Haarlems Dagblad :)e Generaal D- Gaullisten veroveren meerderheid in Franse Raad der Republiek Tsjang Kai Tsjek: „Wij vechten door tot het bittere einde" Verlaging van inkomsten- en loon belasting wordt overwogen 13e Jaargang No. 19086 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Maandag 8 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt Oprcttjtc Iflatirlemsrtic Courant (Itnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE AMERIKAANSE verkiezingen zijn gisteren weer eens Franse verkie- ngen gevolgd. Ditmaal voor de Senaat. Zij aren aanvankelijk uitgesteld, maar die lanoeuvre werd niet gehandhaafd. Zij ■den zich als bijzonder belangrijk aanzien mdat de partij van de generaal Charles de aulle, de R.P.F. (Rassemblement du Peu- Ie Francais) voor het eerst deelnam aan verkiezing van een staats-lichaam en zij de gemeenteraadsverkiezingen al aan- énlijk succes had behaald. De verwachting, dat er iets bijzonders ibeuren zou, is bewaarheid. De partij an de generaal is, verreweg de sterkste in Senaat geworden en de kans is zelfs niet Itgesloten dat zij er tenslotte met steun aanhangers in andere partijen een llsjrekte meerderheid in zal behalen. De ommunistische Partij en de M.R.P. (Ka- jolieke democraten) hebben beide een ge- eldige nederlaag geleden. Het resultaat deze verkiezing heeft de kans, dat de aulle spoedig aan het bewind zal komen, oot doen worden. De oude Senaat telde 315 leden. Daarin aren 27 Communisten, 22.8 M.R.P., ,6% Socialisten, 13.3% Radicalen en ,4 verschillende rechtse groepen. De nieuwe Senaat zal 320 leden tellen, isteren werd gestemd voor de bezetting in 269 zetels. Voor de overige 51 móet og later in de koloniën en door kiezers „in verstrooiing" worden gestemd. Op het oment dat dit geschreven wordt is het sultaat van 264 zetels bekend. Daarvan ibben de Gaullisten er 114 verkregen 13,2%). Hun secfetaris-generaal, Jacques mstelle, verzekert dat nog 25 gekozen den van andere partijen schriftelijke in- smming met hun beleid hebben betuigd, it is merkwaardig, want waarom dienen zich dan nog voor andere partijen aan? 8ar Franse politieke crises in het ver den hebben nog wel merkwaardiger ver- hijnselen opgeleverd. Als Soustelle's ver kering tenvolle juist is zouden de Gaullis- n,op het aantal van 264 gekozenen al een eine volstrekte meerderheid (139) heb- n. De Communisten hebben maar 16 zetels haald en zijn dus teruggelopen van 27 e sterkste partij in de oude Senaat) tot :chts 6 van het thans gekozen grote ntal leden. Met de M.R.P. is het even ;cht gegaan; zij is van 22.8 in de oude maat tot 5.3 gedaald. De Socialisten arentegen hebben maar een kleine ach- mitgang te boeken (van 19.6 tot 17.4 de Radicalen hebben zelfs vooruitgang maakt (van 13.3 tot 16.2 In de oude naat hadden de'huidige regeringspartijen, Tróisième Force" of wel de Derde icht, met 55.7 van de zetels de meerder- id. Zij zijn nu, tengevolge van de zware ■derlaag van de M.R.P., tot 39 terug lopen. Ook dit kenmerkt de betekenis n de overwinning van de Gaulle en men 0 er nauwelijks aan twijfelen, dat als nu k verkiezingen voor de Nationale Ver- dering werden gehouden, zijn partij arin eveneens de sterkste zóu worden, ellicht zou zij zelfs, onder de invloed van ze Senaats-uitslag, een volstrekte meer- rheid verwerven. Om een nauwkeurig beeld van de nieuwe uatie te krijgen zullen wij nog even de lalen der uitgebrachte stemmen af moe- n wachten. Het Franse kiesstelsel is in- ]wikkeld en niet aan volstrekte evenredig- id gebonden. Het is daarom niet te ver achten dat het aantal stemmen op de mmunisten van 27 tot 6 zou zijn cuggelopen. Dat dit met hun zetels wel it geyal is bewijst evenwel al. dat zij ook hun stemmentotaal een geduchte klap oeten hebben gekregen. En de morele uit- erking zal groot zijn. Ten aanzien van de naat is er geen sprake meer van drie achten de communisten zijn tot een eine fractie teruggebracht. Het feit be- stigt de overtuiging, steeds door kenners n de Franse verhoudingen geuit, dat het anse