PRODENT Militair lesvliegtuig neergestort in bloembollenveid bij Voorhout Voor jeugdige boosdoeners is er nieuwe kans op „Valkenheide" f Jeu we Ui traven PANDA GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws DINSDAG 9 NOVEMBER 1948 Beide inzittenden kwamen om het leven Maandagmiddag:, enkele minuten na half drie, is een „Firefly-traincr" van de Ma rine-luchtvaartdienst bij Voorhout neer gestort, op ongeveer honderd meter afstand van de spoorlijn HaarlemDen Haag. De twee inzittenden, de officier-vlieger tweede klasse W. A. Limque en de luitenant ter zee 2e klasse W. L. H. de Vries, kwamen om het leven. Het instructievliegtuig, dat thuis hoorde op het vliegveld Valkenburg, is neerge stort op bet omgeploegde land van. de bol- lenkweker W. Verschoor uit Sassenheim. Spoedig waren geestelijken, politie en medische hulp aanwezig. Er kon echter niet meer geholpen worden. Het stoffelijk overschot van een van de inzittenden kon spoedig geborgen worden. Om het andere stoffelijk overschot te ber gen, moest het toestel met een metaalzaag doorgezaagd worden. Toen het ongeluk gebeurde was de heer Verschoor met de landarbeider H. J. Preenen op het land aan het werk. De heer Verschoor vertelde: „Boven ons vloog een geel vliegtuig. Plotseling hoorde ik een vreemd geluid, net alsof de motor van het vliegtuig op hol geslagen was. Ik zag het vliegtuig vlak boven me in e.en vrfllè naar beneden komen. Preenen en ik sprongen weg van de plek. Vijf meter verder liet ik mij vallen, juist toen het vliegtuig met een zware slag op het land neerkwam, precies op de plaats waar wij even tevoren ge staan hadden. Mijn schop lag er onder. We gingen kijken, maar konden niet mëer helpen. Beide inzittenden waren dood". De slachtoffers De officier-vlieger tweede klasse W. A. "Limque der Koninklijke Marine-reserve tijdelijk verband werd 14 November 1922 te Modjokcrto geboren. Hij kwam 1 Oc tober '41 als leerling-onderofficiervlieger in Nederlands Indië in marinedienst. Toen de Japanners kwamen week hij uit, in 1943 ging hij naar Amerika voor verdere op leiding en in Juli 1943 kwam hij in En geland. Hij werd met vier andere Neder landse jachlvliegers op het vliegkampschip Emperor" geplaatst. De „Emperor" onder steunde de landing der geallieerden in Zuid-Frankrijk. Limque ging vervolgens naar het Verre Oosten. Daar streed hij tegen het einde van de oorlog tegen de Japanners. Op 1 September 1944 werd hij officier- vlieger derde klasfee en op 1 September 1946 officier-vlieger tweede klasse. Hij ging op 19 Augustus 1946 met de voor malige „Karei Doorman" naar Indië. keerde in Maart 1948 terug en werd op 28 Mei 1948 op het vliegveld Valkenburg geplaatst. Limque was drager van het Vliegerkruis. Hij was gehuwd en. woonde te 's-Gra- venhage. De luitenant ter zee tweede klasse W. L. H. de Vries werd 1 Juni 1922 te Huizum bij Leeuwarden geboren. Hij trad 28 Tijdelijke verhoging van de kinderbijslag Met 24 cent per week van het tweede kind af De regering is voornemens een wijziging van de kinderbijslag te bevorderen, om te komen tot een verhoging daarvan van het derde kind af met 24 cents per week. Van de zijde van de Stichting van de Arbeid is de bijzondere aandacht van de regering gevraagd voor de moeilijkheid, die zich volgens de stichting voordoet doordat van de toegekende loonbijslag van 1per week loonbelasting moet worden betaald. Het gevolg daarvan is, dat in het bijzonder voor de gezinnen met twee kin deren de loonbijslag van 1.blijft be reden het bedrag, waar-mede'de kosten van het levensonderhoud voor deze categorie van gezinnen zijn verhoogd. Voor de onge- huwden, gehuwden zonder kinderen of met één kind is de loonbijslag van 1. per week een voldoende compensatie. Het overleg met de stichting heeft ertoe geleid, dat de regering aanleiding heeft gevonden de verhoging van de kinderbijslag van 24 cents per week ook voor het tweede kind te bevorde ren. Het toekennen van deze kinder bijslag voor het tweede kind heeft uiteraard tot gevolg, dat ook alle ge zinnen met meer dan twee kinderen de kinderbijslag voor het tweede kind ontvangen. Het betreft hier een tijde lijke maatregel, welke slechts zal gel den tot het ogenblik, waarop de nieu we loonbelastingtarieven van kracht zullen worden. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7. 8. 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gym nastiek; 7.30 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9.00 Werken van Edward Elgar; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Keukenpraatje; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Platen; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Voor 't platteland; 12.30 Kilima Hawaiïans; 13.15 Kalender; 13 20 Platen; 14.00 Gesproken por tretten: 14.15 Jeugdconcert: 15.00 Luisterspel „De vrouw in de mist": 15.30 Voor zieken; 16.00 Kinderkoor; 16.15 Het stond in de krant; 16.45 Vragen staat vrij: 17.15 Lichte orkestwerken; 18.20 Platen; 18.30 Voor de strijdkrachten; 19.00 Drijvende mijnen in het verkeer; 19.15 Sylvestri-kwartet; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.05 Dingen van de dag; 20.20 Onkest. koor en zangsoliste: 21.05 Luisterspel „Juarez"; 22.15 Pianowerken van Chopin; 22.45 Boekbespre king; 23.15 De „Hit-kit"; 23.45 Platen. HILVERSUM II, *14.5 M., 218 M. en 1875 M. 7. 8. 13. 19. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Ge wijde muziek: 7.45 Woord voor de dag: 8.15 Platen: 9 00 Ziekenbezoek: 9.35 Werken van Bach en Mendelssohn; 10.30 Morgen dienst: 11.00 Sonate voor viool en piano van Janatsjek; 11.15 Luisterspel „De erfgenaam van Redclyffc"; 11.55 1 Busch strijkorkest; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Ancora-trio; 13.15 Orgel; 13.45 Hobokwartet van Mozart; 14.00 Promona'de-orkest: 14.45 Alt-rhapsodie van Brahms; 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Voor jeug dige postzegelverzamelaars; 16.15 Voor dc ■Higd; 17.30 De Zaparaka's; 1745 Contact 'overzee: 18.00 Vrouwenkoor; 18.30 Clavecim- bo>: 18 50 Platen; 19.15 Nieuws uit Indonesië; 19.30 Actualiteiten: 39.45 Engelse les; 20.15 Dankdienst voor het gewas; 21.45 Concert gebouworkest en Gregor Piatigorski, cello; 22.45 Overdenking; 23.15 Platen; 23.45 Frag menten uit „Lohengrin". Augustus 1944 in het bevrijde Zuiden van Nederland als oorlogsvrijwilliger in ma rinedienst. Op 16 Mei 1945 werd hij luite nant ter zee derde klasse. In Augustus 1945 ging hij naar Enge land, in September '45 naar Indië en 1 December van dat jaar naar Nederland. Op 5 Maart 1946 kwam hij bij de Mijnen- opruimdienst in Leiden, enige maanden later werd hij oudste officier op Hr. Ms. mijnenveger „Borndiép" te IJmuiden. Een jaar later werd hij gedétacheerd bij de luchtstrijdkrachten op Gilze Rijen om tot vlieger opgeleid te worden. Een maand geleden werd hij op het vliegveld Valken burg geplaatst. Venijnige Rheumatiek maakt de sterkste mensen ziek want rheumatische pijnen ondermijnen het hele gestel, het humeur, het huiselijk leven.. Laat het toch zo ver niet komen; drijf de oorzaak van Uw lijden uit Uw leden, Dat kan met Kruschen Salts. Kruschen helpt U Uw kwaal aan te vallen in de kiem: on zuiver bloed. De aansporende werking van de zes minerale zouten van Kruschen op lever, nieren en ingewanden, wekt Uw orga nen op tot jeugdige, krachtige werking. Daar door gaat het bloed sneller stromen en onzui verheden, schadelijke zuren, kunnen zich niet meer vastzetten. Die toch zijn de oorzaak van Uw lijden en pijn- Naarmate deze regelmatig worden verwijderd vóór zij