Haarlems Dagblad Chinese hoofdstad in gevaar [onderling Het platbranden van een Kampong 53e Jaargang No. 19093 •Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Éijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsdag 16 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal /4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn Oprcrljtc Uaarlcmerljc Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem •vAT MOGENDHEDEN oorlogsmateriaal leveren aan andere mogendheden, aarmee zij in de toekomst in oorlog zou- in kunnen geraken, is volstrekt niet euw. Zelfs is het in de geschiedenis van •ze wonderlijke wereld meermalen voor komen dat men zulke leveranties deed in een land, waarmee men al in oorlog as. Na de eerste wereldoorlog zijn tal van ithullingen gedaan over dergelijke leve ngen. Wie verder teruggaat in de historie n overeenkomstige transacties ontdekken, aar bij de meeste mensen raken zij in het irgeetboek en later neemt,men dan maar an, dat zulke dingen niet meer voorkomen. bezigheden van het heden lijken altijd •langrijker dan die van het verleden en jende geslachten nemen onveranderlijk dat zij verstandiger handelen dan oegere. Daarom is het Londense weekblad he Observer dan ook ontsteld, nu blijkt it de bovenbedoelde oude misstand opge- ekt voortleeft. In zijn jongste editie doet ït blad de volgende mededeling onder de tel „Bad Business", die men vertalen kan et „Slecht Zakenbeleid": ,De weinige mensen die de verslagen in het parlement nauwkeurig lezen,.waren itzet toen zij vernamen uit een terloops {geven antwoord tijdens het vragen- irtje dat tot de landen, waaraan wij raaljagers verkocht en geleverd hebben, ovjet-Rusland behoort. Iedereen weet dat usland er een grote spionnage-organisatie nahoudt om op de hoogte te komen van e vliegtuigen, in welker fabricage andere nden een technische voorsprong hebben. dat Rusland dadelijk ieder modél na- aakt, dat het te pakken kan krijgen. Het fantastisch te bedenken dat onze Board Trade (het Ministerie van Handel) de assen alle moeite heeft bespaard door de modellen te leveren alsof het een wone handelszaak betrof. Mr. Strachey teft dezer dagen opgemerkt dat wij han- drijven met Rusland volgens het Eliza- maanse principe dat het „good business" Wil hij volhouden dat het ook good bu- ness is om diegenen te bewapenen, die is dwingen om onszelf tegen hen opnieuw bewapenen?" De Observer poogt blijkbaar, het vragen- irtje voort te zetten. Of het er nader ant- oord mee zal oogsten kunnen wij met langstelling afwachten. Onverklaarbaar die belangstelling niet. Wij zijn"immers Groot-Brittannïë en drie andere landen irenigd in een Vijf Mogendheden-Pact, er in maarsohallcen en generaals benoemd de gemeenschappelijke defensie van est-Europa aan te voeren, en volgens de ngste besprekingen zal dit verdrag zelfs een Noord-Atlantisch Pact groeien, met elneming van de Verenigde Staten en inada? Zelf hebben wij, zoals is medege- eld, straaljagers in Engeland gekocht, at men nu, in zijn onschuld betreffende lik hoger beleid, zou willen weten is, wat eigenlijk baat als het Westen gelijktijdig •aaljagers aan de Russen levert? Men zou leigd zijn ook te veronderstellen, dat de assen veel meer straaljagers in Engeland kocht hebben dan wij. Dit is geen be ledigende gedachte. Als het zo door moet an, op grond van Elizabethaanse of an- re historische zaken-principes, zijn wij niet een beetje onzakelijk bezig? Andere vragen dringen zich op. Zij zou- 31 niet rijzen als het achtbare Londense eekblad The Observer er zelf niet aan- ding toe had gegeven. Volgens welk storisch zaken-principe zit het ene depar- nent ijverig spionnen achterna, die ge- imen omtrent vliegtuigbouw pogen te machtigen, als te zelfder tijd het zuster- epartement toestemt in de verkoop van ilke vliegtuigen aan de lastgevers dier jonnen? Nu stuit men ook weer op de heimen aoliter het IJzeren Gordijn.Waar- houden de Russen er zo'n grote spion- ige-dienst op na om die dingen te weten komen, als zij ze gewoon kunnen kopen? eet het Russische departement, dat de iónnen