Haarlems Dagblad Tumult in Parijs „Blokkade, opstand en droogte zijn de oorzaken van ons lijden" Drie Westelijke antwoorden op verzoeningsvoorstel overhandigd In Missouri hebben studenten een eigen krant Sinterklaas is gearriveerd i3e Jaargang No. 19093 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H N„ Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. üotiitercfag 18 Nnvomlior 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt «Dpmtjte Daarlcmartjc tfourant (Jnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem \E ONTHULLINGEN van de Franse /minister van Binnenlandse Zaken Jules foeh omtrent het financieren van stakin- en en sabotages in het land door de ominform hebben tenslotte toch tot tumult de Nationale Vergadering geleid. Het ad ons verbaasd, dat minister Moch Dins- ag zijn beschuldigende rede kon houden onder door een communistisch spektakel «stuit te worden. Blijkbaar bestond een spraak dat men hem rustig zou aanhoren, oen gisteren de communistische afgevaar- gde Lecoeur op de beschuldigingen ging jitwoorden liep het evenwel spoedig mis. ■coeur zweeg over de Sovjet-bank, die nder de naam „Banque Commerciale pour üurope du Nord" enorme bedragen uit de ost-Europese landen en de Sovjet-Unie an de Franse communisten heeft uitge- eerd. Maar de schim van Zdhanof, door och opgeroepen, was oorzaak van het amult. Deze Zdhanof, die een der leidende guren in het machtige Politbureau te oskou was en in wie velen Stalin's op- olger zagen, trad ook als secretaris van de ominform het comité van samenwer- ng der communistische partijen in Oost- uropa en Rusland op. Hij overleed een aar maanden geleden. Volgens minister och zou hij indertijd de communistische artijen in West-Europa van schriftelijke structies voorkien hebben, die behelsden at de strijd tegen het Plan-Marshall in est-Europa met alle mogelijke middelen oest worden voortgezet en dat een diplo- atieke godsvrede als die mocht intre- slechts een episode zou zijn in de irlog tegen het Westerse kapitalisme, dat de knieën moest worden gebracht. De strijd tegen het Plan-Marshall voeren communisten openlijk genoeg. Maar de ithulling dat een diplomatieke godsvrede echts een comedie zou zijn, waarbij de ioude oorlog" tegen het Westerse binnen- ndse beleid onverminderd zou worden jortgezet, konden zij natuurlijk niet aan- lÈrden. Lecoeur (zelf een der aanvoerders van communistische staking in de mijnen) Hitste dan ook gisteren van minister Moch hij de brief van Zdhanof zou overleg- p en verviel daarop in een van de be- >nde scheldpartijen tegen de regering, en is heel wat gewend, maar toen de mmunist de minister als een doortrapte ugenaar aanduidde hetgeen president erriot meteen als een onparlementaire (drukking afkeurde dreigde de zitting een vechtpartij tussen de communisten hun tegenstanders te ontaarden. Waarop esident Herriot haar schorste en de er- iren Kamer-boden de afgevaardigden met istige zekerheid „deden vertrekken". Dit tumult is op zichzelf geen wereld- lokkende gebeurtenis. Sinds er parlemen- n bestaan hebben zulke spektakels zich wrgedaan zij het dan niet in ons be- larde land en de eertijds befaamde rolse Landdag heeft ze in nog heel wat asser uitingen vertoond. Van meer be ng is de inhoud van de beschuldigingen 111 Moch. Hij, heeft verzekerd dat uit de richten van zijn geheime agenten in de mmunistische cellen bleek, dat de com- imistische leiders opdracht hadden gekre- 11 de stakingen voort te zetten tot de gering ten val zou zijn gebracht. (Maan- g a.s. beginnen de communisten nu met havenstaking, waarbij 25.000 arbeiders de Franse havens het werk zullen neer- fgen.) Moch las tevens rapporten van aatselijke ambtenaren voor, waarin be- hreven werd hoe door de communisten ijnen onder bruggen en in wegen werden legd. Dat zijn inderdaad feiten, die n door het buitenland