Haarlems Dagblad „Overeenstemming met republiek uitgesloten" de Aftocht De Engelse oppositie eist erkenning van Israël en Spanje Istvan Dobi vormt nieuw Hongaars kabinet Stille Armen De communisten denken niet meer over compromis met de regering 63e Jaargati'g No. 1911*5 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10721, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Zaterdag 11 Secemlïér 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post f4.75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom ctt <©prcctjte ÏOaarlcmscbe «Courant (Jtuto 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE MAANDENLANGE beraadslagingen van de U.N.O. te Parijs zijn ten eindel De derde zitting van de Assemblée is daar mee evenwel nog niet afgelopen. Zij zal te Lake Success worden voortgezet. Met welk succes? Het zou moeilijk zijn iemand te vinden, die zich daar illusies over maakt. Toen het secretariaat van de z.g. Verenigde Volken met zijn omvangrijke apparatuur Atlantische Oceaan overstak en zioh met veel voorbereiding en zelfs verbouwingen van de inrichting in het Palais Chaillot installeerde, waren de verwachtingen niet hoog. Maar ja, men hoopte dat het op de een of andere manier mee zou vallen. Het is niet meegevallen. Het heeft eigenlijk zo wat niets opgeleverd. Niets, behalve enige resoluties. Practische vooruitgang is niet gemaakt. De berg heeft slechts een muis jebaard. Als wij vandaag vernemen dat de Assemblée op het laatste ogenblik nog de Verklaring van de Rechten van de Mens heeft goedgekeurd met 48 tegen 0 stemmen moet zelfs aan dit schijnbare resultaat weer toegevoegd worden, dat er weliswaar geen tegenstemmers zijn, maar dat de Sovjet- Unie, vijf Oost-Europese landen, Zuid- Afrika en Saudi-Arabië zich van stemming hebben onthouden. Dit kenmerkt opnieuw een Assemblée, die geen Verenigde Volken vertegenwoordigt, maar slechts regerings vertegenwoordigers van volken in een zaal bijeenbrengt. Of die zaal zich te Lake Suc- te Parijs of ergens anders bevindt maakt geen verschil. Dat het tijdelijke ver- jlijf in Europa enige millioenen heeft ge tost komt er overigens weinig op aan. Dat s het minste. Gezamenlijk kunnen de sta- en dat sommetje gemakkelijk opbrengen en hoe weinig heeft het te betekenen tegen over de enorme verliezen, waartoe bewape ning en oorlog leiden. Erger is de fantas tische verspilling van energie door een aantal ongetwijfeld bekwame mensen. Zelf zullen zij teleurgesteld zijn. «En de vertegenwoordigers der acht-en-veertig staten, die de Verklaring van de Rechten van de Mens hebben goedgekeurd, zullen zich afvragen welke werkelijke vooruitgang met deze uitspraak bereikt is. De vele mil lioenen in deze wereld, die in een toestand van ellende en onderdrukking verkeren zullen, voorzover hun kans gelaten wordt om van de Verklaring kennis te nemen, de gewaarwording krijgen dat tegen hun ge zegd wordt: „Hier hebben julKe de formu lering van je rechten. Zie maar dat je ze krijgt." En wellicht zouden zij, als zij kon den antwoorden, vragen: „Wanneer volgt Verklaring van uw Plichten?" Hetgeen 1 bitter antwoord zou zijn, maar begrij pelijk. In Parijs heeft Garry Davis, over wie lier onlangs al geschreven is, antwoord van de president van de Assemblée gekre- ;en op zijn twee schriftelijke vragen. De ierste luidde: „Hebt gij een plan om de vrede te organiseren en zo ja, welk?" En de tweede: „Als gij geen plan hebt, zoudt gij dan bereid zijn er een kenbaar te ma ken?" De president, de Australiër dr. Evatt, heeft geantwoord dat het Handvest van de U.N.O. er op gerekend heeft dat de grote mogendheden vrede met Duitsland en Ja pan zouden sluiten Buiten dit Handvest