c J BRILLEN Algemene beschouwingen over de begroting zijn geëindigd jijy.Kn-HH De bloembollen in het parlement Radio Moors Nederlandse verliezen in Indonesië PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Amerika lacht om foute voorspellingen TEMPO Iel. 2Ó020 Rozenstraat 13 BIFFLE Fa Joh. M. Schmidt SLEUTEL WEG! (Wereldnieuws ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 ftSARLEMS DAGBLAD TWEEDE KAMER Speciale verzekering voor reserve-politie (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer kwam Vrijdagmiddag gereed met de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1949 en hechtte zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring aan de hoofdstukken I (Huis der Koningin). II (Hoge colleges van Staat en Kabinet der Koningin), VII Al (Nationale Schuld), VII A2 (Buitengewone aflossing Nationale Schuld), XIV (Onvoorziene uit gaven) en aan de Wet op de Middelen. Alleen de communistische fractie, die deze begroting als een oorlogsbegroting beschouwt, kreeg aantekening, dat zij te gen al deze wetsontwerpen was. Een onderbreking van de algemene be schouwingen aan het begin van de middag gaf de Kamer de gelegenheid een aantal gewone wetsontwerpen te behandelen. Daarbij beleefde de minister van Sociale Zaken, mr. Joekes, een benauwd ogenblikje. Tegen het wetsontwerp betreffende de so ciale terzekering van de reserve-politie maakten namelijk de heren Stapel kamp (A.R.), Andriessen (K. V. P.) en Haken (C.P.N.) bezwaar; zelfs 's mi nisters partijgenoot de heer Van Lien- den (P.v.d.A.) was niet geheel tevreden. De heren Stapelkamp en Andriessen wa ren van oordéel, dat voor de reserve-poli tiemannen, die onder buitengewone om standigheden moeten dienst doen en dus een extra risico lopen, een gunstiger so ciale voorziening behoort te worden getrof fen dan in het wetsontwerp is vastgelegd. De communistische heer Haken moest helemaal niets van het ontwerp hebben, omdat het instituut van de reserve-politie hem niet bevalt. Alle drie afgevaardigden wensten, dat de minister het wetsontwerp voorlopig of definitief zou terugnemen. Minister Joekes deed de toezegging, dat hij een verbetering zou overwegen, indien daaraan behoefte blijkt te bestaan. Het ontwerp werd hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de C.P.N. tegen was. Zonder hoofdelijke stemming en zonder beraadslaging werden voorts goedgekeurd het wetsontwerp tot ratificatie van het met België, Frankrijk en Luxemburg gesloten verdrag tot oprichting van een Internatio naal Octrooibureau en een wetsontwerp tot naturalisatie van 21 vreemdelingen. Daarna ging de Kamer weer vol goede moed verder met de behandeling van de begroting. Replicerend verklaarde de heer Andriessen (K.V.P.) zich vóór door berekening van de 1.loontoeslag in de prijzen en tegen de motie-Wagenaar om deze toeslag tot 2,50 te verhogen. Ds. Zandt (St. Geref.) betreurde, dat de re gering onvoldoende geantwoord heeft op zijn verzoek, maatregelen te treffen, opdat de Zondagsheiliging beter tot haar recht komt. De heer Hofstra (P.v.d.A.) hield de R.K. fractieleider, prof. Romme, voor dat niet alleen de K.V.P. een positief Chris telijke partij is, zoals deze had beweerd, Gezondheid en vreugd zijn je war.el Wie wil die niet gretig vergaêren? „TIP VAN BOOTZ" schenkt ze beï, zo aan U als aan mij, die gezondheid en vreugd wil bewaren. De radio geeft Zondag HILVERSUM L 301.5 M. 8.00. 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 8 30 Voor de tuin. 8.40 Lichte mu ziek. 9.10 Postdui venpraat je. 9.15 Platen. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Lichte muziek. 10.30 Brieven van Jean Jaurès. 10.50 Lichte muziek. 11.15 Kleinkunst. 12.00 Toneelbeschouwing. 12.15 Platen. 12.30 Zondagclub. 12.40 Piano. 13.20 Lichte muziek. 14.05 Boekbespreking. 14.30 Lichte platen. 15.30 Filmpraatje. 15.75 Dansorkest. 