fa. H. Ineke België-Holland Grote Veiling 25 25 JUBILEUM-AANBIEDING ED. FIBBE Maison Trkssy Hl 20020 Rozenstraat 13 C Kort en Bondig j 10.000 Geroutineerde Thuiswerksters nette meisjes „Jaar. Haarlems Matrassenhuis Krachtvoer Smit&Scherpenhuisen Verwarmingskussens en -dekens Van den Berg DINSDAG 16 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Humanistische schrijvers en dichters van deze tijd ,De humanistische gedachtenwereld voert de boventoon in onze moderne litte- jjratuur", poneerde dr. J. C. Brandt Corstius zijn lezing „Onze humanistische schrij- ttëjvers en dichters" voor de gemeenschap dri Haarlem van het Humanistisch Verbond, va „een voor ons land merkwaardig verschijn sel, dat pas tegen het einde van de vorige eeuw, toen de litteratuur niet langer be- heerst werd door de predikanten of af- 1 ,j getreden predikanten opkwam." De aanvankelijke reactie van de Tach tigers op het Christendom was negatief: mannen als Kloos en Gorter hebben daar va pooit veel van begrepen. De moderne litte ratuur echter logenstraft de stelling, dat °q een oplossing van de levensproblemen uit- 'J, sluitend binnen het Christendom gevonden Jkan worden, meende dr. Brandt Corstius. De leegte van het leven, vooral van "het kleinburgerlijk milieu, zo navrant vaak al weergegeven door schrijvers als Van Hul- oe! sen, Coenen en Van het Reve, wordt ruim- 1 schoots gecompenseerd door de dichters van de levensvolheid en levensaanvaarding als Henriëtte Roland Holst en H. Marsman, al zullen vele Christenen de door de H( laatste verwoorde doodsangst als een be vestiging van hun eigen geloofswaarheid opvatten. Ondergangsstemmingen vindt lV. men bij A. Roland Holst en Slauerhoff en !r, ook bij Marsman, al overheerst bij hem het pessimisme zeker niet. Een ander veel voorkomend facet in de nd humanistisch-getinte litteratuur vormt het toekomstverlangen, waarvan spreker voor beelden gaf in strofen van Gorter, H.'Ro- p land Holst en Aafjes. Als specimen van een j humanistisch Godsbeeld citeerde dr. Brandt lebCortsius versen uit Van Collems bundel „God". De humanistische worsteling met en visie op hét Godsbegrip vond een lit- N'teraire neerslag, ieder op zijn wijze, bij Willem Elsschot en H. Marsman. Het litte raire debat met het Christendom vond in Mennno ter Braak en vindt in Fokke vaisierksma humanistische woordvoerders, evenals in Vestdijk. c!l Al deze werken worden verbonden door H|j één leidend motief: de liefde tot het onein- nji dige leven, welk motief wel bij uitstek de )ro moderne litteratuur tot een humanistische lig stempelt, zo besloot dr. Brandt Corstius. iro Christendom en Humanisme eel De heer H. W. Tilanus, C.H.U.-fractie- di leider in de Tweede Kamer, heeft Maan dagavond in het Wijkgebouw aan de Ge dempte Oude Gracht voor leden van de Nederlandse Christen Vrouwenbond -een °el referaat gehouden over Christendom en "di Humanisme, tussen welke, naar spreker aP'betoogde, reeds sinds de grijze oudheid een ge- voortdurende wisselwerking van elkaar aantrekken en weer afstoten bestond. Reeds de eerste botsing van de christelijke met de humanistische waarden, in de verfijnd hei dense beschavingen van het oude Hellas en Rome werd aanleiding tot /versmeltings pogingen waartegen toen vele Kerkvaders waarschuwden en ageerden. Een tweede "'poging tot synthese van Christendom en 10 Humanisme zien we in de Renaissancetijd loen de klassieke kunst- en denkvormen jen nieuwe bloeiperiode beleefden met, nauw