Haarlems Dagblad Teleurgesteld Rusland laat Joegoslavië in de steek bij het Balkan-debat Washington aarzelt om China meer militaire hulp te verlenen Bemiddelingspoging an Trygve Lie ten aanzien der valuta-kwestie Het nieuwe vredesplan van de UNO bemiddelaar in Palestina 63e Jaargang No. 19088 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Woensdag 10 November 1918 Verschijnt dadelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75.1 Postgiro 213107. \dvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt Oprechte Ifjaarlcmeebc Courant (Hitno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem W'IJ ZIJN OPNIEUW teleurgesteld in een aanwinst, die Haarlem in uitzicht was gesteld. Het Empire-Museum, dat ge sticht zou worden in de vroegere ambts woning van de Commissaris der Koningin aan de Nieuwe Gracht, komt er niet. Ons Provinciaal Bestuur, dat het stichten zou, heeft voorlopig van het plan afgezien. Het was een mooi plan. Het Rijk en de ge meente zouden financiële steun verlenen en een aantal bezittingen van het Frans Hals Museum, uit de Empire-tijd, zou er aan worden afgestaan. Het inwendige van het huis aan de Nieuwe Gracht is zelf toon beeld van de periode; dit had aanleiding tot het plan gegeven. Maar de Provincie heeft gebrek aan kantoor-ruimte voor haar ambtenaren; nu heeft zij het gebouw ver huurd aan een handelsonderneming, die er toonzalen in zal inrichten en door deze bereidwilligheid krijgt zij beschikking over ap een huis in het Wilhelminapark, waarin de passen-afdeiing zal worden ondergebracht. Ja, dit ziet er practisch uit. Wel nuchter, maar practisch bedacht. Intussen ontgaat ons nu ook weer het Empire Museum. On langs is Haarlem het Museum Van Looy ,nt ontgaan. De kostbare collectie, die het be vatte, is uit de stad verdwenen en de weer- 'gave van een cultuur-periode, die het vormde, bestaat niet meer. Teleurstellend. Een paar jaar geleden werden wij verblijd tet met het optreden van de acteur Crüys jas Voorbergh, die historische „levende mode rn shows" hield met zijn prachtige collectie. Ti costuums. Het waren toverachtige avonden, vooral die in de hal van het Stadhuis. En Cruys Voorbergh wilde er een levend mu seum in onze stad mee maken. Daar is geen onderdak voor gevonden. Nog steeds niet. 'j'Die costuums liggen hier nog wel opgesla- '5]gen, maar de vooruitzichten zijn niet hoop vol. Evenmin als dat woord „voorlopig", waarmee het Provinciaal Bestuur het op- geven van het Empire Museum heeft pogen ,0Me verzachten. Als wij moeten wachten tot ér geen paspoorten meer vereist worden, kunnen wij lang wachten. In hpt algemeen Tntonen ambtelijke diensten geen neiging tot ,6 inkrimping. Wel tot het tegendeel. En wat die opgeslagen costuums betreft: een levend ipl museum, zoals daarmee beoogd werd, zou '>e'iets nieuws in Nederland zijn. Plet zal dus Amsterdam wel aantrekken. Ik denk dat burgemeester d'Ailly er al een notitie van gemaakt heeft en het kan dus niemand ver bazen als Gruys Voorbergh binnenkort met rijs de boodschap komt: Geef maar mee, Am sterdam heeft er wèl een huis voor. Daar wint Haarlem dan wat opslagruimte mee. vNuttig, maar niet erg bevredigend. Amster- dam heeft hier trouwens indertijd al de in- van het Koloniaal Museum wegge- laald voor zijn Koloniaal Instituut. En het Tuil Museum van Kunstnijverheid verdween centoen meteen; het gebouw aan de Dreef was eg nodig voor de Provinciale Griffie, Later verdween ook het Museum van Stolk. Wij 'jt® hebben nu nog het Frans Hals Museum, Ceyler's Museum en het Bisschoppelijk Mu seum over. Drie oude musea zijn verdwe nen en drie nieuwe, die in uitzicht waren ol'gesteld, niet verwezenlijkt. In totaal dus: zés. Zes teleurstellingen op dit bijzondere culturele gebied. Er zijn natuurlijk allerlei verklaringen voor te geven. Verschillende verklaringen. Maar het is wel droevig dat er zoveel te