Haarlems Dagblad Moeilijk Amerika en Engeland houden geen rekening met Frans protest T'sjang Kai Tsjek's verdediging brokkelt steeds verder af Woningprobleem in 1960 opgelost Uitgeweken Joegoslavisch officier geeft bezwarende getuigenis 63e Jaargang No. 19089 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Donderdag 11 November 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14.25. Franco per post f4.75 Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <0prcdjtc 'ftaarlrmscljc tfourant (Jimo 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem BIJ DE ALGEMENE beschouwingen over de staatsbegroting, die eergisteren in de Tweede Kamer geopend zijn, heeft het Kamerlid jhr. Van der Goes van Naters, fractieleider van de Partij van de Arbeid, de vraag gesteld hoe de regering nu eigen lijk denkt over een federale Assemblée voor West-Europa. Hij heeft eraan toege voegd, dat de parlementen ten deze een eigen taak hebben. Hij heeft er ook aan herinnerd, dat de Kamer verleden jaar met aanmerkelijke meerderheid een motie v, d. Goes-Serrarens heeft aangenomen, waarin de bevordering van het tot stand komen van boven-nationale organen met eigen gezag werd bepleit. Wat doet de regering met die motie? Dat wilde prof. Romme, die later aan het woord kwam, ook wel eens van de regering weten. Er zijn meer men- ;en die hej graag weten zouden. De minister van Buitenlandse Zaken mr. Stikker, die zich op het moment met honderden kilo meters snelheid voortbeweegt, terugkerend uit Batavia, kan zijn antwoord op deze en andere gestelde vragen alvast hoog in de lucht bepeinzen. Waarbij het hem wellicht op zal vallen, dat de snelheid die hij thans ontwikkelt omgekeerd evenredig is aan het tempo waarin zijn voorganger, minister van Boetzelaer, de federale vragen heeft behan deld. Misschien zal de K.L.M.-opvatting van voorwaarts streven de tegenwoordige bewindsman enigszins inspireren. Niemand kan beweren dat Nederland tot dusver in deze zaken een leidend initiatief heeft ge nomen. De ontwikkeling is intussen nogal moei lijk geworden. Wij hebben onlangs gezien dat de ministers van Buitenlandse Zaken der vijf mogendheden van het Brusselse Pact, te Parijs vergaderend, alleen tep a'an- zien van de militaire samenwerking tot be- sluiten kwamen. Zij wilden die in principe ook uitbreiden tot samenwerking met de Verenigde Staten en Canada, hetgeen tevo ren al vaststond. Maar met dat griezelige denkbeeld van die Assemblée kwamen zij niet verder. De Fransen konden weer niet gedaan krijgen dat er voorbereidend werk voor zou, worden gedaan. Verder dan een studie-commissie kwam het niet. Daar heb- Den de Fransen nu zulke indrukwekkende tegenwoordigers voor aangewezen de ex-premiers Blum, Herriot en Reynaud voeren hun delegatie aan dat de Engel sen wel genoopt zullen zijn eveneens met kopstukken voor de dag te komen. De En gelsen zijn niet geestdriftig. Zij remmen voortdurend. Als minister Stikker straks een vaag antwoox-d op de vragen van de Kamei'leden v. d. Goes en Romme zou geven, zou de ïndi-uk gewekt worden, dat „het Plein" weer als vanouds aan het af wachten is, inplaats van een initiatief te tonen en de Engelsen duidelijk te maken, x de Lage Landen het belang van deze als dringend en overheersend voor de toekomst wordt gevoeld. Dus wachten wij met belangstelling op de boven de wolken voortrazende minister van Buitenlandse Zaken. Intussen congresseert de Europese fede ralistische beweging te Romë en heeft de leider der Italiaanse delegatie zich daar niet hoopvol over de Engelsen uitgelaten. Hij is graaf Nicolo Carandini, hetgeen sier lijk en fraai klinkt, maar bovendien ex- ambassadeur van Italië te Londen. Hij heeft de vrolijke opmei-king gemaakt, dat men nooit kan verwachten dat Engeland, zijn speciale positie, zich tenvolle bij een federaal stelsel zal aansluiten. Het zou de zaak gaan saboteren. West-Europa zou het daarentegen wel tenvolle moeten doen. Wij zullen nog wel