SPAARNE-TAX TEL. SZSOO QjCort en Bondig Loosfes Richard Llewellyn De NUTSSPAARBANK heeft geld beschikbaar voor Hypotheek a <TJh. JCcwt ZATERDAG 13 NOVEMBER 1948 Cude muziek in de Renaissancezaa! HAARLEMS DAGBLAD Het Symphonie-orkest P.T.T. Haarlem organiseerde in het Frans Halsmuseum een muziekavond, waaraan het zelf practisch geen aandeei had, maar waarop het als gast liet optreden „Haerlems Musyckkamer", onder leiding van de jonge'student in de musicologie André Kaart. Dit muziekcol lege heeft als kern een klein maar hoogst verdienstelijk strijkersensemble, waarbij een „echt" clavecimbel, bespeeld door me vrouw Gertrude Maclain, voor het conti nuo meewerkt. Verder beschikt het over een paar fluiten en requireert het wat de omstandigheden vergen; aldus deze avond een sopraan-soliste (mevr. Mies d'Ailly), een organiste (mej. Bets Nederkoorn) en een dameskoor De voor- of vroeg-klassieke muziek is hoofdzakelijk het terrein van „Haerlems Musyckkamer". Wij mogen ons verheugen over het bestaan in. onze stad van een dergelijk ensemble van ernstige dilettanten, die de oorspronkelijke beteke nis van deze4itel alle eer aandoen door mee te delven aan de historische toonkunst en als beloning voor hun dienende ta%k vond sten doen, die hun smaak louteren en hun geest verrijken In wezen betekent derge lijke actie de gezondmaking van de musi- ceergcest: ten minste als zij verstandig en met smaak geleid wordt, en niet het oude huldigt omdat het oud. maar omdat het mooi en goed is. Er is echter geen reden om te twijfelen aan de lijn die de enthou siaste leider André Kaart consequent volgt en die pleit voor de geest die zijn streven bezielt. Toen het orkest (strijkers met twee blok fluiten en continuo) opende met een vijftal oud-Engelse dansen uit Shakespeare's tijd, kostte het geen moeite om ons in de sfeer van ruim drie eeuwen geleden in te den ken en er de hoofse gratie van te onder gaan. De zuivere en klanksehone uitvoering in deze Renaissance-omgeving was dan ook iets enigs. Men kon zelfs ervaren hoe prachtig een eenvoudige sopraan-blokfluit met gedempte strijkers klinken kan, als maar de intieme geest van deze oude mu ziek benaderd wordt. Een Kerstcantate van Alessandro Scar latti was in menig opzicht ook een open baring, hoewel de uitvoering niet op het vorige peil stond. De sopraansoliste, Mies d'Ailly trof met dramatisch en ietwat ge forceerd geluid althans voor deze ruim te niet altijd de zuivere „sensus" van het werk. Mooi werd het alleen wanneer zij ..mezza-voce" zong. Van degelijk stijl begrip getuigden haar recitatieven. Op voornaam plan stond de uitvoering van een cembalo-concert van Chr. Nickel- mann. een leerling van Bach; mevrouw Maclain toonde zich als soliste een vaar dige besueelster van haar instrument en een musicienne van smaak en eruditie. Het strijkorkest had hier prachtige momenten en toonde over 't geheel dat het de echte musiceergeest te pakken had. Tot slot ging een voor kort aan het licht gebrachte Mis voor driestemmig vrouwen koor van Michael Haydn. Het bleek een werk van uitzonderlijke betekenis, dat ons de muzieksfeer suggereerde waarin de jonge Mozart te Salzburg leefde én dat hem in zijn jeugd op kerkmuzikaal gebied beïnvloedde. Het is een werk dat veel eist, zowel van de vocalisten als van het orkest. De uitvoering was zeer bevredigend te noemen. De solisten, die zich uit het negen tal van het koor losmaakten, hadden een zware taak. Het „Ét incarnatus est" van de sopraan en enkele passages van de alt vie len bijzonder op. Aan de ijverige leider André Kaart onze oprechte gelukwensen met het mooie re sultaat van deze avond. JOS. DE KLERK Rijdend postkantoor voor de kinderzegels ALLE STADSR1TTEN Vraagt onze tarieven voor zaken-, trouw-, en buitenritten KINDERHUIS VEST 27 (Adv.) Rasmus de Wonderdokter De artistieke leiding van het Nederlands Volkstoneel heeft naar alle waarschijnlijk heid het vroeger met Louis Saalborn in de titelrol gespeelde stuk „Rasmus de Won derdokter" van de Deense schrijver Paul Sarauw om twee redenen weer uit de kast gehaald: ten eerste omdat het zich door een wel bijzonder simplistische voorstelling van zaken sterk richt tot de eenvoudigen van geest en voorts omdat het aan Johan Elsensohn, de nieuwe aanvoerder van de lijst van spelers, zulke prachtige kansen Diedt om zijn talenten uit te pakken. Met behulp van paardenmiddelen, om het in stijl uit te drukken, wordt het pu blick getoond hoe levensgevaarlijk het kan