John Belcher zal aftreden Guépin van der Vlugt Brail: Faciliteiten inzake de geldzuivermg van weinig nut voor kapitaalmarkt Begroting van Justitie aangenomen Fa. W. KUIPERS&Zn. LOOSJES KERSTMIS Verliezen in Indonesië C. DE WEERS Kop snert biN.-m.Md'iJ iimz Wereldnieuws ZATERDAG II DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Aannemen van geschenken niet in overeenstemming met zijn positie als minister van de Kroon De raadsman van John Belcher, parle mentair secretaris bij het Britse departe ment van Handel, heeft aan de gerechtelijke autoriteiten, die bezig zijn met een onder zoek naar aanleiding van de beschuldigin gen van corruptie op regeringsbureaux, medegedeeld, dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zal neerleggen. De raadsman, Aitken Watson, verklaarde dat Belcher „ten stelligste ontkende" geld ontvangen te hebben of op enige andere manier zich te hebben laten beïnvloeden bü het nemen van ambtelijke beslissingen doch wel toegaf geschenken ontvangen te hebben van Sidney Stanley, de hoofdper soon in het onderzoek, en twee andere per sonen. Het echtpaar Belcher verlaat zijn huis óm op teeg te gaan mar het tribunaal dat zich bezig houdt met het onderzoek naar beweerde cor ruptie op Engelse regeringsbureaux. Belcher heeft inmiddels zijn aftreden als parlementair secretaris can het Britse departement can Handel aangekondigd. Belcher zag thans in, aldus verklaarde Watson, dat deze geschenken niet in over eenstemming waren te brengen met zijn positie als minister van de Kroon. Watson deelde hierna mede dat Belcher na zijn verhoor zijn functie zou neerleggen. De mededeling ervan in dit stadium was in het geheel niet bedoeld om het verhoor van Belchér door het tribunaal te verzachten. George Gibson. Dézer dagen kwam ook George Gibson, één der commissarissen van de Bank of Eng land, directeur van de North-Western Elec tricity Board en ex-voorzitter van het Britse vakverenigingsverbond, de T.JJ.C., in de getuigenbank/De president van het tri bunaal stelde hem aan het slot van zijn uren-lang verhoor een serie vragen, waarin hij volgens de Daily Herald suggereerde dat Stanley aan Gibson een directeurschap met een jaar-salaris van«/ 100.000 had aange boden met de bedoeling hem te gebruiken om toestemming te krijgen voor het uit schrijven van een emissie voor een mode firma in Manchester. Gibson zou het aah- bod overigens geweigerd hebben. Op de vraag of hij wist dat zijn benoe ming bij die firma afhankelijk was van het al of niet afkomen van de toestemming antwoordde Gibson dat de firma later uit particuliere bron kapitaal gekregen had. Gibson gaf toe dat hij nu wel begreep dat men zich van zijn assistentie had willen verzekeren. Gibson zei van mening te zijn dat het overigens een eerlijke zaak was, maar verklaarde wel dat de reden dat hij met drie mede-commissarissen van de Bank of England over de zaak gesproken had, gelegen was in het feit dat men hem zo'n edelmoedig aanbod had gedaan. „Aanbeveling". Voorts werd Gibson het vuur na aan de schenen gelegd over een aanbevelingsbrief die hij de vrouw van Stanley had mee gegeven toen zij naar Amerika ging en waarin hij schreef dat zij de vrouw was van een zeer goede vriend tevens een uit stekend zakenman, die het herstel van de wereldhandel en welvaart zeer ter harte ging. Mrs. Stanley zou voorbereidingen gaan treffen voor een grote staal-transactie. De brief werd later, naar Sir Hartley Shaw- oross meedeelde, gebruikt om er een dollar toewijzing mee te bemachtigen. Het werd Gibson nogal kwalijk genomen dat hij deze brief schreef, temeer daar hij over de broer van Stanley al wist, dat deze in Amerika bekend stond als