leurstellingen zijn; Niet alleen op dit ge- maar ik zou mij daar vandaag toe willen bepalen. Het gaat zo niet goed. Ik zeg dat niet uit een soort locaal chauvinisme, of om aan te sporen tot enigerlei concurrentie tegen Amsterdam, hetgeen dwaasheid zou zijn. Maar een groot bevolkingsdistrict als dit, dat bovendien op de gebieden van uitvoe rende kunst en litteraire belangstelling bij zonder actief is, moet op ander cultureel terrein niet verarmen, maar integendeel aanwinsten maken. Grijpt men de gelegen heden daartoe niet aan, dan gaat men ach teruit. Het is offers waard, dat te voor komen. Nu stel ik mij helemaal niet voor dat dit iedereen in dit district interesseert. Het in teresseert zelfs geen meerderheid. Als er een opinie-onderzoek over gehouden werd zou dat blijken. Maar opinie-onderzoek kan mij niet schelen. Want juist de minderheid is hier .voor de samenleving van groot be lang. Die is onmisbaar. Het zijn de minder heden, bestaande uit mensen die onderzoe ken, die pogen te begrijpen, die zichzelf hoge eisen stellen, die de beschaving in standhouden en de ontwikkeling waarbor gen. Als het gevoerde beleid goed is, groeien zij aan en is er vooruitgang. Ik bedoel met die minderheden zeker geen bepaalde stand klasse, want men vindt haar leden in alle standen en klassen. Wie deze dingen licht zou schatten zou berusten in vervlakking. Wij leven al sinds geruime tijd in een periode van onrust barende vervlakking. Die beperkt zich niet tot een stad of zelfs tot een land. Maar dat is geen reden om erin te berusten. Het beseffen van de algemeenheid van het ver schijnsel is een reden te meer om er in eigen kring, in eigen district, tegenin te gaan. En natuurlijk ook op breder terrein, Vannee"- man daar de gelegenheid voor heeft. Maar wij moeten er in de eerste plaats voor waken, dat in eigen omgeving die waarden erkend blijven en nagestreefd worden, die onmisbaar zijn. Dat kan nooit stilstand betekenen. Dat betekent altijd: beweging. Nieuwe aanwinsten. Haarlem wordt daarin teleurgesteld. R. P. Montgomery in ons land aangekomen Veldmaarschalk Lord Montgomery of Alamein, de voorzitter van het comité van opperbevelhebbers van de Permanente Verdedigingsraad der West-Europese Unie, is Dinsdag op het vliegveld Valkenburg bij Leidén aangekomen. Hij zal tot Vrijdag in Nederland blijven en besprekingen voeren met de minister-president en met de mi nister van Oorlog. Hedenmorgen heeft veldmaarschalk Montgomery besprekingen gevoerd over militaire vraagstukken met de chef van de Generale Staf, mr. H. J. Kruis, de Chef Marinestaf, vice-admiraal jhr. E. J. van Hol the en de Chef Luchtmachtstaf, gene raal-majoor C. Giebel. De besprekingen werden gehouden in het hoofdkwartier van de Generale Staf. de Julianakazerne in Den Haag. VERRASSING IN DE POLITIEKE UNO-COMMISSIE De politieke commissie van de UNO heeft gisteren de Joegoslavische vertra gingstactiek onmogelijk gemaakt door met. 41 tegen 1 stem te besluiten, de spreektijd tot tien minuten te beperken. Alleen Joe goslavië, dat niet de steun kreeg van Rus land en diens satellieten, stemde tegen. De motie was gericht tegen de ergernis wekkende obstructie van de Joegoslavische afgevaardigde Bebler, die steeds maar trachtte een stemming over de Griekse kwestie uit te stellen. Rusland veranderde gisteren plotseling in houding cn liet Joegoslavië alleen in zijn „vertragingsstrijd". Ook Wit-Rusland en de Oekraïne spraken zich uit voor be perking van de spreektijd. Dat Rusland zich volledig van Joegoslavië distancieerde werd volkomen duidelijk toen Wisjinski op zeker ogenblik verzet aantekende tegen het feit dat de Joegoslaaf Bebler het deed voorkomen alsof hij mede uit naam van de Sovjet-Unie sprak. Bebler zette de strijd alleen echter hardnekkig voort. Indien de politieke commissie niet tot het wijze besluit zou zijn gekomen om de spreektijd te