Haarlems Dagblad Britse Prins Dr. Evatt en Trygve Lie sporen Grote Vier tot verzoening aan Prinses Elisabeth heeft een zoon Het Russische ontwapeningsvoorstel door politieke commissie afgewezen Twee bolwerken van Tsjang Kai Tsjek in Noord-China omsingeld 63e Jaargang No. 19092 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 1?230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maandag 15 NovemKer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal /4,25. Franco per post f 4,75. Postgiro 273107, Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <0prrrtitc t)aarlcmsrbc Courant (Ktitto t6^6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IN LONDEN luiden de kerkklokken en wapperen de vlaggen, want er is een prins geboren: een prins in de rechte lijn der troonopvolging, zodat hij waarschijn lijk eenmaal Koning van Groot-Brittannië zal zijn. Ofschoon dat nog lang zou kunnen duren, want zijn grootvader, Koning George VI, is pas 53 jaar oud om precies te zijn: hij wordt dat binnen een maand, op 14 December en zal dan twaalf jaar aan de regering zijn en de moeder van de pasgeboren prins,- de troonopvolgster Prin ses Elisabeth, is pas 22. Als men aan Ko ningin Victoria, denkt, die leefde van 1819 tot 1901 en in 1837 Koningin werd om dat vier-en-zestig jaar lang te blijven en zelfs haar diamanten jubileum ruim te pas seren, wordt nog duidelijker dat het lang kan duren. Deze jonge prins zou in elk geval een jeugd kunnen genieten, die niet door zorgen voor het naderend koningschap wordt overschaduwd. Eerste berichten om trent hem zijn veelbelovend: het is blijk baar een gezond, stevig kind en Hollandse moeders zullen goedkeurend knikken als zij vernemen dat de prins, inHollandse ponden berekend, bij zijn geboorte zeven portd en een ons woog. Het huwelijk van zijn ouders Prinses Elisabeth en de Prins gemaal Philip, hertog van Edinburgh, is juist binnen een jaar met deze eerste blijde gebeurtenis gezegend. Bijzondere vreugde heerst aan de andere zijde van de Noordzee, omdat het een jon gen is, al heeft het land in een vroegere periode van zijn historie meer vreugde aan regerende Koninginnen dan aan Koningen beleefd. In deze eeuw, na het overlijden van Queen Victoria in 1901, is het evenwel ge lukkig met zijn Koningen geweest. Edward VII (1901—1910), die zolang Prins van Wales was geweest, toonde gedurende zijn negenjarige regering buitengewone be kwaamheden en speelde zelfs een belang rijke trol in de internationale politiek. Zijn zoon en opvolger Koning George V, een veel minder opvallende persoonlijkheid, bewees dat hij binnen het kader yan zijn grondwettelijke bevoegdheden de juiste beslissingen kon nemen op critieke mo menten en verwierf zich grote populariteit. Dat bleek sterk bij zijn 25-jarig regerings jubileum; hij was er toen zelf verwonderd over en zei: Ik ben toch maar een gewone man. Zijn oudste zoon Édward VIII volgde hem bij zijn dood in 1936 op. Van hem, die als Prins van Wales sterk de aandacht had getrokken en in menig opzicht brillante qualiteiten had getoond, werden grote ver wachtingen gekoesterd. Maar reeds binnen een jaar, zelfs voordat hij officieel ge kroond was, deed hij afstand wegens een- huwelijk met een Amerikaanse, reeds twee maal gescheiden vrouw, mrs. Wally Simp- aon, waarvan hij geen afstand wilde doen en dat voor staatskerk, regering en parle ment niet aanvaardbaar bleek. Met de hem verleende nieuwe titel van hertog van Windsor verdween hij daarop uit het land. Zijn broeder de hertog van York, de tegen woordige Koning, volgde hem op. Ook hij heeft algemeen respect en'populariteit bij het volk verworven. Het Koningschap neemt in Groot-Brit- tannië een sterke, ongeschokte positie in niet minder sterk dan in Nederland. Het rust op dezelfde constitutionele grondslag die wij sinds een eeuw in ons land kennen, het