Haarlems Dagblad '(Nederlandse ministers verlaten ndonesië aanstaande Zondag Rusland pleit voor ter vermijding van eenstemmigheid het veto-gebruik Amerika's houding ten opzichte van China is nog onzeker 463e Jaargang No. 19108 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. .10724, 14825. Redactie 10600. Direct -Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Vrijdag 3 DrcemTier 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post ƒ4,75- Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn «Dprrchtc ÏBaaclcmadje Courant (Knno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Dr. Beel: „Voor 1 Januari treedt voorlopig bewind in werking" 4 Uit Batavia wordt gemeld dat de Neder- ;e' sndse ministers Zondag naar Nederland uilen terugkeren zonder nog besprekingen net Djokja te voeren. Deze onverwachte leslissing heeft in politieke kringen te Ba- ijjavia de veronderstelling doen rijzen, dat Ie onderhandelingen niet het gewenste esultaat hebben gehad. Men acht het er Echter niet uitgesloten dat de ministers na ^[verleg met de regering weer naar Indo- aï esië terugkeren. Dr. Beel in Oost-Java. Hedenochtend zijn dr. Beel en de Kamer sden Van der Goes van Naters, Romme, ilanus, Meyerink en Korthals per vlieg- or- uig van Batavia naar Soerabaja vertrok- tc: en, vanwaar zij zich per auto naar Bon- -^lowoso hebben begeven (een afstand van JO km). Dr. Beel heeft hier de Wali Negara an Oost-Java, Achmad Koesoemo Negoro, een vergadering van het voorlopige par- i tment van Oost-Java geïnstalleerd. Dr. Beel achtte het voor de voorlopige üederale regering uitermate verheugend te vi unnen constateren, da# ook in Oost-Java e"lit de bevolking de drang naar voren is ekomen, om op constructieve wijze actief ht nede te werken aan de bouw van de Ver io nigde Staten van Indonesië. „Zeer duide- ns ijk is daarbij gebleken, dat ook hier geen prake is van een van boven opgelegde laad, doch van een beweging, welke als een Natuurlijke bron is ontsproten, aldus dr. ieel. „Tegelijkertijd hebben de lèiders der H [egara Djawa Timoer begrepen en aange- Jtfoeld, hoe oprecht de bedoelingen van het ni lederlandse volk zijn om alles te doen wat 'fc n zijn vermogen ligt, .om de vorming van Ie Verenigde Staten van Indonesië zo spoe- lig mogelijk te doen plaats vinden." Dr. Beel verklaarde vervolgens: „Het Is de uitdrukkelijke bedoeling van de Nederlandse regering, dat de regelingen voor het bewind van Indonesië in over gangstijd vóór 1 Januari 1949 in wer king zullen treden. Helaas zal dan nog niet kunnen wor den gesproken van een voltooid bouw werk Doch het zal een gevoel van bevrediging kunnen zijn, wanneer de overkapping boven de gevormde deel staten en daerahs dan gereed is om de zware en moeilijke taak te beginnen." Tot zover dr. Beel. In een telegram van Reuter wordt gezegd Waarnemers te Batavia zeiden, dat de üihrklaring van dr. Beel, na het gisteren ofr lenomen besluit van de Nedérlandse rege ing, dat de Nederlandse kabinetsdelegatie londag 'naar Nederland zal terugkeren ;ei :onder hervatting van de informele be- r?a' prekingen met de republiek, van zeer grote e7 letekenis is. Deze waarnemers zijn van in; nening dat de Nederlandse regering nu wellicht zal voortgaan met haar reeds latcroeger opgestelde plan om vóór 1 Januari ,s. de interim-regering in te stellen. Nader overleg. Zaterdag zullen de Nederlandse ministers in de hoge vertegenwoordiger van de Kroon (indien deze tijdig uit Bondowoso zal zijn teruggekeerd) besprekingen voeren met de leiders van de deelgebieden. Deze bespre- dngen vinden plaats op -verzoek van de contactcommissie van het bijzonder fede raal overleg, welke commissie destijds is gevormd om contact met de ministers te onderhouden. Er is nog geen