Haarlems Dagblad Mandsjoerije had zijn „Duinkerken" voor de verslagen regeringstroepen Als Molotof beslist, hebben er al 27 functionarissen over gedacht Regering van Pasoendan acht de Haagse besprekingen niet bindend Goederentrein ontspoorde bij Velsense station 63e Jaargang No. 19Ö85 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel, Adv en Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct -Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 6 November 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 14,25. Franco per post i 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en <öprcrt)tc toaarlrtnortK' «Tourant (Xnno 1676) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Communisten slechts 60 kilometer van Nanking Evacuatie van Britten en Amerikanen Het officiële nieuwsagentschap der re gering heeft bekend gemaakt dat de vlucht-operatie der nationalistische legers uit de havenplaats Yinglcow in Zuid- Mandsjoerije voltooid is. De operatie vergde drie dagen en nachten en er werd daarbij gebruik gemaakt van een grote scheeps- tonnage. De troepen hun omvang werd niet [genoemd varen in Zuidwaartse richting naar een haven in Noord-Chïna, geëscor teerd door de marine. In een ander bericht wordt gezegd dat ■minstens een evacuatie-schip, aan boord waarvan zich nationalistische soldaten en 1,500 Chinese gevangenen zouden hebben bevonden, gezonken is door een te grote lading. De verliescijfers zijn niet bekend, doch men vreest dat zij hoog zijn. Amerikanen en Britten vertrekken. Negenhonderd Amerikaanse militairen hebben het bevel gekregen de gebieden van Sjanghai en Nanking te verlaten-en vierduizend andere Amerikaanse onderda nen kregen van de Amerikaanse diploma tieke autoriteiten de raad China zo spoedig mogelijk te verlaten. Naar vernomen wordt cle Britse ambassade in Nanking en Britse consulaat te Sjanghai hetzelfde advies verstrekken aan de Britse onder danen. Ongeveer 200.000 man communistische troepen bereiden op het ogenblik een aan val voor op de spoorwegcorridor tussen Nanking en Hsoechow naar het Noorden. Het schijnt dat de communistische troepen reeds binnen een afstand van zestig kilo meter van Nanking opereren. De aanval op Nanking zal volgens waarnemers gepaard gaan met een actie ten Zuiden van de Yangste en er wordt rekening mede ge houden dat dit reeds binnen veertien dagen zal geschieden. Schout bij nacht Oscar E. Badger, die ït bevel voert over de Amerikaanse West vleningsverschil tussen Westelijke bezetters Franse bezwaren ontmoeten geen begrip Volgens diplomatieke kringen te Londen Zouden de door de Franse generaal Koenig tijdens de besprekingen tussen de Weste lijke opperbevelhebbers in Duitsland ge uite bezwaren tegen het ontwerp van con stitutie voor West-Duitsland, dat thans door de vergadering te Bonn wordt opge steld, wel eens het voorspel kunnen zijn van ernstige meningsverschUlen tussen de Westelijke bezettende mogendheden over ie toekomstige eigendom van de industrieën van het Ruhrgebied. De Franse bezwaren betreffen toela ting van Duitse vertegenwoordigers uit Berlijn in het toekomstige West-Duitse parlement en het verlenen van zeggenschap over de belastingen aan de toekomstige fe derale regering. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Britse regering niet het Franse inzicht deelt, dat deze voor zieningen in strijd zouden zijn met de be sluiten der zes mogendheden, destijds te Londen genomen. Volgens gewoonlijk betrouwbare bron zouden Engeland en de Verenigde Staten van plan zijn komende week het beheer van de steenkool- en staalindustrie in het Ruhrgebied in Duitse handen te leggen en ook hiertegen verwacht met verzet van Franse zijde. Zwitserland wil zich niet binden aan V. S. kfbreken der onderhandelingen over Marshall-hulp verwacht De correspondent te Washington van de „New York Times" meldt, dat de Zwitserse legering na vele