schade kunnen aanrichten en U leed berokkenen voelt ge U allengs bevrijd van Uw pijnen; ook van de angst voor steeds maar nieuwe dreiging van steeds heftiger aanvallen. Probeer 't met Kruschen; waarom zoudt ge rüet? Vraag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist, (Adv.) Wat er van het Fireflij-lesvliegtuig overbleef dat gisteren in de gemeente Voorhout neerstortte. Het ontspoorde kind Geen straf maar heropvoeding Wat doet men met een jongen van 16 jaar die twintig diefstallen op zijn geweten heeft, als men erbij bedenkt dat hij stamt uit een milieu dat voor 99 procent verant woordelijkheid draagt voor zijn misstappen en in een maatschappij leeft, die er nog steeds niet in is geslaagd de omstandighe den te scheppen waarop ieder kind recht heeft, zolang het nog niet zelf zijn eigen ouders kan uitzoeken. Er zijn twee mogelijkheden. Straf of her- opvfieding. Natuurlijk is de eerste de mak kelijkste. Men stopt de jongen in een cel, maakt hejjhem zo beroerd mogelijk en laat hem terdege voelen wat een allerverschrik kelijkst slecht sujet hij eigenlijk is. Maar omdat ieder kind intuïtief een zeer helder begrip heeft van Christus' parabel betref fende het werpen van de eerste steen, staat het als een paal boven water, dat zo'n jongen de gevangenis zal verlaten met een alleszins gerechtvaardigde wrok tegen het mensdom in het algemeen en beslist niet zal nalaten deze wrok bevrediging te ver schaffen, door zo gauw mogelijk dat mens dom te benadelen. Er rest dus niets anders dan de moeilijke en lange weg van de heropvoeding. Al dan niet gemengd met een bepaalde" dosis van het straf-element. Die methode wordt toegepast op het op voedingsgesticht van de Nederlands Her vormde Kerk, „Valkenheide" in Maars- bergen. Het zijn beslist geen gemakkelijke knapen, die dit gesticht bevolken en de serie delicten die zij vertegenwoordigen beslaat niet alleen gewone vermogens- misdrijven, maar ook zedendelicten en zelfs moord. Het zijn de jongens die via de verkoop van zwarte bioscoop-kaartjes en sigaretten afgezakt zijn tot de misdaad. Vaak slappelingen die van de ene baas naar de andere zwierven om een guldentje meer te verdienen en zo nooit een vak leerden. Jongens ook dikwijls uit misdadigers milieus, die nooit anders gekend hebben. Maar vooral ook jongens die in deze maatschappij maar bitter weinig kansen hebben gehad in vergelijking met anderen uit een goed gezin, wier bedje toch al aar dig gespreid was. Straathonden Eigenlijk zijn het net straathonden. Vootdurend op hun qui vive vohr een trap. Gespitst, in de strijd om het bestaan in de goot. Eén oog gericht op de harde nood zaak om met welke middelen dan ook aan de kost te komen en het andere op even tuele belagers. Wat zij vooral met de straat honden gemeen hebben is hun gevoelig heid voor een goed woord of een aanhaling van iemand die zij denken te kunnen ver trouwen. Maar misdadigers, nee, dat zijn zij zeker niet. Het grappige is dat zij zonder enig be zwaar duizend gulden zullen gappen van iemand in de buitenwereld, maar zich wel degelijk bedenken alvorens een kwartje te stelen van een var^hun kameraden. Mocht er één zich aan zo'n solidariteits-vergrijp schuldig maken, dan zorgen zijn lotgenoten er wel voor dat hij ongenadig op zijn ziel krijgt. En daar ligt ons inziens dé sleutel van dit probleem. Hun maatschappelijk besef beperkt zich tot dat kleine wereldje van dief en diefjesmaat. De hun vijandige grote maatschappij is daar zeker niet in opgenomen. Kan men hen bijbrengen dat die grote maatschappij helemaal niet zo vijandig is, maar integendeel zeer wel be reid is hen op t,e nemen en hen vooruit te helpen, dan is er veel gewonnen. Heropvoeding f In die richting wordt op „Valkenheide" gewerkt. Ten eerste leren zij een vak op de drie-jarige ambachtsschool van het ge sticht, die bijzonder goed is uitgerust of op de boerderij.