,'sWinters P. SCHOEN Meubilering Twintigduizend bonkaarten in Haarlem niet afgehaald! VOLKSWAGEN f3460,- Kort en Bondig MAANDAG 22 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Al te veel gedrang bij de na-uitreiking moet vermeden worden Dc Distributie sukkelt naar het eind. Af en toe gaat een artikel van de bon. Onlangs zelfs twee heel belangrijke, namelijk brood en suiker, waardoor tevens alle snoeperij weer vry verkocht mag worden. Bovendien zijn er nog verwachtingen gegeven: bin nenkort zullen ook thee, eieren en zeep zonder bonnen te koop zijn. Het is daardoor wel enigszins te verkla ren dat er minder belangstelling komt voor de bonkaarten. Voorheen was men er voor zichtiger mee dan met „de appel van het oog", het behoorde tot de zeldzaamheden als iemand niet op de aangegeven dag kwam om ziin kaarten af te halen. Maar dat behoort tot het verleden. De Haarlemse Distributiedienst is thans nieuwe bonkaarten aan het uitreiken. Van daag is de letter P aan de beurt. Van de Haarlemmers wier namen beginnen met letters A tot en met O zijn er zeer velen die verstek hebben laten gaan. Meer dan 20.000 kaarten zijn niet afgehaald. Dat is onge veer een vijfde deel. Denken deze Haarlemmers dat zij het in de komende periode wel zonder bonkaarten kunnen stellen? Dat is absoluut te optimis tisch, want voorlopig is er nog geen den ken aan dat vlees, boter en vet van de bon gaan, om van kaas, rijst, cacaopoeder en koffie nog maar niet te spreken. Daarom kan men er zeker van zijn, dat die nonchalante Haarlemmers tenslotte nog wel zullen komen om hun kaarten af te halen. Op 8 December zijn de letters X, IJ en Z aan de beurt. Na 8 December gaat de Vleeshal voorlopig dicht, omdat de ambte naren dan naar de gemeenten Heemstede, Bloemendaal en Zandvoort gaan om daar ook bonkaarten uit te reiken. 18 December is bestemd voor een na- uitreiking te Haarlem. Maar als dan op een dag in de Vleeshal misschien 25.000 kaarten moeten worden uitgereikt: loopt het mis. Dan zal er een queue van wach tenden komen waarvoor zelfs de Gr. Markt geen voldoende ruimte biedt! Lager tarief voor electrisch koken in Heemstede Van 8 op 4Mt cent per K.W.U. Op grond van de destijds tussen Haarlem en Heemstede gesloten overeenkomst over levering van electriciteit betaalt Heem stede per KWU 2.75 cent, plus kolentoe- slag. Om mogelijk te maken dat Heemstede het tarief voor electrisch koken verlaagt is overeengekomen dat door Heemstede in het vervolg aan Haarlem slechts 1.8 cent per KWU betaald moet worden. Bij huishoudtarief betaalt men in Heem stede thans 3.60 per maand, plus 8 cent per KWU. Dit zal dan verlaagd worden tot 4%2 cent per KWU. Onder een kookinstallatie wordt ver staan een installatie van ten minste twee kookplaten (800 en 1200 W aansluit- waarde). Personeel Nijverheids scholen te Haarlem Hogere jaarwedden Tengevolge van de salarisverhogingen voor het onderwijzend personeel zijn de kosten van de Nijverheidsscholen in Haar lem (Ambachtsschool, M.T.S., Huishoud scholen enz.) gestegen met 73.120. 30 pet. moet daarvan door de gemeente ge dekt worden. Voor 1948 betekent dat voor Haarlem een hogere uitgave van 23.729. 3. Eijlders overleden In de ouderdom van 71 jaar is overle den de heer Jasper Eijlders, die lange tijd in dienst geweest is bij de Haarlemse Rei niging. het laatst als opzichter. De heer Eijlders vervulde in de loop der jaren ver schillende functies in de Christelijke vak beweging en was ook ouderling der Gere formeerde kerk. De teraardebestelling is Woensdagmor gen half één op de begraafplaats aan de Kleverlaan. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 November 1948 BEVALLEN van een zoon: 18 Nov., F. J. Oudcsluijs—Bout: M. J. J. Boywman—van Werkhoven; 19 Nov., A. M. P. Hopman—Hes sels: E. Ziere—Jansen; C. M. Cornelissen— Dekker; R. RobijnJansen; 20 Nov., M. G. Schcelingsvan Boven: C. H. de Graaffvan Os: A. J. VesteringSchouten. BEVALLEN van een dochter: 18 Nov., A. H. Kauffeld—van Meurs; 19 Nov., A. van Bochove—van Dijk; M. Molijn—van den Hoek; A. Bestenbreur—Vellinga: Jonkvr. M. E. Wiebengavon Winning; 20 Nov., P. J. F. Mookhoek—Schellekens. OVERLEDEN: 18 Nov., A. W. Knaap. o4 Hazepaterslaan; 19 Nov., B. Germansvan Loon. 66 j., 2e Vooruitgangstraat: J. B. van Dijkvan Haarlem. 