Be„Ruhr"ing in het Westen Oosterkwartier won wederom thans van Swift Roozenburg won van Keiler „Ontvijanding" van hier te lande gevestigde Duitsers en Oostenrijkers SCHUDT UW LEVER WAKKER PANDA. EN DE GEDACHTENMACHINE DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Wie de moeite neemt om de geschiedenis, die zich achter en voor de schermen van het politieke toneel heeft afgespeeld tussen de twee wereldoorlogen, nog eens te bestu deren en daarbij vooral aandacht besteedt aan de Frans-Britse tegenstelling ten aan zien van het probleem: „Wat moet er met Duitsland gebeuren?" zal tot de conclu sie moeten komen dat de tweede wereld oorlog een nasleep lijkt te krijgen die in veel' opzichten conform is aan wat er na 1918 gebeurde. In veel opzichten gelukkig niet in alle. De internationale verhoudingen zijn na de tweede wereldoorlog veel drastischer en overzichtelijker geordend en gegroepeerd, zodat de Britse fout, om Duitsland de vrij heid tot wederopbouw van zijn militaire apparaat te geven uit vrees voor een te machtig Frankrijk, zeker niet voor herh; ling vatbaar is. De Engelsen en Amerikanen zijn er ditmaal van overtuigd, dat een zelf standig, souverein Duitsland een onbe trouwbaar en gevaarlijk element in Europa zou blijven en hebben zich daarom voorge steld, dat het zou worden opgenomen in een federatief Europees bestel, terwijl het zelf eveneens als een federatie zou worden be stuurd. De splitsing tussen Oost en West heeft deze plannen in zoverre gedwars boomd, dat die Duitse federatie voorshands alleen West-Duitsland zal kunnen omvat ten, doch in feite is daardoor niet de basis veranderd, waarop Engeland en Amerika met instemming van Frankrijk een nieuw Duitsland willen zien verrijzen. Nu de onrustbarende pogingen der Sovjets om Oost-Duitsland tot een commu nistische springplank te maken het Westen genoopt hebben om hals over kop een soort West-Duits bastion te bouwen tegen deze bedreiging en tegelijkertijd de eis tot eco nomische consolidatie van dit bastion ur gent hebben gemaakt, zijn de Fransen ech- - ter plotseling zeer voorzichtig met hun in stemming geworden. Zij menen namelijk dat de Engelsen en Amerikanen te hard van stapel zijn gelopen en bij hun inspanningen om West-Duitsland een solide economie terug te geven de belangen van Frankrijk en de andere geallieerden in het Westen over het hoofd zien belangen die zowel politiek als economisch gegrond zijn op de hoop dat de vroegere slachtoffers van Duitsland zouden worden bevoorrecht bij hun herrijzenis boven de vroegere vijand. Die Franse vrees voor een herhaling van de geschiedenis van na de eerste wereld oorlog is thans met een grote sprong ge stegen tot regelrechte verontwaardiging tegen de politiek der grote Westelijke be zetters, nu deze ondanks de herhaaldelijk geuite Franse bezwaren het beheer over de zware industrie in het Ruhrgebied eertilds Hitiers smederij van oorlogstuig hebben overgedragen aan Duitse eigenaren. De Engelsen en Amerikanen hebben daar bij als eerste overweging laten gelden, dat Duits beheer de productie van het Ruhr gebied belangrijk zou stimuleren en aldus de druk zou verminderen, die nog steeds op de Engelse en Amerikaanse belasting betaler ligt nu er in Duitsland nog steeds „geld bij moet". De Franse vrees voor een wederinschalceling van de Ruhrbedrijven in een nieuw Duits militair potentieel hebben zij ongemotiveerd menen te maken door de instelling van e^n internationaal contröle- orgaan, dat zowel de productie als de ver deling der producten moet regelen en ver der een. strenge controle moet uitoefenen op de manier waarop de Duitse beheerders met hun bedrijven tewerk gaan. Over de bevoegdheden en taken van dit contróle- apparaat wordt thans te Londen door afge vaardigden van de Westelijke landen ge confereerd, doch tevoren heeft Frankrijk reeds op de meest welsprekende manier ge protesteerd tegen de „eenzijdige beslissing van Amerika en Engeland" om de Ruhr bedrijven in Duitse handen te geven. Het Engels-Amerikaans verlangen om West-Duitsland