beslissing ge vallen of de adviseurs, die met de ministers naar Indonesië zijn gekomen, Zondag even eens naar Nederland zullen terugkeren. Naar men van wel-ingelïchte zijde in Den Haag aan A.N.P. te verstaan geeft, in| mag uit het vertrek der ministers naar Nederland niet worden geconcludeerd, dat dit zou berusten op een dezer dagen door de Nederlandse regering genomen besluit. Vóór het vertrek van de delegatie uit Nederland heeft de Nederlandse regering als richtlijn gegeven, dat de delegatie zóu terugkeren op een door haar zelf geschikt geacht tijdstip, om in nader overleg met )en Haag te treden. Uit Batavia wordt gemeld: Volgens ver- ichillende bronnen van republikeinse kant levangen Japanner „onthult" opzienbarende plannen Massaal verzet op Java per 1 Januari? De Dienst voor Legercontacten te Bata via meldt, volgens Aneta, dat uit een nader verhoor van de onlangs bij Geroet gearresteerde Japanner Aoki is gebleken, dat hij uit Djokja instructies had ontvan gen waarin stond, dat de eerste Januari de onafhankelijkheidsdag moest worden voor geheel Indonesië. Alle personen, behorend lot eenheden van de T.N.I. dan wel tot de Ongeregelde strijdorganisaties, moesten in dienst treden bij Nederlandse bedrijven, (abrieken,.spoorwegen, het bestuur, op kan toren enzovoort om op 1 Januari een ver zet op grote schaal te kunnen beginnen. Een deel der nodige mensen zou reeds thans in deze bedrijven zijn geïnfiltreerd. Alle Nederlanders en de met hen sympathi serende Indonesiërs en anderen moesten worden vermoord en er moest een groot scheepse sabotage plaats vinden om de productie te verminderen. West Java zou in twee delen worden verdeeld, een Wes telijk en een Oostelijk rayon. Voor het Westelijke rayon stonden 10.000 man ter beschikking, voor het Oostelijke 15.000 man. Volgens Aoki zouden de voor de op stand aangewezen leiders op het ogenblik nog te Djokja zijn. VIJFTIEN DODEN BIJ SPOORWEG ONGELUK TE FALKENSEE Op het station Falkensee in de Sovjet zóne, ruim 1 y2 km ten Westen van Berlijn, zijn twee personentreinen op elkaar ge lopen. Onder de passagiers brak een paniek Duisternis belemmerde de reddings werkzaamheden. Vijftien passagiers vonden de dood, dertig werden ernstig gewond. zou, met genoegzame goede wil van Neder landse zijde om het geschil met de repu bliek thans bij te leggen, en ook gezien de belangrijke concessies, van republikeinse zijde te'Kalioerang gedaan, men thans zeer wel tot een overeenkomst kunnen komen. Volgens deze republikeinse zegslieden zou Hatta „officiële toezeggingen" hebben ge daan voor wat betreft de Nederlandse zienswijze inzake de vorming der interim- regering alvorens er verkiezingen plaats hebben voor de constituerende vergadering en op het stuk van de buitenlandse betrek kingen der republiek. Een algehele over eenstemming zou echter zijn afgestuit op de vraag van de toekomstige positie van het republikeinse leger en de kwestie van de bevoegdheden van de hoge commissaris dei- Kroon. Bezuiniging op electriciteif in de spitsuren Ook in Haarlem geen uitzon dering meer voor étalage verlichting Enige dagen geleden deelden wij mede dat door het Electriciteitsbedrijf te Haar lem bij wijze van proef, voor korte tijd een beperkte étalageverlichting was toe gestaan in de spitsuren tussen 4 en 6 uur 's middags op de eerste vijf werkdagen dei- week, mits de winkel-, kantoor- of maga- zijnverlichting zodanig verminderd zou worden dat dit tegen het extra-stroomver- bruik voor de'étalages zou opwegen. Deze proef is thans geëindigd. De Haar lemse winkeliers moeten zich dus weer ge heel aan de ingevoerde verbodsbepalingen houden. Uit Den Haag wordt ons nog bericht, dat er in geen enkel geval dispënsatie wordt verleend, uitgezonderd voor de