-Daarmee wordt bereikt dat zij straks hun brood kunnen verdienen, zonder tot misdrijf over ,te gaan. Ten tweede leert men hen, de vrije tijd te be steden, instede van op straathoeken te hangen door hun een liefhebberij bij te brengen voor sport, literatuur of een be paalde hobby. Ten derde wordt veel aan dacht besteed aar. de karaktervorming. Het tucht-element ontbreekt niet. Er is een isolatie-paviljoen, hetgeen een mooie naam is voor een modern-ingerichte klei ne gevangenis, waar nieuwkomers worden geobserveerd en ernstige overtredingen van de gestichts-inwoners worden gestraft. Wij zouden niet willen beweren dat de sfeer van Valkenheide naar onze mening ideaal is. Men komt onbewust onder de deprimerende invloed van de sombere,' dorre gestichtsomgeving. En noch de ge- stichtskleding noch de slordige uiterlijke verzorging van de jongens, die wij het moet gezegd uitsluitend onder het werk zagen, leken ons bevorderlijk voor de geestelijke aanmoediging die deze knapen zo hard nodig hebben en die door een wat vrolijker omgeving en wat meer warmte in de bejegening gegeven zouden kunnen wor den. Maar al is dit alles nog onvolmaakt, Valkenheide slaagt er in 80 procent van de jongens te reclasseren én met nazorg defi nitief in het rechte spoor te houden. Het geen heel veel is. En veel van dat onvol maakte is te wijten aan het geldgebrek dat ook hier heerst. Zodat gij bij het gebruiken van Kinderpostzegels, waarvan de op brengst gedeeltelijk ook naar Valkenheide gaat, de voldoening zult voelen, dat gij meehelpt gedérailleerde jongens weer in het spoor te zetten en het hen tijdens de heropvoeding-periode wat gemakkelijker te maken om te merken dat deze maat schappij hen niet vijandig, maar vriende lijk gezind is. Koninklijke onderscheiding voor tankschip „Ondina" Bemanning bracht in 1942 Japanse raider tot zinken In Rotterdam heeft Prins Bernhard op het tankschip „Ondina" van de tot de Koninklijke Shellgroep behorende petroleummaatschappij „La Corona" een bronzen plaat onthuld, ten bewijze dat het schip is onderscheiden met de „Koninklijke Vermelding bij Dagor der". De „Ondina" is het eerste schip, dat deze onderscheiding is ten deel ge vallen. Op de Parkkade stond de Marinierskapel opgesteld, die bij de aankomst van de Prins het Wilhelmus speelde. De Prins begaf zich naar de brug, waar de bronzen plaat is aangebracht en ge waagde -in een toespraak van de glorierijke actie, waaraan de „Ondina" heeft deelge nomen. „Deze vermelding bij dagorder is een eer voor alle opvarenden", aldus de Prins, „het is een uniek feit in de geschie denis, want het zal wel nooit gebeurd zijn, dat een tankschip de vijand heeft aangeval len en de overwinning behaalde. Helaas zijn daarbij de kapitein en de hoofdmachi nist, alsmede enige leden van de Chinese bemanning gesneuveld. Hun voorbeeld zal steeds een bezieling zijn voor alle Neder landse zeelieden. Zolang bij de Nederlandse koopvaardij zulke mannen varen, behoeven wij ons niet ongerust te maken." De Prins herinnerde er aan, dat het geschut tijdens de bedoelde ^ctie werd bediend door Britse kanonniers, van wie er een de plechtigheid bijwoonde. Zonder hun schotvaardigheid en moed had deze actie niet zo goed kunnen verlopen. De gezagvoerder van de „Ondina", kapi tein T. Duinker, dankte vervolgens voor de onderscheiding. Na de bronzen plaat onthuld te hebben, reikte Prins Bernhard aan elk der op varenden van de „Ondina", die bij het ge vecht aanwezig waren, alsmede aan de na bestaanden van de gesneuvelde leden der bemanning een oorkonde uit. De „Ondina" dankt deze onderscheiding aan het feit, dat zij in November 1942 een aanval van twee Japanse