16.30 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.18 Gitaar-duo. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Kerkdienst. 19.45 Zen dingswerk. 20.15 Walsen. 20.45 Detective luisterspel. 21.20 Italiaanse volksliedjes. 22.00 Cabaret. 22.30 Oude muziek. 23.15 Sport. 23.30 Lichte platen. HILVERSUM n, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00. 9.30, 13.00, 19.30 en 23 00 uur Nieuws. 8 25 Hoogmis. 9 45 Sweelinck. 10.00 Kerk dienst van de Gereformeerde kerk (art. 31) in de Begijnhofkapel te Haarlem. Voorgan ger: ds. A. Bos. 11.30 Gewijde muziek. 12.15 Apologie. 12 40 Lunchconcert. 13.50 Luister spel. 14.05 Vierde (Romantische) symphonie van Bruckner. 15.10 Causrie. 15.20 Muziek voor twee en drie piano's. 16.10 Sport. 16.25 Vespers. 17.00 De jonge Kerk hoort het oude Woord. 18 30 De profetische Boodschap. 18.45 Bijbelse liederen. Dvorak. 19.15 Kent gij uw Bijbel? 19.50 Boekbespreking. 20.05 Gewone man. 20 12 Gevarieerd programma. 22.37 Ac- tualiteïtep. 22.45 Avondgebed. 23.15 Platen (Dvorak en Bartok). Maandag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Voor zieken. 11.15 Pianoplaten. 11.45 Voor dracht. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerber. Platteland. 12.38 Chansons. 13.20 Tango's cn rumba's. 14.00 Cello en piano. 14.30 Voor de vrouw. 14.45 „Ernani", opera van Verdi (ver kort). 15.30 jubileum cabaret. 16 35 Lichte muziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Piano. 17.45 Rijk over zee. 18.30 Strijdkrachten 19.00 Pla ten. 19.15 Willem Noske, viool. 19 45 Land- bouwrubriek. 20.15 Populaire Nederlandse platen. 20.50 Kabinet der kleine zaken. 21.10 Nederlands symphonie-concert (Wagenaar, Andriessen en Bonsel). 22.10 Klankbeeld. 22.30 Cabaret. 28.15 Sport. 23.30 Orgel. HILVERSUM n. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Wijdings woord. 8.15 Platen 9.00 Harp. 9.15 Voor zie ken 9.35 Koor. 10.00 Strijkkwartet. Bliss. 10.30 Morgendienst. 11.00 Brahms 11.20 Voor dracht. 11.40 Lunchconcert. 12.30 Weerber. Trio. 13.15 Lichte muziek. 14.00 Schoolradio. 1435 Platen. 15.15 Kamerorkest (Suk en Ravel). 16.00 Bijbellezing. 16 45 Platen. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Nederlandse liederen. 17 40 Lichte platen. 18.45 Sport. 18.30 Platen 19.15 Boekbespreking 19.20 Actueel geluid 19.40 Reportage 20.15 Oude en nieuwe mu ziek. 2045 Luisterspel. 21.20 Lichte muziek 21.50 Dr. J. A. H. J S. Bruins Slot over ..De krant en de politiek". 22.05 Platen. 22.30 Yej/Cal kwartet. 22.45 Avondwyding. 23.15 Werken van Van Beethoven. maar dat ook de P.v.d.A. aanspraak op dit praedicaat mag maken en mr. Oud (V. V. D.) drong nogmaals aan op een alge hele Grondwetsherziening. De motie-Wage naar wees mr. Oud af, omdat loonsverho ging in deze tijd tot inflatie leidt, tot groot nadeel van „het werkende volk" waarvoor de communisten juist zeggen op te komen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) dien de een drietal moties in, de eerste om de loontoeslag ook toe te kennen aan de per sonen beneden 23 jaar, de tweede om de ge- pensionneerden en ouden van dagen tege moet te komen en de derde, om de inko- mengrens voor de loontoeslag van 3700 te verhogen. De minister-president, dr. Drees, her haalde hetgeen hij de vorige dag gezegd had, namelijk dat het uit de lengte of de breedte moet komen. Wanneer de loongrens wordt verhoogd, dan zullen de belastingen het dan meer benodigde geld moeten ople veren en juist daardoor worden de minst draagkrachtigen het gevoeligst getroffen. De kwestie van de kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen is nog in de desbetref fende commissie in onderzoek, deelde dr. Drees mede, daaraan toevoegende, dat in deze commissie verschil van mening be staatVoor het loslaten van de con trole op de prijzen is het nog niet het ge schikte ogenblik. Tot huurverhoging wil het kabinet nog niet overgaan, omdat het het verloop van