gefinancierd re- 1 ilutionnair optreden aantonen. Er blijkt inieuw uit dat een deel der Franse com- unisten een menigte ontevreden mee- pers kan men buiten beschouwing laten wie Frankrijk kent, zal aan hun „com- unistische overtuiging" geen waarde Khten zich onder buitenlandse bevelen «ft gesteld. Hetgeen niet alleen merk aardig is als kenmerk van de koude oor- die het Oosten voert. Ook in algemene 1 is het verschijnsel belangrijk, als men (vergelijkt met het optreden der binnen- ndse groepen in het Westen, die ten tijde n Hitler's macht het nationaal-socialisme nhingen. En als men terugdenkt aan nssolini's fascistische aanhangers in het litenland. Het voortdurend optreden van rgelijke verschijnselen van mensen die A sterker aan een politieke ideologie dan hun vaderland gebonden achten udt onmiskenbaar op een crisis in het itionalisme. Die doet zich op andere wijze en met idere motieven eveneens gelden in het reven der federalisten, mensen die hun iderland wel trouw blijven en die vier- int tegenover elke vorm van totalitair wind staan. Maar die inzien dat men de grenzen van het nationalisme der Egentiende eeuw doorbreken moet en een oot geheel met afstand van een deel I souvereiniteit door de afzonderlijke aten moet vormen om de democratie 1 het Westen nieuw leven in te blazen, welvaart te herstellen door gezond za- (lijk beleid en zich tegelijk te kunnen ndhaven in de stormen der tijden. In feite spelen de Russische leiders in het estefi, met name nu in Frankrijk, hoog el, Zij zelf, heersers over een Russische volking die bij de politieke ontwikkeling in het Westen ver ten achter is, hand- iven het engste nationalisme in hun eigen nd. Intussen pogen zij in te grijpen in est-Europa door mensen, die ontevreden in door materiële nood en die niet be- ijpen wat op het spel staat, daar voor hun wetje te spannen. Maar hun optreden «ft tegelijk een voortdurend aandrijven- i Uitwerking op West-Europa, om zich meen te sluiten. Als het tijdig tenvolle «rdrongen raakt van het begrip van de estand zal het resultaat der Sovjet-Rus- sche actie zijn, dat zij de grote stimulans it de eenheid en de zelfs meer dan her- (lde kracht van het Westen is geweest. Ismen tijdig in het Westen handelt.... verschijnselen worden steeds duidelij- de weg die gegaan móet worden tekent ch steeds scherper af. R. P. RADIOREDE VAN HATTA: 'inses Elizabeth en haar zoon mken het goed Volgens een hedenmorgen uitgegeven mmuniqué van Buckingham Palace lakt prinses Elizabeth het goed, als ook kleine prins, die „een gezonde baby" ié. Bestand-schenders zullen worden gestraft In een rede voor radio Djokja deed de republikeinse eerste minister, Mohammed Hatta, gisteravond een beroep op het leger en de politie om hun plicht le vervullen. Hij verklaarde met nadruk, dat de leger eenheden aan de status-quo-lijn ernstig zullen worden gestraft, indien zij bestands schendingen plegen. Met betrekking tot de besprekingen met minister Stikker verklaarde Hatta, dat deze nuttig waren geweest, doch dat de sfeer wordt verslechterd door „Batavia", waarbij hij speciaal noemde de berichten van de dienst legercontacten. Hij zeide verder onder meer: „Wij zullen ons ver dedigen indien wij worden aangevallen, doch indien wij niet worden aangevallen moeten wij ons aan onze beloften houden". Hij verklaarde voorts nog, dat hij sa menwerking wenst met de federalisten en dat het „belachelijk is te spreken over ma rionettenregeringen", omdat „wij een doel voor ogen hebben namelijk vrijheid voor geheel Indonesië". „Er dient geen antithese te bestaan tussen ons en de federalisten doch een synthese en wij móeten gezamen lijk streven naar het bereiken van het doel op 1 Januari 1949. Hatta ging uitvoerig in op de commu nistische' revolte, die hij een betreurens waardige nationale tragedie noemde. Hij verklaarde, dat ideologische