c 3 „Ik ben optimistischer dan enige tijd geleden" PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE Wereldnieuws DINSDAG 23 NOVEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD DL De heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, over het verloop op de arbeidsmarkt Ik ben zo zei de heer A. P. M. van Piel, directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in het gewest Haarlem minder somber, zelfs wat optimistischer over het verloop van zaken op de Arbeids. markt dan ik een jaar geleden was. Ons land heeft in 1948 in het algemeen goed geboerd. Wij zijn de overgangstijd van de na-oorlogse tijd, met zijn schijnwelvaart, naar meer normale toestanden, op een zeer bevredigende wijze doorgekomen. Onze export stijgt en de stemming onder onze arbeiders is goed. De arbeidsproductiviteit is nog wel onvoldoende, maar er zit een stijging in. Onze vooruitzichten zijn, rela tief vergeleken bij vele andere landen, niet ongunstig. Ook in de werklozencijfer komt dit tot uiting. Op dit ogenblik zijn er in Haarlem. Heemstede en Bloemendaal niet meer dan 800 werklozen. (Het aantal ingeschreven werkzoekenden is wel hoger, maar daaron der zijn ook de mensen die een betere be trekking zoeken of al naar een nieuwe werkkring uitzien, omdat hun ontslag te verwachten is). Onder de 800 werklozen zxin: 225 han dels- en kantoorbedienden, 135 bouwvak arbeiders en 170 ongeschoolde arbeiders. De toestand in Haarlem en omgeving is, in verhouding tot de positie op de arbeids markt in geheel ons land, niet ongunstig. In Haarlem en naaste omstreken is het cij fer der werklozen niet hoger dan in de landelijke delen van het gewest Haarlem, maar dat is een verschijnsel dat zich over al elders voordoet. In de steden is immers steeds meer werkloosheid dan op het plat teland. De vooruitzichten voor Haarlem en om geving zijn niet ongunstig. In de winter maanden is wel een toeneming van het aantal werklozen te verwachten, maar dat is een seizoenverschijnsel dat elk jaar ge constateerd wordt. In het voorjaar volgt dan weer een vermindering. Op dit ogen blik is ons aantal gelijk aan dat van begin Februari van dit jaar. In Haarlem is thans een overschot aan alle soorten van bouwvakarbeiders, wat een gevolg is van de omstandigheid dat hier. in vergelijking met vele andere ge bieden, weinig gebouwd wordt. Er zijn te veel kantoor- en handelsbedienden. Uit het aantal ingeschreven werklozen blijkt zeer duidelijk zo vervolgde de heer van Riel dat wij zitten met een te veel aan handels- en kantoorbedienden. Behalve die 225 die al ingeschreven staan als werkloos zijn er nog 107 die zich al hebben aangemeld als werkzoekende om dat zij naar een betere functie streven, of en dat is erger omdat zij reden heb ben te verwachten dat zij binnenkort werkloos zullen worden. Onder de han delsbedienden vallen de reizigers en de winkelbedienden. Een leerrijke enquete. Tk heb een onderzoek ingesteld naar het aantal mannelijke leerlingen dat in 1948 de u.l.o. scholen in Haarlem, Bloemendaal en Heemstede heeft verlaten. Voor Haar lem is het totaal 371, voor de omgeving 149, samen dus 520. De ulo. scholen leve ren in het algemeen de jongens af die be stemd zijn een werkkring te vinden als handels- of kantoorbediende. Daarnaast komen de cijfers van de jon gens die dit jaar de ambachtsschool %*er- laten hebben. Dit zijn er uit Haarlem 232 en uit de omgeving 116, samen dus 348. Deze cijfers staan zeer ongunstig tegen over elkaar. In de naaste toekomst is te vrezen, dat het aantal werkloze kantoor- en handelsbedienden nog zal toenemen. M1EP VINDT, dat de oudjes het nog best doen. Het overwinnings- gerecht van Leidens ont zet komt dus nog eens op tafel. Mevr. Lotgering-Hillebrand heeft er een fijn recept voor: WORTELEN MET SCHAPENVLEES iVz kg grote aardappelen, V2 kg. uien, 1 kg winterwortelen, V4 kg schapenpoulet, 1 lepel bloem. 