daarmee verbonden, de opkomst van het Erasmiaanse humanisme. Toen was het Luther, die de strijd tegen deze „doorbraak" {endenzen opnam en waarschuwde voor de gevaren welke de jonge Reformatie van deze kant bedreigden. De jongste doorbraakpoging in ons land werd twee jaar geleden ingeleid door de Nederlandse Volksbeweging die eveneens een samensmelting van de christelijke met de humanistische waarden propageerde. Haar streven was als na-oorlogs verschijn sel psychologisch zeer verklaarbaar, maar haar fout was dat zij Christendom en Hu manisme gelijk wilde stellen als basis van haar vernieuwingsidealen. Dit nu is voor de Christenen onaanvaardbaar, omdat het Humanisme niet God, maar de Mens in het centrum van zijn levensbeschouwing plaatst. Men moet zich dan ook afkeren van zulke doorbraak-experimenten en als Christen, zonder sectarisch te worden, zijn kracht blijven zoeken in de eigen organi saties. De heer Tilanus, die werd ineeleid door de presidente der Haarlemse afdeling van Ned. Christen Vrouwenbond, mevrouw M. BakkerZieren, beantwoordde na af loop zijner voordracht verschillende vragen uit de druk bezochte vergadering.. De Avro-.inbileumrevne wordt op Woens dag 24 November in het Haarlemse Concert gebouw opgevoerd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 15 November 1948 ONDERTROUWD: 15 Nov., W. K. Okx en J. G van Diik. BEVALLEN van een zoon: 13 Nov., J. ZijlstraBoersbroek; G. E. J. Boegborn Lentink; M H. M. van Opstal—Demmers; J. Albrecht—Walcien; J. de Schot—van Her waarde: J. C. L. van den Bosvan Eerden: 14 Nov., M. M. van den Haak—Heinsbergen: 15 Nov., G. C. Elfering—van Bakel; E. J. C. HeemskerkRespe; A. M. ter MetzCop. BEVALLEN van een dochter: 13 Nov., C. W. Blom—van de Werk; B. Meulman—Kaap: A. A. VermeulenWerk: A ThuisVeen; 14 Nov., W. H. M. van der Valk—Frauke; H. A. Entiusvan der Kuijk; H. E. van Campen Selhorst; L. Hoettevan Herwerden; 15 Nov., E. HaazerFranke; IJ A. Boonstra—de Jong. OVERLEDEN: 14 Nov., J. J. M. Wit—van Zoetendaal, 65 j„ L. Raamstraat; J. Cornielje, 74 j., Coornhertstraat; W. J. van Berge Baas, 66 j., Wagenweg; A. Strengersde Boer, 69 j., Rembangstraat. PERMANENT ZONDER KROES f 6." f 6.' Alle nieuwste systemen, o.a. Cold Wave, Phecoline en Indolette de Luxe- Laat uw haar bij ons Pigmenteren Grijs haar verdwijnt zonder verven. GROTE HOUTSTRAAT ,26 rood Tegenover Anegang Tel 17856 Ageodla voor Haarlem DINSDAG 16 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Volksconcert HOV, 8 uur. City: „Casablanca", 18 j„ 2.15, 4.3P 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America' 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: „The story of dr. Wassell". 18 j.. 2.30, 7-00 en 9.15 uur. Rembrandt: „Licht het anker", alle leeft.. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Palace: ..Schandaal in Parijs", 18 j„ 2 00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Duel in de zon", 18 j„ 2.15, 6.45 en 9 30 uur. WOENSDAG 17 NOVEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Toneel Het schoffie Buster „Vriendschap zij ons doel" heeft met het verleden jaar reeds door het ensemble Herman Bouber gespeelde volksstuk „Het schoffie Buster" van de uiterst linkse schrijver Ted Willis zeker geen slechte keus gedaan, ook al werden' bij de opvoering van deze variaties op het thema „achter de wolken schijnt de zon" lang niet alle kan sen voldoende uitgebuit» Over het algemeen bleven de leden van het arbeidersgezin, waarvan