Haarlems Dagblad Grote figuren Bezorgdheid in kringen der UNO over situatie in Indonesië „Gezagsverhouding tijdens interimperiode was het voornaamste geschilpunt" Voor de Stille Armen Inschakeling der provincies gevraagd bij verdeling van woningbouwvolume De heer P. A. Kerstens trekt zich terug uit Commissie voor Europese Eenheid 63e Jaargang No. 19112 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Woensdag: 8 ÜeceniKer 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 4,25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom cn <öprcrtjtc Daarlcmscbc Courant (3tnno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TWEE GROTE FIGUREN zijn in de laat ste weken uit ons openbare leven ver dwenen. Beiden hebben hun grote capaci teiten in Indonesië bewezen. De ex-gouver neur-generaal jhr. mr. Tjarda van Starken. borgh Stachouwer heeft zijn ambassadeur- schap te Parijs neergelegd, zijn ontslag uit de staatsdienst genomen en gaat zich vesti gen te Wassenaar. De luitenant-gouver neur-generaal dr. Van Mook heeft eveneens maar niet zonder daartoe gedrongen te zijn -ontslag genomen en vertoeft voor lopig te Amsterdam. Afgezien van het dis puut dat zich rondom deze beide persoon lijkheden voornamelijk om dr. Van Mook heeft doen gelden, zou iedereen het moeten betreuren dat mannen van zulk ge halte buiten functie zijn. Jhr. Tjarda is blijkbaar afgetreden met de bedoeling, niet in staatsdienst terug te keren. Ofschoon daarbij persoonlijke overwegingen hebben gegolden, die men te eerbiedigen heeft, schijnt het toch niet ondenkbaar, dat op een man van zijn leeftijd in Nederlands belang nog wel eens een beroep kan wor den gedaan. Ten aanzien van dr. Van Mook, van wie nooit gebleken is dat hij zich voor goed wilde terugtrekken, kan men alleen de hoop uitspreken dat spoedig een nieuwe taak gevonden zal worden, die hij bereid is op zich te nemen. Men moet mannen van dit kaliber niet onbenut laten. Vooral niet, omdat zij uiterst zeldzaam zijn. Dat geldt niet speciaal voor Nederland, maar is in leder land zo. Mannen die over scherp ver stand en intuïtie, grote mensenkennis, inte griteit, moed en energie beschikken en daarbij bereid zijn, hun gaven in dienst van hun land te stellen, zijn overal zeld zaam. Het is een gevaar van de democratie dat zij geneigd is de voorrang aan middelmati- gen te geven. Het lijkt nuttig weer eens bijzonder op deze zwakke steê de aandacht te vestigen. Want in de tijd, die wij thans beleven, wordt zij weer sterk zichtbaar. Niet alleen in ons land. Ik las dezer dagen in een Engels blad de opmerking, dat men tegenwoordig in Groot-Brittannië de in druk krijgt, dat iemand zich eigenlijk be hoort te schamen over persoonlijk welsla gen. De schrijver betrok dat woord niet alleen op mensen, die hoge posities in over- heids-dienst bereiken. Hij paste het in al gemene zin toe. Hij zei daarbij ronduit: „De man, die succes bereikt is onontbeerlijk voor het land. Hij heeft een nationale zen ding te volbrengen. Toch is hij het doelwit van een propaganda, die zeker discrediet aan welstand en succes verbindt." Dat zulke mannen onontbeerlijk zijn staat vast voor ieder, die weet hoe de wer kelijk grote resultaten niet alleen op staatkundig terrein maar ook en niet min der op het gebied van het particulier initia tief en trouwens op ieder gebied dat men maar bedenken kan zijn bereikt. Ik zeg daarbij met nadruk, dat bedoelde resultaten in directe of indirecte vorm de gemeen schap ten goede komen. Zonder kopstuk ken, zonder uitblinkers zou geen van de grote dingen, door een volk als het onze in de loop der eeuwen verwezenlijkt, tot stand ,zijn gekomen. Zij zijn het die de voor naamste daden zelf hebben bedreven, die voor anderen de kansen hebben geschapen en die deze anderen, minder begaafd dan zij, tot het geven van hun beste krachten hebben bezield. Het is schoon de gelijkheid der mensen te aanvaarden. Maar dat doet men in andere zin. Ten aanzien van be gaafdheden en karaktereigenschappen