hristelijk Lyceum zag dankbaar erug op dertig voorspoedige jaren Kort en Bondig IAANDAG 8 NOVEMBER 1948 Ufl' 11 is; vis HAARLEMS DAGBLAD Zaterdagmiddag had in de aula van het hristelijk Lyceum te Haarlem een bijeen- omst plaats ter herdenking van het der- gjarig bestaan dier school. De voorzitter van het schoolbestuur, de aleer A. W. Voors, heette talrijke gasten elkom: de heer A. J. S. van Dam, inspec- llt ur van het voorbereidend hoger en het l& uddelbaar onderwijs in Noordholland, J iyens vertegenwoordiger van de minister fin an Onderwas, Kunsten en Wetenschap- en, vertegenwoordigers van de gemeenten (fyiaaruit het Christelijk Lyceum zijn leer- Wen betrekt, rectoren en directeuren van liddelbare scholen uit Haarlem en omge ef. ing, hoofden van lagere scholen »,leve- meiers van de jubilaresse" afgévaar- itft igden van kerken en kerkgenootschappen van onderwijs- en lerarenorganisaties, oor wee oprichters en oud-bestuursleden: de sferen De Wilde en Petri, de eerste rector »i« W. van Dorp en zijn echtgenote, de 301 raren, leraressen, oud-leraren en de be- er-mbten van het Lyceum en de leden der erenigiog „Het Christelijk Lyceum". Br is geschreven, zo zei de heer Voors in dljjn herdenkingsrede, nadat hij de 145ste itc. salm had gelezen en in gebed was voor gaart, dat het Christelijk Lyceum opval- nd weinig aan de wegtimmert: Inder- L; sad, het is niet goed als er veel over een vo 'hooi wordt gesproken. Opvoeden is een 'W iak, die in de beslotenheid moet worden n' olbracht. Wanneer wij dan vandaag toch L' aar buiten optreden is dat om in dank baarheid te getuigen van de groei en de van de school, Een haast ontstellende roei, van twee klassen met 31 leerlingen 1918 tot 37 klassen met 886 scholieren ians, van een budget van veertig mille in et oprichtingsjaar tot een subsidie in 1948 ta|ie de f 390.000 overschrijdt. In die dertig jaar zaten 3637 leerlingen- wde banken, aan 1152 van hen werd het Einddiploma uitgereikt. Hoewel in 1925 het lenmalige bestuur met vooruitziende blik en school voor 450 leerlingen liet bouwen ijin dat jaar volgden 200 scholieren het nderwijs zag men de laatste jaren reik halzend uit naar een tweede gebouw, dat lans gelukkig is gevonden en na verböu- ing in gebruik genomen kan werden. Het grote aantal leerlingen baart zorg, vervolgde de heer Voors, er is een groter ntal ordemaatregelen noodzakelijk dan 4et de natuurlijke vrijheidsdrang van het tt ind in overeenstemming is; er is minder «legenheid voor experimenten op het ge- der onderwijsvernieuwing dan ons e£ is, de schoolgemeenschap is niet zo acht als zij zou moeten zijn. De heer Voors schreef de oorzaak van bloei van het Christelijk Lyceum voor belangrijk deel toe aan het in de loop er jaren zo samengegroeide team van rec- ir, conrectoren, leraren en beambten en eioemde in het bijzonder de kracht, wijs- ziieid, bezonnenheid en humor van dr. Van ne er Eist. De grondslagen, eens gelegd door de "Jei'ste rector, ir. Van Dorp. zijn dezelfde ebleven: 't ging en gaat om de kinderen aak te voeden tot zelfstandig denkende men- vj n, tot jonge mannen en vrouwen, die be- zijn hun deel in de maatschappelijke 1 ak op zich te nemen. De diepste achter- ond en de bron van alle onderwijs is aa :hter het Evangelie van Jezus Christus. r0I) e christelijke'school vórdert de voortdu- eijende confrontatie met dit Evangelie en ekt op tot een levend Christendom. In het clubleven, de grote belangstelling oor de kunst, de uitnemende sportpresta- les en de sociale arbeid in de schoolge- sen schap zag de heer Voors evenzovele iting'en van dit levende Christendom. i De verhouding tot de andere inrichtingen bi an middelbaar onderwijs was altijd van 1 riendschappelijke aard, •'ómdat elke con- irrentie-gedachte aan de leiding van het yceum vreemd was. Een nauw contact omt het huidige schoolbestuur zeer ge- 01 'enst voor, de problemen dringen tot sa- acfenwerking. De heer Voors hoopte tenslotte dat het Wj logelijk zou zijn dat het tweede Christe- vj |k Lyceum in Haarlem-Noord binnen en- ele jaren zou kunnen verrijzen. Een groot aantal sprekers maakte van 2 e gelegenheid tot gelukwensen gebruik. Tij noemen de heer Van Dam, inspecteur au het middelbaar onderwijs, die mede lamens de minister het woord voerde, de ^Haarlemse wethouder mr. S. C. van der 'all zijn ambtgenoot Geluk was we- sns ziekte verhinderd die toezegde dat ^et Lyceumbestuur op alle mogelijke steun fan de gemeente bij het verwezenlijken len'an zijn tpekomstplannen zal kunnen re- Burgérlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 November. ONDERTROUWD: 6 Nov.: F. Boone