Haarlems Dagblad cn <Dprccbte tjaarlrtnscbc Courant (Krato 165-6) Rotterdamse hogeschool eert jverheid en bedrijfsleven „Franse Raad van de Republiek voortaan permanent in conflict met Assemblée" Joegoslavische obstructie vertraagt besprekingen in de politieke commissie »3e Jaargang No. 19087 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin, 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 9 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Erepromotie van de heren W. Drees en Paul Rijkens Op de 35ste Dies Natalis der Rotterdamse tonomische Hogeschool is het eredoctoraat de economische wetenschappen verleend an de minister-president, de heer W. Drees n aan de heer Paul Rijkens, president- irecteur der Lever Brothers en Unilever '.V. De erepromotie geschiedde Maand agmid- ag in de Prinsekerk te Rotterdam in tegen- loordigheid van de vertegenwoordiger van e Koningin, mr. K. P. van de Mandele, rrijwel alle ministers, de voorzitters van lèrste en Tweede Kamer, vele Kamerleden, |e ambassadeurs van de Verenigde Staten an Amèrika, Engeland, Frankrijk en Ca- iada en de Commissaris der Koningin in iuidholland. Ook was de administrateur lan het Marshallplan in Nederland, dr. A. 'alentine, aanwezig. de Diesrede van de rector magnificus, irofessor mr. Ph. A. N. Houwing, over „De awaarheid en het privaatrecht" vormde rgelspel de overgang van de Dies-viering iaar de ere-promoties. De promotor van de heer Drees, prof. mr. W. de Vries, herinnerde er aan, dat de romovendus zijn parlementaire arbeid be- on als stenograaf van de Tweede Kamer. Toen moest hij," aldus prof, De Vries, „al- ijd achter de woorden van de Kamerleden ankomen. Toen de heer Drees zelf Kameg- id werd, was hij zijn medeleden echter oor." Ook als wethouder van Sociale Za len in Den Haag heeft Jiij steeds de grote edachte „van menslievendheid tot mense- ijkheid" in zijn werk tot uitdrukking ge- iracht. Prof. De Vries overhandigde ten- lotte de doctorsbul aan de heer Drees. Om de mens. In zijn dankwoord zeide de minister- iresident, dat het bij het economische en ociale beleid tenslotte om de mens gaat. De economische wetenschap heeft zich voortdurend af te vragen, hoe mensen on- ler bepaalde omstandigheden en verhou- lingen zullen reageren. Hoe zakelijk en bstract een economisch onderwerp moge chijnen, het is altijd de levende mens die n wezen de achtergrond vormt." Dr. Drees verklaarde menig college van loogleraren aan diverse universiteiten te ebben kunnen volgen op de „collegeban- in Buchenwald. „Ik kon toen aan een an mijn zoons, die in Rotterdam eerste- aarsstudent was, schrijven dat hij gerust on zijn, want de colleges die hij miste, iam ik in Buchenwald wel voor mijn reke- ing." Sprekende over de economische moeilijk- leden van ons land zeide spreker: „Deze /orden over het algemeen niet ten volle legrepen. De kloof, dié wij hebben moeten luiten of door het offeren van goud of door luitenlandse leningen waaraan tenslotte lens een einde komt wordt thans wel iverbrugd door de Marshallhulp, maar zal ten slotte door het Nederlandse volk zelf iioeten worden gedempt." De promotor van de heer Paul Rijkens, irofessor dr. J. Wisselink, memoreerde, dat ie heer Rijkens in 19.10 als accountant bij iet Van den Bergh-cóncern in dienst was jetreden en 'door zijn bijzondere kwalitei- en tot een der leidende figuren van het idncern was opgeklommen. De promotor ïoernde de heer Rijkens een knap econo- nisch constructeur en een groot econó- nisch strateeg en gaf een uitvoerige analyse van diens werk. Hij memoreerde ook de verdiensten van de heer Rijkens voor de Nederlandse zaak tijdens de oorlog. Overheid en bedrijfsleven. de doctorsbul in ontvangst genomen e hebben, betuigde dr. Rijkens zijn dank voor de onderscheiding. Hij zag een sym- 100I in het feit, dat de senaat tegelijkertijd ie overheid en het bedrijfsleven heeft wil len eren. In deze tijd is