meer van deze aard te horen krijgen. En van verschillende kan ten. Dat is niet nieuw en hetgeen zal vol gen zal evenmin nieuw zijn. Het is juist op grond van. deze achterdochtigheden, dat aaneensluiting van de Europese volken nooit tot stand is gekomen. Men kan er nog allerlei andere bij aanvoeren; de Fransen vormen ook een dankbaar onderwerp. Het is het oude lied, maar wat schiet, men er mee op? Als men de voortdurende achter docht en de oude grieven blijft stellen boven de weg van het gezond verstand en boven de kracht en welvaart, die een aan eengesloten geheel zou kunnen bereiken inplaats van de versnipperde krachteloos heid en armoede van het huidige West- Europa, zal het zo blijven als het is. Met Pacten, samenwerking ter militaire verde diging en het gedeeltelijke economische -samengaan onder het Plan-Marshall zijn de werkelijke grote moeilijkheden niet te ondervangen. In verhouding tot de grote oplossing blijven dit slechts lapmiddelen. De onzekei'heden zullen blijven bestaan zo lang er slechts verdragen zijn en geen Unie der volken bestaat. Aan verdragen houdt een staat zich slechts, zolang die in zijn voordeel zijn. Wat is nu eigenlijk het prin cipiële standpunt, wat is de grote vooruit ziende politiek van de Nedei-landse rege ring? De voortrazende minister Stikker zal !het ons komen zeggen. Of niet zeggen. R. P. ÜNO-waarnemers gearresteerd door Israëlische politie Volgens een woordvoerder der UNO te Haifa zijn twee waarnemers der UNO door de militaire politie van Israël gearresteerd, „toen zij toekeken bij de Joodse aanval op de Egyptische stellingen van Irak Soewei- dan". De waarnemers zijn later naar Tel Aviv gebracht, waar zij werden vrijgelaten. Vóór de arrestatie hadden zich bij hen bevindende verbindingsofficieren van Israël hun vergeefs gezocht evenals zij het terrein van de strijd te vex-laten, daar het naar hun mening gevaarlijk was daar te blijven. Het incident is aan de waarnemende be middelaar te Parijs gerapporteerd. De waarnemende stafchef der UNO, George Millett, heeft bij de regering van Israël ge protesteerd tegen deze arrestatie. Negev Niemandsland? Dr. Ralph Bunche, waarnemend bemidde laar der UNO te Pale'stina, heeft voorlopige plannen voor bestandslinies in de Negev aan een subcommissie van de Veiligheids raad in een geheime zitting voorgelegd. Naar men meent te weten, zouden de voor gestelde linies het grootste deel van de Negev tot „niemandsland" maken. Volgens Duitse bron worden Trygve Lie, de secretaris-generaal van de U.N.O. en Wal ter Bedëll Smith, de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, hedenavond of Vrijdag morgen in Berlijn verwacht. Ruhr-industrieën komen in Duitse handen „Opvoering der productie gaat voor" Engeland en de Verenigde Staten heb ben per brief aan de Franse militaire gouverneur in Duitsland, generaal Koe- nig, doen weten, dat zij besloten hebben de overdracht van de voorlopige eigen dom van de industrieën van het Ruhr- gebied aan Duitse beheerders door te zetten, ondanks de oppositie hiertegen van de Franse regering. Over de uiteindelijke eigendom van de industrieën van het Ruhrgebied zal men in de toekomst laten beslissen door een „vrij gekozen Duitse of West-Duitse regering". Juist hiertegen blijft de Franse regering zich ten sterkste kanten, aldus Reuter. In een communiqué van het Franse mi nisterie van Buitenlandse Zaken wordt verklaard, dat Sohuman een officieel pro test in Parijs aan de Britse en Amerikaanse ambassadeurs heeft doen toekomen. Voor de publicatie werd het document ter ken nis gebracht van generaal Koenig, de op perbevelhebber van de Franse zóne, en van de vertegenwoordigers van de Benelux- landen. In het communiqué wordt verder gezegd dat „de preambule, die de Amerikaanse en Britse opperbevelhebbers in Duitsland zo juist hebben, gepubliceerd aangaande de reorganisatie en decentralisatie van dé staal-' en steenkoolindustrieën 'van de Bi- zóne, verklaart, dat aan