l Meisje bekwame strijksters en meisjes DRAAIERS X per dag eetlust Halitran Assistent-Corrector gevr. TEMPO el. 20020 Rozenstraat 13 rieh&ehk [Kort en Bondig TOILET ZEEP Lt Mangeisters, Vouwsters en flinke Meisjes gevraagd vraagt Strijksters en Mangeisters Kantoorbediende (vr.) gevraagd nette meisjes GELRIA" ZILVER-INDUSTRIE )INSDAG 2 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD' Weldadigheid naar Vermogen estaat zestig jaar Op 15 November 1888 werd te Haarlem vereniging „Weldadigheid naar Vermo- 1" opgericht. Het doel der vereniging was de nieuwe iginselen op het gebied van de hulpver- 'j ning, die in de tweede helft der 19de tsk uw ingang hadden gevonden, ook in de hel jaarnestad in toepassing te brengen. Het initiatief werd genomen door de jhr. F. Teding van Berkhout en A. Clercq, waarbij zich de heren jhr. mr. J. Rethaan Macaré, F. M. Baron van pnden en mr. A. A. van der Mersch aan dien. Deze heren vormden het dagelijks be- Mr. E. A. Jordens, toen burge meester van Haarlem werd tot ere-voor- iter benoemd. Op de eerste oproep meldden zich niet inder dan zeventig dames en heren aan de commissie van huisbezoek en werd 2619 aan lidmaatschappen, 1039 aan rteurs ^n 1843 aan giften, in totaal ruim 5500 ontvangen. "„Weldadigheid naar Vermogen" steunt al jaren vele gezinnen met een bedrag it geregeld door de vrijwillige huisbezoek- wordt gebracht. Deze trachten met gezinnen een band te maken, die tot ederzijds vertrouwen leidt, en waardoor 1111 et mogelijk wordt vele moeilijkheden, .die "".de gezinnen rijzen, op te lossen. De arbeid dezer vereniging is in dé loop ë^>r jaren uitgegroeid van philantropie tot ei aatschappelijk werk. De vrijwillige huis- zijt zoeksters worden voor de technische 'iaiant van het werk terzijde gestaan door a sociale werkster. Er wordt veel samen |cp\verkt met andere maatschappelijke in- De vereniging bracht- hulp door :t geven van geld, voorschotten, zo moge jk textiel, meubilair, enz. Maar vooral be et ngrïjk is de poging om in bepaalde ge- dfillen de aanvragers door financiële en in »t bijzonder morele steun, tot zelfwerk- amheid te brengen en hen het vertrou- in het leven te doen hervinden. Geen wonder is het echter, dat voor dit ^a!erk zeer, zeer veel materiële steun nodig 'c en dat in dit opzicht alle hulp hartelijk fjsj elkom is. De vereniging heeft zich ook begeven op if terrein van de werkverschaffing, door it opsporen van werkobjecten om daar- B_'jor werkloze leden uit gezinnen aan werk helpen. Zo zijn in de winter van 18#4 •aalf marl gedurende zes weken werk- am geweest in de Haarlemmerhout en voor werkverschaffing in de gemeen- Bloemendaal 200 bijgedragen. Gezien gunstige resultaten die deze wijze van eun opleverde werd in de volgende win- voor dit doel 600 beschikbaar gesteld. Sedert 1920 behartigt de vereniging de aai-langen van de „nieuwe armen". De laat- el- e oorlog heeft deze categorie doen toe- men. Hier ligt in de komende jaren voor vereniging een belangrijk arbeidsveld, grote bedragen nodig zullen zijn. - Welke bedragen heeft de vereniging in afgelopen zestig jaar aan steun in ai rlei vorm uitgekeerd? Aan wekelijkse ondersteuning werd uit geven "f 507.849, aan levensmiddelen 122.812, aan brandstoffen 26.440, aan teding en bêddegoed 