heeft zijn grote waarde als kern van nationale eenheid telkens weer bewezen en het vreugdebetoon bij de geboorte van een nieuwe troonopvolger-in-de-toekomst is dan ook zeker volkomen oprecht. Wij Ne derlanders zullen, het begrijpend, daarvoor alle sympathie gevoelen en er ons mee in verheugen. De gelukwensen uit dit l3J}d zullen niet slechts vormelijk, maar hartelijk en welgemeend zijn. Niet alleen bestaan goede officiële en daarbij belangrijke nieuwe verdrags-betrekkingen tussen beide landen, en hebben wij reden tot grote dankbaarheid jegens de Britten voor hetgeen zij gedaan hebben in oorlogstijd, maar ook is sinds 1945 het aantal persoonlijke relaties tussen beide volken oneindig groter geworden dan ooit tevoren en heeft dat tot wederzijdse waardering en in talloze gevallen tot blij vende vriendschap geleid. Om al die rede nen menen wij het van.harte met onze ge lukwensen. R. P. Frans ontwerp voor Atlantisch verdrag In diplomatieke kringen te Washington voorspelt men, dat de permanente commis- lie van de landen van het pact van Brussel, die te Londen vergadert, de komende dagen een eerste ontwerp van de voorstellen be treffende een Noord-Atlantisch Veiligheids pact gereed zal hebben. Bijzonderheden' over een gemeld Frans ontwerp van het pact zijn in Amerikaanse kranten gepubliceerd. In genoemde diplo matieke kringen schijnt men dit ontwerp als authentiek te aanvaarden. Men ver klaart in deze leringen aan te nemen, dat het ontwerp deel uitmaakt van de instruc ties aan de Franse delegatie in de perma nente commissies. Het Franse ontwerp houdt in: 1. Een alliantie voor wederzijdse ver dediging voor de duur van 50 jaar, te on dertekenen door de Verenigde Staten, Ca nada, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Nederland en Luxemburg. 2. Een permanent secretariaat. 3. Periodiek overleg tussen de ministers van Buitenlandse Zaken der ondertekenen- mogendheden. 4. Onmiddellijke actie in geval een of meer landen worden aangevallen. 5. Algemene militaire samenwerking. 6. Voorzieningen voor onmiddellijk overleg bij het uitbreken van vijandelijk heden. Tsaldaris Grieks kabinets formateur Koning Paul van Griekenland heeft de leider der populisten en voormalig premier Constantin Tsaldaris verzocht een nieuwe regering te vormen ter vervanging van de populistisch-liberale coalitie, die Vrijdag aftrad. Tsaldaris maakte toen hij het ko ninklijk paleis verliet bekend, dat hij on middellijk met partijleiders besprekingen zou voeren. Volgens het Atheens nieuwsbureau is Tsaldaris vast van plan de populistisch- liberale coalitie te handhaven. Sophoelis, leider der liberale partij, weigert echter Medewerking. Nieuwe bemiddelingspoging inzake Berlijn De Australische Voorzitter van de Algemene Vergadering der UNO, Her- bert Evatt, en de secretaris-generaal der UNO Trygve Lie hebben Zaterdag gezamenlijk een beroep gedaan op Stalin, Attlee, Truman en Queuille, de Franse premier, om te trachten het ge schil over Berlijn op te lossen. De vier mogendheden wordt tevens verzocht de bemiddelingspogingen van.dr. Bra- muglia, de waarnemende voorzitter van de Veiligheidsraad, te steunen. In het beroep wordt verklaard, dat het Berlijnse geschil het gehele werk van de UNO vertraagt en ondermijnt. Het beroep werd in de vorm van een schrijven afgegeven aan de vier delegaties te Parijs met het verzoek het aan Queuille Stalin, Attlee en- Truman door te zenden „voor onmiddellijke overweging". In het schrijven wordt verwezen naar de resolu tie van de Algemene Vergadering op 3 No vember, waarbij een beroep werd gedaan op de grote mogendheden, opnieuw pogin gen in het werk te stellen om hun ge schillen bij te leggen en een duurzame vrede te vestigen. -Evatt en Lie dringen er in hun schrijven bij de grote vier verder op aan terstond besprekingen te voeren en alle stappen te nemen