15 gr. zout, 40 gr. boter, peper, peter selie. Schud het gewassen poulet om met bloem en wat zout, smoor het met boter pl.m. 15 minuten. Snijd de schoongemaakte wortelen aan reepjes, de uien en aardappelen ln stukken. Voeg dit alles met water, zout en peper bij het vlees en laat het zachtjes gaar koken. Strooi er bij het opdienen véél fijn gesneden peterselie over. En geef dan weer wat druiven toe. Lekker, en 't spaart tyd voor Moe. Publ. Centr. Bur. v d.. Tuinbouwveilingen. (Adv.) Op de arbeidsmarkt is nog steeds een grote behoefte aan goede vakbekwame ar beiders. De ouders moeten met de feiten rekening houden, het is toch beter een be hoorlijk betaalde vakarbeider te zijn, dan als kantoor- of handelsbediende werkloos rond te lopen! Het is jammer dat de ambachtsschool geen leerlingen aflevert voor de vakken die daaraan de grootste behoefte hebben. De 348 nu afgeleverde leerlingen waren aldus verdeeld: 85 automonteurs (zoveel hebben wij er niet nodig), 86 bankwerkers (daaraan is behoefte, maar jammer is dat er ook geen draaiers, lassers, smeden en plaatwerkers onder zijn), 90 electriciens (ook te veel), 66 timmerlieden, 14 meubel makers en 7 schilders. Er zijn dus geen metselaars en geen stu- cadoors onder, waaraan wel een zeer grote behoefte is. Als er meer jongelui waren die zin hadden om metselaar te worden, zou de ambachtsschool daar ongetwijfeld een opleiding voor instellen. Invoering van vakopleidings plicht? Er moet zo besloot de heer van Riel iets gedaan worden om te bevorderen dat de jeugd meer vakopleiding krijgt. Zoals het nu gaat kan het niet blijven. Daarom heb ik de minister van. Sociale Zaken geadviseerd vakopleidingsplicht in te voeren. Alle jongens die van school ko men zouden gedwongen moeten zijn een of andere vakopleiding te volgen. Daar door zou dan bereikt worden dat de werk gevers in de toekomst het aantal geschool de vakarbeiders krijgen dat zij nodig heb ben om hun bedrijf behoorlijk te exploi teren. Nu hebben de meeste met een nij pend tekort te kampen, waardoor zij ge noodzaakt zijn meer ongeschoolden aan te stellen dan wenselijk is. Er melden zich nu te weinig jongens voor vakopleiding aan. Dit komt omdat zij als ongeschoolden (loopjongen) meer kunnen verdienen. La ter ondervinden zij er als volwassenen de narigheid van, want het is dan moeilijk als ongeschoolde aan het werk te blijven. Bo vendien verdienen zij, als zij het geluk hebben aan het werk te zijn, minder dan een vakarbeider. Natuurlijk is het niet nodig voor alle jongens plaatsen op ambachtsscholen te reserveren. Een groot deel van de vakop leiding kan in fabrieken en werkplaatsen geschieden. In veel collectieve arbeidscon tracten is trouwens reeds rekening ge houden met het aannemen van leerlingen, maar het bedroevende is, dat zich daarvoor weinig jongens aanmelden. Men moet het denkbeeld van dit invoe ren van vakopleidingsplicht zien als een noodzakelijk kwaad. In de vrije maat schappij gaat het thans niet goed met de vakopleiding. Niet alleen tot nadeel der bedrijven, maar