Haarlems Dagblad In Engeland „Militaire toestand in Noord-China ernstig, maar niet hopeloos" Berlijnse sociaal-democraten voor grote verantwoordelijkheid Voor de Stille Armen 1 63e Jaargang No. 19111 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dïnsïïa» 7 Dccemliër 1948 Verschijnt dagelijks beb'Tvc 7.on- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Direcfeur-HoofdredacteurRobert Peereboom cn <9pccrt)tc 'Dcwrlctnsctic Courant (anno 1656) Uitgave van de Stichting Voorlkhting te Haarlem ER WORDT AAN DE OVERKANT van de Noordzee al druk geredekaveld over naderende algemene verkiezingen. Dat woord „naderend" moet men niet naar Nederlands gebruik opvatten. Bij ons wordt het pas gebezigd, als vaststaat dat de ver kiezingen binnen enkele maanden zullen plaats hebben. In Engeland begint men er al over, als de zittingstermijn van het par lement grotendeels verstreken is. Het Lagerhuis zit maximaal vijf jaar, maar het is herhaaldelijk gebeurd dat het ontbonden werd en de stembus in werking gesteld eer die periode verstreken was. Het zittende kabinet ziet er vaak zelf belang in, de verkiezingen te vervroegen. Zo houdt men nu in Engeland rekening met de mogelijk heid, dat zij niet in 1950 als de vijf jaar verstreken zullen zijn maar reeds in het volgende jaar gehouden zullen worden. De Labour-regering is nu sinds Juli 1945, dus ongeveer 3!™ jaar, aan het bewind. Zij heeft een merkwaardig record gevestigd, namelijk dat zij bij tussentijdse verkie zingen nog steeds geen enkele zetel ver speeld heeft. In Groot-Brittannië geldt het districten-stelsel dat ook in Nederland, tot het jaar 1917 toe, vroeger werd toege past en dit brengt mee dat als een der leden aftreedt of overlijdt een tussentijdse verkiezing in zijn district wordt gehouden. Daar stellen partijen dan opnieuw hun candidaten voor. Het gebeurt vrij vaak en resultaten van die .,by-elections", zoals ze genoemd worden, geven natuurlijk een beeld van de blijvende of verminderende populariteit van het heersende bewind. Men vergelijkt ze met de resultaten, die in dezelfde districten bij de algemene ver kiezingen werden geboekt. Niet altijd gaan gevolgtrekkingen op, want het kan ge beuren dat een der partijen met een Can didas t komt die veel minder of veel meer populair is dan zijn voorganger, in welk geval dus de persoonlijkheid bijzondere invloed doet gelden. Zelfs moet men aan nemen dat deze factor de cijfers altijd in zekere mate onberekenbaar maakt. Des te meer valt het op dat Labour sinds 1945 nog geen enkele zetel, die het verdedigen moest,, heeft verloren. Maar in de laatste tijd zijn de meerderheden der regeringspartij in zulke by-elections wel zwaar geslonken. Met name was dit het geval in Edmonton. Dit is een typisch arbeiders-district in Noord-Londen en dus een sterk punt voor Labour. Toen enige weken geleden er een tussentijdse verkiezing gehouden werd bleek de meerderheid van ongeveer 18000 stemmen, die Labour er in 1945 behaald had, met niet minder dan 16000 te zijn ver minderd. Dat heeft veel te denken gegeven. De Conservatieve Partij, nog steeds in het Lagerhuis geleid door Winston Chur chill, ziet haar kansen stijgen. Zij heeft zich in de laatste jaren gereorganiseerd. Lord Woolton heeft de partij tot nieuwe ordening gebracht en een groot' fonds is bijeengebracht voor het voeren van actie. Overigens schijnt zij nog steeds' minder aaneengesloten activiteit te ontwikkelen dan de Labour Party en Churchill, een ge boren regeerder vooral in tijden van crisis, bij uitstek als die crisis een oorlog is, schijnt zich als leider van de Oppositie veel minder in zijn element te voelen. Hij is zonder twijfel een man van buitengewone gaven en energie, maar die komen pas tenvolle tot uiting als hij vrijheid van handelen heeft. Ondanks zijn leeftijd heeft hij blijk baar de belangstelling voor een hernieuwd premier-schap nog geenszins verloren. Anthony Eden, zijn veronderstelde opvol ger, komt vermoedelijk niet aan bod zolang de oude leeuw nog gezond en wel is. Hij kan