de vrij-gekozen Duitse regering zal worden overgelaten de eigendom van de staal- en steenkoolindu strieën te bepalen. Dit besluit is tegenge steld aan het onveranderlijk door de Franse regering ingenomen standpunt, dat onlangs door de Nationale Vergadering werd be vestigd en waarbij een besluit aangaande de uiteindelijke eigendom van de mijnen en staalbedrijven van de Ruhr genomen moet worden met instemming van de be langhebbende mogendheden." Amerikaanse functionarissen in Washington gaven te kennen, dat zij het Franse nrotest beleefd doch beslist zouden afwijzen. Amerika staat op het standpunt, dat de overdracht in Duitse eigendom het beste middel is tot productieverhoging, welke noodzakelijk is om de last, die door Britse en Amerikaanse belastingbetalers wordt gedragen, te verlichten. Verder blijven er' voldoende waarborgen tegen een herleving een industrieel oorlogspotentieel be staan, zodat de Franse regering op dit punt niets behoeft te vrezen. Een verhoging der productie is voor geheel Europa van belang. „Beslist vijandig". Een woordvoerder van het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken verklaarde gisteravond over het besluit der Engelsen en Amerikanen, om het beheer over de steenkool- en staalindustrieën van 't Ruhr gebied aan de Duitsers over te dragen het volgende: „Wij staan beslist vijandig tegen over de basis van dit plan. Psychologisch gezien iS het een zeer betreurenswaardige stap. Dit is een kwestie waaromtrent de meningen volstrekt verdeeld zijn en die voorlopig buiten beschouwing moet blij ven." De woordvoerder ontkende, dat de- eigendom van de betrokken industrieën door een toekomstige Duitse regering zou moeten worden bepaald. „Deze kwestie blijft een internationale kwestie", zo zeide hij. Verder zeide de woordvoerder, dat het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken op de hoogte was gehouden van de voort gang van de Brits-Amerikaanse onderhan delingen over de Ruhr-industrieën, doch voegde eraan toe, dat „het Franse ministe rie geen afschrift had ontvangen van de tekst van de verklaring op het ogenblik, dat deze door de Bi'its-Amerikaanse pers werd gepubliceerd." Ruhrconferentie. De zes-mogendhedenconferentie, die heden te Londen in besloten zitting begint Dr Drees ontvangt Montgomery De minister-president, dr. W. Drees, heeft hedenmorgen een bespreking van drie kwartier gehad met veldmaarschalk Montgomery. Hedenmiddag wordt de veldmaarschalk door Koningin Juliana en Prins Bernhard in paleis Soestdijk ontvangen. zal tot in bijzonderheden de bevoegdheden en taken van een internationaal controle- lichaam voor het Ruhrgebied uitwerken. Volgens de formele agenda zal men voort bouwen op de beginselen waarover men het op de zes-mogendhedenconferentie in Juni van dit jaar eens is geworden. Dit houdt in, dat de geografische grenzen van het Ruhr gebied bepaald zullen worden, voorts de juridische grondslag van het internationale lichaam en de juiste manier waarop hèt'zal werken, voorts waar en wanneer het in werking zal treden. Het geschil over de overdracht van de Ruhr-industrieën aan Duitse beheerders zal deze conferentie grote moeilijkheden be reiden. Wellicht zal het niet mogelijk zijn te komen tot een omschrijving van de be voegdheden en taken van een controle apparaat alvorens een oplossing is gevon den voor het geschil, dat de Fransen blijk baar zeer hoog zit. Truman denkt niet aan een reis naar Moskou Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken der Verenigde Staten heeft de juistheid ontkend van de berich ten, dat voorstellen „in de pen" zijn over een ontmoeting tussen president Truman en Stalin. Truman zou in ieder geval niet over wegen naar Moskou te gaan. Het bericht van radio-Moskou, waarin van een mogelijk onderhoud gewag wordt gemaakt, werd Woensdag omgeroepen. De Franse bladen „Combat" en „Franc Tireur" geven beschouwingen naar aan leiding van een eventueel onderhoud. Vol gens „Combat" is