Haarlemse raad gaat accoörd met aanbod aan „Bloembollencultuur" SPAARNE-TAX TEL. 12500 Bezoekt de Bazar Matsen Trieny PERMANENT Kort en Bondig De kleine wereld DONDERDAG 4 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Mr. Cremers: „Verder zou ik niet willen gaan" Bloembollencultuur, 4de asfaltering van a'e binnenstad, de Handelsavondschool, de houten school in het Zuid-Westen, de industrieflat, het tekort van het Grondbedrijf, éénhoofdige leiding'-van de met Openbare Werken verwante bedrijven of niet, zie daar de belangrijkste punten van de omvangrijke agenda, die de Haarlemse gemeenteraad gistermiddag voorgeschoteld kreeg. Burgemeester Cremers *gaf gehoor aan de wens van verscheidene leden en' bewaarde de industrieflat en het leiding-vraagstuk voor een volgende vergadering. De heer H a p p (Arb.) voerde als eer ste het woord over he£ voorstel van B. en W. aan de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur grond aan de Egelan tierlaan bij de Houtvaart aan te bieden voor de stichting van een nieuw beursge bouw en het aanleggen van een proeftuin of, indien de Vereniging op dit aanbod niet kan ingaan, een andere oplossing mogelijk te maken, die overigens een uitgave van 90.000 niet te boven mag gaan. De heer Happé zeide zich niet te willen verdiepen in de voorgeschiedenis, doch deze kwestie zakelijk te willen bezien. Het is duidelijk, dat de gemeente hier een offer zal moeten brengen teneinde grotere na delen door het weggaan van „Bloembollen cultuur" te voorkomen. Maar dat wil niet zeggen, dat dit ongelimiteerd kan geschie den: met deze aanbiedingen- is de grens bereikt van wat redelijk verantwoord is te achten. De heer Happé stelde tenslotte nog twee vragen: is het eerste plan uitvoerbaar met het oog op het nog niet vastgestelde tracé van de Blois van Treslonglaan en hebben B. en W. de verwachting, dat deze aanbieding geaccepteerd zal worden? De heer H o o y (K.V.P.) sloot zich bij het betoog van de vorige spreker aan, zij het dan in „wat blijmoediger toon". Mevrouw Scheltem aC o n r a d i (V.V.D.) was er niet zeker van. dat, indien het beursgebouw tegen de Westelijke grens van de gemeente zou verrijzen, de voor delen voor het Haarlemse zakenleven be houden zouden blijven. Zij prefereerde een oplossing, waarbij Jiet Krelagehuis het cen trum van de bollenhandel zou blijven. De heer M o 1 (C.P.N.) kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat „Bloembollen cultuur" concessies had afgedwongen en de heer Bakker (A.R.) bracht de principiële kant van de zaak naar voren. Is 't juist dat de gemeente op deze wijze een particuliere vereniging steunt en is het in orde, dat de gemeente beschikt ten bate van particu lieren over grond, die nog onteigend moet worden? Mr. Cremers beantwoordde de ver schillende vragen, na eraan herinnerd te hebben, dat het vertrek van „Bloembollen cultuur" ook éen ideëel verlies voor Haar lem, van oudsher centrum van de bollen handel zou betekenen. Hij vreesde niet, zoals mevr. Scheltema, dat de Egelantierlaan te afgelegen zou zijn. Er bestaat een goede busverbinding met het centrum, de Blois van Treslonglaan zal de afstand tot de stad nog meer verkorten en als de spoorbaan is opgehoogd, bestaan er In dit opzicht vrijwel geen wensen meer. Zal „Bloembollencultuur" accepteren? De burgemeester kon alleen dit zeggen: dat het aangeboden terrein in Hillegom kleiner is dan dat van Haarlem, dat de verbindingen met Haarlem beter zijn, dat in de Spaarne- stad een grotere personeelskeuze bestaat, dat een groot gebouw hier beter te exploi teren is en dat een grote stad nu een keer meer mogelijkheden tot het afdoen van an dere zaken biedt dan een kleine. Het tracé van de Blois van Treslonglaan zal buiten het terrein voor gebouw en tuin lopen. Indien de voorstellen worden aan vaard zal Haarlems financieel belang bij „Bloembollencultuur" 190.000 bedragen. De heer Bakker kreeg de verzekering, dat geen koehandel was gedreven. Het gaat hier om een algemeen Haarlems belang. Ten behoeve van dat belang wordt ook ten behoeve van de gemeente en niet van par ticulieren onteigend. Tenslotte legde de burgemeester er de nadruk op, dat men onmogelijk kan spre ken van „afgedwongen concessies", want de vereniging had nooit iets gevraagd. „Er