en G. Stolp, GEHUWD: 6 Nov.: S. van der Werff en I. E. C. Booms: P. J. van Os en A. Jager. BEVALLEN van een zoon: 4 Nov.: M. M. oi [ejjers-Apswoude; 5 Nov.: A. Winkelman- bqMdeman; T. C. Peyrot-Pijnacker Hordijk; Swagerman-van Erp; 6 Nov;: A. Warmer- Vogel; A. J, Nolet-Tervoort; J. C. van der ,71 Uaauw-de Vos. di .BEVALLEN van een dochter: 5 Nov.: J, kenen, en pater Van Kuik van het^Trini- teitslyceum, die nog eens de door zijn school genoten gastvrijheid van het „Chris telijk" in herinnering bracht. Namens de ouders der leerlingen, het comité van oud-leerlingen en de Christ.e- lijk-Lyceum-Vereniging bood de heer R. Stierman het bestuur een filmprojectie apparaat met geluidsinstallatie aan en één der oudste leerlingen, jhr. mr. B. W. F. van Riemsdijk, had in zijn archief nog een foto van de eerste klas gevonden, waarvan hij afdrukken aan ir. Van Dorp en het hui dige bestuur aanbood. Dr. J. van der Eist vertolkte de gevoe lens van het personeel, die vergezeld gingen van een epidiascoop, een toestel waardoor teksten en illustraties verlichtten vergroot kunnen worden. De heer Voors sloot de bijeenkomst, die door zang van het koor van de jongste afdeling der school, de meisjesrH,B.S. on der leiding van Didi Sanders, en door de violiste D. Joustra, oud-leerlinge, aan de vleugel door mejuffrouw T. de Clerck be geleid, werd opgeluisterd, met een kort dankwoord. Daarna had een drukbezochte receptie plaats. Pianorecital Theo Bruins De jeugdige pianist Theo Bruins, die we al een paar maal met orkest hebben mogen horen, kwam nu met een solo-programma dat toeliet hem compleet te taxeren. Plet was een keuze van werken, waarbij gener lei effectbejag meesprak en geen enkele concessie gedaan werd; zelfs niet in de laat ste beurt, die aan Chopin gewijd was en bestond uit een achttal Etudes. Tot in zijn toegift bleef Bruins in deze lijn, met Reflets dans l'eau van Debussy. Hij zoekt dus niet zijn erkenning via de minste weerstand. Dat is al een heel gewichtig punt; het toont aan dat hij met een te licht verworven suc ces geen vrede neemt. De vraag is in hoeverre hij voor dit alles rijp is. En dan geloof ik te mogen zeggen, dat hij, gerekend zijn leeftijd, dit zware programma prachtig beheerst, ja dat zijn prestatie rijper is dan men van een 19- jarige ■zou durven verwachten. Zeker zal hij over tien jaar de sublieme es-mol-Fuga uit het le deel van het Wohltemperierte Klavier, met haar breed golvende Prelu dium, anders spelen, dieper, inniger, groot ser; ik geloof dat je eerst door 't leven moet gebeten zijn voor je daar aan toe bent. Hetzelfde geldt voor het Preludium in a kl. t. (W.K. 2). Maar het is'al heel wat dat Bruins hét klankenweefsel van de Fuga in es zo duidelijk voor de toehoorder weet af te tekenen, dat hem de wonderlijke structuur als voor de ogen komt te staan. Maar de jeugdige speelsheid waarin^ hij de Prelude en Fuga in Cis (W.K. 1) inter preteerde, moge hem in lengte van jaren bijblijven. De geraffineerde spiritualiteit van Ravel's muziek ik denk vooral aan de Forlane uit „Le tombeau de Couperin" kan nog groeien; maar de jonge kunste naar kan er toch niet verre vandaan zijn, gezien de fijne en gedistingeerde vertolking van het Menuet. En dat er een diepe grond in dit kunstenaarsgemoed is, hebben we kunnen .ervaren, toen Bruins op aangrij pende wijze vier treurzangen van Bartok liet horen. Men kreeg de indruk, dat het moderne idioom hem vertrouwd is. Dit bleek ook uit de Sonate van Pijper, waar van de technisch bijzonder knappe uitvoe ring diepe indruk maakte. De Chopin-num- mers vormden een recital op zichzelf, met alle mogelijke aspecten op technische bij zonderheden en artistiek prestatievermo gen. Het was een stoutmoedige daad, maar Bruins weet wat hij waard is en hij heeft het ons dapper getoond. En zijn Debussy tot slot klonk nog eens als een boodschap uit wonderland. JOS. DE KLERK. Simon Stevin herdacht fervorst-Lubbers; W. Harmsen-Ploeger; jwagerman-v. Erp; 6 Nov.: C. Bouckaert- 'a tan de Reep. OVERLEDEN: 3 Nov.: H. van der Bijll, 50 j., Hazepaterslaan; 5 Nov.: G. Kruüff-Vel- sman, 56 j., Gasthuisvest; P. Bood, 43 j.. choterstraat; 6 Nov. C. W. J. van den Berg, m., Kamperlaan. :riGEEF UW WAGEN je EN DAG RUST Onderhoud - Simonizen- Reparaties VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN HEEMSTEDE Jiïdhuisstr. 63, Tel- 28810, Heemst. Dreef 201 (Adv.) Agenda Voor Haarlem MAANDAG 8 NOVEMBER. 1' Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstel- gtÜng „De Comedie van het geluk". 