het zo dringend laar vredesconferentie 1 Palestina? Bunche heeft een plan opgesteld Riley, de stafchef van Ralph Bunche, jiaatsvervangend UNO-bemiddelaar in Pa lestina, heeft een rapport over de militaire toestand in het Pleilige Land uitgebracht dat volgens United Press neerkomt op de conclusie dat de Joden de oorlog practisch hebben gewonnen. Bunche sprak deze con clusie niet tegen, toen Britse autoriteiten- hem daarnaar vroegen, doch ontkende wel dat zijn stafchef Riley botweg aan de Ara bieren zou hebben medegedeeld dat zij de oorlog hadden verloren. Intussen heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een zit ting bijeengeroepen op heden, om de be spreken of er een mogelijkheid is tot het arrangeren van een vredesconferentie tus sen de twee partijen, waartoe Bunche een plan heeft' opgesteld van drie punten. De sitting zal geheim zijn. Volgens personen uit de omgeving van Bunche wenst deze de wankele wapenstil stand der UNO in Palestina te vervangen door: 1. Onmiddellijke Arabisch-Joodse on derhandelingen om alle lopende geschillen over de wapenstilstand op te lossen dus punten zoals de recente militaire successen van Israël in de Negev en in Galilea. 2. Daaraanvolgende besprekingen ge richt op demobilisatie van de legers van de Arabieren en Israël, of tenminste het be reiken van een groot „niemandsland". 3. Vervolgens een begin maken met on derhandelingen gericht op een permanente schikking. (United Press.) Onrust op Java Het hoofdkwartier van het Nederlandse leger te Batavia maakte Maandag bekend, dat zestig Indonesiërs en twee Nederlandse soldaten gedood werden tijdens een ge vecht 45 mijl ten Zuid-Oosten van Batavia hij Tjikampek. De dienst Legercontacten meldt verder onrust in geheel West-Java en bericht een nieuwe communistische op mars in de republiek ten Oosten van de Lawoe in de richting van Ngrambe. gewenst, dat overheid en bedrijfsleven zo innig mogelijk samenwerken. Verouderd is de opvatting, dat de leiding van e'en bedrijf uitsluitend op het enge bedrijfsbelang be hoefde te letten. Natuurlijk is een directie verplicht dit belang te behartigen, maar indien zij verstandig is, ziet zij het tegen de achtergrond van het algemeen belang en beseft zij, dat op den duur geen toekomst mogelijkheid bestaat voor een bepaalde on derneming, indien de economische ontwik keling van het land. en de welvaart van de bevolking daarvoor geen basis scheppen. Het streven moet er zoveel mogelijk op ge richt zijn voornamelijk door opvoeding en wijze voorlichting, vertrouwen te kweken en innig contact tussen overheid en be drijfsleven tot stand te brengen. De plechtigheid werd besloten met een receptie. Des avonds bood het gemeente bestuur van Rotterdam de nieuwe ere doctoren een diner aan ten stadhuize. De premier neemt de doctorsbul in ontvangst uit handen van zijn promotor, prof. mr. C. W. de Vries. Proteststaking in Bizonië Alle toebereidselen zijn getroffen, zo meldt Reuter, voor een algemene staking, die meer dan tien millioen werkers zou omvatten in de Anglo-Amerikaanse zone van Duitsland. Het betreft een proteststa king wegens de duurte. De staking, die een etmaal zal duren, valt aanstaande Vrijdag. Vakverenigingsleiders hebben meege deeld, dat de militaire gouverneurs Robert son en Clay, op hun bespreking te Melle met de vakverenigingsleiders, niet .hebben getracht de vakbeweging van haar besluit af te brengen. De generaals gaven te ver staan, dat zij het conflict als een interne Duitse aangelegenheid beschouwen. 