79 j.. Soutmanstraat; M. Booms—Bonte, 55 j„ Vosmaerstraat. En op 19 December gaan de nieuwe kaarten al in. Om een vlottere uitreiking der kaarten te bevorderen wordt er daarom op aan gedrongen dat de mensen, die tot heden verzuimd hebben hun kaarten op de aange wezen dag af te halen, in de komende da-" gen naar de Vleeshal komen. Dan zullen zij zoveel mogelijk geholpen worden. Het is dus in hun eigen belang! Buurtvereniging H.Z.W. vierde tienjarig bestaan De Vereniging ter behartiging van de belangen der bewoners van Haarlem-Zuid- West (in de wandeling: H.Z.W.) heeft haar tienjarig bestaan gevierd met een feest avond, die Zaterdag in het Krelagehuis is gehouden. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer R. Fruitema, er onder meer op dat H.Z.W., zulks in tegenstelling met de meeste buurtverenigingen, niet alleen feestavond- jes beoogt te geven, maar vooral zowel op sociaal als cultureel gebied inderdaad de belangen van de leden wil behartigen. Zo heeft de vereniging in de loop der jaren onder andere weten te bereiken, dat bestra ting en verlichting van een aantal wegen werden verbeterd, dat Haarlem-Zuid-West een telefooncel en den postkantoor kreeg, dat in de oorlogsjaren waterpompen kon den worden geslagen. De culturele ontwik keling van de leden tracht men te bevorde ren door het organiseren van lezingen en muziekavonden en het doen circuleren van leesportefeuilles. Het bestuur moest vervolgens de geluk wensen van een aantal zusterverenigingen en andere vrienden van H.Z.W. in ont vangst nemen, en werd bovendien verblijd met een voor de aankoop van een vereni- gmgsvlag bestemd geldbedrag, door de leden bijeengebracht. Hierna maakten „De Ghesellen van den Spele" een begin met het opvoeren van een cabaret-revue getiteld „Doe niet zo ver legen" en het komt ons voor dat het H.Z.W.. bestuur een slechtere greep had kunnen doen met dit Kampense gezelschap. Met alleraardigste costuums, met simpele maar rake décors en vooral dank zij een behoorlijke dosis routine, flair en talent wisten deze vijf mensen de stampvolle zaal van proloog tot finale geboeid te houden en voortdurend te verrassen met een grote oorspronkelijkheid. Tot laat in de nacht hebben tenslotte de klanken van het dansorkest „The wood- choppers" de feestgangers ten dans gevoerd. M«*r voor «11e «jideie modellen, smelcen en maten, heeft DE groot een enorme collectie altgesproken chique damescouitaurs I Een echte verrassing is een stel verende Ligstoelkussens SPAARNWOUDERSTRAAT 130 als het koud wordt zet U de centrale verwarming aan. De ver warmde lucht van het koelsysteem maakt het interieur behaaglijken wordt speciaal langs de vorstvrije voorruit geleid, Vernuftig, zoals alles aan Uw volkswagen. Automobielbedrijf Koks en De Jong WAGENWEG 132 - HAARLEM - TEL. 20657 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 22 NOVEMBER Stadsschouwburg: Mij. tot bevordering der Toonkunst. Rossana Bottai, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Piano-concert Alfred Cortot. 8 uur Wijkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Jos Bullervereniging. lezing dr. Dupius. 8.30 uur Spaarne: „Avonturen van Raffles". 14 j.. 2.30 7 00 en 9.15 uur. Frans Hals: „The story of dr. Wassell". 18 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „Hamlet". 14 j„ 2.30 en 8.00 uur Palace: ..Dp bandiet". 18 j„ 2 00. 4.15. 7.09 en 9 15 uur I.uxor: Martin Roumapnac" 18 j- 2 00 4 15 7 00 en 9 15 uur. DINSDAG '23 NOVEMBER Nassauplein 8: Theosofische Vereniging, openbare voordracht. 8 uur Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen. Verzwaring van straf geëist tegen Iandwachter uit Haarlem De bouwkundige D. J. D. uit Haarlem was door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam veroordeeld tot een gevange nisstraf van 15 jaar met aftrek van voor arrest. Hij was lid van de N.S.B. en deed als Iandwachter mee aan een inval en eer- huiszoeking in Haarlem. Elders verleende hij hulp bij een huiszoeking, tengevolge waarvan een Joods echtpaar werd gearres teerd, dat later is omgekomen. Bij de be handeling van deze zaak voor de Bijzon dere Raad van Cassatie verwonderde de procureur-fiscaal zich er over, dat réqui- rant in