is hier een royaal aanbod gedaan, dat ik per soonlijk ook niet zou willen verhogen", al dus mr. Cremers. Zonder hoofdelijke stemming kregen B. en W. vervolgens de gevraagde machtiging. ALLE STADSRITTEN Vraagt onze tarieven voor zaken-, trouw-, en buitenritten KINDERHUISSINGEL 27 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 3 November 1948 ONDERTROUWD: H. F. van Woensel en L. G. Droog: J. Spier en C. E. M. Weijers; H. M. de Zwart en A. A. Bijster; L. E. M. Reijns en M. van der Niet: P. M. Kitseroo en C. W, Remmé: W. J. Born en M. de Zwart; F. Wes- tervaarder en H. A. Heerens: E. van der Pligt en M. P. Seheffer; H. van der Veen en N. Smit; H. Breedveld en G. M. Hoetjes: W. Tibboel en T. van Es: J. P. Gelder en E. V. van de Stadt; G. H Kuiken en M. J. de Groot; J Koek en C. C. Orth; J. IJpema en A. Kraakman; H. P. Sminia en M. M. Peters; W. G. de Vos en A. M. van der Horst; J. F. Hooft en C. E. C. Habich; F. Aardewijn en S. J. J. C. de Koning; J. J. Nijenkamp en A. G. Jonkman; A de Jonge en H. E. Jacobs; M. N. Bakker en E F. de Zaaijer; M. L. van Bentheim en A. C. Gouweleeuw; B T Over- diik en H. A. van der Kroft; G. H. Huijer- man en M. W. van den Berg C. T. Stoop en C. M de Rooïj; J. Bovenkamp en C. van der Werft; J. Huijboom en C. Ottenbros; N. G. van Dam en J. E. Schutter. GEHUWD: 3 Nov., A. J. Kleinhout en T. G. C Christiaans: J. M. Smits en F. Lyklema; K. Zweiphenning en A. M. C. van Hemsber- gen: J. F. Dukelo en H. J. de Backere; H. J. Peper en F. Stolvoort: E. C. Zuiderwijk en M. Grote: C. J. Visser en E. C. Willems; J. G. Bosse en G. C. M. Damen; C. Sluimer en A. J. Hernalsteen; J. F. Harren en S. C. Bijster; A. J Meerveld en J. C. Neeskens: B. Bar- mentlo en J. L. Steenkist; J. van Veelen en J. A. J. Heijnis; J. Beenen en P. C. Krikke; J. M P Giebels en A. Wigchert; J. Mulder en M, M. Dams. T BEVALLEN van een zoon: 1 Nov., J. H. Verhaak—Coenders; 2 Nov.. H. Wagenaar— Nolthenius: J. W. Offenberg—Alberts; C. Zieltjens—van Zeeland: J. M. A. van den Nieuwcnhof—Gerrits; 3 Nov., A. de Haan— Vreeken: J. Kubbinga—Anderiessen. BEVALLEN van een dochter: 2 Nov., M. A. L. ten Brink—Jansen: M. E. Willemse—Nun- nink; L. P. van Halcm—Visser; A. E. Nooy— Klomp: 3 Nov.. A. Baars—Venema; C. A. G. GoossensFaase. OVERT .EDEN: 1. Nov.. E. J. N. de Swert— vr-1 I O;"olcin: B P M. P01 :og.cs- Janus, 53 j Atjehstraat. Hr van Galen- Volger. 73 1 Baljuwslaan; 2 Nov., P, de Wit, 57 3., luciischestraat, De tegenvaller van 120.000 voor de her- asfaltering van de binnenstad deed de heer B 1 o k d ij k (Arb.) aan het debat met wet houder Angenent herinneren over de vraag of een klinkerbestrating niet goedkoper was. Hij vroeg een stroever wegdek in de bocht van het Frans Halsplein en hoopte dat „kleine broer" Openbare Werken^met „grote broer" Rijkswaterstaat zou overleg gen om op de Schoterweg inplaats van de trambaan een plantsoen aan te leggen. Wethouder Angenent gaf zelf ook de voorkeur aan klinkerwegen, doch in dit geval was asfalt toch te prefereren. De heer Blokdijk kreeg zijn toezegging van een stroever wegdek en van overleg voor het plantsoen. De burgemeester zeide nog in ant woord op een vraag van <fè heer Bakker, dat de politie nauwlettend op de naleving van de snelheidsvoorschriften toeziet, al is het niet zo, dat iedereen die meer dan 40 km rijdt direct op de bon gaat. De omstan digheden waaronder dit gebeurt, doen er ook nog iets toe. De voorgestelde wijziging van de ver ordening op de Vermakelijkheidsbelasting deed de heer A lb recht (Arb.) z!jn vreugde uitspreken over de verhoging van de belastinggrens voor culturele films van 40 op 60 cent. doch wees anderzijds op de inconsequentie, dat goede films altijd nog hoger belast worden dan slechte revues. Wethouder Van der Wall was met zijn ambtgenoot Geluk tot de conclusie ge komen, dat het voor het College ondoenlijk was culturele grenzen te trekken. Echter vyordt nog steeds overlegd om een objec tieve maatstaf te vinden. Mevrouw Scheltema, die het voor de dansleraren-zonder-lokaliteiten had opge nomen, werd van een soepele toepassing van de verordening overtuigd. Als deze categorie een bal geeft in een gehuurde zaal, zal deze toch als leslokaal beschouwd worden, hetgeen een lagere heffing tenge volge