ook tot nadeel van de jeugd zelf. Het denkbeeld is thans in studie bij een kleine commissie die de minister van So ciale Zaken in verschillende belangrijke aangelegenheden adviseert. Niet onmoge lijk is dat later een grotere commissie door de minister zal worden ingesteld om de zaak nader te bestuderen, want natuurlijk komen bij de uitwerking verschillende pro blemen aan de orde. O.a. een verdeling over de beroepen. Ik vrees zo besloot de heer van Riel dat er nog heel wat water door de Rijn zal moeten stromen voor wij aan de practische toepassing toe zijn. Een nieuwe gedachte is het intussen niet. In Duitsland werd reeds in 1927 tot invoering besloten en de ervaringen die men daarmee heeft opgedaan waren toen niet ongunstig. Leider van het „Arbeidsfront" komt voor het Bijzondere Hof Op Donderdag 2 December zal H. J. Wou denberg, in de bezettingstijd leider van het „Arbeidsfront", voor het Bijzondere Ge rechtshof te Amsterdam terecht staan. Hij wordt ervan beschuldigd uit handen van de Duitse Rijkscommissaris een be noeming tot Commissaris van het Neder landse Verbond van Vakverenigingen met de daarvan deel uitmakende vakorganisa ties en de daarvan uitgaande stichtingen en instellingen te hebben aanvaard en in deze hoedanigheid deze organisaties en in stellingen te hebben geliquideex'd. Voorts wordt hem verweten, dat hij er toe heeft medegewerkt de Nederlandse arbeidersvakbeweging volledig aan de Duitse oogmerken nopens het economische en sociale leven dienstbaar te maken en dat hij de verwezenlijking van de natio- naal-socialïstische arbeidsfront-gedachte heeft voorbereid en gepropageerd. De radio geeft Woensdag (Adv.) HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7 30 en 8.15 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Strawinsky en Janacek. 10 00 Morgenwijding. 10.20 Kook- praatje. 10.30 Als de stofzuiger zwijgt. 11.00 Platen. 12 30 Weerpraatje. 12.33 Voor 't plat teland. 12 38 Kilima Hawaiian* 13.15 Kalen der. 13 20 Accordeola. 13.50 Vera Lynn zingt. 14.00 Gesproken portretten. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 „De vrouw in de mist". 15.25 Voor zieken. 16.00 Kinderkoor. 16.15 Het stond in de krant. 16.45 Vragen staat vrij. 17.15 Ballade voor orkest, en Grand Canvon- suite. 1820 Piano 18.30 Strijdkrachten. 19.00 „Loopt ons geloof in de P. v. d. A. gevaar?". 19 15 Silvestri-kwartet. 19.30 Voor de jeugd. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.20 Orkest, operakoor en sopraan. 21.00 Luisterspel „Pygmalion". 22.00 Tango-rumba orkest. 22.25 Partita voor viool van Bach. 22.45 Boekbespreking. 23.15 De „Hit-Kit". 23.15 Platen. HILVERSUM ft. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13 00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Platen. 9 00 Ziekenbezoek. 9-35 Tsjaikofski. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianosonate van Schubert. 11.15 Luisterspel ,Het wuivende koren". 11.45 Concerto grosso van Handel. 12.00 Busch strijkorkest. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Koor. 13.15 Promenade orkest. 14.00 Pianoduo. 14.15 Sweelinck-kwar- tet. 14.35 Lichte muziek. 15.00 Jeugdconcert. 16.00 Voor jeugdige postzegelverzamelaars. 16 15 Voor de jeugd. 17.30 Orgel. 17.45 Lezing over St. Eustatius. 18 00 Vrouwenkoor. 18.30 Orgel. 19.15 Nieuws uit Indonesië. 19.30 Ac- tueel geluid. 