Haarlems Dagblad -baardeloos Nederlandse UNO-delegatie geeft communiqué uit over Indonesië WestEuropees defensie-centrum wordt in gereedheid gebracht Verhoging van het vrije minimum der Inkomstenbelasting 3e Jaargang No. 19102 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 110724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Prukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 26 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent. per kwartaal 14,25. Franco per post f 4.75. Postgiro 273107. Vdvert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <Dpccctjtc llaarlcmsrtic Courant GXruto 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem nEN DER GROOTSTE DAGBLADEN I) van Amerika is de New York Times. g( ji blad verschijnt in een vervaarlijk aan- 1 pagina's en telt een vervaarlijk aantal W zers. Des te erger. Want het heeft een rtikel geplaatst van zijn speciale corres pondent in Berlijn, genaamd Drew Middle- j ,n, over oorlogsgevaar. En de inhoud van jt artikel is waardeloos. Omdat een zo ei Ekend dagblad het gepubliceerd heeft heb- "i>»n de persbureaux het over de wereld seind. Het zal dus millioenen in vele lan en onder ogen komen en omdat de meeste iensen zo vluchtig lezen, de indruk van aderend oorlogsgevaar versterken. Dit is ie og erger. Wij zullen dit stuk niet onver- in ield laten maar het critiseren, om te waar- 1S iuwen tegen dergelijke onverantwoorde- jke betoogtrant en stemming-makerij. r{| Drew Middleton zegt. dat diepgaand ei erschïl van mening in het Politbureau :g et machtigste orgaan van de Sovjet-Unie ld.bestaat en dat dit verschil van mening ooral gaat over de vraag, of onmiddellijk S en conflict met het Westen moet worden Morceerd of niet. Dat verklaren, volgens ra, „ongewoon goed ingelichte Westelijke ingen" in Moskou. Wacht even! Waarom u zij zo ongewoon goed ingelicht? Drew iddleton laat er onmiddellijk op volgen, t deze kringen in 'Moskou hun infor- atie niet van leden van het Politbureau |f hebben, maar dat zij hun oordeel ge ven hebben na een nauwgezet onderzoek een vergelijking van het beschikbare itenmateriaaï. Onderzoekt u deze zin nu ns nauwgezet. Ik heb het al gedaan. Er ijkt uit dat zij geen inlichtingen van it- den van het Politbureau zelf hebben, ook et uit de tweede hand, maar dat zij zelf ebben zitten politiseren. Zoals dat overal ibeurt, van het trambalcon via de bitter - fel en het verjaardags-avondje tot de anselarijen van de gezantschappen toe. Er jjijken evenwel volstrekt geen inlichtingen De bewuste kringen zijn dan tot twee 'e evolgtrekkingen gekomen. Ten eerste, dat et gevaar van een onmiddellijke oorlog ',r nds Juni j.l. aanzienlijk is afgenomen. Dit inkt een beetje geruststellend voor- e' ipig geruststellend maar enige verkla- ar ng wordt er niet bij gegeven. Ten tweede e'ebben „de kringen" gezegd, dat de ge- ur»inten in Moskou van de Russische satel- it-staten geloven, dat een oorlog tussen .-Verenigde Staten en de Sovjet-Unie on- ermijdelijk, maar niet op handen is. Wat. lijkt uit deze zin? Dat die gezanten van jlen, Hongarije, Roemenië, enz. het niet eten. Geen wonder, want het Politbureau 1 hen heus niet als zijn vertrouwelingen [handelen. Zij „geloven" het alleen. Ja- el. Op het achterbalcon van de Amster- imse tram geloven ze ook allerlei zulke ngen. Dat zeggen ze tenminste. Nu bestaat volgens Middleton een kleine oep in het Politbureau dat tot zijn dood ider leiding van Zdhanof stond die een middellijke oorlog met het Westen be- eit. Zij is van mening dat een oorlog ivermijdelijk is, dat de Westelijke mo- mdheden thans dagelijks sterker worden, it