maanden van vruchteloze onderhandelingen met het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken ge weigerd heeft de bilaterale overeenkomst met de V.S. te tekenen, waarin de voor waarden voor de Amerikaanse hulp aan Zwitserland met betrekking tot het Euro pese herstelprogramma zijn vastgelegd, en die de ECA zou machtigen een missie in Zwitserland te vestigen. Volgens de correspondent van de „New York Times" kan binnenkoi-t een officiële bekendmaking van het afbreken der on derhandelingen worden verwacht. Naar Reuter uit dezelfde bron verneemt heeft Zwitserland zich op het standpunt gesteld, dat het wel aangesloten is bij de ding bij prof. T. W. Moody in Dublin, organisatie voor Europese economische sa- menwerking en in naam deel neemt aan het Marshall-plan,' doch dat het geen „hulp-ontvangend" land is en ook niet Voornemens is het te worden, zodat niet verwacht kan worden, dat het economische politieke verplichtingen tegenover de V.S. op zich neemt. Pacific Vloot heeft aangekondigd, dat zijn oorlogsschepen in Tsingtao zullen blijven. „Wij zijn hier om onze onderdanen te be schermen, ieder gerucht omtrent deelne ming van de Amerikaanse vloot aan de burgeroorlog is onwaar", aldus Badger. Berichten van nationalistische zijde mel den nog, dat de communisten hun offensief in de provincie Jehol begonnen zijn en dat een sterke eenheid de Zuidelijke buiten wijken van de hoofdstad Tsjengteh is bin nengedrongen. (United Press). Russisch excuus De fungerende Russische plaatsvervan gende commissaris voor Oostenrijk, gene- raal-majoor Tzinef, heeft Vrijdag zijn ver ontschuldiging aangeboden voor de behan deling van generaal-majoor Winterton, de plaatsvervangende Britse hoge commissa ris te Wenen, die door Sovjet-soldaten op een beledigende manier werd behandeld. Tzinef heeft bij een bezoek aan Winter ton verklaard, dat maatregelen waren ge nomen ter bestraffing van de schuldigen. Mislukte proef in Rusland j Russische „brievenhuss met atoombom? Het Franse blad „Figaro" publiceert on der copyright een verslag van een mislukte proef met atoombommen op een schier eiland in de Kaspische Zee. Naar het blad verklaart, is het verslag gebaseerd op de inlichtingen van een vroegere officier van de generale staf der Sovjet-Unie, kapitein Silof, die thans, als chemicus in Zuid-Ame- rika werkzaam is, nadat hij met valse pa pieren de Sovjet-Unie verlaten had. Volgens het artikel ontploften de bom men bij de proeven, die in Juni van dit jaar werden gehouden, te vroeg Bij de proeven waren aanwezig: maar schalk Stalin, maarschalk Timosjenko. de opperbevelhebber van het Sovjet-leger aan het Westelijke front tijdens de oorlog en maarschalk Voronof, een artillerie-expert, die bij Stalingrad heeft gevochten. De bommen waren gefabriceerd in Ster- litamak en in het Altai-gebergte. Zij zou den slechts 50 gram „atomisehe explosie ven" bevat hebben. De bommen waren te vroeg ontploft in deze zin, dat de technici verwacht hadden dat een vertraging zou optreden van 15 minuten. Hierdoor was het niet mogelijk gebleken over te gaan tot fabricage van „atomisehe tijdbommen", zoals voorzien was. Sterlitamak ligt in Europees Rusland, ongeveer 800 k.m. Noord-Westelijk van de Kaspische Zee. Het Altai-gebergte ligt in "entraal-Azië. Weet je nog toei oudje? Oudsirijders uit de Boerenoorlog konden hun hart weer ophalen aan de heldendaden van vijftig jaar geleden bij een reünie van deelnemers aan de veldslagen van Matabele- en Masjonaland, die in Londen werd gehouden. Onder de aanwezigen was cle 84-jarige majoor T. May (links), twee meter lang, die als 80-jarige vrijwillig dienst nam op een schip, dat tijdens de invasie munitie naar de Normandische kust vervoerde. De Graaf van Aihlone (rechts), liet zich deze gelegenheid om zijn oude strijdmakkers te ontmoeten, niet ontnemen. (Van onze correspondent te Parijs) In UNO-kringen hebben velen