25.455. Meer dan eens ontving de vereniging een ft van het Koninklijk Hui3. Jaarlijks Te ordt een gift van de Bisschop van Haar- C, ui ontvangen, te verdelen onder niet- de ioms-Katholieke gezinnen. Het aantal leden der vereniging bedraagt ahs ongeveer 2.000 wat echter voor een ad als Haarlem met omgeving veel te tinig is. Op 4, 5 en 6 November zal ter herdenking IQ het zestigjarig jubileum een bazar orden gehouden in de Ford Showroom op Houtplein. SCHEEPVAART Garoet, 2 Nov., 7.30 uur van Rotterdam te itwerpen. Kedoe, 1 Nov. van Rotterdam te itavia. Nieuw Holand, 2 Nov. van Singapore Batavia. Oranjefontein, MombassaAm- erdam 2 Nov. te Alexandrië. Sibajak, Rot- rdamBatavia pass. 1 Nov. Kaap Bon uyvesant, 1 Nov. v. de Azoren te Plymouth, itjalengka, 30 Oct. van Hongkong n. Amoy. aterman, JavaRotterdam 1 Nov. van Port lid. DISTRIBUTIENIEUWS Woensdag is het de beurt voor het afhalen n bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- versnaperingskaarten en toeslagkaarten lor jonge en aanstaande moeders in de eeshal te Haarlem aan Fa tot en met Gi. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 November 1948 BEVALLEN van een zoon: 29 Oct., C. E. aas—Hoare; 30 Oct., C. C. Nederstigt— tand; P. ter Lindende Ruiter; M. P. Steen- kkerTeekamp; A. K. Timmerde Boer; Oct., N. C. Walkervan Veen; G. Reijn- rs—Wijnands; A. C. Blomvan den Ham; J. M. CorijnusCatan; 1 Nov., A. C. Be- ifwijk—Konings. BEVALLEN van een dochter: 30 Oct., E, D. ukkerZeeman. F. J. van den Eijndede sijer. 31 Oct., J. C. J. WinnubstSchoorl; van Wechumvan Loveren; C. G. Luij- b—Weijers; J. C. Voskuilen—van Ouwer-. 1 Nov., C. Vreelingvan Kalken; L. vierWelk; J. CaptijnDiks. OVERLEDEN: 30 Oct., J. B. Zwiersen, 73 Zuidpolderstraat; G. E. A. Feije, 88 j., Ged. ude Gracht; H. Vaags, 53 j., Hazepaters- an; 31 Oct., M. van Hage, 53 j., Bestevaer raat; F. C. M. Zwanenburg, 14 d., Lin- lauslaan. vervoert al uw meubelen en vrachten Igemda voor Haarlem DINSDAG 2 NOVEMBER Frans Hals Museum: Concert Chrystal lomkamp (piano). Nassauplein 8: Soefi-be- eging voordracht mevrouw J. SmitKer- rt. 8 uur. Concertgebouw: Ned. Ver. van ilritisten „Harmonia". „Allerzielenherden- ig", ff^iur. Palace: „Schimmenjacht", 18 j., K), 4 15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Hellzapop- I". alle leeft., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. iy: „Paisa", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15-uur. aarne: „Wie doodde Van Loon", 14 j., 2.30, W en 9.15 uur. Frans Hals: „Het dal der slissing", 2 30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: llanche Fury", 18 j„ 2.00, 4,15, 7.00 en 9.15 u. WOENSDAG 3 NOVEMBER .Stadsschouwburg: Operette gezelschap Hoge", „Duizend en één nacht", 7.45 uur. BS a, Zijlvest: Stichting tot bevordering in de paedagogie van R. Steiner, openbare Brrlracht, 8 uur. Gebouw Vereniging van rijz. Hervormden: liederenavond Jo Vin- nt. 8 uur.' Frans Hals Museum: tentoonstel- ög K. Z. O. D., 105 uur. Bioscopen: Mid- ig- en avondvoorstellingen.