heeft. Handelsavondschool. „Meer aanpassing bij de praktijk, bij voorbeeld door lessen in de mogelijkheden van de mechanische administratie", merkte de heer Van der Giessen (Arb.) bij het voorstel tot vaststelling van een nieuw leerplan voor de gemeentelijke handels avondschool op, doch de heer Bakker (A.R.) scheen meer voor een meer alge mene ontwikkeling dan voor een vakoplei ding te voelen. Mejuffrouw Bolsius (K. V.P.) wees er echter op, dat de leerlingen van de Handelsavondschool vrijwel alle maal in het bedrijfsleven terecht komen, een gedachte waarmee wethouder Geluk het eens was. De positie van de Handels avondschool is belangrijk gewijzigd, zei hij. Vroeger gingen er vaak jongelui heen, die geen mogelijkheid hadden gebruik te ma ken van het voortgezet onderwijs. Voor de meeste meisjes en jongens, die er nu op gaan van wie men het initiatief tot ver dere vakopleiding moet waarderen kan geen te zwaar programma ingevoerd wor den, vooral niet omdat deze leerlingen overdag werken voor hun dagelijks brood. Met de heer Bakker betreurde de wethou der het. dat de algemene ontwikkeling ver loren was gegaan, doch voor hen die in deze richting ambitie toonden, waren er nog de cursussen van „Jong Haarlem vooruit!" Aan de wens van de heer Van der Gies sen kan wellicht tegemoet gekomen worden door een bezoek aan een gemeentelijke in richting die veel met machines werkt, b.v. de Incassodienst. Gegeven paard De toelichting bij het voorstel tot aan schaffing van een houten school voor de Natuurkundigenbuurt was zo weinig en thousiast gesteld, vond de heer Bakker Schut (Arb.). dat hij de gedachte niet van zich kon afzetten, dat „er een steekje aan los was". De heer Proper (C.P.N.) onthulde, dat deze Finse scholen „zonder bon" duurder en van mindere kwaliteit waren dan het Zweedse exemplaar dat aan de Vondelweg gereed komt, doch zou toch graa'g zien, dat er nog een aflevering wordt nabesteld ten bate van de Amsterdamse buurt. Mejuf frouw Bolsius had waardering voor de voortvarendheid van het College. Wethouder Geluk vond dat er meer reden was om te spreken van een „paard van Troje" dan van een „gegeven paard", gezien het feit, dat deze school per lokaal op vijftienduizend gulden komt. Ze zijn niet gemakkelijk verplaatsbaar en. naar men vreest, wel gehorig. In Februari wordt met de bouw begonnen, zodat de school tegen de nieuwe cursus gereed is. Men zal de praktijk moeten afwachten. In ieder geval komt Haarlem voorlopig niet weer aan de beurt voor een school buiten de urgentielijst. Wat de Amsterdamse buurt betreft: daar staat nog een oud schoolge bouw leeg. Gezond financieel beheer Onlangs hebben wij in een artikel uit voerig uiteen gezet, dat de taxatie van de Gemeente-Gronden per 1 Januari 1947 een nadelig waardeverschil met de taxatie van 1935 van bijna drie millioen gulden aan het licht had gebracht. B. en W. kwam nu met het voorstel dit verschil in twaalf jaar met ruim twee ton per jaar ten laste van de gewone dienst af te schrijven. De heren Hooij. Noord- hoff (Arb.), Bakker en Van der Pas (C.P.N.) roemden dit voorstel als een blijk van een gezond financieel beheer. De heer Meyers (Arb.) had evenwel enige bedenkingen. Hij meende, dat, waar het hier toch eigenlijk om een fictief waarde verschil gaat, dat men wellicht beter de dekking naar een normalere tijd, met ge stegen grondprijzen, kon verschuiven, daar nu toch ook allerlei noodzakelijke kapitale werken moesten worden uitgevoerd. Wethouder Van der Wall bleek in een doorwrocht betoog minder optimistisch Volgens hem moest men nu, daar de op brengst uit de belastingen was meegeval len, ook de verliezen uit een conjunctuur daling nemen. De middelen zouden in de komende jaren wel eens minder ruim kun nen gaan vloeien en de wethouder achtte het onjuist op een eventuele stijging van de grondprijzen die trouwens in 1952 opnieuw bezien zullen worden te reke nen. De heer Meyers liet zich door de wethouder overtuigen. Ilainerpuntcn Onder de vele punten die onder de ha mer dourjjuigen, waren enkele waarmee van Weldadigheid naar Vermogen 5 en 6 November Ford Showroom, Houtplein, 10-30—22.30 (Adv.) grote bedragen gemoeid zijn. Wij noemen: het bouwrijp maken van gronden in Noord en Oost voor tezamen 461.000 en een bedrag van 250.000 