zijn om uit bijgeloof naar de kwakzalver te lopen. Ook de uitoefenaren van de medi sche wetenschap krijgen echter een les gelezen, namelijk dat een recept in raad selschrift alleen niet voldoende is om een zieke beter te maken, als deze het ver trouwen in de geneesheer mist. Het was hier overigens een ongelijke stryd, waar in de arts (Ferd. Sterneberg) zo goed als geheel zijn prestige verspeelde Een reus van een acteur kost het weinig moeite om op het gemoed van de toeschou wers te werken. Hij overtreft, als I het er werkelijk op aan komt, de toch ook i niet voor een kleintje vervaarde schrijver in de kunst om de stemming van de joligste blijmoedigheid op slag tot doffe neerslach tigheid te laten verschieten. En daarom was het dubbel jammer dat men het dra kerige slot van het tweede bedrijf niet achterwege heeft gelaten. Elsensohn is waarlijk mans genoeg om door zijn houding plus een enkel gebaar de toestand uit te beelden, waarin een man komt te verkeren, die zich door zijn enig kind de rug ziet toegedraaid. Het sentimentele vervolg van de kort tevoren onderbroken toespraak moet met het allerblauwste potlood uit het tekstboek worden geschrapt! Doordat de verschillende figuren steeds met niet meer dan één kant van hun wezen in het licht treden, waardoor men iedere botsing ziet aankomen zonder veel belangstelling»voor de aflbop te koesteren, verveelt het stuk zodra er niets te lachen is. Het eerste bedrijf zou men gerust wat mogen besnoeien, des te korter hoeft men tegen het lelijke décor aan te kijken en op dc hoofdpersoon te wachten Wim Kouwenhoven bewees nog niet helemaal boven het schoffie Buster te zijn uitgegroeid en Marianne van Waveren had voortdurend de hulp van haar tegenspelers nodig. Een welwillende schoolmeester zou allicht de meeste andere bijrollen met een zes-min hebbben beloond. Alleen Tine Modems en Tanne Wierts (een debutant" eigenlijk) m-'iiiten misschien c: e«m n hogere waardering rekenen De leden van dc Coöperatie De Vooruitgang, die gisteren de schouwburg vulden, waren echter goyaler met hun bijvaL DAVID KONING Maandag aanstaande begint in de post kantoren de verkoop van de kinderzegels. Op Woensdag 17 November zal er in Haarlem op een bijzondere wijze propa ganda gemaakt worden voor deze verkoop. Op die dag zal een door de spoorwegen af gestane grote autobus, ingericht als rijdend postkantoor, door de stad rijden en op twee of drie punten voor enkele uren een vaste standplaats innemen. Men kan dan aan dit „postkantoor" kinderzcgels kopen, die door de P.T.T. van een speciale stempel worden voorzien. Ook prentbriefkaarten kan men er krijgen. Een luidspreker-installatie zal met muziek en door het gesproken woord j deze propaganda-actie ondersteunen. Verhoogde steunuitkeringen te Haarlem Een week geleden berichtten wij, dat het College van B. en W. van Haarlem, een verhoging van de steunuitkeringen, die in het kader van de „Armenzorg" worden ge geven, overwoog. Wij vernemen thans, dat de uitkering voor alleenstaanden met vijftig cent, voor een echtpaar met een gulden en voor ieder kind met een kwartje zal worden verhoogd. Ook de uitkeringen ingevolge de over bruggingsregeling en de sociale bijstands regeling worden verhoogd. Zoals bekend, zijn de uitkeringen inge volge de overbruggingsregeling, die een percentage vormen van het loon, dat de betrokkene in zijn beroep kan verdienen, aan maxima gebonden. Deze maxima wor den met vi.jftien cent per dag verhoogd. De sociale bijstandsuitkeringen zijn niet gebaseerd op een percentage van het loon, maar op normen. Deze normen worden met een gulden per week verhoogd. Ook een toeslag voor het Haarlemse gemeentepersoneel De regering heeft, toen de regeling van de toeslag op lonen en salarissen (wegens de prijsstijging van levensmiddelen als een gevolg van het vervallen der subsidies van het rijk) bekend gemaakt werd. medege deeld dat voor het rijkspersoneel oyereen- komstige maatregelen zouden worden geno men, bovendien werd het vertrouwen uit gesproken, dat de gemeentebesturen zich daarbij zouden aansluiten voor het ge meentepersoneel. Wij vernemen dat de gemeente Haarlem de toeslag al uitbetaalt, in afwachting van de te nemen maatregelen om dit te sanc tioneren. De eenheid van Europa Lezing van de „Nieuwe Koers" De tweede lezing in de cyclus „De een heid van Europa", die door de afdeling Haarlem van de Democratisch-Socialisti- sche Jongerenvereniging „Nieuwe Koers" wordt georganiseerd, heeft