beperken, zouden de werk zaamheden zeker niet hebben kunnen ein digen voor Maart of April. Thans hoopt de commissie óp 8 December met haar werk gereed te zijn. Klaarblijkelijk om tijd te besparen nam de Dominicaanse republiek een amende ment terug dat, indien aangenomen, Joego slavië voor de mogelijkheid van uitslui ting .van het lidmaatschap van de UNO zou hebben geplaatst indien dat land zou voortgaan, te handelen in strijd met de besluiten van de Balkan-commissie. Na Bebler te hebben overtroefd nam de commissie met 42 tegen 0 stemmen de negendê paragraaf van de Balkan-resolu tie aan. Volgens die paragraaf wordt er bij alle leden van de UNO op aangedrongen zich te onthouden van elke actie welke is bedoeld, direct of door middel van enige andere regering steun te verlenen aan enige gewapende strijdmacht die zich ver zet tegen de Griekse regering. Raket naar de maan Misschien vertrekt binnen drie jaar de eerste Honderden Amerikaanse geleerden wer ken in laboratoria, verspreid over het ge hele land, aan de oplossing van problemen, die een interplanetair 'verkeer stelt. Hoe wel er op dit gebied vofdëfingen worden gemaakt, is men algemeen van oordeel, dat pas in 1954 raketten kunnen worden ge construeerd voor een reis door de wereld ruimte. De onderzoekingen worden voor een groot gedeelte door militaire instanties ver richt. The United States Army Signal Corps heeft twee jaren geleden radargolven, die naar de oppervlakte van de maan waren uitgezonden, weer kunnen opvangen. Dit wijst er dus op dat raketten, die radar golven kunnen uitzenden, van de aarde af op hun reis door de wereldruimte te con troleren zijn. In Mexico City heeft men veertig maal. raketten naar de „ionosfeer", de buitenste' kring van de atmosfeer, afgeschoten. Mo menteel onderzoekt men de mogelijkheid, om de raketten voort te drijven door mid del van atoomenergie. Een van de proble men is verder, de raket zo hoog af te schie ten, dat zij de zwaartekracht van de aarde overwint. Wil de raket zulks doen, dan moet zij een snelheid hebben van 4000 kilometer, per uur. Er zullen zeker nog 5 jaar studie nodig zijn eer men het probleem van de voort drijving door atoomenergie onder de knie heeft. Intussen heeft „The Canadian Rocket Society" al blauwdrukken laten vervaardi gen voor de bouw van zulk een raket. Dit apparaat zou 1.500.000 dollar kosten en de startplaats 500.000 dollar. Ook worden proeven genomen om uit een raket, wan. neer deze haar hoogste punt heeft bereikt, een andere kleinere raket te lanceren. Ge fluisterd wordt, dat de regering met één van de wetenschappelijke instanties een contract zou hebben gemaakt, dat deze binnen de drie jaar een raket naar de maan •zou afschieten. De Amerikaanse geleerden bestuderen voorts het denkbeeld van Duitse geleerden tijdens de oorlog om een „ruimte station" op 5100 mijl.boven het aardoppervlak te creëren. Met 34 tegen 4 stemmen en 4 onthoudin gen beslopt de commissie de zittingsperiode van de Balkancommissie met een jaar te verlengen. De commissie ging om zeven uur uiteen. De beide zittingen van gisteren hebben in totaal meer dan zes uur geduurd. In het verloop daarvan heeft Bebler zeven en twintig maal het woord gevoerd. (United Press) Ypenburg of Schieveen Dezer dagen hebben B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad medegedeeld, dat volgens deskundigen het vliegveld Ypenburg zodanig verbeterd kan worden, dat ook grote passagiers- en vrachtvlieg tuigen er kunnen landen. De aanleg van een vliegveld in de polder Schieveen bij Rotterdam zou daardoor naar hun mening overbodig worden. B. en W. van Rotterdam hebben nu ook een brief aan de gemeenteraad van de Maasstad gericht. Zij verklaren daarin, dat het geen zin heeft vergelijkingen te maken lussen de te verwachten exploitatie-rèsul- taten van een verbeterd Ypenburg en van het aan te leggen vliegveld Schieveen, om