hulpkruisers af sloeg. Het tankschip voer in de Indische Oceaan, op weg naar Abadan, slechts ge ëscorteerd door de „Bengal", een klein vaartuig van de Brits-Indische marine. De „Ondina" werd aangevallen door twee Ja panse raiders. Een schot van de „Ondina" veroorzaakte brand aan boord van een der Japanse schepen en door volgende schoten werd het vijandelijke schip in de grond ge boord. De „Ondina" werd zwaar gehavend, maar bleef drijven. Officieren en beman ning, die het schip eerst hadden verlaten, gingen weer aan boord en slaagden erin een Australische haven te bereiken. Schachf is verdwenen Hjalmar Schacht, tijdens het Hitier- régime president van de Reichsbank, die destijds in Neurenberg van alle nazi-smet ten werd vrijgesproken, is spoorloos ver dwenen, klaarblijkelijk om te voorkomen dat hij opnieuw voor het gerecht zal moe ten verschijnen. Zoals men weet heeft het denazificatiehof van Wiirttemberg-Baden hem opnieuw aangeklaagd. Schacht is spoorloos uit München ver dwenen, naar men zegt in een vrachtauto en nadien is niets meer van hem vernomen. Volgens tegenstrijdige berichten zou hij zich verscholen houden in Hamburg of in Beieren. Een zegsman van het denazificatie-mini- sterie van Württemberg-Baden deelde me de dat Schacht formeel is gedagvaard, voor het denazificatiehof te verschijnen omdat men anders vreesde dat hij ergens in Duits land onder zou duiken. Uit onderzoekingen zou zijn gebleken dat Schacht zich in ieder geval thans niet in Hamburg ophoudt. Vijf distributie-ambtenaren te Enkhui zen zijn gearresteerd verdacht van fraude. Den Haag is tegen aanleg van vliegveld Schieveen B. en W. wensen uitbreiding van Ypenburg Naar het A.N.P. verneemt heeft het col lege van B. en W. van Den Haag zich uit gesproken voor de verbetering van het vliegveld Ypenburg. Tot dit besluit is men gekomen na een diepgaand onderzoek, dat werd uitgevoerd door de technische dienst van de gemeente. Dit onderzoek heeft aan getoond, dat het geschikt maken van ypenburg voor zware vliegtuigen zeer wel mogelijk is. Bovendien acht men de uitbrei ding van Ypenburg goedkoper en efficiën ter dan de aanleg van een vliegveld bij Schieveen. Met de uitbreiding van Ypen burg zal belangrijk minder tijd gemoeid zijn. Binnenkort zullen B. en W. mededelingen doen aan de Haagse gemeenteraad, waarbij er de nadruk op gelegd zal wórden, dat B. en W. niet door plaatselijke overwe gingen doch uit een oogmerk van landsbe lang tot hun besluit gekomen zijn. Het Haagse gemeentebestuur heeft zich voorts schriftelijk tot de regering gewend met het verzoek gekend te worden in de bespre kingen over het vliegveldvraagstuk, voor dat de beslissing gevallen is. Ex-burgemeester vanNaarden hoort 6 jaar tegen zich eisen De advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste zes jaar gevangenisstraf, ontzetting uit alle open bare rechten voor de tijd van het leven en onmiddellijke inhechtenisneming tegen de 45-jarige ex-burgemeester van Naarden, M. J. G. J. van L. Verdachte was nimmer geïnterneerd ge weest. Het Hof betreurde het, dat verdachte niet eerder in arrest was gesteld. Het zag geen aanleiding het verzoek van de ver dachte, die gevraagd had de inhechtenis neming uit te stellen, in te willigen. Van L. werd na de zitting gevankelijk weggevoerd. Van L. was burgemeester van Naarden van April 1942 tot April 1944, toen hij bur gemeester van Haarlemmermeer werd. Hem was ten -laste gelegd, dat hij de gemeente in nationaal-socialistische geest had be stuurd en een N.S.B.'er als inspecteur van politie had aangesteld. Deze had van de burgemeester enige malen opdracht gekre gen, huiszoekingen te doen en Joodse Ne derlanders en personen die zich ongunstig over Duitsers hadden uitgelaten, te arreste ren. Voorts werd Van L. er