De V.A.M. wil toch met Haarlem een contract sluiten ROOSJES 4 Achteruitgang van de economische toestand en druk van een gehaat regiem Kort en Bondig J h DONDERDAG It NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD H|t vuil uit Haarlem en omgeving naar Gelderland of Noord Brabant? Ir. G. F. H. Houben, directeur van de Vuil Afvoer Maatschappij te Amsterdam, beves tigde dat de vuilverwerkingsinrichting, die de onderneming in Drenthe heeft nu daar behalve het vuil uit Den Haag ook dat Uit Groningen komt practisch vol is. Maar dit wil geenszins zeggen zo ver volgde hij dat wij daarom geen over eenkomst met Haarlem kunnen sluiten. In tegendeel. Er zijn verschillende plannen bij de V.A.M. in bewerking die mogelijkheden in het uitzicht stellen. Wij zijn namelijk voornemens nog een nieuw bedrijf te ves tigen; waar het komt is nog niet zeker, wij moeten nog kiezen tussen Gelderland en Noord-Brabant. In de toekomst zal het ook nodig zijn op nog meer plaatsen in het land zulke bedrijven te beginnen, o.a. is er een voor het Westen van het land gewenst. Elk bedrijf wordt ingericht voor een bevolking van ongeveer 800.000 zielen. Deze decen tralisatie is nodig, omdat de lange afstan den waarop het vuil vervoerd wordt, de kosten natuurlijk doen stijgen. Nu moet bij voorbeeld het Haagse vuil een treinreis maken van 208 km. Aan de andere kant is het ook gewenst dat de bedrijven waar zoals bekend is, 't vuil tot compost verwerkt wordt komen in de streken waar de meeste behoefte is aan mest voor land- en tuinbouw. Het streven van de V.A.M. is op den duur al het vuil van de grote bevolkingscentra te krijgen. Krijgt de V.A.M. dat van een bevolking van 3 millioen zielen, dan kunnen daaruit per jaar gemaakt worden 600.000 ton compost. Daarmee wordt dan nog slechts een deel van de behoefte aan com post in ons land gedekt. De land- en tuinbouwers dienen door drongen te worden van het belang van het gebruik van compost. Kunstmest bevordert dat er meer vruchten komen, maar verbe tert de kwaliteit van de grond, die door een geregelde teelt uitgemergeld wordt. niet. Het gebruik van compost maakt daaren tegen dat de grond weer zijn oorspronke lijke goede kwaliteit terugkrijgt, waardoor de kunstmest, die daarnevens wordt aange wend. nog gunstiger effect heeft. Op die manier worden twee grote belan gen gecombineerd. De steden komen van hun vuil af en de land- en tuinbouwers krijgen goede mest. Dit verklaart ook zo vervolgde de directeur dat de V.A M alle medewerkypg der regering heeft, het is trouwens een semi-overheidsinstelling. De V.A.M. is bereid het Haarlemse vuil weg te halen voor een vergoeding van 50 cents per inwoner per jaar. Voor 160.000 zielen wil dit dus zeggen f 80.000 Daarbij zorgt de V.A.M. dan vóór de kosten van het transport, zodat de gemeente alleen een laadinrichting moet bouwen met aan sluiting op het spoorwegnet. Haarlem caat van de mening uit, dat zo'n inrichting 500.000 gulden zal kosten. De ingenieurs van de V.A.M. zijn evenwel overtuigd, dat het veel goedkoper kan. Maar al nemen wij die 500.000 gulden aan, dan wil dit toch niet meer zeggen dan een jaarlijkse last voor rente en aflossing dan f 27.000, waar door de kosten per inwoner dan stijgen van 0.50 op 0.67. Dit bedrag is nog altijd is ir. Houben aan het woord ongetwijfeld lager dan Haarlem moet uitgeven om het vuil ergens anders te storten. Bovendien wordt het steeds moeilijker voor de ge meenten om stortplaatsen voor het vuil te vinden. Thans betaalt de gemeente Haarlem aan een pachter voor afvoer van het vuil f 0.85 per inwoner. Dit is dus een» verschil van 0.18 per inwoner of voor 160.000 inwoners een be drag van 28 800. Van de directeur van de Haarlemse Rei niging vernamen wij evenwel, dat hij ver wacht dat het bedrag van 0.85 per in woner in de toekomst wat lager gesteld .zal kunnen worden.» Ook de gemeenten die in de nabijheid van Haarlem liggen hebben hun vull-afvoer- probleem. De V.A.M. is al aan het onder handelen met Zandvoort. Indien de ge meenten de handen in elkaar sloegen en tegelijk met Haarlem een overeenkomst sloten, zou de V.A.M. het vuil ook kunnen weghalen van Heemstede, Bennebroek, Zandvoort, Bloemendaal en Velsen. Dan zou een centrum van 265.000 personen van de te maken laadinstallatie gebruik kunnen maken, waardoor de kosten per inwoner zouden dalen van 0.67 tot f 0.60. IX gereed voor SINT NICOLAAS FRAAIE SORTERING KALENDERS DE NIEUWSTE ROMANS