Maandagavond in het „Clubhuis naast d'Appelaer", Dam straat 19, plaats, waar mr. W. Verkade zal spreken over „Het streven naar Europese eenheid". De derde en laatste lezing, waarin drs. G. Nederhorst de economische achtergrond van de Europese samenwerking zal behan delen, heeft op f9 November plaats. Propaganda-actie van het Christelijk Nationaal Vakverbond Grote belangstelling bestond er Vrijdag avond voor de propaganda-bijeenkomst in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw, welke de Haarlemse Christe lijke Besturenbond ter gelegenheid van de November-actie ,van het Christelijk Natio naal Vakverbond hield. De heer L. S i 1 v i s opende de vergadering met gebed, las een gedeelte uit de Bijbel voor. waarna hij het doel van de actie uiteenzette. De heer P. Kapinga, voorzitter van de Christelijke Bond van Overheidsperso neel sprak over het onderwerp „Gij zijt bedrijfsgenoot" en in het bijzonder over de bedrijfsorganisatie. Het C.N.V. wil op principiële gronden meer invloed uitoefe nen op de arbeid. Tot nu toe is er naar gestreefd de sociale belangen van de ar beiders te behartigeji. Uitvoerig zette spre ker uiteen, hoe dit bereikt is en herinnerde daarbij, hoe het verbond gestreden heeft tegen het liberalisme en het socialisme. Dank bracht hij aan de pioniers voor het geen zij in het verleden hebben gedaan. Th aai is het de bedoeling de arbeid in ere te herstellen. Werkgever en werknemer mogeh geen vijanden van elkaar zijn, maar er moet samengewerkt worden. Dan wordt de maatschappij het beste gediend. Reeds - bestaat op velerlei gebied samenwerking en spreker betoogde, dat het ook moet ge schieden bij het economisch deel van het bedrijf. Een werknemer moet eveneens verantwoordelijk zijn. Tenslotte wekte de heer Kapinga de bezoekers op de principes van het C.N.V. uit te dragen. Na de pauze behandelde de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van 'de Neder lands Christelijke Bond van Kantoor- en Handelsbedienden, het onderwerp „Uw plaats is in de Christelijke vakbeweging". Vooraf herinnerde hij aan hetgeen de vak beweging heeft bereikt, hoe zij ontwik keld is en welke grote betekenis zij heeft. Het is mogelijk geworden invloed uit te oefenen op de overheid en op de wetge ving en speciaal op de sociale wetgeving. De geschiedenis van de arbeidersbeweging heeft, volgens spreker, bewezen, dat een Christelijke vakbeweging noodzakelijk ?s. De heer Vermeulen lichtte dit toe en be sloot met te zeggen, dat de plaats van de bezoekers in deze beweging is. Deze avond verleende het solo-mannen- kwartet „Orpheus", dirigent Nico de Zwa ger, medewerking. Op goede wijze werd een groot aantal liederen ten gehore ge bracht. BOTSING BIJ DE „HARINGBUYS" Gisteravond omstreeks zes uur had op de Zandvoorterweg, op het smalle gedeelte bij de „Haringbuys", een botsing tussen twee auto's plaats. Beide wagens hadden juist een paar fietsers ingehaald en reden midden op de weg. Niemand liep enig let sel op en de schade viel mee. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 November 1948 BEVALLEN van een zoon: 11 Nov., M J. WisnieuwskiWasbauer: C. M. Meerwaldt van Buuringen; J. C. Schaapde Wit. BEVALLEN van een dochter: 11 Nov.. J. Röbkcn—Dekker; C. P Clavaux—Potjewijd: J M Vloemansvan der Vorst; 12 Nov,, A. Kampsde Rooij: H. T van der Ploegvan Managen: M J Schrama—Kops: C. Baren- •eet— Vermeer OVERLEDEN 10 Nov.. N. J Schmidt. 73 j .Vilhelminalaan; A. Speijker—Homan, 65 j. Kampei laan; C E. Pieter, 10 m., Hazepaters- laan; 11 Nov., J. G. W. Wagemans, 49 j., Jum- plantsoen. Frans Hals prolongeert „De geschie denis van dr. Wasscll", een technicolor die in forse kleuren het wel en vooral het wee van een troep Amerikaanse krijgsgevangenen tijdens de evacuatie uit Java schildert. Geen enkel effect wordt verwaarloosd, maar daar staat tegenover, dat iedere verheerlijking van een vals heldendom wordt vermeden en een sympathieke uitbeelding van Nederlands aandeel in de strijd tegen de Oosterse hand langers van de Duitsers wordt gegeven. Casablanca (City) Met evenveel ge noegen als destijds bij haar Haarlemse pre mière hebben wij gisteravond deze knappe spionnagefilm voor de tweede maal gezien. Zij is in haar soort uniek, niet alleen om de zeer sterke bezetting (Ingrid Bergman, Paul Henreid, Humphrey Bogart, Claude Rains, Peter Lorre i. zelfs niet om het fel bewogen en voortreffelijk uitgewerkte verhaal, maar vooral om de beklemmende sfeer van ge vaar en