van beschul digd, rapporten over de houding van ge meente-ambtenaren en inwoners van zijn gemeente aan de „Beauftragte" van de rijks commissaris, aan de commissaris der pro vincie en aan de „Ortskommandant" te heb ben gezonden. Twee ambtenaren waren als gevolg hiervan gearresteerd. Ook had ver dachte kerkdiensten bijgewoond om de prediking van ds. Poldervaart te contro leren. Het Hof zal op 23 November uitspraak doen. Amnestie in de Sovjet-zóne Generaal-majoor Alexander Kotikof, de Sovjet-Russische commandant te Berlijn, heeft bij gelegenheid van de 31ste verjaar dag van de October-revolutie een amnestie afgekondigd voor al degenen, die te Berlijn gevangenisstraffen van minder dan een jaar uitzitten. De amnestie is niet van toepas- ting op veroordeelden wegens oorlogsmis daden, zwarte handel en speculatie. Sport in 't kort Onderlinge wedstrijden van „Haarlem". Tijdens de onderlinge wedstrijden van de zwemclub „Haarlem" werd een wisselslag estafette 3 x 100 m. om de Spaarnestad wis selbeker verzWommen. Met grote voorsprong werd „Haarlem" winnares in 3 min. 44.9 sec. Tussen de tweede ploeg van „Haarlem" en D.W.R, ontspon zich een spannende strijd, welke eerst in de laatste meters ten gunste van „Haarlem" werd beslecht in 4 min. 2.1 seconde. Ockert Bosman, Tamboer die dood. Uitgeverij Borj N.V., Assen. Dit boekje is door Born uitgegeven in s menwerking met de uitgeverij NasionS Pers van Zuid-Afrika. Er is zeker veel vod te zeggen, dat er wat meer lectuur uit ZuiJ Afrika komt; waar tegenover men moet zes gen, dat men met zijn instemming niet in a eerste plaats aan onbetekenende avonturS geschiedenissen als deze denkt. Het Am kaans van dit boekje is ook zeer eenvoudü krijgt men als aanbeveling; als dit dan a eerste trede van een trap omhoog is, ka men er nog vrede mee hebben, al is de m(, thode ter inleiding in de Zuid-Afrikaans letterkunde een zonderlinge. Dit verhaal gaat gewoon over een expe ditie die de Congo in gaat en moeilijkhedei krijgt met de wilde stam van de Jakbai waar een Zonnegod met een sluier e« blanke blijkt te zijn en edelstenen van oj schatbare waarde in een tempel verborga liggen. Verder is er de trommel des doodj die door de onderzoekers geroofd wordt e die, als heilig voorwerp, ongeluk met zie! brengt. Om dit nu te weten, hoeft men zi<j nog niet door de verbazing over het Afri kaans heen te werken want hoe eenvou dig het ook is, het remt toch. Wat men vo« dit boekje zou willen zeggen, is dat het in derdaad een simpele trant bewaart en bij nen zekere grenzen wat spanning heeft. Wi men echter graag uit Zuid-Afrika wil horej heeft nog wel andere verdiensten. Er sta» achterin een woordenlijstje, waardoor enkel afwijkende vormen worden duidelijk g{. maakt. S. M f flinke lubey. f 3°« 1 l zeer grote tube J A 45, Drukte bij Conrad-Stork Zaterdag werd in de fabriek van Conrad- Stork de jaarlijkse prijswerk-tentoonstel ling gehouden. Vooral de resultaten van de leerlingen uit de draaierij en de constructie- bankwerkerij trokken de aandacht. Voorts werden de huisgenoten van het personeel in de gelegenheid gesteld de fabriek te bezich tigen. Een aantal machines was in bedrijf, zodat zij zich een indruk konden verschaffen van de gang van zaken. Het was trouwens een drukke dag, want bovendien werden de cantine en het nieuwe waslokaal officieel geopend. JUSTITIEEL ONDERZOEK IN DE ZAAK KERKHOVEN EN CO. Van de zijde der justitie wordt mede gedeeld, dat reeds enige tijd een onderzoek wordt ingesteld naar de handelingen der firmanten van het effectenkantoor Kerk hoven en Co. te Amsterdam, dat 'onlangs in liquidatie is getreden. Tot dusverre is niet gebleken, dat er verduisteringen of andere onregelmatig heden zijn gepleegd. Accountants zijn bezig met het controleren van