de prijzen op de wereld markt wenst af te wachten. Overigens zei de minister-president bij de beantwoording van de sprekers nog, dat het ontslag aan dr. Van Mook ook een ge volg is van het meningsverschil tussen de landvoogd en de regering in Den Haag over het karakter van de interimregering. Wat de hervatting van de besprekingen met de republiek betreft, wacht het kabinet af, welke ervaringen minister Stikker heeft opgedaan. Zijn betoog van de vorige dag aanvul lend, vestigde de bewindsman er tenslotte de aandacht op. dat er al hecht hij er dan geen grote betekenis aan toch een commissie is, die zich bezig houdt met het geven van aanwijzingen aan burgemeesters en provinciale besturen voor het geval van oorlog of bezetting. Volkomen onjuist noemde hij de bewering van de communis ten, dat Nederland voor de Marshall-hulp zijn vrijheid verkoopt. Er is reden tot grote dankbaarheid voor deze hulp! De minister van Financiën, prof. L i e f- t i n c k, kon niet voldoen aan het ver zoek om meer geld voor Waterstaatswer ken beschikbaar te stellen. Alle aandacht is op het ogenblik geconcentreerd op de Noord-Oostpolder, die men zo spoedig mo gelijk rendabel wil maken. Dinsdag komt de Kamer opnieuw bijeen. Dan zal over de moties van de heer Hoog carspel worden gestemd. Minister Stikker brengt Republikeins voorstel mee Hervatting der onderhande lingen op basis van voorstel- Cochran Uit doorgaans betrouwbare bron te Bata via verneemt Reuter, dat in een brief van Moh. Hatta, die minister Stikker mee brengt naar Nederland, een compromis overeenkomst wordt voorgesteld, afhanke lijk van de bereidheid van het Nederland se kabinet om de onderhandelingen te her vatten door bemiddeling van de Commissie van Goede Diensten op. de formeel aan vaarde basis van de Amerikaanse, monde ling gedane, voorstellen. Naar verluidt wordt in de brief voorgesteld, dat voor 1 Januari 1949 de Nederlanders en Indone siërs ministers zouden benoemen voor een federale interimregering, die voorberei dingen zou moeten treffen voor de ver kiezing van een Constituerende Vergade ring binnen ongeveer zes maanden. De interimregering zou dan verantwoordelijk zijn aan dit lichaam, dat een grondwet zal opstellen voor de Verenigde Staten van Indonesië en de onderhandelingen met de Nederlanders zal voeren voor de instelling van een Nederlands-Indonesische Unie. De souvereiniteit over Indonesië zou gedurende de interim-periode blijven berusten by de Nederlandse Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, doch de interim-regering zou de facto het bestuur in handen hebben. De Commissie van Goede Diensten zou wor den teruggetrokken na de totstandkoming van de interimregering. eigenlijk 'n doodgewoon donker typetje tnaar de SJAAL, dié geeft er dat vlotte en aparte aan! Gaat U toch 's kijken bij DE GROOT! Overweldigende sortering sjaals in vele kleuren met pakkende dessins! Critiek op ministerieel beleid Zoals bekend, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening kort geleden de beperkende maatregelen ten aanzien van de teelt van hyacinten op geheven. Al is de roep naar opheffing der maat regelen in het bloembollenvak zeer sterk, tegen dit besluit bleek toch sterke oppo sitie te bestaan en wel niet in de laatste plaats omdat de minister dit besluit had genomen tegen het advies van het vak in. Tegelijk heerst echter in het vak de ver wachting, dat verdere inkrimping van de maatregelen nog zal volgen, aangezien blijkbaar in regeringskringen het stand punt veld wint, dat zij in het kader van de Benelux niet te handhaven zijn. Inmiddels blijkt uit het voorlopig ver slag naar aanleiding van de rijksbegroting 1949, dat verschillende Kamerleden dit standpunt niet delen. Vele leden gaven er hun ongerustheid over te kennen, dat men de teeltregeling voor de tuinbouw zou loslaten, hetgeen naar hun mening zou leiden tot chaotische toestanden. Opheffing