c Nederlandse Raad der Europese Beweging van Federalisten geïnstalleerd Ghestem verloor door de klok |De kleine wereld DONDERDAG 18 NOVEMBER 1948 In de gistermiddag in de Weeskamer van het Haagse Binnenhof gehouden eerste vergadering van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, is deze raad door de voorzitter van het initialiefcomité, de heer P. A. Kers tens, geïnstalleerd. Er werd een presidium van vier perso nen benoemd, om leiding aan het tijdelijk jn functie te houden initiatief-comité te geven. Op voorstel van dit comité werden bij acclamatie benoemd tot voorzitter, de heer P. A. Kerstens en tot vice-voorzitters prof. mr. R. Kranenburg, voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, prof. dr. H. Brugmans en mr. J. Meyen. De voorzitter van het initiatief-comité, de heer P, A. Kerstens, gaf een kort histo risch overzicht van de Europese Beweging, te beginnen met de bijeenkomst van het internationaal comité voor de coördinatie van de bewegingen van Europa, in Juni 1947 in Parijs. Hierop is het Congres van Europa in 's-Gravenhage gevolgd- De reso luties, welke uit dit congres voortvloeiden, zijn een stuwkracht geweest voor de ver dere werkzaamheden en voor de actie tot het bijeenroepen van een Europese as- semblée. Spreker deelde mee, dat het initiatief comité in de loop van September bijeen kwam voor de voorbereiding van de Ne derlandse raad. Voor de raad werden 310 personen uitgenodigd. Die uitnodiging werd door 212 personen aanvaard. Door 16 per sonen werd zij afgezegd, in hoofdzaak we gens tijdgebrek en onbekendheid met de materie. Men wacht nu nog het antwoord van ongeveer 100 personen af. Alle schakeringen van het politieke, so ciale, economische en culturele leven zijn in de raad vertegenwoordigd. De raad is nog niet compleet en verwacht mag wor-, den, dat er nog meer personen zullen wor' den uitgenodigd, om in de leemten te voor zien. Hij verklaarde hierna, dat de Neder landse Raad der Europese Beweging was geïnstalleerd. Met instemming der vergadering werd een telegram verzonden aan het „Interna tional Joint Committee" in Londen, waar in de wens werd uitgedrukt om door een nauwe en effectieve samenwerking het uiteindelijke doel van een Europese con federatie te bereiken. Prof. dr. H. Brugmans gaf hierna een overzicht van de huidige stand der Be weging voor de Eenheid van Europa, waar na de heer Kerstens deze eerste vergade- Weer een Bernadotte padvindersleider in Zweden. In de ■jaarlijkse bijeenkomst van de Zweedse padvindersorganisatie te Stockholm is een nieuwe padvindersleider aangewezen ter opvolging van Graat Bolke Bernadotte, die als bemiddelaar van de UNO in Palestina werd gedood. Lennart Bernadotte zal nu de leiding van de Zweedse padvinders op zich nemen. Bier worden hem de insignes van zijn waar digheid overhandigd door mr. Gert Friberg. Werkloosheid steeg in October De werkgelegenheid nam tengevolge van het aanbreken van het winterseizoen in de verschillende sectoren van het bedrijfs leven in meer of mindere mate af, zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mede./ De vraag naar mannelijk personeel daalde van 45336 tot 38414, het aanbod steeg van 24152 tot 30313. Onder deze 30313 werklozen bevonden zich 24057 ge heel werklozen, 5928 -tewerkgestelden bij een DUW-object en 328 wachtgelders. In Noordholland steeg het aantal werk lozen van 5054 in September tot 5597 in October en in Zuidholland van 6426 tot 7196. Het werkloosheidscijfer in de bouwnij verheid steeg van 2060 tot 2892, in de land bouw van 1033 tot 2348, in het transport wezen van 2794 tot 3177 en in de categorie ongeschoolde arbeiders van 3845 tot 5438. De voornaamste oorzaak van deze stijgin gen was het eindigen van de aardappel oogst. De vermindering der seizoenbedrijvig heid had tot gevolg, dat de werkloosheid in de aardewerk- en steenindustrie toenam van 54 tot 467, in de veenderijen van 20 «tot 749 en in het hötel-café-restaurantbe- drijf van 956 tot 1284. Op 31 October waren 3237 kantoorbe dienden werkloos tegen 3024 op 30 Sep tember. Door de opheffing van de distributie bepalingen voor een aantal artikelen en "de aanstaande feestdagen nam de vraag naar vrouwelijk winkelpersoneel toe. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 4950 tot 4732. De vraag naar vrouwelijk perso neel verminderde van 20583 tot. 19251.. Agenda voor Haarlem DONE?ERDAG 18 NOVEMBER Gem. Concertgebouw: Haarlems Christelijk Gemengd Koor „Door Zang Vriendschap" .,Die Jahreszeiten". 7.30 uur. City: „Casa blanca", 18 j.. 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Captain America". 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story of dr. Wassel". 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Licht het anker", alle leeft., 1.45. 4.15. 6.45 en 9.15 uur. Palace: „Schandaal in Parijs", 18 j„ 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Duel in de zon", 18 j., 2.15, 6.45 en 9.30 uur. VRIJDAG 19 NOVEMBER Sadsschouwburg: Operette „Masker in het blauw". 8 uur. Ged. Oude Gracht 104: Neder landse Vereniging voor Natuurgeneeswijze, lezing over „Goede voeding, die toch ziek maakt", 8 uu» Bioscopen: Middag- en avond- Voorstellingen, ring van de Nederlandse raad met een kort dankwoord sloot. Tijdens de vergadering deed de heer P. A. Kerstens de mededeling, dat dezer da gen een ministerieel besluit kan worden verwacht, dat de heren ir. J. W. Albarda, staatsraad en oud-minister van Waterstaat dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredac teur van „Trouw" en P. A. Kerstens, oud- minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, zijn aangewezen Nederland te vertegenwoordigen op de vergadering van het comité tot voorbereiding van een Europese Assemblée in Parijs op Donder dag 25 November. Dollarlening van tachtig millioen Vijftien' millioen voor Indonesië De minister van Financiën heeft bij de Export-importbank te Washington twee geldleningen gesloten: één van tachtig millioen dollar ten behoeve van het rijk in Europa en een lening van vijftien millioen dollar ten behoeve van Indonesië. De lening van tachtig millioen dollar draagt een rente van 2y2 procent per jaar over het opgenomen gedeelte, ingaande 30 Juli 1952. De lening heeft een looptijd van 35 jaar, te rekenen van 31 December 1948 af. De aflossingen zullen beginnen op 30 Juni 1956, met dien verstande, dat bij vol ledig opnemen van het leningbedrag de eerste vier halfjaarlijkse termijnen elk 360.000 dollar zullen bedragen, de volgende vijftig halfjaarlijkse termijnen elk 1.500.000 dolla"r en de laatste twee halfjaarlijkse ter mijnen elk 1.780.000 dollar. Deze aflossings bedragen zullen evenredig worden verlaagd indien het leningbedrag niet ten volle wordt opgenomen. De lening zal kunnen worden gebruikt voor de verwerving van goederen en dien sten 'ten behoeve van het rijk in Europa, voor zover deze verwerving door Economie Cooperation Administration wordt goedge keurd. De geldlening van vijftien millioen dol lar is aangegaan onder dezelfde voorwaar den. De looptijd van deze lening bedraagt 25 jaar. De aflossing zal geschieden in vier en dertig halfjaarlijkse termijnen van 420.000 dollar en twee halfjaarlijkse ter mijnen van 360.000 dollar. In Nederland werd blijken het sta tistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de Statistiek in September begonnen met de bouw of herbouw van 4931 woningen. Er kwamen 2858 woningen gereed en eind September waren er 46,505 in uitvoering. De 9 luzen Johan Schmidt 70 jaar. Einde van deze maand hoopt de toneelspeler en romanschrij ver Johan Schmidt zijn zeventigste verjaar dag te vieren. Onder ere-voorziüerschap van Lodewijk van Deyssel is een comité gevormd om hem te huldigen. In dit comité hebben ondev meer zitting genomen Ko Arnoldi, Fie Carelsen, Anna van Gogh Kaulbach, Jan Sluiters en Cornells Veth. Johan Schmidt stond op het hoogtepunt van zijn kunst in de dagen van Bouwmeester en Heijermans. Voorzitter. Als opvolger van wijlen jhr. mr. dr. E. A. van Beresteyn heeft het bestuur van de Nederlandse Bachvereniging tot voor zitter gekozen prof. dr. G. van der Leeuw, oud-minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Theatre de Ia Madeleine. Het