KUNSTWERKEN Grote Houtstraat 100 - Telefoon 13060 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM 10 November 1948 ONDERTROUWD: 10 Nov., N. P. Bakker en G- Keeman; H. Willemze en H. V. Harten dorp: F. Klomp en E. Mulder; A. Plug en J. Hartjesveld; L. J. van der Wateren en W. S. Jansen: B W. Kneppers en A. C. Zoet; J. H. de Bie en J W. van djr Wal: C. Loeve en J. van der Heiden: H. Jansen en W. Koopman; P. J. Min en M. A. Koopman: L. G. Bode en F B. Hendriks; L. Komen en S. A. van Her waarde; C. J. Kleinekoort en B. C. Brons geest: W. J. WUlemse en M. J. Verhallen; A. A. J. Driehuis en C. J. Heijtvelt; C. M. de Bruin en J. F. M. Vaillant: J A. Licht en W. J. van den Bosch: J. L. Thoolen en J. J. M. Westhof; L Kolijn en A. M. Mudde; R. C. Beck en K. P. Scheffler; H, Jager en P Fen- nis: L. La Grouw en C. W. Tromp; W. F de Boer en G. Hogeveen; H. de Nooij en W J. E. Scheurman: J. van Opijnen en B. H Oudhoff: A. Brands en C. Besseling; A. A. Lamérus en R. Wagner. GEHUWD: 10 Nov., J, J. Vermeulen en J. M. van den Eijnde; A. J. van Zomeren en W. G. Eerhart: E. W. Klunhaar en M. J. E. Wouters: J. Molenaar en L. Angenent: H. A. Maurits en J. H. Van der Meij;' C Koek on H. Schipper; W L. G Wilbrink en A. E C Boer- rlgter; J. M Riegen en M J. Warmerdam; F Hess en R Vink: W. J M. van Loon en E M Schutte: J C. W Voorderhaak en B Dijkstra; L. T. Jansen en J. Vallentgoed BEVALLEN van een zoon: 8 Nov., A. L. G. Schavemaker—Bergkamp: J. H. Wehnes— Joubij: 10 Nov., L. Bloemink—Geiling: A van Keeken—de Vries; M. C. Schmidt—Hoes. BEVALLEN van een dochter: 8 Nov.. G. van der Eems—Hiemstra; 9 Nov.. C. van der Laan—Beekhuijs: M. Hofstee—Lensen: J. van Kersen—Rohdens; C. van der WalKion: M M Balm—Dirks: 10 Nov.. B. Helmin—van den S*»1* OvrRLEDF.N 1 Nov S '»r>- mi OS Sp^ai noo£gtrant, C r Vos H?. TVvkcn rodestraat: G. L. M. Stevens. 1 d Kruisweg, 9 Nov A. C. de Veer—Greeve, 71 j., 2e Em- mastraat. De V.A.M. is bereid (en de regering zal daarvoor zeer waarschijnlijk ook wel een garantie willen geven) met de gemeenten ten minste voor een termijn van 30 jaar een overeenkomst te sluiten, omdat de afschrijf- termijn van de laadinrichting ook op 30 jaar wordt gesteld. Tenslotte, zei de heer Houben, is er ook nog een andere mogelijkheid. In het West- land dringen land- en tuinbouwers aan op het beschikbaar stellen van mest die van vers vuil gemaakt is. Als de V.A.M. op korte termijn daarvoor een inrichting in het Westland zou openen, kon daar een deel van het Haagse vuil verwerkt worden. Dan komt de mogelijkheid hét Haarlemse vuil in Drenthe te verwerken, zodat daar voor dan niet gewacht zou behoeven te worden op de inwerkingstelling van het bedrijf in Gelderland of Noord-Brabant. De autobussen in Haarlem Met ervaringen der praktijk wordt rekening gehouden Wij vroegen de Hoofdcommissaris van Politie, de heer J. Fontijne, naar de erva ringen der politie met de autobussen. Hij verklaarde evenwel dat de'tijd thans nog te kort is om een oordeel te vellen. Het tramverkeer Haai lem-Heemstede is 1 No vember gestaakt, zodat pas 10 dagen alle autobuslijnen in exploitatie zijn. Wel is te zeggen dat d'e politie, speciaal de verkeers politie, alle aandacht aan deze belangrijke quaestie wijdt. In enkele gevallen zijn aan chauffeurs aanwijzingen gegeven over het rijden. Indien in de praktijk mocht blijken dat het wenselijk is dat op enkele punten de verkeersroute gewijzigd wordt, zal dit zeker geadviseerd worden. Van enkele zijden is de wenselijkheid uitgesproken om een inhaalverbod uit te vaardigen voor enige smalle straten in de binnenstad, omdat het gevaarlijk is als bussen daar andere rijdende auto's passe ren of andere auto's rijdende bussen voor bijgaan. De Hoofdcommissaris wees er evenwel op, dat er voor verscheidene stra ten al een stop- en parkeerverbod is inge voerd, waardoor «r in die straten meer ruimte voor het verkeer gekomen is. De ervaringen die men nu opdoet moeten af gewacht worden om te beslissen of daarmee volstaan kan worden. Als een inhaalverbod zou worden uitgevaardigd, zou dat moeten gelden voor alle motorvoertuigen en dat zou in verscheidene gevallen een overbo dige last betekenen. Een inhaalverbod alleen toepasselijk te verklaren op auto bussen laat de wet niet toe. Een lezer geeft in overweging de buslijn Chr. Huygensplein-Spaarnhovenstraat door te trekken tot de Vondelweg-Jan Gijzen- kade-Spaarndamseweg, omdat de bewoners van