'Griekse democratie George Vorazanis (liberaal) is met ge weld uit het Griekse parlement verwijderd, omdat hij een van de tien ondertekenaren bleek van een boodschap aan de voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, Herbert Evatt, waarin adhaesie wordt be tuigd met een Australisch voorstel in de politieke commissie tot „verzoening" tus sen de Balkanlanden. Er klonken uitroepen als „verrader", toen Vorazanis uit de Kamer werd ver wijderd. De Kamervoorzitter schorste de bijeenkomst. Kamerleden spraken in de wandelgangen de verwachting uit, ,dat Vo razanis zijn mandaat zal verliezen. Pierre de Gaulle als spreekbuis der R.P.F. Pierre de Gaulle, de broer van de gene raal en burgemeester van Parijs, die zelf in de Raad van de Republiek werd gekozen, vertelde aan de pers dat deze raad welke door de R.P.F. gedomineerd wordt, .van nu af aan permanent in conflict met de Na tionale Vergadering zal zijn. „De regering dient te begrijpen dat nieu we algemene verkiezingen en formatie van een regering op basis van nationale unie noodzakelijk is," zo merkte Pierre de Gaulle op. „Dit is het eerste ding dat daan moet en het enige ding dat gedaan kan worden. Frankrijk kan niet door par tijen geregeerd blijven, die geen enkele be langrijke kwestie kunnen oplossen", aldus Pierre de Gaulle. Vanmiddag om vijf uur zal een kabinets raad plaats hebben, waarop de regering haar positie in het licht der verkiezingen zal overwegen en waarschijnlijk zal beslui ten wat gedaan moet worden met de twee M.R.P.-staatssecretarissen die hun zetels in de Raad van de Republiek verloren. De algemene verwachting is dat Queuille zal trachten tijd te winnen door hun posten bij de taak van twee andere ministers te voe gen, in plaats van het gehele kabinet te reorganiseren. Over de feitelijke sterkte die de Gaulle in de nieuwe Raad van de Republiek zal hebben, lopen de meningen uiteen. Het mi nisterie van Binnenlandse Zaken zegt dat de R:P.F. er slechts 77 zal hebben. De Fran se pers, waaronder zelfs de communistische bladen, geven de Gaulle een totaal van 107, terwijl de R.P.F. leiding beweert dat 123 leden aan de R.P.F. hun schriftelijke steun hebben toegezegd. Tussen nu en 19 Decem ber moeten nog 51 leden uit het Franse ko loniale rijk gekozen worden en dus is tot dat tijdstip niet met zekerheid te zeggen hoeveel radicalen, onafhankelijk republi keinen en andere onafhankelijken en recht- sen zich bij het blók van de Gaulle zullen voegen. De eerste krachtproef zal plaats vinden wanneer de nog altijd incomplete'raad op 16 November vergadert en zijn voorzitter kiest. Het is practisch zeker dat de R.P.F. Pierre de Gaulle naar voren zal schuiven, en de derde macht waarschijnlijk Gaston Monnerville zal steunen', de radicaal-socia listische voorzitter van de oude Raad. (United Press.) Perscommentaren. Het probleem der verhouding tussen de nieuwe Raad van de Republiek en de Na- Frans vliegtuig vermist Een twee-motorig vliegtuig, toebehoren de aan een Franse maatschappij, is Maan dag niet op de verwachte tijd op het vlieg veld Croydon te Londen aangekomen. Het toestel was op weg van Parijs naar Londen en had zes leden van het Tsjechoslowaakse internationale ijshockey-team aan boord, benevens een uit twee personen bestaan de bemanning. Het weer boven- het Kanaal was tame lijk goed. Volgens het tijdstip waarop men het laatst contact met het vliegtuig had, moest het zich reeds in het gezichtt van de Engelse kust of boven Engeland bevinden. Alle vliegvelden langs de route zijn ge waarschuwd, evenals politie en kustwacht. Een toestel van de R.A.F. is aan het zoeken. Acht leden van het team waren reeds te Londen. Zij hebben gisterenavond een wedstrijd gespeeld. tionale Vergadering geeft aanleiding tot commentaar in de Franse pers. Bij de -„Combat" en de „Liberation" komt een zekere onrust tot uiting. In „Aurore" en „France Libre", eist André Frossard alge mene verkiezingen. De M.R.P., die tot dusver een grote terug houdendheid aan de dag heeft gelegd, ver dedigt zich thans bij monde van Bidault, de gewezen minister van Buitenlandse Za ken, die in „l'Aube" schrijft: „Ik maan onze vrienden tot kalmte en vertrouwen aan. Het is niet de eerste maal, dat men van verplettering, instorting en diepe val ge waagt. In de tijden, waarin