zich af gevraagd waarom er toch altijd zoveel tijd mee gemoeid moet wezen alvorens Wis- jinski een beslissing nemen kan. Bij de behandeling van de resolutie der „neutra len" inzake Berlijn gingen er vier dagen heen voor het bleek, dat de Rus niet aan de verwachtingen, die hij had gewekt, zou beantwoorden. Lag dat aan het impulsieve karakter van de Rus? Of mogelijk aan een trage telefoonverbinding met Moskou? Een plausibele verklaring is dezer dagen door een functionaris van de Quai d'Orsay verstrekt, aan wie de Franse minister van Buitenlandse Zaken had opgedragen het mechanisme der Russische diplomatie eens te ontleden. Hij kwam toen tot de conclusie dat Wisjinski pas een „beslissing" kan ne men, wanneer met inbegrip van mensen als Stalin en Molotof eerst 27 functio narissen in verschillende Sovjet-regionen tot een accoord zijn gekomen. Wisjinski zelf heeft bij dat overleg alleen een raad gevende stem als deskundige van Ameri kaanse aangelegenheden. De Russen lijden namelijk aan hetzelfde euvel, dat het Duitse leger en staatsbestel noodlottig is geworden en dat inhaerent is aan elke dictatuur: namelijk een zeer dras tische beperking van bet initiatief en de verantwoordelijkheid der uitvoerende amb tenaren, die hen in feite tot goedbetaalde loonslaven van de topleiding degradeert- Intelligente diplomaten als Wisjinski en Bogomolof, de Sovjet-gezant te Parijs, zijn zich die situatie zeer wel bewust. Dezer dagen had de Franse regering een hoge Geheim verdrag tussen Joegoslavië en Amerika? Het Milanese weekblad „Europeo" heeft bijzonderheden gepubliceerd van een „ge heim Joegoslavisch-Amerikaanse verdrag" volgens de bepalingen waarvan Joego slavië reeds doende zou zijn zijn zóne van Triëst te demilitariseren. Het blad noemt geen bron voor zijn publicatie. Het zegt, dat het verdrag is ondertekend door spe ciale afgezanten van de Verenigde Staten op het eiland Brioni en wel eind Septem ber j.l. Volgens het blad heeft Amerika van zijn kant toegezegd te zullen zorgdragen voor „absolute veiligheid" van Joegoslavië inge val dit land door de Sovjetunie of „een ander der landen van het Oostelijk blok" zou worden aangevallen. Volgens „Europeo" is er zelfs geen enkele Joegoslavische infanterie-compagnie in Triëst of Istrië achtergebleven. In de af gelopen weken zouden vijfduizend man schappen met uitrusting en al uit het ge bied vertrokken zijn met achterlating van slechts een twintigtal manschappen ter be waking van de lege barakken. „Luchtbrug" voor Israël uit Tsjechoslowakije? Een Israëlische oorlogsvlieger, die thans te Parijs vertoeft, zou verklaringen afge legd hebben over het bestaan van een ge heime „luchtbrug" tussen Israël en Tsje choslowakije, via welke hoeveelheden oor logsmateriaal het Israëlische leger bereikt zouden hebben. Twee Amerikaanse correspondenten be richten dat zij met de piloot een interview gehad hebben en een door hem onderte kende verklaring hebben overhandigd aan dr. Bunche, de fungerende bemiddelaar voor Palestina. Volgens de correspondenten zou voorts Sovjetrussisch personeel voor Israël werk zaam zijn. De „luchtbrug" zou haar startpunt heb ben op het vliegveld Cavetz in Tsjechoslo wakije en van Sovjet-Russische zijde wor den gesteund. Een tweehonderdtal piloten, merendeels Amerikanen, zou in dienst zijn bij een organisatie genaamd „Israëlische luchttransportgroep", om vliegtuigen, oor logsmateriaal en candidaten voor het leger van verschillende werelddelen uit naar Israël te brengen. De naam van de piloot, die uit de Israëli sche luchtmacht gedeserteerd zou zijn, wordt niet genoemd „ter voorkoming van eventuele représailles". Vrijspraak van Schacht vernietigd Het ministerie voor de Zuivering van Württemberg-Baden heeft de vrijspraak van dr. Hjalmar Schacht, de voormalige minister van financiën van het Derde Rijk, Vernietigd. Dit betekent, dat Schacht op nieuw aangehouden