c J L litteraire Ui tg; ïKTin „Bloembollencultuur" opnieuw voor de keuze: Haarlem of Hillegom? ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 MARNIX GI3SEN: „Telemachus in het dorp". (A. A. M, Stols, 's-Gravenhage). HET IS JAMMER dat „Telemachus iij het Dorp" niet verschenen is vóór „Joachim van Babyion", dat ik een aantal maanden geleden in deze rubriek met zo veel instemming en waardering bespreken mocht. Was dit wel het geval geweest, men zou de zinrijkheid van een boek als „Joa chim" bij zijn verschijnen nog beter be grepen hebben. Joachim immers trouwt met de volmaakte Deugd; men kan ook zeggen: hij huwt het ideaal. Maar 't leven leert hem dat de werkelijkheid waarin men leeft en het absolute waarnaar men streeft tot twee afzonderlijke werelden behoren en dat men zich niet straffeloos aan het tweede kan houden, zonder aan het eerste te lijden, Ge loof aan het Volstrekte, aan de Waarheid, aan. de Schoonheid en aan alle hoge menselijke begrippen, die men met een letter kan schrijven maar wees u ervan bewust, dat zij een illusie zijn en dat illu sies zeker niet het minste zijn, waarvoor men leven kan. Er is geen sprake van, dat Gijsen ons daarvan wil afhouden, eer in tegendeel. Was het wel zo, hij zou een cynicus zijn, die in verbittering wraak nam op wat een jeugd hem onthield. Juist de harde ervaring heeft hem tot de wijsheid gebracht, dat men de werkelijkheid dient te aanvaarden zoals zij is en toch, als een veilige vluchthaven, de illusie trouw kan blijven. Jaren heeft het geduurd, alvorens Gijsen zich van Telemachus' jeugd, die zonder twijfel de zijne is, kon bevrijden, door er, na heel wat ontgoocheling, de angels uit te trekken, 't Doet niets ter zake, dat, voor zo ver wij weten, „Telemachus" geschreven werd na „Joachim". Het bevrijdingsproces had zich al voltrokken - of was zich aan het voltrekken toen „Joachim" geschreven werd. En nu komen de verborgen achter gronden aan het licht en tevens de redenen, waarom een zo begaafd auteur afgezien van zijn ernstige letterkundige studies en een aantal verzen pas zo laat tot publi catie van zijn werk overging; wellicht had hij een teveel aan zelfcritiek, streefde hij te z.eer naar het volmaakte en moest hij eerst schoon schip maken, voordat hij zich vrij kon uitschrijven. Met deze „Telema chus" is dit nu gebeurd en we mogen aan nemen, dat Gijsen zich nu van zijn remmen, die hem het uitspreken van wat hem (en ons) zo waardevol is beletten, heeft ont daan. Het leven begint met vijftig. Voordien zijn de vruchten ervan niet rijp. En onrijpe vruchten telt onze litteratuur voldoende! „Telemachus" daarentegen is een rijp kunstwerk, geschreven zonder enige litte raire franje, zoals men pas doen kan, als men de schijn van alle lege woordenpraal heeft doorzien en enkel bereid is, op papier te zetten, wat „de profundis" komt, in de grootst mogelijke eenvoud. In Blaren, een Belgisch dorp, een mi croscopische wereld, waarin alle menselijke benepenheid, kleinzieligheid en onwaar achtigheid zich in zo klein bestek nog scherper, aftekent dan in de „grote wereld", beleeft de „Ik"-figuur van dit boek, die moeilijk een ander kan zijn dan Gijsen zelf, zijn jeugd. Ze is, zoals die van alle kinde ren, gezegend met de onschuld, die deze zoekende Telemachus (men moest èn de Griekse sagen èn Fénélon's „Avontures de Télemaque" kennen, om de symbolische betekenis van deze harde realiteit ten volle te begrijpen) als een „kleine faun tussen de varens en de stammen" doet dansen als een blij, levensverliefd mensenkind. En wat ziet deze, naar een zuiver leven verlan gende, jongen om zich heen? Gekuip, af gunst, schijnheiligheid. Wie als vreemdeling Blaren binnenkomt zal er een eerzaam dorp aantreffen, waar de goede zeden pijnlijk nauwgezet in acht genomen worden, waar het kwade streng wordt veroordeeld en het goede naarstig wordt nagestreefd. Maar Blaren is een schijnwereld: Telemachus, die in latere levensjaren terugverlangd heeft naar de enkele uren, dat hij als een onverdorven bosgod de „takken tegen zijn naakte leden voelde zwiepen", ziet deze verkommering van wat zo schoon kon zijn in zijn onmiddellijke nabijheid: in zijn familiekring. Hij, die zijn „bewust leven begon met een après-midi d'un faune kan zich niet onttrekken aan het verderf van dit stille Blaren, een