dit kwartier nu bijna 15 minuten van het autobusnet verwijderd zijn. Vrijspraak gevraagd wegens verkeerd geplaatste komma Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond vanmorgen de chauffeur J. C. V. terecht, die ervan verdacht werd bij de zuivelmaatschappij waar hij werkte, ruim achthonderd gulden te hebben ont vreemd. Hij had twee quitanties geïnd voor dit bedrag, maar omdat het al Zaterdag middag was en er zich niemand meer op kantoor bevond, had hij het geld bü zich gehouden, naar hij zeide, met de bedoeling het later af te dragen. Ter zitting verklaarde verdachte dat hij de Zondagmiddag daarop had gemerkt dat het geld uit zijn jasje verdwenen was. Hij kon geen verklaring geven van de wijze waarop het geld verdwenen zou kunnen zijn. Na deze dag had hij zich niet meer op de zaak vertoond. Wel kwam vast te staan dat hij op uitgebreide schaal had deelgenomen aan de inhuldigingsfeesten, die in die tijd werden gehouden. De Officier van Justitie achtte het feit bewezen en vorderde vijf maanden gevan genisstraf met aftrek. De raadsman mr. Stomps vroeg vrijspraak op de juridische grond, dat er een komma verkeerd stond in de tenlastelegging, waardoor eigenlijk al leen maar werd gezegd dat het geld opzet telijk aan de zuivel-maatschappij toebe hoorde. Voorts achtte hij het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd. Eveneens vanochtend stonden twee jeug dige zondaars terecht, J. H. W. en F. J. T., die kleren hadden gestolen. W. had boven dien 2800 gulden uit het huis van zijn meisje ontvreemd. Het bleek, dat beide jon gens volkomen losgeslagen waren en al zwervende met diefstal aan de kost tracht ten te komen. Niettemin wilde de officier hun nog een kans geven en hij eiste tegen W. twee jaar en tegen T. een jaar jeugd gevangenis. Uitspraken in deze drie zaken over veer- ften dagen. Paspoortenzwendel De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een negentien jarige ambtenaar v. d. B.. die tussen Maart en Juni van dit jaar elf paspoorten gesto len had, ze van stempels had voorzien, waardoor ze geldig waren en ze daarna had verkocht. Het vonnis luidde tien maanden ge-#ngenisstraf, waarvan vijf maanden onvoorwaardelijk en vijf maan den voorwaardelijk. T. de V. uit Zutfen. die in het bezit was gekomen van vijf pas poorten, werd veroordeeld tot zeven maan den gevangenisstraf en J. H. V. uit Assen delft, die bemiddeling had verleend, tot vier maanden gevangenisstraf. JUBILEUM ED. FIBBE Woensdag was het vijf en twintig ji.ar ge leden, dat de heer Ed Fibbe in de Grote Houtstraat 149 zijn zaak in parfumerieën en lederwaren opende ln de loop van de dag heeft de heer Fibbe van vele zijden blijken van belangstelling ondervonden. Ook oud stadgenoten boden gelukwensen aan. SCHEEPVAART Albireo. 10 Nov. van Buenos Aires naar Rotterdam. Johan van Oldenbarnevelt. Bata via—Amsterdam pass. 10 Nov Perim. Ruys. R Nov var. Santo? te Rio de Janeiro Singkep '"••I \nr='erdarv n Nov IMawan Talisse Amsterdam -Java s Nov te Batavia Tegel berg, Bucros Batavi- 9 vov van Mau ritius Willem Ruys, fiaUvia -Rotterdam 10 Nov. van Colombo. Jan Zondag exposeert in Amsterdam Bij Van Wisselingh te Amsterdam ex poseert Jan Zondag tot 30 November teke ningen en schilderijen. Sommigen menen met één woord het werk van deze schilder te kunnen kwali ficeren. „Japans". Maar daarmee is men niet klaar. Het is hoogst oppervlakkig, deze overwegende, bespiegelende kunst, die van zulk een fijne geaardheid is en uit zulk een dichterlijke bezieling is geboren, om een uiterlijke overeenkomst te beoordeelen en, feitelijk, te veroordelen. Jan Zondag is een schilder van het mysterieuze licht, dat in dauw en nevelen speelt, dat over stille, geluidloze vlakten zweeft en dat bloemen onstoffelijk maakt, tot verschijningen. Ik heb op deze expositie wel èezien, dat Jan Zondag geen portretschilder of -teke naar is en in figuur in 't algemeen zijn kracht niet vindt. Het „meisjesportret" is zonder meer mistekend, de paarden waar mee hij soms de landschappen graag stof- feert zijn weinig verantwoorde aandui dingen. Maar hij heeft toch ook eigenlijk geen figuren nodig bij het lichtgetover van zijn fantasieën. Daarom zijn de doeken bet mooist wanneer ze alleen maar willen geven: het wonder van het licht. Zijn volstrekt persoonlijke techniek eist volkomenheid, want als hij concessies doet (door haast of andere oorzaken misschien) zoals in „Kortenhoef" (18) mislukt