Geschenk? Theebeurs! SLEUTEL WEG? Goed als Tri TEMPO Tel. 20020 Rozenstraat ZATERDAG 27 NOVEMBER 1948 Toneel HAARLEMS DAGBLAD Albert van Dalsum als Koning Lear 63»' Jaarna Een opvoering van het epische treurspel „Koning Lear" vergt niet alleen het uiter ste van een groot aantal acteurs, maar ook een meer dan gewone inspanning van de toeschouwer. Het Amsterdams Toneelge zelschap is het enige in den lande, dat ge rekend mag worden en ondanks enkele later te noemen bezwaren overtuigend ge toond heeft tegfti deze enorm zware opgave te zijn opgewassen. Men kan boven dien niet anders dan dankbare bewonde ring koesteren voor Albert van Dalsum, die de moed vond om de geweldige lasten van de titelrol op de schouders te laden. Het publiek, dat gisteravond de schouwburg letterlijk tot de laatste plaats vulde, legde door een scherp geconcentreerde aandacht en een krachtig applaus daarvan de beste bewijzen af. Waaraan moet het worden toegeschreven, dat men zich na het bijwonen van deze vier uur durende voorstelling zo intens vermoeid om niet te zeggen geestelijk uitgemergeld voelde? Dit is in de eerste plaats een gevolg van de door Shakespeare gebezigde metho de, die zich hier, in tegenstelling tot de daaraan vooraf gegane tragedies, al heel weinig bekommerde om de dramatische structuur. Van beslotenheid der actie geen sprake. De dichter schijnt wel in koorts achtige haast gewerkt te hebben. Reeds werd in een voorbeschouwing gewezen op de vele variaties van het voornaamste the ma in deze als het ware symphonische kroniek. Na het eerste tafereel, dat ten tonele stellig niet naar de eis was uitge werkt, omdat er, mede door een te donkere accentuatie, onvoldoende van zijn karakter ineens tot onthulling kwam, ziet men koning Lear nog nauwelijks handelend op treden. Hij ondergaat aan lichaam en ziel alle beproevingen, waartoe zijn aard hem voorbestemde. En de toeschouwer moet zich met hem door deze bergen van on evenredig leed heenwerken. Daar kwam bij dat Albert van Dalsum, die de titelrol dit dient men voor alles vast te stellen met een tot in zijn vinger toppen doortrillende bewogenheid vertolk te, zo onduidelijk sprak, dat men vaak moest zoeken naar de diepere betekenis van zijn woorden, in plaats van er linea recta door getroffen te worden. Een goed verstaander mag dan aan een half woord genoeg hebben, stellig niet aan ruw gebro ken klanken. Enkele keren leidde dit krampachtige verschijnsel verkeerde gewoonte of een onvoldoende beheersing van stemtechniek zelfs tot het verlies van gehele zinnen, zoals in de stormscène. Maar uit welke bron dezelfde Albert van Dalsum het superieure vermogen put om een tragische figuur te verbeelden, die alle overgangen van eigenzinnig heerser, via 't deerniswekkende stadium der verstands verbijstering, tot de sidderende tederheid van een gelouterd mens doormaakt, is het geheim van de waarachtige kunstenaar. Niemand anders binnen onze grenzen bezit zijn formaat en zoveel emotionele reserves. Een geheel andere stijl demonstreerde Frits van Dijk, van top tot teen een roman tisch acteur, als de graaf van Gloucester: een bij alle versobering vlekkeloze en zon der vraagtekens ontroerende creatie. De twee grote verrassingen,gebeurtenissen mag men wel zeggen, waren de met recht uit het hart opwellende middelen door Johan Fiolet gespeelde rol van de trouwe Kent en de onovertrefbare Edgar (weer zo'n typisch barokwezen) van Jacques Snoek. Uitste kend, want een vorstelijke houding met hun wreedheid verenigend, hielden zich Loudi Nijhof en Jenny van Maerlant als de ontaarde dochters. Zij zorgden, in louter informatieve scènes, voor een bestendige ondertoon, die een openbaring van de boze krachten in het spel te weeg bracht. Elise Hoomans stelde daar een heldere Cordelia tegenover. In het algemeen bleken trouwens goed en kwaad zuiver tegen elkaar afge wogen. De tot in alle vezels gewonde nar van Jo Sternheim en de weifelende Albanië van Johan Schmitz bereikten prachtige momenten. Kees van Iersel gaf van de bastaard Edmond de spitsvondige buiten kant. In een door Albert van Dalsum ontwor pen snel verwisselbaar décor had regisseur Defresne voor prijzenswaardige schikkin gen van spelers en figuranten gezorgd. Een bepaald stempel op deze vertoning heeft hij echter zeer zeker niet gedrukt. Het is jammer, dat hij probeerde nu en dan een steek van nuchter realisme in het weefsel van illusie te breien. De costuums van Marie Sternheim vormden een waardevolle bij drage tot het welslagen van de indrukwek kendste onderneming, die sedert de oorlog op de Nederlandse planken werd gewaagd: De vertoning van een zo veeleisend drama, dat men het waarschijnlijk slechts eens in een mensenleven te aanschouwen krijgt. DAVID KONING. NACHTDIENST APOTHEKEN Bos en Vaart-Apotheek. Bos en Vaartstraat 26, tel. 13290. Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, tel. 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6. tel. 10354. Noorder Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 26 November 1948 BEVALLEN van een zoon: 25 Nov.. G. C. de Rek—de Groot; S. M. Klijn—Dias: E. C. van der BijlTeijgeler; 26 Nov E. van Bree- men—van Ëgmond; T. C. Kemper—Wolfs. OVERLEDEN: 24 Nov., J. Gooijer, 27 j„ Vondelweg: 25 Nov., F. Rcsenhartvan Del- den. 54 j.. Dahliastraat; J. W. Waalewijn, 66 j.. Potgieterstraat; 25 Nov., A. Lettinga, 56 j.. Kamperlaan. Agenda voor Haarlem ZATERDAG 27 NOVEMBER Stadsschouwburg: ,.De held en de sol daat", 8 uur. Frans Hals: „Welkom vreemde ling". alle leeft 2.30, 7 00 en 9.15 uur. (Zon dag 2.00. 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: „Hamlet". 14 j., 2.30 en 8,00 uur. (Zondag 1.00. 4.30 en 8.00 uur». Palace: „Het vergeten bruidje", alle leeft.. 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „De dansinvasie". alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ..De Zigeunerprinses", alle leeft., 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaamc: „De moord in het Lunapark". 14 j„ 2.30, 7 00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4 15. 7.00 en 9.15 uur). ZONDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg „Hélène". 8 uur. Gem. Concertgebouw: Piano-recital Ans Bouter en Miep van Luin. 14.30 uur. Luxor: „De hel van Buchenwald". 11 3f uur. Rembrandt: Avon turen op de zeebodem", alle 'eeft. Palace: „Avonturen in Bengalen". 14 j., 11 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen MAANDAG 29 NOVEMBER Stadsschouwburg: Hoofdstad-operette „De graal van Luxemburg" 8 uur ..Clubhuis n.',- d' Appelaer": De Nieuwe koers, lezing drs G Nederhorst. 7 30 uur Wgkgebouw Ged. Oude Gracht 104: Christelijk Historische Unie. spreker H. A. Lanshof. 8 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. „De Zigcunerprinses" (C i t y -1 h ea t e r). Dit is nu eens geen samenplaksel van dwaze avonturen der komieken Laurel en Hardy, zoals gewoonlijk, doch een lopend verhaal waarin de twee grapjassen een weliswaar belangrijke doch niet overheersende rol spe len. Zij geven hun bekende grollen en stom miteiten overvloedig ten beste, ditmaal tegen het romantische décor van een zigeunerkamp en als figuren in het muzikale drama van de gestolen prinses, die in het kamp wordt op gevoed en later terugkeert in het ouderlijk paleis. De twee ridders van het droeve figuur blijven trouw aan hun bekende karakteri sering: Dom en onhandig tot het uiterste, goedmoedig en sentimenteel tot in de finesses en bij dat alles niet zeer geestig doch komiek- aan-een-stuk. Overigens bewijst de film dat stommiteit op deze wereld niet altijd beloond wordt, want de wijze waarop het tweetal ten slotte wordt toegetakeld doet de vraag rijzen of dat nog wel ooit in orde zal komen Wat humor betreft: Het voorprogramma geeft een Chaplin uit de oude doos en het is merkwaardig te constateren dat de humor van deze filmpionier levend is gebleven tot vandaag toe. Wanneer men dit filmpje ver gelijkt met wat er op het witte doek onder de aanprijzing „humor" soms wordt opge diend, komt men tot de conclusie dat de ontwikkeling der cinematografie voorbijge streefd is aan de artistieke vervolmaking van de oorspronkelijkheid, die Chaplin in zijn filmhumor demonstreert. J. L. De moord in het Lunapark (Spaarne). De Harrison Bank wordt overvallen en de bandieten verdwijnen met drie honderddui zend dollar. Veel pleizier hebben ze er niet; van. want tijdens een achtervolging door de politie storten ze met buit en al in een af grond en verwisselen het tijdelijke met het eeuwige. De privé-detective Tom Dwyer moet voor een verzekeringsmaatschappij een onderzoek instellen, en hij komt daarbij telkens voor grote raadsels te staan. Zijn onderzoekingen brengen hem m een Lunapark, en als hij daar met zijn meisje een ritje maakt in de emotie- baan wordt er een lichaam in hun wagen geworpen, hetgeen de emoties ongetwijfeld vergroot, maar toch niet tot de vaste attrac ties van deze inrichting behoort. Maar ook voor de toeschouwer is er emotie van begin tot eind. De vervaardigers van deze detectivefilm hebben uitstekend begre pen hoe een achtergrond van allerlei Luna park-griezeltenten een reeds sensationele geschiedenis aan sensatie kan doen winnen. J. H. B. „De dansinvasie" (Luxor). De trouwe bioscoopbezoeker is er zo langzamerhand wel aan gewend geraakt, dat in een show- film het „verhaaltje" vrijwel altijd naar het tweede plan gedrongen en dus vrij onbete