trouwens een voorbeeld van op hoge leeftijd gevoerd bewind putten uit Enge- lands moderne geschiedenis. Gladstone heeft, in het laatste deel der negentiende eeuw, nog een kabinet gevormd toen hij al over de tachtig was. Welke oorzaak zou de positie van Labour zozeer kunnen verzwakken, dat het bij komende algemene verkiezingen de neder- zou lijden? Churchill heeft wel eens de mening geuit, dat het buitenlands beleid „evenveel, zo niet meer dan andere oor zaken" daartoe zal bijdragen en men kan zich dat, gezien de verwarde toestand op internationaal gebied en de mislukkingen waarin ook de Engelsen betrokken zijn, indenken. Het is een terrein vol voetangels en klemmen en al spreken échecs in verre landen niet sterk tot de menigte der kiezers, die in Europa doen het des te meer. De Conservatieven hebben overigens nog steeds geen geformuleerd program tegen over het beleid der regering gesteld. Maar ten aanzien van de eenheid van Europa heeft Churchill een veel duidelijker en radicaler standpunt ingenomen dan de regering, die de Fransen nu wel wat tege moetgekomen is ten aanzien van de voor bereiding ener Europese Assemblée, maar kennelijk nog steeds een slag om de arm houdt. In Engeland pleegt de leidende groep der oppositie aangeduid te worden als het „Shadow Cabinet": men stelt haar dus voor als de schaduw van de regering, die straks wellicht komen zal. Een Londense politieke periodiek, de Review of World Affairs, zegt dat het conservatieve Shadow Cabinet niet. actief genoeg is: dat zijn leden te weinig animo tonen om op weekends het land in te trekken en redevoeringen in provincie stadjes te houden. Hetzelfde conservatief - gezinde blad betoogt, dat de conservatieven een nationale zending te volbrengen heb ben, dat zij nog niet voldoende de ernst en omvang van hun taak beseffen en dat het hun, als dit niet verandert, zou kunnen vergaan als de republikeinen in de Ver enigde Staten bij de jongste presidentsver kiezing. R- P. Zeven Indonesische vrouwen verdronken Zaterdag is in de Kali Tjidadane nabij Teloeknaga, een prauw met zeven Indo nesische vrouwen omgeslagen. Alle zeven verdronken. De prauw was reeds los van de wal toen drie vrouwen die nog mee wilden, in de prauw sprongen, die toen omkantelde. De stoffelijke resten van zes vrouwen zijn geborgen. Naar de zevende wordt nog gezocht. DRIEDUIZEND REBELLEN IN REPUBLIEK GEGREPEN. Militaire kringen te Djokja hebben ver klaard. dat na de onderdrukking van de opstand te Madioen ongeveer 3.000 perso nen. grotendeels leden van de Laskar Rak- jats, zijn gearresteerd. Ongeveer de helft van de wapen- en munitievoorraden van de opstandelingen zijn in beslaggenomen. Generaal Tsjen Tsjang-Tsjieh: Amerikaanse mariniers in Sjanghai aan land Naar generaal Tsjcn Tsjang-Tsjieh, com mandant van de Chinese regeringstroepen te Tientsin, gisteren tegenover verslag gevers verklaarde, zouden gevechtshande lingen op grote schaal in Oost-IIopei, het strijdtoneel in Noord-China, waar schijnlijk niet voor eind Januari of Februari plaats vinden. Volgens hem was de militaire situatie in Noord-China „ern stig, maar niet hopeloos" en zou zij door een beslissende slag kunnen worden opge lost. Met dit doel had de regering haar troepen uit Tsjengten. Paoting en Tsjin- Wangtao teruggetrokken, zodoende de ver dediging van geïsoleerde plaatsen opge geven en het front en de aanvoerwegen verkort. Van niet officiële zijde verneemt Reuter, dat een eerste contingent van enige hon derden Amerikaanse mariniers van de marinebasis Tsingtao Woensdag te Sjang hai aan land zal gaan. De bedoeling hier van zou zijn de ongerustheid onder de plaatselijke buitenlandse kolonies over mogelijke ongeregeldheden te verminderen. Het gros van de Amerikaanse mariniers te Tsingtao 5000 man zou voorlopig daar blijven en pas naar Sjanghai overge bracht worden als de omstandigheden zulks vereisen. Wanhoop en ellende Uit Nanking meldt United Press dat de uit de oorlog ontsproten ellende en wan hoop van de kleine man die reeds lang dagelijkse