het voor Truman onmo gelijk een onderhoud met Moskou langer uit te stellen, „daar de toenaderingspogin gen van de Sovjet-Unie nooit zo duidelijk zijn geweest". De „Franc Tireur" meent, dat Truman ongelijk zou hebben indien de verklaring, dat hij „niet aan een ontmoe ting denkt" juist was. De Washingtonse rubriekschrijver van de „Times Herald" Tris Coffin heeft maar schalk Stalin per telegram gevraagd of hij bereid is op een nader overeen te komen plaats president Truman te ontmoeten voor een bespreking over de middelen om tot een wereldvrede te komen. Coffin heeft verklaard, dat het telegram verzonden is met goedkeuring van de hoofdredactie van de „Times Herald". DE OORLOG IN NOORDCIIINA Staat van beleg afgekondigd in Sjanghai en Nanking Nederlanders aangeraden te evacueren De situatie aan de fronten in China is sinds gisteren opnieuw dusdanig verslech terd voor de Centralen dat vriend en vijand de toestand voor Tsjang's legers algemeen als onhoudbaar en hopeloos kwalificeren. Tsang Kai Tsjek had versterkingen on derweg naar het bedreigde Sjansi maar door het plotselinge opduiken van twintig duizend communistische strijders in de provincie Hoepei, hebben deze nieuwe troepen .van de maarschalk naar het Zuid westen moeten afzwenken om zelf niet ge- isoleerd te worden. In de hoofdstad van Sjansi, Tai Joean, zijn de communistische kanonnen nu reeds te horen. De communistische legers zijn ook weer ''actief geworden op 160 km. ten Zuidwesten van Kalgan aan de spoorlijn- Peiping- Soejan. Van Mandsjoerije uit zijn deze le gers, welker sterkte op 40.000 man worden geschat, Oost-Hoepei binnengetrokken. Het regeringshoofdkwartier in Soetsjow meldt voorts, dat in de eerste verdedigings linie van de stad vier verstei'kingen „stra tegisch ontruimd" zijn. Door deze front verkorting hoopt men alle krachten te kun nen concentreren voor een beslissende slag. De legers van de tegenstander vallen de stad van drie zijden aan. Alleen de „rode" legers, die Tangstan hebben veroverd zouden naar het Noorden teruggeslagen ziin door sterke tegenstand der regeringstroepen. Andere troepen der noordelijken zijn, nadat zij Tangtsjeng had den veroverd, tot staan gebracht bij de grens van Sjangtoeng. Ten Zuid-Oosten van Pengpoe, in Noord- Anwhei, hebben door de communisten aangevoerde legers Mingkoean bezet, 112 km. ten Noorden van Nanking. Deze groep der strijdkrachten zou echter geen ern stige bedreiging vormen. In Sjanghai en Nanking hebben menig ten weer rijst-, en kruidenierswinkels aan gevallen, waarbij tenminste drie personen gedood zijn. Tsjang Kai Tsjek heeft daarop in beide steden de staat van beleg doen af kondigen en een uitgaansvei'bod dat van 24 uur tot 5 uur geldt, ingesteld. Van van daag af wofrdt te Nanking de rijstvei'koop onder toezicht der politie gesteld. Hoffman gaat poolshoogte nemen. De - administrateur van het Marshall plan Paul Hoffman, is, naar uit Washing ton gemeld wordt, voornemens begin De cember naar China te gaan om de toestand aldaar persoonlijk in ogenschouw te nemen. Naar aanleiding van de toestand in Nooi'd-China heeft de Nederlandse ambas sade in China de ongeveer hondei'dvijftig Nederlanders in dit.gebied, voornamelijk R.-K. missionarissen, dringend aangeraden te evacueren zolang zulks xxog mogelijk is. De republiek arresteerde 25.000 opstandelingen Een correspondent van het Chinese blad ..Sin Po" te Batavia verneemt uit officiële republikeinse bron, dat door de republi keinse regering in totaal 25.000 personen werden gearresteerd, die betrokken waren bij de opstand van de PKI van Moeso. Al deze mensen werden behandeld als poli tieke gevangenen. In verband met deze grote hoeveelheid gevangenen werden reeds veie onder hen, van wie een voortzetting van vervolging niet nodig geacht wox'dt, weer in vrijheid gesteld, om plaats vrij te krijgen voor nieuwe gevangenen. Alle gevangenissen in de republiek worden momenteel gebruikt voor de gearresteerde