een „schurk", die in de oorlog geld inzamelde voor hulp fondsen, maar er nooit veel van afdroeg. Met deze broer, Marcus Wulkan genaamd, was Gibson ook in contact getreden via Stanley. De broers zouden Gibson hebben meegedeeld dat Amerikaanse financiers be reid waren aan Engeland een voorschot van 250 millioen pond op de Marshall-hulp te verschaffen. Gibson gaf dit voorstel door aan een hoge regeringsfunctionaris die wel af moest gaan op de persoonlijke experiën- ties van Gibson in deze. Gibson stelde Stanley aan hem voor als een „big business man". In dezelfde tijd werd in Grosvenor House een diner gegeven. Naar later bleek had Stanley de hele rekening betaald, hoe wel ook Gibson mensen had uitgenodigd. Gibson en Stanley hadden op dat diner met minister Bevin een gesprek gehad over de „.Amerikaanse lening". Vrijdag is de echtgenote van John Bel cher ondervraagd. Mevrouw Belcher pro testeerde eerst toen haar gevraagd werd of haar financiële positie in de laatste twee jaar veranderd was, doch verstrekte, later toch de nodige mededelingen. Toen rij na beëindiging van de ondervraging de getui genbank wilde verlaten, dreigde zij te val len en werd door haar echtgenoot opge vangen. Met tranen in de ogen werd zij door Belcher de zaal uitgeleid. Op de drempel viel zij flauw en zij werd in een politie-auto naar huis gebracht. TWEEDE KAMER Van Onze kant heeft U niets te vrezen, Want DE GROOT s KANT, dié mag er wezen! Koninklijke Marine heeft tekort aan personeel Zoals bekend, heeft de regering zich ge noodzaakt gezien in September enkele catagorieën oorlogsvrijwilligers bij de zee- macht nog geen ontslag te geven, en zeer onlangs werd besloten de zee-miliciens ter lichting 1946 nog zes maanden aan te hou den (de mariniers onder hen vier maan den). Teneinde het tekort aan personeel op te vangen, heeft de regering besloten, dat al lereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 dit tekort zal worden aangevuld. Het valt ech ter te verwachten, dat het aantal inge schrevenen uit die lichtingen niet ten volle het benodigde aantal voor de zeedienst ge schikte dienstplichtigen zal opleveren. Daarom heeft de regering besloten in de eerste helft van 1949 een aantal buitenge woon dienstplichtigen van de lichting 3944 in werkelijke dienst op te roepen. Zoals gezegd, zal allereerst uit de lichtingen 1948 en 1949 worden geput. Tot hoogleraar in de bedrijfshuishoud- kunde aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam is benoemd dr. B. Pr'uyt te Utrecht. Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen - Safe Giroverkeer Een stuurman was moe van het sturen. Ging aan wal zich een huizeke huren. Met 'n fles TIP in de kast Had hij van heimwee geen last: Zoals hij zei, kon niets hem het leven verzuren. ri TIP VAN BOOT Inz.: Hr. J. H. S. te A'dam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radio geeft Zondag HILVERSUM I. 301.5 M. 8.00. 13 00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 813 Elf Weense dansen, Beethoven. 8.30 „Uw tuin in de winter". 8.40 Licht orkest. 9.10 Ornitophila. 9 15 Gevraagde platen. 9.45 „Spinoza". 10.00 Meester-trio. 10.30 Brief geheim. 10.50 Lichte muziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Toneel. 12.15 Metropole-orkest. 12.30 Zondagclub. 12.40 Metropole-orkest. 13.20 Lichte muziek. 13 50 „Even afrekenen". 14.00 Platen. 14 05 Boekbespreking. 14.30 Lichte muziek. 15.10 Flim. 15.25 Concert met toe lichting. 16.35 Sport. 17.00 Meisjeskoor. 17.20 Ida Presti. gitaar. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Sport. 18.15 In gesprek met de lezer. 18.30 Strijdkrachten 1900 Vesperdienst. 20.05 Ac tualiteiten 20.15 Franse liederen. 