- Foto-Atelier NELL'i// LANGE VEEH5TR 11-13-HAARlEM 5 December is reeds In zicht! Kom daarom spoedig. Wij kunnen U nog rustig bedienen. TEL. 11178 De strijd om de zetel van „Bloembollencultuur" Hillegom over het Haarlemse aanbod Men schrijft ons uit Hillegom: Te zeggen, dat de Haarlemse aanbiedin gen aan de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur een gevoel van teleur stelling in Hillegom hebben gewekt, is on juist. De teleurstelling w'ös er al eerder, en ze was veroorzaakt door de houding van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur. Op 27 Juni 1946 schreef het hoofdbestuur dier vereniging aan de gemeente Hillegom dat het met „grote erkentelijkheid" het Hillegomse aanbod „gaarne aanvaardde". Hillegom achtte zich door deze aanvaar ding uiteraard gebonden, de Algemene Ver eniging blijkbaar niet. Openlijk ging zij, met het Hillegomse aanbod achter de hand, onderhandelen met de gemeente Haarlem. Het is.deze handelwijze, die men in Hille gom in strijd acht met begrippen van za ken doen. Maar men is in Hillegom reëel genoeg om te zien, dat de kansen voor de Beurs in Hillegom thans uiterst gering zijn. Uit de bespreking rond het voorstel-Texel op de laatst gehouden algemene vergadering bleek wel, dat gevoels-argumenten een groter rol speelden dan zakelijke, en dat het getij was gekeerd. Zo begerig als men in '46 was om Haarlem te verlaten, zo is men er thans op gesteld om er te blijven. De afdelingen- uit Noordholland zijn vrij wel unaniem vóór Haarlem, en in ,',De Zuid" is nog wel zoveel onderlinge naijver, dat men daar niet als één man voor Hille gom staat. Zakelijk gezien biedt het Hillegomse voorstel méér dan Haarlem. Het Haarlemse voorstel is terug te brengen tot de aanbie ding van de benodigde grond óf een bedrag van 90.000, terwijl Hillegom de grond bood plus 100.000 en een obligatielening van 350.000 tegen 2 pet. De kwestie van de afstand is ondergeschikt. Binnenkort is Hillegom binnen de 20 minuten te bereiken en mocht er een nieuwe beurs te Haarlem komen, dan ligt die ook nog een behoorlijk eind buiten Haarlemss centrum. Maar men vreest in Hillegom, dat dit al les niet het zwaarst zal tellen in de discus sie, en dat, nu Haarlem iets gedaan heeft, men het Haarlemse aanbod zal aanvaarden. Wat Hillegom hierna kan doen? Degenen die hierover te beslissen hebben, laten er zich niet over uit. Het schijnt, dat het ge meentebestuur over deze zaak in geheime zitting bijeen geweest is, toen de Alg. Ver eniging zich openlijk tot Haarlem wendde om te onderhandelen. Vast staat wel, dat men zich in Hillegom te' veel heeft verla ten op de inachtneming door de Alg. Ver eniging van de zorgvuldigheid, die in het maatschappelijk leven geldt en geen voor zorgen heeft genomen door bijvoorbeeld een termijn te stellen, waarop het aanbod expireerde, wanneer vóór die tijd daarvan geen gebruik was 'gemaakt. Daarvan plukt men thans de wrange vruchten. Op het ogenblik bepaalt Hillegom's hou ding zich nog tot „afwachten". De culturele eenheid van Europa Voor de democratisch-socialistische jon gerenvereniging „De Nieuwe Koers" hield Gerard de Leeuw gisteravond een betoog over de culturele eenheid van Europa. Hij zeide het cultuur-begrip in de me*st ruime zin te willen gebruiken en gaf vervolgens een kort overzocht van de culturele ge schiedenis van dit werelddeel en de bron nen waaraan deze ontsproten is. Zo sprak hij over de culturele eenheid die in het Romeinse rijk bestond en die teloor ging toen het conflict tussen