Haarlems Dagblad San Marino De Franse regering krijgt drie maal blijk van vertrouwen Definitieve afwijzing van Frans protest over Ruhr-besluiten Truman wil Rusland bij de FAO hebben 53e Jaargang No. 79101 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admln. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713,, 10132. Donderdag 25 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Vdvert.tarleven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerebooin ctt óprechte tsaarlemecbc «Courant (3tnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem JET KLEINSTE REPUBLIEKJE ter 1 wereld, San Marino, heeft een geschil jet de Verenigde Staten van Noord-Ame- ika. Het heeft zich tot de U.N.O. gewend Bi bemiddeling. Dit schijnt men in het alais Chaillot niet belangrijk te vinden, feu loopt gevaar zich weer eens te ver- Issen. De wereld houdt van die hele kleine «publiekjes. Zij zijn als jongetjes van de leuterschool, die tussen de grootsprekende, uiemakende reuzen van de zesde klas op speelplaats verdoold zijn geraakt. Zij loeten ontzien worden. Als iemand ze een lap geeft, expres of bij ongeluk, kiest de penbare mening partij voor hen. Dat ge- jhiedt uit een nobel sentiment: de aan lang tot bescherming van de zwakke. Die leine republiekjes vertederen ons, net als leuters. Het jongetje San Marino heeft harde lappen van twee van de grootste jongens it de zesde gehad. Bij ongeluk weliswaar, iaar het is hard aangekomen. Het deed iet aan de grote vechtpartij mee en keek ■alleen ontsteld naar, toen op 26 Juni 1944 it die zware opstoppers kreeg. Engelse en merikaanse piloten, die boven Italië vlo- >n en hun koers waren kwijtgeraakt at kan ook zijn dat zij niet wisten, dat idden in dat land een onafhankelijke ipubliek lag bombardeerden het staatje de berghelling bij Rimini en er werden stig van de zestienduizend inwoners ge- iod. Vijftig huizen waren verwoest. San arino kan niet voor het herstel van die rwoesting zorgen. Plet is er te arm voor voelt er zich ook „volkenrechtelijk niet a verplicht." Dus heeft het rekeningen de Engelsen en Amerikanen ingediend .de grote jongen John heeft geen bezwaar [maakt om te betalen, maar de nog veel otere sam - door de anderen zelfs voor de ap Oom Sam genoemd - heeft juridische zwaren gemaakt. Nu moet de U.N.O. dan aar beslissen. Wellicht zal die de kwestie ar het Internationale Hof verwijzen en ilen straks San Marino en dé Verenigde laten van Noord-Amerika gezamenlijk nor de kadi verschijnen in het Haagse redespaleis. Ondanks alle Marshall-hulp of ik dat wij allemaal op de hand van „Marino zullen zijn, al zullen wij onze srlijdigheid behoren te bedwingen zolang '•zaak „in staat van berechting" verkeert. San Marino ligt in Noord-Italië. De re- abliek heet al in de vierde eeuw gesticht zijn door zekere Marinus, geboortig uit rbe, maar zij heeft aanvankelijk heel wat ormen doorgemaakt en is niet steeds on- hankelijk gebleven. In de dertiende eeuw im zij in tragisch conflict met de Paus 1503 viel zij in handen van Cesare orgia. Maar zij bevrijdde zich telkens eer. In 1631 erkende de Paus haar onaf- inkelijkheïd, een eeuw later verkeerde zij eer in dreigende moeilijkheden, maar ram die te boven en Napoleon, die in zijn d de sterkste jongen uit de hoogste klas is, erkende haar onafhankelijkheid ook, 2arschijnlijk deed hij dat om zijn popu- riteit te vergroten; daar had hij af en toe il behoefte aan. U weet hoe dat gaat op iool. Sindsdien is het San Marino nogal goed gaan. Het is niet rijk geworden, maar eft zijn vrijheid kunnen bewaren. Het is n erkende kleuter gebleven naast andere rende kleuters, zoals Andorra, Monaco Liechtenstein. Ze zijn te klein om ze waad te doen. Hun