Haarlems Dagblad De meerderheid in de UNO drijft Westelijk atoomplan door De Tweede Republiek Haarlemse politie krijgt speciale training Piccard's zeekogel is levensgevaarlijk 63e Jaargang No. 19084 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct,-HoofdrecL 25054, Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag S November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post f 4.75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn Oprctljtc Uaarlctrachc «Totirartt (Hntio 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN DIT JAAR, waarin wij met bezorgd heid de pogingen van Frankrijks Vierde Republiek om zich te handhaven aanschou wen, hebben wij het omwentelingsjaar 1848 herdacht, dat ons een nieuwe Grondwet bracht en de weg naar de parlementaire democratie opende. De omwenteling van 1848, die in de landen van het Europese vasteland zo grote uitwerking had, begon in Frankrijk. Zij ving aan, in Februari, met de plotselinge val van het koningschap. Zij leidde, in een periode van verwarring, van gevechten op barricades en een grim- mig herstel van de orde onder aanvoering van de generaal de Cavaignac, tot de schep ping van de Tweede Republiek. Het is dus een eeuw geleden dat de laatste koning van Frankrijk, Louis Philippe, uit het Huis Orléans, naar Engeland vluchtte en de Tweede Republiek haar intrede deed. Zij ontstond in een zonderlinge, geladen sfeer. In het Frankrijk van de eerste helft der negentiende eeuw, dat weinig voldoe ning uit het herstel van het koningschap geput had, leefde de herinnering aan de grote keizer Napoleon krachtig voort. Zijn tijdperk van storm en glorie was tot roem rijke legende gegroeid en de veteranen van zijn veldslagen waren er de levende getuigen van. De werkelijkheid bood schrille tegenstelling: het régime van de „burgerkoning" Louis Philippe toonde zo wel gemis aan verbeeldingskracht als aan zakelijk inzicht in hervormingen, waartoe de tijd noopte. Hijzelf was een koppige loude man; zijn familieleven was braaf en zijn Hof kleurloos. De dichter Lamartine had de stemming van Frankrijk opgesomd in het vermaarde woord „Frankrijk ver veelt zich". En toen een nietige aanleiding op 20 Februari 184-8 enige onrust in Parijs veroorzaakte, traden de 74-jarige koning en zijn raadgevers zo ontactisch en on handig op dat binnen twee dagen het koningschap ten einde kwam. Het was geen zorgvuldig voorbei-eide revolutie, steunend op een samenzwering. Het was een totaal onverwachte explosie. Beslissend was de daad van één enkele sergeant' toevalligerwijze een Corsicaan die tot een bewakingsdetachement voor het huis van de afgetreden minister-president Guizot behoorde en in de late avond, toen wat relletjes-makers daar verschenen, plotseling een man doodschoot die zijn commandant uitschold. Het detachement raakte toen zijn kalmte kwijt, loste een salvo op de menigte, er vielen vele doden en de grote omwenteling in Frankrijk, ja in Europa was begonnen. In de stormachtige ontwikkeling der gebeurtenissen, die zich later in het jaar in Parijs voordeed, keerde de Bonapartistische pretendent naar Frankrijk terug. Hij was Charles Louis Napoleon, jongste en enige overlevende zoon van Louis Napoleon, ex- koning van Holland en zijn gemalin Hor- tense de Beauharnais. Hij was in Zwitser land, op het kasteel Arenenberg, waar zijn moeder geleefd had onder de naam hertogin Saint Leu, door haar opgevoed in de overtuiging dat hij tot de voortzetting der Bonapartistische dynastie was geroepen. Hij werd beheerst door die gedachte en dat streven. Hij had, verbannen uit Frank rijk gelijk alle Bonapartes, in 1836 al een poging tot een staatsgreep gedaan door met enige hem verknochte avonturier-s het garnizoen van Straatsburg tot afval aan te sporen. Dat was mislukt; hij werd gevangen genomen, maar men stond hem tenslotte toe, naar Amerika te verdwijnen. Vandaar ging hij naar Londen en in 1840 deed hij een