geschillen de eendracht hebben verbroken. De oorzaken Record-aantal terreurdaden op Java De dienst voor legercontacten meldt, dat in de week van 10 tot 17 November een groter aantal terreurdaden gebeurde dan in enige andere week sejlert de Renville- óVereenlcomst werd gesloten. Het commu niqué geeft een overzicht van de bende activiteit' in federaal gebied op Java, in deze week in totaal 233 gevallen, waar onder 73 rampokpartijen, 50 beschietingen van patrouilles, 43 moordaanslagen op ambtenaren en bevolking. Bij de terreurdaden tegen de burgerbe volking en de Indonesische ambtenaren in federaal gebied op Java hadden tot nu toe 59 moorden plaats, werden 16 personen ontvoerd en 17 gewond. Onder de ver moorden bevonden zich 8 ambtenaren en 51 leden der bevolking, ontvoerd werden 16 mensen, het aantal gewonden bedroeg 17. De dienst voor legercontacten meldt voorts, dat de bevolking in de omgeving van Soekaboemi is overgegaan tot de vor ming van een „volksleger". Sommige desas vormden „bataljons" ter sterkte van 800 man, die zich in tijden van gevaar tegen de terreurbenden verzetten. Een dezer ba taljons heeft onlangs geheel zelfstandig een actie uitgevoerd tegen een compagnie van het regiment Bogor van de TNI-divisie Bamboe Roentjing, welke compagnie op de vlucht werd gédreven. Ir. Philips wenst geen rijks luchtvaartschool in Eindhoven Ir. F. Philips, directeur van de N.V. Philips te Eindhoven, heeft bezwaren ken baar gemaakt tegen de voorgenomen vesti ging van de rijksluchtvaartschool op het vliegveld Welschap bij Eindhoven lr. Phi lips vreest, dat. het lawaai der vliegtuigen de rust zal verstoren van de bevolking en de werkzaamheden in de laboratoria van Philips zal belemmeren. Ir. Philips is be reid, indien de rijksluchtvaartschool op het vliegveld Volkel en niet op Welschap ge vestigd wordt, technische apparaten voor de outillage van Volkel beschikbaar te stellen. Prinses Wilhelmina bedankt voor gelukwensen Prinses Wilhelmina heeft aan de Com missarissen der Koningin een brief doen toekomen van de volgende inhoud: „De talloze gelukwensen en blijken van medeleven, die mij uit bijna ale gemeenten van het land hebben bereikt ter gelegen heid van mijn verjaardag en mijn re geringsjubileum, hebben mij diep getrof fen. Daar het mij tot mijn leedwezen niet mogelijk is, allen, die mij gelukwensten, persoonlijk te bedanken, zou ik het zeer op prijs stellen, indien u gemeentebesturen, gemeenteraden en bevolking van uw ge west mijn hartelijke dank zoudt willen betuigen". van het lijden van het volk zijn volgens Hatta ten eerste de Nederlandse blokkade, vervolgens de opstand te Madioen en ten derde de langdurige droogte, waardoor de oogsten mislukten. Hij deed een beroep op de boeren en de jongeren om de eenheid te herstellen. Ruhr-besluit wordt niet herroepen In officiële kringen te Washington heeft men duidelijk te kennen gegeven, dat de V. S. het Brits-Amerikaanse besluit om de sleutelindustrieën van het Ruhr-gebied aan Duitse beheerders over te dragen niet zul len herroepen ondanks herhaalde Franse protesten. Trygve Lie en Herbert Evatt klampen zich aan een vage overeenstemming vast De regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben gisteren in afzonderlijke nota's geantwoord op het voorstel van de voorzitter der Algemene UNO-vergadering, de Australiër Herbert Evatt en de secretaris-generaal der UNO, Trygve Lie, waarin een weg werd aange geven om tot oplossing van het Berlijnse geschil te geraken. Het verzoeningsvoorstel suggereerde onmiddellijke besprekingen tussen de vier mogendheden tot opheffing der blokkade en steun aan de bemidde lingspogingen van dr. Bramuglia. Zoals gemeld was het Russische antwoord, dat de Sovjet-Unie veel voelde voor een vier- mogendheden-contact en in het algemeen oplossing van het geschil voorstond. De Westelijke antwoorden