kracht ligt in hun jakheid. Tijdens de eerste Wereldoorlog tbben de Duitsers San Marino wel be- huldigd van spionnage door middel van tl draadloze station op de Monte Titano, it op een goede 700 M. hoogte staat, maar ifin. Dat was alleen maar schelden. In- issen heeft San Marino zich schrap gezet gen de verlokking om een internationale leelbank op zijn grondgebied toe te laten heeft zich daarmee een braver kleuter toond dan zijn klasgenoot Monaco, die mook als een stout jongetje bekend staat, elemaal braaf is het evenwel ook niet lijd geweest, want het heeft vroeger titels irleend tegen betaling. Maar daar is het ee opgehouden.' Het exporteert nu geen els meer, maar voornamelijk postzegels. [Ikens verandert het zijn postzegels en ar vliegen de verzamelaars dan blij op af. t brengt heel wat op. Er wordt ook geld irdiend met de uitvoer van steen, gehakt t de Monte Titano en van wijn, die koppig hijnt te wezen. Of dat ligt aan de vulka- ische bodem of aan de eeuwenlange repu- llkeinse volharding der San Marinezen eet ik niet. U mag kiezen. In het binnenland heeft niet altijd vrede [heerst. Zelfs de gezondste kleuters heb- sn wel eens een inwendige stoornis. Het (eft, een jaar of veertig geleden, een bui- nlandse iening gesloten om de salarissen in de ambtenaren te kunnen verhogen. Mn moest het de belastingen verhogen om mie en aflossing van de lening te kunnen etalen. Daarop kwamen de wijnboeren jeen, namen een slok van hun koppig pro- ict en zeiden dat zij het niet namen. Dit Idde tct een boerenopstand in 1910. Maar it leed is sinds lang geleden. Het leger van San Marino telt weliswaar echts tweehonderd man, waarvan vijftig uzikanten een voorbeeld, dat navol- mswaard lijkt maar ..in technische zin" alle weerbare ingezetenen van 16- tot •jarige leeftiid verplicht, wanens te dra- in, Die bepaling stamt bliikbaar nos uit töeger eeuwen, toen het omringende Italië ch minder vriendelijk jegens de onafhan- ilijke republiek toonde dan later. Er verschijnen ook kranten in San Ma- in, Denkelijk is de hoofdredacteur van het Mende orgaan bezig met een reeks niet- alse aanvallen op het beleid van Washing- m en stuurt hij nu geregeld zijn krant, et een kwade rode haal langs het hoofd- tikel, aan Harry Truman en George arshall. Nu. ik wens hem sterkte. Als San arino zijn zin krijgt zal hij kunnen schrij- tn: Wij hebben de V. S. overwonnen. Dat Stalin hem niet kunnen nazeggen, R. P. Geen parlemenfscommissie voor onderzoek der communistische hulpbronnen Sophoelis ernstig ziek Ihemistocles Sophoelis, de 88-jarige mi- ister-president van Griekenland, is giste- n in zijn kantoor bewusteloos geworden. *ir verluidt, is zijn toestand ernstig. Vol- Ms een later bulletin is zijn toestand ^'uitgaande. De premier mag echter niet jsr huis worden vervoerd en wordt voor al? op een veldbed in zijn kantoor ver leend. Aandeelhouders der Nederlandse Maat- toppU voor de Walvisvaart N.V. wordt ^gesteld op de gewone aandelen een Ividend van 5 pet. uit te keren. De Franse Nationale Vergadering heeft het kabinet-Queuille Woensdagavond tot driemaal toe haar vertrouwen geschonken. De minister-president Queuille had Dinsdag aan drie ingediende moties de vertrou wenskwestie verbonden. Woensdag kreeg Queuille een grotere meerderheid dan hij zelf had durven hopen. De eerste motie was ten gunste van Queuille met 316 tegen 164 stemmen en 43 onthoudingen en de cijfers voor de tweede en derde motie waren 379 tegen 180 en 351 tegen 215 stemmen. De stemmingsresultaten van de eerste twee moties waren voornamelijk bedoeld als manifestatie tegen de communisten, de derde als uitspraak ten gunste van Queuille. De derde stemming wees de kleinste meer derheid ten gunste