communisme niet wortelt in een epe ideologische overtuiging en dat zijn llhang voornamelijk bestaat uit mensen e ontevreden zijn mét de heersende toe anden en dit in de meest-linkse vorm te innen willen geven. Intussen hebben an- ren, die hun ontevredenheid in de meest- zhtse vorm wensen te uiten, zich in massa hter de Generaal geschaard. Waarmee ik s zeggen, dat men in het sterk-individua- 5 üsche, in de Westerse democratie ge rende Franse volk evenmin toewijding n een dictatuur-van-rechts als aan een A in links moet veronderstellen. De Gene er* al beseft dit blijkbaar volkomen; hij heeft N& n ook steeds verzekerd dat hij een demo- Jfptiseh bewind zal voeren. De vraag evenwel of hij, als hij eenmaal aan de acht komt. daartoe in staat zal zijn: of de vainstandigheden en vooral zijn eigen com- anderende generaals-natuur dit nog mo- lijk zullen maken. Daar twijfelen velen n en herinneren zich Louis Napoleon" inaparte, die een eeifw geleden de eed legde op de Grondwet der Tweede Re- ibliek en binnen drie jaar dictator, bin- n vier jaar Keizer Napoleon III was. Keizer van Frankrijk zal de lange gene- al wel niet worden. Maar of he niet een autocratisch bewind zal komen, :tzijn voornemens om de regeringsmacht 1.8 versterken en die van het parlement te tminrlereri, is een andere vraag. De Se at heeft, naast de Nationale Vergadering, jar zeer beperkte bevoegdheden. Hij zal ar evenwel geducht in haar arbeid kun- n hinderen. Waartoe moet dit leiden? de Gaülle de verleiding van een staats- eep die Louis Napoleon indertijd op psychologische moment waagde, en "armee later de generaal Boulanger jihtte tot zijn kans voorbij was kun- tweerstaan? R. P. De UNO vraagt uitstel van executies in Griekenland De UNO heeft gisteren een beroep op de lekse regering gedaan om de doodvon- sen tegen tien Griekse vakbondsleden ^hedenochtend voltrokken zouden wor- 1, op te schorten. De president van de semblée, Herbert Evatt, stuurde een ietreffend telegram aan koning Paul Griekenland en premier Themistocles. Volgens mijn persoonlijk oordeel zou voltrekking der vonnissen op dit tijd- 1 ernstig de verzoeningspogingen belem- en welke kunnen resulteren in duur- voordeel voor Griekenland en het iekse volk", zo telegrafeerde Evatt. Uit Athene werd heden bericht dat de odvonnissen inderdaad zijn opgeschort, egens de noodzaak tot „nader onderzoek.'^ M.R.P. en de Communisten lijden grote verliezen Ofschoon de definitieve samenstelling van de Franse Raad van-de Republiek nog niet bekend is, daar de cijfers uit sommige overzeese gewesten nog ontbreken, bestaat er geen twijfel over dat de Gaullisten ,er in geslaagd zijn in deze Franse Eerste Kamer een dusdanige meerderheid der zetels in te nemen, dat zij in sommige gevallen waarbij zij kunnen rekenen op de steun van enkele gematigde partijen een ab solute meerderheid in dit lichaam ver krijgen. Daar de Gaullistische R.P.F. haar aanhangers ook telt in de gelederen van andere partijen, geven de officiële cijfers van de verkiezingen een onjuist beeld van de verhouding die in de nieuwe4 Raad van de Republiek zal heersen. Van de 320 zetels, waaruit de Raad zal bestaan, worden er of ficieel 114 Öoor leden van de R.P.F. bezet, doch in werkelijkheid zullen er meer Gaul listisch gezinde senatoren zijn. De Katho lieke M.R.P. heeft een genadeslag gekre gen: zij hield 14 zetels van haar ooi-spron- kelijk aantal van 75 over. De communisten leden eveneens een geweldig verlies: 16 zetels behouden zij van de 85. De socialis ten kwamen op 46, zij hadden ér vroeger .61. De redicale groepering won vijf zetels en kwam tot 43. Het grootste deel van de leden van de Ra^d van de Republiek wordt bij getrapte verkiezing gekozen door het college van 100.011 kiesmannen, dat op 17 October is gekozen door de Franse departements- en gemeenteraden. Zondag werden 269 van de 320 leden van de raad gekozen, te weten 253 leden uit het moederland, Guadeloupe, Martinique, Frans Guyarïa en Réunion, 14 uit Algiers en 2 uit de in Tunis wonende