dat de Assemblée de bevoegdheid mist vrede te sluiten, dat het Handvest de U.N.O. slechts opdraagt om vrede te hand haven als zij eenmaal gesloten zal zijn. Dit is natuurlijk formeel juist. Het feit blijft evenwel, dat de U.N.O. bij gebreke vredesverdragen niet onbevoegd tot handelen is en in haar pogen om oplos- ,...0en te vinden in geschillen, waarbij zich gevaar voor gewapend conflict voordoet of waarin dat al is uitgebroken, faalt. Gelijk vroeger de Volkenbond faalde. Hetgeen Davis ongetwijfeld met zijn vragen bedoel de is: Ziet gij een weg om de vrede tussen de volken te bevorderen, of wilt gij er an ders een ontwerpen, in de ruimste zin? Het hangt niet af van geschreven stukken, die op zichzelf geen vrede brengen maar slechts «vestigen hetgeen men overeengekomen Dr. Evatt heeft natuurlijk gezegd, dat hij gelooft dat de U.N.O. er door zijn or ganen in slagen zal de opmars naar oorlog tot staan te brengdn, mits de volken der wereld zich loyaal houden niet alleen' aan de doelstellingen en principes van de U.N. 0., maar ook aan de practijk van haar da gelijkse arbeid. Hetgeen een phrase is met een welbekende klank. „De volken" wach ten op de daden van hun leiders. Men draait maar weer in een kringetje rond. Het geval-Garry Davis blijft merkwaar- dig en belangrijk. Ik herinner eraan dat deze zes-en-twintigjarige jonge man weken lang in de tuin van het Palais Chaillot heeft gekampeerd. Hij is ex-Amerikaan en ex- bombardementsvlieger. Hij heeft zijn natio naliteit opgegeven en dient zich aan als wereldburger. Hij heeft incidenten in de Assemblée veroorzaakt. Hij is een gewone jongen, zonder bekende naam of gezag, zonder enige autoriteit, zonder geld. Maar persoonlijkheden van wereldnaam: man nen als Einstein, als de Schot Sir John Boyd-Orr over wie ik dezer dagen nog ge schreven heb en die zo eenvoudige, klare denkbeelden heeft ontwikkeld als president van de Wereld-voedsel-raad (de F.A.O.) als André Gide, Albert Camus en vele an deren hebben hem hun instemming betuigd. Men kan hem niet meer onopgemerkt laten. Men moet nota van hem nemen. Hij belegt meetings, waarop duizenden hem toe juichen. In de machteloze impasse, waarin de regeringen zich gewerkt hebben klinkt de stem van deze jonge man als een kla roen. Is dit niet een veelbetekenend ver schijnsel? Is het te ontkennen, dat veel bokt e'n bruist onder de oppervlakte in een mensenwereld, die van het machteloze ge doe meer dan genoeg heeft? R. P. Autorijden op 26 December en 2 Januari De minister van Verkeer en Waterstaat heeft voor Zondag 26 December (Tweede Kerstdag) en voor Zondag 2 Januari 1949 ontheffing verleend van het rijverbod voor auto's en motorrijwielen. Kolenbon 02 wordt ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bon 02 van-de brandstoffen- kaarten na 18 December niet meer geldig voor het kopen fan brandstoffen. Men moet de bon 02 dus uiterlijk op 18 Decem ber bij een brandstoffenhandelaar in leveren. Churchill: „De regering beschouwt een Westelijke Unie als partij-privilege" Vrijdag heeft Winston Churchill in het Lagerhuis gesproken "tijdens de debatten over de buitenlandse politiek naar aanlei ding van de Donderdag door Bevin uitge sproken rede. Churchill verklaarde zich te verheugen over de huidige samenwer king tussen Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten „omdat in de steeds nau were eenheid van de Engels-sprekende wereld de voornaamste 4ioop is gelegen op menselijke vrijheid en een groot deel van de hoop op ons eigen voortbestaan". „Het meest opmerkelijke punt in deze samen werking", aldus ChurchiU, „is het station neren van Amerikaanse bommenwerpers in Oost-Engeland". Churchill