men in soms kinderlijk oppervlakkige trekken het wel en wee voor en tijdens de slag om Londen te zien en te horen kreeg, veel te onduide lijk om ook maar één ogenblik echte ont roering te wekken. Als gevolg daarvan kwam de lichtzijde van hun belevenissen op zulke losse schroeven te staan dat het publiek meer lachte om enkele losse woor den, dan om hun betekenis in het geheel. Bovendien vielen er soms ernstige hiaten in het spel, waardoor de typische sfeer niet dan met de grootste moeite hersteld kon worden. Als excuus zou men mogen laten gelden, dat de toneelbouw, hoewel met zorg gemonteerd, alles behalve een ideale achtergrond voor de handeling vormde. Doch de regisseur had er in de eerste plaats op moeten letten, dat ieder gezegde onmid dellijk in het daaraan vooraf gaande haakte en voorts dat er wat meer tekening in de ruimte werd gebracht. Met deze enkele critische opmerkingen wil echter niet beweerd zijn, dat .het de medewerkenden aan animo zou hebben ontbroken. Vooral Jaap Tulen verdient een woord van lof voor de manier waarop hij de komische kant van de titelrol heeft aan gepakt. Zo'n soort ruwhartige branieschop per strookte inderdaad met de regels van de tekst. Zijn sombere uitlatingen detoneer den echter volkomen. Van de dames zijn geen bijzonder opvallende prestaties te vermelden, maar zij vormden stellig niet het zwakste deel van de bezetting. Adri Verme'ulen vond vooral na de pauze de goede toon voor de idealistische verloofde van één vaii de dochters des huizes. Zijn machteloze gebarentaal bleef daar wel ver bij ten achter. Het is jammer, dat gedu rende het vijfde tafereel het toneel zo zon derling werd belicht. De möeder van het gezin kan ik mij na wat ik van het beroeDstoneel heb gezien niet anders meer indenken dan als een slovende, ijit liefde kijvende vrouw en de vader stel ik mij voor als een wat suffe, maar intens goedige man. Jo van Leeuwen Brieger en Henk van den Eykhof Sr. kwamen een heel eind in die richting. Ik had echter juist van deze vereniging een veel realistischer uitbeelding van het milieu verwacht. DAVID KONING. Jodeln in het Concertgebouw Leden van de Nederlandse Reisvereniging die bezoeken aan Zwitserland hebben ge bracht, houden van jodeln, de eigenaardige wijze van zingen van de Alpenbewoners. Daarom bestond er Maandagavond een goede belangstelling voor de uitvoering van het Teil Jodlerchor uit Bern, dat in het Gemeentelijk Concertgebouw optrad. De Zwitsers zongen prachtig. Zij hebben een uitgebreid répertoire, waaruit een goede keuze was- gemaakt. Uit het koor was ook een kwartet gevormd, dat nog eens extra goed liet horen, welke aardige effecten er met jodeln te bereiken zijn. Als soliste trad op Grittli Sutter, die enkele Zwitserse liederen ten gehore bracht, waarbij zij zich met de accordeon begeleidde. De jodlerin beschikt over een prachtig stemgeluid, heeft een goede voor dracht en boeit het publiek op bijzondere wijze. Een-aardige verrassing van het koor was het zingen van het Nederlandse liedje „Een scheepje in de haven landt", waarbij „ho, joh" bijzonder goed klonk. De bezoekers waren reeds na het inlei dend woord door de voorzitter der afdeling Haarlem, de heer Q. Spaargaren, in een Zwitserse sfeer gebracht door de heer J. Panman, directeur van het Centraal Bu reau der Vereniging, die een korte voor dracht over het land van de bergen, van de wintersport en van het toerisme hield en daarbij de aandacht vestigde op