Franse onder danen. Omstreeks 16 November zal de nationale vergadering uitmaken wie Indo-China (1), Marokko (3) en de in het buitenland ver blijvende Franse onderdanen (3) zullen vertegenwoordigen in de raad. De Nationale Vergadering wijst op die dag dus 7 leden van de raad van de republiek aan. De resterende 44 leden van de raad zul len omstreeks het eind van het jaar worden gekozen door de bevolking van de Franse koloniën. Voor deze laatste verkiezing zijn beslag heeft gekregen kan dus niet met zekerheid worden gezegd hoe de politieke constellatie in de raad zak zijn. De stemming begon in alle 89 Franse departementen om 9 uur 's morgens. De thans zittende raad van 315 leden is niet gekozen, maar twee jaar geleden benoemd, ten dele door de Nationale Vergadering, ten dele door de departementale raden en was dus een onjuiste afspiegeling van de politieke constellatie in Frankrijk. Hij was aldus samengesteld: Communisten 85, MRP 72, Socialisten 62, Rassemblement des Gauches (radicale groepen) 42, Onafhan kelijke Republikeinen 25, Republikeinse Vrijheidspartij 11, andere 18. De Raad van de Republiek heeft geen onafhankelijke wetgevende bevoegdheid en geen recht van veto. Wel kan hij het aannemen van een wetsontwerp vertragen. Indien de raad met een absolute meerder heid een m eerste lezing door de Nationale Vergadering aangenomen wetsontwerp af wijst, /dan heeft het in de Nationale Ver gadering in tweede lezing een absolute meerderheid van 316 of meer stemmen nodig om te zijn aangenomen. De Nationale Vergadering bestaat uit 620 leden. Wanneer men de secretaris van de R.P.F., Jacques Soustelle, mag geloven, dan is het cijfer voor de Gaullisten nog aan de lage kant. Hij beweert dat 121 der ge kozen senatoren schriftelijk hun instem ming hebben betuigd met de doelstellingen der R.P.F., die kunnen worden samengevat in het streven naar grondwetsherziening en algemene verkiezingen. Onze correspondent te Parijs telefoneerde hedenmorgen: Naar aanleiding van de uitslag van de verkiezingen dient men in de eerste plaats op te merken, dat het hier indirecte ver kiezingen heeft gegolden, die de werkelijke verhouding in het land dan ook onvoldoen de weerspiegelen. Wat kunnen de gevolgen zijn van deze nieuwe overwinning van de Gaulle? De bevoegdheden van de Raad der Republiek zijn gering: deze Senaat heeft geen beslis- Morgen ontscheping van de „Waterman" Het troepen transportschip „Waterman" wordt in de nacht van Maandag 8 Novem ber op Dinsdag 9 November met 300 uit de tropen terugkerende militairen aan boord in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping begint Dinsdagmorgen te negen uur. Kardinaal de Jong onthulde Zaterdag in Utrecht voor de Sint Martinuskerk een ruiterstandbeeld van de patroon der stad, Sint Martinus Zijne Eminentie zegent het standbeeld. sende macht, doch kan alleen de wetgeven de vergadering verzoeken wetsvoorstellen, die haar ter overdenking worden toegezon den, op bepaalde puntende herzien. Men verwacht echter, dat de R.P.F. in de Senaat thans met systematische obstructie elk initiatief van de Assemblée zal gaan torpederen en dat deze obstructie uitein delijk tot ontbinding van het parlement zal moeten leiden. Het verdere scenario is be kend: nieuwe directe verkiezingen zullen de Gaulle de beslissende overwinning moe ten bezorgen, waarna de vrijheid van-han delen hem zal zijn gegarandeerd. De morele nederlaag van de Derde Macht werd nog geaccentueerd door het feit, dat de enige twee ministers, die in het tournooi hebben meegestreden die van Voedsel voorziening en Financiën beide zijn ver slagen. Als eerste reactie verwachten velen dan ook een interne wijziging in het kabinet van Queuille. Twee vliegtuigongelukken Eén dode Een Amerikaanse Skymaster van de lucht brug is bij Fassberg (Britse zóne) neerge stort. Volgens de eerste berichten is niemand om het leven gekomen. Het ongeval ge schiedde, toen het toestel terugkeerde van een vlucht naar het vliegveld Gatow te Berlijn. Ongeveer 50 mijl