opstandelingen. Door het hooggerechtshof van de republiek is een commissie gevormd, waax-in behalve vertegenwoordigers van de regering ook vertegenwoordigex-s van de partijen zitting hebben-, en die een nauwkeurig onderzoek instelt. Deze commissie is nu druk bezig, doch volgens de „Sin Po" spelen bij de leden dikwijls „persoonlijke sentimenten" een rol. Woensdagmiddag is in tegenwoordigheid van Prins Bernhard het Centraal Instituut voor de opleiding van Sportleiders te Overveen geopend. Op de eerste rij van links naar rechts: dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin, Prins Bernhard en prof. dr. F. J. Th. Rutten, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. MINISTER IN 'T VELD: Tijdens een wederopbouw-persexcursie heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, de mogelijkheid geschetst om in 1960 een einde te maken aan de woningnood. Voor de oorlog had Nederland een jaar lijkse woningproductie van omstreeks 40.000 stuks nodig om op peil te blijven. Dat aantal zal ook in de naaste toekomst nodig zijn. Aan opruiming van krotten wordt thans practisch niets gedaan. Een krot xs altijd nog beter dan niets. Nu meent de minister te mogen ver wachten dat wij in 1952 of 1953 in staat zullen zijn ongeveer 60.000 woningen per jaar te produceren. Dan is er dus een over schot van 20.000 per jaar. Aangezien ons tekort aan woningen geraamd wordt op 300.000, zou het 15 jaar moeten duren voor dat Nederland uit de woningellende zou kunnen zijn. Duplexwoningen. De minister heeft gezocht naar een op lossing om dat tempo aanzienlijk te ver snellen. Hij meent deze gevonden te heb ben door de bouw van zogenaamde duplex- woningen, dat zijn twee-gezinswoningen onder een dak. Als te zijner tijd de woning nood teneinde is, kunnen de huizen met betrekkelijk weinig kosten in één-gezins woningen worden vex-anderd. In plaats van 60.000 woningen van het normale type acht de minister het mogelijk te produceren 30.000 normale en 25.000 duplex-woningen (geen 30.000 omdat het duplex-type iets groter is dan het normale en dus meer ma teriaal vergt). Op die wijze worden 30.000 plus 2 X 25.000, dat is 80.000 gezinnen ge holpen, zodat er jaarlijks een overschot van 40.000 zal zijn. Slaagt dat, dan zou de woningnood, bij een dergelijke jaarlijkse productie, niet in vijftien, doch in zeven en een half jaar kunnen worden weggeno men. Hetgeen zeggen wil dat Nederland in 1960 de grootste moeilijkheden te boven zou zijn. Natuurlijk blijft er voor de wederop bouw daarna, nog veel te doen. Na 1960 zullen de bijna 200.000 duplex-woningen tot normale één-gezinswoningen moeten worden vex'bouwd, hetgeen een kleine tien jaar zal eisen. Inmiddels zullen er dan wel zoveel krottexx zijn dat het nogmaals tien jaar vergen zal deze door behoorlijke hui zen te vei'vangen. Het zal niet mogelijk zijn aan de ge meenten de bouw van duplex-woningen dwingend voor te schrijven. Voor grote ge zinnen zijn zij trouwens niet bruikbaar. Bij de toewijzing vaix het bouwvolume aan de gemeenten wordt de duplex-woning als één woning geteld, hoewel er twee gezinnen mee geholpen worden. De huren. De minister verklaarde dat de regering' ten aanzien van huurverhoging nog geen standpunt had bepaald. De minister acht huurverhoging gewenst, doch er moet een normale verhouding bestaan tussen lonen en huren. Eeix door deskundigen voorspel de daling der wereldprijzen zou huurver hoging kunnen opvangen. Gebeurt dit niet, dan zal een nieuwe loonronde noodzakelijk zijn. Voor gepensïonneerden en rentetrek kers zou dan echter een bijzondere voor ziening noodzakelijk zijn. Tenslotte verklaarde de minister, dat hij plannen ovex'weegt, het bouwvak aantrek kelijker te maken bij de jeugd, die thans voornamelijk belangstelling heeft voor technische vakken. Het bouwvak garan deert werk voor ten minste dertig jaar. In verschillende technische vakken is volgens d? minister reeds oververzadiging waar te nemen. In de werkplaatsen van het Vaticaan is dit mozaïek vervaardigdvoorstellende de Perzische Sybille, schrijvende. Gevat in een gouden lijst is het kunstwerk, een geschenk van Paus Pius XII aan Prinses Wilhelmina, Maandag per vliegtuig naar Nederland getransporteerd. Thans staat het met de andere geschenken tentoongesteld in liet paleis te Amsterdam. Het woord is aan..