de vele schone streken van Zwitserland. Later op de avond werden twee gekleurde films vertoond met fraaie opnamen van de omgeving van Lugano en van het beoefenen van wintersporten. MickeyMethusalem onder de katers Mevrouw Van Leeuwen uit de Kijkduin straat in Haarlem, heeft een poes. Of liever: een kater, Mickey genaamd. Daar steekt niets bijzonders in. Wat dit grijsgestreepte dier pas belangwekkend maakt, is zijn leeftijd. Op 20 November'zal het namelijk 21* jaar geleden zijn, dat Mickey zijn in trede in den huize Van Leeuwen deed zoals de meeste katten hun entrée maken: als een schuw zwervertje. Het vierjarig zoontje van mevrouw Van Leeuwen had zich over hem ontfermd. Aan die erbarme lijke periode herinnert de van gezondheid blakende Mickey van thans in het geheel niet meer. Hij is zich van zijn waardigheid bewust. Alle katten uit de buurt heeft hij het tijdelijke met het eeuwige zien ver wisselen, meestal door ouderdom der tien, veertien jaar is al heel mooi voor Felix soms ook door snode aanslagen van hen, die in katten een plaag zien. Er mochten nog wel eens een paar soortgeno ten van hem door de zoon des huizes ge- introduceerd worden Mickey overleefde hen alle. Nu heeft hij tot speelkameraadjes zijn kleine soortgenoot Joep ook al een beschermeling van de heer Van Leeuwen Jr. en Panda, een kittig Tackeltje, die in slimheid de held van ons vervolgverhaal zeker zou evenaren,* als hij de kans kreeg in net zoveel avonturen verwikkeld te ge raken. Als een goedige grootvader het getal zijner kleinkinderen is ook zelfs bij benadering niet vast te stellen waakt hij over hen en hij kan nog heel behoorlijk mee, al vormt de schutting in de tuin een onoverkomelijke hindernis voor escapades. Twintig November wordt Mickey's ver jaardag gevierd. Eigenlijk is hij een paar weken ouder, maar zijn geboortedag ver liest zich in herfstnevelen. Of deze Methusalem onder de katers er zelf veel weet van zal hebben? In ieder geval zal de bokking hem even goed sma ken als anders. SCHEEPVAART Averdijk, New YorkRotterdam 16 Nov. te Antwerpen. Blijdendijk^ 15 Nov. van Ant werpen naar Rotterdam. Breda. Curagao Amsterdam 16 Nov. v. Antwerpen. Delftdijk. Vancouver—Rotterdam pass. 15 Nov Flores. rttersum. CalcuttaRotterdam 15 Nov. te Aden; Johan van Oldenbarnevelt, Java- Amsterdam 15 Nov. van Port Said. Volen- dam. 15 Nov. v. Las Palmas naar Rotterdam. Zeeland (K.R.L.) Java—Rotterdam 15 Nov. van Port Said- vervoert al uw meubelen en vrachten Echtpaar Van der Giessen verlaat „d'Appelaar" De heer H. W. van der Giessen, het Haar lemse raadslid, gaat zijn krachten wijden aan het probleem van de ongeorganiseerde „massa-jeugd". Daartoe zal hij leiding gaan geven aan de jongeren van 15 tot 22 jaar, dié in het t.Club- en Buurthuis" aan de Kampersïngel in hun vrije uren een gast vrij onthaal vinden. De heer Van der Giessen heeft door deze nieuwe activiteit zijn hoofdleiderschap van het „Clubhuis naast d'Appelaar" moeten opgeven. Gisteravond heeft hij met zijn echtgenote afscheid genomen. Mejuffrouw De Bas ver tolkte in een hartelijke toespraak de dank van het bestuur voor al het werk, dat de heer en mevrouw Van der Giessen in de afgelopen jaren in het belang van het Club huis hebben verricht, waarbij zij de vol ding smaken, dat het clubleven na de moeilijke jaren weer opbloeit. Vervolgens werd mejuffrouw W. Sorber, de nieuwe hoofdleidster, welkom geheten. A. E. Thierry de Bye Dolleman plotseling overleden