daarvan zou, vol gens het oordeel van deze en andere leden, fataal zijn, aangezien ze zelfs in Benelux- verband niet kan worden gemist. De ongerustheid hierover is, volgens het voorlopig verslag, vermeerderd door het besluit van de minister tot opheffing van de maatregelen betreffende de hyacinten teelt. Tegen het advies van het gehele geor ganiseerde bedrijfsleven in en zonder dat er huns inziens enig werkelijk belang mee gediend was, heeft de minister de teelt van hyacinten vrijgegeven. Deze leden verzochten inlichtingen om trent de motieven, welke de bewindsman hiertoe hebben geleid en drongen zelfs aan op intrekking, tenzij het belang er van overduidelijk kon worden aangetoond. Deze leden waren van oordeel, dat voor- Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Pbilips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem alsnog teeh beheersing in het bloembollen- bedrijf niet,kan worden gemist. Zij acht ten het evenmin wenselijk over te gaan tot samenvoeging van teeltrecht, voornamelijk wegens het gevaar, dat grote onderlinge verschuivingen tot marktverstoring zou den kunnen leiden. Inzake een verplichte beperking van het tulpenareaal waren zij van mening, dat het teeltrecht ter bereiking van een meer evenredige marktpositie dient te wor den beperkt in deze zin, dat van alle be drijven 10 pet.'van de eerste 350 roe teelt recht verplicht wordt ingekrompen en van het daar boven uitgaande 15 pet. Indien verder tot een beperkte verlaging van de buitenlandse prijzen wordt overgegaan om impopulair worden van onze producten te gen te gaan, dan zal op deze wijze even wicht op de markt worden verkregen en is het overbodig de regeling van de vrijwil lige inkrimping te handhaven. Afschaffing van dit impopulaire stelsel zal ook tot ver dere vereenvoudiging van de maatregelen kunnen leiden. Het is dan ook, volgens deze leden, on begrijpelijk, dat de minister, terwijl alle organisaties het hierover eens waren, in tegengestelde zin heeft beslist. Deze leden drongen er op aan, alsnog de wensen van de grote meerderheid der kwekers in te willigen. Grondige herziening: gevraagd. De hier aan het woord zijnde leden ein digden hun beschouwingen met te consta teren, dat het feit, dat de aanzienlijk ho gere, z.g. bondsprijzen, voor Engeland ver bindend zijn verklaard eveneens tot on- stemming aanleiding gegeven heeft. Behalve dat het door de minister zelf be oogde effect van exportvergroting daar door wordt teniet gedaan, wordt de ex portmarge onnodig vergroot en komen de nadelige gevolgen van de prijsverlaging uitsluitend ten laste van de toch al niet gunstige bedrijfsresultaten van de kweker. Zij nodigen daarom de minister uit, zijn bloembollenpolitiek grondig te herzien. Nachtdienst apotheken Firma C. G. Loomeyer en Zn.. Barteljoris- straat 11, telefoon 10175: Park apotheek. Kle verparkweg 13. telefoon 11793: Teyler apotheek, Teylerplein 79. telefoon 17946. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de na volgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Lt.-kol. H. Schild, uit Maartensdijk (post Utrecht). Gesneuveld 2 November 1948. Sold. J. W. Schopberteld, uit Oldenzaal. Gesneuveld 7 November 1948. Sold. A. H. Spann, uit Balgooij (gem. Overasselt). Gesneuveld 3 November 1948. Kon. Ned. Ind. Leger: Mil. sold. W. M. Lapre, uit Indonesië. 