Haarlems Dagblad Goede kans op meer samenwerking als Truman militair advies volgt" Eerste ontmoeting in Kalioerang Oost-Berlijn krijgt aparte communistische gemeenteraad 63e Jaargang No. 19104 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Maanïïas 29 November 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «Dprcctitc Xl.wdrtracbc «Courant (anno i6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerikaanse parlementsleden in Spanje MADRID, 28 November (United Press). 'aiL Een aantal leden van de Commissie voor je Gewapende macht uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft hier gister avond inlichtingen ontvangen over het geen aan het Spaanse leger ontbreekt om Mi dit leger tot een efficiënte strijdmacht te idi fcunnen rekenen. De Congresleden dineer- di aen met Spaanse militaire en marine- autoriteiten op initiatief van de Ameri- lanse marine-attaché te Madrid. Een der leden van de Amerikaanse Mis- sie, Paul_ Shafer, verklaarde dat de com- missie een rapport zal samenstellen over je verlangens der Spanjaarden op het gebied der moderne krijgsuitrusting. Dit zal een samenvatting zijn van de ndrukken, die de Amerikaanse missie op t°fcaar tournée door Europa opdoet ten be hoeve van de Amerikaanse minister van :0I| Defensie James Forrestal. De groep gaat in. (jok naar Parijs, waar eveneens besprekin- an gen worden gehouden. Het is niet waar schijnlijk dat voor dit vertrek npg een ontmoeting met generaal Franco zal plaats I vinden.- Naar Shafer voorts verklaarde, hebben 'je Spaanse officieren de wens tot uiting gebracht de Spaanse legeruitrusting met die der Amerikanen te standaardiseren en mogelijkheid aangeroerd van een bezoek ,_n een delegatie Spaanse officieren naar de Verenigde Staten voor het bestuderen van legermateriaal en trainingsmethoden, jj Eveneens is gesproken over de mogelijk- SP Amerikaanse officieren naar Spanje (e zenden voor het demonstreren en uit eenzetten van Amerikaanse opleidings methoden. Volgens Shafer hebben de .Spaanse strijdkrachten in feite „alles" nodig en hij wees daarbij in het bijzonder op de moderne oorlogsvliegtuigen en het Passagierslijst Tabinta 0p onze bureaux ligt ter inzage de passagierslijst van het troepen transport schip „Tabinta", dat met militairen en burgers aan boord 13 November 1948 van Tandjong Priok vertrokken is en omstreeks 11 December te Amsterdam wordt verwacht. China's eerste diplomate naar Washington Dringend beroep op Amerikaanse hulp Mevrouw Tsjang Kai Sjek is Zaterdag ochtend met een extra-vliegtuig naar Washington vertrokken. Bij haar vertrek, dat geheim was gehouden, waren alleen aanwezig maarschalk Tsjang Kai Sjek, de Amerikaanse ambassadeur en de Chinese ,g. minister van Binnenlandse Zaken. De Chinese wetgevende Yoean (parle ment) heeft een dringend verzoek aan het Congres der V. S. gezonden om „onmiddel lijke hulp in het belang van de V. S. zelf ter voorkoming van een ineenstorting der regeringstroepen. Indien China aan de com munisten verloren gaat, zal dit de Ameri kaanse veiligheid en de wereldvrede in ge vaar brengen. De Chinese communisten vormen een werktuig in handen van een aggressief internationaal blok", aldus de nota. Van communistische zijde wordt de ver overing gemeld van Lingpi, 50 km van de „laatste verdedigingslinie der regering" te eE Pengpoe en ongeveer 210 km van Nanking. Het gehele garnizoen van Lingpi zou ver nietigd zijn. Dr. Soen Fo, de nieuwe Chinese' premier, heeft verklaard, dat zijn nieuwe kabinet een kleine groep ministers zal omvatten, die in staat zouden zijn besluiten te nemen zonder voorafgaande goedkeuring van pre sident Tsjang-Kai-Sjek. Het kabinet zou grote uitvoerende bevoegdheid krijgen. ioodstraf geëist legen Kotalla