geven het voor nemen van Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten te kennen om de oplos sing van het geschil te bereiken door be middeling van de UNO, dat betekent dus voortzetting van de behandeling door de Veiligheidsraad, en leggen verder ook de nadruk op het verlangen der drie regerin gen om tot spoedige oplossing van de kwestie te komen. Het laatste deel van deze antwoorden komt dus overeen met het laatste deel van de Russische reactie, en uit die overeen komst hebben Evatt en Trygve Lie thans de moed geput om opnieuw een beroep op de vier mogendheden te doen. Ofschoon deze eerste bemiddelingspoging klaarblij kelijk op een mislukking is uitgelopen daar het gestelde doel, namelijk onderhandelin gen tussen de vier, niet bereikt werd, heb ben de twee vredestichters het tot uitdruk king gebrachte verlangen der vier mogend heden om tot een regeling te komen, aan gegrepen als de laatste strohalm. Evatt en Lie verklaren in hun antwoord op de nota's der vier grote mogendheden, dat zij constateren, dat alle vier op de een of andere wijze doen verstaan, dat zij de wens koesteren tot de een of andere op lossing voor het Berlijnse vraagstuk te geraken in de geest van de resolutie van de Algemene Vergadering. Zij zeggen te hopen, dat deze gemeen schappelijke wens zo spoedig mogelijk tot uitdrukking zal komen in verdere pogin gen om een voor alle partijen aanvaardbare oplossing te vinden. In het bijzonder doen Evatt en Lie nog eens een beroep op de grote vier om de bemiddelingspogingen van de voorzitter van de Veiligheidsraad, Bramuglia, vol ledig te steunen. Walraed Cremers, de zoon van burgemeester nir. P. O. F. M. Cremers,' steunde de kinder postzegelsactie en bezocht Woensdagmorgen met zijn moeder en vader het rijdend post kantoor op de Grote Markt. Eiererf gaan van de bon De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, heeft ii»de Woensdagmiddag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer tijdens de be handeling van zijn begroting medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt de distributie van eieren op 1 Januari op te heffen. Vijfhonderd mensen verdronken in India Vijfhonderd mensen verdronken bij het kapseizen van een boot op de Ganges. De boot kwam van Sonepoer, dat gelegen is bij de samenvloeiing van de Gandak met de Ganges in het Noordoosten van de pro vincie Bihar in India. De boot sloeg om doordat alle passagiers, bij de aankomst bij een aanlegplaats, naar een kant liepen. EEN AMERIKAANSE JOURNALISTENSCHOOL Het woord is aan Van de Atlantische kust naar die van de Stille Oceaan reizende, onderbrak ik mijn tocht te Jefferson City, de hoofdstad van de staat Missouri. Wetende, hoeveel er in Amerika gedaan wordt voor journalistieke opleiding in universitair verband, wilde ik nu ook van het neusje van de zalm op dit gebied genieten. Mijn hart trok dus naar het op een uur afstands van Jefferson City gelegen Columbia. Dit typisch universi teitsstadje bereikte ik per autobus door een prachtig bos- en heuvelrijk landschap, vol van kleur en met veel afwisseling. De staatsuniversiteit van Missouri, waar in woners van die staat voor een schijntje kunnen studeren, bezit de oudste, wellicht ook de meest bekende school voor journa listiek. Veertig jaar geleden door een wet van de staat Missouri in het leven geroe pen, geniet zij tot de huidige dag toe een uitstekende roep. Men kan daar alleen „bachelor" in de De Haarlemse jeugd heeft Sint-Nicolaas gisteren op de Turfmarkt een ontvangst bereid, die maar weinig onderdeed voor een zegetocht a la Fanny BlankersKoen. Dui zenden kinderen, al dan niet onder de hoede van het ouderlijk gezag, omzoom den de boorden van het Spaarne op de plaats waar de stoomboot uit Spanje moest arriveren en toen het zover kwam dat zij de vrolijk gepavoiseerde boot in de gaten kregen, die de hoge