zijn er geen twee gelijk, behoort een menigte tot de onder-middelmatigen en een grotere tot de middelmatigen en blijven langs enkele andere gradueringen tenslotte slechts enkelen over die datgene verwezen lijken kunnen, dat voor allen van beslis send belang is. Hun leven is nooit gemakkelijk. Hun karakter brengt veelal mee, dat zij nevens hun grote prestaties ook grote fouten be gaan. Dat komt eenvoudig doordat zij veel durven ondernemen. Een middelmatig man riskeert weinig. Hun fouten worden hun zwaar aangerekend en afgunst veroorzaakt de overige critiek. Intussen leiden zij als regel een zo ingespannen leven, dat geen van hun critici bereid of in staat zou zijn om het één enkel jaar vol te houden. Ver antwoordelijkheid legt een voortdurende zware last op hun schouders. De meeste mensen ontwijken extra verantwoordelijk heid en zouden er ook niet tegen opgewas sen zijn. Als er niettemin onder hen zijn, die „de mannen van het grote succes" ma teriële welstand misgunnen duidt dat alleen kleinheid en bekrompenheid. Men moet hen, wier arbeid het geheel stimuleert en die de grote kansen aan een volk geven, rijkelijk weten te belonen en er zeker voor zorgen, dat zij ten allen tijde vrij van ma teriële zorgen zijn. Omdat zij al meer dan genoeg andere zorgen hebben te torsen. Het zijn niet de massa en het aantal, die de grote dingen tot stand brengen en het zijn niet vervlakking en cliché-opinies, waarbij de wereld kan leven. Die leiden tot achteruitgang. Wij zijn gelukkig in dit land niet zonder eerste rangs krachten op sommige belangrijke posten. Maar op an dere zijn wij maar matig voorzien. Het is in een zo beslissende tijd van nieuwe ont wikkeling, als wij beleven, van het grootste belang dat alle mannen van bijzonder kali ber zich doen gelden en dat jonge krach ten van buitengewone bekwaamheid hun kans krijgen. Niet slechts voor hen persoon- Hik. Maar voor de samenleving, voor ons allen. R- P* Kiangjen omsingeld Berichten der Chinese regering geven toe, dat de door communisten geleide legers de stad Kiangjen. de sleutel tot de Noord- Oostelijke verdediging van Nanking, heb ben omsingeld. Volgens deze berichten zijn Versterkingen van het garnizoen onder weg. Zware gevechten duurden voort bij Joeng- tsjeng, ten Noord-Westen van het strijd toneel bij Pengpoe. De regeringstroepen zouden hier de om- tingeling doorbroken hebben en West waarts oprukken ter versterking van de troepen bij Joengtsjeng. Het terrein is on gunstig voor de regeringstroepen en de vijandelijke druk om een vereniging tussen de twee regeringsgroepen te voorkomen is sterk. Van het strijdtoneel bij Pengpoe ruk ken ook door communisten geleide troepen op naar Joengtsjeng. Twee steden, respectievelijk 50 en 60 km kn Noorden van Peiping gelegen, zijn voor de regeringstroepen verloren gegaan. Vluchtelingen uit Tientsin hebben ver klaard, dat er paniek en verwarring in de Had. heersen. v Amerika vreest gevolgen van de ontwikkeling in China en Indië De Parijse correspondent van de New York Times van 7 December schrijft: „In kringen van de Verenigde Volken verwacht men, dat het antwoord op de vraag: oorlog of vrede in Indonesië? bin nen enkele weken zal worden gegeven, nu de besprekingen tussen Nederland en de republiek volgens de berichten op niets zijn uitgelopen. Sommige der gedelegeer den op de vergadering te Parijs vrezen, dat de laatste hoop op een spoedige over eenstemming en de mogelijkheid, dat een militaire actie kan worden vermeden, thans verdwenen is. De Indonesische de legatie, die zich sedert September te Parijs bevindt, zal daar tot het nieuwe jaar blij ven, omdat zij gelooft, dat de Veiligheids raad in egn spoedzitting zal worden bjj- een geroepen om de situatie in Indonesië in beschouwing te nemen. De zaak, waarom het geschil thans in hoofdzaak draait, is de mogelijke instel ling van een interim-regering voor de Ver enigde Staten van Indonesië. Het Neder landse parlement heeft zijn goedekeuring gehecht aan de