de boeken. Deze contröle zal nog geruime tijd in beslag nemen. Nog geen pindakaas Naar wij vernemen is de partij van 606 ton gepelde grondnoten, die met het stoom schip „Kamerlingh Onnes" uit Indonesië naar Nederland zou worden verscheept om hier tot pindakaas te worden verwerkt, voor de bereiding van^deze lekkernij afge keurd. BESTUURSLEDEN CP.N. VRIJGESPROKEN Het gerechtshof te Amsterdam beves tigde het vrijsprekend vonnis van de rechtbank in de zaak tegen negen be stuursleden van de C.P.N. „De Waarheid". Hun was ten laste gelegd dat zij de regering in een artikel in het dagblad „De Waar heid" hadden beledigd. De advocaat-generaal had tijdens de be handeling van deze zaak, veertien dagen geleden, tegen ieder één week gevangenis straf geëist. Het derde van de twaalf door de K.L.M. bestelde twee-motorige Convair-vliegtuigen. die dienst zullen doen op de Europese lucht lijnen, ife op Schiphol aangekomen. Schipper importeerde clandestien voilestof De Amsterdamse politie heeft in samen werking met de recherche van de Dienst Invoerrechten en Accijnsen een clandestie ne import uit België van tienduizenden me ters voilestof ontdekt. De voilestof werd naar ons land gesmokkeld door een schip per van een rijnaak, die de dozen met voile verborg onder zijn lading, die meestal uit kalk bestond. In verschillende plaatsen Utrecht, Hillegom en Lisse loste hij zijn vracht en gaf de gesmokkelde goederen over aan een kruier van het Centraal Sta tion te Amsterdam die de goederen per taxi naar de hoofdstad bracht en ze daar distribueerde onder dewinkeliers, die bij deze zaak betrokken waren. In België zorgde een daar wonende Ne derlandse expediteur steeds voor nieuwe voorraad. De Amsterdamse politie heeft 18000 meter voilestof in beslag genomen en procesrverbaal opgemaakt tegen elf per sonen. De schipper werd in Arnhem gepakt 12. Panda en de professor verlieten het huis. I De verkeersagent scheen inmiddels tot bezin ning te zijn gekomen en was nu druk bezig om het verkeer weer in normale hanen te leiden. 1 onschuldig grapje," zei egrijptdat dit apparaat oöli wel degelijk zijn praktisch nut kan hebben. „Dit was nu maar de professor, „doch je begrijpt, dat Luien wc eens in het klein beginnen. Het is wamt en ik heb al tamelijk veel gelopen van daag. Ik zou nu bijvoorbeeld best een eindje willen rijden, en daarbij zal onze gedachten- versterker ons een handje helpen. Zodra er een automobilist aankomt, zal ik hem laten denken, paraat dat hit ons best kon uitnodigen om mee te rijden.Even later kwam er een auto langs rijden. De professor drukte op de knop van het apparaatje en keek naar de bestuurder. Vlak bij het toestel hield de wagen stil en de chauffeur boog zich uit het raam en vroeg, of de heren soms zin hadden om een eindje mee te rijden. Dat lieten Panda en dc professor zich geen tweemaal zeggen en even later zaten zij be- hagelijk in de kussens geleund. Handbal H.O.C. en Gita leiden in de tweede klas In de hoofdklasse hebben de dames 1 Concordia een verdiende zege van 13 be haald op het Groningse Vlugheid en Kracht Mede door het verliezen van Turnlust mei 20 van P.S.V. zijn de Haarlemse dames naai de vijfde plaats opgeklommen. Zeeburg woa van Udi met 21 en Hygiëa met 31 vai D-E.S In de tweede klas dames stelden H.O.C- ea Gita niet teleur. H-O C. behaalde na een zwa. re, doch sportieve wedstrijd een overwinninj van 30, waardoor het zich op de bovenstt plaats werkte. Gita verzekerde zich van <lt tweede plaats door met 20 van het Zaansi Rood-Zwart te winnen. O.S-S- moest met 3-1 in Rapiditas zijn meerdere erkennen. De re serves van Concordia brachten het ook nu niet tot een overwinning. Zij verloren in Den Helder van H.A.V. met. 30. In de eerste klas evenaarden de heren van H.O-C- het vrouwelijk