geheimzinnigheid, waarvan alles en iedereen in deze rolprent als het ware door trokken is, zonder dat dit ooit gewild, ge forceerd of melodramatisch aandoet. De handeling speelt zich bijna geheel af in de luxueuze nachtkroeg en het louche interna tionale gezelschap dat het scenario daar bijeenbracht, bcod inderdaad ongekende filmische mogelijkheden, wanneer men zich boedde voor overdrijving. Daarin zijn de makers van Casablanca over het algemeen geslaagd en het resultaat was een boeiende en alleszins overtuigende rolprent, die wij gaarne in de aandacht der bioscoopbezoe kers aanbevelen. H. C. Duel in the sun (Luxor). Zelden zal een film zoveel gratis reclame hebben gekregen als deze door de roep van gewaagdheid die haar vooraf ging. Nu moet direct gezegd worden dat deze hoofdzakelijk bestaat uit hetgeen aan de verbeelding wordt overge laten na steeds terugkerende tafrelen van door Jennifer Jones kunstig geveinsde zinne lijkheid. Voor 90 is deze rolprent niets anders dan een standaard-Western in tech nicolor, zij het dan dat de gebruikelijke wederwaardigheden van de Wild-Westbewo- ners, ditmaal uitgebeeld door sterren als Gregory Peck, Lionel Barry more. Joseph Cotton en Jennifer Jones, op ietwat duurder omlijste wijze dan gewoonlijk ten tonele worden gevoerd. Het kwalijke punt is echter dat David Selznick in een poging om de. meest sensationele cowboy-film te maken, die ooit vervaardigd werd, middelen te baat heeft genomen die de grenzen van de goede smaak overschrijden. Het is daardoor een soort super-beeldroman geworden. Afgezien van het verhaal dat psychologisch gezien verre van verantwoord is moeten wij bezwaar maken tegen het nodeloos plastisch voorstellen van een serie moorden in hun meest gruwelijke vorm, die culmineert in de slotscène, waarin Gregory Peck (de moorde naar» en Jennifer Jones (zijn half-Indiaanse geliefde) na elkaar een reeks kogels in de al ziekgeschoten lichamen geknald te hebben, als voluptueuze rupsen naar elkaar toe krui pen om in 'n kus van bloed en zweet te sterven. Het is deze scène, die de film in Amerika de titel „Lust in the dust" verworven heeft. Eén troost is, dat het hele geval zo weinig over tuigend wordt gepresenteerd, dat de demo raliserende invloed wel beperkt zal blijven tot hen die van nuchterheid en ieder gevoel voor humor gespeend zijn. W. L. B. Captain America (Spaarne). Hoewel de bezoekers van het Spaarne-theater stellig wel het een en ander gewend zijn op het stuk van rolprenten-met-spierballen, slaat dit laatste deel van Captain America's bloederige lotge vallen zelfs hen met een zekere stomheid. Behalve dan de meneer die gisteravond in het heetst van de film-strijd op zijn klap stoeltje klom teneinde de dappere captain luide aan te sporen om ze „op drlui ste slaan". Hetgeen overigens een volmaakt over bodig advies was, want zowel helden als schurken doen in dit opzicht hun uiterste best, zodat aan beide zijden fikse klappen vallen. Dat uiteindelijk Recht en Wet zege vieren kan nauwelijks verwondering baren maar voor het zover is, verhuizen er nog aardig wat boosdoeners van het tijdelijke naar de eeuwige strafplaats. Terwille van de symmetrie komt er echter ook een uit het schaduwrijk naar dit ondermaanse terug, hetgeen ongetwijfeld een attractie te meer is. H. C. „Licht de ankers" (Rembrandt). De „Sinatra-fans" die deze film gaan zien in de verwachting, dat zij speciaal vervaardigd is om „the voice" gelegenheid te geven zich zo dikwijls te laten horen als het verhaal het maar toelaat, zullen wellicht teleurgesteld worden. Franks zangaandeel is maar gering bovendien blijkt hij geenszins wat men noemt een knappe jongen te zijn. Maar deze onthullingen beogen geenszins U te weer houden, deze vrolijke geschiedenis van twee matrozen, die in Hollywood passagieren, te gaan zien, U zult veel plezier beleven om hun avonturen, die natuurlijk iets met liefde te maken hebben Het object van hun sympathie is een charmant meisje, dat zo graag opera zangeres wil worden en dat. juist ondanks de hulp van onze vrolijke matrozen, ook wordt. Maar voor het zover is, gebeurt er heel wat, dat wij hier niet allemaal zullen vertellen, maar dat stof levert voor een genoegelijke film met veel Amerikaanse humor, kostelijk spel, vooral van Gene Kelly, wat liedjes van Frank Sinatra, die ook een goed acteur blijkt te zijn. vlotte tapdansen en een grappig ge tekend gedeelte als illustratie van 'n kinder sprookje. Dit alles in een imponerend