instelling dér interim regering per 1 Januari, doch woordvoer ders van republikeinse zijde hebben er op gewezen, dat welke regering voor Indone sië ook, welke thans in het leven wordt geroepen, kan worden gebruikt als een werktuig tegen de republiek en zij beschul digen er de Nederlanders van, tot dit doel in Indonesië marionettenstaten te hebben gesticht. Volgens deze republikeinse zegs lieden zullen door middel van deze staten de Nederlanders, als de Verenigde Staten van Indonesië thans zouden gaan func tioneren, in staat zijn, hun gezag te blij ven uitoefenen. Tegenstelling in het Kabinet? Gemeld wordt, dat de Indonesische kwestie in het Nederlandse kabinet tot een scheuring heeft geleid. Naar verluidt, dringen vele der Nederlandse politieke leiders aan op het instellen van de Ver enigde Staten van Indonesië, in dier voege, dat voor de republiek de gelegenheid open blijft om naderhand toe te treden. Deze Nederlandse staatslieden zouden de mening zijn toegedaan, dat een vreedzame oplossing langs de weg van onderhande- De „luxe-slaper" heeft zijn intrede gedaan in de Duitse treinen. Het is een heel eenvoudig toe stel, doch de gebruiker beleeft er een verrassend gemak van. Spaans voortaan ook UNO-taal Nadat de Algemene Vergadering der UNO Maandag de gehele dag had besteed aan het bespreken van een verdaging der zit ting, werd Dinsdag geheel besteed aan het bespreken van een door acht Zuid-Ameri kaanse staten ingediend voorstel, strek kende tot het maken van Spaans tot de derde „werktaal" der Verenigde Volken. Het voorstel werd aangenomen, nadat vele afgevaardigden het hadden bestreden, aan gezien het de uitgaven der UNO met een bedrag van 1.250.000 dollar per jaar zal verhogen. Bovendien werd de vrees geuit dat bij aanneming van het voorstel, het hoofdkwartier van de UNO in een modern Babyion zou worden veranderd. De Russische en Chinese afgevaardigden hebben verklaard, dat zij voor de talen van hun landen evenzeer het recht opeisen om in alle officiële stukken te worden gebruikt indien dit voortaan met Spaans het geval zal zijn. De Nederlandse afgevaardigde Van Royen was sterk tegen het invoeren van een derde „werktaal". Daar de Spaans-Amerikaanse landen hebben toegezegd een voorstel om Russisch en Chinees als „werktalen" voor de UNO in te voeren, te zullen steunen, dreigt het, secretariaat van de UNO een zeer kostbaar Babyion te zullen worden. Oostenrijk vraagt vredesverdrag De OostenrijKse regering heeft Dinsdag bekend gemaakt dat bij de regeringen van de grote vier een formeel verzoek is inge diend tot hervatting van de besprekingen over het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. In een communiqué werd me degedeeld dat het in een nota vervatte ver zoek Maandag in Londen, Parijs, Moskou j en Washington is overhandigd. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken maakte bekend dat de V. S. ten volle bereid zijn tot hervatting van de viermogendheden-besprekingen over het vredesverdrag met Oostenrijk, wanneer ook Engeland, Rusland en Frankrijk dit wen sen. (United Press) lingen voor het ogenblik niet is te berei ken. Maar volgens hier ontvangen berich ten zouden vooraanstaande persoonlijkhe den in de Partij van de Arbeid ten sterkste zijn gekant tegen een nieuwe politiële actie. In de Verenigde Staten van Amerika is men, zo wordt gezegd, ernstig bezorgd over de mogelijkheid, dat een oorlog in Indonesië, gepaard gaand met een moge lijke ineenstorting van de regering van Tsjang Kai Tsjek, het politieke beeld in het Verre Oosten zou kunnen wijzigen ten gunste van de Sovjets. Bij deze ongunstige mogelijkheid komt nog een andere: als in Indonesië de Ne derlanders in een oorlog worden gewik keld, kan dit een ongunstige invloed heb ben op de stabiliteit van hun positie als een hoeksteen in de West-Europese Unie". Ballonvaarder Boesman terug uit Batavia Uit Batavia arriveerde Dinsdag per KLM-vliegtuig de Haagse ballonvaarder J. Boesman, vergezeld van zijn vrouw, die in