kenend is, en deze „Dansinvasie" met Fred Astaire en Rita Hayworth in de hoofdrollen maakt op die regel geen uitzondering. Toch zijn in deze rolprent intrigue en show op een dergelijk gelukkige wijze met elkaar verwe ven. dat men zich noch het een, noch het ander opgedrongen voelt, en wellicht is dat het grootste compliment dat men een film van dit genre kan maken. Fred Astaire. nog altijd een beter danseur dan acteur, slaat zich met een zekere flair door zijn rol heen. De film maakt hem een revueregisseur en balletmeester, die juist als hij al aardig op weg is het hart van zijn be koorlijke prima donna te veroveren, door de militaire dienst wordt opgeëist en dan in een recrutenkamp een serie avonturen la George Formby begint mee te maken. Het hoeft nauwelijks gezegd, dat de laatste meters celluloid de "happy ending brengen, die de eerste reeds beloofden. Overigens is er reden genoeg om aan te nemen dat de liefhebbers wel in verrukking gebracht zullen worden door het beroemd ge worden tap-dansen van Astaire. de veel om streden charmes van miss Hayworth en de muziek van Cole Porter. H. J. E. C. Het gestolen bruidje (CinemaPala c e). Cynthia heeft nog maar nauwelijks met Bob voor de ambtenaar van de Burgerlijke Stand gestaan om het Ja-woord uit te spreken of de bruigom wordt al weer zo door z'n drukke en niet onprofijtelijke zaken in beslag ge nomen. dat Cynthia in haar eentje de witte broodsweken in het weelderige hotel moet doorbrengen. Een zwembassin, de jazz-band van Tom Dorsey, de altijd en overal het bel canto beoefenende, de kwieke, gevierde tenor Nils Knudsen en vooral majoor Thomas Mu- vaine zorgen ervoor, dat zij haar onbestorven weduwschap niet al te zeer betreurt. Als de commerciële Bob terugkeert, wordt hij ge waar, dat zijn dollars het tegen de lyrische conversatie van de militair Milvame afleS~ gen, hoewel het natuurlijk juist die bank biljetten waren, die de ontmoeting tussen Cynthia en Thomas mogelijk maakten. Veel medelijden hebben we echter niet met hem, want ook voor hem doemt al weer nieuw geluk aan de hotel-horizon op. Deze „Technicolor" verdient het praedi- caat „gezellig-opperylakkig" en velen zullen behagen scheppen in de muziek van het orkest van Dorsey, in de stem van de hel dentenor Lauritz Melchior of m de vele badtaferelen. H- B- „Welkom vreemdeling" (Frans Hals). Als een arts vijf en dertig jaar de belangen van de bewoners van zijn dorp heeft behar tigd, dan meent hij. dat het niet gemakkelijk is een opvolger te vinden en als deze dan een jonge levenslustige man is. dan geniet hij nog minder het vertrouwen. De jonge dokter is energiek en treedt op een zodanige wijze op. dat de oude dokter hem volkomen ver trouwt. Voor het zover is, hebben zich gees tige scènes voorgedaan. De kennismaking tussen het tweetal was bijzonder grappig. De jonge dokter is Bing Crosby. Van zijn talen ten als zanger bemerkt het publiek minder dan gewoonlijk, maar hij zorgt daarentegen voor veel vrolijkheid, evenals B. Fitzgerald en Joan Caulfield. A- O. „Hamlet" (Rembran d t). Voor de twee de week wordt in Rembrandt de film „Ham let" vertoond. „SLEUTELSPECIAIIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Volksconcert der H.O.V. Het programma van het vierde Volks concert, dat door de H.O.V. op Dinsdag 30 November zal worden gegeven, vermeldt een drietal graag gehoorde werken. Het orkest onder Kees Hartvelt opent dit con cert met de Ouverture Der Freischütz van Carl M. von Weber. Hierna volgt het op treden van de bekende Amsterdamse pia nist André Jurres, als solist, die het piano concert van Grieg ten gehore zal brengen. Na de pauze zal tenslotte César Franck's Symphonie in d kl. terts worden uitge voerd. SCHEEPVAART Groote Beer AmsterdamJava. pass. 26 Nov. Aden: Leerdam, BaltimoreRotterdam, 26 Nov. te Antwerpen: Sloterdijk, 26 Nov. van Batavia naar Cheribon; Weltevreden. 26 Nov. van Batavia te Belawan. Zuiderkruis. Bata- Riy'erdnm pass 26 Nov Ra« Benas. fava 25 Nov an Batavia te ^i"gapore Kedoe 25 Nov van S^marang le Batavia. Kertojono. Rotterdam—Java. pass. 26 Nov. 21 uur Perim; Ruys, Buenos Aires—Hongkong 25 Nov. te Kaapstad. Ledenconcert der H.O.V. Vrijdagavond dirigeerde Kees Hartvelt de Vierde van Mahler met de sopraansolo „Das himmlische Leben"; hij bracht tevens de „Hymne an die Nacht" voor sopraan en orkest van Diepenbrock. De aangekon digde Vuurvogel-suite van Strawinsky ging niet door en werd vervangen door de Holberg-suite van Grieg. Deze omstandig heid deed nog meer de nadruk vallen op de beide eerstgenoemde werken, en on willekeurig gaf dit aanleiding tot verge lijking van de twee dominerende figuren van het programma, te meer daar beider composities