20.45 Luis terspel. 21.30 Strijkorkest. 22.00 Hersengym nastiek. 22.30 Kamermuziek: kwartet in Bes, Havdn 23.15 Dansorkest. 23.45 Chansons. HILVERSUM II. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 8.00. 9 30, 13.00, 19.30 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Walter Gieseking. pnano. 8.25 Hoogmis. 9.45 Platen. 10 00 Kerkdienst. 11.30 Platen 12.15 Beantwoording van vragen. 12.34 Platen. 12.40 Licht orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.25 Licht orkest. 13.50 Luisterspel. 14.05 Reger- Bruckner-cyclus. 14.30 Concertgebouworkest onder Ed. van Beinum, Mozart, Escher. 15.30 „Nederlandse schilderkunst". 16.10 Sport. 16 25 Vespers. 17.00 Jonge Kerk. 18.30 Bijbelse liederen. 19.00 Orgelmuziek. 18.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.45 Platen. 19.50 Boekbespre king. 2005 Gewone man. 20.12 „Uit en thuis", gevarieerd programma 22 30 Repor tage. 22 45 Gebed. 23.15 Rotterdams Philhar- monisch Orkest onder Ed. Flipse, Symphonie no. 2 in D, Brahms. Effecten- en Geldmarkt Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 9 15 Symphonisch concert. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10 30 Voor vrouwen. 10 45 Voor zieken. 11.20 Bas-bariton en clave- cimbel. 11.35 Voordracht. 11.50 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Platte land. 12.38 Johan Jong, orgel. 13.20 Platen. 14.00 Simon Admiraal, piano. 14.30 „Ziekten bij dieren". 14.45 Opera-muziek 15.45 Luister spel. 16.45 Platen. 17,00 Voor de jeugd. 17.30 Licht ensemble. 17.45 Regeringsiut/.ending. 18.20 Platen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Klank beeld. 19.30 Cello en piano. 19.45 Landbouw. 20.15 Bekende melodieën. 20.50 Ducdalf. 21.10 Tango's en rumba's. 21.40 Sopraan en piano. 22.10 Koos Votrink. 22.45 Actuele kantteke ningen. 23.15 ^Piano-duo. 23.35 Musette- klanken. HILVERSUM H. 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7 00. 8.00, 13 00. 19 00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7,45 Woord voor dc dag. 8.15 Platen. 9.00 Lily Kraus. piano 9.15 Voor zieken. 9.35 Kinderkoor. 10.00 Symphonie no. 5 in Bes. Schubert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio no. 4 in Bes. Beet hoven. 11.20 „Kerstverhalen". 11.40 Bas- bariton en piano. 12.10 Platen. 12.30 Weer praatje. 12.33 Metropole-orkest. 13.15 Man doline-orkest. 13.45 Platen. 14.00 Schoolradio. 14.35 Kamermuziek 16.00 Bijbellezing. 16 45 Viool eh piano. 17.00 Voor kleuters. 17.15 Platen 17 45 Orgelconcert. 18.15 Sport. 18.30 Gevraagde platen. 19.15 Boekbespreking 19.30 „Juridische zijde van het huwelijk". 19.50 Platen 20.15 Koor met soliste 20 45 Portret ten uit de Camera Obscura. 21.30 Populaire orgelbespeling. 22.00 Strijkorkest. 22.45 ü^ond-overdenking. 23.15 Platen. Al kan men de concessies, welke Minister Lieftinck bij de behandeling van het wets ontwerp „Geldzuivering" heeft gedaan, niet onbelangrijk noemen, ze zijn toch slechts van partiële aard en de grote lijn der goedkoop geld-politiek, waartegen in de Kamer scherp verzet rees, is gehandhaafd. Minister Lief tinck blijft van mening, dat ruimere deblok kering verdere inflatie zal veroorzaken, het geen hij' terecht wil voorkomen. Een andere vraag is of de thans nog ge blokkeerde gelden voor meer dan een gering deel in de consumptieve sfeer zullen terecht komen en dus inflatoire invloed zullen uit oefenen. Dit wordt met reden betwijfeld, vooral wanneer die gelden niet bij kleine be dragen maar in hun geheel worden vrijge maakt, in welk geval er op de kapitaalmarkt belegging voor zal worden gezocht. Nakaarten heeft thans, nu het wetsont werp is aanvaard, geen zin meer. We kunr nen blij