passagier aan boord had, werd de lucht vervuld van een orkaan van toejuichingen, die de angstkreten van enkele kleine bloodaards volkomen over stemden. Toen het schip met de vriende- lijk-wuivende goed-heilig-man langzaam de ligplaats naderde, ging de ovatie over in de uit duizend kinderkelen klinkende 5 Decemberhymne „Zie ginds komt de stoomboot", welk gezang krachtig werd ondersteund door de op volle kracht bla zende Postfanfare. Op het schip bevonden zich tevens drie vervaarlijke Zwarte Pieten die hier en daar al een waarschuwende vinger hieven, teneinde de stelling te onderstrepen dat het zelfs bij de Sint niet alles „vergeten en vergeven" is. Of het nu komt doordat de hedendaagse jeugd zo langzamerhand gewend is aan de aanblik van zwarte Pieten weten wij niet, maar een feit is dat toch het grootste deel van de aandacht gereserveerd bleef voor Sinterklaas, die inmiddels na het comité van ontvangst de hand geschud te hebben in een open rijtuig met twee vurige zwarten ervoor was gestegen, ten einde zijn intocht in de Spaarnestad te doen. Voorafgegaan door de motorpolitie en de Postharmonie die de wangen bol blies op een vrolijke mars zette de stoet zich in beweging door de stampvolle straten. Een dreigende verkeersopstopping kon dan ook alleen maar voorkomen worden door een kleine verlegging van de route. Deze leidde nu via de Veerstraat, Klokhuisplein, Jansstraat en Jansweg naar Haarlem-Noord waar de aanhangers van de Sint zich had den opgesteld op het Frans Halsplein, langs de Schoterweg en de Kennemerstraat. Overal waar de oude bisschop verscheen, werden de Haarlemse straten opgevrolijkt door de verheugde kindergezichtjes. De tocht eindigde na nog een flinke omweg door de binnenstad te hebben gemaakt op het Verwulft, waar Sinterklaas bij Vroom en Dreesmann tenslotte aan zijn receptie begon. Woensdagmiddag is Sint Nicolaas in Haarlem gearriveerd. Bij het Spaarne, waar de stoom boot uit Spanje vastmaakte, was het zo druk, dat de Goede Sint zelf haast in de verdrukking kwam. Alliantie en onafhankelijkheid Een Belgische militaire woordvoerder heeft naar aanleiding van het bezoek van veldmaarschalk Montgomery verklaard, dat de Belgische strijdkrachten zich aan geen enkel leger van een andere mogend heid zullen onderwerpen. De gewapende macht zal volledig onafhankelijk blijven. Montgomery, de stafchef van de verdedi gingscommissie der West-Europese Allian tie, had met de militaire leiders van België de standaardisatie van de gehele militaire organisatie en uitrusting bestudeerd. De uitdrukking „niet ondergeschikt aan het leger van enig ander land", als door de woordvoerder gebezigd, houdt in, dat de Belgische strijdkrachten niet zullen worden geplaatst onder het commando van een ander land, doch rechtstreeks zullen staan onder het overkoepelend commando van Montgomery en onder de opperbevelheb bers van de strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht van de West-Europese Al liantie. Een journalist op reis waar ter wereld ook voelt zich getrokken tot alle dingen die hert} interesseren, dus. tot alles. Maar zeker tot datgene wat met zijn eigen vak te maken heeft. Onze medewerker dr. E. van Raalte, thans reizende in de Verenigde Sta ten, vertelt in bijgaand artikel iets over de journalistenopleiding in Amerika. Italiaanse Anonymus: Ik zeg het niet om er mij op te laten voorstaan, maar het is vandaag prachtig weer. journalistiek worden, doordat de student er terstond na zijn eindexamen middelbare school („High School") aan de slag kan gaan en niet pas nadat hij een of ander bachelorschap tot besluit van een vier jarige studie aan een college heeft be haald. Hier studeren dus, gelijk dat heet, niet-gegrad'ueerden. Deze moeten de eerste twee jaar de bovenvermelde algemene ach tergrond deelachtig worden. Daarna komt dan hun speciale opleiding. Ongeveer