Theatre de la Mateleine" uit Parijs komt in ons land een paar voorstellingen van Jacques Devals „Tovaritch" (Vorstelijke emigranten) geven: op 16 November in Den Haag, een dag later in Amsterdam. In de hoofdrollen: Elvire Popesco en Victor Francen. „31 Jaren Sovjet-Unie" op foto's. Van Zaterdag 20 tot en met Woensdag 24 Novem ber zal in de lokalen van hel perceel Frede- riksplein 46 te Amsterdam een foto-tentoon- steling „31 jaren Sovjet-Unie" geëxposeerd worden. Samba.... de nleuw^ dans. Ook U leert dere MEXICAANSE DANS vlug en correct dansen Indien U zich tijdig laat Aanvang nieuwe Cursussen Januari a.s. Ons ideaal is op alle lessen een gelijk aantal Dames en Heren! Amerikaanse U.N,0.-delegatie zonder leider Warren R. Austin, permanent Ameri kaans gedelegeerde bij de V.N. en plaats vervangend leider van de Amerikaanse delegatie in de Algemene Vergadering, zal iöonderdag of Vrijdag per vliegtuig naar Washington vervoerd worden om in een ziekenhuis behandeld te worden. Na een ernstige verkoudheid ontwikkelde zich een infectie en het is mogelijk dat Austin een kleine operatie moet ondergaan. Austin's vertrek gepaard aan het aanstaande ver trek van Marshall, laat de Amerikaanse delegatie zonder leider tot dat Truman er een aanwijst. Als candidaten worden ge-^ noemd John Foster Dulles, mrs. Eleanor Roosevelt en dr. Philip Jessup, meldt United Press. Prins Bernhard zal op 23 en 24 Novem ber oefeningen van het vliegkampschip „Ka- rel Doorman" in de Schotse wateren bij wonen. De Prins zal zich op 23 November met een eigen vliegtuig naar Lossiemouth begeven. Balische kunstavond De als Malino-student in ons land ver toevende kunstenaar Soekengadje heeft dezer dagen in het Minerva-paviljoen te Amsterdam voor een kleine maar geest driftige kring van belangstellenden enige authentieke dansen uit Noord Bali laten zien. Begeleid door een gezongen naboot sing van een gamelan zijn eigen stem op speciale gramofoonplaten voerde Soe kengadje ter opening van zijn programma een twintig minuten durende naar de mode van het ogenblik samengestelde bloemlezing van op oude legenden geba seerde dramatische motieven. Een aaneen schakeling dus van klassieke dansen op de vlakke voet, voor een groot deel in gehurkte houding. En een bevestiging eens te meer van de nog wel eens vergeten regel dat er ook andere middelen zijn dan zich op de pointes te verheffen om aan de greep der aïledaagsheid te ontkomen. Soeken gadje herbergt in zijn buigzame gestalte een diepgewortelde kracht van louter sym bolische uitdrukking, die soms aan het wonderbaarlijke grenst. In een boeiend en zeer fijngeestig spel met armen, hoofd en handen van illustra tieve beweging en tegenbeweging (men zou eigenlijk van een eenmansballet moe ten spreken) schetste hij niet alleen de fabelachtige wezens uit de Oosterse ver beeldingswereld met hun karakteristieke hoedanigheden, doch tevens hun verhou ding tot de omgeving, bijvoorbeeld: een aap in ritselend geboomte. Het is jammer Om de wereldtitel Dammen Woensdagavond werden in de Dierentuin te Den Haag de partijen van de vijfde ronde gespeeld. De uitslagen Mïden: ChilandPost 2—0; VerpoestRoozenburg 0—2; Ghestem—Van der Staay 0—2; Pérot— Keiler 02; RostanLaros 02. De stand is nu: 1. Roozenburg 10 pnt.; 2. Keiler 8 pnt.; 3. Verpoest 6 pnt.; 4., 5. Ghestem en Post 5 pnt.; 6. Chiland 4 pnt.; 7. 8. en 9. Laros, Pérot, v. d. Staay 3 pnt.; 10. Demesmaecker 2 pnt.; 11. Rostan 1 pnt. Chiland opende zijn partij met 32—28, de flankspel opening, waarop zwart op de wijze van Roozenburg antwoordde. Beiden hielden vast aan een theoretische opening en bij de zevende zet nam zwart met 1923 een uit ruil, waardoor hij een sterk centrum for meerde en een aanval ondernam tegen de lange vleugel van zijn tegenstander. Chiland werd daardoor in de verdediging gedrukt, doch Post kreeg geen bepaald voordeel. Bij een uitruil sloeg Post terug naar veld 17 in pléats van vooruit naar veld 27. Hij wist echter door keurig spel zijn aanval nieuwe kracht bij te zetten en zelfs in het midden spel enig voordeel te behalen. Post koos in het eindspel