kleurig décor en met een muzikale omlijsting, waar aan José Iturbi zijn zichtbare medewerking heeft verleend. S. K. „Schandaal ln ParUs" (Cinema Pala- ce). Ofschoon het verhaal waarop deze speelse en luchtige film gebaseerd is. aller minst de pretentie van realiteit heeft en in feite eigenlijk 'n operettegegeven kan worden genoemd is men er in geslaagd een sfeer van boeiende werkelijkheid te Qëven aan de ver filming van de avonturen waarin de held der historie, prototype van een „vrolijke vagebond", verwikkeld raakt. De opper vlakkigheid waarmede de camera zweeft over de tragiek dqs levens, in casu twee moorden, doet veronderstellen dat de film maker zijn romantische, bijna Molière-ach- tige opvatting de voorrang heeft willen ge ven boven zijn verplichtingen aan moraal en gerechtigheid. Die moraaal en die gerechtigheid worden door de hoofdpersoon met komische luchtig heid platgetreden, doch de sfeer waarin het gebeurt en de sierlijkheid waarin het gevat is, voorkomen ergernis daarover Evenmin als men geroerd raakt door de dood van de veertig rovers in het sprookje van Ali Baba, zal men de feitelijke ongerechtigheden en misdaden in deze film serieus betreuren en daarom is het een genoeglijk geval, waarin een film-poëet een luchthartig spel met de werkelijkheid speelt. J. L. Kennemer Golfclub Op de banen van de Kennemer Golfclub to Zandvoort zijn dezer dagen enige wedstrij den gespeeld Voor het eerst werd de maan delijkse wedstrijd gehouden, welke in de toekomst op de eerste Zaterdag van iedere maand wordt gehouden. Winnaar werd A van Huystee Jr. (handicap 30) met een netto-score van 67. Tweede F. Antoinetti (30) met 71. derde W Kuyt (18) met 72 en vierde S. Schoorl (22) met 77. Donderdag is de tweede nationale dames winterwedstnjd op de baan gehouden Ge speeld werd over 36 holés. De uitslag werd' l. mevrouw Buma (Kennemer Golfclub»' met een totaaal score van 176; 2. mejuffrouw Velt- man (Hilversum) met 183; 3. mejuffrouw Brouwer (Hilversum) met 185 en 4. mevrouw Stahl (De Fan) met 186. ZONDAG 14 NOVEMBER 1948 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel Avondgebed. Zondag 10: Ds. Joh. Bronsgeest 7: Ds. G. van Leeuwen, Den Haag. Jeugd dienst. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspfein. 10: Ds. E Pot. Noorderkerk, Velserstraat. 10 30: Ds. P. J. Mackaay. 7: Ds. A.. J, van Rhijn. Oosterkerk, Zomerkade 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Avondmaal 7: Dezelfde. Bakcnesser- kerk, Vrouwestraat 9.30: Dhr. J W. Hoffe- naar, Kinderkerk. Kapel Betliesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9 30: Ds. G J. Waardenburg Kinderkerk. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwen- huijzen, Heemstede. Diaeonessenbuis, Haze paterslaan 4 15: Ds. G. J Waardenburg Rusthuis. Jansstraat 36. 10.30: Dhr. F. H. Geursen. Jeugd kapel: Grote Kerk, Consis torie. 10: Dhr. N. Desjarditn. Noorderkerk, Wijkhuis. 10.45: Dhr. H. Vis. Oosterkerk. Wijkgebouw. 10: Dhr F. v. Woerden. Ver. v. Vrijz. Herv., Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Church of England. Sunday, Nov. 14th. 3 p. m, at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Remembrance Service, Rev. C. E Elton R.D. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: Dhr. G. Baas, Zaandam Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. P. D. Bardelmeyer, Noordwijk aan Zee 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugddienst o.l.v. P. D. Bardelmeyer Opwekkingssamenkomsten. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Indië-avond. Spr. Zendeling G. v. d. Weg Driebergen Vrije Evang. Ge meente. Bakcnessergracht 65. 9.30 en 5: Dhr. J Cappou, v. Amsterdam. Ned. Herv. Evan gelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. P. J. Dorsman, v Schelluinen. Broedergemeen te, Parklaan 34, Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Lutherse Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt Ver. Doopsgèz. Gemeente. 10.30: Ds. Hoe- kema, H. Avondmaal. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff, Geref. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds. J. W. Siertsema. Wil- helminakerk. 10: Ds. P. de Ruig 5: Ds. A..M. Boeyinga. Zuid-Oosterkerk 10: Ds. J. A. vari Arkel. 5: Dr. B. Wielenga. Em. pred. te Was senaar. Geref. Kerk. (Art, 31) Begijnhof kapel. 10: Ds. A Bos. Radio-Uitzending. 5: Dezelfde. Geref. Gem. Parklaan 21. Dinsdag 2.30 en 7.30 Ds. Rijksen. Dankdag. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenessergr. 