wij leven, komt het er in de eerste plaats op aan te blijven bestaan. De beproeving, die wij doormaken komt "even onverdiend als onverwacht. De vergelding zal komen, zelfs wanneer zij slechts door een handvol mannen is gewild. Chinese regeringstroepen wijken naar het Zuiden Rijstpaniek in Sjanghai Volgens uit Tientsi^ ontvangen berichten verlaten de regeringstroepen Tsjengteh, de hoofdstad van de 'Noordelijke provincie Jehol. Zij trekken Zuidwaarts om zich te voegen bij de troepen, die voor de tegen stand in Noord-China verzameld worden. Een grote drom vluchtelingen trekt in een sneeuwstorm uit de stad naar Peiping om de •communistische legers te ontgaan. Gisteren heerste onder de vijf millioen zielen tellende bevolking van Sjanghai bijna een paniek, daar rijst practisch niet verkrijgbaar was, zelfs niet tegen de fan tastische prijs van 900 gouden Yoean per picol (pl.m. 40 kilo). De prijs van de rijst is de laatste 24 uur weer 400 gouden Yoean gestegen. Grote prijsverhoging van alle andere artikelen, van industriële grondstoffen tot lucifers, wordt eveneens gemeld. De arbeider verdient gemiddeld 100 a 150 gouden Yoean per maand. Hoewel kleine firma's reeds gratificaties hebben uitbetaald van twee a driemaal het loon (loonsverhoging is volgens de huidige be palingen niet toegestaan), blijven de lonen nog ver beneden de prijzen. In welingelichte buitenlandse kringen te Nanking is men van mening, dat Nanking nog voor het einde van dit jaar in com munistische handen zal zijn. Omtrent de toekomst van de Kwomintang-regering zijn cfe verwachtingen verdeeld. Sommige waarnemers menen, dat zekere groepen van de Kwomintang na de eventuele val van Nanking uiteindelijk pogingen zullen doen om een coalitie met de communisten tot stand te brengen. Anderen menen dat Tsjang-Kai-Tsjek zijn regering zal kunnen overbrengen naar Kanton in Zuid-China of het eiland For mosa. Onderzoek der bevolking op TBC In Delft en omgeving zullen 220.000 personen worden doorgelicht Binnenkort zal in Delft en omgeving de bevolking worden onderzocht op tubercu lose. In Maart van dit jaar werd gesticht het Fonds tot opsporing van Tuberculose patiënten (Fotu), dat tot taak had zich met dit onderzoek te belasten. Daar het hier iets geheel nieuws in Nederland betrof moesten tal van moeilijkheden worden overwonnen om tot een organisatievorm te komen waarmee men op effectieve en snelle wijze de bevolking van het district Delft, in totaal 220.000 personen, in het onderzoek kon betrekken. In de verschil lende plaatsen van het district werden co mités gevormd, die het onderzoek van de bevolking moeten voorbereiden. Is dit ge schied, dan komt de Fotu-auto met een Röntgenapparaat. Bij een goede werkver deling kan men ongeveer 800 personen per dag onderzoeken. Na de doorlichting wor den de foto's in een archief bewaard. Men zal met het bevolkingsonderzoek beginnen in Pijnacker, omdat ift die ge meente enige tijd geleden een ernstige uit breiding van het aantal tbc-gevallen is ge constateerd; Het onderzoek zal gratis ge schieden. Het neemt slechts enkele secon den in beslag. Ontkleden behoeft men er zich niet voor. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag, dit massale onderzoek tot het district Delft te beperken, ziet het er naar uit, dat het zich zal uitbreiden tot de gehele provincie Zuidholland en wellicht nog verder. Dominicaans voorstel om Joegoslavië uit de UNO te verwijderen De afgevaardigde van de Dominicaanse Republiek stelde gisteren in de politieke commissie voor. Joegoslavië uit de UNO te zetten, omdat Joegoslavië nog steeds hulp verschaft aan de Griekse guerilla's. Dit is de eerste maal in de geschiedenis van de Verenigde Volken, dat de kwestie van venyij dering van een lid aan de orde wordt gesteld. Dr. Balaguer van de Dominicaanse repu bliek bracht deze kwestie ter sprake toen dj? politieke commissie op het punt stond een