3 October 1946 tijdens actie tegen extre misten, blijkens thans bekend geworden bijzonderheden door T.N.I. gevangen ge nomen. na ontvluchtingspoging wederom door T.N.I. gevangen genomen en in de zelfde maand, datum onbekend, door deze geëxecuteerd. De Koninklijke Marine heeft in de periode van de afgelopen week geen ver liezen gerapporteerd. De toekomstige zetel van „Bloembollencultuur" Afdeling Hillegom vraagt „recht te doen" Het bestuur van de afdeling Hillegom van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur heeft, naar aanleiding van het de vorige week door de Haarlemse gemeenteraad genomen besluit „Bloem bollencultuur" bepaalde aanbiedingen te doen, waardoor de Algemene Vereniging het mogelijk ürordt gemaakt in de toekomst in Haarlem gevestigd te blijven, het vol gende protest opgesteld, dat als Ingezonden stuk in het heden verschenen „Weekblad voor Bloembollencultuur" is opgenomen: „De afdeling Hillegom van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft met verwondering en verontwaardiging uit de pers kennis genomen van het feit, dat aan de Algemene Vereniging door het ge meentebestuur van Haarlem, als gevolg van onderhandelingen tussen partijen ge voerd, een aanbod is gedaan, dat in grote trekken neerkomt op een bedrag van 90.000 of een terrein, ten einde of het Krelagehuis te restaureren of een nieuwe beurs te stichten, onder voorwaarde, dat de zetel der Algemene Vereniging tot het jaar 2000 in Haarlem blijft. De afdeling herinnert de Algemene Ver eniging aan het feit, dat zij bij schrijven van 27 Juni 1946 onder betuiging van haar grote erkentelijkheid formeel heeft aan vaard, krachtens besluit der Algemene Vergadering, een aanbod van de gemeente Hillegom van het terrein „Treslong", een bedrag van 100.000 en een 2% obligatie lening van 350.000 ten behoeve V2n de stichting van een nieuw beursgebouw te Hillegom. De afdeling wil niet treden in een be schouwing van het volgens haar opvallend grote verschil tussen beide aanbiedingen, noch minder wil zij het pleit voeren over het Hillegomse aanbod. Dit aanbod is aan vaard. Over voldongen feiten wenst de af deling niet te praten. Wel echter wenst zij zeer nadrukkelijk te protesteren tegen deze gang van zaken. Terwijl de gemeepte Hillegom zich aan haar aanbod gebonden achtte, nadat de Algemene Vereeniging dit officieel had aanvaard, heeft de Algemene Vereniging deze aanvaarding, gezien haar handelwijze, als van nul en gener waarde beschouwd, aangezien zij, zonder ook maar de gemeente Hillegom op enigerlei wijze hiervan in ken nis te stellen, met de gemeente Haarlem is gaan onderhandelen, alsof er geen besluit en geen aanvaarding bestond en'zulks on danks het afwijzend prae-advies van het Hoofdbestuur. De afdeling wil er op wijzen, dat zij hiermede niet het pleit voert voor de be langen van de gemeente Hillegom. zijnde deze zelve daartoe genoegzaam competent. Haar protest richt zich tegen de aantas ting der rechtszekerheid, waarin de Alge mene Vereniging voorgaat! Wanneer onze grote, internationaal be kende en befaamde organisatie een schrif telijke aanvaarding beschouwt als een vodje papier, wordt daarmede de goede naam, die het Bloembollenvak in de zaken wereld in binnen- en buitenland geniet, te schande gemaakt. Het „een man een man een woord een woord" drukt deze situa tie nog niet scherp genoeg uit, waht het gaat hier niet om woorden, doch om schrif telijke bevestiging. Wanneer men in het Bloembollenvak, gaande in het voetspoor van de Algemene Vereniging eenzelfde standpunt ten aanzien van schriftelijke koopovereenkomsten ging innemen, is er niet veel verbeeldingskracht voor nodig om zich de ruïneuze gevolgen van een zo danige opvatting voor ogen te stellen. Het is daarom, dat de afdeling Hillegom met de grootste nadruk haar verwondering en verontwaardiging uitspreekt over deze handelwijze en haar vrees voor de gevol gen, wanneer zo de rechtzekerheid in ons organisatieleven op losse schroeven wordt gesteld. Zij is er van overtuigd, dat de grote meerderheid der vakgenoten, hoe ook hun gevoelens ten aanzien van de zetel der Algemene Vereniging mogen zijn, zullen instemmen met ons protest tegen een han delwijze zo volkomen in strijd met de zorgvuldigheid, welke in het maatschap pelijk leven dient te worden in acht ge nomen. En het enige wat zij van de Algemene Vergadering vraagt is: in deze zaak recht te doen. Niets meer, maar ook niets minder". 