Indonesië een aantal ballondemonstraties heeft gegeven ten bate van het Rode Kruis. De heer Boesman noemde zijn reis een groot succes en een uiterst prettige erva ring. Hij heeft een groot aantal vaarten gemaakt in de omgeving van Batavia en andere steden op Java, die vooral van de zijde van de inlandse bevolking grote be langstelling trokken. Dat de opbrengst groot moet zijn geweest, leidt de heer Boes man onder meer af uit het feit, dat het Rode Kruis alle onkosten heeft betaald, onder andere de aanvoer van het gas, dat speciaal uit Pladjoe, op Sumatra, moest worden verscheept. Dit gas, dat van na genoeg dezelfde samenstelling was als het gas dat in Nederland voor ballons wordt gebruikt, voldeed uitstekend, ofschoon de atmosferische toestand en de thermiek in het tropisch klimaat wel eens voor verras singen zorgden. De heer Boesman vertelde voorts, dat hij van militaire zijde grote medewerking heeft ondervonden, vooral in die gebieden waar voor afdrijving naar de demarcatielijn gevaar bestond. In zulke gevallen werd de ballon geëscorteerd door een licht vliegtuigje. Ministers terug uit Indonesië Dinsdagavond om even voor negen uur landde op Schiphol de Constellation „Fra- neker" uit Batavia, aan boord waarvan zich bevonden de ministers Sassen en Stik ker, alsmede de heren Neher en dr. Blom, die uit Indonesië terugkeerden na hun be sprekingen met de republikeinse gedele geerden. Direct na aankomst hebben de ministers Sassen en Stikker aan een groot aantal journalisten een beknopt vraaggesprek toe gestaan, waaraan wij het volgende ont lenen: Minister Sassen opende zijn verklarin gen met mede te delen: „Wij geloven, dat het bijzonder belangrijk is, dat tijdig in ieder geval vóór 1 Januari 1949 de wet „Bewind Indonesië in overgangstijd" tot stand komt. Het voornaamste geschilpunt, dat aan het licht is gekomen tijdens de besprekingen, betreft de gezagsverhouding tijdens de interimregering", aldus minister Sassen. Minister Stikker vulde deze laat ste mededeling aan met op te merken: „Dit is bepaaldelijk in afwijking met wat wij hadden mogen verwachten. Toen ik de vo rige keer Batavia verliet, werd mij door de heer Hatta een aide-mémoire overhandigd over deze kwestie. Wij hebben de indruk, dat nu allerlei tegenwerkende krachten in de republiek het Hatta onmogelijk maken de essentiële punten van zijn standpunt in zake de gezagsverhouding te handhaven." Minister Stikker vervolgde met te zeggen: „Wij zijn gedrieën naar Indonesië gegaan en denken bepaaldelijk over verscheidene feiten en gegevens verschillend. Ik meen echter te mogen zeggen, dat wij het thans, wat betreft ons rapport aan de Nederlandse regering, volkomen met elkander eens zijn." Minister Sassen zeide daarop: „ik onder schrijf dit volkomen." Minister Sassen verklaarde voorts: „Het kabinet zal beslissen of deze delegatie zich op een later tijdstip wederom naar Indonesië zal begeven." Tenslotte verklaarde de minister nog: „Het zal nuttig zijn, als de wet „Bewind Indonesië in overgangstijd" wordt inge voerd. deze een overgangsbepaling bevat. De valse honderd gulden- biljetten in Zeeland Omtrent de valse honderd gulden-biljet- ten, die in Zeeland in omloop zijn, ver nemen wij van de zijde van de Nederlandse Bank nog het volgende: de plaats van de handtekening van de president der Ne derlandse Bank is niet op alle biljetten gelijk. Op de biljetten van de serie aa tot en met ay $taat zij namelijk boven het woord president, op de latere series ge deeltelijk door dit woord heen. De plaats van deze handtekening op de valse biljetten was dus geen in 't oog springende bijzon derheid. Wel zijn de woorden „Nederland se Bank" aan de voorzijde van de valse biljetten uiterst flauw. Het watermerk heeft men bovendien hoog gebrekkig ge tracht na te bootsen. In tegenstelling tot de echte biljetten, waarop het watermerk bestaat uit een serie kubussen die zowel verticaal als horizontaal over het hele biljet lopen, maakt het watermerk op de valse biljetten