drie kwart van zijn tijd moet de aanstaande bachelor wijden aan verga ring van algemene kennis (geschiedenis, staatsinstellingen, economie enz.), een kwart is bestemd voor praktisch werken op journalistiek gebied. Nadat een der professoren mij het eerste deel van de dag door de school had rondgeleid en het no dige tevens over de gang van zaken had verteld, gingen we het opmaken en druk ken van de krant bekijken. De voor jour nalistiek studerenden in Columbia geven een krant uit. de „Columbia Missourian", met een oplage van 5000, wat slechts iets minder is dan die van het andere plaatse lijke blad. Het is een echte krant, welke gewóón op de „markt" van het lezende pu bliek komt. Alleen de zetters en het hoofd van de advertentie-afdeling zijn betaalde „beroepswerkers": alle overige krachten, zowel wat het verzamelen en publiceren van nieuws, wat de hoofdartikelen, de bij dragen over het gezelschapsleven in het kleine Columbia, sport, film, het illustra tieve gedeelte van de krant als het winnen van advertenties betreft, beslaan uit studenten in de journalistiek. Zij genie ten geen geldelijk honorarium, maar de uren aan het werk voor dit dagblad be steed gelden als studie-uren. Toen ik vroeg, hoe de plaatselijke courant over dit ver schijnsel oordeelde, vernam ik, dat die er voor zichzelf een zeer gezonde aanspo ring inziet om zijnerzijds zo goed mogelijk voor de dag te komen. Natuurlijk krijgt de „Columbia Missourian", op precies dezelfde wijze en voorwaarden als andere kranten onder meer ook het nieuws van United Press, terwijl uit de aard der zaak de krant over de modernste telex-inrichtingen be schikt. Een honderdtal studenten-bericht gevers staal het blad ten dienste. De hoofdartikelen zijn van de hand van stu denten. Een en ander natuurlijk onder het kritisch, schiftend, oppertoezicht van de professoren. Eenmaal bachelor in de jour nalistiek, hebben deze afgestudeerden dus heel wat meer dan theoretische kennis verworven. Hun praktische leerjaren op persgebied in de ruimste zin van het woord; zo onder meer ook op het gebied van advertentiewezen en van al wat de zakelijke leiding van een blad raakt hebben zij achter de rug. Jaarlijks verla ten ongeveer 700 bachelors in de journa listiek deze grootste van de Amerikaanse journalistieke vakscholen in universitair verband. En zij krijgen tot dusverre dan steeds terstond een werkkring, want de vraag is nog altijd aanmerkelijk groter dan wat alle scholen tezamen opleveren. Ongeveer een honderdtal gaat nog een al gemene universitaire graad halen, met journalistiek als hoofdvak. Tenslotte zij vermeld, dat, evenals zulks in het alge meen voor de studenten aan de universi teit van Missouri geldt, zowat 1/3 van de in de journalistiek studerenden uit meisjes bestaat. Oud-minister Van Boetzelaer wordt ambassadeur in Parijs Bij Koninklijk Besluit is aan jhr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Parijs, met ingang van 1 December op zijn verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de buitenlandse dienst, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten, door hem als zodanig aan de Koningin en aan den lande bewezen. Als zijn opvolger is benoemd mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, oud-minister van Buitenlandse Zaken. IJmuider kotter op Noordzee in moeilijkheden Vanmorgen werd radio-telefonisch be richt ontvangen dat de IJM 228 „Rex" in moeilijkheden verkeerde ten N.N.W. van IJmuiden. Het schip maakt water en heeft om hulp verzocht. De UK 62 heeft vastgemaakt en sleept de kotter naar IJmuiden. Daar ook de radio van de „Rex" kapot is, heeft de „Kralin gen" het noodsein doorgegeven. De afstand van IJmuiden was hedenmor gen om 12 uur nog tien mijl. De oorzaak van de lekkage is onbekend. De sleepboot Nestor is eveneens ter as sistentie uitgevaren. Tumult in de Franse