deel van hun club. 2 wonnen zelfs met 82 van Tonegido en ver overden in deze overigens te zwak bezette competitie de top der ranglijst. Concordia II zag in Velsen een stille hoop in rook vervlie- gen en verloor met 12-1. De in de eerste tien minuten ontstane achterstand van drie doel- punten gaf hen een dusdanige klap, dat re het niet eens meer nodig vonden de tanden op elkaar te zetten. Een tamme wedstrijd m« onvoldoende inzicht in de tactiek. In de eerste klas dames behaalde IJmond een verdiende zege op Foresters- Het geheel opnieuw beginnende Batoteam komt er in d« tweede klas steeds beter in. Ook nu weer slaagde het erin winst te boeken en wel tegen Rapiditas II (34). De reserves van H.O-C konden het tegen het sterke A.V.A. niet bol werken en verloren met 61. Ondanks het enthousiasme mocht het Gitil III niet lukken Animo te bedwingen, Giti| verloor met 60. Waterpolo Haarlems dameszevental versloeg Rotterdam met 3—2 In Rotterdam speelde het Haarlems da mes-zevental tegen de dames van kring Rot terdam. Uit een goed opgezette aanval nam Haarlem door toedoen van mevrouw v. d. Aardweg de leiding. Dezelfde speelster doel puntte uit een voorzet van mevrouw Thuis- van Veen. Na de rust zette Paula van Brug gen de bal goed aan mevr. v.d. Aardweg voor, waarna deze de stand op 3—0 bracht. Nadat mevrouw Kruyff-Kollerie keurig een stok- hoog bal gestopt had, zette Rotterdam een fel offensief op. Twee doelpunten werden gemaakt, zodat Haarlem met 32 won. Waterpoloprogramma Het programma voor de op Zaterdag 13 November, in het Velserbad, te spelen polo- wedstrijden luidt: Dames bekercompetitie K.N.Z.B.: VZVADZ. Heren competitie kring Haarlem: afdeling I: VZV—HPC; afdeling III: VZV 2—HVGB 4; afdeling IV: VZV 3- HVGB 5. Fraude. Parnell Thomas, de voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse ac tiviteit, is aangeklaagd wegens fraude. Hij wordt er van beschuldigd, twee niet bona-fide employés door de re gering te hebben laten betalen, te weten een zekere mej. Myra Midkiff en een dienstmeisje, Arnette Minor genaamd. Het geld dat zij „verdienden", zou weer op zijn rekening zijn overgemaakt Thomas die vorige week als republi keins afgevaardigde werd herkozen, kan voor deze vergrijpen maximaal tot 32 jaar gevangenisstraf en veertigdui zend gulden boete worden veroordeeld. Prins. Heden wordt prins Juan Carlos, zoon van don Juan, de Spaanse kroon pretendent te Madrid verwacht. De tien jarige prins zal in de nabijheid van Madrid met ongeveer zes andere jon gens van zijn leeftijd verder opgevoed worden. Hij za$ vergezeld zijn van het hoofd van de huishouding van don Juan. Vliegtuigen. De Britse minister van be voorrading, George Strauss, heeft in het parlement verklaard, dat Argenti nië, Canada, de Sovjet-Unie, Zweden, Zwitserland en de V.S. tezamen 174 Britse vliegtuigen met straal-motoren hebben ontvangen. Staking. De vierhonderd Londense haven arbeiders, die de vorige week twee dagen staakten wegens het invoeren van een nieuwe stapelmachine, zijn weer in staking gegaan. Het lossen van een Nederlands schip met fruit kwam daardoor stil te liggen. Snel. Op een kapperswedstrijd te Wenen heeft een kapper in veertien en ,een halve seconde een klant geschoren. Hij vestigde hiermee een wereldrecord. De kapper, Otto Prachtel, ontving een gou den scheermes met inscriptie. Zangeres. Margaret Truman, de dochter van de president der Verenigde Staten, heeft nog steeds niet te kennen ge geven of zij het aanbod, om in het sei zoen 1949-1950 een concertreis door Engeland te maken, zal aannemen. Volgens berichtenuit Londen heeft „Lynford Joel Promotions Ltd." Mar garet Truman, die een coloratuurzan geres is, zulk een tournée aangeboden-

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2