tweede poging, ditmaal te Boulogne, waar hij met een man of vijftig landde. Het falen was nu volkomen en bovendien vrij ridicuul. De Chambre des Pairs ver oordeelde hem tot levenslange gevangenis straf. Na zes jaar ontsnapte hij uit het kasteel te Ham in Noord-Frankrijk, waar !hij al die tijd opgesloten was geweest en zich naarstig met studies bezig had ge houden. In 1848 zag hij zijn derde kans en toonde zich nu veel behendiger. Hij was een vreemde, stille kleine man met starende blik. Hij toonde zich een volleerd come- diant. Ofschoon velen hem niet au sérieux namen, of misschien juist daarom, slaagde hij erin zich tot president van de Tweede Republiek te laten kiezen. Men kon de Bonapartisten en de Napoleon-legende niet ontwijken. Men meende dat men met deze onschuldige figuur, die plechtig de eed van trouw op de Grondwet der Republiek aflegde en zich voor slechts vier jaar liet verkiezen (zonder herkiesbaarheid) het wel wagen kon. Men vergiste zich deerlijk. Een historicus heeft getuigd dat de Parijse politici „te intelligent" waren. Domme pro vincialen zeiden: het keizerrijk keert terug, maar Parijs wist het beter en ver-' zekerde dat het alleen maar een preside t was. Hij had bij de volksstemming bijna millioen stemmen behaald; zijn tegen- candidaat de Cavaignac nog geen 1 x/i mil lioen. Dit alles speelde zich een eeuw geleden te Parijs af; op 10 December 1848 werd de president definitief verkozen en betrok hij met zijn avontuurlijke vrienden het Elysée. Op 2 December 1851 zou hij de staatsgreep doen waarmee hij zijn eed op de Republiek verloochende dat gebeurde op de ver jaardag van de slag bij Austerlitz en precies een jaar later zou hij zich tot Keizer Napoleon III doen uitroepen en dat achttien jaar blijven eer de Frans-Duitse oorlog hem ten val zou brengen. Bij Sédan. Het is een wondexdijke, romantische, boeiende episode geweest: die van het Tweede Keizerrijk, dat uit de zwakke Tweede Republiek ontstond. Wie houdt van het zoeken naar historische overeen komsten zou ertoe kunnen komen, de naar glorie strevende figuur van de Prins- President der Tweede Republiek met de niet minder naar glorie hakende persoon lijkheid van generaal Charles de Gaulle, rijzige schim achter de Vierde Republiek, te vergelijken. Maar de omstandigheden zijn sterk verschillend, de verhoudingen evenzeer. Wie meer begrijpen wil van de Europese ontwikkeling der laatste eeuw en zich doen boeien door een der meest be wogen en kleurige verhalen der Historie, leze de geschiedenis van de Tweede Repu bliek en het Tweede Keizerrijk. R. P. Dinsdag 9 November zal dc heer H. W. G. Kortman voor de Theosofische Vereniging, Nassauplein, een voordracht houden over het onderwerp: „De Vrije Mens". De Algemene Vergadering stelt commissie in die de minderheid moetbewerken" Op de Algemene Vergadering der UNO zeide de Franse woordverder Ra- madier tijdens het debat over de atoom- contróle tot de Oost-Europese landen: „Wij moeten de minderheid oprecht en vast zeggen, dat een beslissing van haar afhangt. Als de minderheid echter vast houdt aan bekrompen nationalisme en chauvinisme, laadt zij de verantwoor delijkheid op zich voor een toestand, die de verwoesting van de wereld tot gevolg zou kunnen hebben." De Algemene Vergadering der UNO heeft ondanks de protesten van Sovjet-Russische zijde met overweldigende meerderheid haar steun verleend aan het plan der Westelijke mogendheden voor internationale controle der atoomenergie. Met voorbijzien yan de Sovjet-Russische beschuldiging, dat het plan een Ameri kaanse opzet was om een „monopolie van atoomenergie" te verkrijgen, trokken 42 landen één lijn: Volledige controle van een internationaal lichaam over het delven van uranium, de productie van kernenergie en de fabricage van atoomwapens. De zes landen van de Slavische groep stemden tegen, vier landén onthielden zich van stemming. De Algemene Vergadering gaf hierdoor haar steun aan het volgende voorstel: 1. Het oorspronkelijk onder naam „plan Baruch" bekende plan voor internationale controle der atoomenergie wordt goedge keurd. 