verzamelplaats der zeven hoofdzonden, een miniatuur van Dante's Hel. In zijn latere jaren achtervol gen zij hem nog, deze schimmen van Bla ren; zij snijden hem de weg naar het volle leven af. Én bijna zouden zij hem zelf tot een schim hebben doen worden, als er in deze Telemachus niet de herinnering voort leefde aan de faun, die hij eens was: aan het goede, ongekwetste deel van zijn jeugd, dat hem belet heeft, wrang te worden. Neen, bitter is Gijsen, zelfs in dit boek van een al te zwaar beladen jeugd, niet. Hij 1 houdt van het leven met de mildheid van een mens die te veel beleefd heeft, om er anders dan met een verzoenende humor over te schrijven. Houd dit nietige Blaren onder de microscoop, deze kleinmenselijke gemeenschap van philisters; zie het tekort ervan, vergroot in de afmetingen van een wereld. En men zal er met de schrijver dankbaar voor zijn, dat er ondanks een „Blaren" illusies zijn, die uiteindelijk een leven goed en vrij maken. Gijsen's humor, zijn kracht, uit te komen boven de beklem ming van een jeugdherinnering, bewijzen, dat hij, ook al zal het hem veel zelfstrijd hebben gekost, daarin gelooft. En daarom is het goed, met deze Telemachus een zwerf tocht 'e maken naar Blaren, om er te leren, hoe uit een jeugdbeproeving een mensen wijsheid en uit een leed een indrukwekkend boek gewonnen kan worden. C. J. E. DINAUX. De 9 Muzen Gewonnen. Jean Paul "Sartre, de Fra existentialistische toneelschrijver en philo- soof heeft een proces tegen zijn uitgevers gewonnen. Deze hadden zonder zijn toe stemming een Amerikaanse versie van zijn toneelstuk „Les mains sales", getiteld „Red Gloves" (Rode handschoenen), laten maken, volgens brieven van zijn vrienden, aldus Sartre, ..een ordinair melodrama met een anti-communistische strekking". Het gerechtshof willigde zijn eis in, dat er een administrateur wordt benoemd om su pervisie uit te oefenen op het contract van Sartre met zijn uitgevers en op zijn andere zaken op litterair gebied. De uitgevers voerden als verdediging i dat Charles Boyer, die 8 December te New York de hoofdrol in de Amerikaanse versie zou spelen, aan André Luguet, de hoofdrol speler te Parijs, had gezegd, dat de twee teksten zo aan elkaar gelijk waren, dat zij, zo nodig, van rol konden verwisselen. Naar Amerika. De Nederlandse pianiste Fania Chapiro zal met de „Veendam" naar de Verenigde Staten vertrekken, om daar gedurende acht of negen maanden op te treden. I leiwe aven Mr. Dr. Arn. Borret S.J.. Sociologie J. J. Romen en Zonen, Roer- mónMaaseik. De Berchmanianum-serie. waarin dit boek je verschenen is, heeft tot doel een ordening van de geestes- en natuurwetenschappen op de basis van een zelfde levensovertuiging, reden waarom alle medewerkers Jezuïeten zijn (en de gemeenschappelijke beschouwing: de aristrotelisch-thomistische is). In dit ver band stelt Dr. Borret het. objectum forma le, de strekking van de sociologie als het rich ten van het onderling maatschappelijk ver keer op het algemeen welzijn, naar motieven van redelijkheid. Zich met de strekking v.er- enigend, verlangt men toch meer verklaring en verantwoording van de gebruikte rede lijkheid dan men hier krijgt Het eerste hoofdstuk, waarin de wetenschap der socio logie wordt ingeperkt cn dedefinieerd, en het tweede, waarin de aard van de sociologische wetten wordt duidelijk gemaakt, zijn helder en zinrijk. Maar in het derde, over de rechs- persoonlijkheid van de gemeenschappen, wordt te'wijd om een in de grond met zeer gecompliceerde zaak heen gepraat: en in het vierde. Staat en Maatschappij, worden opvat tingen geboden die zich deels in de practische matschappelijke structuur op een voor de hand liggende manier manifesteren, deels een aanzienlijke toelichting behoeven om weten schappelijk gegrondvest te kunnen worden genoemd. Voorbeelden zijn een te theore tiserende beschouwingswijze van de verhou ding tussen gezag en individu, en de onbe twistbaar gestelde algemeenheden over de gewenste houding van de staat inzake de godsdienst. Er is alles bijeen teveel ijle lucht in het boekje en „De wetenschap van de normen der samenleving", zoals de sociologie in een ondertitel genoemd wordt, blijft op deze manier te vluchtig om haar plicht te ver vullen. „We zijn ons ervan bewust veel te hebben beweerd wat niet voetstoots zal worden