betreurde het-dat de Britse regering besloten schijnt de Westelijke Unie als een partij-privilege voor de socia listen te beschouwen in plaats van als toenadering tussen de volken, ongeacht de politieke opvattingen. Churchill achtte Dalton niet de aangewe zen man om Engeland te vertegenwoordi gen bij besprekingen over Europese een heid. Over Palestina oordeelde Churchill: „Geen onderdeel van de regeringspolitiek is meer gekenmerkt door verkeerd oor deel en wanbeleid dan de Palestijnse kwestie". Hij beval aan dat Engeland de regering van Israël zou erkennen: „Wij moeten de feiten onder het oog zien. De Joden hebben de Arabieren uit een groter gebied verdreven dan onder het verde lingsplan werd voorzien. Zij hebben een regering gevormd die effectief function- neert. Zij hebben een zegevierend leger en genieten de steun van de Sovjet-Unie zowel als van de Verenigde Staten. Dat zijg misschien onplezierige feiten maar zij kunnen niet tegengesproken worden. De regering van Israël kan niet genegeerd worden. Wij dienen zonder verwijl een vertegenwoordiger naar Tel Aviv te zen den". Behalve Israël dient Engeland ook de regering van Franco in Spanje te erken nen: „Geen Engelsman of Amerikaan werd door de Spanjaarden gedood. De indirecte hulp die wij in de oorlog van Spanje ont vingen was van enorme waarde. Ik zeg dat er veel meer vrijheid in Spajpje bestaat onder Franco dan in welk land ook achter het ijzeren gordijn en ik zie geen reden waarom Spanje nog langer van de UNO moet worden uitgesloten". Naar aanleiding van de communistische opmars in China achtte Churchill het ge wenst dat het duidelijk gemaakt wordt dat de Britse vloot en luchtmacht Hongkong tegen iedere aanval zullen verdedigen. Sprekende over de verhouding tot de Sovjet-Unie zei Churchill, dat een poging in het werk moet worden gesteld tot een overeenkomst met de Sovjet-Unie te ko men, voordat zij over de atoombom be schikt. Churchill betreurde het, dat er redenen zijn, die een doelmatige samen werking der drie grote mogendheden, zo als hij in een brief van April 1945 aan Stalin voorstelde, bemoeilijken. Antwoord. Hugh Dalton, de Britse vertegenwoor diger in de te Parijs vergaderende com missie voor Europese eenheid, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat de commissie te Parijs vergaderde in een „kalme, vriend schappelijke en rationele atmosfeer". Hij wees de critiek van Churchill, ten aanzien van „partijpolitiek in de kwestie der Wes telijke eenheid" af. Dalton zeïde dezelfde mening te hebben over een Europese federatie, als Churchill, doch bevreesd te zijn voor overhaasting „De tijd is er nog niet rijp voor", zeide hij. Nadat nog enkele afgevaardigden had den gesproken, nam Mayhew, de onder staatssecretaris voor Buitenlandse Zaken, het woord. Hij zei, dat het een „psycholo gische blunder" zou zijn de toetreding van het Spanje van Franco tot de UNO thans te steunen. „Wij kennen de betekenis, die een democratisch Spanje voor de Weste lijke Unie kon hebben, maar zij, die lid van de club willen worden, moeten het clubreglement naleven. Er moet een mo rele en politieke basis voor de Westelijke Unie zijn en in die morele en politieke unie kan het Spanje van Franco geen rol spelen". Over de erkenning van Israël kon de regering niet beslissen alvorens een be slissing was genomen ten aanzien van de beraadslagingen in de Algemene Vergade ring der UNO en het al of niet nakomen van het bestand. Spoedig accoord over grenscorrecties? De Belgische senator Nothomb heeft zich kortgeleden tot de eerste minister en mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, ge wend met de vraag „of de Belgische rege ring, wat