2. De commissie voor de atoomenergie, die in de afgelopen 30 maanden in een vol ledige impasse is geraakt, moet haar werk, dat „practisch en nuttig" is, voortzetten. 3. Een „commissie van zes" wordt be noemd, bestaande uit de „grote vijf" en Canada, ten einde in het komende jaar na te gaan, of de Sovjet-regering bereid is haar houding te wijzigen, en aan de vol gende bijeenkomst verslag uit te brengen. Canada is in deze commissie gekozen, om dat dit land als een belangrijke producent van atoomenergie in de commissie voor de atoomenergie zitting heeft. Tijdens een lang en bij tijden heftig debat deed Wisjinski onverwacht uitkomen, dat de Sovjet-Unie misschien bereid zou zijn een „quotastelsel" voor kernenergie voor de verschillende landen in overweging te nemen. Noch Wisiinski noch ziin dele- gatïegenoten wilden zich er echter over uit laten, wat de détails van dit plan waren. Russisch plan verworpen De Algemene Vergadering verwierp tenslotte met veertig tegen zes stem men bij vier onthoudingen, het Sovjet- Russisch voorstel tegelijkertijd twee verdragen van kracht te doen worden, respectievelijk inhoudend uitbanning van atoomwapens en vernietiging van de bestaande voorraden daarvan, en invoering van een „effectieve interna tionale controle" op de atoomenergie. „De Westelijke resolutie," aldus zeide Wisjinski tijdens de voorafgaande debatten „negeert geheel de opvatting van de min- Tsjechoslowaaks verzet Te Vizovice, in Moravië, zijn 45 perso nen aangehouden, Zij worden beschuldigd van oprichting van „een illegale organi satie", die onder leiding stond van een kapelaan te Vizovice. Onder deze personen bevinden zich drie geestelijken, drie onderwijzers, vijf hande laars, vier landbouwers, tien ambachtslie den, zes studenten, vijf arbeiders en zes kantoorbedienden. Deze groep zou dreig brieven hebben gezonden aan de president van-de republiek, aan de ministers, aan leiders der communistische partij en aan de leiding der nationale veiligheidsdiensten teneinde een wijziging in de houding der regering tegenover de kerk te bewerkstel ligen. Straaljager neergestort De, piloot werd gedood en twee Duitsers gewond toen een Amerikaanse F-80 straal jager Donderdag in Garmisch neerstortte, zo meldt het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Duitsland. Het toe stel, dat thuis hoorde op het vliegveld Fürstenfeldbx-uck, stortte neer in de tuin van een huis in de nabijheid van het sta tion in het centrum van de stad en ging in vlammen op. Twee arbeiders werden ge wond door brokstukken. (United Press) derheid en houdt geen rekening met het geweldig aantal volken, dat door deze min derheid wordt vertegenwoordigd. Men ver geet, dat een meerderheid hier een min derheid in de wereld is. De Oost-Europese landen hebben vertroüwen in de atoomcom missie en willen er mee werken, maar het meerderheidsvoorstel schept geen vertrou wen in de commissie en wil de kwestie slechts een jaar uitstellen. Het voorgestelde internationale contröle- orgaan kan heel gemakkelijk het econo mische leven van een land verlammen on der het mom van controle. Het valt niet te ontkennen, dat het plan in zijn eerste stadia direct schadelijk zal zijn voor de militaire belangen van de Sovjet-Unie." Drie inzittenden van een auto verdronken Wagen stortte na aanrijding van een brug Donderdagavond omstreeks halfzeven passeerden een vrachtauto en een personen auto, die uit tegengestelde richtingen kwa men, elkaar op de Wilhelminabrug in Maas tricht. De achterkant van de vrachtauto raakte de personenauto, welke daardoor een zwenking maakte, door de brugleuning reed en in de Maas stortte. Daar de rivier ter- plaatse zeven meter diep is, kon niet terstond hulp geboden worden. Eerst om kwart over negen was men er in