de overheid getoond. Nu zullen in de Eerste Kamer de minister-president en de voorzitter het woord voeren en in Amsterdam zal, met een korte toespraak, een krans bij het standbeeld van Thqrbecke gelegd worden. In Den Haag zal de V.V.D. in vergadering bijeenkomen èn op de scholen zal de bete kenis van de Grondwet van 1848 aan Se leerlingen worden uiteengezet. Dat de V.V.D. een bijzondere bijeenkomst houdt is begrijpelijk omdat Johan Rudolf Thorbecke, de schepper van de Grondwet van 1848, een liberaal was en als liberaal vier ministeries formeerde het laatste kort voor hij in 1872 als 74-jarige overleed. Hij was een der grootste staatslieden die ons land bezeten heeft. De herdenking van zijn werk is overigens geenszins alleen een zaak van de V.V.D. de vrijzinnige partij want wij leven allen onder een liberale democratie. Dat Is het wezen van ons staatsbestel. Dat maakte Winston Churchill, zelf geen partij-liberaal maar de leider der conservatieven, velen nog eens duidelijk toen hij bij zijn bezoek aan ons land in 1946'verz.ekerde dat hij altijd strij der voor „liberal democx-acy" zou zijn. Het woord liberaal heeft een veel verder strek kende betekenis en een veel belangrijker historie dan in veelbestreden economische opvattingen tot uiting komt. Het waren deze opvattingen, die Thor- becke's beleid in de veertiger jaren der vorige eeuw, dat leidde tot de nieuwe Grondwet, beheersten. In die Grondwet werd voor het eerst de ministeriële ver antwoordelijkheid nevens onschendbaar heid des Koningstegenover de volksver tegenwoordiging vastgelegd. Er werd ook persvrijheid, de vrijheid van menings uiting zoals wij ,die sindsdien (behalve in de Duitse bezettingstijd) hebben gekend, in gewaarborgd. Koning Willem II, aanvan kelijk slechts tot geringe concessies bereid, nam na lange jaren van Thorbeckiaanse strijd plotseling een andere houding aan de Koning was „in één nacht van conser vatief liberaal geworden" en het Euro pese omwentelingsjaar 1848 bracht ook Nederland zijn nieuwe staatsvorm. Wie was Jan Rudolf Thorbecke? Op 14 Januari 1798 te Zwolle geboren studeerde hij eerst te Amsterdam en daarna te Lei den, waar hij in 1820 in de letteren promo veerde. In 1831 werd hij doctor Ixonoris causa in de letteren. Tevoi-en had hij zijn studies reeds voortgezet aan Duitse univer siteiten en had hij de philosophic dei- geschiedenis als pi-ivaat-docent te Giessen en Göttingen gedoceei-d. In 1824 hads hij zich daarop als advocaat te Amsterdam gevestigd, waar hij „Bedenkingen aangaan- de het recht van de Staat" publiceex-de, die leidden tot zijn benoeming tot hoogleraar in de staatswetenschappen te Gent. Zes jaar later benoemde de Leidse Universiteit hem tot hoogleraar in de geschiedenis van de staat en het recht en het was in Leiden, dat hij met zijn vooruitstrevende denkbeel den school ging maken en zich ook felle tegenstanders in den lande maakte. Zijn „Aantekeningen op de Grondwet" in 1839, die het beleid van Koning Willem I aanvie len, plaatsten hem vooi-aan in de strijd dei- opkomende liberale partij. In 1840 wei-d hij voor het eerst lid der Dubbele Kamer en verscheen dus in Den Haag, waar hij na veel verguizing en tegenwerking ondervon den te hebben na acht jaar zijn eerste grote triomf zou behalen. De eerstewant in zijn langdurige staatsmans-arbeid zou deze gestrenge leider op zijn Grondwet voort bouwen en Nederland nog met vele orga nieke wetten verrijken. Zijn tijdgenoten en levensbeschrijvers hebben Johan Rudolf Thorbecke voor ons geschetst als een strengê, sti-oeve, stijve man. Ruimheid van visie, gi-ote scherpzin nigheid en enei*gie, eenvoud en daarom afkeer van alle grootdoenerij kenmerkten hem. Hij was toegewijd aan zijn taak. Ook aan zijn