8 uur. jncltixor: „Kampioen melkboer", alle leeft., 100, 4.15, 7.00 en 9,15 u. City: „Het spel is Hit", 18 j., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarnej Captain America". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 nid Our. Frans Hals: „The story of dr. Wassell", W'M., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: op iet toneel „Theater Plezier", „Zeg hee", 'uur. Palace: „Olympische Spelen 1948", alle heft., 2.00, 4.15. 7.Ö0 en 9.15 uur. DINSDAG 9 NOVEMBER. Gcm. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, uur. Nassauplein 8, Theosofische Vereni- hu' Eng, spreker de heer H. W. G. Kortman, 8 deur. Domi, Overveen, Nederlands Hervorm- is Kerk, lezing over „Christen en huwelijk", uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor- ftellingen. Het genootschap voor geschiedenis der Geneeskunde, Wiskunde en Natuurweten schappen heeft in het afgelopen week-end haar najaarsvergadering gehouden in Teylers Stichting. Op deze vergadering werd tevens het 35-jarig bestaan van het genootschap herdacht. Een van de belang rijkste onderdelen van het programma was een rede van dr. E. J. Dïjksterhuis over Simon Stevin, wiens geweldige verdien sten voor de Nederlandse wetenschap over het algemeen sterk worden onderschat. Wel heeft vrijwel iedereen wel eens ge hoord van de zeilwagen waarmee hij over het Schevenïngse strand toerde, maar dat hij aan Prins Maurits vestingbouwkunde onderwees, die gedurende twee eeuwen in Europa de toon aangaf, is minder bekend. Eén van zijn grootste verdiensten is wel dat hij bijna al zijn wetenschappelijke verhandelingen in het Nederlands schreef en tal van wiskundige termen schiep, die nog steeds gebruikt worden. Een aantal van deze zeldzame handschriften was op de tentoonstelling te zien. Ter vergadering vond tevens de huldi- èing plaats van twee oprichters van het genootschap, dr. Van Andel en dr. Voll- graff, die met de ere-penning van het ge nootschap werden begiftigd. De huldiging van dr. Van Andel geschiedde posthuum. De zestig geleerden, die uit alle delen van ons land naar Haarlem waren gekomen, kregen voorts redevoeringen te horen van prof. ir. R. J. Forbes over „Newton als alchemist", Thijs Mol over „Kanker en volksgeneeskunde", prof. dr. H. Freuden- thal over „Een probleem van numeriek rekenen van de Babylonische oudheid tot heden", de Roemeense professor dr. An- toine Dobrovici over „Hippocrate, les origines de la biologie", ir. J. Voskuil over „Behoort Cornelis Drebbel tot de uitvin ders van de projectie-lantaarn" en dr. H. J. Drossaert Lulofs over „Aristoteles over planten". Aan het einde van dit respecta bele programma bezichtigde men Teylers museum. DIENSTBODE GEARRESTEERD Als verdacht van diefstal van diverse zil veren voorwerpen is door de Haarlemse re cherche aangehouden de 18-jarige dienst bode Th. Sch. uit. Hillegom. Bij haar aan houding had zfj nog 12 theelepeltjes, een suikerschepje, een lepel en vork en een zil veren sierlepel in haar bezit. Zij bekende de diefstallen te hebben ge pleegd en verklaarde de goederen samen met haar 17 jarige vriendin C. v. Z. eveneens uit Hillegom, te hebben verkocht en de op brengst ervan samen te hebben verdeeld. Ook de vriendin is aangehouden. OPVARENDE VAN HARINGLOGGER VERDRONKEN Eén der opvarenden van de haringlogger SCH 333, M. de Graaf, is op zee over boord gevallen en verdronken. Hij stond op enige vaten en is vermoedelijk uitgegleden. De schilderkunst op deTurkse tentoonstelling Wie het fraai-verzorgde boekje heeft ge lezen, dat de bezoeker wordt aangeboden als hij de Turkse tentoonstelling bezoekt in het gebouw Gerzon te Amsterdam en wie de foto's heeft bekeken van de emancipator Atatürk, de resten van de Anatolische cul tuur, het Hittitische beeldhouwwerk, de Oosterse moskeeën en paleizen, de weefsels, de vergezichten op Ankara, de Gouden Hoorn, de Bosporus, 't moderne beeldhouw werk, de rechtzalen, de ziekenhuizen die betreedt stralend van verwachting de afdeling „Schilderkunst", maar hij komt er teleurgesteld en misnoegd weer uit. Dit prachtige Oosterse land, met zijn eeuwenoude historie, zijn weelderige, uit bundige prachtlievendheid, zou naar Ne derland niets-beters hebben kunnen zen den dan vijftig schilderijtjes waarbij er geèn tien zijn die 't bekijken waard zijn? Ik geloof er niets van. Onbenulligheden van Arif Kaptan, Hasa Kavruk, Ali Halil Sözel en Esref Uren; kinderachtige stunte ligheden als van Turgut Zaim, Kemal Ze- rew en bepaald, vervelende dingen van Hikmet Onat, Melakat Ekinci en Vehici Bere Ketoglu wedijveren in onbeduidend heid. Ik zal niet ontkennen, dat de namen niet onaardig klinken, maar dat doen onze namen in Turkije ook