beroep gegaan was. Hij herinnerde eraan, dat in eerste instantie levenslang geë:%t werd. De procureur-fiscaal noemde de handelingen van réquirant de meest weerzinwekkende vorm van hulpverlening aan de Duitsers. Vele personen werden bij de invallen, waaraan réquirant hulp ver leende, aangehouden. De procureur-fiscaal achtte de opgelegde straf te laag en concludeerde tot een ge vangenisstraf van 18 jaar met aftrek van voorarrest. Er komt weer Bockbier Van Donderdag 2 December af zal de liefhebber weer net als vroeger gedurende enkele weken kunnen genieter} van het tra ditionele bockbier. Wat bockbier eigenlijk is? Heel in het kort zou men kunnen zeggen: Het eerste brouwsel van de nieuwe oogst, waarvoor uiteraard de beste gerst is uitgezocht. Deze traditie gaat terug tot de tijd dat de brou werijen alleen 's winters brouwden, omdat de zomer te warm was. Zij besteedden dan jaarlijks aan het eerste brouwsel extra veel zorg en gebruikten daarvoor gerst uit de nieuwe oogst en ook nieuwe hop. Sinds mensenheugenis noemde de volks mond dit eerste brouwsel bo(c)kbier. Omtrent het ontstaan van de naam valt niets met zekerheid te zeggen. Wellicht is hij afkomstig uit de mythologie, die ver haalt van Donar, de dondergod. Ter ere van deze god werden feesten gehouden, waarbij tokken werden geofferd en waar voor door de Germaanse vrouwen een speciale biersoort werd gebrouwen. Een andere verklaring zegt, dat de naam is af geleid van de eerste brouwerij in Duitsland, waar men dit bier brouwde, namelijk te Ainpock of Einbeck. Zo zijn er nog vele andere veronderstellingen, doch geen daar van berust op wetenschappelijke of histo rische zekerheid. Haarlemmer met mes gestoken in vechtpartij met wagenbewoners In de nacht van Zaterdag op Zondag drongen drie woonwagenlieden juist na sluitingstijd een café op de hoek Burgwal Hagestraat binnen en verlangde een bor reltje. De caféhouder weigerde dit, en het drietal werd daarop door de overige be zoekers van het café de deur uitgewerkt. Buiten ontstond toen een vechtpartij, die spoedig een vijftigtal mensen op de been bracht. Een 38-jarige Haarlemmer, heier van be roep, liep in dit gevecht verschillende snij- wonden op aan hoofd en lichaam, vermoe delijk toegebracht met een mes. In het St. Elisabeth's Gasthuis zijn de wonden ge- hecht. Ds. P. Visser, Geref. predikant te Go- rinchem en voordien te Vijfhuizen, heeft voor het beroep van de kerk van Naarden bedankt. „Mijn zuster Eileen" Cor Ruys bracht dada op de planken Zaterdag en Zondag hingen er ter weers zijden van de ingang van de schouwburg nog twee affiches. Het ene kondigde het treurspel „Koning Lear" van Shakespeare aan en het andere de comedie „Mijn zuster Eileen" van Joseph Fields en Jerome Cho- dorov. Een wel zeer merkwaardige illustra tie van de veelzijdigheid van ons huidige theaterleven: de verst mogelijk uiteenlo pende verbeeldingen van de volkomen absurditeit van het bestaan binnen het ver loop van nauwelijks een week! „Myn zuster Eileen" is ontleend aan een serie korte verhalen van Ruth McKenney in „The New Yorker" en laat de wonderlijke lotgevallen zien van twee ondernemende meisjes uit de provincie die willen trachten in de grote stad carrière te maken. Zij be landen in een omgeving, waarin alleen het volstrekt ongerijmde regel schijnt te zijn. En de grap begint pas goed als zij de eerste les namelijk er mee op te houden zich nog te verbazen over de omstandigheden, waai-in het meest abnormale voor dood gewoon moet doorgaan zo ter harte heb been genomen, dat zij de toeschouwers steeds een slag voor blijven. Dan vliegt men regelrecht de sfeer van „kolder, in het kwadraat" binnen. In Amerika noemt men dit genre naar analogie van soortgelijke verschijnselen in de schilderkunst tijdens de periode van chaos na de eerste wereld oorlog: het dada in de humor. Het Ruys-ensemble zorgde er voor dat de half-onderaardse studio van de kwasi- artistieke verhuurder Appololouse, waar de gezusters zonder beraad hun intrek nemen 'n kelder op een vulkaan vol komi sche herrie loopt. De kostelijkste ogenblik ken dankte men aan het raam, waardoor men alleen de benen van de voorbijgan gers kon zien méér had men trouwens niet nodig. Het was jammer dat de men sen al