uitzendt, soms ook niet af van het idere Russische departement, dat de vlieg- ligen aankoopt? Voorwaar, dit is een zonderlinge wereld, 'et ongerustheid vraagt men zich zelfs af, er misschien nog meer Westelijke landen in die straaljagers en welk oorlogs- ateriaal nog meer? aan de Russen leve- D. Slechts onzekere troost biedt de op- ellende gedachte, of de Russen misschien 'zover zijn met enig strijdmiddel, dat zij mmerzijds ook het Westen wapens leve rt Waarnevens dan Westelijke spionnage- ensten aan het werk zouden moeten zijn, a de constructie-geheimen van die leve- fflties te weten te komen. Ware dit het ival, dan zou men misschien een moment flgen tegemoetzien, waarop de leveranties !n Oost en West elkaar precies compen- erden waarop men, om zo te zeggen, et gesloten beurzen in straaljagers deed. it zou er dan nog wel niet zakelijk, maar ker minder onrustwekkend uit zien. Uit mededelingen in het Britse parlement, ermeld en met commentaar gesierd door he Observer, valt evenwel geenszins op maken dat een dergelijk evenwichtspunt (reikt zou zijn of in het verschiet liggen. Sad Business" zegt The Observer. Misschien zou de behandeling van onze ifensie-begroting ook een onzer Kamer- den aanleiding kunnen geven tot het stel- n van vragen over dit onderwerp. R. P. Staking aan de Amerikaanse Oostkust Stakende havenarbeiders aan de Ameri- lanse Oostkust hebben een verzoek van administrateur van het plan-Marshall, sul Hoffman, van 'de hand gewezen en Ijven bii hun weigering Marshallgoede- ft'voor het buitenland te laden-Wel heb- ïi zij toegezegd militaire goederen te zul- n laden en de géwone voedsel- en brand- tffen transporten door middel van sleep een in de Newyorkse haven te doen lortgaan. Bij de staking zijn 65.000 man betrokken, staking breidt zich nu uit tot Montreal Halifax, waar de stuwadoors geweigerd ibben te werken aan schepen, die oor- Tonkelijk voor New York bestemd wa rn. Meer dan tienduizend kerstpakketten lor Europa liggen te Boston reeds opge- apeld. De staking is Vrijdag begonnen. -Voor het gewest „Kcnnemerland" van A R, Jongeren studieclubs spreekt Vrijdag November in „Brinkmann", Haarlem, prof. 1. A. I. Diepenhorst over „Rusland Reeweg". Hsoetsjou in communistische handen De strijd in Centraal China dreigt een catastrofale afloop voor de Chinese rege ring te krijgen. De hoofdstad van Tsjang Kai Tsjek, Nanking, loopt thans onmiddel lijk gevaar doordat de communistische le gers er in geslaagd zijn Hsoetsjou, 330 ki lometer Noordelijk van Nanking, in te ne men na verbitterde gevechten. De buiten landse ambassades in Nanking maken zich gereed de stad te verlaten. Men verwacht dat de Chinese regering eveneens voorberei dingen treft voor evacuatie naar het Zui den, waarschijnlijk naar Sjanghai. De nederlaag van de centrale troepen bij Hsoetsjou betekent een ernstige doorbraak die Tsjang Kai Tsjek verhindert om nieu we versterkingen naar het Noordelijke strijdgebied te sthren. Daar opereert de communistische legermacht in het gebied van Peiping en Tiensin. Twee steden in de buurt van Peiping, namelijk Tsjengtse en Paoting, zijn reeds opgegeven en door de communisten bezet. Tsjengtse beheerst de traditionele „invasieweg" naar Noord-China zodat de val van deze stad de communisten een aanvoerroyte heeft opgeleverd voor verdere operaties in Noord-China. Ten Noorden van Nanking zijn drie cen trale divisies verslagen en verstrooid, waar door de tegenstand in dit gebied sterk is verminderd en de communisten bij hun opmars in de richting van de Chinese hoofdstad weinig hinder ondervinden. De Amerikaanse consul-generaal in Sjanghai heeft de aldaar verblijvende Amerikanen, cfe raad gegeven zo snel mo gelijk uit te zien naar veiliger verblijf plaatsen. Hij heeft alle Amerikanen in China bovendien geadviseerd het land zo mogelijk te verlaten met het oog op de al gemeen slechter wordende toestand. Hij voegde bij zijn waarschuwing de veronder stelling dat het later misschien onmogelijk zou zijn nog uit het land weg te komen. Deze waarschuwing was voornamelijk be stemd