dat extra nodig is voor de riolerings- en bestratingswerken in Haarlem-Noord. Voorts werd besloten twee leningen aan te gaan, één van 500.000 met een loop tijd van 30 jaar tegen 3 gedurende de eerste tien jaar, later 3^2% en één van 100.000 tegen dezelfde condities. Personalia Mr. S. C. van der Wall werd tot onbe zoldigd ambtenaar van de Burgerlijke Stand benoemd. Bij het Middelbaar Onderwijs werden benoemd: dr. J. Brust, ir. E. H. Lapré, mej. C. Blaauboer, J. S. Bartstra Jr., mr. W. F. Gonggrijp en ds. A. van Biemen (allen gymnasium), mevr. S. W. van Walraven Wackie Eysten en L. J. van Mechelen (Lo- rentzlyceum), mevr. A. W. Berkelbach van der Sprenkelvan 't Hoff, méj. W. D. Groeneveld, D. van yeen en G. N. Rinkel (allen Coornhertlyce'um) en mej. E. Th. van Eek en G. van de Polder (H.B.S. voor Meisjes). Tot onderwijzeressen werden benoemd: mej. G. J. E. Kraayenbrink (mr. A. Bruch- school), mej. E. van der Vliet (Van Zeg- gelenschool) en mej. C. G. Jaijtenberg (dr. A. van Voorthuysenschool). Wij vermelden nog, dat de heer J. van Boekhoven, die lange tijd wegens ziekte afwezig is geweest, gisteren voor het eerst weer present was. ZONDER KROES f 6.' f 6.» Alle nieuwste systemen, o.a. Cold Wave, Phecollne en Indolette de Luxe. Laat uw haar bij ons Pigmenteren. Grijs haar verdwijnt zonder verven. GROTE HOUTSTRAAT 26 rood Tegenover Anegang Tel. 17856 Het onderzoek in de zaak Schreieder 5s thans vrijwel geëindigd. Er zullen vermoede lijk voldoende termen zijn om hem ter zake van een of meer feiten te doen terechtstaan voor het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden. Het Directoraat-generaal voor Bijzon dere Rechtspleging zal op 1 Januari worden opgeheven. De opheffing der Bijzondere Ge rechtshoven volgt in de loop van het voor jaar. De Bijzondere Raad van Cassatie zal voorlopig zijn taak nog blijven voortzetten. De Koningin zal zich bij de ere-promotie van minister-president W. Drees op Maandag 8 November in de Prinsekerk te Rotterdam doen vertegenwoordigen door haar Kamer heer in buitengewone dienst mr. K. P. van der Mandele. In het grensgebied bij Schoonebeek is een jongeman, die geen gevolg gaf aan het bevel van enige maréchaussées om te blijven staan, door een schot dodelijk getroffen. Hij was de 21-jarige J. H. K. uit Veenoord. Een groot pak met diverse goederen, blijkbaar bestemd om naar Duitsland gesmokkeld te worden, is in beslag genomen. 1 De bij de E.V.C. aangesloten Bond van Land- en Zuivelarbeiders heeft zich solidair verklaard met de stakende Franse mijnwer kers en de leden opgeroepen, geld en levens middelen voor de stakers te verzamelen. Toen de landbouwer Eiting te Odoorner- veen bij zijn boerderij met een tractor aan het werk was, zakte een der wielen weg. De machine kantelde en viel in een moddersloot. Eerst na een uur kon de tractor worden ge licht en het lijk van E. geborgen. Dr. H. J. Otto du Plessis, tegen wiens be noeming tot Zuid-Afrikaans gezant in Neder land verschillende Nederlandse dagbladen bezwaar maakten, daar hij redacteur was van het nationalistische blad „die Volksblad", is thans benoemd tot staatsvoorlichtings-be- ambte te Pretoria. In het vroegere Tjihapitkamp te Ban doeng zijn van de daar en in het Kareeskamp geïnterneerd geweest zijnde mannen en vrouwen goederen achtergebleven, welke nog niet door de eigenaren werden teruggehaald. Belanghebbenden kunnen zich wenden tot het secretariaat van de NIBEG, Koningslaan 19, Amsterdam. Als gevolg van vele klachten heeft de K.N.A.C. een onderzoek ingesteld naar de belemmeringen van het verkeer bij scholen. Hierbij is gebleken, dat het veelvuldig voor komt. dat de rijbaan onnodig veel en lang durig in beslag wordt genomen door ae schooljeugd. Dat gebeurt zelfs indien de trottoirs voldoende ruimte bieden. De K. N. A. C. heeft zich tot de minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek bij de-schoolhoofden aan te drin gen op maatregelen tegen deze verkeers- belemmering. Het ms. „Johan van Oldenbarnevelt" is op 30 October met repatriërende militairen uit Batavia naar Amsterdam vertrokken, waar het omstreeks 21 November wordt ver wacht. De opvarenden kunnen in Port Said post ontvangen, mits deze niet later dan 9 November wordt gepost. Het tekort aan arbeidskrachten