Ckefarine 4 MODERNE FILMS OVER MUZIEK Muzikale romans ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 ';~r~ 3. W. F. WERUMEUS BUNING: „Verzamelde Gedichten' (N.V. Em. Querido's Uitgevers-Mij, Amsterdam). GOETHE HEEFT EENS geschreven, dat het voor hem weinig uitmaakte of hij potten of schotels bakte, met welke uit spraak hij elke arbeid zegende, die met liefde en toewijding wordt volbracht. Daar mee werd tevens aan het dichterschap het theatraal aureool ontnomen, waarmee men het pleegt te omgeven. Zeker: het kunste naarschap is een genade, maar het ware kunstenaarswerk is, als vormgeving der scbojvahela, het resultaat van getrouwe arbeid, van zwoegen. Het wil van zelfver heffing, van „uitverkorenheid", niet weten. Als er onder onze levende dichters één is, wiens leven en werk want beide zijn voor hem één van deze menselijkheid getuigenis afleggen, dan is het Buning. Geen vers heeft hij geschreven, of een in nerlijke noodzaak dwong hem ertoe. Al zijn gedichten, lofzangen of klachten, zijn ge tuigenissen, belijdenissen, die in hun waar achtigheid de woordenschijn niet nodig hebben, integendeel, zelfs er verre van blij ven, om tot schone, ontroerende uitdruk king te worden van al datgene, wat eèn mensenhart in zijn diepste gronde» raakt, of het vreugde dan wel droefenis is. Daar om is Buning's gedicht eenvoudig van structuur, van woord, van beeld. En het is die eenvoud, wélke het sieit; het is die menselijke waarachtigheid, die overtuigt en ontroert. Er zijn onder de jongere genera tie velen die hun heil zoeken bij een soort aestheticisme, dat men gerust een dichters- jargon kan noemen. Zij hebben verzen ge schreven, die uit het oogpunt van vers techniek aan alle eisen van structóur, maat- rijm en wat men verder wil noemen als attributen van een „goed gedicht", voldoen. Maar doorlééfd hebben zij hun werk maar ten halve. Zij hebben er niet voor gewor steld, het is hun geen heilige ernst geweest. Buning heeft gestreden met het leven: tegen het verdriet dat het lot hem berok kende en om het behoud v,an de levens vreugde, die hem zo diep in hettiart steekt. Enkele malen heeft de Dood hem het lief ste ontnomen; maar hij heeft de kracht en de moed gehad, zich telkens weer te her stellen en met zijn onverwoestbare vitali teit uit de beproeving een wijsheid en uit het leed een vreugde te putten. Vandaar de echtheid en eenvoud van zijn dichterlijk woord. Al wat hij beleefd heeft stroomt als onstuimig bloed door zijn gedichten of ver stilt erin tot een zachtheid, 'die daarom zo onvergetelijk is, omdat zij nooit „week", nooit „zwijmelend" is, maar mannelijk, volstrekt-eerlijk en hierdoor juist zo schoon. Zeker zijn er gaver gedichten geschreven op het oog bezien. Buning heeft zich nooit gebonden gevoeld aan een verstar rend vers-schema, hij heeft wat er in hem sprak niet verminkt terwille van het rijm. soms heeft hij „gezondigd" zelfs tegen de maat, alweer ogenschijnlijk. Want ver boven dat alles ging hem de zuiverste uit drukking van wat hij als dichter, als mens tegenover mens, te zeggen had. Er zijn in zijn werk regels aan te wijzen, waarin de uiterlijkheden, die het geschreven woord tot gedicht schijnen te maken, worden ver onachtzaamd: een versmaat s'tokt, een rijm schema sluit niet. Maar wijs me één regel, waarin het eigenlijkste van een gedicht ontbreekt: die onderstroom van diep-ont- roerd bewegen, dat men rhythme pleegt te noemen. Ik denk aan de kernachtige, korte inleiding, die Milton aan zijn „Paradise Lost" doet voorafgaan, waarin de poëtische waarde van het gedicht getoetst wordt aan ha»r innerlijke kwaliteiten en de uiterlijke „kenmerken" als hinderlijke bijkomstig heden worden verworpen. Het is goed, deze