betreft het nieujve tracé van de Belgisch-Duitse grens, waarop aanspraak wordt gemaakt in het memorandum van 14 November 1946, het voorbeeld volgt van de Nederlandse regering, die heeft doen weten dat binnenkort voorlopige en plaatselijke wijzigingen in het verloop van de Neder lands-Duitse grens zullen worden aan gebracht." Baron Nothomb had hierbij in het bij zonder het oog op „een plaatselijke recti ficatie van de grens in de enclave van Mützenich". Na te hebben verklaard, dat er op het ogenblik slechts sprake kan zijn van voor lopige territoriale wijzigingen van geringere aard, krachtens een beslissing van de Lon- dense conferentie inzake Duitsland, zegt Spaak in een antwoord: „Evenals Neder land heeft ook België niets verwaarloosd om zijn aanspraken te realiseren. De ver wezenlijking hangt echter af van de goed keuring der bij deze aangelegenheid be trokken regeringen. Verwacht mag worden, dat spoedig een accoord in deze aange legenheid zal worden bereikt". Dinnyes bekentschuld' Istvan Dobi. links georiënteerd voorzitter van de Hongaarse partij der kleine eigena ren, is benoemd tot minister-president van Hongarije als opvolger van de eergisteren afgetreden Lajos Dinnyes. Hij heeft een nieuw kabinet samengesteld dat gistermiddag door president Arpad Sza kasits beëdigd is. Regeringscommuniqué over Indonesië Voortzetting der discussies heeft geen zin, zolang republiek haar standpunt handhaaft Om het verkeer van de transportvliegtuigen over de luchtbrug naar Berlijn ook onder de slechtste weersomstandigheden mogelijk te maken, worden langs de randen van het vlieg veld, Tempelhof mistlampen en lichtkruisen aangebracht. Ook de kerkhoven worden voor dit doel gebruikt: de behingen van de levenden zijn primair. Ondergedoken ter dood veroordeelde gearresteerd Vrijdagmorgen heeft het Bijzondere Ge rechtshof "te Amsterdam A. D. H die lid is geweest van de „Kólonne Henneicke" bij verstek tot de doodstraf veroordeeld. H. wist onlangs uit het interneringskamp te Laren te ontvluchten. Na het vernemen van dit vonnis heeft H„ die zich in de hoofdstad schuil hield, ge poogd zich uit de voeten te maken. Op de rijksweg AmsterdamBussum hield de rijkspolitie Vrijdagavond nabij Die- men een auto aan teneinde de papieren te controleren. De passagier bleek H. te zijn, die na een mislukte poging tot ont vluchting gedaan te hebben, gearresteerd wei'd. Ook de chauffeur van de auto werd aangehouden. Beiden zijn naar Amster dam overgebracht. DEN HAAG, 11 December. Van offi ciële zijde wordt medegedeeld: Zoals is medegedeeld, werd, naar aan leiding van de deze week in de minister raad gevoerde besprekingen, de delegatie van het koninkrijk te Batavia, geïnstrueerd om een nota aan de Commissie van Goede Diensten te overhandigen waarin het re geringsstandpunt vervat is. In de eerste plaats wordt er in deze nota op gewezen dat bij de door de ministers Sassen en Stikker en de gedelegeerde van het opperbestuur, de heer Neher, met de republiek gehouden informele besprekin gen duidelijk is gebleken, dat daadwer kelijke medewerking van de zijde van de republiek om in te grijpen in het euvel der bestandsschendingen, niet kan worden verwacht, mede omdat de republikeinse regering niet bij machte bleek haar wil aan de soldateska op te leggen. Bij de tussen de bijzondere Nederlandse delegatie en de republikeinse minister president gevoerde besprekingen over het terrein der politieke verhoudingen zijn voorts diepgaande principiële verschillen gebleken. De heer Hatta heeft bij zijn eerste con tact met minister Stikker uitdrukkelijk erkend, dat de Nederlandse regering over eenkomstig haar. ook door de republikein se regering