voor een oplossing van de Berlijnse kwestie om zodoende de weg naar een her vatting van de onderhandelingen voor de afdoening van de resterende vredesver dragen met Duitsland, Oostenrijk en Japan te openen. „Wij menen ook", aldus Evatt en Lie, „dat de grote mogendheden hun volledige en actieve steun moeten verle nen aan de pogingen tot bemiddeling van de voorzitter van de Veiligheidsraad bij de Berlijnse kwestie. Wat ons betreft, wij zijn bereid alle verdere medewerking te ver lenen aan de grote mogendheden voor de oplossing van de kwestie zoals de secreta ris-generaal op het ogenblik doet door de valuta-kwestie te bestuderen. Wij wach ten een spoèdig antwoord af, opdat de le den van de UNO op de hoogte gesteld kun nen worden van de vorderingen bij de uit voering van het eenparige beroep van de Algemene Vergadering op de grote mo gendheden om hun pogingen te hernieuwen ter bijlegging van hun geschillen en de vestiging van een duurzame vrede". „Lauw". Volgens Reuters correspondent te Parijs vindt het beroep van Evatt en Lie slechts „lauwe steun" van Brits-Amerikaanse zij de, waar men het beschouwt als een poging om te onderhandelen terwijl de „blokkade" gehandhaafd blijft. Zij zouden uiteindelijk er in kunnen toestemmen vooral op aan dringen van Frankrijk, doch totnogtoe hebben Londen noch Washington enig be sluit genomen. Britse en Amerikaanse woordvoerders verklaren, dat onverschillig of de onderhandelingen over de valuta kwestie rechtstreeks of door bemiddeling geschieden, zij toch „onder dwang" zouden plaats hebben. Het Britse kabinet komt vandaag bijeen om het beroep van dr. Evatt en Trygve Lie te beschouwen. Bevin, die met vacantie is, zal niet ter kabinetszitting aanwezig zijn, maar heeft contact gehad met het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Verkiezingen in de Franse zóne In de Franse bezettingszone van Duits land zijn verkiezingen voor de districts- en gemeenteraden gehouden. De zetels van de districtsraad in Baden zijn als volgt toegewezen: Christelijlc-De- mocraten (C.D.U.) 306, Socialisten (S.P.D.) 102, Democraten 77, Communisten 18. De gemeenteraadsverkiezingen in Baden, in de gemeenten met meer dan 5.000 inwo ners, gaven de volgende uitslag: Christe- lijk-Democraten 43 procent, Socialisten (S.P.D.) 20,9 pet, Democraten 13,5 pet, Communisten 4,5 pet, Onafhankelijken 14 pet, Diversen 4 pet. In de Rijnpalts: Christelijk-Democraten: 44,6 pet., Socialisten 34,1 pet, Democrati sche partij 10,5 pet, Communisten 7,2 pet, Onafhankelijken 3,6 pet. Passagierslijst Johan van Oldenbarnevelt Op onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepentransport- j schip Johan van Oldenbarnevelt, dat j met militairen en militaire gezinnen op 30 October uit Tandjong Priok is ver- j trokken en omstreeks 24 November te Amsterdam wordt verwacht. Men verwacht, dat de Engelse delegatie heden tè Parijs zal voorstellen een bijeen komst te houden van de drie Westelijke mogendheden ter bespreking van het be roep van Evatt en Lie. Hector McNeil, de Britse minister van Staat, keert naar Parijs terug om Bevin te vertegenwoordigen op een eventuele bij eenkomst met George Marshall en Robert Schuman. Hicleki Tojo, Japans premier in de tweede wereldoorlog, is met 24 andere Japanners schul dig bevonden aan de gruwelijke moord op een mülioen Geallieerde soldaten. - liet militaire tribunaal in Tokio heeft hem thans tot de dood door de strov veroordeeld. Tojo in de beklaag denbank, vlak voor de uitspraak van het doodvonnis. Marshall nog niet besloten af te treden George Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft Za terdag de berichten tegengesproken, dat hij had besloten in het komende jaar af te tre den als minister van Buitenlandse Zaken. In een op het hoofdkwartier van de UNO te Parijs uitgegeven verklaring zegt Marshall: „Ik zie in de