ten Noor'den van Mel bourne is een Dakota van de Australische nationale luchtvaartmaatschappij" tegen gen berg gevlogen. Negentien passagiers en een stewardess werden gered. Naar gemeld wordt, kwam de piloot om het leven. Zal generaal Clay worden teruggeroepen In Washington gaan geruchten dat Tru man binnenkort zal overgaan tot aanstel ling van een nieuwe militaire bevelhebber der Amerikaanse zóne in Duitsland; genef raal Clay zou dan een post in Washington krijgen. Het is bekend dat Clay aanhanger van Dewey was en Trumans politiek niet in zijn smaak viel. Clay heeft Truman geen gelukwens bij zijn herverkiezing gezonden. „Ik ben een displaced person", verklaarde Dr. van Mook, de afgetreden luitenant gouverneur- generaal, die Zaterdagmiddag uit Indonesië op Schiphol arriveerde, lachend tot de talrijke journalisten. DE STRIJD IN CHINA Andere Chinese nationalistenleiders pogen tot overleg met de Roden te komen Generaal Tsjang Kai Tsjek heeft van daag te Nanking verklaard, dat de oorlog met de communisten „tot het, bittere einde zal worden uitgestreden". PÏij wees alle opmerkingen over vredes-onderhandelin- gen van de hand. „Er bestaat geen grond voor een compromis", aldus zeide hij op een vergadering van de Kwomintang (Centrale Chinese regering). De situatie in China is thans als volgt: Twee communistische legers een van twintigduizend man en een ander van vijftienduizend man trekken thans uit Mandsjoerije Zuidwaarts op over het „Nie- Minister Stikker bleef in Batavia Een geheimzinnige brief uit Djokja Heden vertrokken de adviseurs van mi nister Stikker, die gisteren uit Djokja te Batavia waren teruggekeerd, wederom naar Djokja voor het voeren van verdere besprekingen. Minister Stikker keerde Za terdagavond na een bezoek van twee en een halve dag aan Djokja te Batavia terug. Hij deelde toen aan dê pers mede, dat hij het voornemen had, Zondag weer naar Djokja te vertrekken. Zijn vertrek werd echter uitgesteld in verband met een op Zaterdagavond door de heer Cochran ont vangen republikeins document, dat over leg met de Nederlandse regering nood zakelijk maakte. Een republikeinse woordvoerder te Ba tavia deelde aan Aneta mede, dat het repu blikeinse document door het lid van de republikeinse delegatie prof. Soepomo, die Zaterdag met minister Stikker naar Bata via vloog, aan de heer Cochran ter hand was gesteld, die het door gaf aan de Ne derlanders. De woordvoerder verklaarde, dat een en ander op een misverstand be rustte en voegde eraan toe, dat dit misver stand thans was opgehelderd. Hij kon over de inhoud van de betrokken brief geen mededelingen doen. Wegens een receptie, die dr. Beel morgen avond ten paleize houdt, „mede in verband met de tegenwoordigheid van de minister van Buitenlandse Zaken", wordt het waar schijnlijk geacht, dat minister Stikker in ieder geval niet voor Woensdag naar Djokja zal terugkeren. Dr. Van Mook in Nederland Zaterdagmiddag arriveerde op Schiphol dr. H. J. van Mook. De afgetreden luite nant-gouverneur-generaal werd verwel komd door de adjudant van de Koningin kapitein J. C. Bührmann, de minister-pre sident W. Drees, minister Götzen, oud minister prof. dr. J. H. A. Logeman en de consul-generaal der Verenigde Staten, Jesse F. van Wickel. Tot de talrijke journalisten zeide hij: „Ik ben een „displaced person", vraag mij niet wat mijn plannen zijn. Ik heb er geen. Voorlopig blijf ik twee weken in Amster dam en wat er dan gebeurt weet ik nog niet". Dr. Van Mook wenste zich nietuit te laten over de politieke situatie in Indonesië. mandsland" bij de Grote Muur, naar de provincie Hopei. Een derde legermacht van onbekende sterkte heeft Foe-Ning bereikt ten Noorden van de belangrijke stad Tsjang-Li aan de' spoorlijn PeipingMoekden. De nationalisten zijn te Tsjang-Li de overblijfselen van het 62ste leger aan het verzamelen tegen de communistische troe pen, die zich langs de Grote Muur be wegen. In Sjanghai gaat men een volkstelling houden teneinde een distributiesysteem te kunnen invoeren. Vrijwel