erkende souvereiniteit gedu rende de interim-periode, mede verant woordelijkheid blijft dragen voor het bewind van Indonesië en dat in verband daarmede aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon bepaalde bevoegdheden zuUen toekomen, met name in geval zich in enig gebied van Indonesië een noodtoe stand voordoet. Op grond van de hierdoor geopende mogelijkheden heeft de Nederlandse rege ring de bijzondere Nederlandse delegatie afgevaardigd. Het bleek deze delegatie bij haar be sprekingen echter, dat republiek is terug gekomen op de aanvankelijk door haar minister-president uiteengezette inzichten. De vertegenwoordigers der republiek hebben nu namelijk te kennen gegeven dat de erkenning van de Nederlandse souve reiniteit in de overgangstijd slechts een formeel karakter mag dragen en dat bi.} gentlemen's agreement zou moeten worden overeengekomen dat Nederland aan die souvereiniteit geen praktische consequen ties zal verbinden. Daaruit zou dan onder andere volgen dat de bevoegdheden van de hoge ver tegenwoordiger van de Kroon en met name die, betrekking hebbende op het opperge zag over de gewapende macht, alleen in theorie kunnen worden erkend. Voorts zouden de Nederlandse troepen de thans door haar gecontroleerde gebieden geleide lijk moeten ontruimery terwijl de T.N.I. (de republikeinse strijdkrachten) voorlopig in stand zou blijven en haar positie eerst later zou worden geregeld. Praktisch zou er een toestand ontstaan van twee legers onder verschillend com mando. Op deze wijze kan Nederland geen verantwoordelijkheid voor het bewind in overgangstijd dragen. Dit standpunt van de republiek is voorts in strijd met de door haar uitdrukkelijk in de Renville-beginse- len aanvaarde Nederlandse souvereiniteit. Bramuglia was bij Truman Nog steeds optimist „Ik blijf optimistisch over de mogelijk heid van een oplossing van het Berlijnse probleem en ik meen, dat iedere oplossing moet berusten op een munthervorming en op de gelijktijdige opheffing van de blok kade", zo verklaarde de Argentijnse minis ter van Buitenlandse Zaken Bramuglia aan de pers na zijn onderhoud met president Truman. De vertegenwoordigers der neutrale landen zullen in de algemene vergadering der UNO hun pogingen voor het vinden van een oplossing van het Berlijnse pro bleem voortzetten en er mag verwacht wor den dat de Veiligheidsraad eerlang zijp be slissingen betreffende de werkzaamheden de deskundigen zal bekend maken". ,De Veiligheidsraad zal in Januari te New York bijeenkomen om die kwestie te onderzoeken"." zo voegde hij er aan toe. Tijdens zijn onderhoud met de president was Spanje niet ter sprake gekomen. Aan de Commissie van Goede Diensten is thans t.e kennen gegeven dat uit het bo venstaande duidelijk blijkt, dat de repu bliek in wezen ook de Cochran-voorstellen niet als basis voor onderhandelingen aan vaardt. Immers ook daarin zijn aan de hoge vertegenwoordiger van de Kroon gro te bevoegdheden toegekend, zelfs in de be ginperiode de gehele uitvoerende macht. Er is nu voor de Nederlandse regering geen andere conclusie mogelijk, dan dat het uitgesloten is met de republiek tot overeenstemming te geraken. Voortzetting van de discussies, hetzij informeel, hetzij formeel met medewerking van de Commis sie van Goede Diensten, heeft dus geen zin, zolang de republiek haar standpunt ten aanzien van het nakomen van het bestand en de Renville-overeenkomst niet radicaal wijzigt. Hierop kan nu niet langer meer worden gewacht. De Nederlandse regering is tegenover de Staten-Generaal als vertegenwoordigers van het Nederlandse volk en tegenover de bevolking van de gebieden buiten de repu bliek, welke ongeveer 2/3 uitmaakt van die van geheel Indonesië, gebonden om thans een Indonesische interim-regering in te stellen en aan haar grote bevoegdheden over te dragen. De Nederlandse regering deelt de Com missie van Goede Diensten mede, dat nu dus zal moeten worden overgegaan tot de afkondiging van het B.I.O.