een minder juiste voortzetting en Chiland maakte er direct gebruik van. Wit buitte het verkregen voordeel scherp uit en smaakte het genoegen zijn partij tot winst te leiden. De partij RostanLaros werd door wit ook met de flankspelopening 3228 begonnen, waarop Laros met 1721 antwoordde. Laatst genoemde zocht reeds in de opening naar moeilijk en ingewikkeld spel. Rostan dacht er echter anders over en ging op de moeilijk heden niet in. Laros wist door zeer kundig spel wit toch de nodige moeilijkheden op te dringen en in het middenspel kwam Rostan daardoor in het nadeel. Laros maakte van een minder sterke afruil van zijn tegenstan der gebruik en forceerde schijfwinst. Het eindspel, waarin zwart volkomen de leiding had, werd door Rostan niet geheel foutloos behandeld en Laros kon door een kundige afwikkeling deze partij in zijn voordeel be slissen. De Fransman Pérot opende tegen Keiler eveneens 3228, waarop de Nederlander door met 2025 te antwoorden een randstuk nam. Later kwam Keiler in het hem eigen spel in het voordeel en wit werd naar de De Gaulle signaleert een gevaar Generaal de Gaulle heeft op een pers conferentie verklaard, dat „de Anglo- Amerikanen een Duits rijk willen herop richten". Hij zeide dit in antwoord op een vraag naar zijn mening omtrent de be sluiten over de steenkool- en staalindustrie van het Ruhrgebied. „Ik weet," aldus zeide hij verder, „dat men aan Angelsaksische zijde denkt, dat een heropgericht Reich tegen de Sovjet-Unie zou zijn. Men neemt een groot risico door aldus te denken. Hit ler kwam zonder enige moeilijkheid tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie. Ik weet, da.t het moeilijk is Europa te begrijpen, wanneer men slechts voor enige tijd in Europa vertoeft en al die problemen beziet van Frankfort uit, met baantjesjagers en mensen van simpele geest in zijn omgeving. Men heeft ons gezegd, dat wanneer wij niet met de politiek ten aanzien van het Ruhr gebied instemmen, het plan-Marshall in het geding zal worden gebracht. Wij hebben eeuwenlang geleefd zonder een plan-Mar shall. Ik'heb het plan-Marshall toegejuicht en wij steunen het, doch op één voorwaar de: dat het ons niet het lot van Frankrijk en van Europa doet opofferen terwille van onmiddellijke voordelen." Vervolgens vroeg een journalist: „Oor deelt gij de ontbinding van de communis tische partij de eerste en noodzakelijke voorwaarde voor het Frans herstel?" „Neen, ik geloof niet dat het noodzake lijk is een partij te ontbinden", antwoordde de generaal en voegde er aan toe: „Doch indien het bewezen is dat sommigen, tot welke partij zij ook behoren, voor het bui tenland werken dat ons bedreigt, dienen alle middelen, zonder uitzondering, te wor den aangewend om zulks te verhinderen". rand gedreven. Het klassieke spel ligt Keiler bijzonder goed. Ofschoon Pérot zich uitste kend verdedigde, kon hij niet verhinderen, dat Keiler overmachtig in het centrum kwam te staan. In een 9 om 9 stand, waarbij Keiler nog steeds iets beter stond, was van winst nog geen sprake. Het verdere verloop van het vergevorderd midden- en eindspel werd door de oud-kampioen keurig afgewerkt en Pérot moest, ofschoon hij zich tot het uiter ste verdedigde, in hem zijn meerdere erken nen op het gebied van de klassieke partij. Ook Ghestem koos een 32^-3$ opening. Van der Staay antwoordde met 18—23 en via een moderne opening ontstond een zeer ingewik kelde positie, waarin Van der Staay iets beter stond. Hij vocht als een leeuw en pa reerde de sterke aanval van de wereldkam pioen, die van het begin af aan een gedegen klassieke partij speelde. Bij een 12 om 12 stand had Ghestem door oersterk spelen enig voordeel bereikt. Van der Staay hield verbeten vast en het gelukte hem zijn positie zodanig te herzien, dat hij op een gegeven ogenblik een betere stand had dan de we reldkampioen. Ghestem's klok was inmiddels door «eel- tijdverbruik het tweede speeluur dicht genaderd en voor het maken van een achttal zetten had de wereldkampioen nog enkele ogenblikken. Ook Van der Staay was in tijdnood gekomen, In een moeilijke stand van zes om zes