voor de Amerikanen in de centrale provincies, waarbij zich reeds velen bevin den die uit Noord-China zijn weggegaan bij de communistische bezetting van Moek- den, het laatste steunpunt van de regering in Mandsjoerxje. Terwijl de Chinese regering zich klaar maakt om naar Sjanghai te gaan, is in deze stad reeds een massale vlucht van rijke in gezetenen aan de gang, die proberen hun bezittingen verder naar het Zuiden te brengen. Zij hebben voorlopig Hongkong als reisdoel en de reisbureaux worden overstelpt met aanvragen. De luchtvaart maatschappijen kunnen het vervoer niet af. Zeven landingsvaartuigen, die elk 1200 personen kunnen bevatten, zijn door de genationaliseerde Chinese stoomvaartkoop- vaardijmaatschappij uit Sjanghai naar Nan king gezonden om bij de evacuatie te hel pen. Volgens te Sjanghai binnenkomende berichten van het Noordelijk front zijn de Chinese regeringstroepen in de zak bij Peiping een gedeeltelijke terugtocht naar Loeanhsien begonnen, dat ongeveer 170 kilometer ten Noord-Oosten van Tientsin ligt. In persberichten ,van officiële Chinese zijde wordt heden verklaard, dat de onder communistische leiding staande troepen ten Oosten van Tsoetsjou, de uitvalspoort naar Nanking, een algemene terugtocht zijn be gonnen nadat de. luchtmacht van de rege ring de stellingen der-tegenstanders had bestookt. Drie jaren een Franse soldaat verborgen Ter gelegenheid van de onthulling van het monument voor gevallen Franse mi litairen te Arnemuiden is aan de familie J. van Belzen te Arnemuiden namens de Franse regering een draagmedaille en een oorkonde uitgereikt. De familie Van Bel zen heeft meer dan drie jaren een Franse soldaat, die zich niet aan de Duitsers had willen overgeven, verborgen en verzorgd. Twee Amerikaanse torpedobootjagers, de Vurdxjen de Bristolbrengen deze week een bezoek aan Amsterdam. De jagers, die een waterverplaatsing van 2200 ton hebben, arriveerden hedenmorgen in de Noordersluis te IImuiden. De bemanning van elk schip telt 350 koppen. Sententie tegen militair die bevel niet opvolgde In het „Militair-rechtelijk Tijdschrift" komt de uitspraak voor, welke in hoogste instantie gedaan is door het Indische Hoog Militair Gerechtshof in de zaak tegen de commandant van een geweergroep, die wei gerde de opdracht van een meerdere uit te voeren volgens welke een strook van een kampong moest worden platgebrand. De krijgsraad had de beklaagde schuldig verklaard aan het misdrijf van artikel 89 van het Wetboek van Militair Strafrecht (het in tijd van oorlog niet voldoen aan een bevel of vordering, gedaan door een daar toe bevoegd militair). Het Hoog Militair gerechtshof heeft, ech ter niet artikel 89 toegepast (dat volgens het Hof alleen betrekking heeft op niet- militairen), maar artikel 114 (dat naar het oordeel van het college de persoonlijke be voegdheid van de meerdere tot het geven van enig dienstbevel niet als constitutief element van het misdrijf vermeldt). Het Hoog Militair Gerechtshof ooi-deelde, dat de door beklaagde opgeworpen gemoeds bezwaren terug te brengen zijn tot zijn tegenzin om tegenover een volgens hem on- Een groep Zwitsers, die met een aantal honden aan de internationale kampioenstentoonstelling te Utrecht heeft deelgenomen, bracht Maandagochtend in nationaal costuum een bezoek aan Paleis Soestdijk, waar zij Prinses Marijke een Sennenhondfe aanbood. Het prinsesje moet blijkbaar nog aan het nieuwe speelkameraadje wennen. Nieuwe UNO-commissie neemt agendapunten over De Algemene Vergadering van de UNO heeft Maandag in plenaire zitting besloten een Brits voorstel te aanvaarden, waarin werd aanbevolen een commissie-ad-hoc in te stellen, die 'de behandeling van zes der agendapunten van de politieke commissie zou moeten overnemen. De zes betrokken agendapunten zijn: 1. Het jaarrapport van de Veiligheids raad. 2. Toelating van nieuwe leden tot de UNO. 3. Het stemmen (en het veto) in de Veiligheidsraad. 4. Instelling van een permanente com missie van de Algemene Vergadering om op te treden als „kleine Assemblée" 5. Bestudering van methoden ter bevor dering van de internationale samenwer king op politiek gebied. 