-besluit (Be wind Indonesië in Overgangstijd), dat is opgesteld in overleg met de vertegenwoor digers van de federale gebieden. Nu duidelijk gebleken is dat de republiek het bestand niet nakomt en de Renville- beginselen in feite niet aanvaardt, wenst de Nederlandse regering de verdere ver wezenlijking van de nieuwe rechtsorde in Indonesië niet door langer onderhandelen te vertragen of te belemmeren. Uiteraard zal de Nederlandse regering de mogelijkheid open houden om de republi keinse gebieden in het pre-federale bestel op te nemen. Zij zal daartoe aan het B.I.O. - besluit een bepaling toevoegen". Staat van beleg in China Lajos Dinnyes, die Donderdag het minister- presidentschap van Hongarije heeft neergelegd als gevolg van scherpe critiek uit zijn eigen partij, die der kleine bezitters, op „zijn onver schilligheid ten opzichte van de brede massa van het Hongaarse volk". Het nieuwe Hongaarse kabinet omvat de zelfde ministers als het kabinet Dinnyes, op twee wijzigingen na: Erno Gero blijft minister van Verkeerswezen, doch is tijde lijk met de portefeuille van Financiën be- lasr en Csala wordt minister van Land bouw in plaats van Dobi. Waarnemers geloven dat het nieuwe kabinet een tijdelijk karakter zal dragen. Volgens berichten uit het Oostenrijks- Hongaarse grensgebied wordt de grens door Hongaarse politie en militairen streng be waakt. Sinds gisteren is de bewaking uit gebreid ten einde illegale emigratie van politiWce personen, die door de jongste zui vering in Hongarije gevaar lopen, te voor komen. Een leger van arbeiders is aan het werk gesteld om door het weghalen van bomen en struikgewas over een breedte van ruim 270 meter aan de Hongaarse zijde van de grens een veiligheidszone te maken. Uit kijktorens met machinegeweren en zoek lichten zijn gebouwd en zijn dag en nacht van wachtposten voorzien. Prof. C. Brouwers Secretaris-generaal van Economische Zaken Bij Koninklijk Besluit is op zijn verzoek, wegens zijn benoeming tot buitengewoon ^hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, per 1 Januari aan prof. dr. T. P. van der Kooy eervol ontslag vei'leend als secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken. Met ingang van Janu ari is als secretaris-generaal van Econo mische Zaken benoemd prof. G. Brouwers, Directeur-generaal van de Prijzen Prof. Brouwers, die belast blijft met de functie van Directeur-generaal van de Prij zen, is reeds thans belast met de waarne ming van de functie van secretaris-gene raal. De minister van Economische Zaken heeft dr. E. L. Kramer, thans plaatsver vangend Directeur-generaal van Handel en Nijverheid, aangewezen om met ingang van 1 Januari op te treden als waarnemend Directeur-generaal van de Prijzen. Het woord is aan Gustave le Bon: De mystieke inhoud van sommige leuzen geeft haar een geduchte tover- kracht. Duizenden hebben zich laten •loden voor woorden, die zij niet kon den begrijpen en die dan ook geen redelijke zin hadden. President Tsjang Kai Tsjek heeft de staat van beleg afgekondigd voor het groot ste deel van China, dat nog in handen van de regering is, aldus wordt uit Nanking gemeld. Het bevel van Tsjang, dat onmiddellijk van kracht is, heeft vermoedelijk ten doel een einde te maken aan communistische infiltratie en „revolutionnaire actie" in het gebied en de steden van Peiping, Tientsin, Tsingtao, Hankow en Woehoe. De staat van