Kerk en Staat zich begon te manifesteren. Uit die tijd stamt trouwens al de kloof tussen de Oost-Euro- pese beschaving en die van het Westen, die nu in een zo acute vorm aan de dag treedt. De grote vraag is thans of de Rus sische cultuur in wezen van de onze ver schilt of dat zij de onze slechts ver ten achter is. Dat er een wezenlijk verschil is, wilde spreker niet aannemen, maar de ver wijdering is wel heel moeilijk te over bruggen. ,Hij behandelde vervolgens de samen hang tussen de staatkundige en de cultu rele ontwikkeling van dit werelddeel. Een zeer ongunstige samenhang, betoogde hij, want de vorming van souvereine nationale staten heeft onze beschaving weinig goeds en veel ellende gebracht, zij het dan dat de moderne verkeersmiddelen de kunstmatige grenzen ten dele hebben kunnen opheffen, waardoor zij het dan in grove trekken, nog steeds sprake kan zijn van een Europese cultureleeenheid, vooral omdat de kern althans voor West-Europa nog steeds de zelfde is. De culturele autarkie die landen als Duitsland in het leven hebben willen roepen, was dan ook gedoemd te falen.- De culturele crisis die wij thans door maken is deels te wijten aan het zoek raken van het verband tussen de levens gebieden. De ontwikkeling van techniek en moradl hebben geen gelijke tred gehou den. Daarom is het zaak te beginnen de volkenrechtelijke verhoudingen te herzien. Wij hebben in Europa nog steeds de gees telijke grondslag-in onze erkenning van de menselijke waardigheid, waarop voortge bouwd kan worden. Wanneer wij er in slagen de consequenties uit onze funda mentele, wereldbeschouwing te trekken, dan kan het gezegde van de Brise histori cus Toynbee dat op onze graven zal staan „Hier liggen de technici die het menselijk geslacht hebben verenigd" worden be waarheid. Het bezielde betoog van Gerard de Leeuw gaf zijn jeugdige toehoorders voldoende stof voor belangwekkende dis cussies. „Nazorg"-werkplaats aanbesteed Gisteren werd de bouw van de nieuwe werkplaats voor de Haarlemse werkinrich ting - „Nazorg", die op een terrein bij de Schalkwijkerweg zal verrijzen, aanbesteed. Er waren 33 inschrijvers, waarvan de laag ste de firma W. J. van de Kroft uit Haarlem met f 17.500. de hoogste G. Metselaar, even eens uit Haarlem, met f 30.600 was. De heer W. Moleman, hoofd van het vrachtbedrijf der K.L.M. is plotseling in de leeftijd van 41 jaar overleden. De heer Moleman was sedert April 1921 in dienst van de K.L.M. Pianorecital van Willem Andriessen Het zal ongetwijfeld velen met mij een raadsel zijn, hoe Willem Andriessen, bij zijn drukke paedagogische arbeid en vooral bij zijn vele beslommeringen als conservato rium-directeur, het weet vol te houden een concert-practijk door te zetten, die het uiterste van het concentratievermogen vergt. Wij mogen er blij om zijn dat hij, bij zijn groot muzikaal vermogen, over zoveel phy- sieke en geestelijke kracht beschikt, want wij willen hem nog niet graag missen op het concertpodium. De levendige geest, die in zijn spel reflecteert, maakt steeds elk van zijn vertolkingen tot iets dat geheel nieuw is, tot iets wat op het moment zelve gebeurt. En het klinkt u altijd vertrouwd toe, omdat het in. zijn sterke doorleving toch zo persoonlijk is. En toch op basis van welke uitersten: Sweelinck-Roussel bij voorbeeld! Van de oud-meester der Neder landse muziek speelde Andriessen de varia ties op „Mein junges Leben hat ein End", bescheiden maar gevoelig: van Albert Roussel de Sonatine in b uit 1912 muziek die op de impulsen van de vertolker leven moet. Maar ze leefde dan ook, volbloedig en uitlaaiend, door de sterke stuwingen die de herschepper er aan verleende. Er waren nog andere grote contrasten, Bach bijvoor beeld, met prachtig geprofileerde polypho- nie, en Chopin, onder meer de Barcarole op. 60, die met haar ranke versiering en brillante pianistifek de virtuoos in de ver tolker opriep en met haar delicate geest en hartstochtelijk heimwee de fijnzinnige kun stenaar gelegenheid bood zich te open baren. En dan stond daar de kristalklare sonate in C (K.V. 330) van Mozart naast „Prélude, Air et Finale" van César Franck, uit wier complexe bouw zich de stijging van aarde naar eeuwigheid als het ware aftekende. Maar een van de treffendste reproducties was die van de Ballade in F van Chopin met haar sterke tegenstellingen van tere idylle en stormend geweld. Als toegift speelde Andriessen nog een Prélude van eigen compositie; ingetogen, bezonken muziek. Ja, wij mogen blij zijn, dat deze- vitale kunstenaar podiumvast blijft. Hij heefFons nog veel te zeggen. JOS. DE KLERK. De Christelijke kleuterschool houdt op 2 November een bazar in 't gebouw Dreef 20. Hef P.E.N. in 1947 Verschenen is het jaarverslag over 1947 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland. Het stroomverbruik voor verlichting en huishoudelijke doeleinden bedroeg in 1947 84.640.054 kWh, tegen 65.671.791 in 1946. Een vermeerdering dus van 28 procent. Het stroomverbruik voor kleinkrachtdoeleinden is gestegen van 7.255.519 kWh tot 8.756.941 (stijging 21 pet). Aan de Hoogovens werd 108.714.423 kWh geleverd, of 55 pet meer dan in 1946. De Ned. Spoorwegen namen 14.620.884 kWh af, wat 76 pet boven het verbruik van 1946 was. Totaal zijn afgeleverd 306.220.860 kWh. Aan het G.E.B. te Haarlem werden gele verd 4.965.611 kWh. De inkomsten hebben f 18.011.602 bedra gen. f 600.000 is bestemd voor bijzondere afschrijvingen, f 1.281.656 voor bijzóndere lasten en f 206.637 is toegevoegd aan de reserve. Het aantal personeelsleden steeg van 882 tot 941. Bij het beschouwen van de resultaten van 1947 moet zo merkt de Raad van toezicht op de provinciale bedrijven op worden vooi'opgesteld, dat zowel door de achterstand^ ih de oorlog ontstaan, als door de sterke stijging van het stroomverbruik, grote kapitalen in het bedrijf geïnvesteerd moeten worden. Vermeld wordt daarbij de uitbreiding van de provinciale centrale tot een capaciteit van 200 MW en het tot stand brengen van de 150 kV koppelverbinding. Nu de prijzen van machines, kabels en andere materialen ten minste verdrievou digd zijn, zal uiteraard met grotere afschrij vingen rekening gehouden moeten worden. Nederland helpt Indonesië met gecondenseerde melk Het nieuwe m.s. „Garoet" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd zal op de tweede uitreis van Rotterdam op 20 No vember, de eerste zending van een partij van 400.000 kilo gecondenseerde melk, die door het comité „Nederland helpt Indië" bij verscheidene fabrieken hier te lande is aangekocht ten behoeve van de bevolking van Indonesië, naar Batavia brengén. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 31714 3171/2 28214 281% 226% 230% A. K. U 149% 150% 160 Nederlandse Ford 308 Nederlandse Kabel 266 v. Berkel's Patent 121 Scheepvaart Unie 161% 162^ Holl.-AmerikaLljn 169 Deli Maatschappij H5 «/2 H. V. A 255 259 A'dam Rubber 157 157% Ned. Handel Mij. 153 N.-I. Handelsbank 112 Billiton Mij II 397 I Atlantisch Pact Amerikaan zal plaats van Montgomery innemen Reuters diplomatieke correspondent meldt: Ofschoon in de afgelopen weken de ver kiezingsactie in toenemende mate de aan dacht in de Verenigde Staten heeft bezig gehouden, zijn de voorbereidingen voor een spoedige bijeenkomst ter bespreking van het plan tot een Atlantisch verdedigings verdrag achter de schermen vlot verlopen. Diplomatieke waarnemers te Londen ge loven, dat geen bijeenkomst van de zeven betrokken mogendheden te verwachten is, voordat na de uitslag van de presidents verkiezingen de nieuwe functionarissen voldoende tijd gehad hebben om hun hou ding in de internationale vraagstukken te bepalen. Men acht het buiten twijfel, dat onlangs te Parijs werd gesproken over de moge lijkheid van een bijeenkomst der zeven mogendheden te Washington in het begin van het komende jaar. Men acht het thans te Londen pradtisch zeker, dat Washington, Ottawa en de vijf landen der Westelijke Alliantie er in begin sel accoord mee gaan dat geographisch tot deze Alliantie behorende landen er even tueel in worden opgenomen. In militaire en diplomatieke kringen te Washington heeft men te verstaan gegeven, dat, wanneer de Verenigde Staten en Ca nada zich aansluiten bij de West-Europese Alliantie, in de plaats van Montgomery een Amerikaans generaal de leiding op zich zal nemen van de strijdkrachten der staten van het „Atlantisch Pact". Volgens genoemde kringen zouden, aangezien generaal Omar Bradley waarschijnlijk stafchef van het Amerikaanse leger zou moeten blijven, ter vervanging van Montgomery de volgende persoonlijkheden in "aanmerking kunnen komen: generaal Marshall (niet de minis ter!), generaal Lawton Collins, onderstaf chef; generaal Clark, bevelhebber van het zesde leger; luitenant-generaal Bedell Smith, ambassadeur van de V. S. te Moskou en gewezen stafhoofd van generaal Eisen hower. Taxi Bel li OOO DAG EN NACHT Heemstede Burgerlijke stand ONDERTROUWD: G. J. C. te Rolle en J. C. Mensert: W. J. Broekhuis en B. Hart- suijker; J. W. Bos en H. M. Smit. GETROUWD: P. M. Jacobs en H. H. C. van Kampen; L. J. M. van Putten en A. C. J. M. Lindner. BEVALLEN: P. F. de Rues—Zonneveldt, z.; A. BeeldmanMolenaar, d.; M. H. Hofman Spoelder, z.; C. M. DikDriessen, z.; F. Vis- scherGroenewoud, d.; H. C. B. Koppen Jansen z. OVERLEDEN: M. G. Kos, 55 j.; Wed. G. BeerthuizenBijster, 29 j.; T. H. Geeve, 63 j.; J. M. Mosvan de Loo, 57 j. HAARLEM EN OMGEVING Op Dinsdag 9 November zal het vijftig jaar geleden zijn dat het kapperbcdrijf Louis Pièrlöt, Zijlstraat 88. werd opgericht, In ons vorig nummer is medegedeeld, dat het batig saldo van de Postduivenactie ten bate der t.b.c.-bestrijding (f7500) over handigd is aan de secretaris-penningmeester der T.B.C.