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotter dam. Oud-Geref. Gemeente, Ged. O. Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E van Dijk. uit den Haag. Leger des Hells, Schagchelstraat 26. 10: Heiligingsdienst. 8: Verlossingssamen komst o.l v. Sr. Kapitein en Mevr. J. C. Vos. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J W. Ween ink. 5: Dezelfde. 8 Jeugdsamenkomst (geb Salem» Ned. Chr. Gemeenschapsbond Linnaeuslaan 14. Maandag 3 30: Samenkomst Pinkstergemeente. Nieuwe Kruisstr. 14 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst 'broodbreken). Gemeente des Heren, Lange Molenstr. 22. 10 er. 5: Samenkomst. Gemeen te Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwij- dingsdienst. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen. Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 Eredienst en Preek. Church of Christ, Jans- sti-aat 85. 8: Sermon in English. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienst oefening. Hersteld Apost. Zendingsgemeente Jacöbijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Universele Eredienst (Soefi-Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst Ned. Ver. van Spi ritisten „Harmonia". 10.30: Wijdingsmorgen Dhr. H. C. L. v. d. Laan. •HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. Blauw. 7: Ds. G. Koch Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Prof. Dr. A R. Hulst. Hoogleraar te Utrecht, Jeugddienst. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. Ned. Prot. Bond. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. Trouw, te Den Haag. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerkï 9 en 10.30: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P de Ruig. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het IVilhelminaplein. 10: Ds. F. R. A. Hen- kels. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vre- denhof 10.30: Ds H. Bartlema. 7: Ds. J. W. van Nicuwenhuijzen. Christ. Lyceum (ing. van Merlenstr.) 10.45: Ds. W. J. van Elden. te Haarlem. Zondagochtendsamenkomst. Prinsessekade 3: 10 30: Jeugdkapel. Jcugd- gebouw a. d. H. Dreef: 10: Jeugdkapel. Youth For Christ, geb. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16 Zaterdag 20 Nov. 8: Jeugdrally. Spr.s. Arie van Gent. Arnhem en Sidney Wilson, Hil- ersum; Jettie Visser, sopraan. Co de Jong piano. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Ds. P. van der Veer. Hv., te Amsterdam.Ger. Kerk. Lyceumkcrk. 9: Dr. B. Wielenga, em. pred. te Wassenaar. 5: Ds. J. van Arkel. Koediefslaan. 10: Dr. P. J. Richel. 5; Ds. A, Dondorp. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds. P. J. Richel Geref. Kerk (Art. 31) He renweg 111. 9.30 en 4,30: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Dr. Ch. de Beus. 7: Ds. J. E Drost, Jeugddienst. Rclig. Kring, Eikenlaan 5 10.30: Dr J. F. van Royen. Remonstr Pred. te Amsterdam. BLÖEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H Stelma. 7: Dezelfde. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Ds. Mr. M. J. A. Moltzer, Rem Bloemendaal Opwekkingssamenkomst in Schapenduinen, Brederodeweg. Dinsdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10 30 en 5: Dr. J. L. Koole. Vrjje Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gezongen H. Mis. OVERVEEN Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. E. Drost. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. W. Fijn van Draat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. Duinweg. 10: Ds. A. A. Wildschut. Amsterdam. Ned. Herv. Ka pel. 5: Ds. F. L. van Duykeren. A'dam-West. Prov. Ziekenhuis. 10.30: Ds Visser. Christ- Geref. Kerk. 3: Ds J. C Maris SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon 7: Ds. G. H v d. Woord. West. Kón. Emmaschool, Raafstr. 10: Ds. G. H. van de Woord. Evangelisatie Bethel, Oost-Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter, uit Beverwijk. Wereldkampioenschap dammen Programma voor de eerste twee ronden Voor de eerste ronde van het tournooi om het wereldkampioenschap dammen zijn ontmoetingen als volgt vastgesteld: G, Post (Frankrijk)P. Perot (Frank rijk); J. Demesmaecker (België)O. Ver- poest (België); P.