nagenoeg even oud zijn; Die penbrock voltooide zijn Hymne an die Nacht in 1899 en Mahler begon in het zelfde jaar aan zijn Vierde. Laatstge noemde werk werd de vriendelij kste„ de bevattelijkste, de meest populaire sym phonie van de vermaarde dirigent-compo nist. De kinderlijke visie van het gegeven een oud Beiers volksvers verzachtte de in gevoelsexcessen zwelgende „late ro mantiek" van Mahler's kunst. Maar toch voelt men na een halve eeuw de Weense weekheid dezer muziek bedenkelijk ver slappen, tenzij een geniale uitvoering, die haar gevoelsexcessen aan kan en aan durft, haar de sfeer verleent waarin men als 't ware opgenomen wordt en die alle bezwaren het zwijgen oplegt. Doch dit was nu niet het geval. Diepenbrock's compositie is weliswaar geen symphonie, maar ook geen lied met orkestbegeleiding. Het stuk behoort tot een genre dat de Nederlandse componist zelf schiep, en dat men best Orkestgezang zou kunnen noemen. De orchestrale partij vormt er ontegenzeggelijk het belangrijkste element van. hoe zwaar dan ook de rol is die de zangeres er in te vervullen heeft. Dit orkest stoelt op de Wagneriaanse po- lyphonie, maar het ontbeert zelden een persoonlijk karakter en, waar het bij de vergelijking met Mahler op aankomt, het mist gelukkig de overdrijvingen van het gevoel, eigen aan de late romantiek, van hoeveel geestelijke spanningen het ook blijk geeft. Diepenbrock's hymnische kracht openbaart aldus na vijftig jaar nog zijn nobele bezonkenheid. Zijn gereser veerde, maar toch zwaar geladen roman tiek zal niet gauw haar magische werking verliezen. Mevrouw Hélène Ludolph was de so praan-soliste; zij kweet zich. evenals in Mahler's symphonie goed van haar zware taak met een steeds zuivere intonatie. En Kees Hartvelt had het orkest bij Diepen brock stevig in de hand en wist het te be zielen tot een gloedvol en zuiver musice ren. Ook met de Suite van Grieg bereikte de dirigent met het strijkorkest voortref felijke resultaten. JOS. DE KLERK. Zoekt U een Zoekplaatje No- 2 St. Nicolaas zit met de handen in het haar. Zijn de heren Jan sen en Tilanus dan nergens te vinden, nu hij juist zijn inkopen moet gaan doen (en gros)? Daar is geen sprake van! Kijk maar eens goed, dan vindt U ze wel in dit zoekplaatje, die twee on afscheidelijke heren. En zo is het ook gesteld met het onover troffen Jansen Tllanus-onder- goed. Dat vinden U en de goede Sint met een beetje moeite heus wel. De vraag is nu eenmaal enorm. Let op het etiket, want ieder kledingstuk, dat de fabriek verlaat, draagt de zo vertrouwde naam Jansen Tilanus. een een mooie collectie bij i\X HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Vrouwendag 1948 Onder leiding van mevrouw T. Kerkhoff- Pet vierde de Haarlemse Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid Vrijdagavond in het Wijkgebouw aan de Molenaerstraat in een stemmige bijeenkomst de Vrouwen dag 1948 onder 't motto „Waakt en werkt". De heer A. J. Akkerman speelde met mevrouw M. Doorn-Blok klassieke muziek voor viool en piano, na de pauze was er een aardig toneelstukje „Een beetje goede wil" en de avond werd besloten met het spreekkoor „Der vrouwen weg" van Hen- riëtte Roland Holst. Hoofdschotel vormde de rede van me vrouw A. van der Goes van Naters-van der Plaats, die eraan herinnerde, dat de Vrou wendag internationaal gevierd wordt, zo lang de vrouw nog onvervulde eisen stelt, De oudste eis, die van vrouwenkiesrecht, is vrijwel overal ingewilligd, de tweede, die van Vrede, nog lang niet. Wij zijn mede verantwoordelijk voor de beslissingen in het parlement, zo zei mevrouw Van der Goes. De verantwoordelijkheid tegenover onze medemensen is het grondbeginsel van het socialisme, dat streeft naar sociale ge rechtigheid in een vreedzame wereld. Die sociale gerechtigheid is weliswaar nog niet bereikt, doch de regeringen van na de be vrijding hebben deze principiëel nage streefd. De socialisten menen dat in een welvarende wereld belangrijke oorzaken voor het ontstaan van oorlogen zijn weg genomen. Onder invloed van het Marshall plan krjjgt de Plangedachte wellicht een kans, evenals in de verwezenlijking van de Benelux, waardoor de welvaart gestabili seerd kan worden en de vrede bevorderd. De roep naar vrede alleen is echter niet voldoende, wij zullen er voor moeten wer ken, ieder in haar eigen kring, opdat het socialisme kan groeien. De minister van Wederopbouw, mr. J. in 't Veld. heeft in gezelschap van de Direc teur-generaal van de Wederopbouw, dr. Z. Y. van der Meer. een bezoek gebracht aan Ede om zich op de hoogte te stellen van de resul taten welke daar met montagebouw worden bereikt. Er zijn reeds 325 nieuwe woningen gereed gekomen en 320 in