provincies Groningen en Friesland, -waar de moeilijk heden met de electriciteitsvoorzieningen minder ernstig zijn dan elders in het land. Een merkwaardige resolutie Het woord is aan De Engelse koningin bezocht in gezelschap van prinses Margaret en de hertog van Edinburgh een filmvoorstelling in Empire Theatre te Londen, waarbij alle grootheden van de Engelse film industrie aanwezig waren. De vertoonde film was: „Scott of the Antarctic'', een romantische filmbiografie van de bekende Poolonderzoeker. De Sovjet-Unie heeft Donderdagavond in de vergadering van de politieke com missie een resolutie ingediend over de kwestie van het veto-recht, waarin uiting wordt gegeven aan „vertrouwen, dat de Veiligheidsraad in de toekomst, waar no dig, de methode van overleg zal toepassen en zal pogen de mogelijkheid van aan vaarding van besluiten met algemene in stemming te verbeteren". De volledige tekst van de Sovjet-Rus sische resolutie luidt: „De Algemene Ver gadering oordeelt het van bijzonder be lang, dat alle leden-staten er naar blijv.en streven het gezag van de UNO te verste vigen in overeenstemming met de hoge be ginselen van het Handvest, dat door alle vredelievende naties1 is erkend. Zij beschouwt het van bijzonder belang, dat de naties, grote en kleine, zich ver enigen in hun pogingen cfe onderlinge vriendschappelijke betrekkingen te ont wikkelen en de internationale vrede en veiligheid te verstevigen, en doet daarom een beroep op de verenigde volken de in ternationale samenwerking op bovenge noemde basis uit te breiden onder ver mijding van onnodige regelingen en for malisme in het optreden van haar organen en bevordering van de ontwikkeling van practische resultaten op het gebied van de politieke economische en culturele samen werking tussen de volken. Zij overweegt, dat het beginsel van een stemmigheid onder de permanente leden van de Veiligheidsraad bij het nemen van beslissingen door de raad een hoogst be langrijke voorwaarde is voor het waar borgen van effectief optreden door de UNO bij het ontwikkelen van samenwerking tussen de naties en het handhaven van de internationale vrede en veiligheid en spreekt daarom haar vertrouwen uit, dat de Veiligheidsraad in de toekomst dien overeenkomstig rekening zal houden met de ondervinding uit zijn werk in het ver- Treinbotsing in Frankrijk Tussen Straatsburg en Lauterbourg zijn twee treinen op elkaar gereden. Acht per sonen zijn om het leven gekomen en vijf- en-twintig werden gewond. Men was tijdelijk op enkel spoor gaan rijden, omdat er reparaties op het baanvak werden uitgevoerd. Vier wagons vielen van de spoordijk. De Franse Assemblée steunt regeringsprotest Tegen Ruhr-politiek van Engeland en Amerika Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren in de Nationale Vergadering de nadruk gelegd op Frankrijks protest tegen de Ruhr-politiek van Amerika en Engeland. „Wat voor de Franse regering onaan vaardbaar blijft," aldus Schuman, „is het dooi1 de geallieerde regeringen geuite voor nemen, de toekomstige Duitse regering volledige vrijheid te verlenen om te beslis sen wie de mijnen en staalfabrieken zullen bezitten, en welke vorm de eigendom zal krijgen. Een kartel in handen van de Duitse regering is even gevaarlijk als een kartel in handen van Duitse particulieren. Veilig heid" zo vervolgde hij, „is niet langer een aangelegenheid van een of ander land, hoe machtig ook. De Ruhr moet een waarde volle bijdrage vormen tot het Europese bondgenootschap. Frankrijk verlangt naar een duurzame vrede. Zijn politiek is niet ingegeven door wraak. Wat wij nodig heb ben is een Europese oplossing voor de vrede en dat betekent een Europese oplossing voor de Ruhr."» De Assemblée aanvaardde tenslotte een resolutie, waarin de