het schilderij. „Bloemen" is geschilderd met een pieuze toewijding. „Vogels" en „IJssel- meer" zijn van een ontroerende tederheid. Bij al het dichterlijke in zijn werk blijkt toch liefde voor de realiteit. Hij zoekt die op, durft haar aan, doch geeft haar dan wéér in verdroomde'vormen. Zonder over gevoeligheid te tonen leeft hij als in een tedere, reine, ijle wereld. Zeker, de Japanners hebben zijn be wondering, hier en daar demonstreert het zich wel eens te duidelijk, maar in de beste doeken overheerst zijn persoonlijke opvat ting. Hij is een peinzer, die in het wijde, diepe, eindeloze van de ruimte het licht zoekt en in zijn picturale dromerijen, beter gezegd: overdenkingen soms tot zeldzame schoon heid komt. Zijn kleur is zeer sober, ik zou hem in dit verband ascetisch willen noemen. Het materiaal kan verschillen maar het resul taat is steeds hetzelfde. Men zou daarom van eenzijdigheid kunnen spreken, maar wie zich verdiept in deze dingen weet ten slotte beter. En verdiepen moet men zich. Dit is geen kunst om terloops even te worden bekeken. HERMAN MOERKERK. Taxi T Bei 13 o ol DAG EN' NACHT N.V.V.-bestuur is niet tevreden Het wenst ruimer grenzen voor toekenning loonbijslag In een hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft het verbondsbestuur ver slag uitgebracht over de besprekingen, welke de Stichting van de Arbeid met de regering heeft gevoerd met betrekking tot de consequentie van de subsidieverlaging op levensmiddelen en brandstoffen voor de loon- en prijspolitiek. Daarbij is medege deeld, dat nog onderhandelingen met de regering plaats vinden over de oplossing van enige moeilijkheden, welke zijn blij ven bestaan na uitvoering van de regerings maatregelen. Deze moeilijkheden hebben betrekking op de uitkering voor de ouden van dagen, de berekening van de stijging van de kos ten van levensonderhoud van ƒ1.per week, uitgaande van een gezin van vier personen, (grotere gezinnen komen met deze gulden dus niet uit) het bij bereke ning van de stijging van de kosten van levensonderhoud met ƒ1.niet in aan merking nemen van de loonbelasting, (voorgesteld werd de loontoeslag belas tingvrij te maken), de toekenning van de loontoeslag aan personen met een jaarin komen van maximum 3700, hoewel de Stichting van de Arbeid aanvankelijk was uitgegaan van een jaarinkomen van 5000 en het niet uitkeren van de loontoeslag aan gehuwden beneden 23 jaar. De Stichting van de Arbeid stelde zich op het standpunt, dat ook deze groep de loontoeslag dient te ontvangen. De hoofdbesturenvergadering betreurde, dat het overleg" met de Stichting van de Arbeid door de regering eerst is geopend, nadat de maatregelen tot subsidieverlaging reeds waren afgekondigd. Voorts sprak de hoofdbesturenvergadering ongerustheid uit over de ontwikkeling van de politiek ten aanzien van de grote ge zinnen. Zij droeg het verbondsbestuur op een Onderzoek in te stellen naar de omvang van de tegemoetkomingen aan grote ge zinnen in de vorm van kinderbijslag, schoolgeld en verschillende belastingen. DISTRIBUTIENIEUWS Vrijdag zijn aan de beurt voor het afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks en toeslagkaarten voor jonge en aanstaande moeders in de Vleeshal te Haarlem restant letter K en in de Gemeentelijke Kwekerij te Aerdenhout de letters P tot en met V. Nederlands vlaggeschip, de „Nieuw Amsterdam" van de Holland Amerika Lijn krijgt een nieuwe schroef met een diameter van 6.20 m. en een gewicht van 22.000 kg. De schroef zal gemonteerd worden als de „Nieuw Amsterdam" in Southampton in het dok ligt. De Franse pianist Afred Cortot zal deze maand een tournée door Nederland maken en één keer in Haarlem optreden en wel op Maandag 22 November, in de Gem, Concert zaal. Hij zal o.a. de Sonate met de Treurmars van Chopin en de Carnaval van Schumann ten gehore brengen. DE TSJECH HEEFT HET SLECHT (Bijzondere correspondentie) Op alle uren van de dag, vaak tot laat in de avond, schallen in de straten van de steden van Tsjechoslowakije berichten en politieke mededelingen door de luidspre kers. Elke stad van enige betekenis heeft haar eigen omroepsysteem, dat een onder deel vormt van het propaganda-apparaat van de staat. Daar de communistische partij de staat in al haar geledingen beheerst, ge bruikt zij dit stelsel van luidsprekers, dat vanuit één post wordt bediend, om er haar propaganda mee uit te zenden. Vrijwel niemand luistert meer naar het geen door