zijn met de faciliteit, dat althans ongeveer vijftien millioen gulden, door be drijven op onderpand van geblokkeerd geld geleend, vrij komt, dat de looptijd van de 3 ri- Investeringscertificaten en de 3'i Be leggingscertificaten van 5 tot 4 jaar wordt verkort en dat deze papieren voor de beta ling van oude belastingen en van de bijzon dere heffingen zullen mogen worden ge bruikt. Veel invloed zullen de door Minister Lieftinck toegestane concessies op de kapi taalmarkt niet hebben en te verwachten is, dat deze meer en meer de invloed van de grote kapitaalbehoefte bij de bedrijven zal ondervinden. Wij hebben er vroeger meer dan eens op gewezen dat men zich aan de grote winsten van 1946 en 1947 niet moest vergapen, gelijk men dat in bepaalde kringen heeft gedaan om de buitensporige remuneraties van het verfoeide „kapitaal" in het licht te stellen. Want deze winsten stonden in de meeste gevallen tegenover een in vooroorlogse gul dens uitgedrukt kapitaal en gaVen. geven in vele gevallen nóg een scheefgetrokken beeld van de kapitaalsrevenuën. Meer en meer wordt voor een gezond financiëel be heer der ondernemingen kapitaalsuitbreiding vereist, waarin echter, omdat het hier risico dragend kapitaal betreft, slechts tijdelijk door de Herstelbank en niet door de uitgifte van obligaties mag worden voorzien. Afgezien van het feit dat nieuw kapitaal in deze tijd moeilijk is te verkrijgen, zullen de ondernemingen ten aanzien van kapitaals uitbreiding echter de grootste voorzichtigheid moeten betrachten, omdat wegens toenemen de concurrentie, grotere verkoopkosten, etc. allnegs met matiger winsten rekening moet worden gehouden. Vandaar ook het bezwaar valPfle industrie tegen het niet mogen doorberekenen van de jongste loontoeslag, al wordt ook van die zijde toegegeven dat zoveel mogelijk moet worden gedaan om een nieuwe spiraalbewe ging van lonen en prijzen te voorkomen. Een onderzoek van prof. Brouwers, thans tot Secretaris-Generaal van het Departement van Economische Zaken benoemd, heeft uitgewezen dat '60 bedrijven, rekening houdende met een redelijke afschi-ijving der duurzame productiemiddelen op basis van de vervangingswaarde, dooreengenomen een winst maken van 5.7 van de omzet in vergelijking met 11.1 bij een groot aantal Amerikaanse bedrijven. Speling om de bedrijven, in welke vorm ook. nieuwe lasten op te leggen, is er dus niet en men kan alleen maar hopen dat door verdere bedrijfsrationalisatie, grotere om zetten en verlaging van belastingdruk, de bedrijven in staat zullen worden gesteld om zodanige winsten te behalen dat aan aandeel houders een redelijk dividend kan worden uitgekeerd en tegelijkertijd de ondernemin gen zoveel mogelijk voor „zelf-financiering" zullen kunnen zorgdragen, om te voorkomen dat na verloop van tijd, als prijzen en wins ten dalen, kapitaalsverwatering moet worden geconstateerd. Dat Minister Van den Brink en professor Brouwers voor de hiermee samenhangende problemen een open oog hebben, stemt tot dankbaarheid. Een betrouwbaar advies Wilt U een solide stofzuiger kopen (eventueel ook in huurkoop) of huurt U liever een goede machine voor f 4.60 per maand, reparaties gratis, Ga dan naar: De Stofzuigercentrale HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 t'o de Kerk - Tel. 12762 i Adv Gestraften in kamp Vught drukten communistische lectuur (Van onze parlementaire redacteur) Na een langdradige vergadering aan vaardde de Tweede Kamer Vrijdagmiddag zonder hoofdelijke stemming en zonder dat zelfs de communisten aantekening vroegen tegen te zijn, de begroting van Justitie. De grote zaken waren reeds Donderdag middag en -avond afgehandeld. Slechts een aantal