Nationale Vergadering In de Franse nationale vergadering be schuldigde de communist Lecoeur gisteren de politie, die op last van de regering bij de stakingen had ingegrepen, van „bar baarsheid". De politie had de mijnwerkers „geknuppeld", aldus Lecoeur. Toen mi nister Moch opstond om te antwoorden, zeide Lecoeur: „U bent een leugenaar". Uit de communistische banken klonk ge juich en uit andere banken klonken kre ten van protest. Toen aan Herriot's ver zoek om orde geen gehoor werd gegeven, schortte hij de vergadering op. De zaal werd met geweld ontruimd. Na hervatting der zitting waarschuwde de voorzitter de afgevaardigden geen be ledigende uitdrukkingen te gebruiken. Lecoeur hernam daarop zijn rede waar in hij de politiek der regering ten opzichte van de mijnwerkers critiseerde. Nieuw Grieks kabinet Themistocles Sofoelis. de'liberale Griek se minister-president, die zes dagen gele den zijn ontslag indiende, heeft thans een nieuwe coalitie-regering gevormd. Het nieuwe kabinet verschilt zeer wei nig van het oude. Het telt dertien popu listen en tien liberalen. Het is hedenmor gen door koning Paul beëdigd. Maandag havenstaking in Frankrijk De communistische vakbondsleiders in Frankrijk hebben een oproep gericht tot de havenarbeiders om Maandag aanstaande in staking te gaan. De staking zal, wanneer alle communistische havenarbeiders er gehoor aan geven, alle Franse havens om vatten en een grote stagnatie betekenen in de aanvoer van kolen die, ter compensatie van de verliezen gedurende de mijnstaking, worden ingevoerd. Einde van havenstaking in de V.S. nog niet in zicht De staking aan de Amerikaanse Oost kust, waarbij 65.000 leden van de A.F.L. betrokken zijn, duurt voort zonder uitzicht op een snel adcoord. Joseph Ryan, de voor zitter van de internationale bond van ha venarbeiders, herhaalde Dinsdag dat zijn bond vasthield aan de vroegere eis van een loonsverhoging van vijftig dollarcent per uur, aldus United Press. Intussen verliezen de New-Yorkse zaken lieden honderdduizenden dollars per dag. Zo veranderde een bananenboot die met een lading van vierduizend ton fruit op weg naar New York was, haar koers en loste de lading in een Zuidelijke haven. In New York heeft deze staking reeds vijf duizend andere arbeiders ^werkloos ge maakt, in hoofdzaak spoorwegarbeiders, vrachtauto-chauffeurs en zeelieden. De 39.000 ton import en export die normaal in deze stad dagelijks verwerkt worden, zijn tot een onbetekenende hoeveelheid inge krompen. De leden van de stakende bond werken slechts aan een kleine hoeveelheid miLitaire goederen. In de havens van New York en het New Jersey-gebied liggen op het ogenblik 230 schepep, waaronder 76 buitenlandse van 18 verschillende naties. Reusachtige hoeveel heden goederen liggen op de kades opge stapeld. Overigens is het merkwaardig rus tig in het havengebied. Een grote politie macht is er op de been. Het ziet er naar uit dat ook de van Amerikaanse liefdadig heidsverenigingen afkomstige, zendingen naar Europa, welke via de haven van Phi ladelphia lopen, zullen moeten worden stop gezet. Er wordt getracht voor deze organi satie een speciale regeling te treffen. Intussen heeft in Halifax, Canada, de bond van havenarbeiders besloten om Woensdag weer het laden en lossen van schepen te beginnen die uit de Ameri kaanse havens, waar gestaakt wordt, naar Halifax gestuurd zijn. (United Press.) MEEST ZWAAR BEWOLKT. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Aanvankelijk iets afnemende, maar later weer toenemende wind tussen West en Zuid. Meest zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noordweste lijke gedeelte van het land nu en dan lichte regen of motregen. Weinig ver andering in temperatuur. 19 November: Zon op 8.06 uur. onder 16.44 uur Maan op 18.13 uur, onder 11.34 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1