gezin. Zonder een zo gelukkig gezinsleven, als hem ten deel viel, zou het hem zeker niet mogelijk geweest zijn zulke grote dingen in zijn leven te volbrengen. Zijn politieke tegenstanders op het Binnen hof droegen hem eerbied toe en de grootste onder hen. Groen van Prinstex-er, heeft dat vooral doen blijken. Zijn heengaan, in 1872, maakte zo diepe indruk in (Ten lande dat men van nationale rouw mag spreken. Waarom kent deze tijd niet zulke grote figuren in het staatsbeleid als deze en als sommigen die na hem kwamen? Het is een vraag die tot aparte beschouwing noopt. R. P. Verhoging van rantsoenen in Engeland De Bx-itse minister van Voedselvoorzie ning, John Strachey, heeft in het parlement meegedeeld, dat de rantsoenen versnape ringen, suiker en vetten zullen worden ver hoogd en dat de rantsoenering van alle soorten jam' en marmelade zal wox-den af geschaft. Slagvelden overdekt met Amerikaanse zware wapenen De slagvelden in de omgeving van Moek- den, de stad in Mandsjoerije. die Tsjang Kai Tsjek aan de communistische legers heeft moeten prijsgeven, zijn overdekt met zware wapenen der nationalistische legers. Een enorme buit aan prima Amerikaans oorlogsmateriaal werd door de vluchtende nationalisten aan de communisten overge laten bij hun chaotische terugtocht naar Noord-China en vijf legers van de Chinese regering zijn uiteengeslagen en verstrooid. Zij hebben met Moekden hun laatste steun punt verloren en trachten nu het moeder land te bereiken, doch zij lijden daarbij grote verliezen. De vluchthaven Yingkow aan de Gele Zee is uitgeschakeld door de communisti sche opmars, zodat de tussen Moekden deze haven marcherende regeringstroepen in een val zitten. De verdediging van Noord China is thans een groot probleem gewor den, daar de troepen die in Mandsjoerije vernietigd zijn, dienst hadden moeten doen om de garnizoenen in Noord-China te ver sterken. Thans moet rekening gehouden worden met het verlies van het gehele Noorden, waar trouwens reeds evacuaties op grote schaal plaats hebben. De Amerikaanse regering heeft voorrang verleend aan de zendingen van oorlogs materiaal voor de Chinese regering en aan het verlenen van financiële bijstand.Tsjang Kai Tsjek is tfyans geheel aangewezen op deze hulp, die zijn enige kans is om de communistische opmars tot staan te bren gen. Dg communistische opmars in Noord China heeft in Londen weinig verrassing gewekt. Vandaag werd in Londen bekend gemaakt, dat de Bx-itse consuls in Moekden, Peking en Tientsjin reeds ongeveer zes maanden geleden een waarschuwing heb ben doen toekomen aan alle Bx-itse bewo ners in,Noord-China.- Op dat ogenblik werd reeds aan Britse vrouwen, kinderen en an dere personen, wier aanwezigheid niet noodzakelijk was in deze provincies, de raad gegeven de Noordelijke provincies te verlaten. Enkele dagen geleden werd deze waarschuwing in meer klemmende vorm herhaald. Op' het ogenblik bevinden zich in Peking niet meer dan 60 Britse onder danen en onfreveer 20 in Moekden. Men is in Londen bang, dat de commu nisten door de val van Moekden aanzien lijk meer moed zullen krijgen in geheel Oost-Azië en dat daardoor de Britse be langen ernstig in gevaar worden gebracht. Bi-itse officiële personen onthouden zich echter angstvallig van iedere commentaar over de binnenlandse Chinese militaire en economische situatie. Britse deskundigen voor het Verre Oosten, hoewel sterk anti-communistisch, beschou wen de politiek van Tsjang Kai Tsjek met ernstige critiek. Zij zijn van mening dat de huidige communistische opmars in -grote mate het gevolg is van corruptie en nala tigheid van de natioriale Chinese regering. Proces tegen Amerikaanse communisten uitgesteld Het proces tegen 12 vooraanstaande lei