dat het plan voor Schieveen van een geheel andere orde is. Veldmaarschalk Lord Montgomery ol Alamein, de voorzitter van het Comité van Opperbevel hebbers van de Permanente Verdedigingsraad der Westeuropese Unie, brengt een vierdaags bezoek aan Nederland voor het voeren van besprekingen. Dinsdagmiddag arriveerde de populaire legeraanvoerder op het vliegveld Valkenburg bij Leiden. V.l.n.r. de chef van de generale staf luitenant-generaal mr. II. Kruis, generaal-majoor C. Giebel, de Engelse ambassadeur Sir Philip Nichols (in civiel) en Lord Montgomery. Staking van 41 millioen West Duitse arbeiders Zij willen prijscontrole en distributie Het hoofdkwartier van de vakverenigin gen in Bizonië heeft aan vier en een halt millioen georganiseerde arbeiders het pa rool uitgegeven van Donderdagnacht twaalf uur tot Vrijdagnacht twaalf uur het werk neer te leggen. Verwacht wordt dat dit voorbeeld door vele niet-georganiseerden zal worden gevolgd. Het is no.g niet bekend of het half millioen georganiseerde arbei ders in de Franse zóne ook zal staken. De vakbonden wensen het officieel uit roepen van de economische noodtoestand en het onmiddellijk volledige herstel van prijscontrole en distributie. Deze eisen ont moeten heftige tegenstand van de zijde van de Bizonale economische kopstukken en in het bijzonder van dr. Ludwig Erhard, die de economische zaken van Bizonië beheert.. Het woord is aan...- J ean Bertaut: Wie te ceel zoekt vindt dikwijls ook te veel: De enigen die niet zullen staken zijn em ployés in dienst van de bezettende macht en personeel van ziekenhuizen en vitale bedrijven. Het gehele verkeerswezen in Bizonië zal echter tot stilstand komen. Ook 111 de kolenmijnen zal worden gestaakt. Het wordt mogelijk geacht dat generaal Clay en generaal Robertson zullen beslui ten een spaak in het wiel te steken, Beide generaals hebben te Melle besprekingen gevoerd met de voornaamste vakbondslei ders en zij hebben hen bij die gelegenheid medegedeeld dat de arbeiders niets bij de staking zullen kunnen winnen. Zij gaven echter geen last, het slakingsparool te her roepen, klaarblijkelijk omdat zij vastbeslo ten zijn, „zich niet de vingecs te branden". (United Press.) Kwomintang wil pact met Rusland handhaven De Chinese minister van Buitenlandse Zaken te Nanking heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van uiterst-rechtse leden van het parlement om het Chinees- Sov.1 et-Russisch pact op te zeggen. De mi nister herinnerde er aan dat het pact werd ondertekend op een ogenblik, dat 700.000 Sovjetsoldaten Mandsjoerije bezet hielden. Indien de Sovjet-Unie toen had gewild, zo zei hij, zou het haar niet moeilijk zijn ge vallen ook in Midden-Mongolië en in Sin- kiang een communistische republiek uit te roepen. Vervolgens maakte de minister bekend dat hij de Amerikaanse regering had ver zocht China op gelijke voet als de Westerse democratieën te behandelen en dat ver sterkte militaire hulp de voorrang zou Engeland verivócht een Prins van Wales Of een Prinses. Koning George van Engeland heeft een speciaal decreet uitgevaardigd waarbij de positie en de titels van het te verwachten kind van het kroonprinselijk paar worden geregeld. Het decreet is Dinsdag gepubli ceerd in de Engelse staatscourant- Volgens het decreet krijgen de kinderen van Prinses Elizabeth en de graaf van Edinburgh de titel „Koninklijke Hoogheid" en zullen zij prins of prinses zijn. Krachtens een decreet van 13 Novem ber 1917, uitgevaardigd door koning George V mochten alleen de kinderen van het vorstelijk gezin, de kleinkinderen van de souverein en de oudste zoon van de prins van Wales de titel „Koninklijke Hoogheid" voeren. Als de baby een jongen is zal hij erf genaam \rorden van het graafschap Corn wall en zich op 16-jarige leeftijd „Duke of Cornwall" mogen noemen. Als prinses Elizabeth eenmaal koningin geworden is