de verhoopte depressie in de Verenigde »n aten in de eerste vijf jaar niet te ver te achten is en dat het daarom thans voor e Sovjet-Unie tijd is om toe te slaan. Let el: „de kringen" weten dit niet van leden an het Politbureau, maar zij weten het ich. Hoe? Waardeloos gepraat. Er wordt Ifs niet bij toegelicht hoe de Sovjet-Unie en onmiddellijke oorlog zou kunnen begin- 2k en zonder atoombommen. Zou zij zich laraan dan zomaar blootstellen? De ongewoon-goed-ingelichte kringen, die een inlichtingen ontvangen hebben, maar Üeen feitenmateriaal onderzocht, weten penwel nog meer. De kleine groep in het olitbureau, die zij niet gesproken hebben, serwacht dat de Sovjet-Unie, na West- iropa te hebben bezet, bet industrie-poten- eelvan Frankrijk, de Roer en de Lage Lan en op bijna normaal peil zou kunnen ex- loiteren. Zij meent, dat de arbeiders van eze landen zich aan de zijde van de Sovjet- igers zullen scharen. Tevens geloven de oorstanders van een onmiddellijke oorlog, at de Verenigde Staten geen atoombom- jen tegen industriegebieden in West-Euro- a zullen gebruiken, om de bevolking niet egen zich in het harnas te jagen en dat ngeland na de bezetting van West-Europa oor de Sovjet-Unie eieren voor zijn geld ou kiezen, als het kans zou krijgen thuis et socialisme tot ontwikkeling te brengen n zijn imperium te behouden, op voor warde, dat het zich van de Verenigde Sta in zou losmaken." Met deze dwaasheden wordt het betoog esloten. Dwaasheden. Want Drew Mlddle- in laat zijn Polit-bureaulisten beweren, at de V.S. geen atoombommen tegen in- ustriegebieden in West-Europa zouden ebruiken „om de bevolking niet in het arnas te jagen" (dat arme ouderwetse arnas) terwijl ieder die nadenkt weet, at er geen bevolking meer zou zijn als lenmaal atoombommen tegen die gebieden ebruikt waren. Hij negeert bovendien rus. ig het feit, dat de Amerikanen hun aan- allen met atoombommen op heel andere oelen zouden richten, waardoor de rustige xploitatie van de West-Europese industrie liettemin aanzienlijk zou worden belem- lerd en de Russische actie-als-geheel nog neer. Hij poogt zijn lezers dus wijs te ma ken, dat de leden van het Politbureau ezels ouden zijn. Maar dat zijn zij zeker niet en iet zou dom zowel als gevaarlijk wezen, e menen dat zij het zijn. Hij laat hen ook eronderstellen, dat Engeland, na de be- etting van West-Europa eieren voor zijn eld zou kiezen als het zijn imperium be- ouden mocht op voorwaarde van een breuk iet Amerika. Drew Middleton is niet erg origineel. De luitse Keizer en zijn regering hebben in 914 (tot hun schade) verondersteld, dat tageland wel neutraal zou blijven als hij lelgië aanviel. Hitier beeft in 1940 (tot zijn hade) verondersteld dat Engeland wel zou «rusten en niet alleen doorvechten, zodra 'ij West-Europa overweldigd had. En nu ouden leden van het Politbureau nog me ien, dat Engeland zou geloven in een toe- egging dat het zijn imperium mocht be- louden, en zich bij de bezetting van West- europa neerleggen? Och kom! Trouwens: ie ongewoon goed-ingelicbte leringen heb- *n geen inlichtingen van het Politbureau, 'at is de hoofdzaak. Om al deze redenen noem ik het stuk van hew Middleton dwaasheid. Een dwaas, 'aardeloos stuk. Wij zijn waarlijk niet ge- leigd om de Russische houding en 'het conflict tussen Oost en West ongevaarlijk Beroep op medewerking tot zuivering van de sfeer der onderhandelingen PARIJS, 25 November, A.N.P.: De Ne derlandse delegatie bij de UNO heeft te Parijs de volgende verklaring uitgegeven: „Een grote Nederlandse delegatie, waar toe de ministers van Overzeese Gebieds delen en Buitenlandse Zaken