kan worden en berecht floor een ander zuiveringshof. De Amerikaanse militaire gouverneur van Württemberg-Baden, Charles Lafolette, iuichte de beslissing tot vernietiging van fle vrijspraak toe. „Deze flinke stap van de Duitse regering zal er veel toe bijdragen, aldus Lafolette, om het vertrouwen van de volken der democratische landen te verster ken, dat het volk van Duitsland zelf het virus van het nazisme kan en wil uitdrij ven". Nederlands meisje in Ierland dood gevonden In Dublin is het lijk gevonden van de 28- jarige Nederlandse A. M. N., negen dagen nadat ze aldaar uit Nijmegen was aan gekomen. De dood was te wijten aan shock en een bloeding van de polsen. Men denkt aan zelfmoord. Mejuffrouw N. was kortgeleden in be trekking gekomen als hulp in de huishou- Schoolmeesters hanteren de verfkwast Het personeel van de Christelijke School te Doesburg, welke dringend een nieuw verfje nodig had, ging naar het bestuur en zei: „geef ons verf, kwasten, ladders en vegers, want we zijn van plan grote dingen te doen. We willen de hele school verven." Onmiddellijk kwam het bestuur in vergade ring bijeen. Het initiatief der onderwijzers werd op hoge prijs gesteld. Men stelde zich in verbinding met een paar „echte schilders" om vakkundige voorlichting te verkrijgen enbinnen een iveek ging men aan het werk. Zelfs gedurende de paar dagen herfst- vacantia hanteerden de juffrouwen en mees ters de verfkwast. Ook de dominee, als voorzitter van het schoolbestuur, trok een lange stofjas aan, zwaaide met veger, stop mes en verfkwast en ivas een en al enthou siasme. - De jongens en meisjes stonden eerst met stomme verbazing dit alles aan te zien, maar hielpen toen flink mee om hun school op te knappen. Eis tot deelneming van de republiek Het Bandoengse blad „Persatoean" pu bliceert vandaag een geheim telegram van de regering van Pasoendan (deelstaat op Java) aan de Nederlandse regering. De tekst van het telegram luidt als volgt: „Het kabinet van Pasoendan in zitting bijeen op dertig October, besprekende het wetsontwerp bewindvoering Indonesië in overgangstijd, maakt naar aanleiding van het gehouden overleg met de fractieleiders van het parlement haar oordeel te dier zake als volgt bekend: a) De regering van Pasoendan, in overweging nemend het ka rakter van de besprekingen in Den Haag, beschouwt de besprekingen niet als voor beide partijen bindend, waardoor zij zich het recht voorbehoudt haar mening over het wetsontwerp kenbaar te maken, b) De regering van Pasoendan acht deelneming van de republiek aan de federale interim- regering een essentiële voorwaarde voor: 1) verkrijging van rust en orde over geheel Indonesië; 2) het verkrijgen van een snelle oplossing van het politieke geschil tussen Nederland en Indonesië. Bij het niet aan vaardbaar achten door de republiek van het ontwerp bewindvoering in overgangs tijd dient de kwestie nader te worden be keken. c) De regering van Pasoendan acht het noodzakelijk, dat zij inzage krijgt van het uiteindelijk wetsontwei'p dus nadat aan de hand van de bevindingen door de Ne- Memorandum van Spaak De Belgische eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken Spaak heeft een memorandum overhandigd aan de voorzit ters der katholieke en socialistische partijen dat als basis zal dienen voor de onderhan delingen, welke tot een voortzetting van de huidige regering zullen moeten leiden. Wat de koningskwestie betreft spreekt Spaak in dit memorandum de wens uit, dat rondom dit probleem de kalmte moet terugkeren. Inzake het schoolprobleem dringt de eerste minister aan op de vol ledige uitvoering van het in Mei van dit jaar tussen de twee partijen overeenge komen accoord. Met betrekking tot de financiële moei lijkheden stelt Spaak de instelling voor van een bezuinigingscommissie voor de overheidsuitgaven. Wat de sociale wet geving betreft wenst Spaak een rationali satie van het