bladen een verkla ring, waarin beweerd wordt, dat ik nog. steeds vasthoud aan mijn oorspronkelijk voornemen tegen 20 Januari uit het kabinet te treden. Ik dacht, dat ik het duidelijk gemaakt had, dat ik nimmer een dergelijk besluit zou nemen zonder er over met de president te spreken en dat hij en ik de aangelegenheid nog niet hebben bespro ken". Luchtbrug door mist onderbroken Tengevolge van een dikke mist is de luchtbrug naar Berlijn Zondag volledig buiten werking gekomen. Zelfs radar-lan dingen bleken onmogelijk. Van drie uur in de morgen af zijn er op de vliegvelden Gatow en Tempelhof geen vliegtuigen ge daald. Laat in de avond werd het vrachtver voer door de lucht naar Gatow hervat. Veertig Amerikaanse Skymasters landden met behulp van radar. Het verkeer met Tempelhof werd tegen middernacht hervat. Minister Stikker daalde op Schiphol Daalde ook het aantal incidenten Zaterdagmiddag om drie uur is de mi nister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, met de KLM-machine „Eindho ven" uit Batavia in Nederland terugge keerd. Ter begroeting waren op Schiphol aanwezig de ministers Drees en Sassen, de gedelegeerde van het opperbestuur de heer L. Neher, de heer Lovink, secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, alsmede talrijke andere belangstel lenden. Minister Stikker was vergezeld door zijn adviseur {Ir. Blom. Zoals verwacht kon worden, heeft de minister slechts een korte verklaring aan de wachtende, journalisten kunnen afleg gen. Hij herhaalde nogmaals de opdracht, waarmede hij naar Batavia was vertrok ken, te weten: Het instellen van een on derzoek naar de mogelijkheden om de on derhandelingen te heropenen. Minister Stikker zeide hierover: „Naar mijn mening zijn er enige mogelijkheden en hierdoor acht ik de situatie minder critiek, dan toen ik in Batavia arriveerde. Uiteraard moet ik mijn bevindingen met de regering bespreken, waarmede ik morgen hoop te beginnen en de regering zal moeten beslis sen. Ik heb goede hoop u in het begin van de volgende week meer te kunnen vertel len". Op een vraag over de bestands schendingen zeide minister Stikker, dat er de laatste week bepaald een scherpe daling van het aantal valt te constateren. Een oorzaak hiervan kon hij niet noemen. Wat het goederenverkeer betreft, ook hierover is gesproken en minister Stikker achtte het niet onwaarschijnlijk, dat het Rode Kruis ingeschakeld zal worden voor bépaalde ge bieden, die in benarde omstandigheden verkeren. „Afspraken heb ik uiteraard niet gemaakt", zo zeide de minister. „De Ne derlandse regering heeft besprekingen ge voerd met de Bandoengse federalisten en daarbij een bepaald resultaat bereikt. Ik heb uiteraard geen afspraken met een an dere groep gemaakt. Wel heb ik een dui delijk beeld van de visie van de republiek op bepaalde twistpunten en is hierdoor een en ander tot klaarheid gebracht". Tegenspraak. Zondag is te Batavia een officieel com muniqué uitgegeven, waarin het volgende gezegd wordt: Volgens een persbericht van 13 Novem ber zou de minister van Buitenlandse Za ken bij zijn terugkeer in Nederland op een vraag naar de bestandsschendingen ge zegd hebben, „dat de laatste week bepaald een scherpe daling van het aantal valt te M.R.P. blijft in de Franse regering Het Congres van de M.R.P. heeft Zondag een resolutie aangenomen, waarin het zich uitspreekt voor voortzetting van de deel neming aan de regering, op voorwaarde echter, dat de regering vastberaden een politiek voert en op economisch, sociaal en financieel terrein zal streven naar „een billijker verdeling van middelen en of fers". De partij zou zich verzetten tegen „manoeuvres van parlementaire obstructie, die zouden kunnen worden ondernomen door de partij van de Gaulle, en waaruit slechts vergroting van de economische moeilijkheden en de onrust zou kunnen voortvloeien". SENAATSVERKIEZING