aanvaard", zegt Dr. Borret, en geeft een boekenlijst ter compensatie, Zo'n verkla ring verontschuldigt ruimschoots iedere op vatting over de wetenschap der sociologie in haar geaardheid, maar de practijk ervan is onder die voorwaarden niet toelaatbaar. S. M. (Bekroonde inzending voor een opstelwedstrijd over de gevaren van gevonden munitie, gemaald door een jongen). Dries had twee armen aan z'n lijf, En twee gezonde handen, Die wat beloofden voor 't bedrijf, Waar hij eens aan zou landen. Als Dries maar bij z'n werkbank zal, Z'n bankschroef en z'n vijltjes, Dan werd het ruwste ijzer glad, En staven werden spijltjes. Een turfje kleiner wel dan Dries, Was Wim, het naaste buurtje, Het kleine baasje wist precies, Wanneer er in het schuurtje, Een xuerkst.uk weer op tafel stond. En stil, om niet te storen, Iiing hij dan bij de werkbank rond, En keek maar naar dat boren. Toen Dries een keer naar huis toe ging, Langs 't tuintje van de sloper, Vond hij een eigenaardig ding: Een buisje van rood-koper Een dop van nikkel zat er op, Geknipt om eens te slopen, Doch hoe hij rukte aan de dop Het ding ging maar niet open. Doch Dries ging van het standpunt xiit: Niet burgen? Dan maar breken, Hij poetste nog wat aan z'n buit, En had de zaak bekeken. Als man die weet wat hij begint, Klaar voor een avontuurtje. Met aan z'n jas z'n kleine vrind, Verdween hij in het schuurtje. De bankschroef kwam er aan te pas, Een doorslag en een hamer. Een knal. een wolk van stof en as. Een gil van uit een kamer. Het ding ging van het standpunt uit: Niet buigen en niet breken, Het schuurtje tot de laatste ruit, Waren er aan bezweken. Dries ligt nu thuis, doch zwak en stijf, In gips en kruisverbanden. Geen onderneming of bedrijf, Heeft ooit iets aan z'n handen. Z'n kleine vriendje, eens zo vlug, Zo stilletjes in 't schuurtje, Die ziet hij nimmer meer terug, Na 't treurig avontuurtje. H. J. L. Voetbaloverzicht De eerste helft van de competitie voor de eerste en tweede klassen in het Westen wordt morgen besloten en in de derde klas begint de tweede ronde. Voor enkele eerste klassers staat nog een achterstallige wed strijd op het programma. Haarlem krijgt bezoek van Blauw Wit. Al tijd zijn de ontmoetingen tussen deze clubs aantrekkelijk geweest. De Amsterdammers hebben een goede kans voor de bovenste plaats en moeten winnen, om die te behou den. De positie van Haarlem is de laatste weken slecht geworden en de club zal zich dus moeten inspannen, om weer wat hoger op te komen. Stormvogels, dat 't Gooi ontvangt, zal op een flinke tegenstand rekenen. In district II heeft EDO vrij. VSV trekt naar DFC en zal het elftal niet mogen on derschatten, anders haalt Neptunus de ach terstand in. RCH trekt naar Santpoort, om daar „Velsen" te ontmoeten. Een Haarlemse over winning is te verwachten. De Kennemers zullen het tegen Rapiditas in Weesp niet kun nen bolwerken. HFC zette het seizoen in met een nederlaag tegen Swift. Morgen komen de Amsterdam mers op het terrein aan de Spanjaardslaan op bezoek cn wij vermoeden, dat de thuisclub thans de zege zal behalen. Schoten zal op het terrein achter de Kleverparkweg de reeks overwinningen voortzetten. Aalsmeer is de tegenstander. Bloemendaal krijgt het niet gemakkelijk tegen ZSGO in Amsterdam, maar mogelijk wordt er toch een puntje be haald. Een belangrijke wedstrijd wordt in Zandvoort gespeeld tussen Zandvoortmeeu- wen en ZVV. TYBB en HBC zetten de competitie voort in het Heemsteedse Sportpark. De thuisclub wil revanche nemen van de in Haarlem- Noord geleden nederlaag en TYBB zal trach ten de goede positie te behouden. Handbal Districtswedstrijden Voor Zondag zijn er districtswedstrijden vastgesteld voor de districten Noord, Oost, Zuid en West B. Op het Nilocterrein te Am sterdam ontmoeten vertegenwoordigende elftallen van de afdelingen Noordholland, Amsterdam en Utrecht elkaar. De hoofd klasse staat hierdoor stil. evenals de districts wedstrijden West A. In de afdelingsklassen worden gespeeld: Eerste klasse, dames: BeverwijkBGV; HOC II—BI. Wit, 15 uur Schalkwijkerweg; BatoForesters, 11 uur, Schalkwijkerweg. Tweede klasse, dames: Gita IIIOSS II. 10 uur. Schalkw.weg; Foresters IIGita II. Tweede klasse, heren: HOC IIDWO, 14 uur Schalkwijkerweg; BatoVI. en Vaardig, 15.15 uur Schalkwykerweg; BGV IIAVA I. 10.45 uur