6. Instelling van een UNO-garde. De volgende onderwerpen worden aan de politieke commissie ter behandeling ge laten: Korea, behandeling van de Indiërs in Zuid-Afrika, het Spanje van Franco, de Italiaanse koloniën en Palestina. Het Britse voorstel, dat bedoeld is om de behandeling der zaken te bespoedigen, werd door de Algemene Vergadering aan vaard met 35 tegen zeven stemmen bij acht onthoudingen. Vrije winkel in Berlijn Duizenden Berlijners bestormden Maan dag een pas geopende „vrije winkel" in de Berlijnse Sovjet-sector, waar kleding en schoeisel werden verkocht zonder bon en tegen prijzen, die aanmerkelijk lager waren dan die op de zwarte markt. Heden zou ook een „vrije winkel" in voe dingsmiddelen geopend worden, doch deze openstelling werd wegens „technische moeilijkheden" uitgesteld. Vrije Duitse omroep De grootste Duitse omroepmaatschappij, de Noord-West Deutsche Rundfunk is Maandag in Duitse handen overgegaan. De omroep zal nu niet meer onder Britse cen suur staan. Rechtspraak in Bulgarije Het Bulgaarse regionale hof heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak tegen negen vroegere socialistische leden van de oppositie in het Bulgaarse parlement. Zij zijn schuldig bevonden aan „verraad, sa botage en anti-Russische activiteit" en kre gen gevangenisstraffen variërend van 10 jaar tot levenslang. Kosta Loeltsjef, de vroegere leider van de oppositie-vleugel van de Bulgaarse so cialistische partij, kreeg 15 jaar gevange nisstraf en een boete van 200.000 leva. Dr. Georgui Petkof werd bij verstek tot le venslang en een boete van 500.000 leva ver oordeeld. schuldige bevolking représaillemaatregelen uit te voeren. Als zodanig heeft hij de or der tot het platbranden van een kampong- strook opgevat. Beklaagde had beweerd, dat, indien te voren uitdrukkelijk was te kennen gegeven, dat het uitvoeren van be doelde order militaire noodzaak was en geen représaille, hij die zonder bedenken zou hebben opgevolgd. Hieruit volgt zegt de sententie verder dat beklaagde de op volging van het hem gegeven dienstbevel afhankelijk stelde van zijn oordeel omtrent de strekking en doelmatigheid ervan, doch behalve dat zulks bij artikel 11, lid 2 van het Reglement betreffende de Krijgstucht niet is toegelaten, mag toch zeker en vooral in oorlogstijd van beroepsmilitairen ver wacht worden, dat zij a priori ervan uit gaan te doen te hebben met dienstbevelen wélke maatregelen van militaire noodzaak en niet van représaille inhouden. Indien zij h^raan twijfelen, kunnen zij ten hoogste daarnaar navraag doen. Hiertoe heeft be klaagde echter niet de minste poging aan gewend. Hij heeft het zelfs niet nodig ge vonden om, toen de avond te voren«het doel van de bewuste order onder de mariniers werd besproken en de mogelijkheid van représaille en de tegenzin daartegen werd te berde gebracht, zijn meerderen hiervan in kennis te stellen, waartoe hij als onder officier toch zeker verplicht was. De verdediger van beklaagde had betoogd dat de order onbevoegd gegeven zou zijn en tevens een mensonterende opdracht zou be vatten, zodat beklaagde niet alleen mocht, maar ook moest weigeren, aan die order te voldoen. Te dien aanzien overwoog het Hof, dat in artikel 114 van het Wetboek van Mili tair Strafrecht de persoonlijke bevoegdheid "van de meerdere tot het geven van enig dienstbevel niet als constitutief element van het misdrijf is vermeld. Wat hiervan ook zij. in elk geval moet het buiten alle twijfel geacht worden, dat in casu de meer dere bevoegd was, waar stellig aanwij zingen bestonden, dat een militaire aan- voerweg van huizen in de kampong uit be schoten werd en op die weg reeds mijnon gevallen, kennelijk uit de kampong te her- leiden, hadden plaats gevonden uit mili- tair dienstbelang een bevel uit *e vaardigen dat strekte tot het treffen van maatregelen ter beveiliging van die aanvoerweg en uit dit oogpunt reeds van een mensonterende opdracht inhoudend bevel geen sprake kan zijn. Het Hof veroordeelde beklaagde tot twee en een half jaar gevangenisstraf met. ver mindering van voorarrest op grond van de kwalificatie: „opzettelijke ongehoorzaam heid. gepleegd in tijd van oorlog, waarbij de schuldige tevens een andere militair tot het misdrijf aanzet." Tweede Kamer verwerpt de vier C.P.N.