stukken, waarbij Ghestem aan zet was, viel het vlaggetje, waardoor aan deze strijd een roemloos einde kwam. Anders zou de partij waarschijnlijk remise zijn ge worden. HFCRCH. Zondag 21 November speelt HFC op het terrein aan de Spanjaardslaan een vriendschappelijke wedstrijd tegen RCH. dat hij door dit solistisch optreden gedwon gen was ook de typisch vrouwelijke par tijen te dansen. De hierbij gevoegde door Bernard IJzerdraat genomen foto geeft een uitstekende indruk van de eloquente gratie der traditioneel bepaalde manualen. Men ziet op de voorgrond een bij het dansen gebruikte waaier. Als gevolg van de ge brekkige toelichting werd de betekenis dei- voorstellingen helaas niet altijd even dui delijk, zonder dat het besef voor de ont wikkelde schoonheid daar echter veel schade door ondervond. Soekengadje liet verder de dans van de reus Rangde zien en enkele eigen zang composities horen. Ter afwisseling be speelde deze veelzijdige kunstenaar, die in de hoofdstad op de school voor tekenleraren studeert, nog de fluit en de eigenaardige tingkelik. DAVID KONING. Opleiding van Speciale Brigade van Haarlemse politie geëindigd Woensdagmiddag heeft de Speciale Bri gade van de Haarlemse politie zich „afge meld" bij haar commandant, hoofdinspec teur A. F. Suurendonk. Vervolgens had in hötel „Duin en Kruid- berg" een gezellig samenzijn plaats, waar bij ook de hoofdcommissaris, de heer J. Fontijne, die in een toespraak lof toezwaai de aan de heer Suurendonk, tegenwoordig was. De leden van de Speciale Brigade boden aan de beide instructeurs, hoofdagent Kok huis en agent Van den Berg, geschenken aan. De commandant had kort te voren, tijdens een nachtoefening in de dui nen, die samenviel met zijn verjaardag, een souvenir gekregen. Zaterdagmiddag heeft de troep op de Stormschool een demonstratie gegeven, waarbij mr. J. H. Mijnlieff, chef van de af deling Openbare Orde en Veiligheid van het departement van Binnenlandse Zaken, de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. de waarnemend commandant van de Stormschool, kapitein Van den Berg, de hoofdcommissaris en de commis saris van de Haarlemse politie, de heren J. Fontijne en W. Gorter en de corpschef van de BÏoemendaalse politie, de heer J. Voer man aanwezig waren. Mr. Mijnlieff heeft bij die gelegenheid zijn bijzondere tevredenheid over het keur corps van de Haarlemse politie uitgespro ken. Volwaardige bouwvakarbeiders In Haarlem is ingesteld een sub-com missie van de stichting „Vakopleiding in het Bouwbedrijf". Hierin hebben zitting vertegenwoordigers van werknemers- en werkgeversorganisaties, alsmede de direc teur van de Ambachtsschool de heer G. Hengeveld te Haarlem. Het doel der stichting is het opleiden van leerlingen tot bekwame vaklieden en het wekken van belangstelling bij de jeugd voor de bouwvakken als beroep. Er wordt een Rijksnijverheidsdiploma ingesteld, uit te reiken aan hen. die aan de eisen door de commissie te stellen hebben voldaan. Men hoont hiermede te bereiken dat de bouwvakken ook in de toekomst over vol waardige arbeiders kunnen beschikken. Het secretariaat is gevestigd Beuken straat 4 Haarlem (N.) M. Knot overleden In Hoofddorp, waar hij -de laatste jaren woonde, is in de ouderdom van 67 jaar overleden de heer M. Knot. oud-directeur van het Post- en Telegraafkantoor aldaar en daarvoor beheerder van het postkantoor te Heemstede. De heer M. Knot, die op 2 October 1881 geboren is, kwam reeds op zeventienjarige leeftijd (1 Juni 1899) bij het postbedrijf. Hij werd aangesteld als tweede klerk aan het telegraafkantoor te Amsterdam. In 1904 vertrok hij naar Hilversum, in 1916 naar Laren, in 1927 naar Bussum en op 16 November 1929 werd de heer Knot be noemd tot beheerder van het postkantoor te Heemstede. In deze gemeente breidden de werkzaamheden zich door de groei van Heemstede bijzonder uit. Hij behartigde de belangen van de bewoners op bijzondere wijze en werkte mee, dat de postbestelling vlot werd uitgevoerd. Ook gingen hem de belangen van het personeel ter harte en 1 tijdens zijn verblijf in Laren en Bussum i leidde hij velen op voor de vakexamens. I Destijds was hij ook voorzitter der afdeling j Haarlem van de broederschap van directeu ren en commiezen bij het Post- en Tele- graafbedrijf. J 1 Februari 1944 vertrok de heer Knot i naar Hoofddorp, om daar als directeur op te treden. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd legde hij deze functie op 31 October 1946 neer, na ruim zeven en veertig jaar zijn krachten aan het bedrijf te hebben gegeven. Zaterdagmiddag na aankomst van trein 12.39 uur te Westerveld zal zijn stoffelijk overschot worden verast. Vergoedingen voor verzetsschade Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peters betreffende het uitblijven der vergoedingen voor de z.g. verzets schade heeft de minister ^n Financiën geantwoord, dat van ongeveer 12000 aan vragen reeds rond 60Ó0 gevallgn op 't ver- zetskarakter onderzocht zijn. In October is met de betaalbaarstelling der tegemoet komingen een begin gemaakt. Vóór het einde van het jaar zullen de eerste 1000 gevallen afgedaan zijn. Een huisje Hij en zij. Hoe innig klinkt dat daar ligt een kleine wereld van lief en leed in deze drie woordjes besloten. Twee mensen, verbonden door het woord „en". Wie kan vertellen welk een peilloos mysterie door die twee letters wordt omvat? Wij zullen ons daar maar geen kopzorgen over maken. Er zijn zovele mysteries op ons wereldje door geleerde bollebozen opgelost laat er tenminste één zijn onbegrijpelijkheid be waren. Hij en zij. Dat is één. Er staat een aardig houten huisje aan de rand van een grasveld. Oranjelampjes maken het 's avonds tot een kleurig plaatje. De lampjes weerspiegelen in het water van de singel. Hij en zij treden daar binnen. Zij hebben het eerst van buiten staan bewonderen, zij hebben elkander gewezen op dat aardige houten villatje als twee vogels die een nestje ontdekten. Naderhand zijn ze voor zichtig en verrast binnengegaan, zij hebben door de kleine, gezellige hal bescheiden in de kamers gekeken, waar het warme licht van schemerlampen op stoelen en tafels schijnt. Hij en zij houden elkander aan de hand, terwijl ze kijken naar de huiselijk heid rondom. Zij lopen voorzichtig rond de tafel, zij strelen het glanzende hout van een dressoir en het zachte bekleedsel van de stoelen. Zij gaan heel eventjes op het puntje van zo'n stoel zitten en lachen tegen elkander: Heerlijk zit dat! Maar ze zitten 'niet lang, hun ogen worden verder getrok ken door tulen en zijden heimelijkheden, door gouden boekentitels die in rijen langs de wanden slaan, door sierlijke dingen op tafeltjes en kasten. Dit is het décor voor het blijspel „Hij en Zij". Ze zijn de hoofd rolspelers in het sprookje van hun liefde. Zij zouden dit huisje en alles wat er in is moeten bezitten om het blijspel te kunnen verder spelen tot het eindeloze. Dit huisje is een element in hun mysterie het is een onmisbaar element. Zij gaan de trap op naar de slaapkamers. Daar ligt het brede bed smetteloos en rim- peloos onder een discreet licht als een sneeuwveldje in een maanavond. Zij staan in de deuropening en kijken schuw, alsof zij door de kier van een wolk in de hemel kijken. In de hoek staat een wieg het juwelen kistje voor een levend sieraad. Tere sluiers van zacht-rose omhullen haar als nevels. Er is geen geluid. De wieg staat dromerig te wachten op haar kleinood. Hij en zij hebben het huisje nu ook van binnen met hongerige ogen bekeken. Zij gaan naar buiten in de koelte van de herfst avond, zij verdwijnen gearmd uit het licht van de oranjelampjes, die vrolijk blijven gluren langs de dakrand. Hij en zij hebben een lot gekocht. Dit huisje is de prijs van een loterij voor een goed doel. „Het is een goed doel, wij kun nen daaraan met een gerust hart meedoen, ook al zullen we er niets mee winnen. Want wij zijn altijd zo ongelukkig in het spel," zegt hij, zeer gelukkig. Zij hebben een lot gekocht op het nestje, er is een kans dat zij het cadeau zullen krijgen. Er is voor hen in de volle, Jfrioe- lende stad geen huis, geen stuk van een huis te krijgen om te wonen. Maar er is een kans op dit paradijsje. Het is een paradijsje waarin de liefde kan