de luidsprekers wordt verteld, want het Tsjechische volk is immuun ge worden voor alle propaganda. Tevergeefs tracht de communistische partij, vat op de massa te krijgen. De resul taten zijn volkomen omgekeerd evenredig aan de inspanning, die men zich getroost. Het is de grote tragiek van dit goede en in telligente volk, dat het na een korte spanne van verademing opnieuw zucht onder een dictatoriaal systeem. Men gevoelt zich een gevangene in eigen land, men beseft, dat de economische toestand met de dag slech ter wordt, maar men is onmachtig er iets tegen te doen. De sfeer, die in Tsjechoslowakije heerst, is er een van diepe verslagenheid. Zeker, er wordt nog feest gevierd. In de nacht lokalen, die men zelfs in de kleinere ste den vindt, wordt tot diep in de nacht ge danst, maar de ware levensvreugde ont breekt. Men behoeft niet lang in het land te vertoeven om dit te kunnen vaststellen. Vele Tsjechen hebben het ons verzekerd: „Dit is zwaarder te dragen dan de Duitse overheersing. Toen werden we geknecht door een vreemde, vijandelijke natie. Nu zijn het mensen van ons eigen volk, die ons een niet gewilde dictatuur opleggen, die ons zelfs blootstellen aan broodroof en vervol ging." Alles naar Rusland De regering van Gottwald, die thans op het Hradzin zetelt, kan zich slechts staande houden, omdat zij er in is geslaagd het machtsapparaat van de staat in handen te krijgen en de machtsinvloed van Rusland achter haar staat. Van talloze zijden is ons verzekerd, dat ten hoogste 20 procent van de bevolking voor het huidig régime is. Een zeer nadelige factor voor de com munistische regering is het feit, dat een sterke economische achteruitgang merkbaar is. De schaarste aan goederen wordt met de dag groter. Vorig jaar waren er nog leder waren te kust en te keur verkrijgbaar, nu ziet men als regel slechts kunstleer. Alle Tsjechen klagen over het feit, dat men niets meer voor zijn geld kan kopen. Voor enkele jaren was er mede dank zij de hulp van de UNRRA nog volop en onwillekeurig trekt men de conclusie, dat de huidige po litiek de oorzaak is van de grote achteruit gang. Algemeen heerst de mening, dat het nauwe samengaan met Rusland de oorzaak is van de armelijke toestand waarin het land langzamerhand is komen te verkeren Wanneer men in de gelegenheid is met Tsjechen gesprekken te voeren, hoort men steeds weer de mening verkondigen, dat het beste wat het land te bieden heeft naar het buitenland gaat, maar dat men er niets meer van terugziet omdat Rusland de grote slokop is. Slechts wat graan komt er voor in de plaats. Het gebrek aan grondstoffen is heel groot en herhaaldelük kom» het '•OOT" 4"' «r etptm»'!o V.->« ■•otstaat Iedereen in Tsiechoslowakije spreekt over Hot Marshallplan. Men veroordeelt ten sterkste, dat als gevolg van de Russische I dwang het land niet kan profiteren van de grote hulpactie voor Europa. Opmerkelijk is het, hoe gunstig het Tsjechische volk jegens de Verenigde Sta ten ig gestemd. De Amerikanen mochten indertijd als gevolg van de gemaakte over eenkomst niet naar Praag oprukken, maar zij waren toch in de gelegenheid een deel van het land, zoals Pilsen en omgeving, te bevrijden van het Duitse juk. Aan dat ver blijf behoudt men goede herinneringen. Westelijk georiënteerd. Het Tsjechische volk heeft een grote heimwee naar het Westen. Men leeft hier op de grens van twee werelden: Oost en West, maar in feite is de bevolking vol komen Westelijk georiënteerd. Er zijn weinig landen waar het distribu tiestelsel zo geperfectionneerd is als in Tsjechoslowakije. Alle levensmiddelen zijn op de bon: Men krijgt in geen enkel restau rant een maaltijd zonder dat men bonnen afgeeft. Wie een distributiekantoor in een grotere Tsjechische stad bezoekt, verwon dert zich over de grote bedrijvigheid die daar heerst. Niet alleen verdringen zich daar honderden mensen in de gangen, maar bovendien zijn er ontelbare afdelingen mat vele tientallen ambtenaren. In een stad aYs Pilsen met ongeveer 140.000 inwoners zijn twee enorme gebouwen als distributie kantoor ingericht. Terwijl men overal in Europa streeft naar het herstel van de vrije markt, wordt in Tsjechoslowakije het distributiesysteem ten top gevoerd. De levensmiddelenrantsoenen zijn uiterst beperkt. Menig Tsjech heeft ons verzekerd, dat hetgeen men op de bonnen krijgt net toereikend is om in leven te blijven. Op merkelijk is het vrijwel geheel ontbreken van het boterrantsoen. De