Gistermiddag is de heer A. E. Thierry de Bye Dolleman, toen hij zich in de bus op weg naar zijn woning aan de Oosterhout- laan bevond, onwel geworden en overleden. De heer Dolletnan, die 71 jaar werd, was een zoon van de bui-gemeester van Heem stede J. P. Dolleman en bezocht de H.B.S. in Haarlem.. Vervolgens- trad hij in dienst van de Rotterdamse Lloyd. In die tijd maakte hij enige reizen naar Nederlands- Indië. Van 1896 tot 1903 was hij werkzaam op het effectenkantoor Du Rieu te Haar lem, in het laatste jaar werd hij firmant van de kwekerij „Bentveld" te Aerden- hout. In 1912 verwisselde hij dit directo raat voor dat van de Rijnlandse Hypotheek bank te Haarlem, welkp in 1923 werd gefuseerd met „De Haarlemse Hypotheek bank", waarvan de heer Dolleman adjunct directeur met de persoonlijke titel „lid der directie" werd. In 1934 werd hij tot di recteur benoemd; op 15 Juni 1943 trad hij als zodanig wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af. Van die datum af was hij Commissaris en lid van de Raad van Toezicht. De heer Dolleman was een groot sport- liefhebbber; bpckey, tennis en golf hadden zijn grote belangstelling en hij maakte in dertijd deel uit van het Nederlandse hockey-elftal. Ook interesseerde hij zich voor de genealogie. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag middag op de algemene begraafplaats te Heemstede. PROVINCIALE REKENING 1946. 'De provinicale ontvangsten in 1946 van Noordholland hebben bedragen f 50.598.457 en de uitgaven f50.865.531. Het nadelig slot is dus f 267.073. Het nadelig slot is te splitsen als volgt: voordelig slot van de gewone dienst f 1.393.491 en nadelig slot van de buiten gewone dienst f 1.660.565. Draaibrug bij Vijfhuizen binnenkort buiten gebruik In een brief van Gedeputeerde Staten aan de Provinciale Staten van Noordhol land over de provinciale wegen wordt mee gedeeld, dat het grondwerk voor de weg tussen de Zomervaart bij Haarlem en het kruispunt van de Spaarnwouderweg en de Spieringweg in de Haarlemmermeerpolder met zijtak in de richting van de Rijksweg Haarlem-Amsterdam vrijwel gereed is ge komen. In de loop van dit jaar is aan de aannemer van het grondwerk bij onder handse overeenkomst voor 215.000 opge dragen het maken van een verharding op de Oost-West lopende weg gedeeltelijk be staande uit een gewalste fundering, waar op voorlopig een slijtlaag wordt aange bracht, gedeeltelijk uit een gewalste fun dering met klinkerbestrating. Omdat het bij dit tracé aansluitende, door de gemeente Haarlem te maken, wegvak tussen de Zo mervaart en de over het Spaarne gelegen Buitenrustbrug wegens geldelijke moeilijk heden niet tegelijk met het provinciale werk in uitvoering kon worden genomen, is in het laatstgenoemde bestek een tijde lijke verbinding opgenomen tussen de teen van de afrit van de brug over de Ring vaart en de Nieuwe weg, zodat niettemin binnenkort de smalle draaibrug over de Ringvaart van de Haarlemmermeerpolder buiten gebruik zal kunnen worden gesteld en bovendien het verkeer in de richting Schiphol geen gebruik meer zal behoeven te maken van de smalle en bochtige weg op de Ringdijk van de Haarlemmermeer polder. Vereniging „NederlandCanada" zette het winterseizoen in Dr. W. G. N. van der Sleen, bekend wereldreiziger en Canada-kenner bij uit nemendheid, heeft Maandagavond in een der zalen van Brinkmann voor de Haar lemse leden van de vereniging „Nederland Canada" een causerie gehouden over het land hunner