enkele regels eens te herlezen, om te leren, onderscheiden tussen rasechte en schijn- poëzie. Zeven jaar is het geleden, dat Buning's gedichten voor het eerst als verzamelde verzen verschenen. Nu zojuist een nieuwe bundel is uitgegeven, waarin ook het werk der latere jaren is opgenomen onder de titel „Verzamelde Gedichten", vraag ik, uit waardering en dankbaarheid, met nadruk aandacht voor deze uitgave, waarin als vrucht van veel zelfstrijd zoveel schoons, zoveel levensdurf, ondanks alle beproeven de ervaringen, is samengevat, dat men niet anders kan hopen dan dat dit werk onder veler ogen komt, ook onder die van hen, die het aan smaak voor woordkunst in vers vorm tot dusver ontbrak. Er is in Buning's gedichten de vurigheid van een mens, die van het leven houdt bleef houden, ook al ontzegde het hem veel. Er zijn kracht in en tederheid, wanhoop en herwonnen moed, onstuimigheid en berusting-in-wijsheid, op standigheid en vertroosting. Zijn dichter lijk woord is uitgesproken in onze dagelijk se mensentaal: het heeft weer die onmid dellijkheid van de middeleeuwse dicht kunst, die tot het hart van het volk sprak. Combinatie van 4 geneesmiddelen tegen griep. De werkzame bestanddelen van Chefarine „4" zijn stuk voor stuk al beroemd geworden als krachtige middelen ter voorkoming en ter bestrijding van griep, Maar in de juiste verhouding tezamen in één tablet verenigd is de werking nóg krachtiger. Elk tablet be vat Chefarox. zodtft zelfs de gevoeligste maag toch niet van streek raakt. tegen pijnen en griep 20 tabletten Agenda voor Haarlem ZATERDAG 11 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Mof", 8 uur. Palace: „De vrouw van mijnheer", 14 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtclub". 18 j., 2.00. 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Kozak- kenbloed", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00. 4.15. 7.00 en 9.15 uur). City: „Tt 's a won derful life", alle leeft., 2.15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Monte Christo". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Zondag 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: „Het lied van Bernadelte". alle leeft., 2.30 en 7.30 uur. ZONDAG 12 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Mof", 8 uur. Gem. Concertgebouw. „Wailama Hawaiïans". 8 uur. Rembrand: „Avonturen op de zeebodem", 11 uur. Palace: „Lajla", 11 uur. Frans Hals: „Kleurige kleigeheimen der natuur", 10.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. MAANDAG 13 DECEMBER Frans Hals Museum: Piano-recital Sas Bunge, 8 uur. Overvcen. hotel Roozendaal: „Het Witte Kruis", afdelin^vcrgadering. 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstel lingen, A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V., Leiden; De zwarte voos,- door Thomas B. Costain. Vertaling: C. J. EldermansVons. Oorspr. titel: The Black Rose. Allerminst is het een toeval dat het juist I A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V.. Leiden: Buning was, die ons de ballade weer terug- De onsterfelijke bloem, door poch B- Ro- gaf met alle ontroerende doordringendheid berts. Vertaling: ïr. M. Hugenholtz, Oorsp. van haar eenvoud: onopgesmukt en vurig' ,ltel: S° "°wer- als een Frangois Villon, een Christine de A. W Sijthoff's Uitgeversmij. N.V.. Leiden: Pisan, een Charles d'Orleans. Hier zingt Robert Shannon's jonge jaren, door dr. A. J. weer een waarachtig volksdichter, één die Cronin. Vertaling: Ria Verstegen. Oorspr. zwerversbloed in zijn aderen heeft en gloed tltf1:,£h£.£ree", yTe.a''s' »T,r 'T van het leven - droefenis en speelse lust. w£ ^atS'(tha0a'rf?Sj^0V^S^9. 