formele veroordeling uit te spreken over Albanië, Bulgarije en Joegoslavië we gens hulpverlening aan de Griekse gue rilla's. Het is echter niet waarschijnlijk dat men tot dergelijke drastische stappen zal overgaan, en het is zelfs bijna ondenkbaar, daar Rusland in de Veiligheidsraad zulk een voorstel met een veto zou doden. Het feit echter, dat een dergelijke drei ging wordt uitgesproken, weerspiegelt de verontwaardiging wegens de afwijzende houding die de drie landen hebben ingeno men ten aanzien van UNO-interventie in de Balkan. De Dominicaanse afgevaardigde kwam met zijn in de vorm van een amendement gegoten voorstel, toen de beraadslagingen m de politieke commissie over de Griekse kwestie vier uur lang waren opgehouden door een Joegoslavische obstructie. Daar door heeft het Sovjet-blok verhinderd dat de politieke commissie der UNO een reso lutie aannam welke Albanië, Bulgarije en Joegoslavië formeel veroordeelde wegens v - 7 v; 7'V-vV' W" :v "r ,i «rV JLen Firefly-lrainer is gisteren nabij de spoorlijn in Voorhout neergestort, waarbij de belde inzittenden o»i het leven kwamen. Het verongelukte vliegtuig direct na de ramp (Men zie voorts pagina 2) Gandlii's moordenaar bekent Nathoeram Vinayak Godse, de moorde naar van Gandhi* heeft voor het gerecht bekend de schoten gelost te hebben, waar door de Mahatma is gedood. Hij ontkende, dat er een samenzwering bestond. „Ik had geen deelgenoten in de aanslag," aldus zeide hij, „ik alleen ben verantwoordelijk voor mijn daad." Verder verklaarde hij nog: „Ik achtte het mijn plicht een einde te maken aan het leven van de zogenaamde vader- van een volk, die een zeer grote rol had gespeeld bij het overleveren van het land aan vivisectie." Godse had bijna vijf uur nodig om zijn verklaring voor te lezen. Hij was van oor deel, dat Gandhi met zijn leven had te boeten voor zyn „onrechtvaardige, anti nationale en gevaarlijke voorkeur voor een dweepzuchtig deel des lands." Hij eindigde met de woorden: „lang leve het onverdeelde India". Montgomery sprak met de drie Westelijke militaire gouverneurs Veldmaarschalk Montgomery, de voor zitter van het comité van opperbevelheb bers van de West-Europese Unie, hield gis teren zijn eerste bespreking met de opper bevelhebbers van de Westelijke bezettings troepen in Duitsland. De conferentie werd gehouden te Ostenwalde bij Melle, het ver blijf van generaal Robertson, de Britse gouverneur. Veldmaarschalk Montgomery heeft ge heime besprekingen gevoerd met de mili taire gouverneurs van de drie Westelijke zones. Een agenda van hun besprekingen, die Maandagmiddag zou worden bekend gemaakt, werd op het laatste ogenblik inge trokken. Binnenkort is een Koninklijk Besluit te venvachten, waarin regelingen worden ge troffen voor de militairen, die bij demobili satie in Indonesië wensen te blijven. het in gevaar brengen van de vrede op de Ealkan door hulp aan de Griekse guerilla's. De commissie nam ondanks deze vertra- gingstaktiek van Oost-Europa zes paragra fen der resolutie aan, waaronder de para graaf die Griekenlands Noordelijke buren beschuldigt zich met de souvereiniteit van dat land te bemoeien en de vrede in gevaar te brengen en de paragraaf die beveelt daar onmiddellijk mee op te houden. Doch opnieuw heeft het Russische blok weten te beletten dat de resoluti£ in haar geheel in stemming kwam. Opmerkelijk was daarbij de eensgezinde houding van Rusland en Joegoslavië. De onvermoeide Joegoslaaf Bebler die de Rus Wisjinski verving als de praatgrage gedelegeerde leidde de Oostelijke aanval tegen de reso lutie, die door China, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten werd gesteund. Bebler protesteerde de gehele dag tegen elke zin en soms tegen ieder woord. Spaak, die de zitting presideerde, noemde deze obstructie een „georganiseerde sabotage" van de arbeid der UNO-commissie. Europa's eenheid De president van de internationale