van Queuille uit en was desondanks toch nog boven verwachtingen. Aan het eind van de debatten ontstond een minuten durend tumult waarin de communisten een groot aandeel hadden. Het kabaal ontstond naar aanleiding van een uitlating van Duclos, de communisti sche woordvoerder, die de regering een stel ophitsers noemde en ook ex-premier Spaak van België in soortgelijke termen aanviel. De verontwaardiging over de woorden van Duclos heeft waarschijnlijk bij de laatste stemming aanzienlijk voor deel voor Queuille opgeleverd. Duclos zei over Spaak: „Toen het er om ging Hitier te bevechten was Spaak voor stander van neutraliteit, maar vandaag is hij oorlogsstoker tegen Rusland". De op merking werd met uitroepen van afkeu ring ontvangen en voorzitter Herriot achtte haar „ontoelaatbaar". De Nationale Vergadering werd om half negen verdaagd. Heden zullen de debatten beginnen over de relletjes op Wapenstil standsdag op de Champs Elysées. (United Press) Na de stemming begon de Assemblée met de bespreking van een Gaullistische motie, waarin gevraagd wordt om instelling van een parlementaire commissie om een on derzoek in te stellen naar de hulpbronnen en de activiteit van de communistische partij. De communisten dienden hierop een amendement in, waarin een parlementair onderzoek wordt gevraagd naar „de gelden, die in West-Europa zijn verdeeld door Ir ving Brown, de vertegenwoordiger in Euro pa van het Amerikaanse vakverbond A.F. L." Premier Queuille verzocht de Assemblée zowel de Gaullistische motie als het com munistische amendement daarop te ver werpen, daar dit een zaak was voor de ge rechtelijke autoriteiten. De Gaullisten trok ken daarop hun motie in en de Assemblée stemde alleen over het communistische amendement. Dit werd met 379 tegen 180 stemmen verworpen. Arbeiders te Bloemendaal bleken schuldig aan inbraken De Bloemendaalse recherche heeft twee gebroeders uit Bennebroek aangehouden, die respectievelijk als bouwvakarbeider en stoffeerder in Bloemendaal werkzaam wa ren. Daar reeds spoedig aan het licht kwam dat zij een reeks inbraken in Velsen had den gepleegd, zijn de heren ter beschikking gesteld van de Velsense politie. Zij zijn de daders van de inbraken in verschillende garages van woningen te Santpoort, die enige weken geleden zijn gepleegd. Daags tevoren zijn, eveneens in samen werking met de Bloemendaalse politie, te Velsen twee andere personen in arrest ge steld, die zich schuldig hebben gemaakt aan diefstallen in de noodwinkels op de Oosterduinweg en het Kennemerplein te IJmuiden-Oost. Een groot gedeelte van de gestolen waar kon worden achterhaald. Bus stortte in het water Dertien doden te Stockholm Dertien personen verdronken toen een trolley door de leuning van een brug reed, die de eilanden Stora Essingen en Lilla Essingen in Stockholm verbindt. De bus was op weg van de binnenstad van Stockholm naar de voorsteden Essin gen. Zij had een botsing met een vracht wagen en stortte door de leuning heen in het water. Eén passagier van de bus werd gered. Hij wist uit de bus te springen voordat zij door de leuning brak. Een kraan heeft de bus, die 15 tot 20 meter onder water lag, ge licht, waarna de dertien lijken konden wor den geborgen. De luchtmacht ter sprake in het Britse Hogerhuis Bij de opening van het debat in het Britse Hogerhuis over de staat van de Britse luchtmacht heeft Lord Templewood aange drongen op de vorming van een geallieerde luchtmacht bestaande uit 100 eskaders ge vechtsvliegtuigen met straalaandrijving, 150 eskaders van de laatste typen lange- afstandsbommenwerpers, 50 eskaders pi- lootloze raketvliegtuigen en 150 eskaders transportvliegtuigen. „Met een dergelijke luchtmacht zouden de