speciale onderwerpen, voorna melijk de bijzondere rechtspleging betref fende, was overgebleven. Hierover voer den mej. Tendeloo (P. v. d. A.), jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (C.H.) en de heren S c h e p s (P. v. d. A.), Van der Feltz (C.H.), Terpstra (A.R.) en Stokvis (C.P.N.) het woord. Mej. Tendeloo vroeg, of het juist is dat de gedetineerden in het kamp in Vught gedwongen geweest zijn communistische en moreel-ontoelaatbare lectuur te druk ken. Minister Wijers gaf een bevestigend antwoord, doch zei er tevens bij, dat een gestreng onderzoek wordt ingesteld. Het gratie-beleid kwam ter sprake on der andere naar aanleiding van de zaak- Weinreb. Mej. Tendeloo bracht in herin nering dat Weinreb in Juni 1945 gevangen genomen en daarna tot zes jaar veroor deeld is. Als hij in aanmerking gekomen zou zijn voor de zogenaamde Jubileum gratie (halvering van zijn straftijd) zou hij nu al vrijgelaten moeten zijn. De be windsman deelde mee, dat een gratiever zoek ingekomen is en dat haast met deze zaak gemaakt wordt. Overigens was mr, Wijers niet bereid evenmin als zijn voorganger, minister van Maarseveen de richtlijnen van het gra tiebeleid bekend te maken. Hij was van oordeel, dat hier te lande, wat de ten uitvoerlegging van de doodstraf betreft, de nodige beperking in acht genomen wordt en dat met de verlening van gratie het juiste midden wordt gehouden. De heer Stokvis (C.P.N.) meende, dat ter gelegenheid van het regeringsjubi leum eigenlijk geen gratie, maar amnestie is verleend. En hiervoor is een wet nodig. Het was gratie, repliceerde de minister. Het criterium van amnestie is namelijk, dat de rechtsgrond voor de strafoplegging geacht wordt vervallen te zijn. Bij gratie daarentegen blijft de rechtsgrond voor de veroordeling onaangetast. Enige afgevaardigden vreesden, dat de zware gevallen, die nog berecht moeten worden, er met vrij lichte straffen zullen afkomen, hoewel de politieke delinquen ten, die het eerst veroordeeld werden de lichte gevallen tamelijk zware straffen hebben gekregen. Zij waarschuw den nadrukkelijk tegen deze ongelijkheid. De heer Burger (Arbeid) sprak er bo vendien zijn bezorgdheid over uit, datmog enkele duizenden personen onberecht in de kampen verblijven. Zij zullen nu voor de gewone rechter moeten verschijnen, doch dat gaat zo langzaam, dat men hier mee volgend jaar nog wel niet gereed zal zijn. De minister nam deze ongerustheid weg door te verklaren, dat niet enkele dui zenden, maar enkele honderden politieke delinquenten nog op hun berechting wach ten. De vertraging is voornamelijk ont staan, doordat de meèsten tegen hun ver oordeling in verzet komen. En wat de rechtsongelijkheid aangaat, stak hij een pluim op de hoed van hen, die met de bijzondere rechtspraak belast geweest zijn. Zij hebben alles in het werk gesteld om naar billijkheid recht te doen, al zijn uiteraard fouten gemaakt en al zijn ver schillen in de strafoplegging voorgekomen. Maar gebeurt dit ook niet in de commune rechtspraak? Over de tewerkstelling van het voor malige P.R.A.-personeel, waarover jkvr. Wttewaal van Stoetwegen en de heer Scheps vragen hadden gesteld, zal de be windsman nadere gegevens trachten te verkrijgen. Er zijn in deze vergadering nog enkele harde noten gekraakt over het Beheers instituut, al was de critiek milder dan verleden jaar. Veel positiefs hebben we van minister Wijers niet te horen gekre gen. Hij beperkte zich tot vage algemeen heden. Het slot van de vergadering bracht nog een incidentje tussen de heren B a c h g (K.V.P.) en Gortzak (C.P.N.). Eerst genoemde voegde namelijk de communis tische afgevaardigde toe. dat als men pau pers tot mensen