6 Ook deze: de „speelse lusf.aoals hij tintelt in Buning s beroemde „Maria Lecina'datvertaling Th. van Berkel. nu ook verschenen is in een afzonderlijke uitgave kostelijk gedrukt en gebondenJ. B. Wolters) Uitgeverlmij. N.V., Gronin- en gevolgd door de met evenveel geest als gen, Batavia: Nieuw leerboek voor het Frans oprechte ernst geschreven „Ontmoeting met handelsonderwijs, ten dienste van handels- vreemde gevolgen" (Querido's Uitgevers- i ^^nVrg JfffSSSS maatschappij), waarin het ontstaan van Eerste cn tweede gedeelte. „Maria Lecina" tevens de mysterieuze j g. Wolters' Uilgeversmij. N.V., Gronin- geboorte van èlk gedicht wordt onthuld, I gen, Batavia: Bijbelondevwijs op Nijverheids- opdat aan alle „gebazel" over de groei van j scholen en andere scholen voor voortgezet een gedicht een einde komt en men er zich onderwijs, door dr, P. ten Have en M. Apper- van bewust wordt, dat elk vers „ook op zijn loo. Serie I. delen A en B. Uitgave van de Bond van Orkestdirigenten best het gestamel zal zijn van een mensN|derland; Svmphonia. algemeen Neder- die zo vervoerd en gelukkig is dat hij het i lands muziektijdschrift. 25e jaargang no. 7. schrijven mag, dat hij er nooit in slaagt precies en afdoende op te schrijven wat! Uitgeversmij. J. H. Kok NV.. Kampen en hem aan geluk en vervoering overkomt!" J- B. Wolters' Uitgévtersmij. N.V., Gonïngen, Wie dit kan zessen is een zuiver dichter Batavia: De Bijbel behandeld voor jonge wie ait Kan zeggen is een zuiver aicnter. d w lf Meesters. Afleveringen En omdat hij dit is, ben ik hem en de uit- 3^4 gever dankbaar voor het herverschijnenH p, Leopolds Uitgeversmij N.V., Den van deze twee bundels, waaraan ik mijn j Haag: Dorre grond, roman, door Ben van hart heb verpand. C. J. E. DINAUX. j Eysselsteijn. Derde druk. Ledenconcert der H.O.V. Vrijwel alle programma's van de con certen, die de toonkunstenaar Albert de Klerk, hetzij als organist, hetzij als diri- gent gegeven heeft, blijken gebaseerd te zijn op het principe van vernieuwing. Een vernieuwing, die niet uitsluitend verkregen werd met de keuze van hedendaagse mu ziek, maar welke ook bereikt werd door muzikale schatten uit het verleden bijeen te brengen. Voor de samenstelling van het program ma voor het gisteravond gegeven leden concert der H.O.V., dat Albert de Klerk als gast-dirlgent leidde, werd opnieuw het genoemde grondbeginsel gehandhaafd. Want naast de Symphonie in Bes (I£.V. 319) van W. A. Mozart, het symphonisch gedicht „Pastorale d'été" van Arthur Honegger en de vier georkestreerde delen uit „Le tombeaü de Coupérin", werken, die tot het répertoire van de H.O.V. behoren, werd ook, ongetwijfeld in eerste uitvoering, de Missa Sancti Aloysii van Joh. Michael Haydn, ten gehore gebracht. De betekenis van Michael Haydn is in de loop der tijden door de internationale roem van zijn vijf jaar oudere broeder Joseph volkomen overschaduwd. In veel opzichten heeft het karakter van Michael hier toe bijgedragen. Hij streefde niet,naar bekendheid en eer; hij leefde tevreden en gelukkig, 44 jaren lang, ook onder wei nig rooskleurige materiële omstandigheden, in zijn geliefd Salzburg en verleidelijke aanbiedingen konden hem er niet toe bren gen, de oude stad te verlaten. Hij begeerde zelfs niet zijn talrijke composities uitge geven te zien. Kerkmuziek vormt het hoofdbestanddeel van dit oeuvre en daarin kon hij zijn religieuze blijdschap tot uit drukking brengen in klanken, die de Noorderling vaak nog moet leren associëren met de tekstgedachte Ook de uitgevoerde Mis getuigt van deze mentaliteit. Maar men zou verkeerd doen in de mu ziek van deze Mis slechts een spel te zien van louter luchtige klanken. Want zij kregen hun diepe zin door een sterk reli gieus besef, dat het dogmatische „Et