verzekeringswezen voor de arbeiders. De Belgische premier is van oordeel dat, alvorens hij een eventuele wijziging in zijn kabinet in overweging kan nemen, allereerst overeenstemming moet zijn ver kregen. Persoonlijk is hij geen voorstan der van een wijziging in zijn regerings ploeg, doch hij zal zich niet verzetten tegen de wensen van de beide regerings partijen. derlandse regering in het overleg met de republiek opgedaan, wijzigingen zijn aan gebracht voordat het aan de Staten- Generaal wordt aangeboden. Een toelich- tingsbrief volgt. (w.g.) De premier van Pasoendan Adil Poeradiredja. De correspondent van Aneta te Ban doeng meldt nader, dat de behandeling van een motie van wantrouwen, naar aanlei ding van dit telegram ingediend, in het parlement is uitgesteld tot Maandag. De heer Alben W. Berkleyde nieuwe democra tische vice-president der V.S. is ondanks zijn 71 jaren een zeer actief man. Hij is vooral be kend om zijn grappen. Toen hij het 80ste Congres opende, had hij een vers-gekweekte snor„Men heeft om veranderingen gevraagd", zo zeide hij, en op zijn snor wijzend voegde hij er aan toé: „Welnu, hier is er- alvast een." Dagorder van dr. Beel aan de troepen Dr. Beel richtte heden een dagorder tot de Nederlandse troepen in Indonesië, waar in hij als opperbevelhebber van de strijd krachten vroeg met hem het hoge doel indachtig te zijn waarop de inspanning ge richt is „tot het scheppen en verzekeren in Indonesië van recht en veiligheid als noodzakelijke voorwaarde zowel voor de geestelijke en stoffelijke welvaart voor allen, die hier leven en wei-ken als voor het leggen van een hechte grondslag, waar op Nederland en Indonesië in de toekomst kunnen voortbouwen". ambtenaar naar Bogomolof gestuurd om deze te polsen over de mogelijkheid van een zending veevoer ten gunste van de Franse landbouw. De Rus deelde de bezoe ker mee, dat hij niets beslissen kon en over de kwestie ook geen eigen opinie bezat. Op verder aandringen van de Franse afgezant viel Bogomolof uit: „Maar weet u dan niet, dat ik alleen maar als brievenbus fun geer?" Sedertdien wordt er in het Palais de Cbaillot veel over brievenbussen gemom peld. De ingewijden weten dat er in zulke gevallen over Russische diplomaten wordt gesproken Sjahrir over militaire actie Inzake de onderhandelingen tussen Ne derland en de republiek verklaarde Sjahrir aan de „Sinpo" dat de republikeinse rege ring van het begin af aan altijd rekening had gehouden met de mogelijkheid van een Nederlandse militaire actie, ofschoon zij op succes van de besprekingen hoopt. Voorts meende Sjahrir dat de beslechting door middel van oorlog slechts te aanvaarden is, wanneer geen andere weg meer open staat. De militaire toestand in de republiek is het zelfde gebleven. Het militair potentieel is niet verminderd door de communistische opstand, deze opstand heeft alleen op het algemene niet-militaire leven slechte in vloed uitgeoefend. Inzake de houding van de republikeinse partijen ten opzichte van de onderhandelingen, zei Sjahrir dat de eisen der verschillende partijen overeen stemmen met het regeringsstandpunt. De Nederlandse regering heeft reeds ingestemd met de republikeinse eisen aangaande de garantie van de immuniteit van de republi keinse delegatieleden, de teruggif te van het Pegangsaanpand en de intrekking van de uitwijzing van republikeinse ambtenaren. (Van bevoegde zijde vernam ANP, dat deze mededeling „praematuur" is. Beslis singen hieromtrent zijn nog niet genomen). Over eventuele militaire actie door de Nederlanders deelde Sjahrir nog mede dat de Nederlanders bij de militaire actie niet geheel Java, maar misschien slechts de steden zullen kunnen bezetten, vooral de bezetting van Sumatra is een zeer moeilijke opgave. Daarom zal de centrale regering haar taak in Sumatra voortzetten, mocht zij gedwongen worden Java te verlaten. Truman terug op het Witte Huis President