c.s. Na een requisitoir, dat bijna anderhalf uur duurde, eiste de advocaat-fiscaal bü het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tor. B. J. Besier, de doodstraf tegen elk der zeven verdachten in de zaak tegen de Amersfoortse kampbewakers Kotalla, Berg, Wolf, May, Brahm, Oberle en Alscher. Mr. Besier herinnerde er aan, dat de meeste Duitsers het „Befehl ist Befehl" als verontschuldiging aanvoeren. Hij noemde drie gevallen waarin leden van de „Sipo" ende SD, die geweigerd hadden bevelen op te volgen, geringe of in het geheel geen straffen hadden gekregen. Sprekende over de fusilleringen in het kamp Amersfoort zeide mr. Besier, dat hier geen sprake is geweest van het executeren van doodvonnissen. De Russische krijgsge vangenen zijn in flagrante strijd met het oorlogsrecht vermoord, omdat de Duitse politie vond dat zij ,;hinderlijk" waren en maar geliquideerd moesten worden. De advocaat-fiscaal vond het overbodig, ig eens de verschrikkelijke toestanden in het kamp Amersfoort te beschrijven. Hij achtte bewezen dat de verdachten zich heb ben schuldig gemaakt aan het folteren en vermoorden van gevangenen. Ten aanzien van de strafmaat zei mr. Hesier: „In het algemeen zou men kunnen zeggen dat in zware gevallen langdurige gevangenisstraffen worden opgelegd, in zeer zware gevallen levenslang en in de allerzwaarste de doodstraf. Wat men dan daarbij „zwaar" vindt, kan niet in woorden Worden uitgedrukt of op andere wijze wis kundig gemeten. Het is een kwestie van aanvoelen. Maar voor het Nederlandse volk an dus ook voor mij staat vast, dat deze verdachten tot de allerzwaarste categorie behoren. Hoewel misschien de één nog meer heeft gedaan dan de ander is van ieder der verdachten het complex van mis drijven zó ernstig, dat ik meen ten volle verantwoord te zijn door tegen elk dei- Verdachten de doodstraf te eisen". Na deze eis klonk een luid applaus van de publieke tribune. gemotoriseerde materiaal. Shafer zeide van oordeel te zijn, dat er goede kans is op een uitgebreider samenwerking tussen de Verenigde Staten en Spanje, wanneer Truman in het komende jaar zich richt naar de adviezen van de Amerikaanse legerleiders in plaats van naar de raad gevingen van het departement van Buiten landse Zaken. Hij kenschetste de ontmoe ting met de Spanjaarden als „vriendschap pelijk" en voegde hieraan toe „dat het ons streven is die vriendschap verder te ont wikkelen". Luchtbrug in mist De luchtbrug is anderhalve dag buiten werking geweest tengevolge van mist. Zon dagmiddag werd de aanvoer door de lucht naar Berlijn hervat, doch hedenmorgen lag alle verkeer weer stil. Weldra vrije prijsvorming voor gebouwd onroerend goed Naar het A.N.P. verneemt, zal zeer bin nenkort de prijzenstop op gebouwd on roerend goed worden opgeheven. Op veilingen zal de meestbiedende dus in het bezit kunnen komen van het gewenste pand. De prijzenstop voor ongebouwd onroe rend goed zoals weilanden en bouwgronden wordt gehandhaafd. Bij het kopen en ver kopen van deze goederen moet de transactie dus nog goedgekeurd worden door de prij- zenbureaux voor onroerende zaken. Verwacht wordt, dat de vrije verkoop van gebouwd onroerend goed reeds na 5 December zal worden toegestaan. ROBERT TAFT NAAR NEDERLAND. De Amerikaanse senator Robert Taft uit Ohio, leider der republikeinse Senaatsfrac tie, is Zaterdag uit Zwitserland te Frank fort aangekomen. Hij weigerde zich tegen over Reuter over politieke aangelegen heden uit te laten en zeide van plan te zijn een kort bezoek aan Heidelberg en het Ruhrgebied te brengen, alvorens naar Am sterdam te vertrekken. Birmees-Republikeinse vriendschap. - Een lid van de Birmese volksvertegenwoordiging, Dr. Tha- kim Tha Kin, vertoeft op het ogenblik in Djokjakarta