beleg is niet afgekondigd voor Formosa (Taiwan) en de Westelijke provincies van Singkian, Sikan en Tibet. De militaire nieuwsdienst van de Chinese regering meldt, dat dg- omsingelde rege ringstroepen ten Noord-Westen van Hsoet- sjou, 300 km ten Noorden van Nanking, „meer dan 20.000 communisten in gevech ten van ongekende hevigheid in de afgelo pen drie dagen hebben gedood". De strijd speelde zich af in het gebied bij de grens tussen de provincies Honan, Anhwei en Kiangsoe, waar een legergroep van de rege ring onder generaal Tsjioe Tsjing-Tsjoean de strijd moest aanbinden met 16 commu nistische colonnes. De communisten aan de Zuidelijke flank van dit leger zouden zich terugtrekken. Volgens Tsjiao Moe, leider van het com munistische nieuwsagentschap „Nieuw China" zullen de Chinese communisten die naar verluidt 120 km van Nanking ver wijderd zijn trachten een half millioen man Chinese regeringstroepen in het gebied van Hankou, 480 km ten Zuidwesten van Nanking, te vernietigen alvorens het grote offensief tegen de hoofdstad van Tsjang Kai Tsjek te beginnen. Er is volgens hem geen sprake van enig compromis met Tsjang. De communisten zijn er absoluut van overtuigd, dat het regiem van de Kwomintang ten val zal komen en zy China zullen „bevrijden". Tsjiao verklaarde verder, dat de burger oorlog in China reeds lang geleden zou zijn geëindigd, indien Amerika Tsjang niet ge holpen had; niettemin hebben de commu nisten indirect meer van de Amerikaanse steun geprofiteerd dan de regering. In een enkele veldslag, aldus Tsjiao, hadden de communisten een hoeveelheid materiaal en munitie buitgemaakt, die gelijk stond met drie maanden Amerikaanse steun. Een beeld van de Chinese strijdgebieden. De jaarlijks tegen Kerstmis terugkeren de actie van het Comité voor de Stille Armen heeft zozeer de belangstelling van de Haarlemse burgerij, dat het welhaast overbodig schijnt deze aan te bevelen. Niettemin voldoe ik gaarne aan het ver-_ zoek van het Comité, om op het belang* van deze inzameling te wijzen, omdat deze algemene actie mijn volle sympathie heeft en om haar doel en om haar algemeenheid. Maar ook, omdat het wellicht goed is juist .in deze tijd alles te doen om de resultaten 'van vroegere jaren te bereiken en zo mo gelijk te vergroten. Immers, het is bekend, dat de opbrengst van vele collecten de laatste tijd een ove rigens verklaarbare vermindering ver toont. Het leven wordt duurder en het geld vloeit niet meer zo ruim. maar men moge daarbij bedenken, dat deze omstan digheden het eerst en het zwaarst druk ken op de stille armen, een categorie die zich tegen deze ongunstige levensvoor waarden niet kan verweren, die valt bui ten de normale normen van overheids steun, welke rekening houden met vermin dering van inkomsten en verhoging van kosten. Zij moeten worden geholpen op omzichtige wijze en zijn afhankelijk van de mate, waarin de burgerij blijk geeft van haar gemeenschapszin. Daarin heeft de Haarlemse burgerij een traditie te handhaven, want het is bekend, dat zo op haar gemeenschapszin een be roep gedaan werd, daaraan ook onder de ongunstigste omstandigheden altijd gehoor werd gegeven. Ik vertrouw dan ook gaarne, dat de in gezetenen deze actie van harte en met milde hand zullen steunen. CREMERS, Burgemeester van Haarlem. 6e verantwoording Dames R. 5.—; H. D. 10.—: J. W. de K. ƒ5,—: v. H. ƒ10,—; Nancv ƒ3.50; H. S. ƒ2,50; C. R. v. L. ƒ5—: N. N. ƒ100,—: C. Z. ƒ2,50; v. L. H. 25.—: Juffr. Fr. f50.—: M. K. ƒ5.—; W. J. v. B. ƒ2.50; d. b. v. C. F. N. ƒ25,—: C. E. P. ƒ10,—; E. P. ƒ2,50; D. v. N. f40,—; Mevr. M. ƒ5,—; G. S. W. ƒ1.—; H. ƒ200,—; T. ƒ10,—: C. K. ƒ5.