laatste maanden werden slechts enkele tientallen grammen verstrekt. Genotmiddelen als koffie, thee en cacao komen op de bonnenlijst zelden of nooit voor. Ook het suikerrantsoen is zeer beperkt. Aardappelen worden verstrekt, maar lang niet in voldoende mate. Ook het rantsoen brood is tenauwernood toereikend. De voedselsituatie is aanmerkelijk slech ter dan onder de Duitse bezetting. Toen hielpen de Tsjechische boeren met man en macht. Nu is het oneindig moeilijker om voedingsmiddelen buiten de distributie om te krijgen. Want de communistische partij heeft een uitgebreid systeem om het betrek ken van levensmiddelen langs illegale we gen tegen te gaan. Overal wordt controle uitgeoefend en wee de boer of burger, die zich niet aan de voorschriften houdt. Hij loopt een kwade kans om naar een arbeids kamp te worden gezonden. De grote grief van de bevolking is echter, dat de communisten zelf zich niets van de bepalingen aantrekken. In vele gevallen ontvangen £ij hogere rantsoenen, terwijl ze zelf wel de boeren bezoeken en daar krij gen wat van hun gading is. De situatie is langzamerhand zo geworden, dat de com munisten ln het Tsjechische volk een be voorrechte klasse vormen. Alle maatregelen ten spijt bloeit de zwarte handel en nie mand maakt er een geheim van dat degenen die geen gevaar lopen, zich daarmede in het bijzonder bezig houden. Een kilo on gebrande koffie een artikel waarin veel gehandeld wordt kost in Praag in de zwarte handel momenteel minstens 1000 Tsjechische kronen. Monument Dr D de Liefde Zaterdagmiddag 13 Novembei te 3 uur zal in het Noorderplantsoen het monument voor wijlen dr. D. de Liefde onthuld worden. Het asfalt te Haarlem Een periode van verkeers moeilijkheden in aantocht Het is bekend dat het asfalt in de bin nenstad van Haarlem vernieuwd moet worden. Van Openbare Werken vernamen wij dat het de bedoeling is dit grote werk te beginnen omtreeks April. Het is afhanke lijk van de weeromstandigheden. Een maand van te voren zullen de overbodig geworden tramrails verwijderd worden. Natuurlijk kan het werk niet tegelijker tijd worden uitgevoerd,-omdat dan de bin nenstad voor het verkeer vrijwel afgeslo ten zou zijn. Er zal een schema van werk zaamheden worden opgemaakt, zodat door omlegging van» het verkeer zo weinig mo gelijk overlast zal worden opgelegd. Hoe dit schema zal worden is nog niet te zeg gen, daarvoor zal overleg plaats hebben tussen Openbare Werken en de Verkeers politie. OfJenbare Werken hoopt het werkpro gramma evenwel zo te kunnen indelen, dat in de zomer het gehele werk voltooid zal zijn. •Toeslag op pensioénen Wij vernemen van bevoegde zijde, dat tegelijk met de betaalbaarstelling der pensioenen over het vierde kwartaal van 1948, die in de loop van deze maand plaats heeft, aan de gepensionneerden ten laste van het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds, die volgeiis voorlopige berekening daarop aanspraak kunnen maken, een toe slag over het jaar 1948 zal worden uitge keerd. Deze toeslagbetaling heeft het karakter van een voorschot. De mogelijkheid bestaat dus, dat in de thans voorgestelde toeslag bedragen nog wijziging zal worden ge bracht, in welk geval terugvordering of nabetaling zal moeten plaats hebben. Indien een gepensionneerde in de loop van deze maand nog geen toeslagvoorschot heeft ontvangen, behoeft hij daaruit nog niet de conclusie te trekken, dat hij geen recht op zodanige toeslag kan doen gelden. De Pensioenraad beschikt namelijk voor de berekening van een aantal toeslagen nog niet over de benodigde gegevens. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Noord-Atlantisch verdrag Te Ottawa wordt vernomen, dat volgens een tijdschema van de Canadese regering het Noord-Atlantisch Veiiigheidsverdrag tussen de V. S. en Canada en de landen van de West-Europese Unie in Januari zal worden gesloten en ondertekend Men verwacht, dat het verdrag, dat waar schijnlijk door de ministers van Buiten landse Zaken der deelnemende landen on dertekend zal worden, in Februari door het Canadees parlement geratificeerd zal wor den. Volgens ditzelfde tijdschema zullen de ambassadeurs dezer landen vóór Kerstmis de Noord-Amerikaanse leiders te Washing ton ontmoeten om de bepalingen van het verdrag op te stellen. In diplomatieke kringen te Washington verwacht men. dat de ambassadeurs van de mogendheden der West-Europese Alliantie binnen enkele dagen een nieuwe serie van voorbereidende