in de Zaaridamse haven is oorzaak dat verschillen de schepen, die te Zaandam zouden lossen, doorstomen naar Amsterdam. De laatste dagen zijn drie schepen met een gezamenlijke inhoud van 394 standaard hout naar Amster dam vertrokken. HAARLEM EN OMGEVING Dé Gemeenschap Haarlem van het Hu manistisch Verbond houdt op 7 November in restaurant Brinkmann, Grote Markt, een Zondagmorgenbijeenkomst, waar de heer H. G. Cannegieter zal spreken over Mens en Mysterie Dr. D. Loenen. die zou spreken over de Boodschap van Griekenland, is door ziekte verhinderd. Bij het standbeeld van Thorbecke te Amsterdam heeft de plaatselijke afdeling van de V. V. D. een krans gelegd, ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden de Grond wet van 1848 werd afgekondigd. De Haarlemse Volksuniversiteit heeft een cursus van drie voordrachten „De ont wikkeling van het kunstlied" georganiseerd, die gegeven zal worden door Akke de Vries Roel Riphagen zal aan de vleugel begeleiden. De voordrachten worden op de Maandagen 15, 22 en 29 Novembe. in de Renaissancezaal van het Frans Hals Museum gegeven. •SCHEEPVAART Cottica, 4 Nov. v. Demarara te Paramaribo. Kamerlingh Onnes, Java—Rotterdam pass 3 Nov Ouessant. Kota Agoeng. Rotterdam- Java 3 Nov. 12 uur te Genua. Kota Inten. Rotterdam—Kaapstad pass. 4 Nov. Ouessant, Nigerstroom, LagosAmsterdam 3 Nov. te Havre, De etsen van Jacques Callot Jean Vallery-Radot sprak voor „Les Conférences frangaises" Er was veel belangstelling voor de voor dracht over Jacques Callot die gisteravond onder auspiciën van Les Conférences fran- Caises in het Frans Halsmuseum door de heer Jean Vallery-Radot gehouden werd en met reden, want wat deze heer, die con servator van het Cabinet d'Estampes en leraar aan de Ecole du Louvre is, over de grote Franse etser vertelde, was zowel uit artistiek als uit cultuurhistorisch oogpunt' hoogst belangwekkend. Na te zijn ingeleid door de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, begon de heer Vallery met een korte terugblik op de geschiedenis der ets kunst, die rond 1600 buiten Italië nog wei nig beoefenaars vond. Callot leerde de nieuwe techniek dan ook eerst in zijn „Italiaanse periode" kennen. Hij was in 1607, als kind van dertien, leerjongen bij een goudsmit in Nancy geworden, waar hij met de beginselen van het graveren ver trouwd raakte. In Rome, omstreeks 1610, levert hij dan bij Tomassini zijn eerste artistieke prestatie: een serie allegorische prenten in kopergravure. Maar eerst als hij in 1611 aan het Toscaanse hof in Floren ce belandt ontdekt hij de mogelijkheden van de nieuwe techniek en al spoedig ver wisselt hij de burijn voor de etsnaald. Hij wordt „hof-illustrator" van de groothertog en reeds zijn eerste épreuves, een serie Florentijnse feest- en stadsscenes waar van vele met groter zijn dan een postzegel vestigen de roem van zijn toen-al-onge- evenaarde techniek. Daarnaast vond hij nieuwe compositie-ijiogelijkheden, zoals het gebruik van een grote voorgrondfiguur als coulisse ter verhoging van de diepte werking. Vele andere „suites" volgen, zoals de kostelijke serie der Italiaanse co- medianten, de navrante „misères de la guerre", die soms aan Goya's „desastros de la guerra" herinneren, doch het bezetene daarvan missen, zijn zeer minutieuze maar bijzonder originele belegeringen van Breda en Rochelle en de geestige suite des bohé miens. Inmiddels is Callot in 1621 naar Nancy teruggekeerd, waar hij door de her tog van Lotharingen en vele anderen met vererende opdrachten wordt overladen. Hij is dan nauwelijks 27 jaar en reeds een kunstenaar van wereldfaam. Zijn fenome nale tekenaarstalenten, zijn technische vaardigheid en zijn sprankelende humor en oorspronkelijke visie maakten hem tot een lichtend voorbeeld voor velen; Callot open de een nieuw hoofdstuk in de prentkunst, die hem nog ,gteeds een harer geniaalste grootmeesters weet. De collectie diapositieven van Callot's oeuvre, die de heer Vallery deed projec teren, vormde een uitnemende illustratie van zijn belangwekkende betoog. „Duizend en een nacht" Diogé in de Stadsschouwburg Men kan moeilijk zeggen, dat de operette „Duizend en een nacht", die gisteravond door het dilettanten-operettegezelschap „Diogé" in de Stadsschouwburg werd op gevoerd, in zijn