metgezellen zijn van deze cate gorie mensen in Mansjoerije en in Noord- China, zich nu ook in Nanking en Sjang hai genesteld hebben. Men leest het van de hopeloze gezichten der vluchtelingen die Nanking per kar, per jonk, per spoor of strompelend binnen komen. De blik van hen allen is naar het Zuiden gewend. De belangrijkste tonelen van dit drama van ellende zijn de spoorwegstations te Nanking en Sjanghai, waar de vluchte lingen weer een mijlpaal van hun exodus naar het Zuiden hebben bereikt en zich voor de volgende étappe gereed maken. Duizenden van deze hongerigen en dak lozen dringen dag en nacht de stations binnen. De wachtkamers, bagage-ruimten, de perrons, het plein buiten dat zijn de plaatsen waar zij zich neerlaten totdat zij zich de spoorwegrijtuigen kunnen binnen- kopen, binnenbedelen of binnenvechten. Lange, lange rijen staan uur na uur voor de derde klasse loketten op een kaartje te v/achten. Zij worden ordelijk en rustig gehouden door beleefde doch standvastige politie-agenten. Tegen de muren zitten familiegroepen, vaders, moeders, spelende of huilende kin deren, babies. Om hen heen staan potten en pannen en liggen gescheurde dekens en wat armzalig beddegoed. Sommigen hou den scherp de wacht bij een kostbaar stuk varkens- of lamsvlees dat in oude kranten is verpakt. Kuikens, eenden en geiten pie pen, kwaken en mekkeren. Zij die eindelijk kaartjes hebben ver overd, stromen door de nauwe toegangen waar de volgende strijd begint de ern stiger en meer vastbesloten strijd om in de trein te komen. Men worstelt zichzelve en de bagage en de levende have in de slecht verlichte en slecht geventileerde houten wagens. De vluchtelingen staan op de treeplan ken en staan op de koppelingen tussen de wagens. Hoofden verschijnen uit de ramen en blijven daar. Er is geen ruimte om ze terug te trekken. Zo nu en dan rolt er een Oorzaak van de brand m Deventer is niet bekend Bij de brand in Deventer zijn omgekomen de 30-jarige mevrouw De LangeNeute boom en haar janderhalfjarig zoontje, voorts de 44-jarige heer G. J. Lodeweges uit Zaan dam en zijn beide kinderen, een meisje van zeven en een jongetje van vier jaar, en een neefje uit Amsterdam, de anderhalf jarige Kareltje Thijssen. Mevrouw De Lange was een zuster van mevrouw Lodeweges. De families zouden in Deventer op 6 December de verjaardag van de heer De Lange en Sint Nicolaas vieren. Mevrouw Lodeweges had het neefje uit Amsterdam meegenomen, omdat zijn moeder ziek is en in een ziekenhuis ver pleegd wordt. De toestand van mevrouw Lodeweges en van de heer De Lange, die bij hun sprong van het dak vrij ernstig gewond werden, is bevredigend. Men heeft nog niet kunnen vaststellen hoe de brand is ontstaan. van de spoordijk. Hij had blijkbaar geen kracht meer om zich aan de wagen vast te klemmen of is met zijn voeten van de treeplank gegleden. Deze vlucht der onfortuinlijken eindigt soms in de dood. Vier personen, een vrouw, een man, een jongen en een meisje, wer den dezer dagen van het dak van een spoorwegrijtuig geveegd door de stalen verbindingsstukken van een lage brug tus sen Sjanghai en Hangtsjou. Anderen wer den ernstig gewond en ontsnapten ter nauwernood aan de verdrinkingsdood toen zij in de Soetsjou-rivier vielen bij de Wes telijke buitenwijken van Sjanghai. Patrouille in gevecht met sterke bende op Java De dienst voor Legercontacten meldt uit Batavia, dat Nederlandse patrouilles op 4 December contact hadden met een sterke, geïnfiltreerde bende, 16 km ten Oosten van Tjikampek. Tijdens een vuur gevecht leed de bende aanzienlijke ver liezen, waarbij wapens in beslag genomen werden. Aan Nederlandse zijde viel een dode en werden twee militairen licht ge wond. Studenten in Cairo geven het niet op Politie en militairen hebben met zwepen studenten in Cairo uiteengejaagd. Zij hiel den een demonstratie bij het gebarrica deerde bureau van minister Nokrasjy Pasja en eisten de vrijlating van hun collega's, die Zaterdag na de moord op de politiecomman- dant Selim Zaki Pasja gearresteerd