voor het voeren van besprekingen met republikeinse autoriteiten. Dr. Tha Kin (midden) op audiëntie bij president Soekarno (links). Incident bij aankomst der ministers te Djokja De „stem van vrij Indonesië", de radio te Djokja, heeft bekend gemaakt dat Zater dagmiddag de eerste ontmoeting tussen de ministers Hatta, Stikker, Sassen en Neher te Kalioerang heeft plaats gehad. Zondag zijn de heren Hatta en Sassen opnieuw bijeen geweest. Tevens hebben de Neder landse en republikeinse adviseurs bespre kingen van officieuze aard gevoerd. Het resultaat der besprekingen is niet bekend, maar men neemt aan, dat zij ver band hielden met „vraagstukken, die ont staan tengevolge van het onlangs door de Nederlandse regering ingenomen stand punt". In welingelichte kringen te Djokja wordt volgens de „stem van vrij Indonesië" ver klaard, dat de huidige officieuze bespre kingen zich tot het uiterst noodzakelijke zullen beperken, zodat spoedig een begin gemaakt zou kunnen worden met de offi ciële besprekingen onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten. Dit laatste overleg zou een beslissend karakter dragen. De republikeinse minister van Voor lichting, Natsir, heeft aan de pers mede gedeeld, dat er een spoedige beslissing te wachten zal zijn over de hervatting van officiële besprekingen onder auspiciën van de Commissie van Goede Diensten met het plan-Cochran als basis. Op een desbetreffende vraag verklaarde Natsir, dat de commissie weet, dat de Nederlandse delegatie zich bereid heeft verklaard het plan Cochran als basis voor de besprekin gen te aanvaarden. Op een vraag, of het plan-Cochran thans te beschouwen is als „working paper", antwoordde Natsir, dat soortgelijke vragen enige dagen geleden door een woordvoerder van de commissie beant woord zijn met „niets over mee te delen". Natsir meende, dat, indien beide partijen het plan als basis willen gebruiken (met of zonder amendementen), de commissie geen bezwaar zou hebben, het officieel tot „working paper" te maken. Het republikeinse persbureau „Antara" maakt melding van een „incident" dat plaats had toen Zaterdagmorgen het K. L. M.-vliegtuig met de Nederlandse ministers op het vliegveld van Djokja landde. Voor het terugtaxiën van het uiteinde van het vliegveld naar het vliegveldstation plantte een lid der bemanning een rood-wit- blauwe vlag met het K.L.M.-embleem op de cockpit. Dit wekte een onprettige in druk bij de Indonesiërs op het vliegveld en op verzoek van functionarissen van dit vliegveld werd de vlag weggenomen. „An- Reactie op aankondiging van Westelijke verkiezingen op 5 December Reuter meldt op gezag van zegslieden die in nauw contact staan met het Sovjet- Russische bestuur in Berlijn, dat maar schalk Sokolofski cn andere hoge Sovjet- Russische officieren op een bijeenkomst te Karlshorst, het Berlijnse hoofdkwartier van het Sovjet-Russische militaire bestuur, het eens zijn geworden over een plan tot instel ling van een aparte gemeenteraad en ge meentebestuur in de Sovjetsector van Ber lijn. De huidige functionarissen zullen aanzegging krijgen het gemeentehuis te verlaten. Het nieuwe bestuurslichaam zal geheel uit communisten en pro-communistisch ge zinden bestaan. Aanvankelijk zou voorgesteld zijn het plan op Dinsdag aanstaande tot uitvoering te brengen vijf dagen voc de Westelijke verkiezingen doch later zou besloten zijn de beslissing over de datum' van uitvoering over te laten aan maarschalk Sokolofski. De nieuwe „Oostelijke" gemeenteraad zou samengesteld worden uit de twintig zittende leden van de socialistische een heidspartij en bij coöptatie aangewezen vertegenwoordigers van „democratische organisaties", zoals de vrije Duitse vakver eniging en de pro-communistische vleugels van de