zo spoedig mogelijk op de been te helpen en het economisch te sane ren. opdat he* geen voedingsbodem voor het communisme wordt, is begrijpelijk, evenals het motief dat geheel Europa gebaat is bij een zo snel mogelijk weer oplevende Duitse bedrijvigheid. Doch de Franse vrees, voort- komend uit een fatale Engels-Amerikaanse vergissing na de eerste oorlog, is evenzeer te respecteren. Bovendien en dat is eigenlijk op dit ogenblik het voornaamste element in de Franse vrees ziet Frank rijk de aanvankelijke verzekering dat Duitsland een bestanddeel zou worden van ren federatief georganiseerd Europa en als zodanig gevaarloos zou zijn, op een merk- waardig-geruisloze manier verdwijnen uit de Engels-Amerikaanse redeneringen. En geland vooral heeft de gedachte aan een federaal Europa de laatste tijd klaarblijke lijk uit het hoofd gezet. Het zint en daar bij heeft het de stevige steun van Washing ton alleen nog maar op een Atlantisch pact en dus op een militair verbond, dat in geen enkel opzicht bevorderlijk is voor Europa's werkelijke eenheid. Een Frans voorstel, dat beoogde die werkelijke een heid dichterbij te brengen (de voorberei ding van een Europese Assemblée) werd door de Engelse regering meer dan koel ontvangen en Bevin sprak daarbij de merk waardige profetie uit, dat „langzaam-aan de beste politiek zou blijken te zijn ten aanzien van dit probleem." Langzaam-aan met een federatief Europa doch hals-over-kop met een groot mili tair verbond waarin Duitsland op eigen houtje de rol van groot-industrieel zou moeten spelen. Dat is een vooruitzicht dat Frankrijk weinig aanlokkelijk vindt en Bel gië blijkt daarbij eenzelfde mening toege daan. De Nederlandse regering staat op het standpunt dat zij haar zienswijze ten aan zien van de behandeling van Duitsland reeds duidelijk genoeg heeft kenbaar ge maakt aan de bezetters, doch is wel van mening dat met deze zienswijze niet ten volle rekening is gehouden. Zo heeft deze Ruhrige historie voor het eerst na de wapenstilstand een kink in de zo sterk lijkende kabel der Westelijke eens-' gezindheid gebracht en het begint langza merhand duidelijk te worden dat die eens gezindheid nog altijd niet gebaseerd is op een volkomen zuiver begrip voor elkanders standpunt en het gezamenlijke belang, doch voor e^i deel opmet aloude beginsel van leiderschap der groten, een beginsel dat in de wereldgeschiedenis al meermalen zo on gezond is gebleken. Engeland en Amerika hebben hun Ruhr-besluit genomen zonder acht te slaan op wensen, eisen en meningen van de andere geallieerden en dat is een kwaad ding, ook al hebben zij gelijk. Het versterkt de reactie die beweert dat er ge sold wordt met de kleine landen „die aan de leiband lopen." Het is bovenal nadelig voor de verwerkelijking van de verhouding in Europa, welke tenslotte de enige kan zijn waarop de eenheid van dit werelddeel kan worden gebouwd: De verhouding van gelijkberechtigde, elkander steunende en elkander respecterende delen van één ge heel. L. Een geschenk voor elke vrouwen- en meisjeshand, vooral in herfsr en winter, is een tube Hamea Gelei (Mijnhardt) pr. 7$ et. Leden van „Comité Weiter" worden geroyeerd door K.V.P. De Partijraad van de K.V.P. heeft in Utrecht vergaderd onder leiding van de heer W. J. Andriessen, die onder andere de actie van het Comité Weiter besprak en mededeelde, dat de aandacht der af deling gevestigd zal worden op het partij Korfbal Oosterkwartier had één invaller voor D. KCN geleden nederlaag. Na tien minuten Starink, wiens plaats door Kuvener werd schoot. J. Landsman van verre in (10). ingenomen. Na tien minuten gaf Molen- Betrekkelijk kort hierna maakte W. Vink - - - kamp met een prachtige doorloopbal aan I er op prachtige wijze 2—0 van. De tweede reglement, waarin bepaald is, dat leden van I de Haarlemmers de leiding, waarna mej. opstelling kreeg wel kansen, doch profi- de K.V.P. die lid zijn van een èndere i Luikel van een verdedigingsfout van een teerde er niet Van. Eindelijk doelpuntte politieke organisatie, geroyeerd moeten 