werden. Leerlingen van middelbare scholen die zich tot nog toe niet in de onlusten gemengd hadden, zijn in proteststaking gegaan. De besprekingen die iot niets leidden: minister Sassen en de republikeinse premier Mohammed Hatta gekiekt tijdens hun onderhoud te Kalioerang, Deze en volgende besprekingen in Batavia hadden geen resultaat, ondanks de genoeglijke stemming waarin de ministers blijkbaar verkeren. Definitieve uitslag der, verkiezingen in de drie zones Volgens het centraal stembureau te Ber lijn luiden de verkiezingsuitslagen per sec tor als volgt: Amerikaanse sector: Sociaal-democrati sche partij 420.371 stemmen (63,4%). Chris- telijk-democratische partij 130.131 stemmen (19,6%). Liberaal-democratische partij 112.304 stemmen (17%). Blanco 18.242. Totale deelneming 87,9 Britse sector: Sociaal-democratische par tij 249.411 stemmen (61,5%). Christelijk- democratische partij 83.107 stemmen (20,5 Liberaal-democratische partij 73.266 stemmen (18 Blanco 9135. Totale deelneming 90,2 Franse sector: Sociaal-democratische partij 188.317 stemmen (71.8%). Christe- lijk-democratische partij 45.258 stemmen (17.3%). Liberaal-democratische partij 28.652 stemmen (10,9 Blanco 9779. Totale deelneming 82,6 Het oude lied. Een commentator van radio-Moskou heeft in een uitzending in het Engels verklaard, dat de verkiezingen van Zondag in West-Berlijn „zorgvuldig gerepeteerd en opgevoerd" zijn „volgens een door de Wes telijke bezettingsautoriteiten opgestelde tekst". Het waren volgens de commentator „politie-verkiezingen, waarbij door een grote politie- en troepenmacht werd opge treden tegen vredelievende Duitse burgers, die niet willen medewerken aan de split sing van hun stad". „Zowel voor als tijdens de afzonderlijke verkiezingen in de Westelijke sectoren", aldus de radio, „werd terreur uitgeoefend tegen democratisch-gezinden en werd volop militairistische propaganda gemaakt." „Iedereen, die van de stembus weg wilde blijven, werd door de volgelingen van Schumacher openlijk met représailles be dreigd." Moed. „De enthousiaste deelneming der over grote meerderheid van de bevolking der Berlijnse Westelijke sectoren aan de ge meenteraadsverkiezingen was een uiting van moed", zo verklaarde een woordvoer- 1 Deventer: De bovenverdieping van de slagerij aan de Assenstraat te Deventer ivaar twee volwassenen en vier kinderen om het leven kwamen. der van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken. „Deze moed der Ber lijnse bevolking heeft de bewondering af gedwongen van alle democratische volken ter wereld", aldus de woordvoerder, „en de houding der Berlijn er s is een aanmoedi ging voor allen, die gehecht zijn aan de burgerlijke vrijheid en de democratische beginselen." Volgens een gisteravond uitgegeven offi ciële Britse verklaring is door de geallieer de inspectiegroepen gemeld, dat de Zondag te Berlijn gehouden verkiezingen op eerlijke en democratische wijze werden gehouden en geheel in overeenstemming met de voor de verkiezingen opgestelde bepalingen zijn verlopen. De correspondent van het A.N.P. te Ber lijn schrijft: Terwijl de kopstukken der Berlijnse politieke partijen in vergader gen en conferenties bijeen zijn om urgente problemen te bespreken, is het centrale stembureau ononderbroken in de weer met het maken van berekeningen. Het is nog steeds niet met zekerheid te zeggen, hoeveel mandaten elk der partijen in de nieuwe gemeenteraad zal hebben. Vast staat slechts dat de sociaal-democraten over een meer derheid van bijna 60 zullen beschikken, hetgeen niet alleen zal betekenen, dat deze partij grote verantwoordelijkheid zal dra gen, maar ook, dat zij voor gevaarlijke pro blemen zal worden gesteld. In de leiding der sociaal-democratische partij was reeds enige bezorgdheid merk baar over de naaste toekomst. Er open baart zich een zekere tegenstelling' tussen een radicale stroming, die gebruik wil ma ken van de gelegenheid om het partij programma te verwerkelijken en een ge matigde richting, die er zich bewust van is, dat de uitslag van