16. Wel maalde hii even een beweging, alsof I professor trots, hoe die man niets meer te\zei professor Dommel, „ik zal de man straks hij de mensen wilde wegjagen, maar toen vertellen had, toen ik met mijn uitvinding be- j wel een beetje geld gaan brengen. Dan is hij haalde hij zijn schouders op, en terwijl de gon. Hij gaf zijn koopwaar gewoon weg, weer tevreden gesteld .Vu, het leek er veel op, mensen de laatste bos/es veters vari de straat omdat ik het wilde." „Ja." zei Panda, „maar j dat de professor niet eens behoefde terug te ■aapten, stond de marskramer heel diep na te ik geloofdat ik het toch eigenlijk niet zo erg I gaan om zijn voornemen ten uitvoer te denken en peinzend keek hii Panda en leuk vind Die arme kerel is at zijn koopwaar brengen, want de marskramer had ineens met professor Dommel, die intussen al weer waren kwijt en hij heeft er geen cent coor gehad, een resoluut gebaar zijn kistje onder de arm doorgelopen. ,£ag je nog kereltje," vroeg de Dat is toch eigenlijk niet nelfes." ,Jsch wat," genomen en was het tweetal achterna gegaan. Tijdschriften met hele inhoud aan Dewey gewijd konden niet meer veranderd worden (Van onze correspondent te New York) De Amerikaanse kranten, tijdschriften en filmmaatschappijen hadden maanden ge werkt aan foto's, artikelen en filmjournalen die den volke alle mogelijke bijzonder heden zouden mededelen over de Dewey- familie. Life Magazine had 4'/2 millioen omslagen gereed met het portret van Thomas E. De wey. „onze nieuwe president". Deze om slagen liggen thans op de zolder bij Life, maar alleen omdat Life zo gelukkig is Don derdags uit te komen kon men nog gauw een andere omslag in gereedheid brengen, waarop een nietszeggende juffrouw, een nieuwe ontdekking van Hollywood, staat afgebeeld. Andere tijdschriften waren niet y.o ge lukkig als Life. Daar had men hard gewerkt om het nummer gereed te hebben, dat prompt op 3 November bij de eerste bestel ling in de brievenbus van de abonnés zat. Deze ijver van de verschillende redacties is thans de grootste mop van Amerika. Kiplinger Magazine, een maandblad, heeft het hele Novembernummer gewijd aan „Dewey, onze nieuwe president" met bij zonderheden zoals dat de „nieuwe presi dent" in zijn ochtendbad aria's uit „Paljas" en „Oklahama" pleegt te zingen. In twee in leidende kolommen verauidelijkt de hoofd redactie van Kiplinger de bedoeling van „dit speciale Dewey nummer", als volgt: „Zes maanden geleden concludeerden de redacteuren van dit tijdschrift dat Dewey in Juni de nominatie zou krijgen en in No vember tot president gekozen zou worden. Dienovereenkomstig hebben wij een studie van hem gemaakt. De „Detroit Free Press", een dagblad, schrijft in het ochtendblad van 3 November (een dag na de verkiezing dus): „Nu Tru man verslagen is, moet hij maar troost put ten uit het feit, dat het Congres in 1949 als een der eerste punten een wetsvoorstel zal doen, dat voorziet in een pensioen van 25.000 dollar per jaar voor ex-presidenten." Fortune Magazine, een maandblad, schrijft: ..Een tijdvak is afgesloten. De New Deal. evenals de auteur ervan. Franklin Delano Roosevelt, behoort eindelijk tot het verleden." Het hierboven gememoreerde is met dui zenden gevallen uit te breiden. Maar Tru man kreeg eeliik, toen hii een week voor de verkiezingen zeide: „Ik zal maken, dat die voorspellers volgend^ week allemaal van schaamte blozen Nu, dat is gebeurd en flink ook. Maar er is gelachen ook, al is het dan, dat dit 'nnhen in het democratische kamo smake lijker was dan in het republikeinse. vervoert al uw meubelen en vrachten (Adv.) Geen vestigingsoverschot meer in Haarlem In de jaren voor de oorlog had Haarlem een belangrijk vestigings-overséhot. Dat wil zeggen dat zich hier meer mensen ves tigden. dan dat er Haarlemmers naar elders verhuisden. Nu is door het steeds nijpender woning tekort een keer gekomen. Er is een vesti