wil maken, beginnen moet met eerst zelf mens te zijn. De voorzitter liet deze uitlating niet toe. Bedoelt u te zeggen, dat de heer Gortzak geen mens is? vroeg hij. Zo erg had de heer Bachg het echter niet bedoeld. Hij bewees dit door de heer Gortzak de hand te gaan drukken. Zonder discussie en hoofdelijke stem ming aanvaardde de Kamer negen wets ontwerpen tot naturalisatie van 194 vreemdelingen. Dinsdag komt ^e begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen aan de orde. Voor Donderdagavond staat de be groting van Buitenlandse Zhken op de agenda. 'i/aNzo U'JMPMMNUfM H££J? ULU6 SN FUN ZIJLSTRAAT 97 - TELEFOON 12726 (Adv.) heeft voor J Een schat van waarde volle boeken Grote Houtstraat 100 - Telefoon 13060 De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Kapitein J. Boltjes uit Groningen. Gesneuveld 4 De cember 1948. Soldaat le kl. J. P. A. van de Pol uit Beverwijk. Gesneuveld 5 December 1948. Soldaat J. H. Schalm uit Amsterdam. Gesneuveld 1 December 1948. De Koninklijke Marine en het Koninklijk Ned.-Ind. Leger hebben in de periode van de afgelopen week geen verliezen gerap porteerd. 40. „Waar kan ik nu het beste heengaan", vroeg Bulk zich af. „Die verwenste auto zit al weer achter me aan en ik kriig op die manier geen ogenblik rust. Hé, dit lijkt me wel iets." Hij zag een groot veilinggebouw, waar juist een verkoping ge/iouden werd en waar een menigte lieden naar binnen stroomde. Bulk mengde zich tussen de bezoekers in en weldra was hij ner gens meer te ontdekken. Doch Panda had met zijn scherpe ogen nog juist gezien, hoe Bulk in het veilinggebouw verdween. „Stoppen man- nenl" riep hij. „De schurk is hier binnen ge gaan! „Wel wel kereltje, dat treffen we,zei de professor. „Misschien zijn hier nog koopjes te halen. Men moet altijd het nuttige met het aangename trachten te verenigen. „We hebben heus wel iets anders te doem dan koopjes halen," merkte Panda op. „Of wilt U misschien uw gedachtenmachine nooit meer terugzienIk heb met de commissaris afgesproken, dat wij tweeën eerst naar binnen gaan, om niet al te veel opschudding te veroorzaken. De politie zal dan het gebouw omsingelen." Tevreden ge steld stapte professor Dommel, met de ge- dachtenonlvanger nog steeds .onder de arm geklemd het gebouw oinnen. Rehabilitatie-regeling voor Indische oorlogsslachtoffers De voorlopige federale regering in Ba tavia heeft besloten, een bedrag van 250 millioen beschikbaar te stellen voor de definitieve rehabilitatie-regeling der In dische oorlogsslachtoffers. Na de reeds plaats gehad hebbende uit kering volgens de zogenaamde „initiëie backpay", krijgen thans de particuliere werknemers en de Ned.-Indische gou*er- nements-ambtenaren (op basis van het laatst genoten vooroorlogse salaris) de volgende bedragen uitgekeerd: Vrijgezellen 2 maanden salaris, echt paar zonder kinderen 3 maanden salaris, echtpaar met 1 kind 4 maanden salaris, echtpaar met 2 kinderen 4 maanden sa laris. echtpaar met 3 kinderen 5 maanden salaris, echtpaar met 4 of meer kinderen 6 maanden salaris. Overheidsdienaren krijgen daarenboven eenzelfde uitkering in obligaties. Voor uitkeringen aan particuliere werk nemers is uitgetrokken 60 millioen, waar uit voor dit doel aan de werkgevers voor schotten kunnen worden verleend, even tueel fonds perdu. Voor bedrijfscredieten aan zelfstandigen heeft de voorlopige federale regering 13 millioen uitgetrokken, terwijl een bedrag van 47 millioen bestemd is om de ouder domsvoorziening van particuliere werk nemers en zelfstandigen te regelen. Aan de stichting „Pelita" is 12'/2 millioen toegekend voor steunverlening aan oorlogsslachtoffers, waarvan reeds 5 millioen in Nederland