ders der Amerikaanse communistische partij, dat oorspronkelijk van 15 October naar 1 November was verschoven, is wederom uitgesteld op verzoek van de ver dediging, thans tot 15 November. Deze communisten worden er van -beschuldigd voor een gewelddadige omverwerping van de Amerikaanse regering geijverd te heb ben. Franse staalindustrie met staking bedreigd Bij een gisteren gehouden stemming be sloot het merendeel der mijnwerkers van de mijn La Compelle (midden-Frankrijk) naar het werk terug te keren. De arbeiders van de Force Ouvrière van de mijn Com- mentry (departement Allier) hebben even eens besloten weer aan het werk te gaan. Het is mogelijk, dat de arbeiders in de staal- en ijzerindustrie tot staking opgeroe pen zullen wox-den- na een vergadering van het bestuur van hun door communisten ge leide vakvereniging. Men verwacht deze staking niet eerder dan over een week. Reuter is van oordeel dat de vakvereni gingsleiders zullen wachten totdat de huis vrouwen de gevolgen van de prijsstijging van een aantal levensmiddelen gevoelen. A.F.P. meldt, dat Woensdag te Marseille een geheime stemming zal worden gehou den over het al of niet hervatten van het -werk. Te Le Havre gaan de troepen voort met het lossen van kolenschepen. Zij zijn verder van mening dat de komende zes maanden van beslissende betekenis zijn voor Tsjang en achten de mogelijkheid niet uitgesloten dat hij gedwongen zal worden met de communisten in ondex-handeling te treden. (United Press) Volgens berichten uit de Chinese hoofd stad hebben de communisten aangeboden m$t de overgebleven Chinese regerings troepen irt Mandsjoerije over een wapen stilstand te onderhandelen. Naar gemeld wordt hebben de commu nisten een „comité van Noord-Oostelijke volken" opgericht voor de onderhandelin gen omtrent een tijdelijke wapenstilstand. Tsjang Kai Tsjek, die gisteren de val van Moekden moest toegeven, ziet zich thans ook nog geplaatst tegenover een crisis in zijn regering door'het aftreden van zijn premier en de minister van Financiën. Hoe critiek 'de situatie in Noord- China zich ont wikkelt nu ook de stad Moekden, het laatste bolwex-k der Centx-ale re gering in Mands joerije in handen van de commu nisten :gevallen is, blijkt duidelijk uit het kaartje. De regering van Tsjang Kai Tsjek vreest dat de frontaanval der x-oden op Noord- China nu wel niet lang meer op zich zal laten wachten en zulk een aanval zou onder dl hui dige omstandig heden de positie der ontredderde Noordelijke Kwo- mintanglegers onhoudbaar maken Gaaf volgend jaar de tabak van de bon? In een persconferentie heeft mej. mr. M. Tjeenk Willink, secretaresse van het Ko ningin Julianafonds mededelingen gedaan over doel en werkwijze van dezê instelling. Zij deelde onder andere mede, dat bij de opheffing van „Volksherstel" een half mil- lioen gulden van de Volksherstel-sigaret- tenaetie in het nieuwe fonds is gestort. Deze actie-had toen 4.8 millioen opgebracht. „Denverdere opbrengst der Voiksherstel- sigaretten zal ook aan het Koningin Julia nafonds ten goede komen, tot volgend jaar de opheffing van de tabaksdistributie aan deze bron van inkomsten een einde zal maken" verklaarde mej. Tjeenk Willink. Zeep, soda, koffie en thee Op de bonnenlijst van Donderdag zal een bon worden aangewezen voor 375 gram zachte zeep en 250 gram soda. De D- en E-groepen ontvangen een dubbel rantsoen. Ook zal een bon worden aangewezen voor 125 gram koffie en 50 gram thee, alleen voor de A-, B- en C-groepen. Het dezer dagen uitgegeven regerings communiqué, dat naar aanleiding van de verlaging van subsidies op levensmiddelen en brandstoffen een tijdelijke bijslag op lonen cn salarissen aankondigde, is thans na overleg met de Stichting van de Arbeid