geallieerden iedere Sovjet-Russische poging om het continent door te trekken tot staan kunnen brengen en desorganiseren. Voor een effectief ge bruik van atoombommen is de suprematie de lucht noodzakelijk," aldus deze spre ker. Lord Addison die namens de regering antwoordde, zeide dat de onderhandelin gen over het sluiten van een Atlantisch verdedigingspact en de toepassing daarvan goede voortgang maken. Hij voegde er aan toe, dat, hoe sterk de luchtmacht ook moge zijn, het onderzeebootgevaar nog te groot is om de verdediging ter zee op het tweede plan te stellen. Lord Henderson, onderminister voor Bui tenlandse Zaken, deelde mee dat gewerkt wordt aan bombardementsvliegtuigen met straalaandrijving, die aanzienlijk hoger kunnen komen dan de Lincolnbommenwer- per, een aanzienlijk grotere actieradius heb ben en twee maal zo snel zijn. De operatie techniek en de technische opzet van de R.A.F. worden over het algemeen door Frankrijk, Nederland en België aanvaard, zodat de geallieerde luchtstrijdkrachten in geval van oorlog zonder moeite samen kunnen werken, aldus Henderson. In WestkapelJe op Walcheren zijn gisteren bomen geplant voor het Wilhelminabos en het Royal Mannes-bos. Prinses Wilhelmina was op deze boomplantdag naar Westkapelle gekomen. In een huifkar reed zij in gezelschap van de Commissaris der Koningin in Zeeland, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot naar het terrein, waar de bomen geplant werden. Engels wetsontwerp voor 18 maanden dienstplicht Reuter's politieke correspondent te Lon den meldt, dat in het Engelse parlement een wetsontwerp tot verlenging van de militaire dienstplicht van 12 tot 18 maanden in eerste lezing is gebracht. Men verwacht, dat een gedeelte der La- bourfractie zijn afkeuring over het ontwerp zal uitspreken, wanneer 't in het parlement in tweede lezing wordt gebracht. Toen de regering verleden jaar de dienstplichtwet in het parlement bracht, stemden 72 La- bourleden tegen en onthield een belangrijk aantal regeringsaanhangers zich van stem ming. Nadat de regering in het ontwerp de periode van dienstplicht tot 1 jaar had in gekort, beschuldigde de conservatieve op positie haar, dat zij de belangen van de nationale defensie ten achterstelde bij het partijbelang. Volgens het thans ingediende ontwerp wordt de periode, dat de dienstplichtigen zich na de 18 maanden als reserve beschik baar moeten houden, van 6 op 4 jaar terug gebracht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. Marshall, heeft op zijn eer ste persconferentie na zijn terugkeer uit Parijs een verklaring afgelegd, die wordt beschouwd als een definitieve verwerping van het Franse protest tegen de Brits- Amerikaanse voorstellen om de Ruhr-in- dustrieën in Duits beheer over te dragen, aldus Reuter. Marshall rechtvaardigde in een lange verklaring de Amerikaanse politiek ten aanzien van de industrieën van het Ruhr- gebied op grond van het feit, dat deze van essentieel belang zijn voor het herstel van Europa en dat van Duitsland zelf. Volgens Marshall is Amerika bereid maatregelen te nemen ter vergroting van de veiligheid van Frankrijk in verband met een eventuele Duitse aggressie, maar zullen de te Londen en Parijs genomen be sluiten worden doorgezet. „Het Ameri- kaane volk erkent de gerechtvaardigde vrees van Frankrijk, aldus de minister, dat de Duitsers een oorlogspotentieel in het Ruhrgebied zouden kunnen opbouwen. Amerika zal nooit bewust doelen nastre ven, die een Duitse aggressie mogelijk zou den kunnen maken". De Amerikaanse regering is volgens Marshall van mening, dat voldoende vei ligheidscontrole kan worden gehandhaafd. Te dien einde zal een veiligheidscommissie worden ingesteld, die belast