-commissie. Dit is evenwel onjuist. De gift werd overhandigd aan dr. O. H. Dykstra, de voorzitter der Haarlemse Vereni ging tot bestrijding der tuberculose. Candidaat J. van Winterswijk Jr. te Haarlem ontving een beroep naar de Ned. Hervormde Gemeente te Zoutelande (Z Een bazar ten bate van de ziekenverple ging. het jeugdwerk en de gezinszorg wordt vanmiddag en vanavond gehouden in het wijkcentrum van ds. Waardenburg, Ged. Oude Gracht 104, Haarlem* Het nieuwe bestuur van de afdeling Haarlem van de Vereniging van Afgestudeer den van Middelbare Technische Scholen is als volgt samengesteld: J. B. Dingemans, voorzitter; E. Oudman, Kinderhuissingel 54, Haarlem, secretaris; H. Schultinge, penning meester; C. D. de Jong én G. Krijgsman, commissarissen. Ter herdenking van de Russische revo lutie, organiseert de C. P. N. (de Waarheid) op Zondagavond 7 November een bijeen komst in de Gem. Concertzaal. De heer Harry Verhey zal spreken, de Haarl. Soc. Zang vereniging „Morgenrood" onder Piet v. d. Berg verleent medewerking. Na de pauze zal een cabaretprogramma worden afgewerkt. Voor de Ncd. Vereniging van Huis vrouwen houdt de heer P. de Zwart van de N.V Nederl. Glasfabriek Leerdam. Donder dagmiddag in De Leeuwerik, Kruisstraat, een lezing over „Glas en glaskunst" en ver toont een daarbij behorende bedrijfsfilm. De 18-jarige pianist Theo Bruins zal Zondagmiddag 7 November een recital geven in de Gem. Concertzaal te Haarlem. Uitge- voerd worden werken van: Bach, Bartók. Chopin, Pijper en Ravel. Dit concert is het laatste vóór zijn vertrek naar het buitenland. Aan het gouden buidspaar Veggel wo nende Brouwersstraat 60, wordt a.s. Vrijdag avond 8 uur een senerade gebracht door de leerlingen van de Algemene school voor accordeons, directeur P. de Haan. 10 November hoopt de heer C. M. Tim merman de dag te vieren, dat hij 45 jaar bij I. C. Haan, Barteljorisstraat werkzaam is. Als jongste bediende van 14 jaar is hij in dienst gekomen en heeft zich opgewerkt tot chef. t De aartsbisschop van Utrecht der Oud- Kath. kerk heeft benoemd als aarstpriester van Schieland en Zuidholland de heer Th. Moleman, laatstelijk pastoor van de gemeen te van de H. Engelmundus te IJmuiden. NIEUWE UITGAVEN Lachebekje, Mimi van den Höuvel, uitgave De Sleutel, Haarlem en Antwerpen. Een opgewekt verhaal voor jongere meis jes, dat naar de naam Mieke Lachbecke luistert en dus gedoemd is om Lachebekje genoemd te worden. Door de minder prettige streken van een „nieuw kind" in de klas, komt zij in allerlei onaangename perikelen en zij laat haar beste vriendinnetje in de steek voor Daisy, zoals de nieuwkomer heet. Tenslotte maakt deze het al te bont en Lache bekje begrijpt hoe onbetrouwbaar haar nieuwe vriendin is. Waarmee alles op z;jn pootjes terecht komt. Het bock is prettig geschreven en zeer geschikt voor meisjes van 11—14 jaar. Doe als Veronica TakeMasseer de huid dagelijks met zuivere Lux Toilet Zeep. En ook Uw teint wordt fraaier - ook Uw huid wordt zacht en mooi als die van de filmsterren 2 minuten bent U klaar! Laat het even oj de poriën inwerken. Spoel die eelde van schuim dar af met koud water. jJ Strijk het actieve schuim van de zuivere Lux Toilet Zeep over Uw gezicht en hals. Droog de huid net een zachte handdoek. Wat een heerlijk gevoel - Uw huid is zacht en koel1 9 van de 10 film sterren gebruiken LUX VOORLOPIG BEPERKT VERKRIJGBAAR ITZ 55-0177 I GR. HOUTSTRAAT 136 t.o. Luxor Gegarandeerde qualiteiten BONTMANTELS Speciale aanbieding Prima biberet lan6 490.