gevolgd door een bindende beschikking van liet College van Rijksbemiddelaars, vastgesteld op grond'van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945. De tijdelijke bijslag bedx-aagt voor werk nemers van 23 jaar en ouder, die jn volle dige dienst van een werkgever zijn en wier loon per maand of over een langere tijd ruimte wordt uitbetaald, 4.50 per maand, bij uitbetaling over een kortere tijdruimte ƒ1.per week. Voor werknemers, die in niet-voiledige dienst van de werkgever zijn. bedraagt de bijslag 2 cent per uur. Met werknemers in niet-volledige dienst worden bedoeld werknemers, die geen volledige - of weektaak in dienst van de betrok ken werkgever verrichten. Geen recht op een bijslag hebben onge huwde werknemers, aan wie vanwege de werkgever kost en inwoning of volledige kost wordt verstrekt, Eveneens hebben geen recht op deze bijslag werknemers, wier inkomen uit loonarbeid hetzij bij één hetzij bii meer wex-kgevèrs in de regel een bedrag van 308 per maand of 71 per week (in totaal) te boven gaat. Wat onder inkomen uit loonarbeid moet worden verstaan wordt in de beschikking met enige voorbeelden nader aangeduid. Uit deze voorbeelden blijkt, dat hieronder zijn begrepen het vaste tijdloon, provisie, tariefverdienste, premies en andere toe slagen verband houdende met de arbeid, als ook vaste en gegarandeerde tantièmes. Buiten beschouwing blijven de kinderbij slag, vacantiebonnen, de 2 procent gratifi catie, winstuitkeringen, rijwielvergoeding en reis- en verblijfkosten. De bijslag wordt uitgekeerd boven de thans geldende lonen, zodat hij geen wijzi ging brengt in de bedragen van de tijd en basisionen. De beschikking is op 1 November in werking getreden met dien verstande dat de bijslag voor weekloners het eerst moet worden uitgekeerd over de loonweek, waar in 1 November valt. Ook de Vougeot-mijnschachten in het gebied van St. Etienne zijn thans door de Franse troepen bezet zonder dat liet van de zijde der stakers tot actieve tegenstand kwam. Alleen hadden zij ondergronds de pompinstallaties gebarricadeerd met allerlei obstakels, die de soldaten echter spoedig opgeruimd hadden. Op de foto ziet men de militairen bezig met het weer in dc rails brengen der kolenlorrics Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat over de bijslag sociale lasten en loonbelas ting moeten worden betaald. Verbod van doorberekening. Zoals in de regeringspublicatie over lonen en prijzen is medegedeeld, zal de loonbijslag van 1.per week in het algemeen niet tot prijsvex-hoging mogen leiden. De ministers van Economische Zaken en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning hebben daarom de „Prijzenbeschik- king niet-doorberekening Loonbijslagen 1948" afgekondigd, waarbij de doorbereke ning van de extra loonkosten in de prijzen zonder voorafgaande goedkeuring wordt- verboden. Irving Ross: roofmoord? Irving Ross, de Amerikaanse functionaris van het plan-Mai-shall in Oostenrijk, wiens lijk in zijn auto in de Russische zóne van Wenen werd gevonden, is volgens Weense waarnemers niet om politieke redenen vermoord. Zij geloven, dat het een roof- moox-d betreft. Er is nog geen officieel Amerikaans communiqué over de moord verschenen. De Russen hebben gisteren tweemaal een verzoek van officiële Amerikaanse zijde om een bezoek te mogen bi-engen aan het Oostenrijkse meisje Anna Superina, dat bij Ross in diens auto zat, afgewezen. Abdoelkadir geen voorzitter Het woord is aan der Nederlandse delegatie Reis naar Den Haag bracht niets nieuws Een verstandig man zal meer gelegen heden maken dan hij vindt. Grossiers verkochten „oude Met het Bataviatoestel van de K.L.M. is de heer Abdoelkadir Maandagavond naar Indonesië teruggekeerd. Hem werd i