19.45 Engelse les. 20.20 Concert-! rinding tan professor Dommel legde hij voor gebouw-orkest en Jan Damen. viool (Cheru- .jcj, ncer Hi; bekeek het toestelletje van alle bint en vioolconcert van Mozart) 21 10 kanten, drukte een paar maal op de knop, die dramaut in vergeten^ Zmd-Arable^ r>)rf aan maar er gebeurde natuurlijk niets Belgisch visserij-bedrijf staat voor algehele crisis Invoer wordt stopgezet Naar „Het Laatste Nieuws" schrijft, zou zich in de Belgische visserij een ernstige crisis aftekenen. Teneinde deze af te wen den hebben visserijkringen de volgende maatregelen voorgesteld: 1. Stillegging van een gedeelte der vloot. 2. Uitvoer tegen verlaagde prijzen. 3. Vol ledige stopzetting van de invoer. Het blad tekent hierbij aan dat de on dergang van het visserijbedrijf een volle dige werkloosheid voor de kostwinners van 16.000 Belgische gezinnen zou bete kenen. In de Belgische visserijvloot is een ka pitaal van frs. 3 milliard geïnvesteerd. Er komen weer pinda's Dezer dagen zullen enkele schepen met ongeveer 3100 ton grondnoten uit Indo nesië in ons land aankomen. Ongeveer 900 ton. zal mits de noten van voldoende kwa liteit zijn, worden gebrand en als pinda's in de handel gebracht. Voorts zal een hoe veelheid van 1800 ton worden verwerkt tot pindakaas. De noten, die gepeld worden aangevoerd, zullen hier te lande worden gebrand. Tentoonstelling in het paleis met een week verlengd De tentoonstelling in het Koninklijk Pa leis te Amsterdam van geschenken, welk' Koningin Wilhelmina ontving bij haai gouden regeringsjubileum, wordt met eei week verlengd. De tentoonstelling zal van Maandag 29 November tot en met Vrijdag 3 December ook van 19.0022.00 uur te bezichtigen zijn. Overdag zijn de openingsuren 10.00 12.00 uur en 14.0017.00 uur. Nationaliteitsbewijzen voor motorrijtuigen Alle nationaliteitsbewijzen voor motor rijtuigen, welke een datum dragen van voor 15 December 1947 zullen met 1 Januari hun geldigheid verliezen. Zij kunnen dan niet meer gebruikt kunnen worden om bij terugkeer uit het buitenland als bewijs te dienen, dat het motorrijtuig op regelmatige wijze hier te lande is ingevoerd. Zij, die nog in het bezit zijn van een na- tionaliteitsbewijs, dat 1 Januari zyn gel digheid verliest, moeten zich wenden tot de inspecteur der invoerrechten en accijn zen in hun woonplaats, teneinde in het be zit te komen van een nationaliteitsbewijs van het nieuwe model. Utrechts nieuwe burgemeester Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die benoemd is tot burgemeester van Utrecht, is op 3 April 1905 te 's-Gravenhage geboren. Hij studeerde te Leiden, waar hij in 1938 ge promoveerd is tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift „De rechtspositie van de riiksuniversiteit en van haar ele menten". In 1930 kwam hij als adjunct-commies bij het departement van Onderwijs, dat hij in 1937 verliet wegens zijn benoeming tot referendaris bij de afdeling volksgezond heid van het departement van Sociale Za ken. Hij was toen secretaris van de Cen trale Jeugdraad en van het Rijkscollege voor de Lichamelijke Opvoeding. In April 1941 werd hij door de Duitsers gevangen genomen en tot November 1942 vertoefde hij in gevangenissen in Sche- veningen en Duitsland. Dit geschiedde we gens hulpverlening aan Engelandvaarders en „belediging van het Duitse rijk en het Duitse leger". In Februari 1942 werd hij door de rijkscommissaris uit 's rijks dienst ontslagen. Hij verzamelde door het geven van huis concerten (hij is een uitmuntend pianist) grote geldbedragen voor ondergronds werk. Van Mei 