-moties De Tweede Kamer verwierp hedenmid dag met alleen de stemmen van de commu nisten voor, de vier bij de Algemene Be schouwingen over de Rijksbegroting 19^9 ingediende moties van dé fractie der C.P.N. De eerste motie, van de heer Wagenaar, had tot strekking de loontoeslag van één tót 2.50 gulden te verhogen. De heer Hoogcarspel (C.P.N.) had drie moties ingediend: de eerste om de loongrens waarbinnen de toeslag wordt toegekend, te verhogen; de tweede om de bijslag te ver lenen aan de gepensionneerden, de sociale rentetrekkers en de ouden van dagen: en de derde om de beneden-de-23-jarigen tegemoet te komen. Van katholieke en socialistische zijde ver klaarde men zich tegen deze moties, omdat zij een uitgesproken politieke strekking hebben en omdat het overleg over deze kwesties nog gaande is met de Stichting van de Arbeid. CONFERENTIE OVER VORMING DEELSTAAT OOST JAVA Uit geheel Dost Java zijn thans afge vaardigden bijeengekomen te Bondowoso, alwaar hedenochtend de conferentie is ge opend, waarop zal worden beraadslaagd over de resoluties van de regentschapsraden in Oost Java, die aandringen op de vorming van een deelstaat Oost Java. aldus seint een speciale correspondent van Aneta te Bondowoso. NA DE REIS VAN MIN. STIKKER Het woord is aan... Kabinet zal nadere instructies opstellen Naar van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, heeft het kabinet, dat Maandag middag en Maandagavond heeft vergaderd, de resultaten van de reis van minister Stik ker naar Indonesië aan een diepgaand on derzoek onderworpen. Als gevolg hiervan zullen nadere instructies worden opgesteld. Het standpunt met betrekking tot de na koming van het bestand, zoals onlangs aan de Tweede Kamer by de algemene beschou wingen over de rijksbegroting is .uiteen gezet, blijft ongewijzigd. Spoedige hervatting der besprekingen? Volgens Nederlandse bronnen te Batavia wordt verwacht, dat de rechtstreekse on derhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Nederlandse regering en dr. Mo hammed Hatta spoediig hervat zullen worden. Het Nederlandse kabinet zou naar men veronderstelt niet tevreden zijn over het voorstel van dr. Hatta om het republikeinse leger intact te houden ge durende de interimperiode. Bondowoso-affaire „Deuren dicht tot Soerabaja" was de opdracht Het hoog militair gerechtshof heeft Dins dagochtend de behandeling van de Bondo- woso-zaak voortgezet met het verhoor van de sergeant-majoor A. D. Jippes, die belast was met het transport der gevangenen, de sergeant-majoor B. J. van Lier, die trein- commandanl was en de bewakers op het eerste traject, de korporaal C. L. Leytens en de marinier Ch. Grimberg, allen van de mariniersbrigade. In afwijking van de door de luitenant Gits afgelegde verklaring, dat hij aan de sergeant-majoor Jippes de opdracht had gegeven er voor te zorgen, dat de gevan genen goed in Soerabaja zouden aankomen, verklaarde Jippes, dat hem het bevel is gegeven er voor te zorgen, dat niemand in of uit de wagons kwam, dat niemand in de nabijheid der wagons zou komen en dat de deuren gesloten moesten blijven tot Soerabaja, waar de gevangenen aan de mi litaire politie moesten worden overge dragen. De korporaal Leytens en de marinier Grimberg bevestigen de verklaring van Jippës. Zij hadden het bevel van de luite nant Gits aan de sergeant-majoor Jippes ook gehoord als „deuren dicht tot Soera baja", doch hebben hem niet horen zeggen dat Jippes er voor moest zorgen, dat de gevangenen goed zouden aankomen en ge controleerd moesten worden. Samen heb ben ze tot Dj ember, de wagons bewaakt en geen geroep of gebons van de gevangenen gehoord. De overige bewakers, de marinier Kas pers, de marinier Huizer en de korporaal Amelsvoort verklaren eveneens, "tijdens het transport geen geschreeuw en gebons te hebben