aanbouw. Vereniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd Eerder dan zij zelf vermoed zal hebben is de zangeres Corry van Beckum, na haar verrassend debuut op Zaterdag j.l. in het Frans Halsmuseum, in de gelegenheid ge steld opnieuw in onze stad op te treden. Zij fungeerde ditmaal bovendien als redster uit de nood. Deze nood betrof de Vereni ging voor Muzikale Ontwikkeling der Schooljeugd, in" het bijzonder dr. R. J. de Smidt, die zich door plotselinge ziekte van de zangeres Annie Woud vrijwel te elfder ure genoodzaakt zag een andere soliste voor het op Vrijdag vastgestelde concert der vereniging te zoeken. De Muzen zijn dr. De Smidt zeer gunstig gezind geweest, want de jeugdige af gezante van deze bewoonsters van de Parnassus won door haar voortreffelijke zang en haar prettige verteltrant bij het vrije vertalen van de vreemde teksten der liederen op staande voet de harten van de talrijke jongens en meisjes, die gisteravond het ge bouw van de Vrijzinnig Hervormden be volkten. Strikt genomen kon men in dit geval niet van een paedagogisch concert spreken, van een concert dus, waarop met didactische doeleinden schoonheidsanato- mie bedreven wordt met uiteenzettingen over muzikale vormen, over harmonische ontwikkeling, over stijlprincipes enz. enz. Voor een jeugdconcert lijkt een dergelijke intellectualistische gang van zaken, die bij de muziek-les op school zeker op zijn plaats is, allerminst gewenst. Er werd bij de liederen-voordracht van Corry van Beckum geen schoonheid ont leed. wèl schoonheid geschonken met een rijkdom van melodieën en harmonische kleuren, met verrukkelijke stemklank en de klank van een uitnemend bespeelde vleugel. Daarom kon deze avond aan de jeugd zoveel voldoening schenken, ook al vielen enige liederen van dit in haast ge- improviseerde programma, dat gevormd werd door aria's van Handel en liederen van Schubert, Wolf, Moussorgsky, Fabre en Debussy, buiten de sfeer der jeugd en betrof het genieten hiervan alleen de klank of de vering van het rhythme. Het voort durend zingen in een vreemde taal werkte deze eenzijdige ervaring natuurlijk in de hand. Corry van Beckum heeft de voor treffelijke indrukken van haar kunst bij haar debuut gegeven, met deze voordracht volkomen kunnen bevestigen. Voor de bloe men en de hartelijke bijval, waarin haar uitstekende begeleider Henk van Eeuwijk mocht delen, dankte de zangeres met „De laatste Mazurka" van Fr. Poulenc. P. ZWAANSWIJK Herdenking Hannie Schaft De route van de tocht van de afdeling Haarlem van het Algemeen Nederlands Jeugd Verbond op Zondagmiddag naar de Ere-begraafplaats aan de Zeeweg, ter her denking van Hannie Schaft, is als volgt: Dreef, Grote Houtstraat, Grote Markt, Zijlstraat, Gedempte Oude Gracht, Raaks, Zijlweg, Julianalaan, Militaire weg, Zee weg. Om ongeveer twaalf uur wordt van de Dreef vertrokken en de deélnemers worden om ongeveer half twee op de Ere begraafplaats verwacht. Aan het graf van Hannie Schaft zullen mr. M. Proper uit Haarlem en de heer Haks uit Amsterdam het woord voeren. Wereld-Federatie van U.N.O.-verenigingen Vrijdagavond hield de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (V.I.R.O.) in het wijkgebouw aan de Molenaerstraat een bijeenkomst, waar de voorzitter de heer F. S. Noord- hoff een lezing hield naar aanleiding van de door hem bijgewoonde derde algemene vergadering der Wereld-Federatie van UNO-verenigingen, die in September te Genève heeft plaats gehad. De bij de Haarlemse Vredesraad aangesloten vereni gingen waren uitgenodigd. De heer Noordhoff gaf een overzicht van het besprokene op deze conferentie van Genève, en deelde mede, dat aldaar 26 landen vertegenwoordigd waren, waar onder 15 Europese. Tot de laatsten behoor den Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije, bovendien had men contact met Bulgarije en Joegoslavië. Het ^ongres heeft zes commissies in het leven geroepen, namelijk een politieke, een economische, een sociale, een opvoedkun dige, een propagandistische en een finan ciële. De heer Noordhoff besprak vooral het werk van de sociale commissie, die zich onder andere bezig houdt met de U.N.A.C., het probleem van de „displaced persons", het bepalen van de rechten van de mens en het tegengaan van de uit roeiing van rassen. Op deze Geneefse vergadering werd meermalen de vrees uitgesproken, dat als de Wereld-Federatie zich niet wijder zou vertakken, er „geen voldoende stevige dam zou kunnen worden opgeworpen om alle oorlogsdreiging tegen te houden". Daarna gaf spreker nog een globaal overzicht van de structuur der U.N.O., en verklaarde dat de Verenigde Volken meer doen dan het leveren van woordenduel. Het doel van de V.I.R.O. is, aldus de heer Noordhoff, belangstelling te wekken voor het werk der UNO. De Nederlandse regering ziet de noodzaak daarvan in en zal waarschijnlijk deze belangstelling po gen te stimuleren door voorlichting op de scholen. Na deze causerie werd nog een korte le denvergadering gehouden, waarin als be stuurslid werd gekozen de heer D. A. J. Spek. De Kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft op voorstel van de Cen trale Evangelisatiecommissie besloten tot aanstelling van een Evangeliste. HAARLEM. N'ed. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. Zaterdag 7.30: Avondgebed in de Brouwerskapel. ing. Klokhuisplein. Zon dag. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Bijzon dere dienst (zangdienst). Voorganger Ds. E. Pot. Organist: Feike Asma. Uitzending door het I. K. O. R, Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerks- plein. 10: Ds. E, Dijkhuis. 4.30: Padvinders- dienst. Noorderkerk. Velserstraat. 10.30: Ds. A. K. Straatsma. Den Haag. 7: Ds. P. J. Mackaav. Oosterkcrk, Zomerkade. 10: Ds. W. J. van Elden. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Bake- nesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinder- kerk. Dhr. J. de Nie. Kapel Bethesda Sa- repta, Hazepaterslaan. 9.30: Dhr. F. H. Geur- sen. Kinderkerk. 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 415: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis. Jansstraat 36. 10.30: Ds. A. J. van Rhijn. Jeugdkapel. Gr Kerk, Consistorie 10: Dhr. A. J. Kloek. Noorderkerk. Wijkhuis 10.30: Mr. J. H. Eke- ï'ing. Oosterkerk. Wijkgebouw geen dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga Church of England: Sunday, Nov 28th, 3 p. m. at the Oud-Ka- tholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evening Service, followed by Holy Communion: Rev. C. E. Elton. R. D. Stads Evangelisatie. Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks. Op- drachtdienst kinderen. 7.30: J. Kal, H'lem. Zaiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Joh. van Oostveen, Evangelist te Alkmaar. 5: De zelfde. Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugd bijeenkomst o.l.v. Theo Dikkes en H. v. d. Brink. Opwekkïngssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag 8: Dhr. J. A. Bruyn. Wassenaar. Vrije Evangelische Gemeente. Bakenessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. du Fossé. Medew. v. zangkoor. Ned. Herv. Evangelisatie. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Couperus, v. Doornspijk. Broederge meente. Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag 7: Ds. Schutz Li turgische Adventsdienst. Koor- en kinder zang. Orgel- en trompetbegeleiding. O. R. G. Centrum, Westerhoutparkl A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes, van Woerden. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10 30: Mej. Ds. Soutendijk. Rcmonstr. Geref. Ge meente 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff. Geref. Kerk. In alle kefken H. Av. en Nabetrach ting. Kloppersingelkerk. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk 10 en 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oostcrkcrk 10 en 5: Ds. A. M. Boeyinga. Geref. Kerk (Art. 31) Be gijnhofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bakenessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rot terdam. Oud-Geref. Gem., Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk. uit den Haag. Baptiste Gemeente, Parkla'an 34. 9.30: Ds. J. W. Weening. 5: Dhr. F. Oosterwijk. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem). Leger des Heils. Schagchelstraat 26. 10: Opdrachtdienst 8: Verlossingssamenkomst o.l.v. Majoor S. J. Donker. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Lin- naeuslaan 1. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7.30: Samenkomst, Vergadering van Ge lovigen. Jansstr. 85. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5: Samenkomst. Gemeente Gods. Jansstraat 85. 10: Samenkomst. De Christengemeenschap, Jansstr. 83. 10: Zon dagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensen- wijdingsdienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen. Ged. O. Gracht 47. 6: Zondagavondvergadering. Ge meente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.30: Eredienst en Preek. Church of Christ, Jansstraat 85. zaal 5. 8: Sermon in English. Christian Science, Jansstraat 74 10: Néd. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingskerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst (Soefi-Beweging), Nassauplein 8. 11: Dienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonïa". 10.30: Dhr. H. C. L. v. d. Laan. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Dr. H. v. d. Loos. 7: Dezelfde, Bijzondere dienst. Zaterdag 7.30: Avondge bed. Immanuëlkerk 10: Ds. J. de Jong. Kon. Emmaschool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. Ver. Doopsgez. Gemeente, geb. N. P. B.. Ber kenstraat 10. 10.30: Ds. Leendertz. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 8.30, 10.30 en 5: Ds. L. J. C. Kreyt, em. pred. In alle diensten H. Av. en Nabetrachting. Leger des Heils, Ceramstr. 4. 10: Heiligingsdienst. Leiders Kolonel en Mevr. Smael. 8: Dezelfde leiders. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof 10.30 en 7: Ds. F. R. A. Henkels Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstraat). 10.45: Prof. Dr. J. N. Sevenster, Hoogleraar te A'dam. Zondag ochtendsamenkomst. Prinsessekade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugddgebouw a. d. H. Dreef 10: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. H. A. Enklaar, N. P. BLaren- Blaricum. Geref. Kerk. in alle diensten H. Av. en nabetrachting. Chr. Lyceum 9 en 5: Dr. P. J. Richel. Koediefslaan. 10 en 5: Ds. J. Mulder. Camplaan 10 en 5: Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111. 9.30 en 4 30: Ds. M, Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. W. Mackenzie. Rem. Pred. te Amsterdam. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Blanson Hcnkemans, te Scheveningen. Zon dagavondstilte. In onderlinge samenwer king tussen Hervormde en Gereformeerde Kerk te Overveen wordt de eerste Zondag avondstilte gehouden Zondag 28 Nov van 7.45—8.15 uur in de Ramplaankerk. Beurte lings zullen voorlopig om de veertien da gen voorgaan een Hervormde of Gerefor meerde predikant. Geref. Kerk. 10 en 5: J. Vlaming, Theol. candadaat. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. H. Doop. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. E Frater Smid. Dg.. Amsterdam. Opwekkingssamenkomsten in Schapenduinen. Brederodeweg Dinsdag 8: H. v d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Ds. H. Heule. van Beekbergen Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis Herdenking kerkwijding, len. Jeugddienst. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. Duinweg. 10: Dienst Ned. Herv. Kapel. 5: Ds. G. Grootjans. Am- sterdam-O. Prov. Ziekenhuis 10.30: Ds. Visser Christ. Geref. Kerk. 3: Ds J C Maris SPA AR ND AM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v d. Woord 7: Ds J. Kroon. West. Kon. Emmaschool. Raafstr 10: Ds. J. Kroon. Evangelisatie Bethel, Oost Kolk. 10: Dhr. H. de Wachter uit Beverwijk. r he vo« mt 'aéi rum i Duiu iJJ De minister-president, dr. W. Drees, ont ving Vrijdagavond de Canadese minister va; Buitenlandse Zaken, de heer Lester Bowie Pearson, die een kort onofficieel bezoek aas ons land brengt. Prinses Wilhelmina heeft haar bezoei aan Walcheren als een proefneming be schouwd of zij zich ongestoord tussen he publiek zou kunnen bewegen. De Prinses heeft verklaard, dat de proef volkomen wa geslaagd. Zij was reeds Maandag in Midde! burg aangekomen en heeft Dinsdag onge stoord zitten schilderen tussen Vere r. Vrouwenpolder. P.T.T. heeft besloten op de kiesschijve van de telefoontoestellen de „K" en de even tueel daarop voorkomende andere letters laten vervallen. In de telefoongidsen zal i> aanduiding „K" worden vervangen door cijfer „O" Een der nieuwe Convairvliegtuigen v; de K.L.M. is in 58 minuten van Amsterdam naar Parijs gevlogen. Dit is drie ktfartie minder dan andere vliegtuigen voor deze ail'1' stand nodig hebben. Groot-Brittannië. de Benelux-landen Zwitserland hebben contracten gesloten v< de levering van vetten, melk en chocoli tot een waarde van 2 millioen dollar aan d Brits-Amerikaanse bezettingszone van land. De Amsterdamse politie heeft de h; gelegd op een bende van zeven jeugdig boefjes van 10 tot 13 jaar. Zij braken he: haalde malen in op het terrein van de Cea trale Markthallen te Amsterdam. Hun ben: bestond uit hoeveelheden fruit, gereedschap pen. koffie, thee, suiker en een "--J- van f 40. Tegen een Rotterdamse tandarts is vis maanden gevangenisstraf geëist, omdat h sieraden, welke hij van een Joodse Nederlai der in bewaring had, voor f 7000 verkocht zi hebben aanVan der Waals, de handk ger van Schreieder. Een secretaresse v; Schreieder had de sieraden later voor V: der Waals voor f 12.000 van de hand Drie jongelieden, die in een schuurt!: op de Leutherberg bij Venlo een grote pari; wapens en munitie hadden verborgen, zij; ieder tot een week hechtenis veroordeeld De eis luidde twee weken. De werkzaamheden van de Commissi! dio Rechtsverkeer, in Juni 1940 door de regerinüe te Londen ingesteld, zullen op 1 Deceml worden overgenomen door de Raad Rechtsherstel. - In Bolsward komt een knikkerfabriel welke per jaar een