uitgeleide gedaan door minister mr, E. M. SUlkei tCgeil IUUUWC DF11S Sassen. r c Met hetzelfde vliegtuig vertrok een ge- Ambtenaren van de Prijsbehcersing heb- zeischap gezagdragers uit Pakistan, on- ben bij een grossier in Groningen 2550 kilo der wie de premier Liaquat Ali Khan, gram suiker in beslag genomen, zijnde het die in Londen de conferentie van het ge- restant van een partij van 11.000 kilogram mënebest heeft bijgewoond. Toen aange- nog voor de oude prijs ingekochte suiker, kondigd werd, dat het vliegtuig een uur waarvan het grootste gedeelte tegen de later zou vertx'ekken dan aanvankelijk was nieuwe prijs werd verkocht. Tegen de bepaald, namen Abdoelkadir, minister Sas- grossier is proces-verbaal wegens prijsr sen en de heren Bannier en Krijger plaats j opdrijving opgemaakt, aan de tafel in het restaurant op Schiphol i Bij een grossier in Arnhem is 10.000 kilo bij het gezelschap uit Pakistan. Bijna een gram suiker in beslag genomen. Deze gros uur lang voerden de heren Abdoelkadir en l sjer leverde aan de winkeliers suiker uit Sassen daarop een geanimeerd gesprek met oude voorraad op crediet, volgens ambte de eerste minister uit Pakistan. naren van de Prijsbeheersing met de be- Tevoren had Abdoelkadir aan een ver- doeling, later de verhoogde prijs in reke- tegenwoordiger van het ANP medegedeeld njng je kunnen brengen, dat de besprekingen, door hem in Den Haag gevoerd met de betrokken autoriteiten, niet hebben geleid tot nieuwe gezichtspun ten, die hem zouden hebben kunnen bren gen tot het terugkomen op zijn verzoek om ontheffing van het voorzitterschap van de Nederlandse delegatie voor de on- Si nort e vero Het persbureau ADN (Sovjet-zóne) meldt, dat de gewezen luchtmaarschalk Hugo Sperrle, die Woensdag le Neurenberg bij het proces tegen het Duitse opperbevel derhandeiingen met de republiek. De heer is vrijgesproken, zich binnenkort naar Abdoelkadir is bij zijn verzoek om ont slag mede geleid door de overweging, dat hij als ambteloos burger niet meer in staat zal zijn, van minuut tot minuut te beschikken over officiële gegevens met betrekking tot de politieke, militaire en economische aspecten, die nodig zijn om een juist beeld te verkrijgen van de stand van zaken, teneinde aan de hand daarvan de bespi-ekingen te kunnen leiden. Een benoeming in een andere functie is tijdens het overleg in Den Haag niet ter sprake gekomen. Spanje zal begeven om er de Spaansq luchtmacht te reorganiseren. (Sperrle voerde in 1936'37 het bevel over het Duitse „condor-legioen" tijdens de Spaan se burgeroorlog). In Amerikaanse kringen te Neurenberg spreekt men dit bericht met stelligheid tegen. Men verklaart, dat de gewezen maar schalk te ziek is om een dergelijke taak te vervullen en dat hij een langdurige be handeling moet ondei-gaan in een zieken huis te Ammersee ten Zuidwesten van München. Minister Stikker Zoals i*eeds gisteren gemeld heeft minis ter Stikker tijdens een persconferentie te Batavia verklaard dat de Nederlandse rege ring de situatie in Indonesië momenteel ernstig acht. Hij voegde daar nog aan toe: „De regering wenst een oplossing van het probleem langs de weg yan onderhande lingen. Het ligt niet in mijn bedoeling, dé tails te vergaren met betrekking tot de on veiligheid en de infiltraties. Wat mij inte resseert is het feit, dat deze dingen ge beuren,' dat de curve der bestandsschen dingen stijgend is en dat zij omlaag moet" Minister Stikker zeide verder, dat de Radio Djokja maakte Maandag bekend, dat de communisten-leider Moeso Zondag tijdens een schermutseling met een repu blikeinse patrouille in het i'egentschap Ponorogo, ten Oosten van Djokja is gedood. Antara meldde: Tijdens een botsing tus sen republikeinse troepen en een bende