geheel een operette van Johann Strauss is. Strauss zelve heeft de operette nimmer in deze vorm gezien en gehoord, want in 1906, zeven jaar na Strauss' dood, schreven Leo Stein en Carl Lindau een nieuwe tekst ter vervanging van het libretto, waarmede Strauss om streeks 1870 de operette „Indigo" schiep. Bovendien werd de muziek voor de samen hang met de nieuwe tekst enigszins ge arrangeerd, maar gelukkig is de arrangeur Ernst Reiterer hierbij niet roekeloos te werk gegaan. De muziek heeft haar eigen, voornaam karakter behouden, een karak ter, dat de operette heel nauw verwant deed worden aan de komische opera. Ove rigens moet men het met de logica van ontwikkeling en van typering niet al te nauw nemen. Het wordt de toeschouwer in dit opzicht niet moeilijk gemaakt. Het gaat ten slotte om een fantastisch sprookje, dat aanleiding kan geven tot gezellig ver maak en tot een weinig afgunst, omdat in sprookjes wèl alles in orde komt. „Diogé" heeft naar vermogen zijn krach ten aan de opvoering gegeven, waarbij over het algemeen hoofdzakelijk toneel- gespeeld werd. Jaap Kaan kon zich op deze wijze onderscheiden als Vorst Suleiman, Kick SteenkisJ; als een kluchtige Eddin Aboe en zeker ook Herman Woerde als de groot-vizier. Willem Henzen behaalde te recht succes met zijn zang in de rol van Ormoetz. Riek BaaijGroot was sympa thiek als Leila. Ook in haar zang waren goede hoedanigheden, al bleek uiterste zorg ten aanzien van uitspraak noodzake lijk. Bep Steenkist toonde voor de Weense Wally de benodigde dosis kattigheid te be zitten. Dikwijls was er echter een te kort aan verstaanbaarheid door te snel spreken; een opmerking die eveneens voor ver schillende andere spelers gelden kon. Aan de koorzang was blijkens de rhyth- mische en sonore vertolkingen veel zorg besteed. Het orkestje weerde zich dapper onder leiding van Henk Steenkist en Ans Dukker kon tevreden zijn over haar dan sende nimfen. Er was veel waardering van een tal rijk auditorium, zich uitend in warme bij val en veel bloemen. P. ZWAANSWIJK. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag is het de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, rokers- of versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem aan Ha tot en met Her. De sneltrein Batavia-Bandoeng werd op 22 October ten Zuiden van Poerwakarta tot ontsporing gebracht. Een bende terroristen had de rails opgebroken en beschoot de ontspoorde rijtuigen met automatische wapens en geweren. Acht personen werden gedood en 23 gewond. Het vuur werd direct beantwoord door ae militairen, die met de trein meereisden, zodat erger kon worden voorkomen. - Een beeld van de gehavende rijtuigen. CCD ernstig bezorgd over toestand in Indonesië Een dringend beroep op beide partijen De Commissie van Goede Diensten heeft gisteren zowel op de Nederlanders als op de Indonesiërs een dringend beroep gedaan om „nauwgezet de bestandsvoorwaarden in acht te nemen" welke zoals beide par tijen beweren, in de afgelopen maand snel verslechterd zijn. De Commissie heeft tevens beide par tijen gewaarschuwd de censuurclausule uit de Renville-overeenkomst in acht te nemen, welke verbiedt aan beide par tijen om militaire communiqués uit te geven die „een bron van misverstand en spanning" zouden kunnen vormen. Een zegsman van de Commissie ver klaarde nog. dat de C.v.G.D. de huidige situatie in Indonesië ernstig acht. De zegsman zei. dat militaire waar nemers van de UNO berichtten, dat ge wapende eenheden van beide partijen de demarcatielijn herhaaldelijk overschreden, doch zich tot dusver geen incidenten hierbij hadden voorgedaan. Hij drukte er zijn bezorgdheid over uit, dat hieruit „grote botsingen" zouden kun nen voorkomen. Dr. van Mook vertrokken Dr. H. J. van Mook heeft gisterochtend tijdens een plechtigheid, waarbij de pers niet was uitgenodigd, zijn bevoegdheid overgedragen aan de hoge commissaris van de Kroon, dr. L. J. M. Beel. De laatste Nederlandse gouverneur-gene raal van Indonesië, zo seint Reuter, dr. H. van Mook, is door honderden officiële personen en vrienden uitgeleide gedaan bij zijn vertrek naar Nederland. Dr. Van Mook heeft Batavia Donderdagmorgen per vlieg tuig verlaten. Kort na Van Mook's vertrek is de Ne derlandse minister van Buitenlandse Za