IN DE FRANSE KOLONIëN. Uit de Franse koloniën in Afrika wordt vernomen, dat daar drie Gaullisten en acht socialisten voor de raad der republiek zijn gekozen. De Gaullisten hebben thans 119 en de socialisten 56 van de 279 tot dusver toegewezen zetels verworven. Het woord is aan.... Jean Dolent: Wal men moet zoeken is: werkelijk heden, die de toverkracht van dromen hebben. BEHANDELING BONDOWOSO-ZAAK IN HOGER BEROEP. Het hoog militair gerechtshof van Indo-, nesië heeft hedenochtend een aanvang ge maakt met de behandeling in hoger beroep van de „Bondowoso-affaire" (betreffende het krijgsgevangenentransport op 23 No vember 1947, waarbij van de 100 vervoerde gevangenen er bij aankomst in Soerabaja 46 overleden bleken te zijn). Het Hof, dat onder presidium staat van mr. J. C. Berenschot, nam hedenochtend drie officieren een verhoor af, n.l. de kapi tein der mariniers A. R. J. Zandman, de le luitenant der mariniers J. van den Dor- pe en de le luitenant der mariniers H. J. Ch. Gits. Grote vreugde in Engeland en het gehele gemenebest De Engelse kroonprinses Elisabeth heeft Zondagavond het leven geschonken aan een zoon. De geboorte heeft plaats gehad om kwart over negen in de avond. Moeder en kind maken het goed. Overal in het Britse gemenebest, in de grote steden en de kleinste dorpen van Auckland tot Gibraltar en van Ottawa tot Hongkong, wapperden heden de vlaggen als teken van vreugde over de geboorte van de zoon van prinses Elisabeth van constateren, waarvoor hij geen oorzaak kon noemen". Naar aanleiding hiervan wordt van of ficiële zijde medegedeeld, dat, indien de woorden van minister Stikker juist zijn weergegeven, hetgeen op dit ogenblik niet kan worden nagegaan, een misverstand in het spel moest zijn. De feitelijke situatie is anders. In de-week van 13 tot en met 19 Octo ber deden zich in totaal 225 incidenten voor, waarvan 150 in het eigen gebied en 75 in het grensgebied; van 20 tot en met 26 October bedroegen deze getallen respectie velijk 183. 132 en 51; van 27 October tot en met 2 November 184, 139 en 45 en voor de week van 3 tot en met 9 November 196, 154 en 42. Deze cijfers spreken voor zich zelf", aldus het communiqué. Rusland heeft twee lichtingen onder de wapenen. Dat is alles99(Wisjinski). De politieke UNO-commissie heeft Za terdag het Sovjet-voorstel tot een vermin dering van de bewapening met een derde met 36 tegen 6 stemmen bij zeven onthou dingen verworpen. Het verworpen Sovjet-voorstel sprak van „een internationaal contrölelichaam, waar aan de volledige officiële gegevens over de staat der bewapening en gewapende strijd krachten der grote vijf moeten worden overgelegd". Dit contröle-orgaan zou ook supervisie hebben gehad over het verbod van atoomwapens. Sleutelstad Hsoetsjou meldt: „toestand critiek" Uit de laatste, voor een deel met elkaar in tegenspraak zijnde berichten van de fronten in China kan worden afgeleid, dat de regeringstroepen thans in allerijl bezig zijn de hoofdstad van Hopei, Paoting, te ontruimen. De oprukkende communistische legers zijn Zondag de stad tot op 40 kilo meter genaderd. Als Paoting valt, ligt de weg naar 't gebied van Peiping en Tientsin, voor de communisten open. In Tientsin worden voorbereidingen ge troffen om een „totale Chinese oorlog" te voeren. Alle militaire bevoegdheden en re geringsbevoegdheden in de provincies Paleis—Polen 1—4. Op een sportterrein in Soestdijk is Zaterdagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen personeel van het Koninklijk Paleis en gedemobiliseerde Poolse oudstrijders. De Polen wonnen de wedstrijd met 4—1. Foto: Prinses Margriet overhandigt de prijs aan de Poolse aanvoerder Ed. M. Smyczek, rechts de gouvernante met Prinses Marijke op de arm. Hopei, Tsjahar en Soeijoean zullen berus ten bij generaal Foe Tsjo Yi. Deze, Tsjang Kai Tsjek's succesrijkste generaal, over