—; F. S. ƒ3,—: E. G. M. ƒ1,50: Joke fl,Jan v. d. B. ƒ0,25; Mevr. B. ƒ1,—; N. N. ƒ10,-: J K ƒ2,—; N, N. ƒ2,50; fam. Schröko ƒ10,—: G K ƒ1,—; B. L. ƒ5.—; N N. ƒ25,—: A. B. ƒ2,50; P. M. Z. ƒ1,—: J. Ph. W. ƒ1.—; H. K. ƒ2,50; V. f 1,50; C. H. S. 10,—: T. B. H. 2,50; F. T 25,— J. A. H. 1.—; J. J. de V, 1,—; v. H. 1,—; F. W. ƒ1.—; E. C. S. ƒ1,50; J. M. V. ƒ1,50; A. C. G. H.—M. ƒ1.50; D. en S. ƒ2,—; C. H. ƒ1,—; J. A. H. ƒ1.—; M. R. en M. B. ƒ2.—; H H. v. K. ƒ2,—; Mevr. Z. S. ƒ2,—; A. F. H. ƒ2.—;. H. de V—de B. ƒ2,50; A. E. de V. ƒ2.50: N. N. ƒ2.50; J. R. F. f2,50 A. C. B. ƒ2,50; C. G de G. ƒ2,50: Joh.'II. ƒ2,50; A. J. H. W. S. ƒ2,50; H. v D. ƒ2,50; A. T. te II. ƒ2,50; H O. de J—J. ƒ2.50; A M. E. ƒ2,50; A. J. v. L. ƒ2,50; J. de G. ƒ2,50; J. V. f2.50; J. H. M. ƒ2,50; A. J. v. d. B. f2.50; Wed. W K, ƒ2.50: A. J. de W. ƒ2.50; Dames K. ƒ2,50; G. H. E. E. ƒ3,—: H. F. O. ƒ3,—; H. J. v. W.— B. ƒ3,—: J. C. v. B. ƒ3,-: J. V. ƒ5,—: A. H. ƒ5,—; M. K. ƒ5,—; H. O. P. M— H. ƒ5— K W. ƒ5.—; ten KI T. ƒ5.—; N. N. ƒ5,—; R. H. V. ƒ5.—; L. A. v. B. ƒ5.—: M. ,T. M. ƒ5,—; J. D. ƒ5,—: E. P. G. 5.—; A. G. ƒ5.—: J. P. E. ƒ5,—; W. v. W ƒ5.—; W. A d. B. ƒ5,—; K. S. ƒ5,—; G. W. C. P de V. ƒ5,—; N. M S. v. d. A.—S. ƒ5,—; J. H. ƒ5.—; W. K. ƒ5,—; H. F. ƒ5.— H. J. f5,—; C. H V. ƒ5.—; J. W. W. ƒ5,—: M. B. ƒ5,—; M. C B. ƒ5.—; A. E. F.—S. ƒ5,—; L. v. E. ƒ5.—; C. M. I,—; .J B ƒ5.—; Fam B. ƒ6.—; P. F. 10.—: S. F. v. D K. 10,—; J. S. te S. ƒ10,—; J. H. Dr. ƒ10—; M Ge. ƒ10,—: A. D. V. ƒ10,—; M. A. B. de H. S. ƒ10.—; M, S. 10,A. B. 10.H v. Heemstede 10, Kadi ƒ10,—: C. O S. f 10,—J A. L—K. S. ƒ10,—; M. M. v. V. ƒ10,—: R. II. ƒ10,—; J. G. v. d. B 10,—; M II v. S. L. f 10.—; J. M. B. ƒ10.—: G, G S. ƒ10.-: P. v. d. L. 10.—: N. A. ƒ10,—; E. S. v. T. f 10.—L. A. B. ƒ10,—: P. B. ƒ10.—; J. A. Th.—K. ƒ10.—; M. de J.—S. 10,—; J. B.—v. S. f 10.—: J. B. S. Sr. 10,—; Mevr. W. F. D—B. f 10.— G. P.—B. 10,—: M M. A. 10.—: H. B 10.—; Jan R. ƒ10,—; M. J. M S V V f 10.—P. R. ƒ13,50; de B. en W. ƒ20,—; G. H B. B. ƒ25,—: A. C,. M. ƒ25.—: Wollana 25,—; N. N. ƒ25,—; J. P. 25.—: D. v W. ƒ25.—: O. W. 25.—; J. W. E. v Z M. 50,—; K. ƒ50,—; W. K. 50,—: N V U 100.— Dagtotaal f 1670,75. In het geheel in thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van ƒ3966,25. FOUTEN BIJ WONINGBOUW KOSTTEN ARBEIDER HET LEVEN Op 3 Mei van het vorig jaar stortte in Emmererfscheidenveen (Dr.) een in aan bouw zijnde woning in. Een der arbeiders, de 60-jarige J. Ossel, raakte bekneld en overleed kort daarna. Een onderzoek wees uit, dat het ongeval te wijten was aan een fout in de constructie. De muren bleken niet berekend te zijn op het gewicht van het dak en in de betonspecie was te weinig cement gebruikt. De Asser rechtbank heeft twee der hier voor verantwoordelijke personen veroor deeld, namelijk de 32-jarige ambtenaar bij de dienst van Bouw- en Woningtoezicht te Emmen D. J. W. conform de eis tot een maand voorwaardelijke hechtenis en de 29-jarige betonfabrikantv F. van K. uit Hengelo conform de eis tot een maand hechtenis. De 42-jarige architect J. van der H. te Emmen werd vrijgesproken. Ilja Trauberg overleden. Uja Trauberg, een bekend Russisch filmproducent, is te Berlijn op 43-jarige leeftijd tengevolge van een hartverlamming overleden. Trauberg was een leerling van Eiscnstein een van de oprichters van de Lenfilm- studio in Leningrad. Na de oorlog was hij een van de leiders van de door de Russen gelicentieerde Duitse filmmaatschappij (Defa) WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. 12 December: Zon op 8.39 uur. onder 16.29 uur Maan op 14.16 uur. onder 4 01 uur 13 December: Zon op 8.40 uur, onder 16.29 uur Maan op 14.31 uur, onder 5.17 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1