regering ver zocht wordt aan Grool-Brittannië en Amerika mede te delen, dat het Franse volk „eenstemmig hun politiek ten aanzien van de eigendom van de steen kool- en staalindustrie va.11 het Rulir- gebied verwerpt". Deze resolutie werd door afgevaardigden van links en rechts ondersteund. Zij neemt met voldoening kennis van de toelating van Frankrijk tot de controle-lichamen voor de steenkool- en staalindustrie in Duitsland, doch maakt bezwaar tegen het afwijzen van „Europeanisatie" van deze industrieën in het ïiuhrgebied. Noord-Atlantisch pact Volgende week worden drie ontwerpen besproken Naar op het Canadese ministerie van Bui tenlandse Zaken vernomen wordt zullen de onderhandelingen over een Noord-Atlan tisch Veiligheidspact komende week door de ambassadeurs te Washington worden hervat. De ambassadeurs zullen de drie ontwerpen, respectievelijk van de landen der West-Europese Alliantie, de Verenigde Staten en Canada, bespreken. De Canadese minister van Nationale Ver dediging, Brooke Claxton, verklaarde heden dat de Canadese regering geen dienstplicht in vredestijd overweegt in te voeren. Een woordvoerder van het Canadese mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat het wenselijk is zich bij het opstellen van het Atlantisch Pact te rich ten naar de bewoordingen van het pact van Brussel. De waarnemers leggen die verklaring zo uit, dat Canada er voor te vinden is de duur van de toekomstige over eenkomst voor collectieve veiligheid op 50 jaar te bepalen. Reeds vóór zijn afreis naar Parijs had de Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson, de wens te ken nen gegeven, dat de overeenkomst niet over een al te korte tijdspanne zou lopen. Dezelfde woordvoerder heeft anderzijds nog verklaard dat de deelneming van Ca nada aan een oorlog, in geval een van de landen die betrokken zijn bij het Atlantisch Pact het voorwerp van een aanval uit maakte, in laatste instantie moet worden goedgekeurd door de grondwet. Mevrouw Tsjang sprak met Marshall In Washington word? verklaard, dat de Verenigde Staten een communistische re gering in Noord-China niet zullen erken nen, zolang er nog een regering-Tsjang Kai Tsjek bestaat, ook al zou die de wijk moeten nemen naar een plaats in Zuid- China. De realiteit van de toestand zou Amerika echter kunnen noodzaken een normaal Amerikaans zakenleven in Noord- China zoveel mogelijk aan te moedigen. Amerikaanse diplomatieke en militaire functionarissen zeiden, dat de toestand in China „gestadig slechter' wordt, hetgeen de formulering van een doeltreffende Amerikaanse politiek moeilijk maakt. De mogelijkheid dat de door de communisten geleide legers regelrecht naar de Noorde lijke oever van de Jangtse zouden door stoten, maakt de Amerikaanse plannen voor hulp aan Tsjang Kai Tsjek nog on zekerder, Verzet tegen het communisme, waar dan ook, ligt ten .grondslag aan de Amerikaanse buitenlandse politiek, maar of verzet in China mogelijk is, kan niet worden vastgesteld in de huidige onzekere toestand. Dit is het standpunt, dat naar verwacht wordt ter kennis zal worden gebracht van mevrouw Tsjang Kai Tsjek, die thans in de Verenigde Staten vertoeft om te trach ten hulp te krijgen. President Truman heeft verklaard, dat hij bereid is haar te ontvangen. De president ontkende, dat generaal Douglas MacArthur, de geallieer de opperbevelhebber in Japan, naar China zou gaan. Verder onthield de president zich van commentaar op de toestand in China. Mevrouw Tsjang Kai Tsjek heeft e'en onderhoud met Marshall gehad in het zie kenhuis, waar de minister ter observatie is opgenomen. Over het resultaat der be spreking is'niets bekehd gemaakt. De Chinese regering heeft buitenlandse diplomaten te Nanking medegedeeld, dat 7,ij niet voornemens