christelijk-democratische en libe raal-democratische partijen te Berlijn. Otto Geschke, lid van de socialistische eenheidspartij en plaatsvervangend voor zitter van de huidige gemeenteraad, zou tot voorzitter worden benoemd. Tot burgemeester zou worden benoemd dr. Arthur Werner, een pro-Sovjet-Rus- sisch partijloze, die na de capitulatie in 1945 door de Sovjets in die functie werd benoemd doch bij de verkiezingen in het jaar daarop van het politieke toneel ver dween. He't gemeentebestuur zou verder samen gesteld worden uit de verschillende com munistische hoofden van diensten, die in de afgelopen twee maanden door de gemeente raad ontslagen zijn, en leden van de socia listische eenheidspartij. Politieagenten van de Sovjet-sector heb ben Zaterdagmiddag op de Alexanderplatz een betoging gehouden voor de onmiddel lijke arrestatie van dr. Friedensburg, de waarnemend burgemeester, en dr. Stumm, de door de Westelijke mogendheden aan gewezen politie-chef. Generaal-majoor Herbert, de Britse com mandant te Berlijn, heeft de bewering van onder Sovjet-Russische controle staande bladen, dat de Britse autoriteiten van plan zouden zijn tijdens de gemeenteraadsver kiezingen in Berlijn op 5 December aan staande een vijfhonderdtal pantserwagens te laten patrouilleren „nog grotere onzin dan gebruikelijk" genoemd. Volgens Her- bert waren dergelijke berichten waar schijnlijk bedoeld om de mensen er toe te brengen thuis te blijven. De leider der Berlijnse communisten, Jendretzky, voorspelde een „verscherping van de toestand" in Berlijn en verklaarde, dat de gemeenteraadsverkiezingen in de Westelijke sectoren deze toestand tot een climax zouden voeren. Georganiseerde groepen van de onder communistische leiding staande socialis tische eenheidspartij en van pro-commu- nistischq jeugdorganisaties zijn in de af gelopen nacht op grote schaal de Wes telijke sectoren van Berlijn binnengedron gen om verkiezingsaffiches van de muren te scheuren en te vervangen door oproepen om niet aan de stemming deel te nemen. Politiefunctionarissen verklaarden, dat hele straten bezaaid lagen met afgescheur de propagandabiljetten. Van een tricotfabriek aan de Linker Rottekade te Rotterdam is de derde verdie ping grotendeels uitgebrand. Een grote partij textielgoederen ging verloren. Ongelukken door mist en gladde wegen De spiegelgladde wegen en de dichte mist zijn hedenmorgen oorzaak, geweest van tal -van botsingen. Bij de oprit van de brug over het Merwedekanaal in de rijksweg AmsterdamBussum was het vanmorgen een chaos van tientallen auto's en auto bussen, die op de gladde oprit van de brug waren geslipt en tegen elkaar gebotst. Enige auto's en een grote autobus wer den daarbij zwaar beschadigd. Twee schil- lenophalers uit Diemen geraakten met paard en kar in de knel en liepen kwetsu ren op. Schiphol zat „potdicht". Op geen der con tinentale lijnen werd gevlogen. Daar ver wacht werd dat tegen de middag de mist zou optrekken werd het vertrek van het toestel naar Buenos Aires, dat om halftien zou geschieden, uitgesteld. De luchtlijn AmsterdamFrankfurt van de A.O.A. is eveneens gestaakt. Acht-en- vijftig passagiers, die zich in Frankfort be vonden zijn thans per autobus op weg naar Amsterdam. Zij hebben grote vertraging de bus had reeds vanmorgen vroeg in Am sterdam kunnen aankomen en zullen van Schiphol waarschijnlijk nog niet verder kunnen reizen. Zondagavond stonden op Schiphol vijf toestellen van de A.O.A.alle bestemd voor Frankfort, die door de mist niet verder konden. Het spoorwegverkeer heeft van de mist vrij weinig hinder ondervonden. Vertra gingen bleven tot enkele minuten beperkt. Experimentele televisiezender in Den Haag De fabriek van radiotoestellen van de N.V. Van der Heem