Truman is Vrijdag in triomf in Washington teruggekeerd. In een toespraak vroeg hij om de medewerking van alle Amerikanen bij de oplossing van de grote vraagstukken, waarmede hij in de komende vier jaar te maken zou hebben. Truman voerde het woord op de trappen van het Witte Huis, nadat hij een ware zegetocht had gemaakt van het station naar zijn ambtsgebouw. Voordien had hij reeds een luidruchtige huldiging in ontvangst ge nomen op het station, waar alle locomotie ven in een cacophonie van gefluit uitbarst ten en duizenden schreeuwden en dansten toen de presidentiële trein binnenreed. Een band speelde „I'm just wild about Harry". Truman straalde letterlijk toen hij het per ron betrad en zich een weg naar de uitgang baande. Onder de tonen van de „Missouri Waltz" trad de president naar buiten om zijn zegetocht te beginnen naar het Witte Huis. Daar had zich een menigte van vele duizenden verzameld om naar de woorden van de herkozen president te luisteren. Velen waren op de hekken rond het ge bouw geklommen om Truman beter te kun nen zien. Hij zeide: „Ik waaixleer deze warme, overweldigende begroeting. Dit kan een mens doen afvragen of hij de verantwoor delijkheid waardig kan zijn, die hem op de schouders wordt gelegd". Naast hem stond zijn deelgenoot in de overwinning, de tot vice-president gekozen Alben W. Barkley, die ook zijn aandeel in de huldiging had ontvangen. De president richtte zich tot hem en zeide, dat hij een gemakkelijker taak zou krijgen in het ko mende jaar wegens het democratische con gres en Barkley's bekwaamheid. Het woord is aan Pope: leder heeft juist zoveel ijdelhcid als hij verstand te weinig heeft. Twee politieagenten in Zwolle gearresteerd Zij hielpen bij het verkopen van gestolen stoffen In Zwolle zijn twee politie-agenten ge arresteerd wegens heling. Een brigadier is buiten functie gesteld, omdat hij zijn ambtsgeheim geschonden heeft. De Zwol lenaar G. P., in Augustus als politieman ontslagen, die de laatste maanden als tweede machinist op een kustvaarder tus sen Huil en Amsterdam voer, heeft met enige andere leden der bemanning in Enge land kamgaren stoffen gestolen. Deze stof fen werden door de kustvaarder naar ons land vervoerd en daarna door de dieven van Amsterdam naar Groningen gebracht. Hier werden de coupons in stukken van 3,50 meter gesneden. G. P en de Zwolse mevrouw D. van V. waren bij de verdeling der stoffen in Groningen aanwezig en na men daarna samen twintig coupons mee naar Zwolle. Bij de verkoop van de gestolen lappen zijn toen de politie-agenten W. L. IJ. en J. W. S„ oude relaties van G. P. inge schakeld. Men verkocht alle twintig lappen in Zwolle voor /'80,per stuk. De buiten functie gestelde brigadier H. D. is niet direct betrokken geweest bij de diefstal of heling, doch wel zijdelings. Tij dens het onderzoek in deze zaak is hij namelijk in contact getreden met de ge arresteerden en in gesprekken met hen heeft hij zijn ambtsgeheim geschonden. De in Zwolle verkochte stoffen zijn achterhaald. Maandag duurdere boter, jam en varkensvlees Melk een cent goedkoper Met ingang van Maandag 8 November worden nieuwe prijzen van kracht voor bepaalde levensmiddelen. De melkprijs voor de consument en de prijs voor uit melk vervaardigde producten als pap, yoghurt, en dergelijke gaat dan met 1 cent per liter omlaag, hetgeen zowel voor melk in flessen als voor los verkochte melk geld,t. De boterprijs wordt 23 cent per 250 gram hoger, zodat de nieuwe boterprijs voor boter van de prijsklasse 1 dan 1.12 per pakje van 250 gram is. Voor varkensvlees zullen de volgende maximumprijzen voor de consument gel den: fricandeau en magere lappen 3.40; carbonade 3.20: vers vet en mager spek, vette en kinnebaklappen 2.60; poulet en gehakt 2.20: poten en staarten 1.20; rauw vet 2.60, alles per kg. De prijzen van vleeswaren, waarin var kensvlees is' verwerkt, ondergaan een dien