behoren, is deze week naar Java vertrokken om een wég te vinden tot oplossing van de poli tieke geschillen, die de Nederlandse rege ring en de republiek Indonesië verdeeld houden. Besprekingen tussen de Neder landse ministers enerzijds en Hatta, de republikeinse minister-president, ander zijds zuUen deze week beginnen. De Ne derlanders en de Indonesiërs (zowel fede ralisten als republikeinen) zijn verlangend dat overeenstemming in de kortst mogelijke tijd bereikt wordt, opdat de Verenigde Staten van Indonesië gevormd kunnen worden. Men acht het van groot belang, dat de huidige besprekingen niet verstoord worden door daden van geweld of door vijandelijke propaganda. De Nederlandse delegatie betreurt het, dat de republikeinse afgevaardigden te Parijs het juist hebben geoordeeld een communiqué uit te geven, waarin de Nederlandse autoriteiten in In donesië gelaakt worden om het publiceren van inlichtingen over een aantal geweld daden van de zijde van republikeinse ge wapende eenheden buiten republikeins ge bied, die een ernstige hindernis vormen voor vruchtbare onderhandelingen en daarom in de huidige situatie niet over het hoofd gezien kunnen worden. De laatste weekrapporten hebben een voortdurend toenemen van incidenten doen zien, van 52 in de week, die 30 Maart ein digde, tot ongeveer 240 in de tweede week van November 1948. Deze ontwikkeling heeft geleid tot een onhoudbare toestand, die een spoedige overeenstemming des te meer gebiedt. Het perscommuniqué van de republikeinse delegatie maakt boven dien melding van een aantal vraagstukken, die tot de kern der politieke aangelegen heden behoren, welke thans besproken worden. De Nederlandse delegatie acht het thans niet de juiste tijd nader op de repu blikeinse beschuldigingen in te gaan, die in de afgelopen zomer herhaaldelijk in de Veiligheidsraad weerlegd zijn. Onderhan delingen, die het gehele gebied van de Ne derlands-Indonesische betrekkingen om vatten, zijn thans in Indonesië gaande. Deze besprekingen moeten niet bemoeilijkt worden door uitbarstingen van ongeduld van de zijde der vertegenwoordigers van een der betrokken regeringen en niet in gewikkeld gemaakt worden door pogingen, de eigenlijke kwesties schuil te laten gaan achter propagandistische perscommuni qués juist op het ogenblik, dat de verant woordelijke regeringen ernstige en oprech te pogingen doen een algemeen duurzame situatie te scheppen." Republiek en deelstaten. De correspondent van „Merdeka" te Djokja had een onderhoud met de repu blikeinse minister van Voorlichting, Moh. Natsir, waarin deze zeide, dat de deelsta ten zeker zullen begrijpen „dat de repu bliek geen aanspraak maakt op een ho gere positie dan zij zelf zullen verkrijgen, want het doel van de strijd is niet, om vrij heid en souvereiniteit te verkrijgen voor de republiek alleen, doch de volmaakte vrijheid voor geheel Indonesië, zoals het staat geschreven in de proclamatie van de onafhankelijkheid". Moh. Natsir vervolgde: „Hiermede is het duidelijk, dat in een vrije staat de positie van geen enkele deelstaat hoger zal zijn dan die van een der andere. De republiek zal er zich tegen verzetten, wanneer haar huidige positie omlaag wordt gehaald, in het bijzonder, wanneer zulks geschiedt van Nederlandse zijde. Omgekeerd moet de po sitie der deelstaten omhoog worden ge bracht. De deelstaten moeten gelijk staan met de republiek, en niet omgekeerd", al dus Natsir. Tenslotte verklaarde hij dat de voorstel ling, alsof minister Stikker meer conces sies heeft gedaan aan de republiek dan aan de federalisten „een doorzichtige manier van opruien is en een poging om