zal hij Prins van Wales worden. Wordt het een meisje dan krijgt zij alleen de titel van prinses. Volgens het oude 'decreet zou de nieuw geborene graaf van Merioneth (als het een jongen is) of Lady Mountbatteii (als het een meisje is), geheten hebben. (United Press) BERLIJNS GESCHIL WEER ACTUEEL Autoriteiten van de UNO, waaronder de secretaris-generaa.1 Trygve Lie, zijn „achter de coulissen" begonnen met 't zoeken naar een verzoeningsmogelijkheid lussen Oost en West over de Berlijnse kwestie, meldt United Press. Lie heeft Dinsdag een onderhoud gehad met Herbert Evatt, de minister van Buiten landse Zaken van Australië en voorzitter van de Algemene Vergadering en is van plan nadere besprekingen te voeren met Juan Bramuglia, Argentinië, die zegsman was van de zes „neutralen" in de Veilig heidsraad bij de behandeling van de Ber lijnse kwestie. AUes wijst er op,, dat de Berlijnse kwestie opnieuw actueel zal worden. De misluk- JAPAN IS SCHULDIG. Volgens de radio-omroep van New York heeft het internationaal t.ribunaal Japan schuldig bevonden aan het voeren van een aanvalsoorlog tegen het Britse Gemenebest, Amerika, Frankrijk en Nederland. Joodse kringen niet enthousiast De bemiddelaar van de UNO in Palestina dr. Ralph Bunche, is Dinsdagavond in een besloten zitting van de Veiligheidsraad ge komen met een nieuw plan voor een wa penstilstand in Palestina en heeft voorge steld, tegelijk met een dergelijke wapen stilstand de Israëlische en Arabische troe pen op grootscheepse wijze te laten terug trekken. De Amerikaanse gedelegeerde dr. Jessup zei dat dit voorstel sympathiek werd ont vangen en nauwkeurig zou worden bestu deerd. Israëlische kringen waren echter over Volendam krijgt een nieuwe bestaansmogelijkheid. Gisteren is er namelijk een atelier geopend van een bekende Amsterdamse manufacturenfabriek, de eerste'industrie van dia branche in Volendam. Hier zullen twintig Volenaamse meisjes opgeleid worden lot ateliermcisje voor het vervaardigen van corsetten. - Volendamse schonen aan het voor hen zo ongewone werk. het nieuwe voorstel van de bemiddelaar in het geheel niet enthousiast. Zij waren van oordeel dat dit plan tot resultaat zou heb ben dat de Joden zouden moeten doen wat herhaaldelijk door Engeland van hen is verlangd: grondgebied opgeven dat door hen na bloedige en zware strijd werd ver overd. Het plan van Bunche was al verscheidene weken „in de maak". Voor hij het bij de Veiligheidsraad indiende heeft hij een zeer belangrijke wijziging aangebracht. Hij liet de eis tot een onmiddellijke oproep aan beide partijen tot onderhandelen vallen. Bunche heeft zijn plan gegoten in de vorm van een resolutie, klaarblijkelijk in de hoop dat het een of andere land die zal indienen. Hij zelf immers kan een derge lijke stap niet ondernemen. In deze reso lutie zou worden verlangd: opdracht aan Bunche om alle nog te behandelen wapen stilstandsproblemen tot een oplossing te brengen; het bereiken van een wapenstil stand, waarbij beide legers zich achter een breed „niemandsland" moeten terugtrek ken; in de wapenstilstandsvoorwaarden moet tenslotte worden opgenomen dat de legers van beide partijen hun bewapening zullen verminderen. Vandaag zal de Veiligheidsraad weer in bèsloten zitting bijeen komen ten einde het plan van Bunche nader te bespreken. Negen jaar geëist tegen berover van bankloper Op 5 Februari van het vorig jaar werd op de Keizersgracht te Amsterdam een 60-jarige bankloper door twee mannen overvallen en van 25.000.beroofd. Eén der daders werd reeds spoedig gearresteerd en is reeds veroordeeld. De andere, de 40- jarige ex-SS'er H. B., vluchtte naar Duits land. Bij een poging naar Nederland terug te keren werd hij onlangs aangehouden. Hij stond thans voor de Amsterdamse recht bank terecht en hoorde negen jaar tegen zich eisen. Hij zal zich binnenkort ook voor het Bijzondere Gerechtshof