begonnen met lachen, zodra Cor Ruys zijn rode pruik om de hoek stak, want daardoor gingen enkele van de mooiste fratsen van de koeterwalende huis baas, die hij verbluffend dwaas typeerde, in het voorbarige tumult verloren. Nell Koppen en Myra Ward verhitten, elk op een zeer persoonlijke manier, deze lichtverteerbare pap van malle gevallen tot het kookpunt. Van de bijna twintig andere namen heb ik die van Wim van den Brink, Ton Lensink en Tonny Foletta on derstreept. De ruimte ontbreekt om te zeg gen waarom, doch waarschijnlijk zullen vele aanwezigen bij de voorstelling deze voorkeur beamen. DAVID KONING. Zilveren jubileum H. Plant Zaterdag herdacht de heer H. Plant de dag waarop hij voor 25 jaar als bestuurs lid der Eerste Coöperatieve Associatie voor Lijkbezorging te Haarlem werd gekozen. In een herdenkingsbijeenkomst in de be stuurskamer, waar veie genodigden aan wezig waren, sprak de voorzitter, de heer C. F. Keijser, de jubilaris in hartelijke woorden toe en zei onder meer: „Toen u het bestuurslidmaatschap aanvaardde, telde de vereniging slechts 1550 leden. Dit aan tal beweegt zich thans naar de 12000. Door uw werken heeft u zeer veel tot deze groei bijgedragen". Ter herinnering aan deze dag werd een gebrandschilderd glas-in-loodraampje aan geboden, vergezeld van een bloemstuk. De heren W. H. de Laat en S. Rijkes, beiden bestuurslid der vereniging, her dachten in sympathieke bewoordingen de prettige samenwerking in de loop der jaren. Namens het personeel was de heer J. van Sonsbeek bij deze herdenking aanwezig. Wielrijders, die zonder licht reden, bleken inbrekers te zijn Toen een agent van politie te Bloemen daal in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een tweetal wielrijders aanhield die wel op splinternieuwe fietsen maar zonder licht reden, viel het hem op dat deze verkeers- zondaars zich vreemd gedroegen. Toen zij de agent zagen, wierpen zij snel een voor werp weg, dat later een leeg geldkistje bleek te zijn, en ook probeerde een van hen zich van een tas, die hij bij zich had, snel te ontdoen. Dit was genoeg voor de agent om zijn verbalisanten naar het politiebureau te doen transporteren. Zij bleken te hebben ingebroken in een woning aan de L^rentz- kade te Haarlem. Door het openen van een kelderluik hadden zij zich toegang ver schaft, en waren vervolgens met distribu tiebescheiden, enige actetassen en twee portemonnaies met een inhoud van onge veer 30 a3s buit langs dezelfde weg ver dwenen. De fietsen hadden de heren, de gebroeders v. E., daarna terloops nog maar even in Aerdenhout meegenomen. St. Nicolaas en het schoolkind Voor de 37ste keer organiseert de com missie uit de Nederlandse Onderwijzers vereniging (N.O.V.) voor de Haarlemse openbare voorbereidende, lagere en U.L.O.- scholen het St.-Nicolaasfeest. De goed-heilig man zal met zijn knecht de meisjes en jongens uit de laagste twee klassen met een bezoek vereren en de hogere klassen worden op toneelstukjes onthaald, zoals „De kok en de dieven' „Repelsteeltje" en „De deserteur". Ook wordt een enkele film vertoond. De kinderen komen in het Concertge- j bouw bijeen. i Comité voor jonge toonkunstenaars Het recital in de Renaissancezaal op Za terdagavond bracht andermaal een verras sing. Wij hoorden in de liedervoordrach ten van de jonge sopraan Corry van Beckum meer dan een goede belofte; het was een manifestatie van een merkwaardig vroegtijdig gerijpt talent. Want afgezien van het aangename fluwelige geluid, dat ook tot sterke geluidsontplooiïng in staat is, en dat over de hele omvang buitenge woon lenig en expressief is, bezit Corry van Beckum ruimschoots smaak, intelli gentie, temperament, zin voor poëzie, vlotte dictie en de gave om op natuurlijke' wijze mee te delen wat zij weet en kent. En het belangwekkendste is dan nog, dat zij een diepte van gemoed suggereert, waarvoor men iemand van haar leeftijd allicht niet rijp zou achten. Mogelijk is het grotendeels nabootsing van een groot voorbeeld; althans in Trois fêtes galantes van Willem Pijper en in Trois chansons de Bilitis van Debussy, hoorden wij als 't ware de zuivere weer galm van de B^rthe Seroen van dertig jaar geleden, toen zij met Evert Cornelis als begeleider de wonderen van deze lied kunst