besprekingen zullen begin nen. De vertegenwoordigers der zeven mo gendheden zullen moeten beslissen, welke strategische gebieden door een Atlantisch veiligheidspact bestreken zullen moeten worden. Gebieden van strategisch belang voor de Verenigde Staten zijn onder meer Groenland en de Azoren, die respectievelijk Deens en Portugees gebied zijn, alsmede IJsland en Noorwegen. De vraag rijst, of de betrokken landen moeten worden uit genodigd aan het pact deel te nemen of dat het gebied in kwestie onder de bepalingen van het pact moet worden gesteld zonder aansluiting van de betrokken landen bij de Alliantie. Nu de Amerikaanse minister van Defen- tie, James Forrestal, plotseling naar Europa is vertrokken, oppert men de mogelijkheid dat hij met Amerikaanse functionarissen in Europa de militaire behoeften van de West- Europese Alliantie zal nagaan met het oog op de samenstelling van de Amerikaanse defensiebegroting, waarvan de aarfbieding, die in September had moeten geschieden, reeds is uitgesteld. Naar de Britse onder-minister van Bui tenlandse Zaken in het Lagerhuis heeft verklaard, bevatten de ontwerp-voorstellen voor een Atlantisch Verdedigingspact geen enkele bepaling, waarbij enig onderdeel van de strijdkrachten van een buitenlandse mogendheid in vredestijd op Engelse bodem zou worden gestationneerd. Bezonnen woorden van Amerika's eerste soldaat, Bradley In een toespraak tot leden van de Ka mer van Koophandel te Boston, ter gele genheid van de verjaardag van de wapen stilstand van 1918. heeft generaal Omar Bradley, chef van de algemene staf van het Amerikaanse leger, verklaard: „Slechts een versteviging van de ware democratie kan het communisme doen wijken, en niet de uitbreiding van onze militaire macht, die de Verenigde Staten slechts kan uit putten en het slachtoffer maken van een nieuwe aanval, ditmaal echter zonder bloedvergieten. Wij bezitten te veel wetenschapsmensen en te weinig diep gelovige mannen: Wij hebben het geheim van de atoomkern op gelost doch de Bergrede verworpen". De generaal waarschuwde zijn toehoor ders tevens zich niet over te geven aan .ontijdige illusies inzake onderhandelin gen van de Verenigde Staten met andere landen". Mackenzie King treedt Maandag af Koninklijke Olie De Canadese premier Mackenzie King Unilever heeft Woensdag bekend gemaakt dat hij Philips Maandag 15 November zijn ambt zal neer- A. K. U. leggen. De thans 73-jarige premier heeft Fokker enige tijd geleden reeds aangekondigd dat Nederlandse Ford hij spoedig zou aftreden. In de loop van Nederlandse Kabel dit jaar heeft hij reeds afstand gedaan van v. Berkel's Patent het leiderschap van de liberale partij. Scheepvaart Unie Mhckenzie King is van alle premiers uit Hol] -Amerikal.ijn de geschiedenis van het Britse Gemene- Dell Mantschappp best het langst (meer dan 24 :aar) onafge- H V' A broken in functie geweest. Het „record" A'dam Rubber stond voordien op naam var. Sir Robert Ned Handel My.. Walpole, die van 1721 tot 1742 premier N.-I Handelsbank van Canada was. (United Press). Billlton Mij H Volgens een Frans regerings-commu niqué, is de orde in de stakende mijngcbieck; hersteld en de vrijheid om te arbeiden dooi de aanwezigheid van troepen gewaarborgd Mijnwerkers, die in de maand Novembc geen achttien dagen gewerkt hebben, zulle die maand niet in aanmerking komen voo familie-bijslag. Het gemeenschappelijke Noordse comil voor economische samenwerking, dat naa verwacht wordt de mogelijkheden zal beste deren tot oprichting van een Noordse douano unie. gelijk aan de Benelux, houdt heden zij eerste zitting van een reeks bijeenkomste op het ministerie van Buitenlandse Zake van Noorwegen. BINNENLAM Het troepenschip „Groote Beer" 3 Vrijdag met detachementen van het K. N L„ de Koninklijke Marine en de Koninklijk Landmacht uit Amsterdam naar Indones; vertrekken. De 59-jarige iwtaris L. A. B. uit voor malig Overschie is>wegens verduistering valsheid in geschrvte veroordeeld jaar gevangenisstraf. Het aantal aangegeven radiotoestel^ in Nederland bedroeg op 1 Novemb< 1.093.441 tegen 1.075.594 op 1 October. Op October waren er 498.966 aangeslotenen q het rijksradiodistributienet tegen 497.427 q 1 September. Uit een auto, die geparkeerd was in c Reguliersbreestraat te Amsterdam, zijn ee aantal herencostuums. lappen stof. een over jas en een damesmantel gestolen ter waard- van f2000. Uit een auto op het Rokin li Amsterdam werden acht