niet. Die klank is het enige nieuwe, want de rest is Westerse imitatie zonder een spoor van Oosterse originaliteit. We zijn zeer teleurgesteld, ge spitst als we waren op iets bijzonders uit een onbekend land, waarvan we slechts oude kunstuitingen kennen. Hoe zouden het die moderne Turken opvatten? Ik weiger te geloven dat deze tentoon stelling representatief is, Het lijkt erop alsof men zo maar wat heeft gezonden. Te oordelen naar deze expositie zou er geen moderne Turkse kunst bestaan. Er zijn zowaar epigoontjes bij van Piccasso, maar zij missen de genialiteit van het absurde. Ze zijn zwak, slap en flauw. Wat conven tioneel is, als 't intérieur ener moskee o.a., is hard, kleurloos. Geen nieuws, niets van hetgeen we te recht konden verwachten in deze schok kende tijden. Geen temperament, geen hu mor, niets als groc en wel zeer dunne groc van Westers expressionisme, impressionis me en automatisme. Maar ook in het expressionisme hebben deze schilders het tot niets gebracht. Daar in zijn we tegenwoordig óók al verwend, 't Kan eigenlijk niet gek genoeg zijn! Maar ook dat is hier maar heel tam en aarzelend. Is er dan niets goed? Jawel. Een Dau- mierachtig (in de verte) „Plaidoyer" van Edip Köseoglu, fijntonig en heel geestig van gebaar: een doekje van Mehmet Yücetürk „Bergers", niet oninteressant van opvat ting en coloriet, en twee „portretten" van Kocanenü en Bozcali. Voila. Het zijn geeii bijzondere dingen, maar tussen het geëxposeerde zijn het hoogtepunten. Eindelijk: „Marché aux poissons" van Mustafa Esirkus, met een zekere origina liteit in de compositie doch waarbij het materiaal, de verf, zich hinderlijk op dringt. We kunnen het eens zijn niet de schrij ver van de inleiding van het boekje: „Tot beter begrip van Turkije". Hij besluit al dus: „Laten wij de uitleggingen en data verlaten óm een beroep te doen op de wel sprekender en overtuigender taal der foto grafie". Uit de geëxposeerde „schilderkunst" zul len we Turkije heus niet leren bewonderen. HERMAN MOERKERK „Ambtenaar, geef ons een huis!" De Jordaan op de plankèn Het is eigenlijk ontzettend jammer dat alleen een besloten kring (namelijk de af deling Haarlem-Oost van de Katholieke Arbeidersbeweging) het -voorrecht heeft gehad een vertoning van het tijdbeeld „Ambtenaar geef ons een huis!" door een groep torieelamateurs uit de Jordaan bij te wonen. Men zal een dergelijk evenement waarschijnlijk niet spoedig weer kunnen meemaken, omdat het bijna niet mogelijk lijkt daar in een andere vorm nog eens een herhaling van te geven. Of het moest zijn dat de schrijver Albert Welling doch dat kan haast niet er een tweede keer in zou slagen om kunst en volk zo volkomen in elkaar te laten opgaan. Dit is een heel eenvoudig stuk over de zedelijke ellende als gevolg van de woning nood, met een nevenintrige die voortkomt uit de uitzending van een militair naar de tropen, maar bijzonder vernuftig van ma kelij. Zo was bijvoorbeeld het tot tweemaal toe laten verspringen van de tijd bij open doek en voortreffelijk gebruikte vondst. Evenals dat is echter een van ouds be kende truc, die driehonderd jaar geleden al werd toegepast het zich door de spe lers laten afvragen wat zij zouden doen als zij op een toneel stonden en voor een op lossing moesten zorgen. Door dit laatste bereikte hij in dit geval evenwel een dub bele waardering voor deze acteurs, die via een lange en stellig moeizame omweg een levensgroot spiegelbeeld van hun eigen we zen ophingen. Ik wil eerlijk bekennen, dat ik iets rond mijn hart heb voelen smelten bij het zien van deze ruige sentimentaliteit of het aan horen van zoveel rauwe zangerigheid en dat er, dwaas genoeg, een- brok in mijn keel schoot van ontroering bij het terugvinden van een stuk dierbaar Amsterdam. En wat is er gelachen om die onnavolgbare gijn, die zonder enige overgang vlak op de droevig ste taferelen volgde. Dat is een. teken van echtheid: als het komische en het tragische ond,er één hoedje spelen. Het applaus, waarmee ..de medewerken den werden geloond, nam zulke oorver dovende vormen aan, dat „De Leeuwerik" er van schudde. DAVID KONING. Ruzie met hulptroepen In de Luzacstraat kwam het Zaterdag avond tot een bijzonder geanimeerde vecht partij toen een koopman, die bij een bezoek aan de betreffende woning een colbert-jasje was kwijtgeraakt, dat jasje terug wilde ha len. De bewoners geraakten om een of an dere reden zo ontsticht dat de man een klap kreeg niet een ijzeren voorwerp die hem een diepe wonde aan het voorhoofd bezorgde. Voorts kreeg hij een steekwond aan de lin ker elleboog. Zijn vrouw kreeg eveneens een