1 der Swift-speelsters gebruikt maakte (2-0). Ritsburg. Nog vóór rust verkleinde KCN worden. I De tweede opstelling leverde Swift enigs- I de achterstand tot 3—1. In de tweede helft De voorzitter van de Tweede Kamer- z'ns voordeel op en na tien minuten had^A. j daalde het peil aanzienlyk; er werden van fractie der K.V.P., prof mr. C. P. M. Buiterman met twee verre afstandschoten beide zijden teveel fouten gemaakt. SV —2 gebracht. Even vóór rust Romme, betreurde 'eveneens het optreden °Bakker vanadVter de paal in de van de heer Weiter en besprak voorts de kor£> zodat de rust met 3_2 voor Ooster- staatkundige toestand en het parlemen- i kwartier inging. taire werk. Dat geen vier-partijen-kabinet gevormd kon worden weet hij aan de hou ding van de Partij van de Arbeid. De vergadering nam een motie aan, waarin er bij de regering op aangedron gen wordt te bevorderen, dat het werk der Schade.-enquètecommissies zo spoedig mogelijk wordt voltooid. Na de hervatting maakte mej. Veenhoven voor Swift gelijk en keerde de eerste gun stige opstelling voor Swift terug. Ooster kwartier bleef sterker en J. Starink Jr. en mevr. BakkerStanink zorgden er voor, dat het einde met een verdiende overwin ning van 53 voor Oosterkwartier kwam. uit, alvorens G. Deen uit een strafworp er Sport Vereent nam, zoals te verwachten J r>0 „.„-a v.ior_ was, rev.anche voor de in Amsterdam tegen Om de wereldtitel Dammen Maandag werd in Artis te Amsterdam de derde ronde van het wereldtournooi dammen gespeld. De uitslagen waren: P. Perot—H. Chiland 2—0; D. v. d. Staay— H. Laros 11; R. C. KellerP. Roozenburg 02; G. RostanJ. Demesmaecker 02; VerpoestG. Post 02, De wereldkampioen Ghestem had dus een vrije dag. De party tussen de twee Fransen Perot en Chiland werd met 3228 geopend, waarop zwart door met 1923 te antwoorden, direct een uitruil naar het centrum nam. Spoedig na de opening, die goed werd behandeld, kwa men de vreemde zetten. In een zeer moeilijke stand nam Chiland een foutieve combinatie en verloor daarmede ineens een veelbeloven de partij. Ook de partij Van der Staay—Laros werd met 3228 geopend en Laros antwoordde hierop met de Raichenbach-variant 2024. Na een zevental zetten besloot Van der Staay tot 4034, waarop Laros zijn linkervleugel gunstig kon oplossen. De partij kreeg hierna Maandagochtend is in JJmuiden de nieuwe hal B van de Rijksvisafslag heropend. De oudei' hal was door de Duitsers grotendeels vernield. Als eerste vis werd in de nieuwe hal een tarbot geveild. Het visjedat gekocht werd door de Vakgroep Visserij, bracht f 274,— op, welk bedrag ten goede komt aan de Niwin. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7 00, 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Smetana en Sibelius 10 00 Morgenwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12.00 Dansorkost. 12.30 Weerpraatie. 12 33 Voor 't platteland. 12.38 Kilima Hawaiïans. 13.15 Kalender. 13 20 Marinierskapel. 13.50 Mau rice Chevalier. 14.00 Gesproken portretten 14 15 Jeugdconcert. 15.00 „De vrouw in de mist". 15.25 Platen, 15.30 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 15.45 Vragen staat vrij. 17.15 Grace Moore zingt. 17.40 Lichte muziek. 18.20 Polka's. 18.25 Toe spraak 18.30 Strijdkrachten.. 19.00 Lezing. 19.15 ZRng en Piano. 19 30 Voor de jeugd 19 45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20 20 OjSerette „Het rozeneiland". 20.55 Eugene O'Neill 60 jaar. 21.55 Liederen van Brahms. 22.15 Metropole-orkest. 22,45 Gedich ten. 23.15 Zang en orgel. 23.35 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8 00. 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9.00 Ziekenbezoek. 9.35 Svmphonische muziek. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Viool. 11.15 Luisterspel. 12 05 Platen 12.30 Weerpraatje. 12.33 Blaaskwintet 1315 Vrij en blij. 13.45 Lichte muziek. 14.15 Piano. 14.30 Palmen in de huiskamer. 1500 Orkest. 16 00 Platen. 16 15 Voor de jeugd. 17.30 Hawaiïanmuziek. 17"45 Geneeskunde in do dessa. 18.00 Koor 1830 Piano en orgel. 