Schalkwijkerweg. Over Muziek Geschenken van blijvende waarde Vallen bij ieder in goede aarde St. Nicolaas die wijze man Koopt daarom uitsluitend bij de fa. Kan 3UUELIER-UQRL06CR HAARLEM CJ BARTH30GI55TR. 7 ID DEN HAAG Het hoofdbestuur suggereert een besluit te nemen, dat behalve Haarlem ook Hillegom kan bevredigen Dammen Roozenburg won door Keilers blunders De voorzitter van de Dordtse Dambond opende Vrijdagmiddag de eerste van de vijf ronden uit het tournooi om het_ wereldkam pioenschap dammen, die in Hotel „Ameri- cain" te Dordrecht worden gespeeld. De uitslagen luiden: ChilandPérot 11: Laros—Van der Staay 1—1; Roozenburg— Keiler 20: DemesmaeckerRostan 11; Post.Verpoest 02. De stand na de veertiende ronde luidt: 1. Roozenburg 24 p.; 2. en 3. Keiler en Verpoest 18 p.; 4. Ghestem 15 p.; 5. Post 14 p.; 6. Chi land 13 p.; 7. Van der Staay 12 p.; 8. Pérot 11 p.; 9. Laros 10 p.; 10. Demesmaecker 3 p.; 11. Rostan 2 p. Laros koos tegen Van der Staay een 3429 opening, waarna zwart met 1923 tegen speelde. Er volgden enig uitruilen, waardoor reeds in de opening verschillende schijven van het bord verdwenen. In het middenspel werd het een klassieke partij, waarin zwart weliswaar een enigszins betere stand had, doch die hij voldoende wist te weerleggen. In het eindspel kon Laros door kundig ma noeuvreren zijn nadeel wegwerken en reeds bij de 44e zet was de remise haast een feit. Er werden nog enkele zetten gedaan, waarna de spelers in een stand van vijf om vijf stuk ken tot remise besloten, De partij tussen de Parijzenaars Chiland en Pérot werd met 32—28 begonnen, waarop zwart met 18—23 antwoordde. De partij ont wikkelde zich regelmatig. Chiland bouwde een fraai eindspel op, waartegen zwart zich met alle mogelijke middelen verdedigde. Hij kon echter niet voorkomen, dat Chiland in dit eindspel de beste papieren had en hem steeds gedwongen zetten voorschreef. In een stand van vijf om vijf stukken koos Chiland een 35—30 voortzetting, offerde daarmede een schijf, om doorbraak naar dam te krijgen, doch dit offer was fout. Nu was de partij altijd remise. De partij van de Belgische kampioen De mesmaecker tegen de Zwitser Rostan volgde een normale Hollandse opening, waarin zwart enig voordeel behaalde. Rostan, die tot op heden de laagste plaats bezette, bracht zijn voornemen daaraan een einde té maken dui delijk tot uiting. Door kundig spel veroverde hij in het middenspel positie-voordeel en zette dit later in materieel-voordeel om. Het eindspel ging in met een stand van wit: dam en drie schijven en zwart: dam met vier schijven. Demesmaecker verdedigde zich taai en het gelukte hem een schijf van zijn tegen stander af te snoepen. -Zo werd deze voor de Zwitser veelbelovende partij remise. De Afrikaanse kampioen Post speelde tegen de Belg Verpoest een Franse opening, waarop zwart met 2025 antwoordde. Na de openingszetten ontstond een zuiver klassieke partij, waarbij Verhoest tempovoordeel had. Hij dwong Post de .Cerkhofruit te nemen en buitte zijn verkregen voordeel in het verge vorderd'middenspel sterk uit. Post, die de remise-haven wilde bereiken, nam ten koste van twee schijven een slag-zetje, waarbij de spelers dam kregen. Dit onverwachte voor deel was Verpoest zeer aangenaam en op keurige wijze werkte hij het eindspel af en besliste de partij in zijn voordeel. Roozenburg (wit) heeft van Keiler gewon nen in een partij van negen en veertig zetten. Reeds bij de elfde zet trachtte zwart een aanval in te leiden op de lange vleugel van wit. Het juiste antwoord van Roozenburg was 37—32 en wit kreeg een nadelige rand- schijf. Langzamerhand bouwde zwart zijn centrum op. Keiler liep er bij een lokzet in en er dreigde gevaar. Zwart trachtte de ach terstand in te lopen, doch hij kreeg geen kans. Toen Keiler een tweede blunder maakte, moest hij opgeven. Klein korfbalprogramma Oosterkwartier gaat Zondag op bezoek bij Archipel, dat afgelopen Zondag door een nederlaag tegen Swift, uit de running is voor het kampioenschap. Wellicht, dat de Haar lemmers één winstpuntje kunnen be machtigen. Aurora ontvangt Olympia uit Bussum en moet deze wedstrijd kunnen winnen. Sport Vereent ontvangt De Zwaluwen uit Hilver sum en heeft ook de beste papieren. Animo Ready speelt des morgens in Am sterdam tegen de vermoedelijke kampioen Victoria, zodat