hebben te verantwoorden wegens zijn dienstneming bij de S.S. Een 25-jarige inkoper van een Amster damse firma heeft kans gezien in een jaar tijd f 9000 te verduisteren. Toen het geld op was, heeft hij zich bij de politie aangegeven, begeven". king van de poging der neutralen van de Veiligheidsraad wordt door alle delegaties volstrekt niet als definitief beschouwd. Bramuglia heeft de kwestie te Londen be sproken met Revin en bij'beeft duidelijk te verstaan gegeven, dat hij van zins is zijn pogingen op een andere wijze te hervatten. Tot dusver was het principe van de gelijk tijdigheid tussen de opheffing van de blok kade en het aanvangen van monetaire be sprekingen de basis van de nagestreefde oplossing, maar de factoren van de mone taire aangelegenheid waren niet in over weging genomen. Het hele verloop nam eerst de schijn aan, dat de Verenigde Vol ken zich ter zake niet als bevoegd be schouwden, en dat de vier te Berlijn verte genwoordigde landen zich alleen met de kwestie dienden bezig te houden. Het. doel was slechts hen in de mogelijkheid te stel len zulks te doen. Het blijkt thans dat de muntkwestie zelf het onderwerp uitmaakt van het onderzoek der voornaamste persoonlijkheden van de UNO, van de secretaris-generaal enerzijds, van de voorzitter der Algemene Vergade ring en de Veiligheidsraad anderzijds. Zo de muntkwestie, die de vier bevelhebbers der bezettingszones in September jl. niet hebben kunnen oplossen, in het Palais de Chaillot te berde wordt gebracht, dan kan zulks geschieden door de „neutralen van de Veiligheidsraad" in het kader van een nieuwe verzoeningspoging, of wel door de economische commissie, ingeval de Veilig heidsraad de zaak van de hand wijst. Ruhrconferenfie begint morgen te Londen Op. de zesmogendhedenconferentie over het Ruhrgebied, die Donderdag in Londen begint, zal de Benelux niet, zoals bij de zesmogendhedenconferentie over Duitsland, die in het voorjaar werd gehouden, door een enkele delegatie vertegenwoordigd zijn. De drie landen zullen thans elk een dele gatie zenden. De conferentie behandelt de overdracht van de kolen- en staalindustrie van West- Duitsland aan Duitse bewindvoerders, vol gen Engels-Amerikaans voorstel. Tot dus ver voerden de Britse en Amerikaanse op perbevelhebbers in Duitsland het beheer. Volgens een recente verklaring van de Amerikaanse militaire gouverneur, Lucius Clay, zullen de Duitse'bewindvoerders „be voegdheden hebben, die gewoonlijk aan de eigendom verbonden zijn". De bijzonderheden der ontworpen rege ling worden strikt geheim gehouden. Naar van betrouwbare zijde verluidt, heeft de Franse regering reeds bij Enge land en Amerika officieel geprotesteerd tegen het Brits-Amerikaanse plan om het beheer van de Ruhr-industrieën aan Duit sers over te dragen en te kennen gegeven, dat indien het in zijn huidige vorm wordt uitgevoerd, Frankrijk, dat steeds aange drongen heeft op een internationaal be heer, het niet zal kunnen aanvaarden. Radio Moskou gewaagt van ontmoeting StalinTruman Radio-Moskou heeft hedenochtend voor het eerst gewag gemaakt van de mogelijk heid ener ontmoeting tussen president Truman en generalissimus Slalin. De radio verklaarde: „Sommige Ameri kaanse correspondenten menen, dat de pre sident der Verenigde Staten zo zeer een vreedzame oplossing van de internationale problemen verlangt, dat hij, ingeval gene ralissimus Stalin in de onmogelijkheid zou verkeren Moskou te verlaten, wellicht zelf bereid zou zijn zich naar de Sovjet-Unie te hebben op de economische. Washington, zo zei hij, heeft principieel met het eerste punt ingestemd, doch het tweede in beraad ge houden wegens de „onvaste politieke en economische toestand in China". Wordt Peking niet verdedigd? De strijd in Noord-China, die zich ge leidelijk tot een overweldigende commu nistische overwinning ontplooid heeft, brengt twee der grootste Chinese