19.15 Nieuws uit Indonesië 19.30 Actualitei ten 19.45 Engelse les. 20.15 Residentie-orkest. 21.00 Lezing. 21.25 Kwartet 22.00 Orgel. 22.30 Liederen. 22.45 Overdenking. 23.15 Platen en koor. In de Staatscourant is opgenomen een besluit van de vijf betrokken ministers, betreffende de „ontvijanding" van hier te lande met verblijfsvergunning gevestigde Duitsers en Oostenrijkers. Door dit besluit zullen zij hun handelingsbevoegdheid te rugkrijgen. Dit betreft ruim 3000 Duitsers en Oostenrijkers, van wie op het Neder lands Beheersinstituut dossiers aanwezig zijn. Een verklaring van het Beheerinstituut dat de betrokkene niet of niet langer een vijandelijk-onderdaan is in de zin van het Besluit Vijandelijk Vermogen, zal bo vendien worden afgegeven aan hier te lande met vergunning tot voortgezet ver blijf gevestigde Duitsers indien het af geven van zodanige verklaring noodzake lijk wordt geacht in het algemeen Neder lands belang of inelien blijkt dat zij reeds vóór de oorlog in ons land gevestigd waren en feitelijk vergroeid waren met de Neder landse samenleving, en dat zij zich gedu rende de bezetting hebben gedragen op de wijze, waarop de grote meerderheid van het Nederlandse volk dit heeft gedaan en dus zich niet aan de zijde van de vijand hebben geschaard. Een dergelijke verklaring wordt ook afgegeven aan Oostenrijkers met verblijfs vergunning, die reeds voor de oorlog hier te lande gevestigd waren en zich gedurende de bezatting politiek niet hebben mis dragen. Bij het vrijgeven van vijandelijk ver mogen zijn grote financiële belangen van de staat betrokken, daar volgens de laatste gegevens 434 millioen aan vijandelijk vermogen onder beheer van het Beheers instituut is gesteld geweest. Hiervan is van Mei 1945 tot 1 September 1948 67 millioen vrijgegeven. Op laatstgenoemde datum stond nog 367 millioen onder beheer. Het bedrag van 67 millioen, dat is vrij gegeven, had betrekking op 3731 gevallen. De daarbij betrokken vermogens varieer den tussen een vermogen, uitsluitend be staande uit inboedel en kleding en vermogen van lVi millioen. Thans is in de Staatscourant van 11 Rijkspersoneel zal worden doorgelicht Aan het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt een Koninklijk Besluit voor bereid, waarin de doorbetaling van bezol diging of loon en de tegemoetkomingen in de kosten van geneeskundige behandeling en verpleging worden geregeld, voor het geval een lid van het rijkspersoneel het zij ambtenaar dan wel arbeidscontractant lijdende is aan tuberculose. Voorts wordt daarbij de mogelijkheid geopend ook an dere ziektegevallen hieronder te brengen. Deze regeling wordt noodzakelijk geacht, November verschenen een uitvoeringsbe schikking, volgens welke het mogelijk wordt, dat de in het besluit van 21 October bedoelde Duitsers en Oostenrijkers, zomede betrokkenen, die de Nederlandse nationa liteit steeds hebben gehad, deze hebben teruggekregen of hebben verworven, weer gebruik maken van hun handelingsbe voegdheid en waardoor zij de mogelijkheid krijgen uit eigen werkzaamheid vermogen te verwerven. Het Beheersinstituut zal een groot aan tal gevallen, dat nog hangende was in afwachting van een beslissing der regering, binnen de kortst mogelijke termijn volgens een reeds vastgestelde rangorde van ur gentie en billijkheid behandelen. en u zult 's morgen» weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw in gewanden doen stromen, anders verteert uw» voedsel niet, hel bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTERS LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. weer een klassiek karakter, waarin Van der Staay een enigszins betere positie wist te bereiken. Door handig manoeuvreren kon Laros echter de moeilijkheden oplossen, waarna de partij in remise eindigde. De Zwitserse kampioen Rostan koos even eens een 32—28 opening waarop Demes maecker het antwoord van 1823 gaf. De opening werd door de spelers zonder enige verwikkelingen volbracht en beiden hielden daarbij een gelijkwaardige stand. De Zwit serse kampioen koos daarna in het