werd uitgekeerd. Voor andere groepen dan de vorenge noemde is in totaal 57i/2 millioen uit getrokken. Natsir over Stikkers verklaringen Natsir heeft naar aanleiding van de on langs op Schiphol door minister Stikker afgelegde verklaring gezegd: „Toen de heer Stikker voor de eerste maal rapport uit bracht aan het Nederlandse kabinet, kre gen wij de indruk dat hij van militaire zijde, van de kant der politieke partijen en andere groepen in het Nederlandse parle ment, alsmede van Batavia, een dermate grote tegenkanting ondervond, dat hij niet kon handhaven wat hij voor redelijk houdt en waartoe hij zich bereid verklaarde tij dens zijn eerste ontmoeting met Hatta te Kalioerang. Thans hebben wij de indruk, dat de ver klaring van de heer Stikker bij zijn aan komst te Amsterdam is bedoeld als een psychologische voorbereiding om de uitvoe ring van de plannen der Nederlandse rege ring, wat betreft de vorming ener interim regering buiten de republiek om, te ver gemakkelijken", aldus Natsir. Een woordvoerder van de Commissie voor Goede Diensten heeft aan Aneta mede gedeeld dat de commissie hedenochtend de Nederlandse nota, bevattende het stand punt der Nederlandse regering, van de Ne derlandse delegatie heeft ontvangen. Betaalt voor Herencostuums 20 tot 100 gld- Winterjassen. Dameski. enz. goede prijzen KAMPERVEST 45 - HAARLEM - TEL. 17825 (Adv Koningin Juliana schenkt gedenkplaat voor Stateneiland Koningin Juliana zal aan Stateneiland, een stadsdeel van New York, een bronzen gedenkplaat schenken, ter hei-innering aan de eerste Nederlandse nederzetting aldaar. Stateneiland is ongeveer 11 km breed en 24 km lang en is van Manhattan geschei den door de Baai van New York, welke ter plaatse een breedte heeft van ongeveer 8 km. Het heet officieel Richmond. Dit eiland werd door Henry Hudson „Staaten Eylandt" gedoopt De Nederlan ders hadden zich daar reeds in 1630 ge vestigd. De gedenkplaat zal worden aangebracht in het ..Voorlezerhuis", de oudste lagere school in Richmond. Er zijn weer koppen erwtensoep voor half kwartje in de cafetaria. Gij moet da; niet te gering over denken: er drijft es hele wereld in dat groen. Gisteren in de vochtige kilte stond es hele rij voor de toonbank. Veel oude rnai netjes. Zij leggen hun tyauwige hands met tederheid om de grote kop. Het is i zij de warmte van het hele leven in hu schamele wezen willen opnemen in d; ene, bijna tedere, gebaar. Eerst dat ore vattende gebaar. Dan gaan de waterif oogjes zich verkleinen tot spleten en daan begint het drinken pas. Het is een klere studie waard, zoals alle kleine, mensely'S dingen het waard zijn, dat ge er een oget blik acht op slaat. Is 't toeval dat gij bijj geen jongeren bij die snert-stand in de laz ge, zakelijke cafetaria ziet? Allemaal ouï mannetjes. Mannetjes zoals zij, volgens pe en tekenstift van de noteerders der klein levens, precies moeten zijn. De laatste, een beetje groenige, bolhoedei van de wereld. Altijd een das-gesp, dl boven de jaskraag uitwipt. Een paar pet ten. En meestal duffelse jekkers. De laatst duffelse jekkers van de wereld. Er ligge lepels voor de soep. Wie soep gebruikt ka een lepel nemen Er is bijna niemand een lepel neemt. En geen mens, voor w: het oor van de kop een functie te vervulle heeft. Zij nemen allemaal die kop in d kom hunner handen. Dan komt de warm! in hun hart. Zij maken hun ogen kleré Dan komt het geluk op hun gezicht. Da buigen zij hun mond naar de kom (wan niemand brengt de kom naar zijn mond en zuigen de zaligheid in. Zij doen h{ langzaam. Want de oude mannetjes hebbei te weinig warmte in hun lang leven gehad En wie weinig warmte heeft gehad, is zui. nig met de warmte die hem