op standelingen werd Zondagochtend in het dorp Soemanding, in het regentschap Po- nogoro, een opstandeling gedood, die her kend werd als Móeso. Hij werd als zodanig geïdentificeerd door personen die hem goed kenden, onder meer door een inwoner van Madioen. Moeso kwam enkele maanden geleden op Java aan na ruim twintig jaar in Rusland te zijn geweest. Hij organiseerde de op stand in Madioen en vluchtte na de mis lukking daarvan de bergen in. WIE WINT HET WITTE HUIS? De Amerikanen gaan vandaag hun vier- en-dertigste president kiezen of hun drie- en-dertigste president herkiezen. Volgens het merendeel der voorspellingen zal de republikein Dewey zijn democratische te genstander Truman verslaan. Er wordt gestemd van vandaag 12 uur Nederlandse tijd af tot morgenochtend 8 uur (eveneens Nederlandse tijd). Tegen vier uur in de middag kan onder normale omstandigheden een voorlopige uitslag be kend zijn. Men verwacht, dat ruim vijftig millioen Amerikanen hun stem zullen uitbrengen. Zij kiezen de president en de vice-presi dent van de Verenigde Staten, die van Januari 1949 tot Januari 1953 in functie zullen zijn, koorts een derde deel der leden van de Senaat en alle leden van het Huis van Afgevaax-digden, op drie na. die in September reeds door de staat Maine wer den gekozen. (Maine wees drie republikei nen aan.) Tenslotte wox-den 32 gouverneurs van staten en een aantal plaatselijke auto riteiten gekozen. De verkiezingen voor het presidentschap zijn getrapt: het kiescollege wijst officieel de president aan. In 194'4, toen Dewey de voornaamste tegenstander was van Frank lin D. Roosevelt, kregen de democraten 432 man in het kiescollege tegen 99 republi keinen. Onder het volk was de meerderheid der democraten echter minder ("Zij verwier ven ruim vijf-en-twintig en een half mil lioen stemmen tegen twee-en-twintig mil lioen stemmen van de republikeinen. Voor het vice-presidentschap zijn can- didaat: Barkley (democraat), Warren (re publikein), Taylor (progressief) en Wright staatsrechtenpartij In een aantal staten zullen de kiezers bovendien met „ja" of „nee" hebben te antwoorden op een 175 vragen, onder an- dex-e aangaande geboortecontrole, wijziging van echtscheidingswetten en premies voor oud-gedienden. Caroll, de Amerikaanse regeringscom- missax-is voor weddenschappen, heeft mede gedeeld, clat candidaat Dewey door een overweldigende meerderheid der wedders als favoriet wordt beschouwd. Men stelt zijn kans op 15 tegen 1. Britten blijven in Duitsland Christopher Mayhew, de Britse onder minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brit- tannië niet van plan is zijn bezettingstroe pen uit Duitsland terug te trekken. Dit ant- woordde hij op een vraag van Raymond Blackburn over opmerkingen van generaal Robertson op 27 October j.l„ waarbij deze sprak over vertrek van de- geallieerden uit Duitsland op zekere voorwaarden. Mayhew zette uiteen, dat Robertson slechts een louter hypothetische vraag be doeld had- Blackburn^ (Labour) zeide, dat naar zijn mening de verklaring van generaal Robert son „een ernstige fout" was geweest. Elke gedachte aan terugtrekken uit Duitsland, aldus zeide hij. zou een verraad betekenen aan millioenen Europeanen. Frank Beswick (Labour) zeide van me ning te zijn, dat terugtrekken onder goede waarborgen een aannemelijke oplossing be tekende. Blackburn antwoordde onder toejuichin gen van de oppositie: „Wanneer wij zouden terugtrekken, zou Duitsland dan niet een prooi voor Communistische aggressie wor den?" Dc portzegels van 2Vj, 7Vt, 9 en 11 cent zullen buiten gebruik worden gesteld en niet de postzegels, zoals gisteren abusievelijk werd medegedeeld. Dr. J. Freud, conservator-directeur van het Pharmacotherapeutisch laboratorium