gehoord. De meesten hunner ken den ook geen Maleis, waarop het lid van het Hof, de generaal-majoor N. E. A. van Goor opmerkt: „We hebben hier te doen met mensen, die heel weinig gevoel voor taal hebben". Hierna werd de zitting geschorst. Het requisitoir zal waarschijnlijk Woensdag ochtend worden gehouden. Situatie in de republiek De dienst Legercontacten meldt dat com munistische troepen, die in de afgelopen week ten Oosten van Madioen en 'Doeng- goes in Zuidelijke richting zijn getrokken, thans ten Noorden van Ponorogo naar het Westen en daarna naar 't Noorden omgebo gen zijn, achter de communistische hoofd macht aan. Een deel dezer troepen is met de republikeinen slaags geweest en in Zui delijke richting gevlucht. In het gebied van de Lawoe zijn de repu» blikeinse troepen teruggetrokken op Ta- wang Manggoe, in verband met de opstel ling der communistisch^ troepen in 't Noor delijke en het Zuidelijke berggebied. 5 km ten Noorden van Ngawi is een gevecht met automatische wapenen gaande, waardoor de verbinding van de weg van Madioen naar het Noorden is verbroken. Het blijkt, dat de opmars der communistische troepen naar het Noorden aan de republikeinse legerleiding aanleiding heeft gegeven tot het treffen van omvangrijke tegenmaat regelen. Een bericht uit Madioen meldt, dat de bevolking in het gewest Madioen ongerust wordt omdat, zij had vernomen, dat de troepen der Siliwangi-divisie uit dit gebied zouden worden teruggetrokken. Door het nogmaals uitbreken van de opstand iri Mli- lir, Wilangan, Doenggoes. Walikoekoen en Sarangan (plaatsen in de omgeving van Madioen), is de bevolking in een paniek stemming geraakt, aldus dit bericht van de dienst Legercontacten. Israël verwerpt het plan van de bemiddelaar In de Veiligheidsraad is gisteren het wapenstilstandsplan van dr. Ralph Bunche, waarnemend bemiddelaar der UNO in Palestina, besproken. Generaal McNaughton (Canada), ge steund door Frankrijk en België, diende een resolutie in, waarin aangedrongen wordt op een onmiddellijke wapenstilstand, gevolgd door onderhandelingen om tot overeenstemming te komen, en opnieuw verzekerd wordt, dat de waarnemend be middelaar het recht heeft, in het gebied van de Negev voorlopige bestandslinies vast te stellen. Parodi (Frankrijk) verklaarde, dat er gevaar bestaat, dat de UNO de situatie in Palestina niet meer de baas zou blijven en drong aan op spoedige actie. Voordat de zitting verdaagd werd, be sloot men te trachten heden (Dinsdag) tot stemming te komen. In de politieke commissie verwiep Mosjé Sjertok, minister van Buitenlandse Zaken van Israël, het herziene verdelingsplan van graaf Bernadotte met klem en herhaalde zijn aanbod tot vredesonderhandelingen met de Arabieren. Hij verklaarde, dat de Negev waarvan is voorgesteld het aan de Arabieren te geven „Israël's toe komst" is en dat „geen deel opgegeven of verkwanseld kan worden". Een Italiaans: Spreekwoord: De oorlog maakt de dieven en de vrede hangt ze op. Marine-voorlichtingsdienst geeft communiqué uit Merkwaardige methode De Marinevoorlichtingsdienst te Batavia heeft een communiqué uitgegeven waarin wordt gereageerd op een communiqué van het republikeinse ministerie van Defensie van 13 November, waarin de Nederlandse legerleiding wordt aangevallen, omdat zij met geen woord rept over de Nederlandse marine. Het communiqué van de Marvo noemt de republikeinse klachten weinig zakelijk en stelt, dat de Nederlandse vloot het vol ste recht heeft, toezicht in de territoriale wateren uit te oefenen. Het zegt, dat de Nederlandse vloot optreedt tegen alle po gingen-tot versterking van de republikeinse strijdkrachten en de pogingen om de zee vaart te gebruiken voor het stimuleren van subversieve acties, illegale propaganda en wat dies mee zü- Dit geschiedt door het uitoefenen van controle op het vervoer en op de in- en uitvoer, welke laatste groten deels in handen is van het republikeinse regeringsapparaat, waartoe het ministerie van Defensie behoort. Verder is bewezen, dat republikeinse vertegenwoordigers in het buitenland grote bestellingen