gene raals uit de burgeroorlog tegenover elkaar. Het zijn Foe Tso Yi, de nationalistische commandant in Noord-China, en Lin Piao, de communistische veldheer, die zich van geheel Mandsjoerije'met inbegrip van de industriële rijkdommen heeft verzekerd. Naar schatting beschikt Foe over ongeveer 150.000 a 200.000 man gedeeltelijk door de Amerikanen opgeleid en van Ameri kaanse uitrusting voorzien welke zich bevinden in de corridor van Peking. Nu Lin Piao van alle druk in Mandsjoe rije ontheven is, zal hij wellicht in staat zijn driehonderduizend man of meer op verschillende punten aan het uitgestrekte front in te zetten. Het heeft er alle schijn van, dat Foe het niet op een beslissende slag zal laten aankomen. Hij heeft geen uitgebreide plan nen gemaakt om de stad Peking te verde digen de stad die gedurende vele eeuwen •de zetel is geweest, van de Chinese dynas tieën. Foé zelf heeft meer dan eens te ken nen gegeven, dat hij bij de eerste rode druk Peking zou verlaten om in Westelijke rich ting uit te wijken. Volgens hem is de mili taire betekenis van Peking gelijk nihil. Echter dient de psychologische waarde van een bezetting der stad door de communis ten niet onderschat te worden. De verove ring zou een gevoelige slag betekenen voor het moreel van de nationalistische rege ring. (United Press) Productie 11a daling in Augustus weer gestegen Hoewel de algemene productie-index van de Nederlandse industrie, samengesteld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, over September nog niet bekend is, geven de door dit bureau voor September gepubliceerde productie-indexcijfers voor de afzonderlijke bedrijfstakken over het algemeen in vergelijking met Augustus stij gingen te zien, zodat kan worden aange nomen, dat de algemene bedrijvigheid in September na de daling in Augustus 1948 weer de stijgende lijn van de daaraan voor gaande maanden vertoont. Voor steenkolen steeg het productie indexcijfer (alles op basis 1938 100) in September tot 80 (v.m. 79). Wat de bouw materialen betreft valt een stijging vast te stellen van 137 tot 144 voor cement, van 97 tot 307 voor dakpannen en yan 87 tot 96 voor metselstenen, voor deuren steeg het indexcijfer van 90 tot 1131 Voor metaal producten steeg de index voor ruwijzer van 158 tot 165, voor haarden, kachels en for nuizen van 151 tot 168 en voor plaatradia toren van 95 tot 141. Voor de textielindustrie steeg het index cijfer, wat betreft de productie van ka toenspinnerijen 'van 74 tot 76. katoen- en linnenweverijen van 69 tot 70, tricotage industrie van 95 tot 110 en de kousen- en sokkenindustrie van 121 tot 129. Wat de wolindustrie betreft, waarvoor thans de gegevens voor Augustus worden gepubli ceerd blijkt dat in deze maand een daling intrad (op basis 1946 100) tot 107 tegen 153 in Juli voor de wolspinnerijen en tot 113 tegen 163 in Juli voor de wollen stoffen en wol'on deken weverijen. Voor geccK- fectionneerde bovengoederen (basis 1946 100) liep de index in Augustus terug tot 121 tegen 145 in Juli. BANKBILJETTENCIRCULATIE IS INGEKROMPEN Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de bankbiljettencirculatie met ruim 33.000.000 is ingekrompen tot 3,047.126.530. Dc circulatie van munt biljetten is circa 500.000 kleiner gewor den. Zij bedraagt thans 143,431.360. TAMELIJK KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In het uiterste Noorden van het land zwaar bewolkt met aanvankelijk hier en daar enige lichte regen of motregen. Matige, tijdelijk nog krachtige Weste lijke wind, later afnemende wind en iets kouder. In het overige deel van het land plaat selijk mist, overigens gedeeltelijk be wolkt maar droog weer. Matige tot zwakke wind draaiend naar Zuid tot Zuid-Oost. Tamelijk koud. 11 November: Zon op 7 52 uur, onder 16.55 uur Maan op 15.26 uur, onder 01.34 uur I

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1