sympathie. De vereniging heeft met deze lezing 't nieuwe seizoen geopend. „Nog steeds is de band tussen ons land en Canada zeer hecht", verklaarde dr. v. d. Sleen; „en dit vindt niet alleen zijn oorzaak in het Canadese aandeel in onze bevrijding. Want ook het feit, dat meer dan 7000 Ne derlandse „oórlogsbruidjes" naar Canadg vertrokken zijn, draagt veel tot deze hecht heid bij. Men ziet ze er overigens graag; men vindt dat de Hollanders er dikwijls cultuur brengen." Dan is er, aldus spreker, de emigratie van vele duizenden Hollandse boerengezinnen naar Canada, die het contact tussen de landen verstevigt. Het volgend jaar zullen weer 20.000 gezinnen de verre reis onder nemen; dat alleen al is een teken, dat de Hollanders in Canada gezien zijn. De Ne derlandse Emigratiedienst in Canada ver richt nuttig werk en helpt er vele Neder landse landbouwers op de been. Verschillende aspecten van Canadese steden en landschappen kreeg men te zien, toen dr. v. d. Sleen een uitgelezen serie gekleurde lantaarnplaatjes en bovendien enige eveneens gekleurde films ver toonde. Een groot aantal meters celluloid was gewijd aan de jaarlijkse feesten van de in Canada levende Indianen en zelfs via het nuchtere smalfilm-journaal konden de aanwezigen tot hun genoegen constateren, dat nog niet alle romantiek van de Indiaan se gebruiken en tradities is verdwenen. Ds. M. G. Blauw tachtig jaar Zaterdag 20 November hoopt ds. M. G. Blauw te Overveen, emeritus-predikant der Nederlands Hei-vormde Kerk, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Van 19 Maart 1899 tot 1 Juli 1939 was hij predi kant. Zijn eerste gemeente was Blokzijl. Daar bleef hij tot 26 October 1913, om vervolgens het ambt van predikant van Spaarndam te aanvaarden. Hij was spe ciaal belast met de arbeid in het Schoter- kwartier. De gemeente Schoten breidde zich zo uit, dat een eigen kerkelijke ge meente werd gesticht en op 24 Maart 1917 de Julianakerk aan de Kloosterstraat in gebruik werd genomen. In 1935 werd een tweede predikant beroepen en in Mei 1939 kwam de Immanuëlkerk gereed. Ook na het verkrijgen van zijn emeritaat is ds. Blauw regelmatig in godsdienstoefe ningen voorgegaan en was enige tijd hulp predikant van Spaarndam en geestelijk verzorger van het Diaconessenhuis. In enkele besturen heeft ds. Blauw zit ting gehad, o.a. in dat» van de Vereniging tot Stichting en Instandhouding van Scho len met de Bijbel, van de Utrechtse Zen dingsvereniging en van de Vereniging voor Inwendige Zending te Doetinchem. FAMILIEZWEMFEEST IN HET SPORTFONDSENBAD. Zwemsterren hadden .Zaterdagavond niet een groot aantal toeschouwers naar het Sportfondsenbad doen trekken, doch een familiefeest, dat gehouden werd onder lei ding van de directie van het Sportfondsen- bad. Een groot aantal kinderen, waarvan de jongste vijf jaar was, nam aan de wed strijden deel. Tachtig kinderen verschenen gecostumeerd aan de start. De Haarlemse Reddingsbrigade demonstreerde met de auto cabine. waarbij de heer Th. van Konings- brugge bijna tien minuten in de cabine onder water bleef. Een buitengewoon goed geslaagd nummer verzorgde de heer Dijkman uit Delft. Hij werd aangekondigd als „kurk- mens": de heer Dijkman beschikte over een zeer groot drijfvermogen. Hij gebruikte drij vend een kopje koffie: las de krant en rookte hierbij een cigaret, alsof hij in een café zat. Van „De bruiloft van opa en oma zwem vlies" genoot het publiek eveneens. Tot be sluit maakten velen gebruik van het golven- bad. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabaks- of versnaperingskaarten en toeslag- kaarten voor jonge en aanstaande moeders op Woensdag in de Vleeshal te Haarlem: Me tot en met Mol en in het dienstgebouw Spaarndam: L tot en met Z. Ds. H. A. Enklaar houdt op Donderdag 18 November in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond te Heemstede een lezing over Sören Kierkegaard. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 313% 313% 275% 274.% 229 230% A. K. U 150% 1501/2 Fokker 147 Nederlandse Ford 295 Nederlandse KabeJ 266 y2 v Berkei's Patent 120% Scheepvaart Unie 160% 162 Holl. -Amerika Lu n 160% 161% Deli Maatschappij 148 149% H. V. «A 248% 248% A'dam Rubber 155 156 Ned. Handel Mij 159% N.-I. Handelsbank 115% 116% Billiton Mij II 389 Bonnen voor rijst, boter en spijsolie In de bonnenlijst van 2 December zal een bon worden opgenomen voor 100 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen en een extra bon voor 250 gram boter of margarine of 200 gram vet voor de groepen A, B en C. De groepen D en E ontvangen de helft van dit extra rantsoen. Op 16 December wordt een bon bekend gemaakt voor 180 gram spijsolie. De heer J. van Winterswijk Jr., candi- daat tot de Heilige Dienst te Haarlem, heeft het beroep naar de Nederlands Hervormde Gemeente van Grijpskerke (Zeeland) aan genomen en heeft voor de beroepen naar Maasdam, Ten Boer. Gelselaar, Gieterveen en Zoutelande bedankt. Ds. W. van Nooten uit Meppel zal Don derdagmiddag 16 November in de aula van Teyler's Stichting een lezing met lichtbeelden houden over Palestina voor de leden van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen. Tegen de 34-jarige Haarlemse C. v. d. P.R. is Maandag proces-verbaal opgemaakt wegens de diefstal van een japon uit een Haarlems dames-modemagazijn. De diefstal werd vrijwel onmiddellijk gemerkt en een rechercheur van politie had weinig moeite de dievegge tussen de in het magazijn win kelende dames aan te wijzen. Voor de Religieuze Kring Aerdenhout zal dr. G. J. Hoenderdaal Donderdagavond een voordracht houden over Protestantse kerkmuziek. De organist Jan Boeke zal deze voordracht met een klein-koor en orgelspel muzikaal illustreren. Zoals wU reeds in ons blad van Zaterdag meedeelden zal Woensdag 17 November met behulp van een rijdend postkantoor in Haar lem een kinderpostzegel-actie worden ge voerd. Dit rijdende postkantoor zal van 11—12.30 en van 15—17 uur op de Grote Markt aanwezig zijn. Voor de afdeling Haarlem van de Ver eniging voor Vrouwenbeiangen en Geluk Staatsburgerschap spreekt op Donderdag avond 18 November in ..Arbeid Adelt", Grote Houtstraat 119, mej. W. Bos, directrice van „De Vonk" te Noordwijkerhout over „Volks- hogeschoolwerk", Ds. M. Holtrop, Chr. Geref. predikant te Haarlem-C staat op het tweetal te Utrecht-N. De Afdeling Haarlem van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) houdt op Vrijdag 26 November een bijeen komst. waartoe ook de bij de Haarlemse Vredesraad aangesloten verenigingen zijn uitgenodigd. De heer F S. Noordhof f zal een causerie houden naar aanleiding van de door hem bijgewoonde derde algemene ver gadering der Wereld-Federatie van Verenig de Naties-verenigingen die in September te. Gcnève heeft plaats gevonden. De V.I.R.O. komt bijeen in het Wijkgebouw Molenaer- straat. 