„. Mark Twain: De mens is het enige dier dat bloost cn het enige dat het behoort te doen. Tsjechische stafchef naar Amerikaanse zone gevlucht De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart, dat de staf chef van het Tsjechoslo waakse leger, gene raal Bocek, Zaterdag naar de Amerikaanse zóne van Duitsland is uitgeweken. Het be richt werd in officiële Amerikaanse en Britse kringen te Londen niet bevestigd of ontkend. Naar verluidt is generaal Mosel, die ge poogd had tegelijk met Bocek te ontvluch ten, geai'resteerd. Bocek was stafchef sinds 1945. In 1946 bracht hij een bezoek aan Moskou voor het voex-en van militaire be- sprekingen met de Sovjet-regering. Terreur o}> Java De dienst voor Legercontacten bericht: Nadat op 5 en 8 November Nederlandse patrouilles bij Salatiga vanuit de kampong Tegalredjo op republikeins gebied nabij de status quolijn beschoten werden, over schreden bij herhaling van de beschietin gen Nederlandse patrouilles op 10 Novem ber de status quolijn om de aanvallers on schadelijk te maken. De kampong Tegal redjo werd gezuiverd, waarna de patrouil les terugkeerden naar federaal gebied. De aanvallers verloren zes doden, tien van hen werden gevangengenomen. De Neder landse patrouilles leden geen verliezen. In het tijdvak van 27 October tot 9 November zijn 111 gevallen van terreur binnen fede raal gebied geconstateerd tegen Indonesi sche bestuursambtenaren cn de bevolking, waarbij in totaal 47 personen vermoord, 46 ontvoerd en 18 gewond werden. Een drieling geboren In het gezin van de heer W. de Berg, wo nende Roskamstraat 10 te Haarlem, is een drieling geboren, twee meisjes en één jongen. De moeder is opgenomen in het St. Elisa beths Gasthuis. Vanmiddag vernamen wij, dat de moeder en de kinderen het zeer goed maken. De kinderen hebben allen een gewicht van meer dan vier pond. In het gezin was reeds een kind van zes jaar. Straat van Korfoevoor het Internationale Hof Een Joegoslavisch officier, Karlo Ko- vachich, die uit zijn vaderland vluchtte eh zich naar Engeland begaf, is gisteren opgetreden als getuige voor de Engelse regering in de zaak van het beruchte Korfoe-incident voor het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhfige. Hij verklaarde dat hij in zijn toenmalige functie van marine-officier in October 1946 gezien heeft dat twee Joegoslavi sche schepen met mijnen werden ge laden kort nadat de Engelse oorlogs schepen in Korfoe waren aangekomen. Een officier van een dezer Joegoslavi sche schepen had hem verteld dat mij nen werden gelegd in Albanese wateren. Zijn verklaring werd door de Bxïtse ad vocaat-generaal, sir Hartley Shawcross (be- kend uit het Neurenberg-proces) voorge lezen, nadat deze had betoogd dat de Britse regering Albanië verantwoordelijk acht voor het ongeluk, dat twee Britse schepen ovex'kwam, waarbij 44 leden der beman ningen om het leven kwamen, doch dat zij van mening is dat Joegoslavië het mijneh- leggenop Albanees verzoek heeft uitge voerd, daar Albanië niet beschikte over schepen en mijnen. In zijn conclusie noemde sir Hartley tien punten die, naar de mening van de Britse delegatie, de verantwoordelijkheid van Al banië vaststellen. In de punten stelde sir Hartley Shawcross vast dat de Albanese Politieke UNO-commissie wenst Balkan-bespreking Westelijke resolutie aan genomen De politieke UNO-commissie heeft giste ren bij het debat over de Griekse kwestie een resolutie aanvaard die gebaseerd was op het rapport van de Balkan-commissie en was ingediend door de Westelijke mo gendheden. Zij veroordeelt de .hulp van Joegoslavië, Albanië en