midden spel enige foutieve voortzettingen, waarvan Demesmaecker een dankbaar gebruik maak te. Ook de tijdnood verhoogde voor Rostan de moeilijkheden en hij moest tenslotte het eindspel vooV Demesmaecker, die spelgedeelte beter behandelde, de vlag strijken. Hoezeer deze speeldag de 3228 opening in trek was, blijkt wel uit het feit dat ook de vierde partij die tussen de Antwerpenaar Verpoest en Post, met deze partij werd aan gevangen. Zwart koos 1823 als antwoord, waarna door«wit's antwoord 33—29 de uit ruil komt en wit weer een stuk op 28 krijgt. De Antwerpenaar had in de twee voorgaande partijeri vier punten behaald zonder daarbij met een speler uit de kop- of middengroep kennis te maken. Hij ontmoette in Post ech ter een hardnekkige tegenstander. Na enige schermutselingen plaatste Verpoest een stuk op veld 24, waardoor zeer ingewikkeld spel ontstond, waarbij Verpoest enig voordeel be haalde. Door zeer keurig spel leidde Post de partij echter weer in gelijke banen en bij het overgaan tot het eindspel verkreeg Post zelfs de leiding. In dit eindspel kwam de grotere kracht van Post tot uiting, en de partij ging voor de Belg verloren. De belangrijkste partij was die tussen Roo zenburg en Keiler. Na 58 zetten gaf Keiler (wit) op. De Nederlandse kampioen had zeer fraai gespeeld, ondanks het feit, dat Keiler op de 43e zet kans had remise te verkrijgen. De winnaar verdiende de zege volkomen. Na de 25e zet zag het er naar uit, dat Roozen burg de partij in een beslissend stadium bracht en hij trachtte door omsingeling zijn voordeel in tempo uit te buiten. Later deed Keiler dergelijke zetten, dat zijn tegenstan der verplicht was zijn plan te laten varen. Het zag er nog even naar uit, dat de stelling van wit onaantastbaar was, doch tempo gebrek noopte hem zijn stelling te verzwak ken. Daarna had zwart de partij in handen en won. De stand luidt na de derde ronde: 1. Roo zenburg 6 pnt.; 2. en 3. Keiler en Verpoest 4 pnt.: 4. 5. en 6. Ghestem. Perot en Post 3 pnt.: 7. en 8. Chiland en Demesmaecker 2 pnt.; 9. 10. en 11. Laros, Rostan en Van der Staay 1 pnt. (Ghestem, Laros en Perot hebben twee partijen gespeeld). Handbal Overwinningen voor de dames en heren van Concordia De Zondag gespeelde wedstrijden brachten grote verrassingen. Zo moest Gita de tweede plaats afstaan aan HAV en komt nu op de vierde. De Haar lemse dames verloren met 0—2. De dames van HOC handhaafden zich tegen Rood Zwart, zij het dan ook niet zonder moeite. Zij won nen met 1—0. Rapiditas had het egen OSS niet zo zwaar en slaagde er dan ook in met een 1—3 overwinning uit Zandvoort terug te keren. Vrijwel niemand zal het gelijk spel 11 van de wedstryd Concordia IITone- gido verwacht hebben, daar deze ploeg uit Wieringen toch vrij sterk geacht wordt. In de hoofdklasse zijn de dames van Con cordia wederom een tree hoger geklommen door van Turnlust te winnen met 3—0. Zij staan nu met 8 punten uit 8 wedstrijden op de vierde plaats. De heren hebben zorder ook maar een ogenblik het onmiddellijk in handen genomen initiatief te laten verslap pen, met 72 van Sport Vereent gewonnen, waardoor zij, mede door het gelijke spel 2—2 van Attila (Amersfoort) de derde plaats in nemen. Aalsmeer won met 102 van Zee burg, en AHCAchilles eindigde in een over winning van 82 voor de Amsterdammers. Brusselse zesdaagse geëindigd Het Belgische koppel Kintvan Steen bergen heeft de Brusselse zesdaagse gewon nen met 312 punten. Op 1 ronde: 2. Bruneel—De Kuysscher 390 pnt.; 3. Acou—Fruythof 291 pnt. Op 2 ronden: 4. Naye—Ochers 318 pnt.; 5. Masson—A. Hen- drikcx 146 pnt. Op 4 ronden: 6. Thijssen— De Pauw 335 pnt.; 7. LavauxVan Simaeys 330 pnt. Twee uren voor het einde waren Middel kamp en Buyl. die een zeer grote achterstand hadden, uit de koers genomen. Boeijen viel om halfacht, dus kort voor het einde voor de tweede maal. waarbij hij het bewustzijn verloor. Hij kon de strijd niet hervatten, hoewel zijn toestand later bevre digend werd genoemd. vergrootte door toedoen van B. Vink en H. van Asselt de voorsprong tot 