1944 tot na de bevrijding was hij als gedelegeerde van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis werkzaam bij de dienst voor speciale hulpverlening aan de politieke gevangenen. Op 1 September 1945 werd hij benoemd tot administrateur by het departement van Onderwijs. In het maatschappelijk leven vervult hij tal van functies. Hij is onder andere voor zitter van de Vereniging voor Volkshuis vesting „Nutswoningen", voorzitter van het Residentie-orkest en bestuurslid van de Nederlandse Alpenvereniging. De heer de Ranitz is lidmaat van de Re- Dijkstraat 8 monstrants Gereformeerde Kerk en niet aangesloten bij een politieke partij. De Bloemendaalse financiën Bijzondere rijksuitkering voor lopig belangrijk verlaagd Bij de begroting voor 1948 heeft de ge meente Bloemendaal als „bijzondere uit kering" uit het Gemeentefonds een bedrag geraamd van f 207.000. Thans heeft het college van B. en W. van Gedeputeerde Staten de mededeling ontvangen, dat door Den Haag deze uitkering voorlopig is vast gesteld op f 43.000. Alzo een vermindering van niet minder dan f 164.000! Door deze tegenvaller worden de Bloe mendaalse financiën weer danig ontwricht, want er zijn geen middelen om het tekort dat daardoor op de begroting zou komen, te dekken. De beslissing, die nu genomen werd, draagt evenwel een voorlopig karakter. Het definitieve bedrag moet volgens de wet „vastgesteld worden door de minister na dat Gedeputeerde Staten daarover advies hebben uitgebracht". Dit college heeft nog niet geadviseerd. De gang van zaken is nu zo, dat Bloemen daal bij Gedeputeerde Staten tegen de Haagse beslissing bezwaren kan inbrengen. Dan adviseren Ged. Staten, waarop de mi nister de definitieve uitspraak doet. Filiaal C.D.K. verdwijnt Gebouw „St. Bavo" komt vrij Het Haarlemse filiaal van het Centraal Distributiekantoor in de Smedestraat, dat zich in het bijzonder bezig houdt met de vernietiging van de ingeleverde bonnen, meestal in de vorm van opplakvellen, zal met ingang van 1 Januari worden opge heven. Een gedeelte wordt gecombineerd met een soortgelijk bureau in Nijmegen. Het gevolg van deze beslissing is, dat de Katholieke Arbeidersbeweging weer de beschikking krijgt over haar gebouw St. Bavo, dat ter dege opgeknapt zal moeten worden. De grote zaal zal dus niet onmid dellijk weer in gebruik kunnen worden ge nomen. Een tv elk om St. Nicolaas Geschenk VERHOOGT DE FEESTVREUGDE! RUIME SORTERING van wtfnen, fijne likeuren, Madeira, Cognac, enz. LEVERT SCHEDEL Tel. 10080 - Haarlem (Adv.) 24. Ondertussen was BilliBulk veilig op zijn I rimpel boven Bulks neus. „Tja", mompelde hij I halen is. Stom, dat ik me niet wat meer tijd achterkamertje aangekomen Hij trok zijn jasin zichzelf. .Zo heb ik er eigenlijk nog niets heb gegund, wat. Maar ia, een mens kan nu uit en ging aan tafel zitten. Dc wonderlijke uit- aan. Ik moet weten, hoe dat verwenste ding eenmaal niet overal tegelijk aan denken. Wacht ii.ii- werkt. Ik zal toch nog eens terug moeten gaan. -, eens, ik krijg een idee!" Billy Bulk sprong op. Maar het lijkt me toch minder verstandig om was een uurtje druk bezig met allerlei geheim- weer te gaan inbreken, trouwens, daar zou ik j zinnige zaken en midden op de morgen was niets mee bereiken. Ik moet zien. achter het i er een keurige glazenwasser met zijn kar op Nieuwe Uitgave#1 Mary Dressclhuys door A. Viruly N.V. Leiter-Nypels, Maastricht 194 fran Si de i aare paal uy ven Albert- van Dalsum en Elise Hoomans