* Roozenburg (Ned.) D v. d. Staay (Ned.); H. Chiland (Frank rijk)G. Rostan (Zwitserland); H. Laros (Ned.)P. Ghestem (Frankrijk, huidig we reldkampioen). De tweede ronde vangt heden (Zater dagmiddag om vier uur aan in de zalen van „Artis" te Amsterdam. De partijen zijn als volgt vastgesteld! G. RostanP Roo zenburg; D. v. d. StaayJ. Damesmaecker; O. VerpoestG. Post; P. PerotH. Laros; ChilandGhestem. Keiler speelt ook mee Op het verzoek, om R. C. Keiler alsnog te laten deelnemen aan de strijd om het we reldkampioenschap dammen is gunstig be schikt. ook omdnt de Franse bond met vier spelers uitkomt. Het programma wordt daar door gewijzigd, doch de duur van het tour nooi blijft ongewijzigd. Laros komt van middag tegen Keiler uit en Post tegen Ghestem. Extra bussen naar het Heemsteedse Sportpark De N.Z.H. heeft maatregelen genomen om de drukte, die bij de wedstrijd R.C.H.- C.V.V., die morgen in het Heemsteedse Sportpark wordt gespeeld, wordt verwacht, te verwerken. Een groot aantal extra bussen zal op de trajecten Station-Sportpark en Plein- Sportpark worden ingeschakeld. AMSTERDAMSCHE BANK N.V. BIJKANTOOR HAARLEM Met ingang van 15 November a.s. te ons kantoor, behalve onder het be staande nummer 13920 ook telefonisch te bereiken onder no. 13825 (3 lijnen) Vragen over het bevel tot platbranden van een kampong Ministers hebben nadere inlich tingen aan Batavia gevraagd Op vragen van de heren Van der Goes van Naters en Vorrink betreffende de ver oordeling van drie mariniers wegens hun weigering tot het gehoor geven aan het bevel tot platbranding van de kampong Pakisadii hebben de minister-president dr. Drees en de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr Sassen, het volgende ge antwoord: „Het is de ministers bekend, dat op 11 Augustus 1947 een drietal mariniers, be horende tot de mariniersbrigade van de Koninklijke Marine, geweigerd hebben ge volg te geven aan een hun gegeven bevel om een kampongstrook, ter breedte van circa 200 m en ter lengte van circa 500 m van de kampong Soetodjajan nabij de mili taire post Pakisadji op te ruimen door af branding, naar het oordeel van de betrok ken commandanten ter beveiliging van de militaire transporten door eerstgenoemde kampong, nadat op 10 Augustus twee mili taire voertuigen in de nabijheid van deze kampong op landmijnen waren gelopen. De drie mariniers werden daarop bij vonnis van de krijgsraad bij de Zeemacht in Indonesië van 5 Januari 1948 tot ge vangenisstraffen veroordeeld van respec tievelijk 3 jaar, 3 jaar en 1 jaar en 6 maanden met aftrek van preventieve hechtenis en ontslag uit de marinedienst. Bij sententie van het Hoog Militair Ge rechtshof te Batavia van 24 Maart 1948 werden in hoger beroep de door de krijgs raad bij de zeemacht in Indonesië uitge sproken gevangenisstraffen vernietigd en gesteld op respectievelijk 2 jaar en 6 maan den, 2 jaar en 1 jaar en 6 maanden, met af trek van preventieve hechtenis en ontslag uit de marinedienst. De drie mariniers hebben daarop gratie verzoeken ingediend, welke nog in behan deling zijn. Aangezien het de ministers noodzakelijk voorkomt omtrent enkele punten nadere inlichtingert te ontvangen, heeft minister Sassen zich telegrafisch tot de regering van Indonesië gewend voor een nadere toe lichting. Na ontvangst hiervan zal nader worden teruggekomen op de beantwoording van de vragen, met name van de tweede vraag. Deze tweede vraag luidde: „Willen de ministers uitdrukkelijk uit spreken, of naar hun mening de regel „Befehl ist Befehl" in de Nederlandse rechtsstaat gelding heeft, en, zo neen, of zulks dan niet inhoudt, dat de ontvanger van een bevel zijn medewerking aan de uitvoering daarvan moet weigeren, wan neer hem dit duidelijk in strijd met het Ne derlandse recht daaronder begrepen het Nederlands-Indische recht of het vol kenrecht voorkomt?" Garnalen- en mosselvissers op de haringvangst In vorige winterseizoenen namen vele garnalen- en mosselvissers uit Zuidhol land en Zeeland deel aan de haringtrawi- visserij voor de Belgische kust en in het Kanaal. Sedert 15 April 1948 is evenwel voor de uitoefening van de zeevisserij een nieuwe vergunning nodig van het Bedrijfschap voor Visserijproducten. In het belang van de voedselvoorziening verleent het Bedrijfschap voor het tijdvak van 16 November 1948 tot 1 Maart 1949 aan garnalen- en mosselvissers, die in het bezit zijn van een geldige vergunning voor de garnalen- of mosselvisserij toestemming aan de haringtrawlvisserij deel te nemen zonder dat zij hiervoor een speciale ver gunning behoeven aan te vragen. BINNENLAND Een Hagenaar kreeg telefonisch de me dedeling, dat hij een pakje met f2500 op een bepaalde plaats moest deponeren. Deed hij dit niet, dan zou er iets ernstigs met hem