8. „Waar wordt de Haarlemse drieling ver pleegd?" wordt ons nogal eens gevraagd. Belangstellenden zij meegedeeld, dat Elly, Tjadie en Pimmie met hun moeder, mevrouw W. De Berg. in het St. Elisabethsgasthuis worden verzorgd. Het drietal neemt reeds in tegenstelling tot de meeste jonggeborenen in gewicht toe. De Stichting Haarlemse Opera en Ope rette geeft op Vrijdag 19 November in de Stadsschouwburg een opvoering van de operette „Masker in 't Blauw", muziek van Fred Raymond Dirigent is Joh. van 't Vlie, regisseur K. Baars. Voor de Nederlandse Vereniging voor Natuurgeneeswijze wordt op Vrijdag 19 No vember in het Wijkgebouw Gedempte Oude Gracht 104, een lezing gehouden door de heer H. van der Upwich, arts te Bussum, over het onderwerp: „Goede voeding, die tóch ziek maakt". VAN WSEK TOT WEEK HEER KEUS Op 5 verdiepingen, in 30 etalages en 80 afdelingen 1 zijn in de Bijenkorf meer dan Sint Nicolaas-cadeaux uitgestald. In Je ochlenJuren winkelt u rustiger en bent u vlugger geholpen. HOFFMANN MIDDENWEG 126 - TEL- 22202 - HAARLEM-N. GEVRAAGD: voor het maken van japonnen- Géén maatwerk. Aanmelden: Woensdagavond 17 Nov. tussen half 8 en half 9 v. d, BEEKE. Ged, Oude Gracht 51. N V. Wasserij en Chemische Wasserij PEEPERKORN, Blekersvaartweg 39, Heemstede, heeft in al haar afdelingen plaats voor UW MATRASSEN TE DUN OF VERSLETEN? Laat U het ons even weten I Bijvullen en- vernieuwen met Javakapok in één dag retour. GROTE HOUTSTRAAT 103 - TELEFOON 11485 Speciaalhuis in: Karpetten Tafelkleden Lopers Kleedjes enz. Grote sortering. Lage prijzen SCHERMERSTRAAT 26 (bij de Zijlweg) Haarlem. Kinderfoto's bij U thuis of in ons atelier FOTO-ENGEL SPAARgSriVOUDERSTR. 63 voor uw hond en uw poes. Gebr. Veeninga, Jacobijnestr. 10—18. Denh aan Laat uw radiotoestel bijtijds nazien, opdat U niets van de uitzending behoeft te missen Radio Technisch Bedrijf GEN. CRONJéSTR. 141 Haarlem. Tel. 21775. Erkende Philips en Erres Service. VERKOOP BIJ EXECUTIE, welke zal worden gehouden op Woensdag de 17 Novem ber 1948, des voormiddags om 10 uur, ten laste van J. Smits, wonende te Haarlem, Smedestr. no. 24, van enige roerende goederen bestaan de uit: Meubilaire Goederen, keu kengereedschappen, Glas- en Aardewerk en wat ver der te voorschijn zal wor den gebracht. De verkoop geschiedt a con tant zonder opgeld. De goederen zijn een uur vóór de verkoop voor een ieder te bezichtigen. De deurwaarder, belast met de executie, Borger. UITERMATE VERZORGD Zoo typisch vrouwelijk is zij. Als je 't niet wist, zou je zeggen, dat zij nog net zoo jong is als twintig jaar geleden. En toch is zij moeder van drie schoolgaande kinderen. Zij is een vrouw, die zich altijd goed verzorgt en dus gebruikt zij ADELAAR - TOILETZEEP een weldaad voor iedere huid. ZIJLSTRAAT 87 Telef. 11110 Haarlem „DE SPAARNESTAD" Nobelstraat 8 (zijstraat Jacobijnestraat). van Meubilair, Saks. por- celcin, antiek, schilderijen enz. op 25 November a.s Bijvoeging goede stukken tot 23 Nov. a.s. Tel. 11130 b. g. g. 17637. Grote Houtstraat 149 t/o het Proveniershuis Wegens overweldigend succes hebben wij onze Jubileum aanbieding nog één week verlengd om te voorkomen dat velen die niet In de gelegenheid waren onze zaak te be zoeken zouden zijn teleurgesteld. Zaterdag 20 November beslist laatste dag Bij FIBBE heus, de beste keus Heeft V stof y Wij maken een keurig costuum voor U. met of bijleve ring van fournituren Uw winterjss of Overjas keren, wij doen dit naar Uw genoegen. KLEERMAKERIJ KREULEN ZAANENLAAN 171 - TELEFOON 33587

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3