geslaagd, de auto op te takelen en naar de wal te brengen. De stoffelijke overschotten van de inzittenden, een heer en twee dames, werden naar een zieken huis overgebracht. De slachtoffers zijn de garagehouder Nijsten uit Bunde, mevrouw Van den Heuvel en mevFouw Hermans, beiden uit Maastricht. Veiligheidsraad beveelt Israël: „Terug uit Negev" De Veiligheidsraad heeft Vrijdag het Joodse leger gelast alle in de afgelopen maand in de Negev veroverde posities prijs te geven en zich op de daarvoor bezette linies terug te trekken. De raad waar schuwde Israël tevens, dat maatregelen zouden worden overwogen indien dit bevel niet wordt opgevolgd. Dit besluit was vervat in een Chinees- Engelse resolutie, die werd aangenomen met 9 stemmen, een tegenstem en een ont houding. De Oekraine was tegen, Rusland wenste geen gebruik te maken van het vetorecht en onthield zich daarom van stemming. Na het aannemen van de resolutie tracht te Engeland de Veiligheidsraad te bewegen, ook Van de Israëlische st rij dier achten te eisen dat zij zich in Noord-Palestina zou den terugtrekken. Daar hebben de Joodse strijdkrachten de vorige week verrassende vorderingen gemaakt. Rusland tekende hiertegen krachtig verzet aan. Canada stelde voor deze kwestie over te laten aan een commissie welke krachtens de aange nomen resolutie in het leven is geroepen. De resolutie eist van de Veiligheidsraad het nauwkeurig bestuderen van de moge lijkheden tot het toepassen van sancties en zelfs gewapende interventie, zowel tegen de Joodse als tegen de Arabische strijd krachten, indien die zich tegen de orders van de raad verzetten. Een door de raad aangenomen Amerikaans amendement op de resolutie had echter tot gevolg dat de raad geen sancties zal overwegen maar wel middelen zal bestuderen die beide partijen tot het voeren van onderhandelingen kun nen dwingen. Krachtens de resolutie zal eén commissie in het leven worden geroepen, bestaande uit de Verenigde Staten. Engeland, Frank rijk, Rusland, China, België en Columbia, die tot taak zal krijgen de Palestijnse situatie nauwkeurig te bestuderen. Tijdens een Philips televisie-uitzending op Donderdag 4 November interviewde gisteren de radioreporter Aaa van Leeuwen de Olympische kampioene Mevrouw Fanny Blankers-Koen. Staande de regisseur F. K. de Vries. De Bobby' als ideaal „Vijand achter!" Vijf en dertig man van de Haarlemse politie springen op dat commando veer krachtig een halve slag, met gerichte stem gun, om, om onmiddellijk als het comman do „vijand rechts" weerklinkt een kwart slag verder te maken. Maar instructeur Kokhuis gunt de troep geen respijt en signaleert dc vijand in vlot tempo nog vele malen in alle rich tingen tot ook hij het genoeg vindt en met een „Re. .chts om. voorwaarts mars!" tot een rustiger onderdeel van de exercitie overgaat. Deze oefeningen vormen slechts een on derdeel van een uitgebreid en veelzijdig opleidingsprogramma, dat 36 uitverkore nen, die als „Speciale Brigade" worden aangeduid, sedert twee weken volgen. Drie inspecteurs, drie hoofdagenten en dertig agenten van de Haarlemse politie worden intensief getraind in exerceren, zelfverdediging, pistoolschieten, granaat- werpen, met mortieren omgaan, van rij dende auto's springen, hindernissen lopen en een groot aantal andere zaken, die de politieman in zijn beroep te stade kunnen komen. Hiermee is een belangrijke les nog niet eens genoeml: het uurtje mentale training, de politie-paedagogie, dat de initiatiefne mer tot en commandant van de „Speciale Brigade", het hoofd van de Algemene Po litiedienst de hoofdinspecteur A. F. Suu- rendonk, iedere week in de Bibliotheek op het Nassauplein zelf geeft. Voor de heer Suurendonk is de Engelse bobby, de vriendelijke politie-agent, die onder alle omstandigheden correct is, de ouden van dagen en de kinderen beschermt en de vreemdelingen beleefd ten dienste staat, het ideaal. Zeker, de naam van de Nederlandse agent