gebeuren. De Hagenaar waarschuwde de po litie en deponeerde vervolgens een pakje met krantenpapier op de aangeduide plaats. Even later kwam er een man, die het pakje opraapte en prompt-door een rechercheur werd gearresteerd. Hij was een 34-jarige bouwvakarbeider, die bekende, dat hij op deze manier zijn inkomsten had willen ver- meerderen. By Koninklijk Besluit is gratie verleend aan J. H. Loesberg, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzondere Ge rechtshof te 's Hertogenbosch, De doodstraf is veranderd in levenslange gevangenisstraf. L. nam op 4 October 1944 deel aan de overval op illegale werkers, die zich met radiozen» ders in een boswachterswoning bij Rijs-: bergen verscholen hielden. Onder de titel „Kerk, zie uw kind" be reidt de Nederlandse Zondagsschoolvereni- ging een klankbeeld voor, dat op Zondag 21 November om vijf uur door het IKOR uit gezonden wordt over Hilversum II. Een huismoeder, dr. K. H. E. Gravemeyer. prof. dr. W. J. Kooiman en ds. H. A. Visser zullen het woord voeren. Van Zondag 9 Januari af zal het IKOR om de veertien dagen een ge- zinsdienst voor de kinderen uitzenden. HAARLEM EN OMGEVING Op de jaarlijkse Vrouwendag van de Partij van de Arbeid, Vrijdag 26 November, zal mevrouw A. van der Goes van Naters— Van der Plaats op een bijeenkomst in het Wijkgebouw Molenaerstraat 18 te Haarlem spreken. Mej. I. de Winter te Heemstede slaagde aan de Universiteit van Amsterdam voor het candidaatsexamen in de Engelse taal en let terkunde. Op dc buitengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van de N.V. Boeke en Huidekoper die gisteravond in Brinkmann werd gehouden en waar 860 aandelen waren vertegenwoordigd is de voorgestelde statu tenwijziging met algemene stemmen goed gekeurd. Voor de afdeling Haarlem van de Ver eniging voor Paedagogiek zal de heer A. C. Oleff, hoofd ener school te Rotterdam, op Woensdag 17 November in de aula van de HBS spreken over „Het kind in zijn strijd tegen leugen en angst". Het echtpaar Jb. Jantjes—Dalmeyer, wonende Tesselschadestraat 3 in Haarlem- Noord, hoopt op Dinsdag 23 November de dag te vieren, waarop het voor 55 jaar in hel huwelijk trad. Als verdacht van diefstal van een aantal kilogrammen verf is een zeven en twintig jarige Haarlemmer aangehouden. De Haarlemse recherche heeft Vrijdag middag in Amsterdam een een en dertig jarige boekhouder aangehouden, die kort te voren een fiets had gestolen, welke voor een étalage van een winkel op de Gedempte Oude Gracht stond. De eigenaar deed onmiddellijk aangifte, waarna het onderzoek begon. De maandelijkse vergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal zal niet op de derde Donderdag, maar op Maandag 29 Nq- vember gehouden worden. nodigt U uit voor de causerie van Schrijver van „Hoe groen was mijn dal" Dinsdag lfi fjov. „Brinkmann", 8 u. 15. S Uitnodigingen verkrijgbaar Grote Hout- j straat 100. Tel. 13060. (Adv.: KREMERS küjjie enj^nBe UW PIANO ORGEL OF VLEUGEL VERVOEREN? WIJ STAAN IN VOOR VEILIG TRANSPORT. BEL EVEN OP: Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. P. M. v. d. Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 29903: dr. J. G. M. v. Walsem, Bronsteeweg 32, tel. 28377; dr. J. L. Tombrock. Burg. v. Lennepweg 1, tel. 28032. Wijkverpleging: Zuster v. d. Hoek, Heemst Dreef 38. tel. 29464. Geopende apotheek: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 93. tel. 28197; Aerdenhout Apo theek, Zandv. laan 164, teL 26772. Burgerlijke stand van Heemstede ONDERTROUWD: J. Visser en L. M. Ri- cardo; C. H. Bottelier en- R. A. Hazelhof; G. Biljet en M. Bert; W. B. Sleijsel en D. Stijger. GETROUWD: J. W. Bos en H. M. Smit: G. M. Draijer en M. E. van der Linden; P. C. M. van Leuven en C. L. Gilles. BEVALLEN: W. J. Nuijens—Stokman, d.; W. J. H. LeuvenDingerdis, z.\ A. Jansen— de Baare, d.: G. W. M. VerhulsdonkVer beek. z.; L. M. PieterseSassen, z.; J. M. BlomLommerse, d.; H. KramerTeer, z.; A. J. WesselHoogenboom, d.; G. J. M. Esman —Steenman, z.; J. TimmermanWesterink, d.; D. KorenHamminga, z.; W. P. Veldhui zende Groot, z.; J. J. van BakelLange- veld z. OVERLEDEN: Wed. C. de Baat—de Wilde, 80 j.; S. Planting, 79 j.; G. Kruijff—Velleman, 56 jaar. Jansstraat 19 te Haarlem op billijke, soepele voorwaarden, geen provisie. haar J HEEM! Spoedigprima en billijkzonodig in één dag uitgevoerd DE WINTER Is in aantocht Laat nu BINNENSCHILDEREN EN BEHANGEN. Vraagt prijsopgaaf.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6