ken, Stikker, met zijn adviseurs naar Djokjakarta gereisd om de besprekingen met minister Hatta te openen. Verliezen van D jok ja Volgens Antara heeft de staf van de republikeinse legermacht de officiële ver liescijfers bekend gemaakt van de T.N.I., welke verliezen werden geleden tenge volge van de communistische opstand. Deze cijfers luiden: Gesneuveld 18; in gevangenschap gedood door de commu nisten 15; gevangenen 12. Hatta over ontmoeting met minister Stikker Toen hem vragen werden gesteld over het aanstaande bezoek van minister Stik ker, verklaarde de vice-president der repu bliek, Moh. Hatta, volgens „Antara" dat „een directe uitwisseling van inzichten met een lid van het Nederlandse kabinet zeker nut zal hebben". Verder zei hij, dat niet dient te worden vergeten dat de betrek kingen tussen de republiek en de Neder landers nog zeer onbevredigend zijn. Deze betrekkingen zijn zo slecht geworden, dat zij herinneren aan de toestand van vóór 21 Juli van het vorige jaar (de datum van het begin der politiële actie). Moh. Hatta was van mening dat, als de besprekingen met minister Stikker zouden leiden tot ophel dering van de huidge misverstanden, zij in elk geval haar nut zouden hebben gehad. Moh. Hatta bevestigde nog het bericht, dat hij spoedig na deze «besprekingen naar Su matra wil gaan, aldus Antara. Hulpcorps van 5000 man voor de rijkspolitie De rijkspolitie heeft tot heden omstreeks 4500 man hulppolitic aangeworven. De ver wachting is. dat dit getal voor het einde van het jaar 1948 tot 5000 gestegen zal zijn. De regering heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat ook het ministerie van Oorlog is ingeschakeld bij het ontwerpen van voorstellen ter uitvoering van het nieuwe artikel 196 der Grondwet. De beteu geling en afwering van ondermijnende in vloeden in de staat heeft op het ogenblik weer verhoogde betekenis. Een der vragen, die de regering onder de ogen ziet, is, in hoeverre personen, die op grond van hun politieke over tuiging geacht mogen worden derge lijke invloeden uit te oefenen, uit sleutelposities en belangrijke posten in het staatsbestel moeten worden ge weerd. De regering is het eens met de in het voorlopig verslag van de Kamer tot uit drukking gebrachte gedachte, dat de staat de vrijheid moet hebben om maatregelen te nemen ter bescherming tegen de invloed van stromingen, welke, indien zij de over hand zouden krijgen, de grondwettelijke vrijheden voor hen, die een andere overtui ging zijn toegedaan, zouden opheffen.. Tot hoofd van de Regionale Omroep Noord is benoemd de schrijver Sjoerd Leike: redactie-secretaris van „De nieuwe Stem" en een der oprichters van de uitgeverij „De Bezige Bij". Over praten gesproken Het kan zijn dat het waar is wat de ge leerden zeggen, dat wij mensen uit de apen zijn voortgekomen. Het kan zijn dat fa milieleden van ons op handen en voeten door de bossen gewandeld hebben om noten te zoeken wij zullen ons daarover nu niet meer druk maken. Maar als het waar is, dan zijn wij alleen maar mensen geworden omdat wij er naar verlangden te kunnen praten. Wij moeten als apen een machtige drijfveer gehad hebben om zover te komen als we nu zijn en die drijfveer] was zeker, dat we er genoeg van kregen om daar in die bossen maar tegen elkaar te zitten aankijken zonder eens gezellig en uitvoerig een praatje te maken. Wel, we zijn er dan gekomen. We zijn van zwijgende apen pratende mensen ge worden. Maar wij hebben dat praten tot onze hoofdbezigheid en onze opperste hartstocht gemaakt. Het is een geroeze moes geworden op onze wereld, wij kunnen onze kaken niet meer op elkaar houden. Waar praten wij de ganse dag over? Het is niet te begrijpen waarover wij het ons leven lang toch hebben. Dat kleine wereld bolletje schijnt zoveel te bevatten dat mil- liarden mensen er milliarden jaren over kunnen redeneren. Dat kleine wereldbol letje? Wij behoeven alleen maar in ons eigen leven te kijken. Daar zien wij iedere avond opnieuw vergaderingen en bijeen komsten, waar mensen met brillen op urenlang het woord voeren. Daar wordt dan, als die uren om zijn, nog eens hartig door alle aanwezigen over gedebatteerd. En als dat uit is zegt de voorzitter in het kort nog eens wat de mijnheer en alle aan wezigen van tevoren uitvoerig verteld