is niet slecht, maar na de bezettingstijd is een training volgens het Engelse systeem noodzakelijk gebleken. De Speciale Brigade op mars. „Agenten moeten geen bekeurings automaten zijn", zegt de heer Suuren donk, „zij moeten integendeel zoveel in zicht krijgen, dat zij met een kwinkslag en een verstandig woord de situatie beheer sen en zo mede tot een goede geest onder de burgerij bijdragen. De tijd dat een agent werd ingestampt: „Voor alles moet ik namen hebben voor het rapportenboek" is voorbij. En deze overtuiging vormt de grondslag van de „politie-paedagogie", die op het lesrooster staat. Engelse stijl Niet minder belangrijk is de militaire training onder de hoofdagent V. G. Kok huis en agent R. v. d. Berg. Beiden waren, voor zij in dienst der politie traden, ser geant-instructeur op een Stormschool en Kokhuis die zijn grootste bekendheid dankt aan het feit dat hij 's Zondags het „Haarlem"-doel schoon houdt kan op een rijke militaire ervaring bogen: tijdens de oorlog was hij in Engeland en de lucht landingen bij Arnhem en Walcheren maak te hij allebei mee. Deze militaire training moet de politiemannen werkelijk „all round" maken, zo. dat zij niet met de han den in het haar staan, wanneer zij werke lijk in een toestand geraken, waarin zij met woorden alleen niets bereiken kunnen, Dan zullen zij door gedisciplineerde, vast beraden houding en een „vakkundig" op treden respect moeten afdwingen. Maar de opleiders beseffen dat dan iedere gelijkenis met het Duitse systeem vermeden moet worden: Kokhuis en Van den Berg staan door hun ervaring borg voor een „Engelse stijl". Grote medewerking wordt ondervonden van de commandant en een officier van de Stormschool, die voor de exercities ter be schikking staat. Voor sportbeoefening zwemmen cn volley ball is een ruime plaats inge ruimd; brigadier Van Soest volgt de cur sus van het Sportleidersinstituut op „Duin- lust", zodat de Haarlemse politie de be schikking krijgt over een permanente spox-tleider. De „jongens" zelf hebben erg veel pier zier in de opleiding. ,,Stx-aks kan ik een olifant over een sloot gooien!" kondigt er een aan en inspecteur Davidson consta teert met voldoening: „Ik ben in twee we ken zeven pond afgevallen, maar je blijft er fit bij". Op 17 November eindigt de training en woi'dt de „.Speciale brigade" aan het Hoofd der politie gepresenteerd. Maar zij blijft niet de enige: het ligt in de bedoeling in de nabije toekomst nagenoeg het gehele corps op deze wijze te scholen, opdat Haarlem de beschikking zal krijgen over een politie, die volkomen paraat en voor haar taak be rekend is. Deel van goederentrein ontspoord bij station Velsen Vlak bij het station Velsen zijn van middag om half één de locomotief en twee wagons van een met ijzererts voor de Hoogovens geladen goederen trein van 44 wagons ontspoord. De rails werden hierbij over een lengte van circa tien meter vernield. Op het te 'sGravcnhage gehouden examen uitgaande van de Nationale Organi satie voor Beroepsgoederenveiwoer Weg transport behaalde de heer W. Houtkooper Jr. uit Haarlem het vakdiploma voor het Beroepsgoederenvervoer langs de weg met lof der examencommissie. Hel woord is aan Hoeoelen sterven voordat zij ccn reis om zichzelf hebben gemaakt! Geen run op de suiker De vx'ije verkoop van suiker en ver snaperingen, die vanmorgen is begonnen, heeft nergens geleid tot een bestemming der levensmiddelenbedrijven. Wij hebben vanmorgen geïnformeerd in Haarlem, Amsterdam, Nijmegen en Alk maar en overal was het hetzelfde beeld: de huismoeders mochten al eens een pondje suiker, een potje jam of een blik stroop meer dan gewoonlijk mee naar huis nemen, van een „wilde" inkoop of van een ham ster-stemming was niets te bespeuren. Ook de voorraden by de détaillisten, ten minste wat suiker en suikerwerk aangaat, bleken voldoende te zijn. Alleen in de af deling chocolaterie wordt schaarste ver wacht, daar er te weinig cacao