bank voor herstel en wederopbouw John McCloy heeft op de nationale conventie voor bui tenlandse handel verklaard, dat het slot woord op het gebied van de gemeenschap pelijke planning in Europa de economische unie is. Hij voegde daaraan toe, dat naar zijn mening een dergelijke economische unie, die gecentraliseerde controle op zaken als valuta, beleggingsprogramma's, lonen, prijzen en buitenlandse handel met zich brengt, niet zonder een politieke unie tot stand kan komen. Reeds valt de erkenning waar te nemen dat elk land, dat betrokken is bij het Europese herstelprogramma, es sentieel belang heeft bij het gemeenschap pelijke lot van alle landen. Ook ontwikkelt zich in Europa geleidelijk de noodzakelijke manier van denken en planning, waarbij men de landen als een geheel ziet. Teza men met de bereidheid om de nationale souvereiniteit in die mate prijs te geven, dat het optreden als één geheel mogelijk wórdt, geeft, dit de beste verwachtingen ten aanzien van het bereiken van het uit eindelijke doel. De Korfoekanaalkwestie thans weer voor het Internationale Hof Vandaag zal het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage een begin maken met de hervatting van de behandeling der zogenaamde Korfoekanaal-kwestie, het ge schil tussen Albanië en Engeland, dat ont stond toen twee Engelse kruisers in 1946 bij een tocht door het Korfoekanaal op mijnen liepen, ofschoon de Britse vloot na de Duitse nederlaag het Kanaal drastisch gezuiverd had van mijnen en obstakels. Ruim veertig manschappen kwamen bij deze ongevallen om het leven. Tevoren waren Britse kruisers van de wal af be schoten door Albaanse kustbatterijen. Engeland beschuldigde Albanië ervan de mijnen te hebben gelegd. Na een behande ling door de Veiligheidsraad, die tot geen resultaat leidde, legde Engeland het geschil aan het Internationale Hof voor, dat in eerste instantie de vraag behandelde of Albanië zich aan de uitspraak van het Hof wenste te onderwerpen. Na dagenlange de batten werd van Albaanse zijde toegestemd in het erkennen van de competentie van dit Hof. Thans komt dus het eigenlijke ge schil pas in behandeling. Men verwacht dat Engeland thans zal aanvoeren dat de mijnen op Albaans verzoek door Joego slavië zijn gelegd, aldus meldt Reuter. Surséance van betaling ver leend aan „Holland Nautic" De Haarlemse rechtbank heeft vandaag aan de N,V. Hollaud Nautic de definitieve surséance van betaling verleend voor de tijd van één jaar en zes maanden. Tot cu ratoren zijn benoemd mr. H. J. Pot te Heemstede, de heer T. Zelle te Amster dam en ir. H. F. Ott de Vries te Haarlem. Hel woord is aan Otto Weiss: Hoe meer betekenissen een woord heeft, hoe minder het betekent. TBC-besmefting bij beroepsuitoefening Schadeloosstelling volgens Ongevallenwet mogelijk Sedert 1901. het jaar, waarin de Onge vallenwet in werking trad, werden verzoe ken van verpleegsters en anderen, die in de uitoefening van hun beroep in dienst betrekking tuberculose hadden opgelopen, om een schadeloosstelling op grond van de Ongevallenwet, door de Rijksverzekerings bank te Amsterdam afgewezen op grond van de overweging, dat het ontstaan van tuberculose niet was een ongeval of een daarmede gelijkgesteld letsel. Deze opvat ting van het bestuur der Rijksverzekerings bank werd steeds door de Raden van Be roep en de Centrale Raad van Beroep te Utrecht als juist aanvaard. In November 1947 heeft de constatering van enige medi sche ervaringsfeiten over het ontstaan van tuberculose tot gevolg gehad, dat de Cen trale Raad van Beroep in tegenstelling met voorheen tuberculeuze besmetting wel als ongeval is gaan beschouwen en een aan vraag van een verpleegster om schadeloos stelling op grond van de Ongevallenwet heeft toegewezen. De consequentie hiervan is volgens een publicatie in het -„Sociaal Maandblad" dat allen, die sedert 1901 in de uitoefening van hun beroep in dienstbetrekking