avondjaponnen ta waarde van f 1240 gestolen. De Nederlandse kustvaarder „Flora' Groningen, groot 170 ton, is aan de Zuid Zweedse kust gestrand. Een incasseerder van het waterleidinj; bedrijf in Leeuwarden heèft bekend, dat hl in de jaren na de bevrijding ongeveer tien. duizend gulden heeft verduisterd. Een 15-jarige jongen, die als teerling monteur werkzaam was op een fabriek ii Rotterdam, moest een bak met gebruikte pe troleum in een rioolput ledigen. De jonge: stak echter de petroleum in brand, waarbi zijn kleren vlamvatten. Hij kreeg zulki dac ernstige brandwonden, dat hij later is over leden. Twee mannen pleegden een jaar geledei in Rotterdam een overval op een caféhoude en maakten f 1300 buit. Een der daders wen spoedig aangehouden, de andere was als mUi tair naar Indonesië vertrokken. Op verzod van de politie is hij teruggezonden. Bij aaiu komst van de „Waterman" in Rotterdam hij ingerekend HAARLEM EN OMGEVING De afdeling Bloemendaal van de Ned Christen Vrouwen Bond houdt haar jaarver gadering op Donderdagavond 18 Novembe in de Consistorie van de Geref. Kerk aan di Vijverweg. De heer A. van Geluk, wethouder vat Publieke Werken der gemeente Bloemendaal is verhinderd Zaterdag zijn spreekuur ti houden. De burgemeester van Haarlem, mr. P. C F. M. Cremers, is verhinderd morgen. Vrij dag. spreekuur te houden. „Proza en Poëzie" behaalde op het con- E boi str. be2 Hij sta hui wo zin lat< per cours te Hillegersberg de 1ste prijs in d'we: eerste afdeling met als vrij werk „De Zonri d zingt" van DuvoseL De Stads-Evangelistatie hoopt ook jaar vooY alle gezindten Kerst-vreugde aas.. Ouden van dagen, behoeftigen en kinderei *7 aan te bieden. Er zal een Kerst-samen komstst gehouden worden in de Broederkerk aan dc v< Parklaan. Sprekers en zangers en ook het E muziekkorps „Asaf" hopen mede te werken m Leider is de heer Snoeks. Di Dinsdag 16 November houdt de afdeling.. Haarlem en omstreken van de Koninklijke. Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw et3e Plantkunde een bijeenkomst in restaurant"31' Brinkmann, waarop de heer C. Sipkcs za! ma> spreken over „Met jeep en camera dooijnas Ierland". Voor de afdeling Haarlem van de Ne-me| derlandse Reisvereniging zullen Maandag avond Grittli Sutter en het Teil Jodlerkoo: uit Bern optreden in het Gemeentelijk Con-Df certgebouw. De heer J. Panman zal spreken1116 over ..De N. R. V. en Zwitserland", waarin Stre een film over Zwitserland vertoond zal|vol< worden. Het Symphonie orkest „Hacrlem". onder leiding van Piet Halsema geeft op Vrijdag It November in de tuinzaal van het Concert', gebouw een concert. Het programma bevat3' werken van J. Chr. Bach. Mozart, C. Ph.11 Bach. Vivaldi en Haydn. Voor de oorlog heelt Èt het orkest bestaan, doch het moest ontbon den worden. Op het ogenblik telt het orkest [i twee en veertig leden. Zondagmiddag zal in het Concertgebouw, de film „Dik Trom en zijn dorpsgenoten" vertoond worden. IJ moid en Jongens experimenteerden met ontstekingsapparaat, maar wfrden bijtijds in hun spelletje gestoord Een agent van politie trof in het park Velserbeek dezer dagen een tweetal jongens van 1314 jaar aan, die met kennelijk genoegen bezig waren met springstof te experimenteren In een holte van een boom hadden zij een zogenaamde ontstekingspatroon gestopt en de ruimte verder opgevuld met papier, hetgeen zij juist in brand wilden steken toen de agent ter plaatse arriveerde. Deze maakte uiteraard direct een einde aan deze gevaarlijke bezigheid het springen van 'n dergelijke ontstekingspatroon, die slechts de grootte van een buisje van enkele centi meters bezit, kan iemand licht een hand. een oog of enige vingers kosten en nam de boosdoenertjes mee naar het hoofd bureau. Eén van hen, een Bloemendaler, beweerde het apparaatje van „een jongen' te hebben gekregen. Burgerlijke stand van Bloemendaal BEVALLEN: J. W. M. SleePeters, d. ONDERTROUWD: A. M. ter Meulen en C. M. J. v. d. Toorn; G. F. J. A. Groen en W. Cool; A. Koopman en L. Decossau; J. Smit en W. J. Vleghert; M. W. H. Roumen en J. M. Hengevcld OVERLEDEN: R. E. BandsmaGreaves, 57 j.; M. de Vries, 83 j. GEHUWD: D. de Vries en L. L. v. d. Veen; F. A. C. Seitz en J. P. Mulder. Amsterdamse Beurs Slotkoers gisteren 305 V2 27214 22114 147 Yz 154i/2 301 257 1181/2 156V4 1591/j 1441,2 239«i 1491,2 15314 110% 381 Openings koersen 30514 273% 2231/2 147% 143 VI 242"; 149 doe

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6