als Koning Lear en zijn dochter Cordelia. Dank zij een gelukkige verbetering in de samenwerking komt het Amsterdams Toneelgezelschap in de loop van dit sei zoen meer en regelmatiger in de Haarlemse schouwburg optreden, dan tot dusver het geval is geweest. Zo wordt reeds Vrijdag, dus binnen twee weken na de première in de hoofdstad, een voorstelling gegeven van de gigantische tragedie „Koning Lear" onder regie van A. Defresne, met Albert van Dalsum in de bij hoog en laag „on- speelbaar" verklaarde titelrol. Men bezigt de vertaling, die A. Roland Holst in 1913 maakte. „Koning Lear" is het laatste in de reeks van grote treurspelen, die Shakespeare heeft geschreven. Hamlet, Macbeth en Othello waren er kort aan vooraf gegaan. De meeste commentators houden het voor het rijpste werk van zijn machtige genie. Het conflict neemt hierin zulke geweldige afmetingen aan, dat de verbeelding gevoerd schijnt te worden door verre gebieden, wijder dan de aardse sfeer, zoals Bradley in zijn vermaarde studie van 1904 vast stelde. Men zou ook kunnen zeggen, met een omgekeerd gebruik van Shakespeares eigen woorden, dat het toneel zich tot de gehele wereld uitstrekt. Het psychologisch realisme, aldus professor A. G. van Kra nendonk, verbindt er zich met het fan- tastisch-vizioenaire. Overal komt de sym bolische bedoeling in uit: in de eigenaar dige beeldspx-aak, in de contrasten en parallellen van de handeling en in de al gemene tegenstelling van het kwade en het goede (beschaving versus natuur, zeggen sommigen) ieder door een precies even groot aantal figuren vertegenwoordigd, waardoor de onderlinge strijd er tegelijk een van beginselen wordt. De hoofdpersonen van dit drama van ogenschijnlijk zinloos lijden in optima forma dwalen verbijsterd tastend in den blinde door een wereld zonder recht vaardigheid, waarin de boze machten zegevieren, althans zolang gewetenloos en wreed regeren, tot zij zoals het in „Troilus en Cressida" staat geformuleerd aan 't eind zichzelf vei'slinden. In Enge land heeft men het een eeuw lang bestaan er een gelukkig slot bij te fantaseren, door Cordelia niet te laten sterven en Lear in De vlieger A. Viruly heeft een boek ge schreven over de actrice Mary Dresselhuy en de uitkomst laat zich gemakkelijk raden er staat bijna evenveel over luchtvaart in a! over toneel. En even natuiïrlijk werd he niet in Amstei-dam voltooid, maar in Karachjler Viruly hanteert de pen met een verbluf •'end gemak. Hij weet zijn woorden met goed maak en handig combinatievermogen zo t kiezen, dat de lezer het ene tafereeltje uit e het volgende binnen rolt. Maar het verhaa wordt pas werkelijk aardig, als niet lange de bereisde causeur de bladzijden met zij vluchtige welsprekendheid behoeft te vullet omdat dan de echte Marv Dresselhuy springlevend uit het bedrukte papier voc ons oprijst. Dan is het net of men haar hóó: babbelen, als ze bij voorbeeld heel geestig absurdum doorfilosofeert over de regel: wereld is een schouwtoneel, of over kwasi verheven ernst, die essentieel allee maar op vreugdeloosheid berust. pe In enkele gesprekken en in de journxje listieke interviews met Laseur en Verkaép vindt men soms leuke observaties en een sl of wat opmerkingen, die de moeite van 1 onthouden waard zijn. Maar als er niet onnoemelijk veel regels van Shakespat door de tekst waren geslingerd, zou mci> menen met een enigszins ongewone bakvis l' roman te doen te hebben. Een biograh mocht men misschien ook niet