wordt ge ïmporteerd. Een van onze deskundige zegslieden voorspelde na Januari van het volgend jaar prijsdaling van suiker en suikerwerk omdat het aanbod de vraag zou blijven overtreffen. Sovjet-Unie op slinkse wegen Naar „Journal of Commerce" uit Washing ton verneemt, stelt de Sovjet-Unie opnieuw pogingen in het werk om voorraden te vor men van in de V. S. beschikbare belangrijke strategische materialen door gebruikma king van de bemiddeling van Zwitserse importeurs. Deze pogingen zijn aan het licht gekomen door een onderzoek dat in de V. S. is ingesteld naar opmerkelijk grote Zwitserse aanvragen voor uitvoervergun ningen voor weinig bekende, doch belang rijke materialen, die in de V. S. ruimschoots voorhanden zijn, doch waaraan in de Sovjet-Unie tekorten bestaan. Expeditie keert naar huis terug Uit een bericht van de speciale Belga- correspondent aan boord van de „Scaldis", het schip, waarmee de diepzee-expeditie van de professoren PiccardCosijns bij de Kaap Verdische eilanden vertoeft, blijkt dat de expeditie tot een einde is gekomen. Reeds tijdens de bemande proefneming op geringe diepte (25 meter) was gebleken dat de technische installatie van de stalen kogel niet aan alle eisen voldeed en dat het. alvorens over te gaan tot de afdaling naar de vooi-genomen diepte van 4000 me ter, noodzakelijk zou zijn ingrijpende ver anderingen aan te brengen aan het duik- apparaat en in het bijzonder aan de met benzine gevulde tankdrijvers, die de stalen kogel na de duik weer naar boven moeten brengen. Niettemin heeft men vooi; de kust van het eiland Sao Thiago, in de Kaap Verdische Archipel, nog een onbemande afdaling van de stalen kogel verricht tot op een diepte van 1400 meter. Hoewel de nauwkeurige resultaten hier van nog niet bekend zijn, mag uit het be richt van de Belga-correspondent worden geconcludeerd, dat deze dusdanig zijn dat thans definitief van verdere pogingen om naar de diepte der zeeën af te dalen moet worden afgezien en de „Scaldis" naar Bel gië zal terugkeren. De leden der expeditie zouden in ieder geval de overtuiging zijn Superfort neergestort; achttien doden Een superfort van de Amerikaanse lucht macht is neergestort in de zee nabij de Azorenbasis Lagens. Achttien personen kwamen hierbij om het leven. Twee wer den gered. Het neergestoi-te toestel was op weg naar de thuisbasis MacDill in Florida na een oefenpexuode in Engeland van drie- en-een-halve maand. Langzaam herstel in Frankrijk De Franse minister van Industrie, Robert Lacoste, heeft in een radiotoespraak voor speld, dat de Franse steenkoolmijnen te gen het begin van de volgende week weer in volle productie zullen zijn. De mijnsta king is zo goed als geëindigd. Er werden in verschillende mijn'en echter sabotage daden gepleegd. Ook aan eigendommen van wex-kwilligen wordt schade toegebracht. De bij de CGT aangesloten vakvereni ging van de Franse spoorwegarbeiders heeft een referendum geliouden over een „waarschuwingsstaking" van 24 uur. De spoormannen stemden aldus: 1.666 „tegen en 1.063 voor staking. De scheepsofficieren te Marseille stem den ook. Zij kwamen tot de conclusie dat er een ïxationale staking moest worden ge organiseerd. Narrow escape voor Truman in Ohio In Ohio heeft Truman gewonnen met 1.461.476 stemmen van Dewey met 1.443.025 Deze staat heeft 25 kiesmannen voor Tru man aangewezen. Volgens de laatste uitslagen, waarbij bijna 95 procent stemmen geteld waren is de stand: Truman: 22.642.357 Dewey20.786.173 Wallace 1.065.477 Thurmond 921.477 In de Senaat kregen de democraten 54 zetels, de republikeinen 42. De democraten hebben 9 zetels gewonnen. In het Huis van Afgevaardigden is over 5 der 435 zetels nog niet beslist. De democraten hebben 261 ze tels tegen de republikeinen 168. De Ameri kaanse Laboxxr-partij heeft 1 zetel. Winst voor de democraten 74. „De democraten hebben gewonnen en de democraten zullen de arbeiders hun rech ten terugschenken", zo' verklaarde