— Seal 490— Lang model 695. Grijs chevrette585. Grijs Spaans lam 650. Bruin chevrette 525. Sevraagd bij de N-V- Hollandsch»Zweedsche Zaadmaatschap pij te Bennebroek voor de campagne een voor laboratoriumwerkzaamheden. Niet beneden 18 jaar i. b. v. M.U.L.O.-diploma- Sollicitaties schriftelijk aan bovengenoemd adres. WASSERIJ BEELEN, Blekersvaartweg 13, Heemstede- Wij vragen een ZEER GOEDE VERKOOPSTER Alleen zij die reeds jaren in het vak werkzaam zijn gelieven schriftelijk te solliciteren met opgave van leeftijd, verlangd salaris en referenties. PETERS' TEXTIELHUIS, Generaal Cronjéstraat 62-64. ATELIERS N.V. KERKO Gevraagd voor spoedige indiensttreding bekend met persen. Aanmelden dagelijks tussen 9-5 uur Stepbensonstraat 50, Haarlem. Nè 7 uur: Mrt- v. Heemskerkstraat 24, Haarlem FLINKE MEISJES GEVRAAGD voor alle afdelingen. Aanmelden EERSTE HAARLEMSE STOOM WASSERIJ N.V Kampersingel 5056 Haarlem. FIJNWASSERIJ ROOKMAAKER, Frankestraat 25 Steno, typen en lichte administratie Schriftelijke soil. M. STRIJLAND'S BOEK- EN KANTOOR BOEKHANDEL, Schoterweg 5 en 7. N V Wasserij e Blekersvaartweg c plaats voor Chemische Wasserij PEEPERKORN Heemstede, beeft in al haar afdelingen vanaf 14 jaar Ook gehuwde vrouwen komen tn aanmerking. N.V. Emaille- en Metaalwarenfabrieken 99 te Amsterdam, vraagt Aanm. Cruquiusweg 84-8(5, Amsterdam-O. Vltamlnengevennietallééneet- lust. Zij halen kalk en phosphor uit de voeding en ontwikkelen de nodige calorlëen. Ook Uw dokter zal U zeggen: Geef Uw kind Halitran. dan hebt U de Vita m 'mexekcrhcld. Want het vitaminegehalte van Halitran wordt U door de Lon- dense Universiteit gewnar- borgd. Het is hoog, dat Halitran - wat een gemak druppelsgewijs wordt ingeno men op wat suiker, jam of fruit. Reedsna4dagen, verbetering In de eetlust. Uw kind krijgt nut van zijn eten, leert vlotter en groeit als kool. Het is veilig be schermd tegen rachitis, griep en besmettelijke ziekten. De vitaminerijkdom van Halitran bevordert de bouw van een rechte rug. sterke benen, een •brede borst en gave. mooie tan den. Geef Uw kinderen Hali tran zolang dc zomerzon zich schuilhoudt. gezonde, mooie kinderen. Bij HAARLEMS DAGBLAD wordt een snel accuraat werker, goed bekend met nieuwe spelling Nederl., alsmede Fr., D en E.. zo mogelijk opk met de typo grafie. Salaris volgens C-A.O.. Uitsluitend schriftelijke solli citaties onder nr. 2010. te Amsterdam vraagt met SPOED een bekwaam VORMER-HULPGIETER en een HALFWAS VORMER Goed loon- - Schriftelijke aanmelding onder No. 138.1 aan BOLREK, Koningsplein 1, Amsterdam. N.V. HOGEDRUK Fabriek van apparaten en pijpleidingen vraagt voor direct Koperslagers, Plaatwerkers en Pijpmonteurs Alleen goede vaklui komen in aanmerking. Zaak te koop aangeboden MEUBELTRANSPORT EN EXPEDITIEBEDRIJF Ford V 8 Tapissière in prima staat, met bedrijf en vesti gingsvergunning. pl.m. 80 kisten en hijsmateriaai enz. enz. Billijk te koop aangeboden wegens vertrek naar buitenland. H. MOORE'S EXPERTISE BUREAU Beëdigd Makelaar en Taxateur'"in Automobielen SCHERMERSTRAAT 27 - HAARLEM TELEFOON 12197

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3