weegt de oprichting van een politieke commissie voor Noord-China, die zonder ruggespraak met Nanking alle plaatselijke aangelegenheden zal regelen. Er wordt een verkeersweg aangelegd evenwijdig aan de spoorlijn Peiping-Moekden. Voorts worden telefoonverbindingen tot stand gebracht. De politie heeft opdracht gekregen speciaal te letten op mogelijke communistische agenten om hun het optreden achter de linies te beletten. Inmiddels wordt ook de druk door de communistische legers op Taijoean.'de hoofdstad van Sjansi, steeds zwaarder. Reeds vallen er in de stad af en toe granaten. De stad heeft om luchtver- sterkingen verzocht. Taijoean, de hoofdstad van de provincie Sjansi, wordt door de communisten nog steeds hevig uit de lucht en van de grond af gebombardeerd. Naar verluidt bevinden de communistische troepen zich op onge veer drie km van de stad aan de Oostzijde. De situatie van de verdedigers werd „cri tiek" genoemd. Twee Frans-Canadese missionarissen, die Zondag per vliegtuig uit Hsoetsjou geëva cueerd zijn, verklaren dat de toestand in die thans geheel omsingelde stad uiterst kritiek is. Volgens de missionarissen bevon den de communistische colonnes zich Zon dagmorgen nog slechts op zeven kilometers ten Noorden, tien ten Westen, twaalf ten Oosten en zestien ten Zuiden der stad. Het moreel van de nationalisten zou zeer laag zijn en er zouden talrijke gevallen van on gehoorzaamheid voorkomen. Waarnemers, die over het front te Hsoetsjou gevlogen zijn, verklaarden voorts dat verscheidene steden ten Oosten van Hsoetsjou in brand staan, waarschijnlijk ten gevolge van regeringsbombardementen. ITALIAANSE MIJNWERKERS STAKEN. Ingaande vandaag zullen de mijnwerkers in geheel Italië gedurende 24 uur het werk staken uit solidariteit met de mijnwerkers van het bekken van Carbonië (Sardinië), die loonsverhoging eisen. De commissie verwierp ook een Pools compromisvoorstel, waarin ook om af schaffing van de atoombom en verminde ring van de bewapening met een derde verzocht werd, doch bepaald werd, dat voor het internationaal contrölelichaam het veto niet zou gelden. Vervolgens ging de commissie tot heden middag uiteen. In antwoord op de uitdaging van de En gelse afgevaardigde McNeil aan de Sovjet- Unie om cijfers te geven over haar strijd krachten, verklaarde de Rus Wisjinski vóór de stemming: „Ons leger bestaat thans uit twee lichtingen, die van 1946 en die van 1947. Dit is alles. Alle andere zijn gedemo biliseerd en naar huis gezonden. Volgens ons moet internationale samenwerking niet betekenen, dat de meerderheid haar wil aan de minderheid oplegt. U zegt, dat wij vier millioen man onder de wapenen heb ben. Als u beweert, dat uw schatting juist is, waarom stelt u ons dan vragen? Hieruit blijkt, dat u in werkelijkheid niets weet en ik zal het u niet zeggen. Ik zal u geen cijfer noemen. Het gaat u niet aan. Wel zullen wij <een internationaal contröle-orgaan, ge lijk met u, de juiste cijfers geven." Wisjinski verklaarde verder, dat de enig mogelijke stap naar ontwapening is ge legen in „het grote historische besluit", vervat in het Russische ontwapeningsvoor stel. Desondanks werd het verworpen. Nieuwe kieswet wordt voorbereid In 1950 weer Kamerverkiezing? De regering is niet voornemens een wij ziging van de Kieswet te bevorderen. Zij acht het niet uitgesloten dat in 1950 wegens ontbinding een verkiezing van de Tweede Kamer gehouden zal moeten worden. Het uitstellen van de gemeenteraadsver kiezingen stuit onder meer op het bezwaar dat het niet juist moet worden geacht zon der de kiezers er in te kennen het man daat, hetwelk aan de gekozenen voor drie jaar is gegeven, te verlengen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich nog geen oordeel kunnen vor men omtrent de wijze, waarop de stem ming bij volmacht van de in Indonesië verblijvende militairen