Bulgarije aan de Griekse guerilla's en verlengt het mandaat der Balkan-commissie met één jaar. Een deel van een Sovjet-Russische resolutie werd eveneens aanvaard, namelijk dat deel waarin werd aangedrongen op diplomatiek contact tussen Griekenland en zijn naburen. Het andere deel, dat terugtrekking der vreemde troepen uit Griekenland eiste, werd verworpen. Vervolgens kwam een Australische resolutie in discussie, waarin de voor zitter van de Algemene Vergadering verzocht werd onmiddellijk te Parijs een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der vier betrokken regeringen te doen beleggen, die dan zouden moeten zoeken naar middelen om 'le tussen de regeringen bestaande moeilijkheden op te lossen. Dit Australische voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. De commissie keurde een Venezolaans voorstel goed, waarbij de voorzitter van de Algemene Vergadering (Hei-bert Evatt van Australië), de secretaris-generaal (Trygve Lie), de voorzitter van de politieke com missie (Paul Henri Spaak) en de rappor teur zullen optreden als „bemiddelaars" bij de besprekingen. autoriteiten geen waarschuwingssignalen aan de Bi-itse schepen hadden gegeven dat er een mijnenveld was, terwijl de schepen toch meer dan twee uur in het volle zicht van de kust van Albanië opstoomden. De Albanese regering heeft ook in geen enkel opzicht verbazing of nieuwsgierigheid aan de dag gelegd ten aanzien van de oorzaak van het incident. Ook heeft de regering geen maatregelen genomen na het incident om de veiligheid van Albanese wateren te onderzoeken. Integendeel, Albanië heeft zich in de Veiligheidsraad fel tegen een voorstel voor rechtskundig onderzoek in de kwestie gekant. Ook heeft Albanië in eer ste instantie het schoonvegen van het be wuste gebied in de Straat Korfoe gedwars boomd. In zijn betoog heeft sir Hartley ook doen uitkomen, dat dc mijnen waren gelegd door schepen van Joegoslavië en dat deze daad voortvloeide uit de nauwe politieke en militaire samenwerking tussen de beide landen. De mijnen waren gelegd, omdat Al banië meende het recht te hebben scheep vaart in dat deel van de Straat Korfoe te verhinderen. De behandeling wordt voortgezet. Nieuwe Sovjet-bedreiging tegen de luchtbrug De Sovjets hebben gisteren de Ameri kaanse autoriteiten meegedeeld, dat zij voortaan alle niet-geïdentificeerde vlieg tuigen boven de Sovjet-zóne tot landen zullen dwingen, evenals alie buitenlandse vliegtuigen boven die zóne, die buiten de luchtcorridors vliegen. De Amerikaanse staf-chef generaal .Gai- ley heeft medegedeeld, een brief ontvangen te hebben van zijn Sovjet-collega, generaal Loekjantsjenko, waarin deze waarschu wing vervat was. Gailey heeft in zijn antwoord generaal Loekjantsjenko medegedeeld, dat „de vol ledige verantwoordelijkheid op de schou ders van de Sovjet-autoriteiten zal rusten in geval van letsel van iemand van ons personeel of eventuele schade aan onze toestellen als gevolg van een in dit verband ondernomen Sovjet-actie." Toen een hoge Amerikaanse functionaris werd gevraagd of Amerikaanse luchtbrug vliegtuigen van een jagerescorte zouden worden voorzien om de Sovjetbedreiging het hoofd te bieden, antwoordde hij: „Het is onze gewoonte aan moeilijkheden het hoofd te bieden wanneer zij zich voordoen en niet eerder. Dit is niets anders dan een hernieuwde poging van de Sovjets om ons zenuwachtig te maken." Een Britse officiële woordvoerder ver klaarde, dat de Britse autoriteiten geen af schrift van de brief hadden ontvangen en ook geen afschrift aan een van de Weste lijke geallieerde vertegenwoordigers bij het hoofdbureau van de Berlijnse luchtveilig- beidsorganisatie was gezonden. RUSTIG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Nevelig of mistig. Overwegend droog weer met zwakke wind en weinig ver andering in temperatuur. 12 November: Zon op 7.54 uur, onder 16.54 uur Maan op 15.36 uur, onder 02,45 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1