is weg te trekken, doch wel leden van buitenlandse diplomatieke missies wil helpen, indien zij wensen te vertrekken. De deken van het corps diplo matique, de Franse ambassadeur Meyrier, verklaarde echter, dat de hoofden van de buitenlandse missies besloten hadden in Nanking te blijven. In een uitzending van de Chinese com munistische radio, die te San Francisco is opgevangen, wordt de verovering van Hsoetsjou, 330 k.m. ten Noorden van Nan king gemeld. Regeringsstrijdkrachten be gonnen de stad in het begin van deze week te ontruimen. Drie weken lang is Hsoetsjou het brandpunt geweest van de slag om Centraal-China. In de afgelopen dagen hebben regeringstroepen zich naar het Zui den teruggetrokken in de richting van Pengpoe, 160 k.m^ten Noorden van Nan king, waar thans een velsdslag woedt. Volgens een ander bericht van de com munistische radiozender zou de 110e Chi nese regeringsdivisie, die tot de élitetroe pen van Tsjang Kai Tsjek behoort en ten Zuidwesten van Soesjen omsingeld v/as, met haar generaal, Liao Joentsjou, naar de legers der communisten zijn overgelopen. In het Donderdagavond uitgegeven com muniqué van het Chinese ministerie van Defensie wordt gezegd, dat aan de door de communisten geleide troepen „zware sla gen zijn toegebracht" tussen de rivieren de Wei en de Fei. Het communiqué voor spelt, dat binnen enkele dagen een zware strijd zal ontbranden tussen Pengpoe en Soesjen, daar de regeringstroepen ver sterkt zijn met eenheden uit Hsoetsjou. In onafhankelijke kringen te Nanking bestempeld men de verklaring van de Chinese regering, dat zij in Nanking zal blijven, als „ongeloofwaardig". Volgens deze kringen zou de verklaring van de re gering „voor -binnenlands gebruik" zijn bestemd. Het verloop van de veldslag in het gebied van Pengpoe zou volgens deze kringen veel minder gunstig zijn dan of ficieel wordt verklaard. De Amerikaanse ambassadeur in Nederland, dr. Herman B. Baruch, wenst Jenrnj Ellen van Rei/en uit Heemstede geluk mei de door haar behaalde eerste prijs een verblijf van tien weken in de V. S. - in de opstellenwedstrijd „De wereld zoals wij die wensen". Links naast haar op de foto Gustaaf Sedee uit Nijmegen, de prijswinnaar van de fonacns-scholieren. leden, waar nodig de methode van raad pleging zal toepassen en zal pogen de mo gelijkheid van aanvaarding van besluiten met algemene instemming te verbeteren". Tijdens het debat zeide de Amerikaanse afgevaardigde Benjamin Cohen, dat door het Handvest geen veto-recht verleend was, dat enig lid het recht geeft zijn ver plichtingen volgens het Handvest te kwa lificeren, uit de weg te gaan of te schen den. De Tsjechoslowaakse afgevaardigde noemde de Sovjet-Russische resolutie een „daad van staatsmanschap". De bijeenkomst werd, zonder dat tot stemming was overgegaan, tot heden ver daagd. Prins Bernhard wordt Commissaris der Hoogovens Naar het ANP verneemt zal door de op 10 December te houden vergadering van prioriteitsaandeelhouders met de regerings commissaris van de Koninklijke Neder landse Hoogovens en Staalfabrieken N V. een voordracht worden opgemaakt strek kende tot de benoeming van Prins Bern hard tot commissaris der vennootschap. In de op 29 December te houden buitenge wone algemeetie vergadering van aandeel houders zal over deze benoeming een be slissing worden genomen. Gelijktijdig zal voorgesteld worden de nieuw optredende president van de Nederlandse Handel Maatschappij N.V., de heer C. J. baron Collot d'Escury, tot commissaris te be noemen. MILLIOENEN KOPEREN CENTEN VOOR LEGERMONUMENT Toen Nederland was bevrijd stroomden uit alle delen van het land bij de burge meester van Rhenen de in de oorlog ach tergehouden koperen centen binnen voor het te stichten legermonument op de