heeft gewerkt. Hij heeft zijn ambtgenoot van Oorlog verzocht te bevorderen dat de nodige gegevens wor den verzameld. Mede aan de hand van de uitkomsten daarvan zal in overleg met het Centraal Stembureau worden beoordeeld, welke maatregelen moeten worden getrof fen met het oog op de in 1949 te houden verkiezing voor de gemeenteraden. Met de voorbereiding van een nieuwe Kies wet heeft het Centraal Stembureau reeds een begin gemaakt. Nederlanders benoemd in Militair Comité te Londen De commandant Legerluchtmacht Neder land, generaal-majoor I. A. Aler, is be noemd tot Nederlands vertegenwoordiger in het Permanent Militair Comité te Lon den. In dit comité vertegenwoordigt gene- raal-majoor P. L. G. Doorman de Konink lijke Landmacht. Engeland. Overal luidden de klokken en brachten oorlogsschepen en kustbatterijen met sirenegeloei en kanonschoten hun sa luut. De prinses en haar zoon hadden een rustige nacht en bevinden zich, aldus werd hedenmorgen gemeld, in goede welstand. Na de geboorte is bijna een uur tijds verlopen voordat het eerste bericht hier over de wereld in ging. Zowel president Truman als koning Frederik IX van Denemarken worden ge noemd als candidaten voor het peterschap over de jongste prins. De koninklijke fa milie van Denemarken is geparenteerd aan de familie van de hertog van Edin burgh: Staatslieden uit alle delen van het ge menebest hebben reeds telegrammen Van gelukwens naar Engeland gezonden. De gehele nacht door kwamen telefo nisch en telegrafisch felicitaties binnen. Uit verschillende delen van het Britse gemene best worden feestelijkheden gemeld. Aan de menigte werd van de geboorte kond gedaan door een koninklijke page in blauw uniform, die het nieuws meedeelde aan een politieagent, die op zijn beurt de wachtende mensen op de hoogte stelde. Om kwart over 10 verscheen de hertog van Edinburgh en werd toegejuicht door de menigte, die hem toezong met „For he is a jolly good fellow". Direct na de geboorte van bet kind werd de overgrootmoeder, koningin Mary, ge waarschuwd, evenals prinses Margaret Rose, de jongere zuster van prinses Elisa beth. Koningin Mary begaf zich onmid dellijk pet; auto naar het Buckingham Palace. Zij werd luid door de menigte toe gejuicht Het Engelse prinselijke paar Omstreeks deze tijd was de menigte zo aangegroeid en was de opwinding zo groot, dat de politie alle hekken sloot. Binnen het uur begonnen de gelukwen sen uit de gehele wereld binnen te stromen. Sinds 1886 is geen prinsje in het Buckingham Palace geboren. Zijn titel zal zijn: zijne koninklijke hoogheid prins van Edingburgh. De prinses is 22 jaar oud, haar echtge noot 27 jaar. De nieuwe prins (die 7 pond en een ons weegt) krijgt de titel van prins van Wales zodra zijn moeder Koningin is. Indien zij de troon bestijgt, wordt hij automatisch hertog van Cornwall, daarna wordt de titel van prins van Wales hem door de souverein verleend. SUB-COMMISSIE VEILIGHEIDSRAAD KEURT PLAN VAN BUNCHE GOED. De speciale commissie van zeven van de Veiligheidsraad heeft Zaterdag formeel het plan van de waarnemende bemiddelaar dr. Bunche betreffende do vaststelling van be standslinies en gedémilitariseerde zónes in cje Negev goedgekeurd. Zes leden van de commissie, Engeland, Frankrijk, China, de V. S., Columbia en België stemden voor het plan, de Sovjet-gedelegeerde onthield zich van stemming. TIJDELIJK MEER WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Gedurende de nacht zwaar bewolkt met regen en krachtige, tijdelijk tot storm achtig toenemende en naar Noordwest tot Noord draaiende wind Morgen overdag nu en dan opklaringen met enkele verspreide buien. Geleidelijk af nemende en later naar West tot Zuid west krimpende wind. Iets minder zacht. 16 November: Zon op fl.ni uur Maan op 16 27 uur. i ader r 07 40 uiir l

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1