twee dracht te zaaien, opdat de federalisten ja loers zullen worden op de republikeinen". Morgen naar Kalioerang. De Nederlandse ministers Sassen en Stikker, de heer Neher qn de adviseurs vertrekken morgenochtend per vliegtuig naar Djokja. Zij zullen direct van het vliegveld naar Kalioerang doorreizen. Met een vliegtuig van de Commissie van Goede Diensten zullen morgenochtend ook een negental republikeinse adviseurs van Ba tavia naar Djokja reizen. Van republikeinse zijde werd aan Aneta verklaard, dat Hatta, behoudens pech op zijn vliegtocht, hedenmiddag te Djokja zal aankomen. Verschillende deelstaatleiders hebben gisteravond van zeven tot acht uur een onderhoud gehad met de Nederlandse ministers en dr. Beel. De Duitse politie in de Berlijnse Westelijke zóne heeft opdracht gekregen toe te zien, dat geen documenten en apparaten uit de hoofdgebou wen van de Berlijnse spoorwegen naar de Russische sector verdwijnen. Twee Schupo's op patrouille. Spaak weer kabinetsformateur Het kabinet van de Belgische Prins- Regent deelde vanochtend het volgende mede: „Na het verslag van de heer Eyskens over de politieke toestand te hebben be studeerd, heeft de Prins-Regent deze van zijn taak ontheven. Hij heeft vervolgens de heer Spaak opgedragen een nieuwe re gering te vormen, welke taak de heer Spaak heeft geaccepteerd". Nader wordt nog medegedeeld, dat de heren Eyskens en Spaak na hun ontvangst ten paleize een onderhoud hebben gehad. Drukte in Fontainebleau Monfgomery weer thuis van zijn tocht langs de hoofdsteden FONTAINEBLEAU, 25 November. (United Press): Britse stafofficieren die mèt Mont gomery vochten in het Britse bevrijdings leger zijn reeds in deze stad, die plotseling het centrum voor de verdediging van West- Europa geworden is, aan het werk. In deze stad van koningen, aan de rand van het bos waar Napoleon op een Mei ochtend in 1814 op weg naar Waterloo zijn oude garde nogmaals inspecteerde, heerst vandaag de bedrijvigheid van een leger hoofdkwartier. Een telefoonkantoor is ingericht in de Hendrik IV-vleugel van het kasteel van Fontainebleau, waar het hoofdkwartier van Montgomery gevestigd zal zijn en en kele dagen geleden is een compagnie Fran se troepen aangekomen om het kasteel vol ledig in gereedheid te brengen. Een Engelse fabriek brengt een kleine motor in de handel die op een gewoon rijwiel kan wor den gemonteerd en de fiets een snelheid geeft van 40 kilometer per uur desgewenst. De aandrijving geschiedt, zoals bij de voorwielmotoren die ook in ons land populair aan het worden zijn, door middel van een rol op de dik-genopte hand. GEEN BRITSE STRAALMOTOREN NAAR RUSLAND „De Britse regering is niet voornemens de levering aan de Sovjet-Unie van nieuwe straalmotoren toe te staan", aldus ver klaarde Wilson, voorzitter van het Board of Trade, in het Lagerhuis. „De leveringen van straalmotoren aan Rusland", zo ver volgde hij, „geschieden niet volgens de bepalingen van de handelsovereenkomst die wij in December 1947 met dit land ge sloten hebben, doch volgens de bepalingen van de in Augustus 1946 en in Maart 1947 gesloten contracten". te achten. Maar dit prikkelend gedreig met een atoom-oorlog, die in Juni vlakbij en nu weer verder weg zou zijn, dit gehannes met veronderstelde argumenten van Russische leiders, die men niet kent, dit angst- kwekende, opjagende gedoe is onverant woordelijk en verkeerd. Het Westen moet zorgen dat het de „koude oorlog" niet verloren heeft eer „de warme" ooit begonnen is. Maar daarvoor is meer moed nodig en meer oorspronkelijk heid dan klinkt in het oude lied der be wapening. dat Drew Middleton