ooit tuber culose hebben opgelopen, zich thans waarschijnlijk met succes tot het be stuur der Rijksverzekeringsbank te Am sterdam kunnen wenden met een verzoek 'om schadeloosstelling ingevolge de Onge vallenwet. Zij, wier aanvraag om schadeloosstelling in het velleden reeds werd afgewezen, kunnen zich met een beroep op het bekend worden van feiten of omstandigheden als bedoeld in artikel 75 der Ongevallenwet met een verzoek om herziening der reeds ontvangen beslissing tot de Rijksverzeke ringsbank wenden. Zij, die nog nimmer om schadeloosstelling hebben gevraagd, kun nen zich met een beroep op artikel 73 lid 3 der Ongevallenwet tot de Rijksverzeke ringsbank wenden met een aanvraag om schadeloosstelling op grond van de omstan digheid, dat tuberculose eerst door het be kend worden der bovenbedoelde ervarings feiten als „ongevalsgevolg" is herkend. Het verdient aanbeveling dat betrokkenen in beiderlei gevallen het verzoek om herzie ning of de aanvraag om schadeloosstelling vóór 12 November bij het bestuur der Rijksverzekeringsbank te Amsterdam in dienen. Prof. dr. J. van Dam tot zeven jaar veroordeeld Het Bijzondere Gerechtshof te Amster dam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de voormalige secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Cultuurbescherming, de thans 52-jarige professor dr. J. van Dam, tegen wie de advocaat-fiscaal op 26 October een gevangenisstraf van 7 jaar had geëist. De militaire raadsheer, generaal-majoor A. R. van der Bent, las het vonnis voor. Voordat hij aan de sententie begon steide hij: „Ik lees vandaag het vonnis voor, om dat ik in de Meidagen van 1940 uw com mandant ben geweest. De mannen van mijn legercorps hebben in die dagen dapper ge vochten en hebben zich goede Nederlanders getoond. Dat ik nu het vonnis moet voor lezen van een mijner manschappen betreur ik." In de sententie overwoog het Hof. dat er geen gronden aanwezig zijn om de ver dachte uit de openbare rechten te ontzet ten. Het vonnis luidde zeven jaar gevange nisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Felle brand in een kantoor van een advocaat aan de Baan Vanmorgen tegen negen uur heeft een brand gewoed in een kamer aan de voor zijde van perceel Baan 45, waarin het kan toor van een advocaat gevestigd is. Nadat een potkachel in de kamer was aange maakt, is het vuur. in aanraking gekomen met beteugeld behang. In korte tijd brand de het fel. Doordat de deur van de kamer open stond gingen de vlammen naar de gang en deelden ze zich ook mede aan de trap van dé bovenverdieping. De brand weer werd gewaarschuwd, welke onder leiding van de commandant H. C. Vcrnout haar werkzaamheden verrichtte. Met twee slangen op de waterleiding werd het vuur spoedig geblust. De kamer brandde ge heel uit en de gang liep schade op. Het brandde zo fel op de gang, dat het voor een vijf-en-twintigjarige bewoonster, die op de eerste verdieping vertoefde, niet mogelijk was langs de trap naar beneden te komen. Zij begaf zich naar het raam van een der kamers óp de eerste verdieping en waarschuwde de politie. Enige agenten van politie en burgers hebben een tapijt geno men en dat gebruikt als „vangzeil". De bewoonster sprong op het tapijt en kwam behouden beneden. In Amersfoort is een kerkhof aangelegd voor 854 tijdens de bezetting in Nederland omgekomen Russen. De Russen, die tegen het einde van de oorlog op Texel tegen de Duitsers in opstand kwamen en daarbij het leven lieten, zullen op het eiland begraven blijven. ZACHTER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M-I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later in het Noorden van hot land plaatselijk enige regen of motregen. Geleidelijk aanwakkerende Westelijke wind. Be langrijk zachter, vooral in do nacht. 10 November: Zon op 7.50 uur. onder 16.57 uur Maan op 15.10 uur. ondei Cii -tfi uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1