gegeven word: Zij zuigen geluidloos. Dan heffen zij hu hoofd omhoog en geven een zuchten kreuntje van genot. Ik heb in vele eethuizen van de werel: aan vele tafels met glanzend zilver en glas met wit linnen en geruisloze kellners, goed dingen gegeten. Maar nooit op de werel: heb ik zulk goed genot gezien als in dii onpersoonlijke, zakelijk-gepoetste, allee: maar op het nuttig effect gerichte, staan debeense eetgelegenheden aan de drukki straten der winterse steden. Geen heer i: rok, die ooit zo'n kreunend zuchtje vre welbehagen naar de hemel zond bij oester of caviaar, zoals mijn mannetjes bij de heli ketel érwtensoep. Gij moet daar niet gering over denken dat gij vijf halve stuivers op zo'n stene: aanrecht legt en dat dan een juffrouw, bla- kend van wit-en-blauwe properheid, d( lepel door de dampende ketel roert en zo't hele kom tot de rand vol groene warmts vult. Gij moet er niet meelijdend uw schou ders voor ophalen: voor de kneuterige be haaglijkheid van twee oude werkhanden, die zich sanlenvouwen om zo'n kom me: heerlijkheid. En ook niet voor de bolhoe den en de petten, die zich diep buigen nare de simpele goedheid van het leven. Gij moet die kleine rij gebogen ruggen zien, met de magere halzen boven glim mende jekkerskragen. Het is maar een klein stukje van het ganse, grijze taferee! van een stad in de wintermist. Dat ge een kop snert 'in de Cafetaria kunt krijgen voor vijf halve stuivers! Voor vijf halve stuivers zaligheid. Voor een half kwartje leven. ELIAS. GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. Niet safe. Een dief sloop een kantoor de vijfde étage in de Parijse binne"stad binnen en stal vijf millioen frar bankbiljetten uit een kleine safe. safe stond in het hoofdbureau van de Sureté Nationale, de Franse rijks recherche. (U.P.) Xijkkleur. De vrouwen van de Britse in dustriestad Gatehead-on-Tyne hebben met succes een campagne gevoerd tegen de sodiumverlichting langs de straten. De bevoegde plaatselijke autoriteiten hebben besloten de sodiumlampen met normale straatverlichting af te wisselen, opdat de dames zich niet meer over hun „lijkkleur" te beklagen zullen hebben. Experts op het gebied der huidverzor ging hadden de vrouwen er,op gewezen, dat sodiumlicht de kleur van rouge en lipstick absorbeert en er een vaal grijs groen voor in de plaats stelt. (U. P.) Taak en recht. Menachem Beigin, het voor malige hoofd van de Joodse organisatie Irgoen Zwai Leoemi, is van mening dat dé UNO niet is geslaagd in haar „allereerste taak" om vrede in liet Heilige land te brengen. Beigin ver klaarde op een pei-sconferentie in Washington, dat de Joden recht hebben op geheel Palestina in plaats van het deel dat hun toegewezen is onder het verdelingsplan. Straf. Pastoor Varga, priester in een voor stad van Boedapest, is tot zes jaar ge vangenisstraf en confiscatie van zijn vermogen veroordeeld wegens „ophit sing tegen de volksdemocratie en het voorlezen van krantenartikelen op de preekstoel". Schok. Gedurende een halve minuut deed een aardschok Manilla Vrijdag op haar grondvesten schudden. Er zijn tot nu toe geen berichten over vernielingen binnengekomen, hoewel sommige ge bouwen letterlijk heen en weer zwaai den. Velen werden door paniek be vangen. (U.P.) I Verbod. Het ziet er naar uit dat de Bel gische regering de zegetocht van de Coca Cola in België gaat stuiten. On- langs heeft het ministerie van Gezond- heid zich uitgesproken tegen alcohol- vrije dranken die caffeine, quinine en andere chemicaliën bevatten. Een amb tenaar van dit ministerie vertelde gis teren dat deze dranken waarschijnlijk verboden zullen worden. (U.P.)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2