alle Amerikaanse katholieke missionarissen en vrouwelijke religieuzen te Sjanghai, ruim zeventig in getal, hebben besloten, tegen het' advies van het consulaat in, de stad niet te ver laten. Volgens Chinese persberichten zouden Chinese leiders pogingen tot vredesonder handelingen in het werk stellen. Generaal Tsjang Tsji-Sjoeng, regeringscommandant in Noord-West China, die een van de wei nige hoge functionarissen zou zijn „waar in de communisten vertrouwen stellen", zou volgens het katholieke blad Yi-Sji-Pao gesproken hebben met Tsjang Kai Tsjek, de Amerikaanse en de Sovjetrussische am bassadeur te Nanking. Sjao Li-Tze, voormalig Chinees ambas sadeur in de Sovjet-Unie, die beschouwd wordt als bemiddelaar tussen regering en communisten, is Zondag per vliegtuig naar Lantsjow gegaan in de provincie Kansoe aan de grens van Tibet en Mongolië. Men verwacht, dat hij van daar uit contact met de communisten zal zoeken. Chinese regeringscrisis geëindigd Naar men aanneemt is de Chinese re geringscrisis thans geëindigd door d^ toe zegging van Wong Wen Hao, in functie te zullen blijven ais minister-president. Men gelooft, dat ook de andere ministers, die en bloc aftraden, nu in functie zullen wil len blijven, met uitzondering van de minis ter van Financiën, Wong Yoen Woe. Een honderdtal Chinese professoren te Nanking heeft een rechtstreeks beroep ge daan op Tsjang Kai Tsjek en de com munistische leider Mao Tse Toeng om een einde te maken aan de strijd door onder handelingen over een vreedzame regeling en de vorming van een coalitieregering. MIJNWERKERSSTAKING IN AUSTRALIë De Australische landbouwers zijn niet in staat de tarweoogst binnen te halen, daar hun opslagplaatsen vol graan liggen, dat niet weggevoerd kan worden ten gevolge van een mijnwerkersstaking in South Wales. De staking heeft een verlammende invloed op het vervoer. De grote „New castle Steelworks" zouden vandaag sluiten. De Australische huisvrouwen beginnen voedsel-in-blik in te slaan. Chifley, de Australische premier, verklaarde in het huis van Afgevaardigden, dat de mijn werkersstaking „een schande betekent voor de vakverenigingsbeweging". Het gold hier slechts een prestige-kwe^ie. Een aanbod om de zaak te regelen had aan vaard moeten worden. Octoberrevolutie herdacht Het woord is aan op Rode Plein te Moskou Zondag heeft het Russische leger met zijn lichte en zware wapenen voor de leden der SovjetJ-regering gedefileerd op het Rode Plein te Moskou. Ook Stalin was aan wezig. Zware bommenwerpers en straal jagers vlogen over het plein. Maarschalk Timosjenko leidde de parade en hield een toespraak, waarin hij opwekte tot grotere inspanning van alle Sovjet-militairen om hun training te vervolmaken. Na de mili tair! rv.rade kwamen de arbeiders, de jeugd en de boeren aan de beurt, die in optocht voorbijtrokken. In alle Russische ambassades over de hele wereld hebben feestelijke bijeenkomsten plaats gehad ter herdenking der October- gebeurtenissen, waarbij Westelijke diplo maten waren uitgenodigd. In Moskou had een grote viering plaats in het Bolsjoithea- ter, waar Molotof het woord voerde en de gebruikelijke balans opmaakte van Russi sche successen en Westelijke mislukkingen op politiek, economisch en agrarisch gebied. Schacht moet weer zitten Te Hannover is officieel medegedeeld, dat de regering van Württemberg-Baden- de autoriteiten van Saksen schriftelijk ver zocht heeft Hjalmar Schacht, voormalig president van de Duitse Rijksbank, die van oorlogsmisdaden en nazi-sympathieën werd vrijgesproken, opnieuw in arrest te stellen. Schacht kon nog niet gearresteerd wor den, omdat de brief nog onderweg was en er geen arrestatiebevel wat uitgevaardigd, zo verklaarde de minister voor de zuivering van Saksen. Karl Hoffmann. Men verwacht dat Schacht nog tenminste twee dagen in vrijheid zal blijven. De wijsheid is niets anders dan de wetenschap van het geluk. Loonbijslag voor gemeente- personeel Aan een deel van het Rijkspersoneel wordt een bijslag op het salaris of loon