er niet veel succes zal worden geboekt. Nieuw Flora is in ernstig gevaar gekomen doordal ZKC Zaterdag van Oosterpark heeft gewonnen. De wedstrijd tegen KVD is dus wel van groot belang. Yvonne Printemps zingt weer. Curzio Mal'parte de veel besproken Italiaanse schrijver, heeft een éénacter „met zang en muziek" geschreven die deze week in hel Parijse theatre de la Micliodière haar première beleefde onder de titel Du cöté de chez Proust. Pierre Fresnay speelt de rol van Proust, cn Yvonne Printemps, die zich hier gereed maakt voor haar eerste „wacht", die van de hertogin van Guermantes. Gymnastiek Driekringenwedstrijd Voor de laatste maal zal Zondag de Ken- 'nemer Turnkring een wedstrijd houden te gen de Alkmaarse en de Zaanse Turnkring, Deze jaarlijkse wedstrijd wordt nu van het programma afgevoerd omdat andere tech nische gebeurtenissen, zoals een stedenwed- strijd HaarlemGroningenDordrecht de aandacht vragen. Deze laatste wordt einde Januari gehouden in Haarlem. De driekringenwedstrijd van Zondag wordt in .Zaandam gehouden. De K.T.K. ploegen werden als volgt samengesteld: Dames: A. Hoogland en M Avegaart (Turnlust B.), R. Hameetman en A. v. Vliet (Turnlust H.), M. Michel (S.S.H.), T Martens (B.G.V.), W. Rietveld en A. Dortmundt (T. V.S.). Heeren: Jac. Los (Turnlust B.), H. Henk- naar en J. Roodenburg (Turnlust H.). A. v. Zadel (G.V.H.), A, Castens, W. dc Wolf, F, Guit en P. Luiting (Bato). De kansen op een overwinning van de K. T. K. staan niet hoog. De Zaankanters en vooral de Alkmaarders vormen sterke tegen partijen. Biljarten Driebanden-kampioenschap hoofdklasse De uitslagen van de partijen om het kam- In de algemene vergadering van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur, die Maandag 20 December, 's morgens 11 uur, in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem geopend wordt, zal opnieuw een beslissing genomen moeten worden over de zetel-kwestie der vereniging. Het hoofdbestuur heeft een uitvoerig prae-advies opgesteld. Daarin wordt aller eerst een historische opsomming gegeven van de feiten. Daarop volgt nog eens de mededeling over het nieuwe aanbod van de gemeente Haarlem, dat aan onze lezers bekend is. Haarlem biedt Bloembollencul tuur thans de keuze uit vier mogelijkheden: 1. Na daarvan de eigendom te hebben Verkregen, zal de gemeente om niet, of tegen een te verwaarlozen vergoeding, be- I schikbaar stellen twee percelen grond, ge legen in het Zuidwesten der stad, nabij El.swout, tussen de Houtvaart en de Els- woutslaan, het ene voor proef- en monster- tuin, ter grootte van pl.m. iy2 ha, het an dere, vlak daarbij gelegen, ter grootte van bijna 3000 m2, voor de eventuele bouw van een nieuw beursgebouw. 2. In plaats van deze gronden een be drag van 70.000 voor aankoop van elders in de gemeente Haarlem gelegen grond voor beursgebouw en f 20.000 voor aankoop van eveneens elders in Haarlem gelegen grond voor proef- en monstertuin. 3. In plaats daarvan een bedrag van 70.000 voor herstel en verbetering van het bestaande beursgèbouw (Krelagehuis) benevens de onder 1. bedoelde grond voor proef- en monstertuin, of 4. hetzelfde als onder 3, benevens 20.000 voor aankoop van grond voor proef- en monstertuin elders in Haarlem. Haarlem moet bij de aanvaarding van dit aanbod zekerheid hebben dat de zetel van Bloembolencultuur in geen geval vóór het jaar 2000 naar elders verplaatst wordt. Ook geeft het hoofdbestuur nog kennis van de ontvangst van een aanbod van een aantal leden om voor een eventuele ver betering van dit Krelagehuis een 3 obligatielening t.e geven van ten minste 60.000. aflosbaar in 40 jaar. Het hoofdbestuur herinnert aan het be sluit der algemene vergadering van 12 April 1948. waarbij de beslissing over het toen aanhangige voorstel van de afd. Haarlem, om het besluit van 1946 om de zetel van Haarlem naar Hillegom over te brengen, werd uitgesteld. Voorts zegt het hoofd bestuur: Het tijdsverloop gelegen tussen de datum van ontvangst van de nadere voorstellen der gemeente Haarlem en het uitschrijven van deze algemene vergadering is te kort geweest om reeds nu een weloverwogen keuze te maken uit de vier door de Ge meente Haarlem aangeboden mogelijk heden. Indien dus de algemene vergadering zou besluiten om thans het voorstel der afde ling Haarlem aan te nemen, zou