een vlekkerige indruk, het geen onmiddellijk opvalt. Dinsdagmiddag arriveerde aan de grens te Bcek-Ubbergen een transport met de stoffelijke overschotten van dertig Nederlanders uit de Russische zóne van Duitsland, die tijdens de oorlog in Nazi-kampen het leven lieten. De met de kisten geladen vrachtwagen passeert het grensstation. waardoor het mogelijk wordt het „inpas sen" van de republiek in het interimbestel te vergemakkelijken en te bevorderen." De ministers werden op het vliegveld be groet door de minister-president, dr. W. Drees, minister Götzen, de secretaris-gene raal van het ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. J. Lovink, mevrouw Sassen en dr. J. Banier, gecommitteerde van Over zeese Gebiedsdelen. Smirnoff vliegt niet meer „Het is tijd dat jongeren mijn taak overnemen De over de gehele wereld bekende KLM-gezagvoerder Iwan Smirnoff, de man die met Soer, Van Beukering en Grosveld in 1933 in recordtijd de Kerstpost van Nederland naar Indië vloog, heeft besloten niet meer als gezagvoerder van de KLM te vliegen. „Ik heb nu ruim 33 jaar gevlogen en ik acht de tijd gekomen dat jongeren mijn taak overnemen. Dit is het lot van ieder werkend mens", was het commentaar, dat Smirnoff op zijn besluit leverde. Hij blijft in dienst der KLM op de grond en wel bij de hoofdinspectie bedrijfsuitvoering. Smirnoff is de nestor der luchtmillio- nairs. Ongeveer 6.000.000 km heeft hij als vlieger afgelegd. Alles bij elkaar bracht hij 28.600 uur in de lucht dooi-. In de loop der jaren heeft Smirnoff vele onderscheidingen verworven: hij is Ridder in de Oorde van Oranje Nassau, drager van het Vliegerkruis en van het „Croix de Guerre" van Frank rijk, alsmede van vele Russische onder scheidingen uit de Tsarentijd. Prof. Reuter voorlopig Het woord is aan burgemeester van Berlijn Prof. Ernst Reuter, een der leiders van de Berlijnse sociaal-democratische partij, is door de Westelijke gemeenteraad eenstem mig gekozen tot tijdelijk burgemeester van Berlijn. Prof. Reuter, die deze functie overneemt van mevrouw Louise Schroder, zal burge meester blijven tot het midden van de vol gende maand, wanneer de nieuwe Weste- lijKe gemeenteraad, die Zondag j.l. gekozen werd, weer een vergadering houdt. Prof. Reuter werd na de gemeente raadsverkiezingen in 1946 tot burgemees ter gekozen, maar de Sovjet-autoriteiten spraken hun veto uit over zijn verkiezing. Het is vrijwel zeker, dat de nieuwe ge meenteraad Reuter als burgemeester zal handhaven. Bij zijn ambtsaanvaarding verklaarde Reuter, dat hij uitzag naar de dag, waarop „Berlijn weer een verenigde stad, de hoofdstad van een verenigd democratisch Duitsland" zou zijn. Dr. Ferdinand Friedensburg, die tijdens de ziekte van mevrouw Schroder als bur gemeester was opgetreden, diende zijn ont slag als fungerend plaatsvervangend burge meester in. Dr. Suhr, voorzitter van de Westelijke gemeenteraad, leverde scherpe critiek op de Sovjet-verklaring, dat de verkiezingen van Zondag „onwettig en ongeldig" waren en dat de Oostelijke gemeenteraad onder Fritz Ebert het enige wettige bestuur van Berlijn was. Suhr zei: „Integendeel, de verkiezings uitslagen waren een vertrouwensvotum van het volk in het „Westelijk" stadsbe stuur. Ebert en zijn Berlijnse stadssovjet zijn onwettig en ongeldig". Uitspraak Rauter uitgesteld Op 15 December zou de Bijzondere Raad van Cassatie uitspraak doen in de zaak Rauter. Naar het ANP verneemt, zal deze uitspraak worden uitgesteld tot een, nader te bepalen datum. A n d r Maurois: Het is gemakkelijk om zichzelf te lachen in kleine dingen als men zich bewondert in de grote. 3e verantwoording. P de L. 1.—; Gebr. B. 100.—: D. 1.—; Dako ƒ5.—: A. G. B. ƒ10.—; H. R. ƒ2.50; v. G. ƒ1.—; L. P. ƒ5,—; O. S. ƒ2.50: Hofje bewoonster 1,B. Sch. de VI. 1.—; J- C. T. 10.—; d. R. 10.—; B. 1—N. V. 10.—; H. D. ƒ10,—; L. O. ƒ5.—: A. D. v. S ƒ2.50; N. N. ƒ2,50: B. K. ƒ2.—: V. D. ƒ5.—; C. J. M. f2.50: B. W. ƒ1.—; W. T. f2,—; J. H. ƒ25.—; H. T. ƒ2.50: v. D. P. ƒ5,—; A. K. ƒ5.