uit gekeerd wegens de verhoging van de kos ten van levensonderhoud, voortspruitende uit de vermindering der subsidies op levensmiddelen en brandstoffen. De regering heeft een dringend beroep gedaan op de gemeentebesturen, om ook aan het gemeentepersoneel een dergelijke bijslag te verlenen. Het is de bedoeling dat de toekenning' van de bijslag generlei in vloed zal uitoefenen op de toepassing van de gemeentelijke bezoldigings- of loon regelingen en dat de toelage, welke in be paalde gemeenten volgens de z.g. „mild heidsclausule" voor werklieden toepassing vindt, geen vermindering ondergaat. Ondersteunden. De minister van Binnenlandse Zaken heeft voorts in een brief aan de gemeente besturen de verwachting uitgesproken, dat zij maatregelen zullen treffen, opdat de ondersteunden ingevolge de Armenwet niet in een nadeliger positie zullen komen te verkeren dan voor de prijsverhogingen het' geval was. In Doetinchem zijn meer dan dertig per- s'onen gearresteerd, die betrokken zijn bij clandestine slachtingen. Herziening der fiscale winstbepaling De minister van Financiën heeft in de Memorie van Antwoord op de financiële beschouwingen der Tweede Kamer mede gedeeld, dat hij voornemens is een ver laging van bepaalde belastingen te bevor deren. De minister acht het noodzakelijk, te komen tot een verlichting van de inkom sten- en loonbelasting voor de lagere en middelmatige inkomens, onder andere door een verhoging van het belastingvrije mini mum en van de primaire kinderaftrek. Voorts overweegt de minister een herzie ning van de fiscale winstbepaling, door voor bepaalde bedrijfsmiddelen de fiscaal toe laatbare afschrijvingen te verhogen. De overwogen belastingverlichtingen hebben de minister aanleiding gegeven zich te beraden over de verenigbaarheid van deze voornemens met de inhoud van het dekkingsplan voor de uitgaven inzake ma teriële oorlogsschaden. Het dekkingsplan voor de uitgaven inzake materiële oorlogsschaden bevat namelijk een reeks van belastingverhogingen, als mede een nieuwe belasting.- Een zeer belangrijk aandeel in de ge raamde opbrengst van het dekkingsplan levert een verhoging van de Omzetbelas ting. Deze verhoging bestaat in een wijzi ging van het algemene tarief van 3 in ZV2 pet. De bestaande vrijstellingen voor be langrijke levensbehoeften zullen worden gehandhaafd. De verhoging van de kosten van levensonderhoud, welke uit de tot standkoming van deze maatregel zal voort vloeien, kan worden geschat op Vz 1 pet. voor de lage inkomens-groepen en op 1 a lVz pet. voor de hogere inkomensgroepen. Deze verhoging van belastingdruk zal ruim schoots gecompenseerd kunnen worden door de voorgenomen matiging van het tarief van de Loonbelasting en van de In komstenbelasting. Meer dan een millioen voor het kankerfonds Comité verwacht meer bijdragen Aan het bijeenbrengen van het Nationale Huldeblijk, het fonds, dat door Koningin Wilhelmina is bestemd voor de kanker bestrijding, hebben 2V2 millioen Neder landers medegewerkt door het kopen van het bekende jubileumsinsigne. Ook hebben duizenden landgenoten en vele in Neder land gevestigde ondernemingen en organi saties door extra bijdragen het fonds ver sterkt. Er is reeds meer dan een 1.000.000 bijeengebracht, doch dit bedrag kan nog aanzienlijk groter worden. Het Uitvoerend Comité doet een beroep op de talrijke landgenoten, die zich tot nu toe afzijdig hebben gehouden of zich heb ben beperkt tot het kopen van een jubi leumsinsigne, om alsnog een bijdrage te storten op de postrekening van het Comité no. 26000. Ook postwissels worden gaarne ontvangen aan het Centraal Bureau van het Uitvoerend Comité, Herengracht 478 te Amsterdam. Jubileuminsignes zijn aan dit adres nog verkrijgbaar. Bedragen van 500 en hoger kunnen in geblokkeerd geld worden overgemaakt, als daartegen geen fiscale bezwaren bestaan. Ook in schrijvingen in het Grootboek 1946 kunnen aan het comité worden overgedragen. Trumans program Alben Barkley heeft op een persconfe rentie een opsomming gegeven van de