verwachter Per slot van rekening is Mary Dresselhuy |j, eerder een actrice om een vers aan op te drs gen dan om een boek over te schrijven. Dotj dit betekent nog niet, dat men haar zondqjJ slag of stoot bij herhaling de populairst actrice des lands mag noemen. Haar warme bewonderaars, waartoe oo ik behoor, zullen niet zonder genoegen dez levensvaria. verlucht met negentien bijzon n sta Fl. den goed geslaagde foto's en een tekeniniL DAVID KONINi6 doorbladeren. Vulpenhouders Vulpotloden Vierkleuren-Potloden Kantoorboekhandel DE ROOD ïla :s -is rtell iefh ing drei ling j'obi listii V« -lénig ANEGANG 14 - TEL. 11963 - HAARLE^al (Adv zijn koninklijke waardigheid te herstellen] Ir in overeenstemming met de in zijn timeei enorm populaire bronnen waaruit Shake! speare zijn stof putte. fi Men heeft op grond van de verscheiden^ heid in modulatie der soms uiteenlopende dan weer samentreffende leedsbelevingeel deze buitengewoon gecompliceerde trageoa al menigmaal met een svmphonie verge* leken. Het hoofdmotief is de loutering vaf de tachtigjarige koning Lear, een tx'ots e eigenzinnig autocx-aat, die door de schijaj misleid zijn rijk wegschenkt aan zijn twéé haatdragende dochters Regan en Goneriljvooi met voorbijzien van de oprechte Cordelia! Een duidelijke verdubbeling van het mo-fcet tief vindt men in de tragische ondergum! D van de zijn vorst getrouwe levensgenieter-er Gloucester, wiens ogen door zijn vijande»af worden uitgestoken, waardoor hij echteifcen, geestelijk helderziende wordt. fca Zijn zoon Edgar, aanvankelijk verstoteiLht op lasterlijke aantijgingen van de bastaardje c Edmund, vertolkt dan, wat men de grond® gedachte van het stuk zou kunnen noememL dulden moet de mens, zijn komst in 'tfetuk leven, zo goed als zijn vertrek. Ripenesu, is all. DAVID KONING. Bij graafwerk te Grevenbicht (L.) zij:! fragmenten van Romeins beeldhouwwerk' voor de dag gekomen. Het zijn gedeelten v«| een Jupiterbeeld. I hiizimdm'm er cendièën aliëmeen diepe j geheim ran die uitvinding te komen. En ineen- I weg ma, hei b* Ml pmfettor Dommel. Crooks! e' I 1 dien heb ik zo n ideedat er nog wel meer te 1 Alfred Corfot speelde in de Cem. Concertzaal Van de hoogte van een groot meester schap blijft de thans 71-jarige Alfred Cor- tot, wiens naam tot een symbool kon wor den van de sublieme Franse pianistiek, zijn kunst schenken. Kunst, die bij het voorbij gaan der jaren een grote innerlijke verdie ping verkreeg, welke thans als een hoofd kenmerk haar zeldzame waarde bepaalt. Het conflict tussen geest en materie wordt op de achtergrond gehouden door de ma gische kracht der expressie en verliest vol ledig zijn invloed op de indruk der ver tolking. Een wonder, dat de klavieravond, die de Franse meester gisteren in de Ge meentelijke Concertzaal gaf, mede tot een onvergetelijke gebeurtenis deed worden. De keuze van werken van Chopin en Schumann hield het concert in de sfeer der muzikale romantiek. Maar met dit gemeen schappelijke kenmerk bleef toch het onder scheid, dat bepaald wordt door de persoon lijkheid van elk der geniale kunstenaars. Chopin met zyn charmerende gratie, zyn klankentover, maar ook met zijn opstandige heftigheid, zijn sterke psychische spaixnin- gen. Hiervan waren de Fantasie op. 49, de Wals op. 64 no. 2, de Berceuze op. 57, het Scherzo op. 31 en de Sonate op. 35 de mu zikale reflexen. Van Schumann speelde Cortot de Kinder - szenen op. 15 en de reeks kleine composi ties samengevat onder de