zal worden met de voortdurende inspectie van de Duitse industrie. „Het is duidelijk, dat de uiteindelijke bepaling der veiligheidsmaat regelen tegen mogelijke heyrijzing van Duitsland's militaire macht in het vredes verdrag moet worden opgenomen", zeide Marshall, die tenslotte mededeelde dat hij Schuman, de Franse minister van Buiten landse Zaken er van in kennis heeft ge steld, dat de Amerikaanse regering thans bereid is het deelnemen van Frankrijk aan controle over de steenkool- en staalpro- ductie toe te juichen zonder op uiteinde lijke fusieregelingen te wachten. Volgens United Press heeft minister Joegoslavische gezant in Den Haag ontslagen De heer Milovan Prodanovic, gezant van Joegoslavië in Den Haag, is bij decreet van het presidium van de Joegoslavische na tionale vergadering van zijn functie ont heven. Dit is volgens een A.F.P.-bericht officieel in Belgrado medegedeeld. Chinees ambassadeur in Washington is bemoedigd De strijd in Noord-China rond Hsoetsjou is nog steeds hevig en wisselvallig. Zowel de communisten als de nationalisten melden plaatselijke successen. Het Amerikaanse transportschip Algol wordt Maandag in Sjanghai verwacht met een lading kleine wapenen en munitie voor de centrale Chinese regering uit de Ver enigde Staten. Dit zou de eerste lading oorlogsmateriaal voor de centrale Chinese regering zijn die vervoerd wordt in een vaartuig van de Amerikaanse gewapende strijdkrachten. Wellington Koo, Chinese ambassadeur in de Verenigde Staten, heeft tijdens een be zoek aan president Truman een persoonlijk beroep op de president gedaan de hulp aan de Chinese nationalistische regering te ver groten. Koo deelde na afloop van het onderhoud aan verslaggevers mee. dat hij wederom de nadruk had gelegd op de dwingende nood zakelijkheid van spoedige hulp en op de ernst van de toestand. Koo zeide bemoedigd te zijn door het antwoord van de president, dat hij echter niet nader aan de pers meedeelde. Schuman aan de commissie van Buiten - landse Zaken van de Franse Nationale Vergadering medegedeeld dat Frankrijk geneigd is zich accoord te verklaren met economische samensmelting van de drie Westelijke zones van Duitsland, indien Franse deelneming aan dè controle over het Ruhrgebied wordt gegarandeerd. Schuman zou aan de commissie hebben medegedeeld: „Ik hoop spoedig de dag te beleven waarop Frankrijk in staat zal zijn de Franse zóne bij Bizonië te voegen op voorwaarde dat zijn eisen tot deelneming aan de controle over de Ruhr worden in gewilligd". Koning George van Engeland zal op advies van ijn doktoren voorlopig algehele rust moeten houden wegens een storing in de bloedsomloop van het rechterbeen. Twee weken geleden bracht hij nog een bezoek aan de landbouw districten in Bedfordshire, waar deze foto ge maakt werd. De koning moet toen reeds veel hinder van het pijnlijke been gehad hebben. Eis tegen Menten: Eén jaar met aftrek Verbeurdverklaring van ver mogen of boete van f 100.000 Hedenmorgen eiste de advocaat-fiscaal bij het Bijzondere Hof te Amsterdam, mr. B. J. Besier, tijdens de voortgezette behan deling van de zaak tegen de 49-jarige hout- industrieel P. N. Menten uit Aerdenhout een gevangenisstraf van één jaar met aftrek van 5 maanden voorarrest wegens dienst neming bij de vijand. Mr. Besier achtte het bewijs geleverd dat Menten in 1941 gedu rende 6 weken als tolk had dienst gedaan bij een „Einsatztruppe", een Duits leger onderdeel waarvan de voornaamste taak het uitmoorden van de Poolse bevolking betrof. Mocht het Hof het met deze opvatting niet eens zijn en uitsluitend hulpverlening aan de vijand bewezen achten, dan vroeg spreker dezelfde straf op te leggen, doch met een geldboete van 100.000. In