suggereert. R.P. Franse havenstaking wellicht van de baan De aangekondigde algemene havensta king in Frankrijk kan wellicht vermeden worden, zo meldt Reuter, door een over eenkomst die Donderdag bereikt is tussen vertegenwoordigers van de havenarbeiders bond, waarin de communisten zeer sterk vertegenwoordigd zijn en de regering. Op de meeste punten schijnt men het eens te zy"n. Het Britse publiek weet te weinig van de koloniën Het hoofd van de Voorlichtingsdienst van het Britse ministerie van Koloniën heeft meegedeeld dat er een campagne zal worden gevoerd om het Britse volk meer kennis omtrent de koloniën bij te brengen, aldus de Daily Herald. Bij een regerings- onderzoek onder alle lagen van de bevol king, later bevestigd door een tweede on afhankelijk onderzoek, is gebleken, dat de helft van de bevolking geen enkele Britse kolonie kan noemen, drie kwart bet ver schil niet weet .lussen een kolonie en een land van het gemenebest en drie op elke honderd denken, dat Amerika een Britse kolonie is...... Intussen is nog steeds niets bekend van de beslissingen die ongetwijfeld genomen zijn tijdens de recente tocht van Montgo mery door de landen van de West-Euro pese Alliantie. Montgomery is heden in Londen teruggekeerd. Geallieerde autoriteiten wijzen er op dat in alle hoofdsteden die Montgomery be zocht heeft de veldmaarschalk bijna een even groot aantal politici heeft ontmoet als militaire autoriteiten en men meent, dat een overeenstemming is bereikt door de landen van het verdrag van Brussel op tenminste de volgende vier voorname punten: 1. De sectoren waarvoor elk land aan sprakelijk zal zijn in geval van een aanval. 2. Het aantal divisies dat elk land zal moeten kunnen opbrengen. 3. De datum waarop deze troepen be schikbaar moeten zijn. 4. De algemene binnenlandse verdedi gingsmaatregelen die in werking moeten treden in elk land in geval van een aanval. De uitrusting van de troepen blijft een essentieel vraagstuk en het wordt waar schijnlijk geacht, dat een van de eerste taken die in de Henri IV-vleugel zullen worden uitgewerkt het opstellen van een lijst zal zijn welke goederen de legers no dig hebben. Het stadje is vol vrachtwagens, jeeps en geruchten, de gewone metgezellen van een modern leger. Men verwacht dat generaal de Lattre de Tassigny het luxueuze kasteel De La Ri- vière zal betrekken, gelegen aan de Seine, omgeven door een uitgestrekt bos en alleen zichtbaar van de rivier af. Lucht-maarschalk Robb zal waarschijn lijk zijn intrek nemen in de beroemde villa Des Cygnes. Montgomery heeft zelf nog geen beslissing genomen doch men ver wacht dat hij ergens in de buurt van Nemours zal gaan wonen. Volgens de geruchten zijn alle hötels al gerequireerd voor de legering van een hon derdtal officieren en 200 manschappen. Naar de Londense correspondent van de New York Times schrijft, zouden Ameri kaanse officieren aan het hoofdkwartier van de West-Europese defensie worden toegevoegd zodra de V. S. zich volledig bij het Atlantische verdedigingspact zouden hebben aangesloten. De voorbereidingen hiertoe zouden door Montgomery en gene raal Clay, de Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, besproken zijn toen zij de Britse en Franse militaire gouver neurs in Duitsland op 4 November ont moetten. PRESIDENT FRANSE RAAD DER REPUBLIEK GEKOZEN. Tot voorzitter van de Franse raad der republiek is opnieuw gekozen Gaston Mon- nerville van Frans Guyana. Hij behoort tot de radicale partij. Monnerville verwierf 199 stemmen. De communist Martel kreeg er 19, de radicaal Gasser verenigde 14 stem men op zich. 49 leden stemden blanco. Voor f 13. millioen