51. Het einde kwam met 52. Aurora heeft tgeen Allen Weerbaar prachtig partij gegeven. Met de grootste moeite konden de Amsterdammers een overwinning van 65 behalen. Vóór de rust namen de Haarlemmers dank zij Jekel en Koper tweemaal de leiding, doch AW maakte gelijk. Na de rust liep AW tot 42 uit, alvorens G. Deen uit een strafworp er 34 van maakte. De wedstrijd werd hier na zeer spannend: Mevr, Hooydonk doel puntte (44), doch wederom nam AW de leiding (45). Dan scoorde K. van Dijk voor Aurora de gelijkmaker. Iedereen dacht dat het einde met gelijke stand zou aan breken; doch AW scoorde in de laatste mi nuut van verre af, (65). Aurora 2 stelde wel wat teleur door met 31 van Amsterdam Zuid 2 te verliezen. Nieuw Flora I kon het niet tegen Oos terpark bolwerken; het werd een 102 nederlaag. Oosterkwartier 2 verloor met 52 van Westerkwartier 2. Watervliet be haalde een benauwde 43 zege op OKV. De overige uitslagen luiden: Eerste klasse: WesterkwartierRohda 43. Blauw WitKoog Zaandijk 62. Tweede klasse A: AmumZwaluwen 1- 3. DTV—Excelsior 9—1. Derde klasse A: Roda—KVH 6—4. Reserve le klasse: Archipel 2Blauw Wit 2 uitgesteld. SVK 2—KZ 2 uitgesteld. Reserve 2e klasse: Amum 2ZKV 2 42. Reserve 3e klasse: KZ 3Groen Geel 2 4—0. In de Haarlemse Korfbalbond zijn ge speeld: Eerste klasse: THB IOosthoek I 30. Aurora 3Watervliet 2 uitgesteld. Tweede klasse: Watervliet 3Onder Ons 31. Nieuw Flora 2Oosterkwartier 5 uitgesteld. Derde klasse: Animo Ready 3Sport Vereent 4 60. DVS 1Aurora 5 05 (regl.). Oosthoek 3Haarlem 2 02. Wa tervliet 4—THB 3 8—2. Uw tanden en mond stralend- wit en gezond! FaMa tandpasta bevat vitamine C fluorsilicaat sulfonamide tegen tandbederf Ruitersport Samengestelde wedstrijd in Croenendaal Op de samengestelde wedstrijd die Za terdagmiddag door de vereniging „De Haar lemse Manége" in het wandelpark Groe- nendaal werd gehouden, hebben de Am sterdamse en Haarlemse ruiters de punten zo ongeveer gedeeld. Dat de op papier zeker schijnende Haarlemse overwinning niet kon worden gerealiseerd vindt zijn oorzaak in de voortreffelijke prestatie van het paard Freedom onder de SP A-ruiter J. C. Span genberg Jr., dat letterlijk en figuurlijk met hoofd en schouders boven de anderen uit stak. Nadat het in de viressuur als eerste en in de cross als tweede uit de bus was gekomen, was een foutloos parcours in het springconcours niet eens meer nodig om de wedstrijd te winnen (380 pnt.). Tweede werd Tentor le Grand onder H. Paanen van de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging, die in alle drie onderdelen van de wedstrijd een zeer gelijkmatige vertoning gaf (326 p.) De derde prijs ging naar Amsterdam en wel naar J. C. Melchers die een zeer on voldoende dressuurproef gedeeltelijk goed maakte door een fenomenaal snelle cross (311 p.). Vier en vijf werden respectieve lijk dr. Eysvogel (.Ver. de Haarlemse Ma nege) op Lucky Strike en H. Lageman (Haarlemse Rij- en Jachtvereniging) ,op Ranger. Twee all-round verrichtingen, die met 309 en 301 punten beloond werden. Van de vier door ons „getipte" Haarlemse kans paarden zaten er dus drie in de prijzen. Aan deze wedstrijd was tevens een dres suurproef voor dames verbonden, waarin de jongste twee deelneemsters met de prij- gen gingen strijken. Eén werd mej. T. Eys vogel (Vereniging De Haarlemse Manége) met Crimée, die, afgezien van enkele kleine slordigheidjes met de precisie van een uur werk ging (145 p.). Twee werd mej. K. Schleicher (Haarl. Rij- en Jachtvereniging) eveneens een zeer begaafde jonge amazone, die de grasgroene Quite Well met verbluf fend gemak, maar niettemin uiterst ener giek reed. Een slechte galop-reprise kostte haar alleen vele punten (109 p.). De altijd ingewikkelde organisatie van een samengestelde wedstrijd verliep dit maal vlot: zowel cross als springconcours waren met vakmanschap uitgezet en het welslagen van deze wedstrijd werd gecom pleteerd in het slotwoord van de voorzit ter dr. Eysvogel, die gewaagde van de komende sanienwërking tussen de twee Haarlemse ruitersportverenigingen. KRINGWEDSTRIJDEN ZWEMMEN. Woensdag zet de zwemclub ..Haarlem" de zwemcompetitie van de Kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond voort in Stoop's Bad. 268 deelnemers (sters) verschijnen aan de start. 