openbaarde. Maar om een zo geniaal voorbeeld dermate te copieëren dat het levensecht, geen copie meer lijkt, zulks mag toch wel een uitzonderlijke prestatie heten, 't Zou ons wat waard geweest zijn de hele Kinderkamer-cyclus van Mous- sorgsky van Corry van Beckum te hebben mogen horen; zij zong er slechts drie lie deren uit, die verrassend van stemkarakte- ristiek en voordracht waren. Henk van Eeuwyk toonde zich een voor treffelijk begeleider, die de sfeer van het lied volkomen mee beleefde. Zang en be geleiding vormden een eenheid zoals men die zelden kan waarnemen. Als solist gaf Henk van Eeuwijk een wat bedachtzame reproductie van Chopin en een wat harde van Bach's Italiaanse Concert, waarin echter in het middendeel momenten van goed doorvoelde verhou dingen te beluisteren waren en waarvan het slotdeel een pittig élan behield. Met een temperamentvolle, geladen vertolking van de zes Roemeense Volksdansen van Bartok maakte de jonge pianist een zeer goede indruk. Een avond in de reeks die tellen mag. Hij liet ons met een zangeres kennis ma ken die stellig van zich zal doen spreken. JOS. DE KLERK. Kerkconcert met twee vioolsolisten Om het werk ten behoeve van het kinder huis der Evangelische Broedergemeente te Zeist te steunen, hadden de violistes Riek Mantje-Coppée en Jetty Bossen, het ge mengde kerkkoor der Broedergemeente, het Vrijzinnig Luthers Dameskoor en de orga- niste Bets Nederkoorn zich voor het Zater dagavond in het kerkgebouw van de Haar lemse Broedergemeente gegeven concert, belangeloos beschikbaar gesteld. Bets Nederkoorn leidde het concert in met een beheerste vertolking van een drie-stemmig orgelkoraal van de omstreeks het jaar 1500 levende organist Arnolt Schlick. Instrumentale muziek inderdaad, maar toch zeer nauw verwant aan de vocale werken, die in dezelfde ontwikkelings- pei-iode der toonkunst ontstonden. Uiteraard sloot het werkje „Adoramuste" van Orlando di Lasso, dat door het dames koor met klare klank ten gehore werd ge bracht, zich uitnemend bij Schlicks muziek aan. Later op de avond vertolkte dit koor twee composities van Albert de Klerk „Ecce Virgo" en een „Sanctus". Een tijd ruimte van vier eeuwen scheidt de schep pingsmomenten van deze werkjes en dat van di Lasso. Maar zij komen voort uit een zelfde religieus principe, waarvoor in zui ver muzikale klankentaai een uitdrukkings middel werd gevondyi. De uitvoering gaf veel reden tot voldoe ning, al kon de individualiteit der stemmen niet steeds onderdrukt worden. Muziek van bijzondere verfijning schonk het koor met de vertolking van Vierdancks geeste lijke concert „Siehe wie fein und lieblich", voor koor, twee violen en orgel. Bachs koraalbewerking „Meinem Jesum" gaf het gemengde koor nog moeilijkheden, maar (ziet men af van een te nadrukkelijke woord-accentuëring) met de overige vijf koraalbewerkingen, eveneens van Bach, werd door zuiver zingen een verdienstelijk resultaat verkregen. Riek Mantje-Coppée en Jetty Bossen completeerden het programma met de Gol den Sonate van H. Purcell en de Sonate in D van J. B. Loeillet. Een stoere streek, een betrouwbare vingertechniek, maar nog een te kort aan dynamiek en phraseringsspanning, waren kenmerkend voor beider spel, dat op een frapperende eenheid van interpretatie be rustte. De begeleiding van Bets Nederkoorn sloot zich hier goed bij aan. De predikant der gemeente, ds. H. Schütz, dankte alle medewerkenden, in het bijzon der de organiste en leidster der koren Bets Nederkoorn en verkreeg op zijn verzoek een geslaagde herhaling van „Meinem Jesum" als afscheid. P. ZWAANSWIJK BEGRAFENIS H. J. M. FRANCKEN Hedenochtend is op het St. Adelbertus- kerkhof in Bloemendaal in alle eenvoud het stoffelijk overschot van de heer H. J. M. Francken ten grave gedragen. Onder de vele belangstellenden bevonden zich onder andere de heer Pim Muiier, de heer J. Verwey, oud-elftalgenoot van de over ledene en een delegatie van het HFC- bestuur. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmidde len, tabakskaarten en diversenkaarten, alsmede toeslagkaarten voor jonge en aan staande moeders op Dinsdag 23 November in de Vleeshal te Haarlem: Q tot en met Ri en in het uitreiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede: C en D. SCHEEPVAART Garoet, RotterdamJava 21 Nov. van Southampton. Groote Beer. AmsterdamBa tavia 21 Nov. te Port Said. Johan van Olden- barnevelt. BataviaAmsterdam pass. 21 Nov. Finisterre. Kota Agoeng. DjeddahBatavia pass. 20 Nov. Kaap Guardafui. Kota Inten, 22 Nov. van Rotterdam te Kaapstad. Sibajak. Rotterdam—Batavia. 21 Nov. 9 uur te Bela- wan. Tegelberg. 20 Nov. van Batavia naar Singapore. Volendam, 21 Nov. van Buenos Aires te Rotterdam. Westerdam. 21 Nov. van itterdam te Halifax Westland. Buenos Aires Amsterdam pass. 21 Nov. Ouessant. Willem :vs. Batavia—Rotterdam pass 21 Nov. Gi- altar wordt 24 Nov. te Southampton verw. i Zeeman, Rotterdam—Java 21 Nov. te Bremen. Zeeland, Batavia—Rotterdam 20 Nov. te Mar seille. J Eén stem meerderheid voor .Grieks kabinet Zaterdagnacht heeft de nieuwe regering Sc.foulis in een vertrouwensvotum een meerderheid van één stem behaald. De zit ting duurde van het vallen der duisternis tot het aanbreken van de dag. Het was de langste uit de Griekse parlementaire ge schiedenis, Officiële Amerikaanse en' Britse waarnemers bleven tot middernacht. De stemmenverhouding was 168 tegen 167. Volgens de oppositie zegt de constitutie dat de regering meer dan de helft van het aan tal stemmen moet behalen. In dit geval minstens.... 168%2. Ue zaak wordt nog verder gecompliceerd doordat het lid Roza- kes, dat zijn stem later bij het stemmental voor de regering heeft gevoegd, tijdens de discussie in slaap was gevallen en daar door zijn stem te laat uitbracht. De voormalige Griekse premier, de so ciaaldemocraat George Papandreoe, heeft toegang tot de Griekse koning verzocht. Hij wil op constitutionele gronden nietig ver klaring van het vertrouwensvotum van Zondagmorgen verzoeken. Hy zal de koning verder meedelen, dat de oppositie bereid is een kabinet te vor men dat „boven de parken" staat. Dakofa-passagiers aan dood ontsnapt Zaterdagavond vloog een Zuid-Afri kaanse Dakota met vijftien pasagiers en een bemanning van vijf koppen nabij het Parijse vliegveld Orly tegen een transfor matorhuisje. Beide vleugels werden geheel afgescheurd, de romp zwaar beschadigd en er brak een kleine brand uit. Geen enkele inzittende kwam echter om het leven. De piloot, een Zuid-Afrikaan, werd ernstig gewond, de Britse radio-telegrafist moest met een gebroken been naar het ziekenhuis worden vervoerd. De andere leden van de bemanning en de passagiers kwamen er met lichte verwondingen of alleen maar met de schrik af. Te New York is een boek versdÜfenen van de hand van generaal Dwight D. Eisen hower, opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten tijdens de afgelopen oorlog. Het boek draagt de titel „Kruistocht in Europa". Eisenhower beschrijft hierin zijn persoonlijke ervaringen uit de tweede we- reldoprlog. Rossana Bottai Vanavond zal de Italiaanse pianiste Rossana Bottai te Haarlem optreden. Onze aandacht wordt er op gevestigd dat zij op het voor-examen van het jongste Concours International te Scheveningen het hoogste aantal punten van alle vrouwelijke en mannelijke candidaten behaalde, maar zich door onvoorziene omstandigheden voor de uitvoering in het publiek moest terugtrek ken, waardoor haar mogelijk de eerste prijs ontgaan is. Op het Concours International te Genève in 1946 werd zij döor de jury met algemene stemmen als nr. 1 van de vrouwelijke pianisten aangewezen. Mahler, Diepenbrock en Strawinsky op H.O.V.-concert Hélène Ludolph soliste De voliste op het concert, dat de H.O.V. op Vrijdag 26 November geeft, is de Haar lemse zangeres Hélène Ludolph, die zal op treden in Mahlers Vierde Symphonie en in de „Hymne aan de nacht" van dr. Alphons Diepenbrock. Het orkest, door Kees Hart- velt geleid, besluit de avond met de ballet suite „De Vuurvogel" van Strawinsky. Zaterdagse aanrijdingen In de loop van Zaterdag heeft een lange reeks verkeersongevallen weer verschei dene slachtoffers gemaakt. Op de hoek Zijlvest-Zijlstraat verleende een militaire vrachtauto geen voorrang aan een truck, tengevolge waarvan de wa gens tegen elkaar op botsten. Beide wer den licht beschadigd. Op het Stationsplein werd een bakfiets aangereden door een autobus van de N.Z. H.V.M. De bakfiets werd een vluchtheuvel opgedrukt, waarbij een agent van politie tussen de laadbak van de fiets en een ver keerslicht-paal bekneld raakte. De agent moest met enige kneuzingen aan en boven de knie naar zijn woning worden gebracht. Een tweede N.Z.H.