aan munten verdwenen Destijds heeft de regering voor een be drag van 190 millioen aan munten in de Verenigde Staten laten aanmaken. Hieraan ontbreekt thans een hoeveelheid munten ter waarde van 13.4 millioen, welke ver moedelijk is gestolen voordat de muntzen- ding in Nederland arriveerde. In een nota Etin de Tweede Kamer over de begroting van het muntbedrijf wordt voorts mede gedeeld, dat het tekort niet definitief is vastgesteld, omdat nog steeds ontvreemde munten worden opgespoord en in beslag genomen. Voormalig Duits generaal hoofd der Oostelijke politie BERLIJN, 25 November, A.N.P.: Het hoofd van het centraal binnenlands be stuur der Oostelijke zóne, dr. Kurt Fischer, heeft luitenant-generaal Vincent Müller benoemd tot chef van de staf der volks- politie in de Sovjet-zone. Daarmede is de kwestie, wie politie-generaal in de Sovjet- zóne zou worden opgelost in een zin, die van de algemene verwachtingen afwijkt. Als candidaten voor deze belangrijke post werden genoemd Staimer, de schoonzoon van de S.E.D.-voorzitter Wilhelm Pieck, Zeisser, de minister van Binnenlandse Za ken van Saksen en Bechler, de minister van Binnenlandse Zaken van Branden burg. De benoeming van generaal Müller is in zoverre een verrassing, daar men in politieke kringen te Berlijn van mening was, dat de Sovjet-autoriteiten na de ver dwijning van de generaal van de militaire medische dienst, dr. Schreiber, geen on beperkt vertrouwen meer stelden in de voormalige Duitse officieren uit de krin gen van het inmiddels ontbonden nationaal comité „Freies Deutschland". Müller raakte in 1943 in Russische krijgsgevangenschap en werd enige weken geleden vrijgelaten. Generaal Müller heeft na zijn benoeming verklaard, dat er zich op het ogenblik nog negentig voormalige Duitse generaals in Russische krijgsgevangenschap bevinden, maar dat deze volgens een officiële aan kondiging binnenkort in vrijheid zullen worden gesteld, voor zover zij niet als oor logsmisdadigers voor uitlevering aan een ander land in aanmerking komen. Volgens deze aankondiging beoogt de Sovjet-Unie tevens alle Duitse krijgsgevangenen zon der onderscheid van rang in de komende maanden te ontslaan, als vaststaat, dat zij in anti-fascistische zin hebben gewerkt, of zich vrijwillig in Sovjet-gevangenschap hebben begeven. Over dr. Schreiber. de generaal van de militaire medische dienst, wiens vlucht naar West-Duitsland onlangs opzien baarde, deelde generaal Müller me de, dat men in Sovjet kringen over deze stap verbaasd is geweest, aangezien de medicus die op eigen verzoek benoemd was tot docent te Leipzig, geen enkele be perking van vrijheid had te duchten. Ten slotte deelde generaal Müller mede, dat de Sovjet-Unie in militair opzicht zo sterk is, dat zij geen enkele reden heeft om een Duits politie-apparaat te vormen dat te gelegener tijd een militaire opdracht zou hebben uit te voeren. Bramuglia's vredespogingen zijn tot mislukking gedoemd United Press meldt dat de Verenigde Sta ten, Engeland en Frankrijk de Argentijnse minister van Buitenlandse Zaken Bramu- glia in feite verteld hebben dat zijn pogingen om een oplossing te vinden voor het probleem van het Berlijnse betaalmid del tot mislukking gedoemd zijn. In hun antwoord op Bramuglia's vragenlijst betref fende het Berlijnse betaalmiddelprobleem antwoordden de drie Westerse mogend heden dat de voorzitter van de Veiligheids raad tracht het onmogelijke te doen. Bramuglia houdt nog altijd het gemeen schappelijk Westelijk antwoord en het Rus sische antwoord op zijn vragen achter, hoe wel de Westelijke mogendheden hem dringend verzocht hebben deze