in Den Haag zal het volgend jaar televisie-ontvangers gaan ver vaardigen. Evenals Philips zal ook Van dei- Heem gebruik maken van het Amerikaanse systeem van 567 beeldlijnen per seconde. Het ligt in de bedoeling op het dak van de fabriek een televisiezender te bouwen voor een golflengte van 4,5 meter, welke uit sluitend voor experimentele doeleinden zal worden gebruikt. Spoedig bestand in Jeruzalem Een woordvoerder van de UNO heeft I meegedeeld dat te Jeruzalem rechtstreeks j Joods-Arabische besprekingen zijn begon- i nen over een bestand in de Heilige Stad. „Er worden uitstekende vorderingen ge maakt en men verwacht in de naaste toe komst de totstandkoming van een over eenkomst voor het gehele gebied van Je ruzalem", aldus deze mededeling. Israel heeft zich op alle punten eens ver klaard met de voorstellen van de UNO tot naleving van het bestand voor de Negev, zo heeft een Israëlische militaire woord voerder Zondag verklaard. Israel zal de Egyptenaren toestaan een niet-militair convooi naar hun te Faloedja afgesneden troepen te zenden, doch niet toestaan, dat deze troepen worden geëvacueerd, „omdat Egypte anders een voordeel zou krijgen bij het opbouwen van zijn frontmacht". Israel dient heden officieel een aanvraag in voor het lidmaatschap der Verenigde Volken. Dit geschiedt in een brief aan Trygvfe Lie met het verzoek de aanvraag te doen toekomen aan de Veiligheidsraad. De man mei het witte kaartje (examinandus in de vandaag te IJmuiden begonnen examens voor viswinkeliers) moet zijn ondervrager haarfijn vertellen, of de vis, die hij in de hand heeft, wel goed vers is en bovendien dient hij te weten, of het een leng, een wolf, een pieterman of een haai is. Straks mag hij aan een andere tafel aan het fileren éA bewerken gaan. tara" voegt er aan toe dat, hoewel reeds meer Nederlandse vliegtuigen op het vlieg veld van Djokja geland waren, dit de eer ste keer was dat de identiteitsvlag werd gehesen. Van de zijde van de K. L. M. werd des gevraagd aan Aneta verklaard, dat het bij de K.L.M. gebruikelijk is, dat na de lan ding van een vliegtuig, bij het laatste ge deelte van het taxiën over het landings terrein, de nationale vlag met het embleem van de K.L.M. op de cabine wordt be vestigd. Twee Nederlanders gedood bij overval op West-Java Zaterdagavond is nabij Djongol, ten Zuidoosten van Tjibaroesa in West-Java, een Nederlandse militaire auto beschoten. Van de inzittenden werden twee Neder landse militairen gedood en een gewond. De overige inzittenden ondernamen tegen aanvallen, waarop de aanvallers vluchtten. Omstreeks dezelfde tijd is in hetzelfde gebied een Nederlandse militaire patrouille beschoten door een sterke bende, waarbij een Nederlands militair gewond werd. Bij een ingezette tegenaanval leed de bende verliezen. Sjarifoeddin actief Een woordvoerder van het republikeinse ministerie van Defensie heeft volgens An tara bekend gemaakt, dat sedert 24 No vember hevige gevechten woeden ten Noorden van Godong en ten Westen van de lijn PoerwodadiGrobogan, tussen communistische troepen van Amir Sjari foeddin en republikeinse legereenheden. Inmiddels heeft een groep opstandelingen Klamboe, 3 km van de bestandslijn ver wijderd, bereikt. Een vertraagd bericht van Antara meldt de aankomst van een groep onruststokers te Wonosegoro, in het regentschap Bojo- lali. In een communiqué van de dienst voor legercontacten wordt gezegd, dat uit een officiële mededeling blijkt, dat van repu blikeinse zijde onlangs opdracht is gegeven tot de vorming van z.g. „commandogroe pen" in Nederlands gebied. Gemeld wordt, dat deze groepen thans voltooid zijn te Tjilatjap, Probolinggo, Poerwokerto en Tegal. Synagoge wordt winkel, - Dc grote woning nood in ons land maakt het