overeenkomstige prijsverhoging. Zo zullen de prijzen van Berliner, leverworst, lever kaas, bacon, blaasham, gekookte en ge rookte ham, rauwe ham, ontbijtspek, ge rookt spek en verse worst respectievelijk bedragen: 0.36, 0.52, 0.54, 0.59, 0.44 0.43, 0.37, 0.36 en 0.36, alles per L00 gram. De maximumprijzen voor huishoudjam 1 en huishoudjam 2 stijgen per 8 November 1948 met 5 cent per pot van 450 gram netto. De prijs van pruimenjam blijft onveranderd 0.53 per pot van 450 gram. Steunverhoging in Haarlem te verwachten De Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken van Amsterdam heeft bekend ge maakt, dat de uitkeringen voor steuntrek- kenden wegens het vervallen der regerings subsidies op verscheidene levensmiddelen, met een duurtetoeslag zullen worden ver hoogd. Deze bedraagt voor gezinnen met twee of meer personen een gulden, voor alleenstaanden drie kwartjes pi week. Naar wij vernemen is binnen enkele dagen ook in Haarlem door het College van B. en W. een beslissing over een toeslag voor de gesteunden te verwachten. Dat deze niet eerder is genomen, ligt aan het feit, dat de regeling voor de verhoging van de kinderbijslag nog niet bekend was. De richtlijnen hiervoor kunnen thans ieder ogenblik worden verwacht. Vrijdagmiddag liep de zware Amerikaan se locomotief NS 5102, die een trein van 44 w agens naar de Hoogovens trok, vlak voor cle overweg aan de Verloren van Themaat- laan in de nabijheid van het station Velsen- IJmuiden-Oost uit de rails. Het gevaarte vernielde de baan en de dwarsleggers over ettelijke meters en trok twee wagons even eens uit dc rails. Het ongeluk gebeurde di rect na het passeren van een wissel. Door het enorme gewicht van de lange trein kon de machinist zijn machine niet direct tot stilstand krijgen, zodat de schade vrij ernstig is. Onmiddellijk waren technici van de spoorwegen ter plaatse en werd be gonnen met het opruimingswerk. Het treinverkeer moest over enkel spoor worden geleid, zodat het aanzienlijke ver traging ondervond. Daar de overweg ge sloten bleef moest ook het wegverkeer worden omgeleid. Poolse illegalen waren opnieuw „illegaal" Zes leden van de illegale socialistische organisatie „Vrijheid, Gelijkheid en Onaf hankelijkheid" in oorlogstijd zijn Vrijdag voor een militair gerechtshof te Warschau verschenen. De groep, onder leiding van de voonnalige Poolse afgevaardigde en secre taris van de Poolse socialistische partij, Kazimier Puzak, wordt beschuldigd van samenzwering tegen de Poolse staat, spion- nage ten behoeve van „het leger van gene raal Anders in Groot-Brittannië" en ille gaal contact met de Poolse regering te Lon den tijdens de oorlog en uitgeweken socia listen. Buitenlandse correspondenten verkregen geen toegang tot het proces. Na een dag en een nacht van hard wer ken kon vanmorgen om half zevep het treinverkeer over beide banen weer nor maal doorgaan. Men heeft de zware loco motief met behulp van vijzels en takels weer in de rails weten te krijgen, nadat de trein bij gedeelten was weggerangeerd. Daarna is een nieuwe wissel voor het ver nielde exemplaar in de plaats gekomen, waarbij men de Velserbrug als draaischijf heeft moeten gebruiken. Nieuwe directeur van het Velsense Crematorium Tot directeur van het crematorium te Velsen werd in de plaats van de scheiden de heer J. van Dijk benoemd de adjunct directeur, de heer M. de Bruin. BIJNA OVERAL DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Koude en tamelijk heldere nacht met weinig wind en plaatselijk nachtvorst- Morgen geleidelijk toenemende bewol king, maar bijna overal droog weer. Meest matige wind, hoofdzakelijk tus sen Zuid en Zuid-Oost. Ongeveer de zelfde temperatuur 7 November: Zon op 7-45 uur, onder 17.02 uur Maan op 14.23 uur. onder 21-55 uur 8 November: Zon op 7.47 uur. onder 17.00 uur Maan op 14.46 uur. onder 23.09 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1