antwoorden te publiceren. Kringen der UNO hebben steeds minder hoop dat tijdens deze algemene vergadering een regeling via de UNO kan worden uit gewerkt. Zelfs de „neutralen" in de Veilig heidsraad hebben deze hoop nagenoeg ver loren. Het woord is aan Socrates: Hij die werkelijk een goed en edel bestuurder win de Staat wenst te zijn, zal voor alles begeren m zichzelf wijsheid, geest, rapheid en kracht te „Volkenmoord" strafbaar bij internationale conventie PARIJS, 25 November (A.N.P.) De juridische commissie der Verenigde Vol ken is thans zo goed als gereed gekomen met het opstellen van de tekst van een conventie inzake de strafbaarstelling van „genocide". Genocide is een nieuw begrip in de strafrechtspraak, dat voor het eerst in de officiële juridische taal is verschenen tijdens het proces tegen de Duitse oorlogs misdadigers te Neurenberg. Het omvat volgens de tekst van de thans gereed ge komen conventie een aantal misdaden, be gaan met de bedoeling nationale, ethno- logische, ras-, religieuze of politieke groe pen te vernietigen. Als zulke misdaden noemt de conventie niet alleen het directe uitmoorden van groepen, doch evenzeer het opleggen van levensvoorwaarden, die tot physische destructie moeten leiden, het voorkomen van geboorten en het roven van kinderen. Het is uit deze tekst duide lijk, dat hij in hoofdzaak gebaseerd is op de ervaringen, die met de nationaalsocia- listisehe overheersing in Europa zijn op gedaan. Het is vooralsnog de vraag of en wan neer deze conventie in werking zal treden. Volgens de tekst zal dit niet geschieden vóór dat minstens twintig landen de con ventie hebben getekend en geratificeerd. Tijdens de bespreking in de commissie heeft de Amerikaanse vertegenwoordiger reeds onomwonden gezegd, dat hij er zeker van is, dat de Sovjet-Unie haar nooit zal ondertekenen. Wanneer dit voor andere landen aanleiding zou kunnen zijn om eveneens met hun ratificatie te wachten, dan bestaat de kans, dat deze lang voor bereide overeenkomst geen rechtskracht zal krijgen. Wanneer wel een voldoend aantal ratificaties zal volgen dan nog wordt door velen hier de rechtstreekse uit werking der conventie in vredestijd zeer twijfelachtig genoemd. Tijdens de bespre kingen is herhaaldelijk in het licht gesteld, dat genocide in verreweg de meeste geval len een misdaad is, die door de overheid zelf wordt gepleegd of aangemoedigd, zo dat een bestraffing wel als illusoir kan worden beschouwd. De betekenis van de conventie ligt dan ook voornamelijk in het feit, dat zij na een nieuwe oorlog de basis zal kunnen vormen voor de berechting van misdaden, die tegen volksgroepen werden gepleegd. Commissie voor Europese eenheid Hugh Dalton, leider van de Britse dele gatie naar de commissie voor Europese Eenheid, heeft tegenover Reuter verklaard dat de commissie heden te Parijs met haar besprekingen zal beginnen. Zij zullen wor den gehouden in de woning van Edouard Herriot, voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Dalton zei, dat de Britse regering grote betekenis aan de conferentie toekent. On der meer zal het plan voor een Europees parlement, dat door Churchill en andere vooraanstaande Europeanen wordt ge steund, besproken worden. De afgevaardig den zullen vóór de bijeenkomst van de consultatieve commissie van de West- Europese Alliantie in Januari, rapport aan hun regeringen uitbrengen. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting voor 1949 heeft minister Lieftinck medegedeeld, dat de reeds aangekon digde verlaging der Inkomstenbelas ting zal geschieden door verhoging van het belastingvrije minimum. Verder ligt het in ziin voornemen de Omzetbe lasting van 3 op 3y2 Pet. te brengen. De minister verklaart voorts, dat met de restitutie van de tijdens de bezetting door de Duitsers opgelegde „zoengelden" in 1949 een begin zal worden gemaakt. Het hier voor benodigde bedrag is aanzienlijk lager dan de geraamde 100 millioen. De achterstand in de aanslagregeling voor de Inkomsten-, Vermogens- en On- dei-nemingsbelasting zal in de loop van 1953 geheel zijn ingehaald. Het is zeer bezwaarlijk bij de loonbelas ting een regeling te treffen voor hen, wier inkomen uit loon en fooien bestaat. In de Inkomstenbelasting kan met individuele verschillen wel rekening worden gehouden. Het is in het algemeen niet juist, dat landbouwers, die in de bezetting melk tegen normale prijzen aan particulieren hebben verkocht, achteraf hiervoor Om zetbelasting moeten betalen. Bij het op leggen van aanslagen in verschillende be drijfsbelastingen aan personen die tijdens de bezetting onderduikers in hun bedrijf lieten werken, en dit om begrijpelijke redenen niet in hun boekhouding hebben vermeld, zullen de inspecteurs met een scherp oordeel des onderscheids moeten optreden. Een bewijs voor de genoemde omstandigheden is meestal niet te leveren. Bij de afwikkeling der effectenregistratie wordt zoveel mogelijk spoed betracht. De minister streeft er naar. Nederlanders die in 1943 te goeder trouw biljetten van 500 en 1000 hebben ingeleverd, recht te doen wedervaren. Er zijn 18.000 aan vragen om restitutie ingediend. Hierbij is echter een groot aantal van niet bonafide personen, die door valse verklaringen de Soedirman ernstig ziek Uit Djokja wordt gemeld, aldus United Press, dat de opperbevelhebber van het republikeinse leger, generaal Soedirman. ernstig ziek is en dat er geen hoop meer bestaat op zijn herstel. hun niet toekomende vergoedingen trachten te verkrijgen. Vergoeding van bij de geldzuivering niet ingeleverde biljetten kan in het algemeen slechts geschieden aan hen, die bewijzen, dat zij door overmacht bij de inlevering in gebreke zijn gebleven. Op grond van de Wet Consumentcncre- diet is in totaal f 157.017.025 aan credieten verstrekt. Er was 180 millioen gevoteerd. In 1947 is in totaal 10.337 582 afbetaald. Naar de besteding van het consumenten- crediet wordt een onderzoek ingesteld, dat nog niet is geëindigd. Leeuw op straat Een jonge leeuwentemster, Ray Walker genaamd, heeft in de hoofdstraat van East- London in Zuid-Afrika een losgebroken leeuw gevat, ondanks de zware verwon- dingen, die het beest haar had toegebracht. Tijdens een circus-parade door de Ox- fordstraat te East-London schrok een drie jarige leeuw ergens van en begon amok te maken, waarop hij door de temster, Ray Walker, aan een lantaarnpaal gebonden werd. Het opgewonden dier bleef in het rond rennen tot de ketting, waaraan het lag, geheel om de paal gedraaid was. Dat maakte hem nog woedender en hij viel de jonge temster aan, die ernstig gewond werd. Toen drie mannen er in slaagden het he vig bloedende meisje te bevrijden, rukte de leeuw zich los van zijn ketting Ondanks haar bloedverlies greep Ray Walker de leeuw opnieuw en kalmeerde hem, waarop zij met het dier in een taxi naar het circus terug reed. GEEN VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Droog weer met weinig of geen bewol king. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Gedurende de nacht meer lichte vorst behalve op de Waddeneilanden. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. 27 November: Zon op 8.19 uur, onder 16.36 uur Maan op 03.53 uur, onder 15.00 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1