de jongste verkiezin gen niet zo zeer te danken is aan de dogma der partij, dan wel aan de ondubbelzinnige houding, die de partij heeft aangenomen jegens de communisten en jegens de poli tiek der Sovjet-Russische bezettingsauto riteiten. Men verwacht, dat in de komende maanden de interne partijstrijd in hevig heid zal toenemen. Het socialisatieprobleem en de kwestie van het onderwijs worden als gevaarlijke hindernissen beschouwd. Hatta weigerde Nederlandse controle over republikeins leger Volgens Antara looft men in politieke kringen te Djokja de houding van Hatta bij zijn besprekingen met de Nederlanders, omdat hij bleef bij zijn weigering om de Nederlanders volledige controle te geven over het republikeinse leger gedurende de interim-periode. In deze kringen zei men: „Dit zou inderdaad een volkomen liquida tie der republiek betekenen". Hieraan werd toegevoegd, aldus Antara, dat. de re publiek reeds vele concessies heeft gedaan. Men wees er op, dat de huidige crisis niet veel verschilt van die vlak voor het be gin der politiële actie in Juli 1947, toen de republiek de eis inzake een gezamenlijke gendarmerie verwierp. Antara meldt, dat het Australische lid van de Commissie van Goede Diensten, de heer Critchley, hedenochtend per vliegtuig naar Djokja is vertrokken. In hetzelfde toestel reisden mee de consul- generaal van India te Batavia, de heer Al- gappen. en de adviseur van de C.G.D., de heer Scott. Onmiddellijk na aankomst te Djokja had Critchley een bespreking met Hatta. De consul-generaal van India werd door Soekarno ontvangen. De UNO verlaat Parijs na het eind der week Voorzetting in New York op 1 April 1949 Na drie maanden van uitvoerige discus sies waarin zij er bii lange na niet in is geslaagd haar arbeid te voltooien, heeft dc Algemene Vergadering der UNO Maandag avond besloten de huidige zitting Zaterdag te verdagen en de debatten op 1 April 1949 te New York voort te zetten. Het besluit, dat na een onverwacht voor stel van Argentinië werd genomen, wijkt af van de aanbeveling van de agenda commissie, die had voorgesteld het tweede deel van de onvoltooide zitting op 1 Fe bruari te doen houden. Het verdagingsbesluit werd genomen met 43 tegen 13 stemmen en 2 onthoudin gen. Daaraan vooraf gingen bijna vijf uur van lange redevoeringen, waarin de As semblée haar mislukking werd verweten, en vijf hoofdelijke stemmingen over di verse verdagingsvoorstellen. Eindeloos werd gedebatteerd over een schijnbaar eenvoudige kwestie: verdagen of niet. Over dezelfde kwestie is reeds verschei dene dagen in de agenda-commissie ge redekaveld ook de Zondag werd er aan besteed en Engeland zag zijn poging om de gedelegeerden tot de voltooiing van de arbeid in Parijs bijeen te houden zelfs wanneer men er tot na Kerstmis mee zou moeten doorgaan, mislukken. Het verlangen van de meeste gedele geerden om met Kerstmis huiswaarts te kunnen keren, bleef de overhand behou den. Truman rapporteert over Griekenland en Turkije „Internationaal communisme verhinderde overwinning der ^Griekse regeringstroepen" Het vijfde rapport over het Amerikaanse program van hulpverlening aan Grieken land en Turkije, lopend over de periode van 30 Juni tot 30 September 1948, is door president Truman aan het Congres voor gelegd. Met betrekking tot Griekenland wordt in dit document verklaard: „Indien de hoop op de practische stopzetting van de guerilla met de overwinning van het Griekse leger in het Grammosgebergte vorige zomer niet is bewaarheid geworden, is zulks in de eerste plaats te wijten aan de aanzienlijke bijstand, die het internatio nale communisme door toedoen van Alba nië, Bulgarije en Joegoslavië aan de gueril- lastrijdkrachten heeft verleend. Deze bit tere ontgoocheling heeft het moreel van de Griekse bevolking ten zeerste geschokt; dank zij de militaire hulp van de Verenigde Staten is Griekenland nu evenwel beter ujtgerust en voorbereid om de binnenlandse veiligheid in het land te herstellen." De verbintenissen, welke de Verenigde Staten thans voor de hulp