hoofdwonde en haar broer werd zo ge maltraiteerd dat zijn wervelkolom vermoe delijk beschadigd is. De laatste werd dan ook ter observatie naar de Maria-stichting gebracht. Inmiddels Iiad men de familie van de koopman in Amersfoort gealarmeerd en deze rukte terstond acht man sterk uit, om représailles te nemen. Toen de hulptroepen in Haarlem arriveerden, stonden er geluk kig een paar politie-mannen klaar, die ter stond intervenieerden en een veldslag voor kwamen. „Grand prix du roman francais" - Nouvelles Littêraïres" te Parijs heeft voor de beste onuitgegeven Franse roman een prijs uitgeloofd- De jury heeft niet tot eenstemmigheid kun nen komen ten gunste van één enkel werk en daarom drie romans bekroond. De win naars van deze „Grand prix du roman fran cais" waren Michel Mercier, Gil Buhet en de Nederlandse schrijfster Lucie Marchal uit Amsterdam, echtgenote van de geneesheer directeur van het Wilhelmina Gasthuis, dr. W- F. Veldhuyzen. Mevrouw Veldhuyzen— Marchal is geboren in Brussel, zij voelt zich echter geheel Nederlandse. Het bekroonde boek, „La Mèche", is haar eerste roman. Zij heeft zich tot nu toe in hoofdzaak gewijd aan het schrijven van theaterstukken. „De nacht van de zestiende Januari" Het publiek dat Zaterdag en Zondag in de Schouwburg kwam, vond het voordoek open en het toneel in een Amerikaanse rechtszaal herschapen. Even na acht uur namen de dienaren van vrouwe Justitia hun plaatsen in, om met de hulp van een uit de toeschouwers gekozen jury van twaalf dames en heren te gaan onderzoeken of de secretaresse Karen Andre schuldig was aan de moord op de bankier Faulkner, die volgens getuigen in „De nacht van de zestiende Januari" gepleegd zou zijn. Zo natuurgetrouw heeft de schrijfster Ayn Rand de gang van een dergelijk proces na gebootst, dat het een paar maanden ge leden in een kleine stad in Iowa kon gebeu ren, dat een reizend toneelgezelschap, toen het enige theater om technische redenen gesloten moest worden, doodleuk de reeks voorstellingen het is werkelijk waar in het echte gerechtshof heeft voortgezet. Wat nu eigenlijk de zin van het genre in het algemeen en een dergelijke overdreven copieerlust in het bijzonder mag zijn, is er niet duidelijker op geworden. En dit te minder omdat miss Rand haar kunstgrepen om de spanning er voortdurend in te hou den wel erg ver heeft moeten zoeken, al dient gezegd dat zij daarin een grote be drevenheid demonstreerde. Maar deson danks slaagde zij er niet in om het gegeven bijster interessant te maken, hoe monter zij ook met leugens uit liefde, met millioenen en mannenlevens jongleerde. Want de men selijke zijde van dit geraffineerd opgestelde geval bleef zo goed als geheel buiten het geding. Deze Karen Andre was bij lange na geen Lizzie Borden, laat staan een Mary iDugan. De jury verklaarde haar onschuldig. Is er sedert Pirandello ooit nog een toneel schrijver geweest, die de balans van de waarheid naar twee kanten kon laten doorslaan, al naar gelang het gewicht dat de toeschouwers aan deze of gene voorstel ling van zaken wilde hechten? Per slot van rekening ging het hier alleen om de bewijs kracht van kille juridische feiten. Als pretentieloos divertissement is „De nacht van de zestiende Januari" echter aar dig genoeg om het succes te verzekeren. Onder regie van Paul Steenbergen, die de verdediger speelde, gaf de Haagse Comedie er een verzorgde vertoning van, met Anton Roemer als de onverstoorbaar kalme rech ter, hoog tronend boven het gevecht tussen Ida Wasserman als de verdachte en Jan van der Linden als de openbare aankla ger. Uit de lange rij van gekke typeringen zal men zich de Zweedse huishoudster van Koba Kelling, de amoureuze gangster van Theo Frenkel en de particuliere detective van Henk van Buuren het langst blijven herinneren. Diny Sprock verving de in het programma vermelde Elisabeth Andersen. De serie close-ups van de verschillende partijen'aan het slot bewees, dat men de behandeling van dit proces beter aan de camera had kunnen overlaten. Het was zo ook wel leuk, maar het had met toneel toch niet zo heel erg veel te maken. DAVID KONING. Kindje verdronken Zaterdagmiddag bemerkte een dame uit de Spionkopstraat die met haar twee-jarig dochtertje op de begraafplaats aan de Kle verlaan aan het wandelen was, plotseling tot haar schrik dat zij het kindje kwijt was Toen zij het niet meteen terug vond werd met behulp van personeel en bezoekers overal gezocht, maar zonder succes. Na een uur belde men de politie op, die met speur honden ter plaatse verscheen. Toen de hon den zich alle zonder aarzelen naar de vij ver begaven, begreep men dat er een on geluk was gebeurd. Men begon onmiddellijk te dreggen en haalde 's avonds om 10 uur het lijkje op. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks en versnaperingskaarten en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem de letters I en J, en in de Gemeentelijke Kwekerij te Aerden- hout, de letters A tot en met D. OOSTENRIJKSE KINDEREN GEARRIVEERD Hedenochtend arriveerden in Haarlem 75 Oostenrijkse kinderen, die onder de hoede van hun pleegouders gedurende drie maanden in deze contreien wat op hun verhaal kunnen komen. Deze groep maakt deel uit van een totaal van 500 kinderen, die onder auspiciën van het. I.K.O. naar ons land zijn gekomen. Een gedeelte van de kosten wordt door de U.N.A.C. gedragen. Het was een hele drukte in de wacht kamer van het station vanmorgen, waar de Lis'ls, de Gret'ls en de Franz'ls met hun respectievelijke pleegouders kennis maak ten, maar' niettemin duurde het niet lang of iedereen was op weg naar de nieuwe tehuizen, waar deze bleekneusjes gastvrij heid zullen genieten. Het uittreden van een padvindersgroep uit de N.J.G. Naar aanleiding van het uittreden van een groep padvinders uit de Nederlandse Jeugd-Gemeenschap deelt deze organisatie het volgende mede: „Van een conflict is geen sprake. Bij de N. J. G. zijn vrijwel alle Nederlandse jeugdorganisaties van de meest verschillende levensovertuigingen aangesloten. In iotaal zijn er ruim 750.000 jongens en meisjes in de N. J. G. opgeno men. Het hoofdkwartier van de Neder landse Padvinders Vereniging, die slechts een derde deel vormt (ongeveer 45.000) van de gezamenlijke jongens-padvinders in Nederland, heeft het besluit genomen zich uit de N. J. G. terug te trekken. Verreweg het grootste deel van de padvinders blijft dus opgenomen in de N. J. G. Ook de pad- vindsters (Nederlandse Padvindsters Gilde) zullen niet uittreden. Bovendien blijft in vele plaatsen samenwerking in N. J, G.- verband met de N. P. V.-groepen bestaan. Volgens het hoofdbestuur van de N.P.V. is de situatie aldus, dat thans de gehele N.P.V. uitgetreden is. De katholieke jeugd beweging, waarvan de katholieke verken ners deel uitmaken, alsmede het Neder lands Padvindstersgilde blijven bij de N. J. G. aangesloten. Tentoonstelling in paleis op de Dam Geschenken, die Koningin Wilhelmina bij haar jubi leum heeft ontvangen Hedenmorgen werd voor het eerst sedert 1939 het publiek weer in de ge legenheid gesteld het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam te betreden. Daar werd namelijk een expositie van de talloze geschenken, welke uit alle delen van ons land en de gehele wereld aan Koningin Wilhelmina bij haar gouden re geringsjubileum werden gezonden, vooi het publiek opengesteld. Deze tentoonstel ling zal tot en met 13 November openblij ven en wel van 's morgens 10 tot 12 uur en 's middags van 2 tot 5 uur. De toegangs prijs is 25 cent per persoon. De opbrengst zal worden gestort in het Wilhelmina- fonds voor de kankerbestrijding. De ge schenken zijn opgesteld in de Troonzaal. Om deze zaal te bereiken maakt men een kleine wandeling door het paleis en pas seert men ook de Burgerzaal. Het is niet de bedoeling, dat de expo sitie ook in andere plaatsen in ons land zal worden gehouden. Er zijn zeer kostbare geschenken, maar ook eenvoudige handwerkjes, een schrift met foto's van een leerling van de lagere school, een fraaie notenhouten doos met een prachtig uitgevoerd foto-album van het leger in de Indische archipel, geschen ken van regeringen van andere landen en een prachtig verguld zilveren bokaal van 't Engelse koningshuis met het eenvoudige opschrift „From Bertie, Elisabeth and Mary" (koning George, koningin Elisa beth en koningin-moeder Mary. Men ziet er ook een aquarel van Frits Jansen, de eerste leermeester van de schilderes Wilhelmina. Het enige dat men niet op deze expositie vindt is het geschenk van de Federatie van Beeldende Kunstenaars, een album met tekeningen, dat in de betrekkelijk kleine Troonzaal niet tot zijn recht zou zijn ge komen. Het zal binnenkort in het Stedelijk Museum te Amsterdam worden tentoonge steld. Onderzoek naar gedragingen van Haagse politiemannen De Bijzondere Raad van Cassatie heeft een zaak tegen drie voormalige leden van de Haagse politie terugverwezen naar het Bijzondere Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch voor een nader onderzoek. De Raad wenst nader onderzocht te zien, in hoeverre de door verdachten aange haalde circulaires, die door de secretaris sen-generaal van de ministeries van Justin tie en Binnenlandse Zaken tijdens de be zetting werden uitgegeven authentiek zijn. In deze circulaires werd aan Nederlandse politieambtenaren bevolen zich te gedragen naar de aanwijzingen van de Duitse politie. Verder verlangt de Raad te weten, wat deze secretarissen-generaal gedaan heb ben om de strekking van bedoelde circu laires te veranderen. Ook zullen in het nieuwe onderzoek de gedragingen van ver schillende Haagse politiemensen en P.O.D.