te Amsterdam, is in de leeftijd van 47 jaar over leden. Aan mr. J. H. Posthumus, adjunct- secretaris van de Vereniging voor de Effec tenhandel. is met ingang van 1 November op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het aanvaarden van een andere werkkring. inter im-regering zeker voor 1 Januari moet zijn ingesteld. Naar de mening der regering zou het onjuist zijn, daartoe over te gaan, zonder het statuut der interim regering met de republiek te hebben be sproken, Indien de noodzakelijkheid mocht blijken, het voorlopig bereikte resultaat te wijzigen, zouden alle betrokkenen wederom om de conferentietafel diénen plaats te nemen. Op eer; vraag, in hoeverre de onrust door de communisten wordt veroorzaakt, zei de heer Stikker dat, naar uit de debatten in de Tweede Kamer is gebleken, de hand van Moskou in het probleem is waar te nemen. In een verklaring, welke minister Stikker verder tijdens de persconferentie aflegde zei hij, sprekend over de republiek: „met haar is generlei voortgang "gemaakt. Het vroeger gevoerde overleg op basis van de Renville-beginselen heeft geen resultaat opgeleverd en overleg op politiek terrein heeft er sedert maanden niet plaats gehad". „Van mijn kant zal niets worden nagela ten om mede te werken aan overeenstem ming op korte termijn", aldus de minister. „Uiteraard kan de Commissie van Goede Diensten hierbij een grote rol spelen. Op de medewerking van dit orgaan om te ko men tot een oplossing blijft de regering prijs stellen. Het is niet de bedoeling dat ik rechtstreeks de leiding van de Nederlandse delegatie bij de onderhandelingen op mij neem. Mijn bezoek zal van korte duur zijn. Ik stel mij voor, spoedig naar Nederland terug te reizen om' aaq de regering verslag uit te brengen". Mr. Stikker desnoods naar Djokja De persconferentie van minister Stikker met zijn gebaar van de uitgestoken vrien denhand heeft een gunstige indruk ge maakt, seint onze correspondent te Bata via. Men verwacht dat onze internationale goodwill hierdoor versterkt zal worden. De heer Stikker hoopt op een openhartige be spreking met de heer Hatta, desgewenst deels te Batavia en deels te Djokja. Hij ge looft dat bij wederzijdse goodwill een com promis kan worden gevonden, daar beide partijen naar zijn mening in principe accoord gaan met de hoofdpunten inzake federatie en unie. Men vindt het merkwaardig dat er ten aanzien van dit laatste geen reactie is ge komen in de republikeinse en buitenlandse pers, hoewel bekend is dat de voornaamste politieke stroming te Djokja, namelijk de Masjoemi en de P.N.I., gekant is tegen iedere vorm van samenwerking met Ne derland en ook deelneming van de repu bliek als deelstaat, op gelijk niveau met de andere deelstaten, onaanvaax-dbaar acht. Luchtbrug in de mist Ondanks de zware mist. die Berlijn „dicht" houdt en de luchtbrug hindert, landt op het onder Britse controle staande Berlijnse vliegveld Gatow elke vier minu ten een luchtbrug-vliegtuig met behulp van Radar, aldus werd Maandagmiddag gemeld. Het Amerikaanse vliegveld Tempelhof echter, dat voor radar-landingen niet zo geschikt is, aldus een woordvoerder van de R.A.F., bleef gesloten. Tempelhof ligt na melijk geheel ingesloten door hoge gebou wen, die door hun „schaduw" radarstralen hinderen. Gatow daarentegen ligt op open veld. SOMBER WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.NM.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk zwakke, later matige en aan de kust krachtige Zuid-Westelijke wind. Zwaar bewolkt met hier en daar enige lichte regen of motregen en plaatselijk mist. Vrij zacht- 3 November: Zon op Maan op 7-38 uur. onder 17.09 uur 10.43 uur, onder 18.01 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1