punten van Trumans program. Truman zal volgens Barkley streven naar verzeke ring van volledige burgerrechten aan de negers en ander minderheden, intrekking van de arbeidswet van Taft en Hartley verzoeken en in principe 't anti-inflatiepro gram volgen, dat hij reeds aan het Congres heeft voorgelegd. Barkley zeide voorts ten volle te vertrouwen, dat het nieuwe Con gres genoeg gelden beschikbaar zal stellen om het Europees herstelplan gaande te houden en voorspelde, dat „de V.S. alles zullen doen wat zij kunnen om China in de huidige critieke situatie te helpen". In Washington verluidt dat Truman Marshall zou verzoeken, in functie te blijven. Een tweede belangrijk onderdeel van het dekkingsplan wordt gevormd do«r de Huur belasting en de daarmede samenhangende wijziging van de Personele Belasting. Hoe wel een geleidelijke aanpassing van de huren aan het sterk gestegen peil van de bouwkosten noodzakelijk is, maakt met het oog op het handhaven van een veranderde loon- en prijspolitiek het tijdstip en de grootte van de verhoging voor de regering een punt van nadere overweging uit. Bij nadere overweging heeft de minister afgezien van een belastingheffing op onroe rende goederen in de dode hand en van de heffing van dertig opcenten op de Ver mogensbelasting. Montgomery drie dagen in Nederland Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, voorzitter van het Comité van Opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West-Europese Unie, brengt van 912 November een bezoek aan Nederland voor het voeren van be sprekingen. Veldmaarschalk Montgomery wordt Dins dag om twaalf uur op het vliegveld Val kenburg bij Leiden verwacht. Hij zal ver gezeld zijn van zijn chef-staf, Major-gcne- ral Belchem en van Lieutenant-colonel Tweedie. Lord Montgomery begeeft zich na aankomst naar de Britse ambassade te 's Gravenhage, waar hij gedurende zijn verblijf in ons land de gast zal zijn van de Britse ambassadeur. Woensdagmiddag wordt de veldmaar schalk op het ministerie van Oorlog ont vangen door minister mr. W. F. Schokking. Des avonds zal de hoge bezoeker aanzitten aan een diner, aangeboden door de Britse ambassadeur en Lady Nichols, waarbij tevens aanwezig zullen zijn de minister president, de^minister vqm Oorlog en van Marine a.i., en de heer A. H. J. Lovinft", buitengewoon ambassadeur en secretaris generaal van het ministerie van Buiten landse Zaken, voorts de chef van de Gene rale Staf, de chef van de Marine-staf en de chef van de Luchtmachtstaf. Donderdagmorgen wordt veldmaarschalk Montgomery ontvangen door de minister president aan het Plein 1813 te 's Graven hage. Tegen het middaguur vertrekt hij naar Soestdijk, waar hij ten paleize het noenmaal zal gebruiken bij de Koningin en Prins Bernhard. Des avonds zal minister Schokking Lord Montgomery een diner aanbieden. Vrijdag om 11 uur vertrekt de veldmaar schalk van het vliegveld Valkenburg. Engelse landing op Walcheren herdacht' Zondagmorgen is op de landingsplaats te West-Kapelle de landing van de Britse commandotroepen op de eerste November 1944 herdacht Aanwezig waren een depu tatie van de Britse marine, van de Royal Marines en van de Nederlandse Mariniers, alsmede Engelse en Nederlandse militaire autoriteiten en de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot.. Een Engelse gees telijke leidde een dankdienst, waarna „The Last Post" geblazen werd en twee minuten stilte in acht werd genomen. Vervolgens werden bij het monument op de landings plaats kransen gelegd van de provincie Zeeland, de Royal Marines, de Royal Navy en de Nederlandse Marine. VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt met ln het Noord- Westen van het land plaatselijk enkele buien. In het overige deel van het land droog weer. Meest matige, later wat afnemende wind tussen Noord-Oost en Noord- Vannacht op vele plaatsen flinke nachtvorst. Morgen overdag vrij koud- 9 November zon op 7.49 uur o dor IR.5R uur Maan op 15 03 uur. onder 0.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1