—; Alg. Controle 13,Chr. v. L. 1,Wed. S. ƒ2.—; X. ƒ1.—; N. 1.-; H W. H. ƒ1.-. Dagtotaal f 250,In het geheel werd tot nu toe bij ons kantoor ontvangen ƒ1124,50. Haarlems Dagblad is weer gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Zij kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften bij ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze dc verantwoording gewenst wordt. Er wordt streng opgetreden tegen koppelverkoop Het komt meer en meer voor, dat. win keliers bepaalde schaarse artikelen slechts verkopen indien tegelijk andere artikelen worden gekocht, waaraan het publiek minder behoefte beeft. Het Directoraat-generaal van de Prijzen vestigt er de aandacht op, dat deze kop pelverkoop verboden is, en als een ern stige overtreding wordt beschouwd. Verscheidene Kamerleden vrezen de financiële consequenties van een verhoogde bouiv-activiteit In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begroting van Wederop bouw en Volkshuisvesting geven vele leden uiting aan hun vertrouwen in het beleid van minister mr. dr. J, in 't Veld. Vele leden vroegen inlichtingen over de algemene ontwikkeling en de vooruitzich ten voor de bouwactiviteit in ons land. In het bijzonder werd gevraagd hoe de minis ter zich de verdeling van het gehele bereik bare bouwvolume en van de beschikbare deviezen aan de verschillende sectoren van de bouwnijverheid (woningbouw, fabrieks- bouw, wegen- en waterbouw, enz.) voor stelt. Verscheidene leden drongen er verder bij de minister op aan. bij de opstelling van het bouwplan ook met. de Stichting voor de Landbouw overleg te plegen. Het streven van de minister om de ge meenten en provincies meer in het werk van de wederopbouw te betrekken, vond algemene waardering. Gevraagd werd, of Regering verlangt van Nederlandse delegatie grote terughoudendheid DEN HAAG, 8 Dec. Officieel wordt medegedeeld: De heer P. A. Kerstens, die met de heren Albarda en Bruins Slot deel uitmaakt van de Nederlandse delegatie naar de Vijflanden-Studie- commissie, welke te Parijs een studie maakt van het vraagstuk der Europese eenheid, heeft te kennen gegeven niet langer als Nederlands vertegenwoordi ger te zullen optreden. In zijn plaats zal de heer P. J. S. Serrarens, lid der Tweede Kamer en secretaris-generaal van het Internatio nale Christelijke Vakverbond, worden aangezocht. Voorts is prof. mr. R. Kranenburg, oud-hoogleraar te Leiden en voorzitter der Eerste Kamer benoemd tot plaats vervangend lid der Nederlandse dele gatie. Prof. Kranenburg zal Donderdag naar Parijs vertrekken. De heer Kerstens verklaarde aan het A.N.P. naar aanleiding van deze mededeling dat de Nederlandse delegatie zich de vorige week naar Parijs had begeven zonder in structies van de regering. De delegatie wist niet, wat de regering wel of niet wilde. De regering stelde zich daarbij vermoedelijk op het standpunt, dat niet de delegatie in haar geheel, maar wel de leden ervan in dividueel hun standpunt kenbaar konden maken, waarbij het zou kunnen gebeuren, dat er tegengestelde meningen door de leden werden geuit. De Nederlandse dele gatie kwam te Parijs tegenover een strakke, frontlijn van volkomen op delegatievoet uitgezonden delegaties. De heer Kerstens, die voorzitter is van de Nederlandse raad voor de Europese Be weging, lid van het „International Joint Committee for the European Movement", die organisator was van het Haagse Congres en die derhalve mede verantwoordelijk is voor het memorandum met voorstellen voor een Europese assemblée, welk memoran dum door de studiecommissie als leidraad is aanvaard, heeft met zijn beide mede leden der delegatie een onderhoud gehad met minister-president Drees. Het is de heer Kerstens tijdens dat onderhoud duidelijk geworden, dat de Nederlandse regering op zijn minst zeer terughoudend staat tegenover de voor stellen van de Europese Beweging. De Nederlandse regering is van oordeel, zo deelde de heer Kerstens mede, dat de Nederlandse delegatie op verschei