beide gevallen vroeg de advocaat-fiscaal in de sententie op te nemen dat de in de villa van Menten aangetroffen goederen en kunst voorwerpen, die thans in het Frans Hals museum zijn opgeslagen, verbeurd zouden worden verklaard. Het verschil in de beide eisen ligt hier in, dat Menten in het eerste geval (dienst neming bij de vijand) statenloos zou wor den waardoor zijn gehele vermogen ver beurd zou verklaard worden. „Nederland is verantwoordelijk voor bestandsschendingen" zegt Indonesische UNO-delegatie De correspondent van het A.N.P. te Parijs meldt: De persafdeling van de Indonesische republikeinse vertegenwoordigers bij de Veiligheidsraad heeft Woensdagavond een verklaring het licht doen zien, waarin wordt gezegd, dat de communiqués van Nederlandse zijde, die melding maken van een toenemend aantal gewapende botsin gen in het door de Nederlanders bezette gebied, „niet de werkelijke toestand in In donesië weergeven en de juiste sfeer voor een hervatting der onderhandelingen ver storen." Voorts: „De incidenten, waarvan in de Nederlandse communiqués melding wordt gemaakt, staan in geen verband tot enige politiek van de republiek; het zijn spontane manifestaties van de onder de be volking levende ontevredenheid over het bestuur der Nederlanders". De republiek zo wordt in de verklaring verder gezegd heeft tot de C.V.G.D. het verzoek gericht, om een onderzoek in te stellen naar de „duidelijke bestandsschendingen", voor welke schendingen de republikeinse dele gatie de Nederlanders verantwoordelijk stelt. Deze verdragsschendingen zouden be staan uit: Ten eerste de stichting van de negaras West Java, Madoera en Oost Su matra, ten tweede het voortduren van de Nederlandse belemmeringen van de handel „die neerkomen op een algehele blokkade te land, ter zee en in de lucht van de republiek" en ten derde het publiceren van de communiqués van het Nederlandse leger over de binnenlandse militaire en politieke toestand in de republiek. De republikeinse vertegenwoordigers voegen hieraan toe, „dat wederom een bestandsschending door de Nederlanders bedreven wordt door de instelling van een nieuwe staat in Oost- Java". De republikeinse vertegenwoordi ging bij de Veiligheidsraad verklaart, dat er bij de bevolking tegen deze poging een sterke tegenstand bestaat en dat „deze laat ste schending te meer te betreuren is in verband met het feit, dat er thans oprecht moeite wordt gedaan om te komen tot een spoedige hervatting der onderhandelingen en een vreedzame oplossing van 't geschil". De dienst voor Legercontacten zegt in een communiqué, dat het aantal incidenten op het federale gebied van Java in de week van 17 tot en met 23 November in totaal 240 bedroeg. Volgens deze dienst was voor dien „het hoogste aantal incidenten na de Renville-overeenkomst in één week 233". Naar aanleiding hiervan stelt het Bata- viase Dagblad in een hoofdartikel dit com muniqué tegenover de mededelingen van minister Stikker, volgens welke het aantal bestandsschendingen sedert zijn komst in Indonesië (bedoeld wordt zijn eerste be zoek) zou zijn afgenomen, en zegt dat uit het communiqué van de dienst voor Leger contacten overduidelijk blijkt, dat er geen sprake is van vermindering van het aantal bestand§schendingen, maar dat zelfs een record aantal sedert de Renville-overeen komst is geconstateerd. „Dat zijn nuchtere, maar sprekende feiten, die niet ongedaan kunnen worden gemaakt door welke ont kenning ook, al komt zij ook van een mi nister van Buitenlandse Zaken." 