Greb- beberg. Binnenkort zal de millioenste cent geboekt kunnen worden. Dat deze actie zelfs tot ver buiten onze grenzen bekend is, bleek dezer dagen, toen de burgemeester van Rhenen een kistje bronzen munten uit Maracaibo in Venezuela ontving. Pope: Woorden zijn als bladeren; waar zij te overvloedig zijn' worden zelden veel vruchten van het verstand erondet gevonden. De organist en beiaardier Jac. Vincent, die morgen tachtig jaar wordt, aan het orgel van het rusthuis „De Wartburg" bij Utrecht, waar hij tegenwoordig woont en werkt De heer Vin cent werd vooral hekend als bespeler van het carillon van het Paleis op de Dam. Valse dollarbiljetten in Zuid-Europese staat gedrukt? Over de ontdekking van een bende valse munters in Denemarken verneemt "het ANP nog, dat: de in Kopenhagen opge spoorde valse 50-dollarbiljetten' handig waren nagemaakt, maar toch goed als ver valsingen te herkennen. Er werden vele kleinere afwijkingen geconstateerd en ook verschilde het papier in kwaliteit en dikte. Deze biljetten bevinden zich thans in de kluis van de Dienst ter Bestrijding van Falsificaten van de Internationale Crimi nele Politie-commissie, waarvan het bureau in Den Plaag gevestigd is. De Kopenhaagse politie heeft niet de primeur van de ontdekking der valse 50- dollarbiljeten. Op 5 December 1947 kwam uit Stockholm het bericht dat daar twee valse 50-dollarbiljetten in beslag genojnen waren. Hetzelfde soort biljetten werd later nog ontdekt in Bern, Washington, Den Haag. Amsterdam. Nijmegen, Batavia, Brussel, Zürich en Luzern. Ook in Frankrijk zijn er duizenden in beslag genomen. Onlangs werden in Parijs enige personen gearres teerd, die de biljetten hadden verspreid. De Nederlandse politieambtenaren van de Dienst ter Bestrijding van Falsificaten zijn reeds maandenlang bezig met het on derzoek naar de oorsprong van deze valse dollarbiljetten. De drukkerij bevindt zich waarschijnlijk ergens in een Zuid-Euro pese staat. De biljetten zijn niet afkomstig van de valse-muntcentrale van Himmler. De personen, die volgens de uit Kopen hagen afkomstige berichten deel uitmaak ten van de valse-muntersbenden zijn zeer waarschijnlijk geen Nederlanders en ook geen Duitsers. Volgens het Moskouse blad „Pravda" is het gebrek aan discipline op de technische scholen in de Sovjet-Unie te wijten aan de onbekwaamheid der leraren om ideologisch en vakonderwijs doeltreffend te combineren. Lid van Militaire Missie in Berlijn staat terecht Een auto In ruil voor een oud pak en gedragen schoenen Voor de Krijgsraad te Rotterdam heeft terechtgestaan een 43-jarige voormalige reserve-majoor bij de Nederlandse militaire missie in Berlijn, J. P. N. uit Wassenaar, wegens overtreding van het Deviezenbe- sluit 1945. Ondanks het uitdrukkelijk verbod van het toenmalige hoofd der militaire missie te Berlijn, generaal Huendcr, had verdachte van een te Berlijn woonachtige Nederlan der voor 40.000 mark twee auto's gekocht. Voorts had hij met een Bulgaar tegen levensmiddelen, een oud pak en drie paar gedragen schoenen een auto geruild. Na tionaliteitspapieren wist N. tijdens zijn verlof in Nederland te bemachtigen. Daar na smokkelde hij de wagens over de grens. Twee ervan verkocht hij aan een stijfsel— fabrikant voor 10.000 per stuk. Verdachte verklaarde heel goed te weten wat niet of wel mocht, daar hij zelf tijdens de oorlog aan het ontwerpen van het De- viezenbesluit had meegewerkt. In zijn requisitoir zeide de auditeur militair, dat de stelling „frauduleus invoe ren helpt onze wederopbouw" geenszins opgaat. Later wordt de dollarrekening aan geboden. De overtreding van verdachte be tekent voor de staat een niet gering devie- zenverlies. De auditeur-militair eiste 2500 boete, subsidiair drie maanden hechtenis. De