noodzakelijk alle beschikbare ruimte nuttig te gebruiken. De vroegere synagoge te Rijssen in Overijssel wordt op het ogenblik verbouwd tot winkelpand met woning. Hongaarse katholieke leiders raken verdeeld De Hongaarse pers maakt melding van verdeeldheid in de Hongaarse roomskatho- lieke kerk naar aanleiding van de politiek van kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije en een„onomwonden tegenstan der van het huidige regiem". De bisschop van Csanad, Mgr. Andrea Hamvas, wiens diocees een der grootste in Hongarije is, heeft verklaard, dat in de toe komst alle herderlijke brieven van de kar dinaal in kerken, die onder zijn jurisdictie staan, verboden zal zijn. Hij heeft, aldus de pers, tevens verklaard, dat hij „zijn plichten zou vervullen, schou der aan schouder met de werkende massa's" Deze berichten volgen op een verklaring van de plaatsvervangende premier, Matyas Rakosi, waarin deze zei, dat „Hongarije's politiek van verdraagzaamheid ten aanzien van reactionnaïre leiders der Hongaarse roomskatholieke kerk een einde had geno men" en dat „de volledige kracht der staatsbevoegdheden'" tegen hen gebruikt zou worden. Franse havenstaking voorkomen Een functionnaris van het Franse minis terie van Verkeer heeft Zaterdagavond medegedeeld, dat de onderhandelingen over een overeenkomst tussen de Franse regering en het door de communisten ge leide vakverbond van havenarbeiders, ter voorkoming van een algemene staking, zijn besloten. Het communistisch georiën teerde vakverbond van mijnwerkers heeft in een communiqué de „100.000 mijnwer kers, die nog staken" opgeroepen heden het werk te hervatten. De overeenkomst met de bond van havenarbeiders zal waar schijnlijk in het begin van deze week ge tekend worden, nadat de bond met zijn ver tegenwoordigers in de verschillende havens overleg heeft gepleegd. Er zijn ook onderhandelingen gevoerd tussen het ministerie van Arbeid en afge vaardigden van de 300.000 leden tellende bond van Franse winkelbedienden, die dreigen met een staking voor onbepaalde tijd indien een voorstel wordt aangenomen om een van hun twee vrije dagen per week te laten vervallen. In het communiqué van het vakverbond van mijnwerkers wordt verder gezegd, dat „wij onze strijdkrachten moeten hergroe peren om de strijd met andere middelen voort te zetten, teneinde onze eisen inge willigd te krijgen. Onze eenheid en voort durende druk zullen dit bereiken". Het woord is aan D a n t e De glorie, die tot de roem der aarde behoort, duurt niet lang, evenals de wind niet lang in dezelfde richting blaast. Algemene UNO-vergadering veroordeelt Griekenlands buren De Algemene Vergadering der UNO heeft Zaterdagavond Griekenlands Noor derburen veroordeeld wegens hulpverle ning aan dc guerillastrijdkrachten van ge neraal Markos en een beroep op hen ge daan een dergelijke steunverlening te staken. De Assemblée keurde een desbetreffende Westelijke resolutie met 47 tegen 6 stem men en geen onthoudingen goed. Ook keurde de Assemblée met algemene stem men een resolutie goed, die haar oorsprong had in een Sovjet-voorstel. Deze resolutie dringt er bij Griekenland, Joegoslavië, Al banië en Bulgarije op aan diplomatieke betrekkingen aan te knopen en de vroeger van kracht zijnde grensconventies tussen hen te hernieuwen. De resolutie verzoekt de vier regeringen binnen 6 maanden ver slag uit te brengen aan de UNO over de maatregelen, die genomen werden om deze aanbevelingen uit te voeren. Ook werd eenstemmig een resolutie aangenomen, die verzoekt om terugzending naar Grieken land van alle Griekse kinderen wier ouders of naaste verwanten deze terugzending verzoeken. Atlantisch Pact De permanente organisatie van de West- Europese Alliantie heeft Vrijdag op de in