aan de Griekse strijdkrachten hadden aangegaan, belopen volgens Truman een bedrag van 239.754.826 dollar. Hiervan is voor een bedrag van 170.273.499 dollar besteed ter dekking van de kosten voor de leverantie van wapens en voorraden en voor bewezen diensten. In dezelfde periode werden door de Ver enigde Staten aan Turkije wapens cn voor raden tot een bedrag van 59.499.181 dollar geleverd. Er zijn nieuwe orders door Tur kije geplaatst, waardoor dit bedrag tot 88.289 771 dollar zal stijgen. In Truman's overzicht werd verder ver klaard, dat „aanzienlijke vocruitgang" was gemaakt met het verhogen van de vuur kracht en van de doelmatige werking van het Turkse leger, waardoor dit in staat werd gesteld, weerstand te blijven bieden aan de communistische druk. De president besloot zijn verklaring met de woorden: „Het Turkse volk heeft van de kans,welke werd geboden, gebruik gemaakt. Turkije werkt thans hard, teneinde't hoogst bereikbare voordeel te trekken uit het ver strekte Amerikaanse materiaal en de ge zonden instructeurs. Dank zij de Amerikaanse hulp heerst in Turkije een atmosfeer van vertrouwen, die de normale ontplooiing van de democrati sche instellingen in dit land in de hand werkt." Japanse oorlogsmisdadigers in beroep bij Amerikaans hof Het opperste hof te "Washington heeft besloten het beroep van twee der Japanse oorlogsmisdadigers die onlangs te Tokio terecht hebben gestaan te behandelen. Het zijn de voormalige Japanse premier Koki Hirota en generaal Kenji Doihara. die een grote rol in Mandsjoerije heeft gespeeld. Beiden waren tot de strop veroordeeld. De overige vijf ter dood veroordeelden, waar onder oud premier'Hideld Tojo, waren niet in beroep gegaan. In afwachting van de uitspraak van het opperste hof in Washing ton zijn de executies opgeschort. Het opperste hof heeft tevens besloten het appèl van vijf oorlogsmisdadigers die tot langdurige gevangenisstraffen waren veroordeeld in beschouwing te nemen. Op 16 December zullen de beroepen mondeling voor het hof worden toegelicht. De veroordeelden betwisten de bevoegd heid van het internationale militaire tri bunaal. waarvoor zij terecht hebben ge staan. Zij beweren, dat generaal Douglas MacArthur niet de wettige bevoegdheid bezit een tribunaal in het leven te roepen en dit te bekleden met de macht om „mis daden tegen de vrede" te berechten. De Nederlandse rechter hij het tribunaal voor oorlogsmisdaden te Tokio. prof. B. V. A. Röling, heeft, evenals zijn Chinese col- ]pga Joeamoei, scherpe critiek geleverd op de beslissing van het Amerikaanse opperste gerechtshof om het beroep der Japanse oorlogsleiders te behandelen. Joeamoei noemde deze beslissing „een dwaling en een gevaarlijk precedent". Bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten? Volgens de diplomatieke redacteur van het blad „Sunday Times" zal zodra het Atlantisch Pact zal zijn gesloten, een ver drag van bondgenootschap ter verdediging van het Verre Oosten worden besproken. Dit bondgenootschap zou de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en waarschijnlijk Nederland omvatten. De schrijver van het artikel zegt dat de officieuze inleidende besprekingen reeds hebben plaats gehad. Het woord is aan Eniile Deschamps: Van menige vrouw kan men zeggen: zij is niet oud, maar zij Is al sedert jaren jong. 2e verantwoording. N. N. ƒ50.—; H. B. ƒ2,50; Ir. P. V. ƒ10.—; Mevr. C. V M. 25,—: Wed. M. 2.—; v. E. 1,G. R. S. ƒ1,—: F. B. ƒ5.—; H. d. B. 5.—; P. T. 2.50: J- B. 10.—: N. N. K. S. ƒ25—: Ph. K. M. 10.—; J. V. 1,—; P. E. B. ƒ25.—: A. R. ƒ2,50; H. L. de J. ƒ10.—: De twee W'tjes 15,H. S. 1,J. B. 1, G. M. ƒ1.—; J N. K. 10.—; S. de J. ƒ10,—; E G. S.. H'stede 2,50. Totaal 228,—. In het geheel is tot nu toe ontvangen 874,50. Haarlems Dagblad is weer gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld; opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. Valse bankbiljetten van f 100.