dene punten een grote terughoudend heid zou dienen te betrachten. Dit standpunt wasvoor de heer Kerstens, een der grondleggers der beweging, aan leiding zijn mandaat ter beschikking te stellen. De heer Kerstens achtte het name lijk onmogelijk terughoudend te zyn als lid der delegatie en tegelijkertijd enthousiast voorstander der Europese Beweging. Zijn prestige in het buitenland zou door een dergelijke houding onherstelbaar worden geschaad en deze dubbele houding zou hem in een onaanvaardbaar scheve positie heb ben geplaatst. Daarom gaf hij er de voor keur aan zijn mandaat ter beschikking te stellen. Morgen arriveert de „Tabinta" Het troepenschip „Tabinta" met repa triërende militairen uit Indonesië wordt Donderdagmorgen omstreeks tien uur in IJmuiden verwacht. Het zal tegen het middaguur in Amsterdam aankomen, waar de ontscheping om een uur begint. de minister niet nog verder zou willen gaan en de provincies zou willen inschakelen bij de verdeling van het totale woningbouw volume en volgens welke normen de mi nister de verdeling van het bouwvolume voor 1949 over de provincies denkt te doen geschieden. Vele leden zouden gaarne vernemen, of een verdere decentralisatie wordt over wogen. Zij hadden de indruk, dat van ge meentelijke zijde dikwijls weinig geneigd heid wordt getoond om de nodige verant woordelijkheid op zich te nemen. Zeer vele leden, die hun waardering uit spraken voor het feit, dat in de laatste maanden het aantal gereedgekomen wo ningen aanmerkelijk is toegenomen, zou den gaarne worden ingelicht over de ver dere vooruitzichten voor de woningbouw. Verscheidene leden merkten op, dat een vergroting van het aantal te bouwen wo ningen weliswaar noodzakelijk is, doch dat men de financiële consequenties van een verhoging van de bouwactiviteit op dit ogenblik, nu een aanmerkelijke daling van de bouwkosten nog niet is ingetreden, niet uit het oog mag verliezen. Vele andere leden merkten op, dat niet alleen de achterstand van 300.000 woningen moet worden ingehaald, doch dat ook de normale bevolkingsgroei moet worden op gevangen. Alleen reeds deze laatste eist jaarlijks het bouwen van rond 40.000 wo ningen. Deze leden waren van oordeel, dat de financiële bezwaren, hoe belangrijk ook, toch ten aanzien van de volkshuisvesting niet mogen overwegen, zowel vanwege de sociale als vanwege de morele gevolgen, welke de woningnood en daarmede het grote aantal samenwoningen met zich brengen. Nederland verlaat ECAFE na toelating republiek De Nederlandse afgevaardigden in de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten (ECAFE) hebben de confe rentie van de ECAFE verlaten, nadat de republiek Indonesië met 8 tegen twee stem men bii drie onthoudingen als mede-lid werd toegelaten. De leider van de Nederlandse delegatie, dr. H. C. J. H. Gelissen, had reeds ver klaard, dat indien de republiek zou wor den toegelaten, de Nederlandse delegatie de huidige zitting van de commissie zou verlaten. „De toelating van de republiek", zo zeide hij gisteren, „zou betekenen, dat de commissie erkent dat de republiek ver antwoordelijk is voor de internationale betrekkingen van Indonesië". Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan, In dia, Birma, China, de Philippijnen en de Sovjet-Unie stemden voor toelating van de republiek Indonesia. Groot-Brittannië, Frankrijk en Siam onthielden zich van stemming. Dr. Gelissen verklaarde nog, dat een zonderlijk lidmaatschap van de repu bliek de economische verbrokkeling zou betekenen van een gebied, dat politiek verenigd is. „Mijn regering acht dit niet wenselijk en kan geen enkele beslissing aanvaarden, die met dit standpunt in strijd is". ZACHT VOOR DE TIJD VAN HET JAAR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest matige wind tussen Zuid en Zuid-West- Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur. 9 December: Zon op 8.36 uur, onder J6.29 uur Maaa Dp mm 13.44 uur. onder 0.40 uur t

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1