daaruit slechts voortvloeien dat één dezer moge lijkheden wordt aanvaard: welke, dat wordt niet beslist. Het hoofdbestuur acht het n.l. zeer gewenst, dat, indien door aanvaarding van het aanbod van de gemeente Haarlem een keus uit een der vier mogelijkheden moet worden gedaan, dit geschieden zal aan de hand van een voorstel van het hoofd bestuur, nadat nadere besprekingen met het gemeentebestuur van Haarlem zullen zijn gevoerd. Een eventuele aanneming van het voor stel der afdeling Haarlem zal niet anders kunnen betekenen, dan dat. aan de gemeen te Haarlem wordt bericht, dat één der vier geopende mogelijkheden zal worden aan vaard. volgens nader te bepalen keuze der vereniging, on een door haar te beDalen tiidstip te maken. De voorbehouden, die in het raadsstuk genoemd worden, zijn, naar de mening van het hoofdbestuur, niet alle voor de vereni ging aanvaardbaar. De enige uitzondering vormt de alleszins billijke voorwaarde, dat de gemeente Haarlem recht heeft op terug betaling van de geschonken bedragen, in- pioenschap'hoofdkiasse driebanden luiden: Stikkelman 40 70 5 0.571 Jan Sweering 50 70 5 0.714 Louwaard 32 54 6 0.592 50 54 6 0.925 Broekhuizen 50 71 6 0.704 De Leeuw 23 71 2. 0.323 Jac. Sweering 50 79 5 0.632 40 79 3 0.506 De Leeuw 50 53 4 0.943 Stikkelman 25 53 4 0.471 Jan Sweering 48 83 7 0.578 Broekhuizen 50 83 5 0.602 50 64 6 0.781 Jae. Sweering 39 64 4 0.609 Baay 50 98 4 0.510 Louwaard 35 98 3 0.357 Beschermvrouweschap van Bloembollencultuur In de vergadering van het hoofdbestuur van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur is. blijkens het verslag in het Weekblad, meegedeeld, dat ingekomen was een brief, namens Prinses Wilhelmina, waarin deze de wens te kennen geeft zich als Beschermvrouwe van de vereniging terug te trekken. De vergadering besloot om een brief te schrijven, waaruit grote erkentelijkheid spreekt voor de onderschei ding, welke Koningin Wilhelmina geduren de haar gehele regering door dit bescherm vrouweschap aan de organisatie heeft ver leend en om zich tot Koningin Juliana te wenden met het verzoek in aanmerking te mogen komen, om dezelfde onderscheiding te ontvangen. dien de vereniging niet geruime tijd te Haarlem gevestigd zou blijven. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat een verstandig beleid eist, om bij aanvaarding van het aanbod der gemeente Haarlem (als gevolg van het aannemen van het voorstel der afd. Haarlem) uitdrukkelijk vast te leggen dat voor de vereniging uitsluitend laatstgenoemde voorwaarde aanvaard baar is. Hoewel in het hoofdbestuur verscheidene voorstanders zijn van het in Haarlem ge vestigd blijven van de zetel en het Eigen Gebouw der vereniging, heeft het hoofdbe stuur in het voorstel der afd. Haarlem en de daarop gegeven toelichting, node gemist de erkenning van het feit, dat het aanbod der gemeente Hillegom is aanvaard. De gemeente Hillegom heeft op een tijd stip dat de vereniging meende in de naaste toekomst in grote moeilijkheden te zullen komen, een terrein beschikbaar gesteld met een bedrag van 100.000.terwijl een aantal leden der vereniging een 2 pet. obli gatielening heeft aangeboden ter grootte van 350 000. Het feit, dat indertijd het aanbod van Hillegom is aanvaard, maakt het voor het hoofdbestuur niet wel mogelijk om tot aanvaarding van het voorstel der afdeling Haarlem te adviseren. Naar de mening van het hoofdbestuur zou de vereniging daar door blijk geven van weinig waardering en erkentelijkheid jegens de gemeente Hille gom en bovenbedoelde leden. Het hoofdbestuur meent dat aanvaarding van dit voorstel zonder meer niet behoort te geschieden vanwege het grievende ka rakter daarvan jegens allen die zich voof de totstandkoming van het plan-Hillegom moeite en offers hebben getroost. De aan neming van het voorstel der afd. Haarlem zou in ieder geval gepaard moeten gaan met het aanbieden aan de gemeente Hille gom van een genoegdoening, waarin een erkenning ligt van en waaruit een waar dering spreekt voor de aangeboden hulp! Het hoofdbestuur meent dat hiervoor alle aanleiding is en dat een dergelijk aanvul lend besluit zal kunnen leiden tot verbete ring van de onderlinge verstandhouding tussen voor- en tegenstanders van Haarlem, respectievelijk Hillegom en tot herstel van de eenheid in de vereniging ook op dit punt. Indien