- in omloop In Zeeland zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Zowel op Wal cheren als in Zeeuws-Vlaanderen is een aantal biljetten door de politie in beslag genomen. Iemand die een vals biljet ont vangen en weer uitgegeven had, hoewel hij wist, dat het vals was, is gearresteerd. De valse biljetten zijn een vrij goede imitatie en bij een oppervlakkige beschou wing moeilijk van echte te onderscheiden. De handtekening van de president van de Nederlandse Bank staat echter iets te hoog. Het watermerk is onduidelijk. De woorden „De Nederlandsche Bank", die aan de voor zijde op het middengedeelte van de echte biljetten voorkomen eiv die met het blote oog moeilijk te zien zijn, ontbreken op de valse biljetten. Illegale werkers door een vrouw verraden? Op 7 September 1944 werden in een huis aan de Bloemkwekersstraat te Rot terdam zes illegale werkers door de S.D. doodgeschoten. De illegaliteit vermeldde, dat er verraad in het spel was. Na een uitgebreid onderzoek na de bevrijding viel de verdenking op de 42-jarige vrouw A. W. van H. Maandagmiddag stond zij voor de Rot terdamse Kamer van het Haagse Bijzon dere Gerechtshof terecht. Zij ontkende. Als getuige werd gehoord de voormalige S.D.-er Hoffmann. Hij herinnerde zich, dat een vrouw hem was komen meedelen, dat er in een huis in de Bloemkwekersstraat zes illegale werkers bijeen waren. Hoffmann herkende echter de verdachte niet als de vrouw, die hem indertijd de mededeling had gedaan. De voormalige S.D.-er Gerrese, die eveneens als getuige werd gehoord, herkende de verdachte wel. Hij had haar ontvangen en naar de kamer van Hoffmann gebracht. Direct na dat zij vertrokken was, kregen enige S.D.-ers bevel naar de Bloemkwekers straat te gaan, waar de zes jongemannen zonder vorm van proces werden doodge schoten. De advocaat-fiscaal eiste tegen de vrouw tien jaar gevangenisstraf. Labour-rebellen critiseren Britse minister van Defensie Gisteravond heeft het Britse Lagerhuis het wetsontwerp inzake de militaire dienst waarbij de diensttijd van 12 op 18 maanden wordt gebracht, in derde lezing met 218 tegen 25 stemmen aangenomen. Het hoogtepunt van het debat van drie uur over de eerste clausule die voorziet in de verlenging van zes maanden, vormden de aanvallen door de socialistische critici van deze maatregel. Tijdens het debat was de minister van defensie, A. V. Alexander het mikpunt van bittere critiek, niet alleen van de plaatsvervangende leider der oppo sitie, Anthony Eden en andere conserva tieven maar ook van aanhangers van de Labour-party. De socialistische critici be schuldigden de regering van „onbekwaam heid". Zij betreurden vooral de invloed van de verlenging op het economisch her stel van Engeland. In een zeer openhartige rede verklaarde Crossman, de voornaam ste socialistische criticus, dat Alexander „het land en het Lagerhuis op ergerlijke wijze om de tuin leidt, als hij het doet voorkomen alsof de verslechtering van de internationale betrekkingen van invloed was geweest op het besluit, de periode van militaire dienst te verlengen." Crossman was veeleer van mening dat de gewijzigde politiek van de regering in deze kwestie haar oorzaak vindt in het feit, dat de situatie op Malakka plotseling aan het licht heeft gebracht, dat. Engeland geen strijdkrachten tot zijn beschikking heeft. Crossman verklaarde tenslotte dat, of schoon hij de regering steunt, hij persoon lijk niet het minste vertrouwen stelt in de minister van nationale verdediging. Eden verklaarde dat de tegenkanting die de regering van haar eigen „nominale aan hangers" in deze kwestie ondervindt hoofd zakelijk aan haar zelf te wijten is. oooooaoccocooaaaaaoocoaooocoooooooocoooo' VEEL WIND. Verwachting, medegedeeld door het K N M I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest krachtige en langs de kust tijde lijk harde of stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Veranderlijke be wolking met op de meeste plaatsen enige regen. Weinig verandering in temperatuur 8 December: Zon op 8.34 uur. onder 16.29 uur Maan op 13.33 uur. onder 23.59 uur (Eerste kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1