milliard knikkers zi_ vervaardigen. Voor de oorlog werden knik kers uit Duitsland en Japan ingevoerd. MADRID, 2 Een aantal ce Gewapend! Ruis van Afge jvond inlicht jeen aan het ijt leger tot tinnen reken Óen met Sp; utoriteiten aanse marin Een der lec ;ie, Pault She ■tpissie ee'n r; ib«ni r he: HAARLEM EN OMGEVING - ui: op c In de gemeentelijke openbare leesza en bibilotheek te Heemstede (Van Merlei laan) is in de beide leeszalen een keur u goede nieuwe kinderboeken te bezichtigea van Vrijdag 26 November tot en met Zater dag 4 December. Aan de heer W. M. van Dijk te Haarlerr, gepensionneerd chefkok der Koninklijk'. Marine, is de grote gouden medaille voor 50- jarige trouwe dienst uitgereikt. Deze wsj hem in 1942 toegekend, doch de uitreikini kon toen uiteraard niet geschieden. De eerste Zondagavondstilte wordt in Overveen gehouden Zondag 28 November da avonds van 7.45 tot 8.15 in de Ramplaankeri te Overveen. Voor deze Zondagavondstiltei is samenwerking bereikt tussen de Ned Herv. Gemeente en de Gereformeerde Kerk De predikanten van beide kerken zullei beurtelings voorgaan. In het Diaconessenhuis te Haarlen slaagden voor het diploma A Ziekenverple ging de zusters: O. A. Deumer, J. Ch. M Hovïngh, B. P. Matze. G. C. v. d. Wolde en J. van Zeijl. De Hoofdstad Operette, onder leidin? van Meijer Hamel, Otto Aurich en Otto Du- rer, zal op Maandag 29 November in d« Stadsschouwburg een herhaling geven van de voorstelling „De Graaf van Luxemburg", operette in drie bedrijven, met muziek van echt Franz Léhar, in een Nederlands vertalinfft; van Meijer Hamel en onder regie van Otto Aurich. Het muziekcorps van de afdeling Rot terdam 1 van het Leger des Heils. dat uit vijf en dertig leden bestaat, zal Zaterdag avond in de Immanuelkerk in Haarlem Noord een concert geven. In 1946 hebben de musici met succes aan een rondreis in Engeland deelgenomen. Zaterdagmiddag jj: maakt het corps een mars van de Schagchel straat naar de Soendastraat. A.s. Zondagmiddag zullen de dames An: Bouter en Miep van Luin een recital geven voor twee piano's in de Tuinzaal van he! Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het pro gramma bevat werken van: Beethoven, de menti. Infante, Milhaud en Poulenc. Ds. Marc Jospin zal op Woensdag 1 December in „Brinkmann" voor „Les con férences fran^aises" te Haarlem een lezim houden over Maarschalk Lyautey. de vrede stichter in Marokko. Tevens zal een film over het werk van de maarschalk worde: pe gedraaid. de verlange; gebied dei „jpport zal e indrukken, d jar toumée a*r*ve vanT c ï0_ Defensie Jat ai> «k naar Pai /au jen worden ^jichijnlijk d» jntmoeting i rinden.- Naar Sha ue Spaanse gebracht de iie der Ami je mogelijkl ran een del je Verenig! »ran legerm gveneens i: jlt.heid Amer; 8 zenden eenzetten nethoden. tpaanse s :n. nodig en h de moe China' naar 1 vervoert al uw meubelen en vrachten Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. K. L. Kout, Here* weg 197, tel. 26224: dr. J. J. v. Luin, Bronstef weg 76. tel. 15538; dr. A. L. C. v. Lier, P- Aertszlaan 6, tel. 29875. Wijkverpleging: Zuster Mantz, v. Merlen- laan 25. Tel. 28305. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26772. PLUIMVEETENTOONSTELLING „DE EENDRACHT". Onder grote belangstelling werd Vrij dagavond in het R.-K. Verenigingsgebouw te Heemstede de 37e pluimveetentoonstel ling van „De Eendracht" geopend. Wegens afwezigheid van de voorzitter, de heer V. Koch sprak de heer B. Donkelaar een in leidend woord. Hij prees de vele leden van „De Eendracht", die door hun toegewijd werken de vereniging zulk een goede naam hebben gegeven. Na dank te hebben ge bracht aan de vele schenkers van prijzen, aan de keurmeesters, de tentoonstellings commissie, verklaarde hij de tentoonstel ling voor geopend. Daarna bracht de heer A. Groen hulde aan „De Eendracht". Op iedere tentoonstelling heerste een gezel lige sfeer en de organisatie geeft iedereen vertrouwen dieren af te staan. Hii besloot zijn toespraak met de wens uit te spre ken. dat dit nog vele jaren zo zou blijven. Daarna werd de tentoonstelling bezich tigd. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: P. van der Werf en Diemersen. GETROUWD: W. B. Steijsel en D. Stijger. BEVALLEN: A. van der MeijBos (z<), M- van der Heijden—Cornet (d P. van Steen bergen--Macco (z), M H van der Peetval der Poel (d OVERLEDEN' A. S. Zuurendonk, 60 jaar. P. B. F. van der Klashorst, 73 jaar. Wed 0 Planting—Oort, 77 jaar. S. Plantenga. 83 jaar. R. Krijns, 57 jaar. A. W. Knaap, 54 jaar. Bureaux: Gri 10724. 14825 15054. Bijkar Drukkerij Z Pass 0p onze passagier schip „T burgers van Tan omstreek wordt ve ben

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6