John Lesinski, die voorzitter van de Arbeids commissie van het Huis van Afgevaardig den zal worden. Lesinski deelde mede, dat hij een wets ontwerp uitwerkt, houden'de afschaffing van de wet Taft-Hartley en dat hij dit ont werp binnenkort bij het Huis van Afge vaardigden zal indienen. toegedaan dat het voortzetten van de af dalingen onder de gegeven omstandigheden hun leven in de waagschaal stelt. Naar mag worden aangenomen zullen beide geleerden hun plan om de bodem der zee te onderzoeken, niet opgeven en zullen zij, nadat hun stalen kogel de nodige wij zigingen zal hebben ondergaan, opnieuw een expeditie inrichten. „Dag van het broodgraan" De laatste dag van de brooddistributie was tot „dag van het broodgraan" gepro- moveerd en deze gelegenheid was van bak kerszijde aangegrepen, om het vijftigste schip met „Marshallgraan", de „Jefferson City Victory", met enige feestelijkheid binnen te halen. Het hoofd van de E. C. A,- mission in Nederland, mr. John D. Hump- stone, was speciaal naar Rotterdam geko men om de lading van 3000 ton over te dx-agen aan 't Voedselvoorzienings-import- bureau. Dit overdragen moest echter symbolisch geschieden, omdat het. van New York ko mende schip niet op tijd arriveerde. Er was echter nog een zakje broodgraan van een vorige zending over en dit heeft de heer Humpstone aangeboden aan de heer J. Ver- hage, directeur van het Voedselvoorzie- nings-importbux*eau. De heer Verhage overhandigde het zakje graan aan de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Nederlandse Bakkerij Stichting. Deze wees er in een toespraak op, dat meer dan de helft van het brood in Nederland uit „Marshallgraan" is gebakken. Donderdagavond boden de verenigde bakkersorganisaties het hoofd van de E.C. A.-mission in Nedeidand, dc heer Valentine te 's Gravenhage een diner aan. Aanwezig waren ongeveer vijftig gasten onder wie ir. S. L. Louwes, directeur-generaal van de voedselvoorziening, dr. H. L. Groeneveld Meyer, directeur van de Middenstand en de heer C. J. Ulrich, voorzitter van de Bakkerijstichting. Dr. Groeneveld Meyer hield een toe- spraak in de Engelse taal over de betekenis van 't plan-Marshall voor de middenstand. Groot verlof voor enige groepen dienstplichtigen Het ligt in het voornemen van de minis ter van Oorlog, binnenkort regelen vast te stellen voor het verlenen van groot verlof aan dienstplichtigen, die niet buiten Europa dienen, ongeacht de lichting, waartoe zij behoren. Met ingang van 1 November 1948 is reeds groot verlof verleend aan de dienstplichtige soldaten en soldaten der le klasse, die vóór 1 Mei 1947 in werkelijke dienst zijn geko men en onafgebroken in werkelijke dienst zijn gebleven, of, in geval van ondei'breking van het verblijf onder de wapenen, op 1 November ten minste vijftien maanden in werkelijke dienst zijn geweest, indien zij behoren tot de 18 geoefende tirailleurcom pagnieën der territoriale bataljons of tot het geoefende gedeelte van de 6 stafcom pagnieën der territoriale bataljons, evenwel met uitzondering van de dienstplichtige chauffeurs en motorordonnansen, die nog niet kunnen worden vervangen door in op leiding zijnde dienstplichtigen van de ter ritoriale bataljons. Prinses Wilhclmina heeft op de te Apel doorn gehouden tentoonstelling „Het portret" een werk, „Honderdjarig vrouwtje", aange kocht van de Apeldoornse kunstschilder Wim Helder. KOUDERE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt. geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Wisselend bewolkt met voornamelijk in het Noordwesten van het land en kele buien. Matige- langs de Wadden- kust aanvankelijk nog krachtige wind, later overal afnemend en draaiend naar richtingen tussen West en Zuid. Iets kouder, vooral in de nacht. In het Zuid-Oosten van het land op enkele plaatsen vorming van nevel of mist. 6 November: Zon op 743 uur, onder 17.03 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1