naam Carnaval op. 9, muziek voor een deel gevormd op grond van mystiek-psychologische overwe gingen, maar niettemin van een buiten gewone absoluut-muzikale schoonheid. In overeenstemming hiermede werden de vertolkingen gegeven van de werken van Schumann, van de Fantasie, de Wals en de Berceuse van Chopin, verfijnd, transparant, door een geraffineerde dynamiek uitmun tend, die met melodische tekening en vol maakte rhythmiek tot de geheimen van Cox-tots spel behoort. Werd voor deze mu ziek de geest der romantiek slechts met reserve toegelaten, bij de voordracht van de Sonate van Chopin kreeg zij vrij spel en kon uitdrukking geven aan de macabere sfeer, waarvan elk deel van deze sonate doortrokken is, het angstige Agitato, het bijtende scherzo, de marche funèbre en het huiveringwekkende Presto. De overtalriike toehoorders brachten Al- 'red Cortot bij herhaling een ovatie en zij I 'ïeten de kunstenaar aan het slot van de I avond eerst gaan na drie toeriften: de Wals I op. 70 no. 1. de Etude op. 25 no. 9 en een I bewerking van het Wiegenlied van Brahms, een charmante wenk om afscheid te nemen. 1 P. ZWAANSWIJK. -fl! S Ongezond. Het presidium van de Tsjecho- Slowaakse vakverenigingen heeft beslo- ®ba ten de regering te vexv.oeken onmiddel- lijk alle voetbalpools in de fabrieken te - sluiten en de volledige afschaffing der pools te overwegen, „omdat zij op onge zonde wijze het verlangen aankweken om niet-verdiend geld te verkrijgen" Encyclopaedic. Wegens de papierschaarste in Duitsland wordt de 21 delen tellende Brockhaus Encyclopaedic in microfoto- grafische vorm uitgegeven. De blad zijden hebben de grootte van één-vierde postzegel. Met krachtige vergrootglazen zijn zij zeer duidelijk te lezen. -fl. Overwinning. De Spaanse minister va:*, Binnenlandse Zaken, Bias Perez, heeft "es Zondagavond medegedeeld, dat de bin nengekomen uitslagen van de in Spanj( gehoudeix gemeenteraadsverkiezingen - Eer de eerste sedert 17 jaar wezen op ee: I „algehele overwinning" van de Candida- Jfid ten, die het regiem van Franco steunen De betrokken resultaten waren afkom stig uit 36 van de 50 provincies. Onderscheiding. Majoor A. D. BestebrcuT-L^ tje, zoon van de voorzitter van de Ne- Vre derlandse Kamer van Koophaxxdel tt tub New York, heeft van Schuman, d( Franse minister van Buitenlandse Za ken, bericht ontvangen dat hem het oorlogskruis met de vergulde ster ii toegekend :ens zijn hulp aan Franst parachutist bij een operatie in Noord- Drente. Van Engeland en Amerika ont ving deze Nederlandse reserve-officier ook reeds ondex-scheidingen. Van dit, van dat. Te Constantine Algerië) hebben stratenmakers vier stenen urnen gevonden die uit de Romeinse tijd dateren. In deze urnen bevonden zich verkoolde beenderen van kinderen, ijz ?n snoeischaren, spiegeltjes, vaas jes, twee-orige kruiken en muntstukken met de beeltenis van keizer Domitianus Moraal. In Arnhemsland(Noord-Australië) is „een stam van 50 inboorlingen met een blijkbaar hoogontwikkelde moraal" ontdekt. Zij hebben nog nooit blanken gezien. Deze stam zal ongemoeid won den gelaten en slechts van tijd tot tijd op zijn welzijn gecontroleerd worden. Vrede. Een groep bekende Fransen, oudef wie Matisse. Sartre, Bax-rault, Cocteau, Vercors en de twee ex-ministers André Philip en Farge. hebben schriftelijk vredesonderhandelingen tussen Frank* ryk en de Vietnamse regering van dfi Ho Tsji Minh verzocht

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2