23 doden bij ontploffing in Portugese kruitfabriek In een kruitfabriek te Amora bij Lissa bon heeft een hevige ontploffing plaats ge had. 23 personen, van wie 16 vrouwen, kwamen om het leven; 44 personen werden gewond. Het woord is aan Milton: God heeft noch onze arbeid noch zlpi eigen giften van node: zijdie zijn mild juk het beste dragen, dienen Hem het best. In zijn eerste openbare toespraak na de afgelopen verkiezing in Amerika heeft pre sident Truman indirect aan de Sovjet-Unie verzocht toe te treden tot de F.A.O., de organisatie voor voedsel en landbouw der UNO, zo seint Reuters diplomatieke cor respondent. De president hield deze toe spraak op de conferentie van de F.A.O. te Washington. „Indien wij met de Sovjet-Russen onze gemeenschappelijke belangen in de land bouw konden bespreken, zou het niet moei lijk zijn onze geschillen betreffende som mige andere onderwerpen te bespreken", zo zeide Truman. „Het is zeer bemoedigend dat sommige Oost-Europese landen lid van de F.A.O. zijn." Truman zeide het toe te zullen juichen indien Argentinië als een groot agrarisch land ook toe zou treden. „Het is betreurenswaardig, dat het Ameri kaanse Congres de internationale tarwe- overeenkomst niet goedgekeurd heeft. Hier door zou prijs en hoeveelheid van tarwe gedurende vijf jaar gestabiliseerd zijn," al dus de president. Hij voegde hieraan toe dat hij, indien men het eens kon worden over een andere tarwe-overeenkomst deze aan het in Januari bijeen komende congres ter goedkeuring zal voorleggen. „Wij reke nen er op, dat de F.A.O. iets van het gebrek aan stabiliteit betreffende de productie en de prijzen van landbouwgoederen zal weg nemen en hierdoor enkele oorzaken van internationale wrijving zal elimineren", aldus Truman. „Een overvloedige voedsel voorziening zou vele kunstmatige barrières neerhalen. Sommige van deze barrières zijn opgeworpen door hen, die zich hopen te be schermen tegen lage prijzen elders. Deze kortzichtige houding heeft geleid tot een langzame vorm van verstikking van de handel." Russische luchtoefeningen in de corridors De Russen hebben Woensdag bekend gemaakt, dat grote luchtmanoeuvres in Oost-Duitsland gehouden zullen worden, ook in delen van de Anglo-Amerikaanse luchtcorridors. In een bekendmaking van de Sovjets op het luchtveiligheidscentrum werd gezegd, dat jagers zouden opstijgen van alle Rus sische vliegvelden in Duitsland. De opera ties zullen worden uitgevoerd tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags (United Press). Slachfoffer van de moord fe Enkhuizen begraven Scholier zwijgt over de motieven van zijn daad De 15-jarige scholier M. B. uit Enkhui zen, die verklaard heeft, zijn 16-jarig vriendinnetje Annie R. van het leven te hebben beroofd, is thans opgesloten in het Huis van Bewaring te Alkmaar. Naar het A.N.P. verneemt, maakt hij de indruk vol komen onbewogen te zijn. Hij weigert een verklaring te geven over de motieven van zijn daad. Van enige jaloezie van de kant van de jongen kan, zoals bij het onderzoek is vastgesteld, geen sprake zijn. Aantekeningen in het dagboek van het meisje geven de justitie aanleiding te ver onderstellen, dat zij wist, wat er met haar zou gebeuren. Zij schreef namelijk: „Ik word vermoord, maar Matthie zal mij helpen" en „Waarom leef ik nog?" Volgens verklaringen van de ouders zou het meisje de laatste tijd ongewoon zenuwachtig zijn weest. Over de plaats, waar zij vermoord is, komen verscheidene notities in het dagboek voor, waaruit blijkt, dat zij daar enige malen met de jongen was geweest. Over het feestavondje op 11 November vermeldde zij in het dagboek, „dat Matthie een boodschap had ontvangen van de Zwarte Slang" en daarom de feestzaal had verlaten. Voor zover de politie heeft kunnen vast stellen heeft het meisje zich laten vast binden aan een stuk rail, dat op het terrein lag waar de moord is gepleegd. De jongen zou daartoe touw