hebben. En als het dan niet tegen twaalven liep, zou er misschien van voren af aan opnieuw worden begonnen. Daar spreekt een mijnheer van een hoge katheder af over een dikke stapel pape rassen heen over: „Heeft Mathijs Vander- vondervoorden een aandeel gehad in de totstandkoming van de wede van Atrecht?" Hij houdt daar een belangwekkend betoog over. Hij neemt gedurig zijn bril af om hem weer te kunnen opzetten. Hij wijst omhoog en omlaag, vooruit en opzij. Hij zegt dat hij zijn gehoor zal meenemen naar de zoveelste eeuw. Hij brengt zijn gehoor weer veilig terug naar het heden en werpt een grote hoeveelheid blikken in de toe komst. En na twee en een half uur komt hij tot de verbluffende en ontroerende conclusie, dat Mathijs Vandervondervoor- den geen aandeel heeft blijken gehad tè hebben in de vrede van Atrecht. De toe hoorders hadden dat zonder hem nooit weten kunnen komen. Zie, van zo'n avond wordt men nog eens wijzer, daar heeft men nog eens wat aan voor de toekomst. Dan kan men thuis op eigen houtje blikken gaan zitten werpen. De mijnheer met zijn kennis van Mathijs Vandervondervoorden kan tevreden naar huis gaan en volgende week hetzelfde weer op een andere plaats vertellen. Zo gaat nij al weldoende rond, hij besteedt zijn leven aan de wijsheid zijner medemensen. De week daarop spreekt hij op een an dere vergadering. Achter in de zaal zit de man die hij meeneemt op zijn tournée om de lichtbeelden door de toverlantaarn te schuiven. Die man heeft de lezing vier en twintig keer gehoord. Hij kan nu al die wijsheid niet meer voor zich houden. Want als de mijnheer op de katheder zijn bril afneemt en hem opzet met de woorden ter inleiding: „Heeft Mathijs Vander vondervoorden een aandeel gehad in de totstandkoming van de vrede van Atrecht?" dan staat de lichtbeeldenman op. Hij haalt diep adem, hij trapt zijn stoel achter zich vandaan, en hij zegt met een donde rende stem:'..Nee, dat heeft Mathijs niet!" Hij slaat de toverlantaarn aan gruizels, hij trekt zijn jasje binnenstebuiten aan en hij begint te zingen van „Dat heeft ons kleine Mathijsje lekker niet!" Ze hebben hem moeten opsluiten. Zoiets is een treu rige geschiedenis. Die man moet als kind al een beetje vreemd gedaan hebben. Maar als hij zou hebben gezegd dat wij ons kleine wereldje met een beetje minder praten ook wel aan het draaien zouden kunnen houden, zouden wij hem gelijk hebben moeten geven. Want in dat opzicht zouden wij beter een ietsje meer aap hebben kunnen blijven. L. Amerikaans superfort in Engeland neergestort Een Amerikaans superfort B 29 is Woensdag -20 kilometer ten Zuiden van Manchester tegen een 650 meter hoge heu vel opgevlogen. Men vreest dat de 13 inzittenden, allen Amerikaanse officieren en manschappen, om het leven zijn geko men. Nadat men het wrak uit de lucht had waargenomen is een reddingsbrigade tegen het invallen van de duisternis er op uit getrokken. De reddingsploeg, die in het duister en in de mist moest werken, heeft Woensdagavond slechts zeven lichamen gevonden. Men acht het onwaarschijnlijk dat enig lid der bemanning nog in leven zou zijn. Lis se Een moedige knaap Het wachten op de baas duurde het paard van de groentehandelaar Scholte blijkbaar te lang, waarom het er op eigen initiatief van door ging in de drukke Kanaalstraat. De 14- jarige zoon van F. v. Rooyen wist het hol lende paard tot staan te brengen en voor kwam daardoor verdere onheilen. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: E. C. M. Schuurmanv. d. Meij, z.; G. E. M. StaphorstMattaar; E. RoestRevers, d.; J. Bos—v. d. Broecke. d.; J. C. v. d. LaanMeesters. ONDERTROUWD: C. C. J. Heerma van Voss en K. E. Agoston; J. C. Schreuder en S. H. v. Woudenberg. OVERLEDEN: J. Overste, oud 50 j,; A. StoopMastemaker, 30 j.; L. J. M. Bouvy, 74 j.: J. H. A. M. NeelissenRoozen, 74 j. GEHUWD: J. J. de Baan en A. Verboom; Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 318% 320% 285% 283% 228% 229 A. "k. u 150 151 150 Nederlandse Ford 304%» Nederlandse Kabel 262 v Berkei's Patent 122 Scheepvaart Unie 160Vfc f59 Holl.-AmerikaLijn 163 Deli Maatschappij 147 149% H V A 256% A'dam Rubbei 158 153 Ned. Handel Mij. 157 N.-I. Handelsbank 1131/2 Büliton Mij II 386

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6