gingstekort voor in de plaats gekomen! Het le kwartaal van 1948 gaf nog een overschot van 66 (1867 gevestigden, 1801 vertrokken), maar het 2e kwartaal begon met een tekort van 110 (gevestigd: 2014, vertrokken 2124) en nu levert het 3e kwar taal een tekort van 67 (gevestigd: 2022, vertrokken 2089). In het laatste half jaar ziin er dus 177 mensen meer uit Haarlem vertrokken, dan zich hier gevestigd hebben. In 1939 vestigden zich hier 10628 perso nen, terwijl er 8875 vertrokken, wat dus een vestigingsverschil van niet minder dan 1753 opleverde. Het inwoner-aantal van^ Haarlem groeit evenwel nog steeds, daar er een vrij groot geboorte-overschot is. Dat wil zeggen dat er meer geboorte- dan sterfgevallen zijn. Op 1 April had Haarlem 159.420 inwo ners. op 1 Juli 159.87p en op 1 October 160.450. In een half jaar dus toch nog een vermeerdering van ruim duizend. Dit ge boorte-overschot is thans groter dan voor de oorlog. In het gehele jaar 1939 was het slechts 1039. Interessant is na te gaan hoe de cijfers van vestiging en vertrek zijn tussen Haar lem enerzijds, Velsen, Bennebroek en Heemstede anderzijds. Uit Heemstede kwamen naar Haarlem in het 3de kwartaal 86 mensen, terwijl er 91 uit Haarlem naar Heemstede vertrokken. Uit Bloemendaal gekomen 145, daarheen vertrokken 117. Uit Velsen 48, naar Velsen 58. Bezien van het standpunt van de wo ning-voorziening gaf de wisselwerking met Heemstede en Bloemendaal dus een gun stig resultaat. Bloemendaal daarentegen een ongunstig. Over 9 maanden van 1948 zijn de cijfers: Uit Heemstede 232, naar Heemstede 241. Uit Bloemendaal 418, naar Bloemen daal 329. Uit Velsen 171, naar Velsen 163. Natuurlijk zeggen deze cijfers op zich zelf niet alles, want van het grootste be lang is om te weten of het hier over ge zinnen of op zichzelf staande personen gaat. Jammer is dat de gemeente daarvan geen statistiek bijhoudt. Wel worden, op verlangen van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, gegevens verzameld over de personen die in gezins verband wonen. Dit zijn totaal-cijfers, die dus "niet onderverdeeld zijn over de ver schillende gemeenten. In dit 3e kwartaal vestigden zich hier 721 personen die in ge zinsverband leven, terwijl er 599 vertrok ken. Ook die statistiek is dus wat de wo ningvoorziening betreft, ongunstig voor Haarlem. Ter voorkoming van misverstand wijzen wij er op dat onder 't begrip gezins verband ook twee zusters die samenwonen vallen. In het 3e kwartaal vertrokken uit Haarlem 1681 alleenwonende personen, terwijl er 1791 in kwamen. Deze cijfers hebben alle betrekking op verhuizingen in Nederland, personen die uit het buitenland 'Indonesië en de West inbegrepen) kwa men of daarheen gingen zijn dus niet mee geteld. Hebt u dat gelezen van meneer Bifi die u gewoon als Biffel moet uitspreke Ik heb gelezen dat niemand in de Verenif Staten het op het ogenblik drukker he* dan Harry S. Truman in zijn zonnig cantieverblijf in Key West, Florida, wat graag wil aannemen. Uit het Witte Ht heeft de president een staf van assistent meegenomen, die hem terzijde staan bij i urenlange besprekingen met senator politieke en militaire experts. Eén der langrijkste figuren achter Truman's sche men is mr. Biffle (spreek uit: Biffel), tijdens de verkiezingscampagne een belar. wekkende rol speelde. Na de Democratise Conventie, toen de experts allen verklas den, dat Dewey de verkiezingen zou wi nen, trok Biffle (zeg: Biffel) een ou blauwe trui, een oud hemd en een gerafe! broek aan en reed in een oude vrachtwag met een paar manden kippen achterin leen door Virginia, Kentucky, Illinois, diana en Ohic, de staten, die volgens he Trumans sleutelposities waren. Hij de zich voor als kippenkoopman en sprak n de boeren en de bevolking van dorpen steden. Teruggekomen was hij er zeker v dat Truman zou winnen en hij bracht goede nieuws aan Harry, die gesterkt we in zijn eigen overtuiging