van huis hebben mee genomen. Hij heeft daarna de moord ge pleegd niet een dolkmes, dat hij enkele dagen tevoren had gekocht. Er zijn geen aanwijzingen, dat het meisje zich heeft verweerd. De jongen heeft het mes in een sloot ge worpen en is naar het gymnastieklokaal gegaan. Hij toonde zeer verbaasd te zijn, toen de vertrekkende meisjes hem mede deelden, dat Annie niet aan de les had deelgenomen. Aan de vader van het meisje, die hem de volgende morgen vroeg, of hij ook wist waar Annie was, heeft hij ge antwoord. dat hij haar de vorige avond niet had gezien. Een uur nadat het lichaam van het meisje gevonden was is de jongen naar de politie gegaan. Hij poogde toen door zijn verklaringen de indruk te wekken, dat hij niets van de moord afwist. Toen een der rechercheurs hem er van beschuldigde, dat hij zelf de moord had gepleegd, gaf hij dit terstond toe. Het stoffelijk overschot van het meisje is Woensdagmiddag begraven. Op verzoek van de burgemeester van Enkhuizen wa ren ook de ouders van de jongen naar het kerkhof gegaan. Aan de groeve sprak de moeder woorden van troost tot de ouders van het meisje.. Zij besloot met de woorden: Matthie heeft dit niet gewild. Hij werd door duistere machten gedreven". Bramuglia's vragenlijst Onder voorzitterschap van dr. Juan Bra- muglia, de Argentijnse president van de Veiligheidsraad, hebben de zes niet-perma- nente leden van de Veiligheidsraad heden te Parys vergaderd om de antwoorden van de grote mogendheden op Bramuglia's vra genlijst te beschouwen. De lijst had betrek king op de Berlijnse valutaproblemen. De Britse woordvoerder, die nadruk legde op het grote verschil tussen het Sovjet- Russische antwoord en dat van de Weste lijke mogendheden, verklaarde, dat dr. Bramuglia verdere gedetailleerde informa ties van beide zijden zou moeten verkrijgen alvorens men tot het uitwerken van een „formule voor de valuta" kon overgaan. Ook Eyskens heeft moeilijkheden De Belgische regeringscrisis is nog geen stap nader tot haar oplossing gekomen. Gaston Eijskens, de katholieke minister van Financiën in de afgetreden regering, heeft Woensdag zijn besprekingen met de leiders der Belgische socialistische partij en die der katholieke volkspartij voortge zet. Uit het feit, dat gisteravond geen en kele mededeling over het verloop hiervan werd verstrekt, menen politieke waarne mers te rpogen afleiden, dat de onderhan delingen slechts moeizaam verlopen. Mocht Eyskens er niet in slagen de thans reeds zes dagen durende crisis op te lossen, dan zou volgens deze politieke kringen nogmaals een beroep op Spaak worden gedaan een nieuw kabinet te vormen. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede dat de bonnen voor werkkleding H9 en L9 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H9 kan men kopen: een overall of een werk pak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laborato rium] as of een mouwschort. Op de bonnen L9 kan men kopen: een werkbroek of werk- jasje van keper, drill, satijn, beaverteen. Engels leer, manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen Hl tot en met H8 en LI tot en met L8 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. WEER NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K N.M.I. in Dë Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Droog weer met weinig of geen be wolking. Matige wind, in het uiterste Noorden van het land uit Westelijke richtingen, elders tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Vannacht lichte vorst, be halve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag 26 November: Zon op 8 18 uur, onder 16-36 uur Maan op 02.27 uur, onder 14.47 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1