18. Panda hoorde opgewonden.stemmen in de gang en direct daarop kwam de professor naar binnen, op de voet gevolgd door de mars kramer, die verschrikkelijk aan het schelden was. ,Jif lelijke oude gek, jij dacht zeker, dat omdat het voornemen bestaat, het gehele je er zo maar afkwam, watEen arme man rijkspersoneel tc onderwerpen aan een brodeloos maken, watMaar ik zal je leren, dat verplichte doorlichting op tuberculose derer met mij niet valt te spotten. Ik zal je leren ademhalingsorganen. misselijke grapjes uil ie halen met een eerlijk koopman, wat!„Ach kereltje," schreeuwde de professor er tussen door. „Maak toch niet zoveel praatjes. Voor die paar armzalige bosjes veters zal ik je heus wel betalen, dat was ik trouwens allang van plan, nietwaar Fanda?"*Maar Panda verstond nauwelijks, wat de professor zei. Met grote verbaasde ogen stond hij naar de mars- Kramer te kijken. Diens lioea met de grote rand, die tevoren bijna zijn hele gezicht had bedekt, was nu wat naar achteren gezakt en Panda herkende zijn oude vijand Billu Bulk. Die Iwd zeker niet veel goeds in de zin! Panda besloot tenminste hem zo gauw mogelijk de deur uit tc uerken, en riep tegen professor Dommel: Geef hem uat geld en stuur hem teeg!" i icuwe Uitgavei vo Drie toneelstukjes voor kinderei uitgegeven door Van Gorcum Comp. N.V., te Assen. In Van Gorcum's Toneelfonds voor jeugd, dat onder redactie staat van Davi Tomkins en waarin ook aardige spelen vooln de poppenkast en een serie kleuteroperetti zijn opgenomen, verschenen onlangs dr; H< nieuwe deeltjes, bestemd voor kinderen va „e ongeveer twaaif tot zestien jaar. se] „Toe Maar" door dr. M. H. van der Zeyd en drs. J. H. Hoornweg is een vrije bewr-1 king van de populaire Middel-NederlanrL „ghenoechelieke elute van nu noch" uit c ïe. vijftiende eeuw, zeer geschikt voor opvot ring in verenigingen van jonge mensen, di bezwaren hebben tegen of moeilijkhedi m; met de oorspronkelijke tekst. In geval v; „0 herdruk zou het aanbeveling verdienen o:,3. enkele onfraaie regels te verbeteren (zo« bij voorbeeld: ze zit me helemaal op m'n ko; en het aantal apostrophés wat te vermtndi*11 renx Overigens: een publicaties die hai te waarde stellig zal bewijzen. Jaap van de Merwe bedoelde het toned kl. stukje „De pantóffiïls van Aboe Kasim" i v( een baldadige grap. Aan het succes behoe niet veel twyfel te bestaan, want d' straffing van een oude vrek in Bagdad vermakelijk in scène gezet. Alleen is hi jammer dat de schrijver soms wat al te vrr ak postig met de taal heeft gesold terwille v* si het komische effect der dubbelrijmen. Hila: is te hopen, dat niemand zijn raad zal opTf volgen om op de achtergrond een bord; „naar de doesbaden" te hangen! H „Firn en Pam" door T. Westra gaat ove1". twee vrolijke jongens die maar één gebre50 hebben, aldus lezen wij in het voorwoorq „hen" vechten te veel. Vertoond wordt de ouders bij wijze van angstaanjagend strafmaatregel een list bedenken, doch h« zij zelf in de val trappen. Leuke stof voor jongste garde. Het is verheugend dat de uitgevers, na ee langdurige onderbreking als gevolg van d "u tijdsomstandigheden, deze reeks weer heb ben voortgezet- Zij voorzien op pfijzenswaai dige manier in een dringende behoefte. DAVID KONINl Dr. W. E. Noordman: „Turkije' uitg. A. Boom en Zoon, Meppd De Terra-bibliotheek onder redactie vi dr. N. H. Ter Veen. hoogleraar te Amsterdan heeft bij deze uitgever een boek het lie! doen zien dat het eerste is van een serie ovï landen en volken. „Turjrije" is een prett! leesbaar en toch wetenschappelijk volkome rijp werk over het Turkse volk in zijn oa standigheden van vroeger en nu, omstandie heden die voor velen volledig onbekend zu! len zijn omdat zij zonder de diepgaand bemiddeling van £en kenner als dr. Noord man verborgen blijven. De Terra-bibliothee! levert