en die Biffle (B fel) thans zal benoemen tot secretaris de Senaat. Nou, en dit vind ik nu allemaal even le als leerzaam. Ik bedoel: het is leuk geweest voor Hai om zo'n trouwe Biffel te hebben en wordt ook leuk voor Biffel (schrijf: Biff! nu hij van ziin trouwe Harry zo'n mot baan krijgt. Het is voorts leerzaam alle Harry's in deze lage landen aan de zf die ^ich ook maar eens zo'n biffel-kipp boer moeten aanmeten om te weten komen, wat,de mensen van hen denken. Want alskleine of grote Harry zijm ziet ge over het algemeen niets anders di aardige, wellevende, vriendelijke, glii lachende, lieve mensen om u heen. Het zi, alleen de kippeboeren. die de ware waa: heid achter die aardigheid kunnen peile alleen de mannen met de blauwe truie die hun oor te luisteren kunnen leggen de mond des volks: alleen de oude hemde die de ware hartslag onder-alle oude hen den horen bonzen; alleen de gerafelde bro ken, die bij andere gerafelde broeken hoor vinden. Het zou voor vele hoge Harry's gezo: en goed zijn de biffels een opinie-onderzo te laten houden, de kippen achterin en oren gespitst: hoe veel zouden zij horen w goed en nuttig is om te horen. Tenslotte zijn het de oude hemden, versleten truien en de gerafelde broek* die de hoge Harry's maken en de hoogha tige Tommen breken. Tenslotte hebben twee kippeboeren twe maal zoveel stemmen in het bestel als knapste, vriendelijkste, glimlachend? heer met een hele trui en een niet-gerafe de broek. Dat moet u goed begrijpen. Voor Harry was dat gebiffel prettig, v<x Tom zou het niet zo leuk zijn geweest. Stuurt de biffels naar de oude hemde mijne heren en de biffels zullen de wa: waarheid horen. Wanneer die waarheid zoet is, lcrij Biffel een baan. Wanneer zij zuur is ontslaat ge hem staande voet. Dat is het risico der kippebiffels. ELIAS. MINISTER IN 'T VELD BEKIJKT MONTAGEWONINGEN IN EINDHOVEÏ De minister van Wederopbouw Volkshuisvesting, mr. dr. J. In 't Velt heeft Vrijdagmiddag een bezoek gebracli aan Eindhoven, waar hij typen van mon tagebouw heeft bezichtigd. In Eindhove worden „pre-fabricated" huizen gebouwi waarbij in plaats van stenen cement-blok ken worden gebruikt. Voorts betonne woningen met een één-steensmuurtje e omheen. By de in Eindhoven toegepast systemen vraagt het bouwen slechts 8 pr geschoolde arbeiders. BAROMETERS HYGROMETERS (vochtmeters) Barteljorisstraat 21, Haarlem Tel. 11057 (AdvJ Voetbal Opstelling van „Haarlem" In de Zondagmiddag te spelen vriendschap' pelijke wedstrijd tussen Haarlem en EDC komt de thuisclub met twee nieuwe spelen uit. n.l. Van Os en Pastoor. Zij zijn leerlinge: van het Centraal Instituut voor Opleidinl van Sportleiders te Overveen. De opstel' ling is: Doel: Kokhuis. Achter: J Groeneveld en Van der Lindel Midden: Van Gooi, Van Daalen en Boeree Voor: P. Groeneveld, Van Os. Roozefi Smit en Pastoor. Aan de ontmoeting gaat de competitiewed strijd Haarlem 2Ajax 2 vooraf. „SLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 14 - TEL. 11493 Eén wereld. Leden van de belangrijkste politieke partijen in Zweden hebbel) een parlementaire groep gevormd van „wereldfederalisten", zo meldt radio- Stockholm. Dubbele ramp. In Malakka is een Dakota, die op zoek was naar een verongelukte Spitfire eveneens 'omlaag gestort. Men vreest, dat de bemanning van beide toestellen om het leven is gekomen. Naam. Alois Hitler, een halfbroer van Adolf Hitler, heeft toestemming ge kregen zijn naam te veranderen in Hans Iller. Hij verklaarde nooit veel baat bij zijn naam te hebben gevonden en thans was de naam Hitier voor hem zeker nadelig. Hoogmis. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat in het Vaticaan overwogen wordt het opdragerï van de heilige mis in vliegtuigen toe te staaa Tot nu toe zijn slechts twee priesters gemachtigd aan boord van een vliegtuil een mis te celebreren.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2