gedijen als een bloeiende geranium, met vele bloemen. Wie zal het huisje win nen? Laat het een hij en zij zijn. Laat het een tweetal zijn dat één is, lieve Fortuna. Gij kunt dat, daar zijt ge een godin voor. Weet gij wat liefde is? Ja, het is niets ge deeld door twee. Maar dat niets heeft een huisje nodig. Zo'n huisje, waarvan de lamp jes schijnen in het water. Als hij en zij het winnen, zullen we niet meer door de ramen gluren. Dan zullen we er, waar hel ook te staan komt op de kleine wereld, bescheiden voorbijgaan. Want we kunnen de zon in het water zien schijnen. L. Toneel „Tramlijn Begeerte" Comedia honoreerde een grote belofte Iedereen, die de eerste voorstelling iii ons land van „Tramlijn Begeerte" door Ten nessee Wilïiams heeft bijgewoond, zal moe ten erkennen getuige te zijn geweest van een bijzondere gebeurtenis. Dit is in vele opzichten een sensationeel stuk. Men kan het nauwelijks rubriceren. Sterker nog: men meent een kruispunt te ontwaren tus sen twee richtingen: naturalisme en expres sionisme. En men verwacht min of meer van deze schrijver de zoveelste wederge boorte van de al zo dikwijls ten dode op geschreven dramatische literatuur. Het drama speelt zich af tussen drie men sen in de eertijds beruchte binnenstad van New Orleans: de eenvoudige Stella Dubois, haar primitief mannelijke echtgenoot Stan ley Kowalski en haar zuster, de hyperge voelige Blanche. Deze laatste fladdert van de ene wanhopige illusie in de andere tot de laatste toevlucht in de realiteit de goedmoedige bankwerker Mitch, die afziet van zijn plan om met haar te trouwen als hij over haar immoreel verleden is inge licht haar wordt ontnomen en de waan zin zich over haar ontfermt. De zes tafe relen voor de pauze vormen eigenlijk de expositie, althans de voorbereiding. Lang zaam maar genadeloos worden de sluiers, die om de levensgang van deze Blanche zijn gedrapeerd, stuk voor stuk opgelicht totdat er een diep rampzalig wezen over blijft, dat op zestienjarige leeftijd oprees uit een jammerlijk degenererend milieu om het geluk te omhelzen, doch in plaats daar van een slag kreeg toegediend, die haar on ontkoombaar in de modder dreef. Een volledige inhoudsbeschrijving te ge ven zou onmogelijk zijn in dit bestek. Het stuk is een samenweefsel van onder hoog spanning staande gevoelsdraden, waarin een willoze vlinder zich tenslotte moet laten vangen. Maar ook Stella komt niet ongeschonden uit dit strijdperk van woe dende hartstocht. Johan de Meester zegt in zijn voorwoord zeer terecht dat de auteur geen partij kiest tussen deze twee vrouwen, welke beiden met volle liefde zijn getekend. Ook bij sommige werken van Shakespeare is niet uit te maken aan welke kant zijn sympathie heeft gestaan. Als vrijwel enige bezwaar tegen de manier waarop Ank van der Moer de ontzagwekkend veel eisende rol van Blanche vertolkte, zou men desniettemin kunnen inbrengen, dat zij on voldoende medelijden opwekte. In het begin kreeg de toeschouwer al thans de toeschouwer die hier aan het woord is het enigszins onprettige gevoel, dat hij gedwongen werd met een soort van heilige eerbied te luisteren naar enige dui- zelingbarende subtiliteiten van een boven menselijk begaafde zielsontleder. Soms sloeg de toneel geworden litteratuur door een overmaat aan finesse weer om tot lit teratuur zonder meer. Daarvoor moet ook de regisseur verantwoordelijk worden ge steld, die zich meer dan eens door zoge naamde „eeuwige symbolen" en „kostbare nuances" op sleeptouw liet nemen. De vraag is intussen in hoeverre de schrijver schuld daaraan draagt. Maar deze opmerkingen mogen geen af breuk doen aan onze grote bewondering voor deze zeer knappe prestatie, een van de mooiste rollen die Ank van der Moer ooit speelde. Waarlijk prachtig waren haar samenkomsten aan de rand van de afgrond met de sympathieke Mitch, zeldzaam be klemmend haar schichtig fantaseren (dat men geen liegen mag noemen, omdat zij de dingen tracht voor te stellen zoals ze zou den moeten zijn) en daarbij het beven van haar angstig vogelprofiel. Lous Hensen was naar mijn mening volmaakt als de sensuele, warmhartige