incar- natus est" uit het „Credo" tot een expres sief en tot een muzikaal hoogtepunt deed' worden. Albert de Klerk kon voor de uitvoering van de Mis beschikken over het onder zijn leiding staande Aerdenhouts Vrouwen koor en aan deze omstandigheid hebben de bezoekers van het leden-concert mede een voortreffelijke vertolking te danken. Aerdenhouts Vrouwenkoor telt uitnemen de, grotendeels goed geschoolde stemmen. Albert de Klerk kon daarvoor voor de be zetting der solo-partijen zonder bezwaar enkele zangeressen uit het koor zelve aan wijzen. die door haar uitstekende zangwet, werk voortreffelijk dienden, ook daar waar coloratuur bijzondere technische eisen stelde. En collectief heeft het koor met fraaie, door gevoelige dynamiek opvallende klank veel schoonheid kunnen schenken, evenals het strijkorkest der H.O.V. en de organist Kees Bornewasser, aan wie het instrumentale gedeelte was toevertrouwd. De uitvoering van dé Symphonie van Michael Haydn's tijdgenoot Mozart maakte indruk door verfijnde tekening en rhyth- mische souplesse en muntte vooral in de eerste drie delen uit door gaafheid. Een geslaagde vertolking van Honeggers Pastorale d'été schiep de vereiste sfeer. Daarna kwam tot slot een muzikale tegen stelling, door klaar melodisch lijnenspel en rhythmische kernachtigheid, met Ravel's werk, een extra inspannende taak voor de blazers, die evenwel de instrumentale kleu ren door Albert de Klerks directie doel treffend konden laten gelden. P. ZWAANSWIJK. Fruitimporteurs wensen terug betaling der invoerheffingen Het Bedrijfsschap Groente en Fruit heeft in 1947 aan de fruitimporteurs een invoer heffing opgelegd. Een Amsterdamse fruit- ïmporteur moest op grond van deze rege ling in October 1947 voor een partij appe len uit België een extra heffing van 10.000 storten. De door hem in de arm genomen rechtskundig adviseur ontdekte echter, dat aan de circulaire van het Bedrijfsschap elke rechtsgrond moest worden ontzegd, o'mdat de handtekening van de minister ontbrak, Het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorziening, dat over deze kwes tie moest beslissen verklaarde de heffing op juridische gronden ongeldig. Het Be drijsschap is van deze beslissing in hoger beroep gegaan. Vele fruitimporteurs heb ben nu besloten tot het instellen van een actie tot terugbetaling van de in 1947 ge vorderde invoerheffingen. Russische verzetsfilm. De nieuwe Rus sische verzetsfilm „De jonge garde" vervaar digd naar het boek van Alexander Fadey.ef, wordt geëxporteerd naar twintig landen in West-Europa, in Amerika en in het Oosten. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Kerkconcert in Evangelisch Lutherse kerk Vrijdagavond wei'd in de Evangelisch Lutherse kerk te Haarlem ten bate van het restauratiefonds een concert gegeven dat goede indrukken achterliet. In de eer ste plaats was dit te danken aan het vaar dige orgelspel van Annie A. Offenberg, die het herstelde orgel een beurt gaf waarmee zijn kwaliteiten gunstig aan de dag konden komen. Hel begon met Buxtehude's zeer belangwekkende Prélude en Fuga in e, welk werk eigenlijk een suite van fuga's is op het steeds gevarieerde cn in andere maat soorten gezette thema. Het wisselende ka rakter van het werk kwam uitstekend tot zijn recht en het was een lust om na de chromatische fuga de or#;ewekte slotfuga in twaalf-achtsten te horen. Van Bach speelde mej. Offenberg het fraaie koraal- voorspel „Nun komm' der Heiden Heiland"; wij hadden het graag met een minder be scheiden soloregister gehoord. Het koraal- voorspel „Valet will ich dir geben" klonk best. Twee kerstlied-bewerkingen van Flor Peters gingen in rustige en stemmige uit voering; „Nu sijt wellecome" deed het uit