-bus was betrokken in een aanrijding op het beruchte kruis punt Parklaan-Jansweg. De bus wilde van de Parklaan naar links de Jansweg op zwenken en werd doorbij door een vracht auto geraakt. De bestuurder van de vracht wagen verkeerde in de mening, dat de bus op dit punt een halte had en zou stoppen. De carrosserie van de bus moest het vooral ontgelden; de vrachtauto bleef vrijwel on beschadigd. Op de Leidsevaart werd een 21-jarige wielrijdster door een hond omvergelopen. Met een lichte hersenschudding en een elleboogfractuur is zij naar de Mariastich- ting overgebracht. Een 15-jarige wielrijdster was onvoor zichtig genoeg om op de Schoterweg zonder op het verkeer te letten en zonder enig teken te geven naar links te rijden, blijk baar met de bedoeling aan de linkerkant van de weg af te stappen. Een haar ach terop komende personenauto reed haar aan, waardoor zij viel en een zware her senschudding opliep. Met een brancard van de Ongevallendienst is zij naar haar wo ning vervoerd. Op de hoek Dreef-Paviljoenslaan werd Zaterdagnacht een 65-jarige wielrijder, die kennelijk iets te diep in het glaasje had gekeken, door een auto aangereden. De wielrijder had aan deze auto geen voor rang verleend. Hij kreeg drie hoofdwon den, die in het Diaconessenhuis zijn ge hecht. Een hevige botsing tenslotte had Zater dagnacht plaats tussen een taxi en een personenauto op het Plein. De personen auto werd hierbij ruim vier meter verder geschoven en werd aan de linkerzijde ge heel vernield. Ook de taxi kreeg zware schade. Mickey kreeg een kater van alle feestvreugde De bel stond niet stil Zaterdag bij de familie Van Leeuwen in de Kijkduinstraat te Haarlem, waar kater Mickey zijn 22ste levensjaar begon. De „vrouw" werd met bossen bloemen bedacht, voor Mickey ze*' waren er talrijke en veelsoortige lekker nijen en de post bracht stapels goede wen sen van meestal totaal onbekende andere huisdieren. Een hoogtepunt vormde het officiële be zoek van „Dierenbescherming", die de I familie een foto van haar bejaarde lieve- ling toezegde. Vanmorgen had Mickey een kater. BINNENLAND De 12-jarige Bobby Stins uit de Lathy russtraat te Amsterdam werd sinds 10 No vember vermist. Thans is gebleken, dat de jongen door een gefantaseerd verhaal een sleepbootkapitein heeft weten te bewogen, hem aan boord te nemen. De sleepboot be vindt zich thans in België. De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij opdracht gegeven tot de bouw van een vrachtschip van het type „Bougain ville". Het schip zal 5800 br. r. t. meten. Op de prijsvragen ten bate van de her bouw van het door de Duitsers verwoeste Diaconessenhuis te Arnhem zijn reeds meer dan 'n millioen inzendingen binnengekomen. Op 6 April 1945 hebben de Duitsers 15 mannen uit Dedemsvaart gearresteerd, die na de doortocht van enige Canadese tanks uiting hadden gegeven aan hun vreugde. Vier wisten te ontsnappen, de overigen werden doodgeschoten. Tegen de 22-jarige textiel- arbeider J. ter H. V., uit Enschedé die deel uitmaakte van het executiepeloton is 10 jaar, tegen de ex-veldwachter van Goirle, die de gevangenen heeft bewaakt, 8 jaar geëist. Op 29 November zal van 18 tot 18.30 uur op het vliegveld Ypenburg een demonstratie worden gegeven met pyrotechnische sein- middelen. De luchtvaart is op de hoogte ge steld, dat de bij die demonstratie voorkomen- de lichtsignalen van geen betekenis zijn voor in de nabijheid vliegende vliegtuigen. De minister van Binnenlandse Zaken heeft zich in beginsel verenigd met de richt lijnen voor de bezoldiging van het gemeen telijk secretarie-personeel, neergelegd in het rapport van de commissie-Ubink. De oud-commandant van het veldleger luitenant-generaal Jhr. W. Roëll, is ter gele genheid van zijn 75ste verjaardag bevorderd tot commandeur in de Orde van de Neder landse Leeuw. Zaterdag zijn te Utrecht landelijke wed strijden van het Rode Kruis gehouden; de deelnemende corpsen waren vooraf door regionale wedstrijden geselecteerd. Dé help sters van het Haarlemse corps wisten beslag te leggen op de tweede 