verdediger betoogde dat kort na de oorlog de algemeen gangbare opvatting was geweest, zoveel mogelijk goederen in Ne derland in te voeren, daar dit een Neder lands belang zou zijn. Iedereen bij de missie ruilde. „Waarom is verdachte ook niet ton laste gelegd, dat hij grote hoeveelheden medische apparaten en instrumenten heeft geïmnor- teerd?" vroeg de verdediger, die voorts verklaarde dat verdachte nooit militair is geweest, maar als ambtenaar bii het depar tement van Óverzeese Gebiedsdelen tot reserve-majoor bij de missie is benoemd. Deze benoeming is echter nooit bekrach- tigd. De Krijgsraad zal op 15 December uit spraak doen. Nieuwe Belgische ambassadeur Naar het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken mededeelt, is de heer Eg- bert Graeffe in de plaats van de heer Nemry benoemd lot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur van België in Den Haag. Richtlijnen voor een nieuw radiobeste! Het Centrum voor Staatkundige Vorming, een katholieke organisatie, die actuele on derwerpen bestudeert en over de resultaten rapporten publiceert, heeft thans een rap port uitgegeven over „Richtlijnen voor een nieuw radiobestel". Hierin wordt federa tieve samenwerking van autonome omroep verenigingen bepleit. Een monopolistische structuur en het stelsel van een nationale omroep zoals dit door de voorstanders er van wordt gepropageerd, worden afgewe zen. Een monopolie wordl onverenigbaar geacht met hetgeen in Nederlancjop radio- ornróepgebied is gegroeid, een nationale omroep is volgens het rapport niet specifiek Nederlands, omdat hij geen weerspiegeling kan zijn van de gevarieerdheid van het Nederlandse leven op cultureel, maatschap pelijk en godsdienstig gebied. In het rapport wordt het denkbeeld ge opperd, alleen die omroeporganisaties het recht te geven programma's te verzorgen die daartoe door tenminste tien procent van de luisteraars, die de verplichte luisterbij drage betalen, worden aangewezen. De zendtijd wil het Centrum verdelen naar verhouding van het aantal „voor keursverklaringen" welke door de luiste raars om de vijf jaar gegeven zouden moe ten worden. De draadomroep en de radiodistributie moeten volgens het rapport bij het Staats bedrijf der P.T.T. worden ondergebracht. (Een standpunt waarmee de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer het niet eens is, zoals dezer dagen bij de behandeling van het vraagstuk der radiodistributie is gebleken.) Steun wettig Gezag In de provinciale commissie voor Noord holland van het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" hebben zitting genomen de heren L. J. P. N. A. Bouwman, Heemstede, voorzitter; H. G. Smit, Amsterdam, secre taris; mr. G. P. Haspels, Amstelveen, pen ningmeester; P. II. van Alphen, Bergen; mr. D. Breebaart, Zijpe; J. I-I. Claus, Am sterdam; J. C. Haspels, Enkhuizen; dr. G. B. W. Huizinga, Hilversum; J. de Jong Czn., Hilversum; mr. J. W. dó Jong Sclfouwen- burg, Aerdenhout; mr. Reijer K. P. Kalb- fleisch, Haarlem; mr. R.. Kielstra, Am sterdam; C. M. A. Koot, Uithoorn; J. A. Neuijen, Amsterdam; H. Oortman Geer- hngs, Bussum, J. Öttcnbros, Alkmaar; J. Paternostre, Heemstede: C. van Stam, Haar lem; W. Thomassen, Zaandam; C. Verhaar, Bussum; C. L. de Vries, Haarlem; mr. dr. H. J. Wijtema, Alkmaar en di\ J. C, van Zoelen jr., Amsterdam. 'MORGEN OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tof Zaterdagavond: Aanvankelijk meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later flinke opklaringen. Matige, langs de kust nog nu en dan vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering van temperatuur. 4 December: Zon op 8.29 uur. onder 16.31 uur Maan op 12.22 uur. onder 19.35 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1