Stella: een steeds zuivere creatie. Een dergelijke lof komt ook toe aan Henk Rigters voor zijn uitbeelding, met niet meer dan de soberste middelen, van de goedgelovige inborst van de man, die Mitch wordt genoemd. Eerst zijn su bliem afgestemd optreden maakt de ont roering om het tragische lot van Blanche los. Guus Hermus vergoedde, wat hij phy- siek voor de rol van Stanley miste het submenselijke, om met Blanche te spreken door de dwingende macht van zijn bruut stemgeluid en een bewotfderswaar- dige plastiek. Hij is stellig niet de Ank van der Moer en Guus liermus als Blanche Dubois en Stanley Kowalski. aangewezen man voor deze rol, doch acteur genoeg om alle vooroordelen tot vrij wel nul te reduceren. Zijn verzoeningen met Stella behoorden tot de rijkste tafere len van de avond. Comedia heeft met deze vertoning een grote belofte schitterend gehonoreerd dank zij de man, die wekenlang op dit resultaat heeft zitten broeden: Johan de Meester. Dit stuk, waarin hét uiterlijk gebeuren als het ware de konsekwente bevestiging vormt van de innerlijke ontwikkeling en waarin omgekeerd de atmosfeer mede de hande ling bepaalt, kon aan niemand beter wor den toevertrouwd. Men kan hem gemak kelijk vergeven, dat ook hij getracht heeft eeuwigheidswaarden aan betrekkelijk on dergeschikte détails te spijkeren. Zijn taak is nog niet afgelopen, want er moet zeker een half uur van deze voorstelling worden afgeknabbeld. DAVID KONING. Strenger eisen in de Bondowoso-affaire De advocaat-fiscaal bij het hoog militair gerechtshof concludeerde gisterochtend in de Bondowosozaak slechts ten aanzien van een beklaagde tot bevestiging van het von nis van de zeekrijgsraad, namelijk voor wat betreft de vrijspraak van de sergeant majoor B. J. van Lier. Tegen alle door de Zeekrijgsraad vrijgesprokenen eiste hij ge vangenisstraffen, variërend van 2 tot 6 maanden, en tegen de sergeant-majoor A. D. Jippes de enige der beklaagden, die door de Zeekrijgsraad tot een maand was veroordeeld 4 maanden gevangenisstraf. De eisen luidden: de kapitein der mariniers A. R. J. Zandman 3 maanden, de le luite nant der mariniers J. van den Dorpe 6 maanden, de le luitenant der mariniers H. J. Ch. Git§ 5 maanden, de sergeant-majoor A. D. Jippes 4 maanden, de sergeant majoor B. J. van Lier bevestiging van het vrijsprekende vonnis, de korporaal C. L. Ley tens 2 maanden, de marinier Ch. Grim berg 2 maanden, !e marinier Kaspers 2 maanden, de marinier Huizer 2 maanden, de marinier van Esch 2 maanden en de marinier van Amelsvoort 2 maanden, alle straffen met aftrek van voorarrest. De advocaat-fiscaal, mr. J. E. K. Bon dam, zeide in zijn requisitoir: „De ge schiedenis van het dodentransport Bondo- woso-Soerabaja, kortweg de Bondowoso- affaire genoemd, dat aan 46 gevangenen het leven heeft gekost, is zonder twijfel een zwarte bladzijde in de historie van het Nederlands-Indische leger in het algemeen en van de mariniersbrigade in het bijzon der". Hij noemde de wijze, waarop het transpórt was geregeld en vervoerd, „ca- astrophaal" en zeide tot zijn spijt te moe- 'en constateren, dat in dit geval een ver gelijking met de methoden van het Japanse 'eger niet ten gunste van het Nederlandse leger uitvalt. Hij constateerde als vast staand dat, indien de regeling van het transport en de uitvoering er van tot Soe- rabaja in handen van één man was ge weest, er stellig geen rechter zou zijn ge weest. die hierover niet zijn scherpste af keuring zou hebben uitgesproken en een gevoelige-, zo niet de maximumstraf zou hebben opgelegd. Ierland verbreekt de laatste band met de Britse Kroon In een zeer korte behandeling heeft het parlement van Eire met algemene stemmen de wet aangenomen, waarbij Eire lot een republiek wordt verklaard, die niet meer met de Britse Kroon verbonden is. TREINBANDIET GEGREPEN Naar United Press bericht heeft de po litie de gewapende bandiet gearresteerd die Dinsdag in de express ParijsLyon passagiers beroofde en drie poliiie-agen- ten neerschoot. Nabij Anse hield hij zich in de bossen verborgen. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5