'prijs; de Haarlemse commandant behaalde de eerste prijs. Nu het vervoerverbod tussen Worraer- veer en Krommenie is opgeheven, zal de N.A.C.O. de busdienst tussen EdamPurmer- endHaarlem weer hervatten. HAARLEM EN OMGEVING De oudervereniging van HBS A houdt op Woensdagavond 24 November in de aula van de school een ouderavond. Op deze avond zal gesproken worden door de heer E. A. van der Haar. directeur van het Arbeids bureau te Hoofddorp, over: „De toekomst, van onze kinderen, gezien in het licht VS2 de huidige arbeidsverhoudingen" en door de heer W. F. Jansen, hoofd van het Gemeen telijk Bureau voor Beroepskeuze over: „De organisatie en werkwijze van het Bureau voor Beroepskeuze". De oud-Haarlemmer M. J. G. J. van L.. ex-burgemeester van Naarden en later van Haarlemmermeer, is door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie jaar en ontzetting uit de openbare rechten voor de tijd van ach jaar. Van L. waren zijn gedragingen van burgemeester van Naarden ten laste gelegd. Hij was tot veertien dagen geleden, toen de ho zaak behandeld werd, nog nimmer geïnter neerd geweest. B. en W. van Haarlem stellen voor de heer P. van Waveren Hogervorst te Haarlem tot tijdelijk leraar in de Handelswetenschap pen aan het Lorentzlyceum te benoemen. De Jonge Kerk te Bloemendaal houdt Woensdagavond 24 November een bijeen komst in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. Dr. J. H. Stelma zal spreken over de nieuwe kerkorde. De Vereniging Bloemendaal's Toneel geeft Zaterdagavond 27 November in Hotel Vreeburg een uitvoering van „Pietje de Dui vel" van Henri van Daele. In het perceel Grote Markt 29, datP' eigendom is van de gemeente Haarlem, wil len B. en W. de centrale verwarmingsinstal latie laten uitbreiden, waarvoor i 3420 nodig is. Deze extra uitgave zal door een verhoging van de huur gecompenseerd worden. De gemeente Haarlem heeft dezer dagen in openbare veiling de percelen Klaverstraat 20 en Jacobstraat 7 voor onderscheidenlijk f 1300 en f 7000 aangekocht. B. en W. achten het bezit van deze percelen gewenst. Het eerste is gelegen in het in voorbereidingnk zijnde saneringsplan „Rozenpriëel", het twee de bevindt zich in de onmiddellijke nabij heid van andere gemeente eigendommen. Het college stelt de raad voor deze aan kopen te bekrachtigen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor twee stukken grond, respectieve lijk ten Westen en ten Oosten Van de Lin- naeuslaan aan te kopen, waarop zich thanl nog de trambaan bevindt. Met deze aankoop ft is een bedrag van f 10.500 gemoeid. De moge- lygheid is niet uitgesloten, dat op de plaat! van de trambaan door de Hout een verkeers weg wordt aangelegd. lu ij] Bil lis Ernstig ongeval bij de Hoogovens Zondagmorgen om kwart voor elf wasijjj de eerste smelter van Hoogoven I, de 45-)se jarige H. H. Giesberg uit Beverwijk, meti^ een collega bezig het aftikgat te openenfc. voor een aftap, toen plotseling een steek-Lj vlam uit het gat schoot, waardoor Gies-|fe, berg's kleding in brand geraakte. Met;Ti.j brandwonden over een groot deel van hetL lichaam moest hij in het Rode-Kruiszieken-k huis worden opgenomen. Zijn toestand wa«L hedenmorgen zeer ernstig. Men vreest voorjii zijn leven. Heemstede Nieuwe klokken Thans heeft ook de R.K. kerk aan he'._ Valkenlpurgerplein een drietal nieuwe klok-'j ken ten geschenke gekregen in plaats van] de door de Duitsers geroofde. In een fees telijke optocht zy'n de klokken Zaterdag-] middag door de parochie gevoerd, begeleid] door vele verkenners, welpen en gidsen voorafgegaan door de R.K. Harmonie „Stj Michaél". tg! De klokken dragen de namen Maria/rn Joseph en Salvator en -zullen in de Kerst-jli; nacht voor het eerst luiden. Zondagavond^ zijn zij door deken Kuilman van Haarlem gewijd. Amsterdamse Beurs V; Koninklijke Olie. Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v Berkel's Patent Scheepvaart Unie Holl.-AmerikaLijn Dell Maatschapyu H V A A dam Rubber Ned Handel My.I N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slntkoers Vrijdag 315% 274% 232 155%. 146 290 267 121 163% 161 148%, 247% 151 y2 161% 106 393 Openings*^ koersen |0 318 Ist 275 y2 233% 158% 140%, 165%5 148%, 252 153%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6