Lancaster House te Londen gehouden bij eenkomst het Atlantisch ontwerp-pact op gesteld, waaraan sedert meer dan drie we ken gewerkt werd, Dit ontwerp zal weldra aan de Engelse, Belgische, Nederlandse, Luxemburgse en Franse regeringen wor den aangeboden. De goedkeuring van het ontwerp door de vijf mogendheden, die het verdrag van Brussel ondertekend hebben, schijnt verzekerd te zijn, aldus wordt in gezaghebbende kringen gezegd. Wanneer dit document door de betrok ken regeringen is goedgekeurd, zal het aan de ambassadeurs van de vijf te Washington worden gezonden, die het zullen bestuderen alvorens het aan het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken en aan de vertegenwoordigers van Canada in de Ver enigde Staten voor te leggen. Alsdan zal de conferentie van de zeven betrokken mo gendheden, over een tweetal weken, te Washington kunnen beginnen. Commissie voor Europese eenheid Een communiqué, dat na de bijeenkomst van Zaterdag van de commissie der West- Europese Alliantie voor een Verenigd Europa werd uitgegeven, zegt, dat een ge dachten wisseling heeft plaats gevonden „m een atmosfeer van vriendschap en weder zijds begrip". Het communiqué vermeldt voorts, dat de gedelegeerden begonnen zijn met de bestudering van het „algemeen program". Een der afgevaardigden gaf na afloop van de bijeenkomst te kennen, dat er goede vooruitzichten bestonden om de Franse en Britse voorstellen met elkaar in overeenstemming te brengen, voordat de huidige conferentie werd besloten. De vol gende vergadering van de commissie is vastgesteld op Woensdag. Ontwerp-Wederopbouwwet op komst Bij de Tweede Kamer zal binnenkort worden ingediend een wetsontwerp tot „tij delijke voorzieningen ten behoeve van de wederopbouw en de bevordering van de bouwnijverheid (Wederopbouwwet). Het in te dienen wetsontwerp laat de Woningwet ongewijzigd. In het ontwerp wordt het vaststellen van wederopbouw- plannen en de onteigening ter uitvoering van die plannen geheel in handen der ge meentebesturen gelegd. Het wetsontwerp regelt verder de vaststelling van de rijks bouwprogramma's en de verdeling van de contingenten voor bouw en herbouw. Bij de verdeling van het contingent voor woningen worden Gedeputeerde Staten ingeschakeld. De goedkeuring van werken zal groten deels aan de gemeentebesturen worden ge delegeerd. Voorts wordt de mogelijkheid geopend om bouwvergunningen van lijde lijke aard af te geven. Tenslotte wordt een wettelijke grondslag verschaft aan het ver lenen van credieten, bijdragen of zekerheid dooi de overheid aan particluieren. De zaak van het slachthuis Verdachten op vrije voeten gesteld Naar wij vernemen z(jn de directeur G. de V., de hoofdinspecteur W. K, en de gros- siei! Y' V" diG allen door de Haarlemse politie in het belang van een onderzoek naar veronderstelde onregelmatigheden bij het Haarlemse Slachthuis waren aange houden, Zaterdagavond op last van de Officier van Justitie, vrijgelaten. Deze vond geen aanleiding om hen langer vast te houden. De politie deelde ons hedenmorgen mede, dat het onderzoek in de zaak nog niet ge ëindigd is. Van de zijde van het gemeentebestuur vernemen wij, dat het college van B. en W. in deze aangelegenheid nog geen beslissing genomen heeft, omdat nog het resultaat van het onderzoek wordt afgewacht. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N-M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Op vele plaatsen nevel of mist, overi gens droog weer met weinig wind. Van nacht lichte tot matige vorst behalve hier en daar vlak bij de kust. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 30 November: Zon op Maan op 8 24 uur. onder 16 33 uur 08.14 uur, onder 15 58 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1