dus het voorstel der afd. Haarlem zou worden aangenomen en daarmee beslist is dat het aanbod van Haarlem in beginsel is aanvaard en het plan om naar Hillegom te verhuizen van de baan is, zou (zo ver volgt het hoofdbestuur) de algemene ver gadering het volgende voorstel van het hoofdbestuur moeten aanvaarden: ..De vereniging besluit om het hoofdbe stuur te machtigen met het gemeentebe stuur van Hillegom besprekingen te voe ren, waarbij wordt aangeboden zodan'ge schikkingen te treffen omtrent het gebruik van de percelen grond die door het Cen traal Bloembollen Comité zijn aangekocht, als door het gemeentebestuur van Hillegom kunnen worden goedgekeurd". In de toelichting van dit voorstel zegt het. hoofdbestuur nog: Door het Centraal Bloembollen Comité wordt op het terrein Treslong een demonsiratietuin ingericht, waarvoor behalve van de daarvoor aange kochte percelen links en rechts van de toe gang tot het bestaande gebouw vanaf de Wceresteinstraat, ook gebruikt zal worden het overige vóór het gebouw gelegen ter rein. Deze gegeven bestemming van de eerstgenoemde aangekochte bouwterrein percelen verzekert de gemeente Hillegom een gebruik van deze gronden dat strookt met de belangen der gemeente. Het is rede lijk om een eventuele andere bestemming van deze percelen afhankelijk te stellen van de goedkeuring der gemeente, vandaar dat voorgesteld wordt dit servituut ten be hoeve der gemeente te vestigen. Bij aan vaarding van dit voorstel zullen uiteraard besprekingen met het C.B.C. moeten wor den gevoerd. Hoog suikergehalte bij de bietencampagne van dit jaar De suiker-campagne in Noordholland heeft dit jaar, evenals trouwens in Zeeland en Noord-Brabant, over het algemeen een gunstig verloop. Het weer is voor het ver werken van de suikerbieten zeer gunstig en het suikergehalte van de bieten ligt dit seizoen boven het middelmatige. Naar de directie van de suikerfabriek .Holland" ons meedeeld. heeft men op dit bedrijf voldoende personeel kunnen aan werven om de hoeveelheid aangevoerde bieten ongeveer 120.000 ton tijdig te kunnen verwerken. DISTRIBUTIENIEUWS Afhalen van bonkaarten voedingsmiddelen, tabakskaarten en diversenkaarten. alsmede tocslagkaarten jonge en aanstaande moeders Maandag 29 November in de Vleeshal tc Haarlem: Sp. tot cn met Sto en in het Uit- reiklokaal aan de Binnenweg te Heemstede: letter K. DISSONANTEN Het ligt niet in het wezen der muziek ooit de klinkende vertegenwoordiging van iets lelijks te zijn. Wanneer zij als belicha- minder schoonheid de glans der waarheid mag hebben betekent dit niet. dat zij alle werkelijkheid des levens moet en kan weergeven. Slechts hij1 die aanneemt dat het lelijke niet bestaat acht de muziek tot vertolking van alles geschikt. Van de mu ziek kan echter alle oprechtheid geëist worden en met deze oprechtheid zal zij zichzelf oordelen. Zonder de menselijke hand kan zij zich niet tot kunstwerk vor men en deze hand instrument van geest en hart vangt op en tast en beslist. Geest cn hart van de componist gebruiken het materiaal dat de natuur de musicus biedt; dit materiaal (het natuurverschijnsel der tonen en timbres) is niet lelijk, het is bewonderenswaardig, zoals alle geheimen der natuur bewonderenswaardig zijn. Met de hand vaó de componist grijpt de verant woording in en de vorming van het kunst werk als beeld der waarheid is dus afhan kelijk van de mate van zijn macht. Deze macht vertegenwoordigt niet alleen zijn muzikaliteit maar ook alle ondefinieerbare aandoeningen die in hem leven. En door deze levende macht wordt dus met het materiaal der natuur het kunstwerk ge maakt. Het is absurd te.menen dat een compo nist ook maar een seconde iets lelijks zou willen maken; maar het is zeker dat hij iedere seconde openhartig wil zijn. Als dus het lelijke van alle kanten uitgesloten is, hoe kunnen wy dan van dissonanten spreken? Het woord dissonant is bedriegelijk; het betekent niet objectieve wanklank. Het zou beter dynamische samenklank kunnen heten. Wanneer de kunst niet anders was dan een soort getrouwe boekhouding der natuur zouden de zogeanamde disso nanten als vergissingen of vervalsingen kunnen gelden; maar de kunst is immers de uiting van een menselijk wezen en biedt aan de hoorder geen afrekening maar een beeld van het leven. De spanningen en ont spanningen