- rechercheurs nader onderzocht worden. Deze politie-ambtenaren zouden tijdens de bezetting een groot aantal arrestaties ver richt hebben. Zij zijn thans in functie. Ex-N.S.B.-propagandist krijgt zeven jaar Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam veroordeelde hedenmorgen de N.S.B.- propagandist H. van H. tot een gevangenis straf van 7 jaar met aftrek en ontzetting uit alle openbare rechten voor de tijd van 12 jaar. Verdachte had na de Meidagen 1940 het boek „Z 66" geschreven, dat een beeld gaf van de strijd op de Gtebbeberg en de lezer sterkte in zijn nationale gevoelens. Later schaarde Van H. zich echter aan de zijde van de vijand. Vóór de oorlog had Van H. eens het wereldkampioenschap in welspre kendheid behaald. Tijdens de bezetting gebruikte hij zijn welsprekendheid op ver keerde wijze. Het troepentransportschip „Zuider kruis" zal voorlopig in Indonesië blijven, om zodra de demobilisatie van Nederlandse troepen zal worden hervat, met de versche ping naar het vaderland te kunnen begin nen. Het schip zal thans worden gebruikt voor inter-insulair verkeer in Indonesië. Nieuws van het N.O.C. Het ligt in de bedoeling van het Neder lands Olympisch Comitéj om aan het einde van het winterseizoen, eind Maart of begin April, een of meer Olympische winteravon den te houden, waarop demonstraties zul len worden gegeven van takken van sport, welke over het algemeen binnenshuis wor den beoefend. Door het N.O.C. zal een spe ciale commissie worden benoemd, om de organisatie van deze avonden voor te be reiden. Olympische ploeg nog een keer bijeen De Olympische ploeg, welke ons land te St. Moritz en te Londen heeft vertegen woordigd, zal nog één keer bij elkaar komen .en wel op Zaterdag 11 December in Kras- napolsky te Amsterdam. Hockey B.M.H.C. door H.D.M. verslagen BMHC heeft het tegen HDM niet kunnen bolwerken en met 20 bleef de Haagse ploeg in de meerderheid. De damesploegen van Rood Wit en BDHC deelden na een matig gespeelde wedstrijd de punten 22. Met rust had de Bloemen- daalse ploég een voorsprong van 10. Voor Rood Wit doelpuntte mej. Vreede tweemaal en voor BDHC mejuffrouw Komin. HEREN. Eerste klasse: HilversumBe Fair 0—1; HDM—BMHC 2—0; Delft. Stud.— HOC 0—1; TOGO—Laren 2—1: Gooi—Am- Larer sterdam 2—1; HHIJC—Leiden 1. HEREN. Westen. Promotie-klasse A: Rijs wijk—Delft. Stud. II 1—0; Groen Geel—Al liance 2—1; HOC II—HBS 0—1, Promotie-klasse B: VictoriaGHC 30: MRHC—HOC II 3—1: Zand voort—BMHC II 2—1. Promotie-klasse C: SCHC IIPinoke 21; Amsterdam Ill-^-Strawberries 01; Amers foortHilversum II 12. Tweede klasse D: Strawberries II—Te Werve 3—2; Hurley—Alkmaar II 3—0; Adel borsten—HBS II 4—0. DAMES. Eerste klasse: Rood Wit—BDHC 22; AmsterdamGooi 71; Hilversum Kieviten 1—2: Be Fair—HHIJC 2—2. Promotic-klasse B: PinokeAmsterdam II 0—3: HBS—Rood Wit II 4—1; BDHC II— Strawberries 11; LeidenAmersfoort 70. Tweede klasse B: Leiden IIAmsterdam III 31; ZandvoortClub Te Werve 10; BDHC III—Alkmaar 0-2; Zuidwijk—Ever Swift 1—1. De traan, welke de „Willem Barendsz" in dit vangstseizoen zal produceren, is reeds aan de regering verkocht voor f 1015 per ton, Voor de productie van het vorig seizoen had de regering 990 per ton betaald. Schout bü Nacht G. B. Salm. die van Januari 1947 tot Juli 1948 ondercommandant van ae zeemacht in Indonesië was. zal de marinedienst verlaten. Met ingang van 1 December is hem op zijn verzoek eervol ont slag verleend wegens langdurige dienst. Te Blnricum Is dc St. Bernardusschool aan de Kerklaan tot de grond toe afgebrand. Het gebouw bevatte zes klaslokalen en een gymnastiekzaal. Twintig jaar gevangenisstraf is geëist tegen de 30-jarige schilder A. B. en tegen de 23-jarige fabrieksarbeidster M. B., beiden uit Dordrecht. De schilder bekende dat hij zijn vrouw had vermoord door haar vergif toe te dienen. De fabrieksarbeidster werd er van beschuldigd, deze moord te hebben uit gelokt, hetgeen zij ontkende. In Brunasutn vloog een vleermuis een slaapkamer binnen. Het dier had aan een van zijn poten een ring, waarop stond, dat het toebehoorde aan het Zoölogisch Instituut tc Utrecht. De politie heeft de vleermuis „op transpor-t gesteld" naar Utrecht, HAARLEM EN OMGEVING Dc heer I'. Schaft