hiermede een belangrijk aandeel in d verruiming van tamelijk beperkte gezichti kring, waarmede wij van scholen en universi teiten plegen te komen, ten aanzien v« andere landen en volken. In het na-oorlog? Nederland vervult de Terra-bibliothcVue trouwens een grote behoefte, temeer daar d H' medewerkers aan deze populair-weten schap pelijke publicatiereeks met grote zorg ga kozen zijn. „Japan" en „Zwitserland" sta» als volgende onderwerpen op stapel. Men zt er met verlangen naar uitzien, wanneer ma „Turkije" heeft doorgewerkt en er een sla vige dorst naar verdere kennismakingen va heeft overgehouden. ie Uitg. Mij. A. Manteau N.V., Brussel: Wolt ijzers en Schietgeweren, een nieuwe verza- meling verzen van Richard Minne; numine! één van de serie Documenten; 2de druk. Uitg. De Tijdstroom, Lochem: Wereldkani' pioenschap Schaken 1948, 's Gravenhage- Moskou, Analyses van dr. Max Euwe. Uitg. H. Veenman Zonen, Wageningett Vijvers in Tuinen en Plantsoenen, uitgegeven r, vanwege de Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem. Uitg. J. B. Wolters N.V., GroningenE tavia: Naar Gymnasium. Lyceum en H.B. Verzameling van opgaven bij toelatings examens in 1948. bijeengebracht door A. M Polderman, voorheen verzameld door J. C Holtzappel en J. Nauta. be Geen sergeant. Fritz Wiedemann, de offi cier die in de eerste wereldoorlog bo ven Hitier stond, verklaarde Zaterdaj in Miinchen, dat Hitier wel een goed soldaat was, die het tot korporaal kon brengen, maar zeker nooit sergeant zou geworden zijn. Wiedemann, die late Duits consul-generaal in San Francisco werd, zei dat Hitier totaal verkeerd in gelicht was over wat het Amerikaanss volk van hem dacht. Hitier zei eens tol hem, dat hij gehoord had, dat de taxi chauffeurs in New York de Duitsers me! „Heil Hitier" zouden begroeten, wan neer zij daar aan land zouden stappen. (U.P.) Snuif. De 23-jarige Duitse typiste Ursula Bauer, die erfgename werd van een Amerikaans vermogen van ruim acht tien millioen dollar, is Zaterdag in Ber lijn in het huwelijk getreden met de 22-jarige Amerikaanse luchtmacht sergeant Axel Paul Ongstad uit Oregon. Het paar is van plan na Kerstmis naar de Verenigde Staten te gaan om de er fenis, die door Henrietta Garrett, de weduwe van een snuiffabrikant te Phi ladelphia, een oudtante van de bruid, werd nagelaten, te gaan aanvaarden Hoeden. Met het oog op het komende ko ninklijk bezoek aan Australië is de vraag naar hoge hoeden plotseling ge stegen. Hoedenfabrikanten in Engeland hebben grote orders ontvangen. Kwaad. Toen de auto van Joan Zerone, een boekhoudster uit Los Angeles, een duw kreeg van die van een andere dame, zette zij onmiddellijk een achtervolging in. Drie keer gaf zij de duw met interest terug en toen de andere wagen toe vlucht zocht in een benzine-station, joeg juffrouw Zerone hem drie maal het station rond, als maar nieuwe opdoffen uitdelend, totdat zij tenslotte de macht over het stuur kwijtraakte en zelf tegen een benzine-pomp botste. „Ik was kwaad", zei ze tegen de politie, die haar arresteerde wegens het plegen van een aanslag met een dodelijk wapen. (Newsweek) Apen voor departement. George StrausJ, de Britse minister van bevoorrading, heeft in het Lagerhuis geweigerd mede te delen waarom ten behoeve van zijn departement 250 apen uit Calcutta zijn aangevoerd, Het zou niet van algemeen belang zijn de reden te onthullen, zei hij, men had de apen slechts nodig voor onderzoekingen. Hertogin. De hertogin van Valencia is in Madrid gearresteerd, omdat zij een voorname rol zou hebbben gespeeld in een demonstratie bij de begrafenis van Carlos Mendez, een jonge monarchist, die 8 November in de gevangenis stierf- De hertogin is meermalen in conflict geweest met de Spaanse autoriteiten wegens haar monarchistische sympa thieën. Zij werd op 17 Juni uit de ge vangenis ontslagen om gezondheidsrede nen, slechts twee maanden nadat zij was veroordeeld tot internering voor de tijd van een jaar in een concentratie* kamp.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2