van dit leven zijn tot klinken gekomen. Slechts de wil van de componist zou tot het maken van wanklanken in staat zijn; maar dan zou die wil bedorven zijn. Als wij op dit laatste punt verder gingen, verlieten wij het terrein der muziek en zouden wij over moraal moeten spreken. Voor velen die met hart en ziel van de muziek houden is de kwestie van de dis sonant een moeilijk punt. Ik weet echter dat zij, wanneer het mogelijk was de ont wikkeling van de samenklanken in de ge schiedenis in een soort spoed-overzicht te volgen, hun rimpels van 't voorhoofd zou den laten verdwijnen. Het is in zekere zin waar dat de mensen de term dissonant als-wanklank hebben uitgevonden. Er zijn namelijk altijd mensen geweest die meen den dat de productie van de componist in overeenstemming moet zijn met de rust toestand van hun gehoor. Zo iets als: de muziek is de tijd en het kunstwerk is het horloge dat de tijd weergeeft. Maar zo staan de zaken niet: een componist is geen rekenmachine; hij behoort van binnen evenzeer tot de beweeglijke natuur en uit zijn productie blijkt, dat He verschijnselen in de natuur materialen ter vorming zijn. Hij kan alle samenklanken nodig hebben; hii zal nieuwe vinden, andere verwerpen, oudere weer oproepen de maatstaf zal altijd zijn: de waarheid van de muzikale uiting, en nooit een reglement betreffende de overeenstemming van ieders gehoor met bepaalde geluiden. Het is mogelijk dat een zogenaamde reine drieklank in een be paalde situatie verkeerd is en een forte samenklank van een septimen juist is. Voor de componist bestaan er dus muzikaal beschouwd geen dissonanten; hij keert zich echter van het lelijke af. Zelfs wanneer bijvoorbeeld een opera componist zich bezig houdt met het tragi sche leven van mensen met zeer verschil lend karakter, zal bij zijn muzikale drama tiek niet het lelijke, maar wel de hevig heid der ontroering uitgedrukt worden. Het hoofdthema van Bizet's Carmen is even waarachtig als mooi. Het is in alle opzichten mooi omdat een rijk. onbeschrij- felijk sentiment in een duidelijke, dyna mische muziek klinkende gestalte heeft ge kregen. De muziek kan geen verleiding en geen moord weergeven, maar de harteklop der mensen kan haar rhythme zijn en de hartstocht kan met het medelijden van de componist verenigd worden. Het is met de zogenaamde dissonant in het bijzonder zoals het met de muziek in het algemeen is: men moet vrij en onbe vangen kunnen luisteren. In de gehele muziekgeschiedenis schijnt dit moeilijk ge weest te zijn: de eerste meerstemmigheid in de middeleeuwen noemde men barbaars, de tijdgenoten van Bach vonden zijn Chro matische Fantasie griezelig, de eerste sym- phonie van Beethoven werd destijds niet van harte geaccepteerd, de muziek van Strawinsky is thans voor velen een gruwel. En zo blijft alles eigenlijk bij het oude: de geschiedenis is namelijk even rond als de wereld. HENDRIK ANDRIESSEN. Ontspoorde goederenwagon reed bovenleidingmast omver Op het station Hollandse Spoor in Den Haag is Vrijdagavond om zeven uur tijdens het rangeren van een goederen een wagen ontspoord en tegen een bovenleidingmast gebotst waardoor de mast omviel. Zowel tussen Delft en Den Haag als tussen Den Haag en Leiden werd de bovenleiding stroomloos. Tussen Den Haag en Leiden werd de dienst later met Diesel-electrische treinstellen onderhouden. Bussen reden van Den Haag naar Delft en terug. In de afgelopen nacht heeft men een hulpmast opgericht en de bovenleiding hersteld. Gunstiger belastingregeling voor gehuwde werkende vrouw Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld te zullen nagaan of het mogelijk is voor de gehuwde werkende vrouw een gunstiger regeling bij de bere kening der loonbelasting toe te passen. Thans worden man en vrouw, indien zij beiden in loondienst zijn, ook aangeslagen in de Inkomstenbelasting. Indien hiermede geen rekening is gehouden, veroorzaakt dit vaak moeilijkheden. Door de gehuwde wer kende vrouw by de berekening der loon belasting als ongehuwd te beschouwen zal het in vele gevallen niet meer nodig'zijn een aanslag in de Inkomstenbelasitng op te leggen. Doetinchem is con der errs'»* cmi'cnltn die aas het rekt uit Duitsland. Buveemee-ïer Bvodden:- luvfi Donderdag officieel de kraan opengedraaid.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5