spreekt hedenavond in „d'Appelaer", Damstraat 19, voor de af deling Haarlem van de DemocratisCh-Socla- listische Jongeren-vereniging „Nieuwe Koers" over ..De politiek van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen sinds 1945." Geslaagd voor het examen voor in specteur der directe belastingen de heren G. J. Pentermaiin. eandidaat-notaris cn mr. A. Kalis, beiden werkzaam ter inspectie der belastingen te Haarlem. Dc derde lezing van de cursus „Onze moraal in deze veranderende wereld", uit gaande van de ACd. Bloemendaal van de Ned. Protestantenbond, is bepaald op Don derdag 11 November in haar kerkgebouw. Dan zal Ds. A. van Biemen spreken over: „Evangelie en Maatschappij". Voor de Studievereniging voor ..Psychical Research" wordt op Dinsdag 9 November it\ de „Bilderdijkzaal" van het café-restau rant Brinkmann. een lezing gehouden door de bekende privaatdocent in de parapsy chologie te Utrecht, Dr. W. H. C. Tenfiaeff, over het onderwerp: ..Telepathie en helder ziendheid, een inleiding in de parapsycho logie". De heer J. van Winterswijk Jr., theolo gisch candidaat te Haarlem, ontving een be roep naar de Ned. Hervormde Gemeente te Grijpskerke (Z.) Tijdens een handbalwedstrijd Zondag middag op het sportterrein aan de Schalk- wijkerweg botste een speelster uit Kromme nie tegen een tegenstandster. Zij kreeg een hersenschudding en is na door een lid van O. D. te zijn behandeld per ziekenauto naar de Mariastichting overgebracht. De oud-Haarlemmer Ds. P. C. Vermeu len te Laren N. H. heeft het beroep naar de Ned. Herv, Gemeente te Zutphen aan genomen. Ds. A. Groot te Leeuwarden, die zijn ambtswerk als hulpprediker te Velsen be gon, heeft het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Scheveningen aangenomen. Vrijdag 12 November zal op uitnodiging van het P.T.T. symphonie-orkest door „Hacr- lems Musyckkamer" een concert worden ge geven in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum met medewerking van het vrou wenkoor Noiotto, een cn ander onder leiding van de heer A. Kaart. Voor het eerst zal in Nederland worden uitgevoerd de cantate ..Pastorale" van Alessandro Scarlatti voor sopraan cn strijkorkest f soliste Mies d'Ailly) en de „Missa St. Aloysii" voor vrouwenkoor, strijkorkest en orgel van Joh. Michael Haydn. Dinsdag 9 November zal het Katholiek Militair Tehuis „De Burcht", aan het Begijn hof, officieel geopend worden door mgr. H. J. J. M. van Straelen, hoofdaalmoezenier. Vroeger was het tehuis gevestigd in een ge bouw aan de Zoetestraat. Dit pand was na de bevrijding niet meer voor het doel te ge bruiken en daarom werd naar een ander gebouw omgezien. SCHEEPVAART Cottica, 7 Nov. van Paramaribo naar Am sterdam; Garoet, 7 Nov. te Londen; Kota Agoeng, Rotterdam-Java, 7 Nov. van Genua; Leerdam, 7 Nov. van Philadelphia te New York; Modjokerto, Java-Rotterdam pass. 6 Nov Perim; Oranjefontein, 7 Nov. Genua.' Sloterdijk. New York-Java, 7 Nov. te Pe- nang; Tabinta, 8 Nov. van Durban te Soora- b'aja verwacht; Waterman, Java-Rotterdam 9 Nov. 7 uur aan Hock van Holland ver wacht: Willem Ruys, Japan-Rotterdam, 7 Nov. 6 u. van Singapore: Zuiderkruis, 7 Nov. van Makassar naar Tjilatjap. Bloemendaal Intrede Dr. J. H. Stelma Onder grote belangstelling deed- dr. J. H. Stelma, komende van Kralingen, Zondag namiddag zijn intrede bij de Ned. Hervorm de Gemeente van Bloemendaal. In de och tenddienst was hij bevestigd door ds. J. C. van Dijk, met een meditatie over Psalm 2:11. Dr. Stelma hield een predikatie naar aan leiding van Samuël 315: „Toen deed hij de deuren van het huis des Heren open", waar bij spreker stil stond bij de betekenis van de kerk. De heer C. Verschoor, ouderling, vertolkte de dankbaarheid van de gemeenteleden, dat de vacature weer vervuld is. Ds. E. W. F. G. Herngren bracht de dank van de gemeenteleden van Kralingcn over voor het vele en goede werk, dat dr. Stelma had verricht. In zijn persoonlijk woord richtte dr. Stelma zich met een dankwoord tot ds. Van Dijk, de organist, de koster en de gemeente. Hij hoopte op een prettige samenwerking met de plaatselijke collega's, de andere kerkge- nootschappert en dc overheid. Zij, die in het kerkje geen plaats kondén krijgen, waren in de gelegenheid in het Jeugdhuis door middel van een lijnverbin ding de dienst te volgen. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLijn Dell Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Vrijdag 321 284 230% 150 155 300 262 122% 162% 162 148% 253 y2 *57)4 1581/2 113% 393 Openings koersen 318% 282 Vz 229 150 !48% 2491/2 158

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3