geplaatst hebben ter voorziening en uitrusting van de republikeinse weermacht. Het communiqué van de Marvo zegt voorts, dat getracht wordt de bevolking zo min mogelijk ongerief te bezorgen, maar dat de pogingen om de bevolkingshandel meer vrijheid te geven gefaald hebben, omdat de republikeinse regering niet be reid is tot behoorlijke controle aan land en toelating van Nederlandse schepen in re publikeinse havens. De schepen van de Ne derlandse marine beschieten nooit de kust, tenzij zij op hen gericht vuren tot zwijgen brengen. Het communiqué besluit: De schepen van de Koninklijke Marine zullen zich blijven "verzetten tegen de pogingen van de republiek om hen uit de onder onze controle staande wateren te verdrijven of hen te beletten, toezicht uit te oefenen. (Het moet een merkwaardige methode van debatteren worden genoemd, wanneer de afzonderlijke wapens der Nederlandse strijdkrachten in Indië op eigen gezag gaan reageren op uitlatingen van de republi keinse regering. Red.) Engelse dagbladen worden dikker (Van onze correspondent te Londen) In Fleelstreet, de grootste krantenwijk ter wereldr heerst vreugde. Want van 3 Januari af zullen de Engelse bladen weer dezelfde omvang mogen hebben als in Juli 1947, toen ze een belangrijke veer moesten laten. Er ging toen namelijk weer af, wat er in September 1946 bij was gekomen. De dollarpositie,dwong daartoe. De vooroorlog se toestand is natuurlijk bij lange na nog niet bereikt. De „volksbladen", die een penny kosten, zullen thans driemaal per week met zes pagina's kunnen uitkomen. Een serieus blad als de „Daily Telegraph" zal voortaan da gelijks zes pagina's rijk zijn. De grote opinie bladen kregen namelijkvan de aanvang der distributie af meer papier dan het luchtiger genre. De „Times", nog steeds het omvang rijkste dagblad handhaafde zijn aantal pagina's, namelijk acht en tien om en om, door het mes te zetten in de toch reeds ingekrompen circulatie. Dit zal nu niet meer nodig zijn, want de verkoopbeperking behoort tot het verleden. Wilde men zich tot nu toe op een krant abonneren, dan moest men soms maanden lang wachten voor men aan de beurt was. De circulatie was namelijk bevroren volgens een schaal, die berustte op de vooroorlogse oplagen. Van Januari af zullen de bladen nu net zoveel exemplaren mogen drukken als ze kunnen verkopen. De avondbladen, die een kleiner formaat bezitten, zullen om de dag met acht en twaalf pagina's verschijnen. Voor de oorlog hadden zij afwisselend 28 en 32 pagina's. De jongste verbetering is mogelijk gewor den door de grotere papierproductie in Engeland zelf, welke thans 45 procent van de vooroorlogse cijfers bedraagt. Dit is een vooruitgang van niet minder dan 25 procent vergeleken bij de productie aan het begin van dit jaar. toen de Scandinavische pulp fabrieken door te weinig electrische stroom niet op volle toeren konden werken. Keuringsveearts aangehouden Op last van de officier van Justitie te Leeuwarden is aangehouden de keurings veearts J. K. P.. die er van verdacht wordt vlees van een clandestien geslachte koe van een keuringsstempel voorzien te hebben. GRENSCORRECTIE UIT BEZETTINGS TIJD BLIJFT GEHANDHAAFD Tijdens de bezetting werd in de grens tussen de gemeenten Ede en Barneveld een wijziging aangebracht, waardoor een ge deelte van Ede's grondgebied bij dat der gemeente Barneveld werd gevoegd. De gemeentelijke autoriteiten van Ede hebben na de bevrijding in Den Haag ver zocht de grenswijziging ongedaan te ma ken. Thans is bericht ontvangen dat de mi nister van Binnenlandse Zaken niet vol doende termen aanwezig acht om de voor oorlogse toestand te herstellen. OVERDAG TOENEMENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Aanvankelijk weinig wind met hier en daar vorming van nevel of mist. later wat toenemende en aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en Zuid- West. Meest zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 17 November: Zon op 8 03 uur. onder 16.47 uur Maan op 16-50 uur, onder 09.01 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1