stekend in een karakteristiek solo-register. Tot slot speelde de organiste de „Sonata da chiesa" van Hendrik Andriessen; de fi nale van dit dankbare stuk mag nog wel wat meer vaart hebben, doch overigens was het een knappe reproductie en het orgel bleek er voldoende capaciteit voor te be zitten. De sopraan Nely de Bock was soms wat weifelend bij het aanzetten van de toon; geheel goed was echter het Noël „Les anges dans la campagne". De alt Elisabeth Huy- singa zong zuiver, doch had in „Bereite dich Zion" van Bach moeite om een voor de ruimte passende resonance te vinden. Voor twee Wolf-liederen vond zij in haar stem echter prachtige tinten; hierin was haar zangkunst bijzonder mooi. De bas Jaap Stroomenberg zong met fraai geluid en goed begrip twee geestelijke liederen van Dvorak. Het duet voor sopraan en bas uit Bach's cantate „Wachet auf" haf! wel iets te galmend geklonken. De be geleidingen van mej. Offenberg waren goed verzorgd en vooral smaakvol geregistreerd. De samenstelling van het programma ver diende een extra compliment. JOS. DE KLERK. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 Adv 1 Medische studenten zijn bezorgd over hun opleiding Tal van klachten in adres aan de Tweede Kamer In een adres aan de Tweede Kamer vraagt het Verbond van Medische Studen tenfaculteiten in Nederland een aantal ver beteringen ten aanzien van de medische opleiding. In het adres zegt het verbond van mening te zijn, dat de omstandigheden, waaronder gestudeerd en gedoceerd moeten worden, zeer onbevredigend zijn. Het be stuur vreest, dat deze omstandigheden oorzaak zullen worden van een stellig inferieure kwaliteit der toekomstige artsen, met alle gevolgen van dien op medisch en hygiënisch terrein. Hierdoor zou blijvende schade aan de volkskracht kunnen worden toegebracht. Het verbond beklaagt zich over overvolle collegezalen, die geen ge- gelegenheid bieden tot rustige en nauwgezette studie, tot waarneming en tot voldoende contact tussen student en docent. Bij sommige colleges moet men een uur van te voren aanwezig zijn om plaats te kunnen krijgen, waar door het voorgaand college niet be zocht kan worden. Volgens het adres moeten de studenten vaak „vechtend en dringend" een plaats zien te vinden. Het verbond vestigt voorts de aandacht op een onevenredige verhouding tussen stu denten en docenten, waardoor voldoende controle op de kennis der studenten niet mogelijk is. teiten, scholen, e.d.) werden georganiseerd. Speciaal voor de jeugd. Van bijna alle grote maatschappijen zijn thans de modernste producties verkrijgbaar. De prachtige film „Farrebique" is bijvoor beeld één van de nieuwste aanwinsten. Documentaires van zeer uiteenlopende ver- In mijn verslag van het overigens zo uit- niet alleen door het afstaan van normaal- toningsduur heeft men op biologisch, ar- stekend geslaagde onderwijzers-Sint' Nico- films, doch tevens door zoveel mogelijk tistiek, folkloristisch', wetenschappelijk, laasfeest heb ik enige verwondering onder goede rolprenten te laten reproduceren op technisch en sportief terrein. Enkele daar- woorden gebracht over de keuze van de 16-millimeter-formaat, zodat ze geschikt van zijn vervaardigd door zulke vermaarde vertoonde films. De betrokken commissie zijn voor zogenaamde smalfilm-projectie, cineasten als Mannus Franken, Walter vroeg mij daarop in een vriendelijk gestel- Op het ogenblik heeft men reeds de be- Ruttman. Göta Nordhaus, F. W. Mernau, de brief, of ik een weg zou kunnen wijzen schikking over plus minus tweehonderd van Manfred Curry en Clarissa Patrix. In bijna ter vernieuwing (dat is dus verbetering) dergelijke films, waaronder enkele in tech- alle gevallen wordt de toelichtende tekst van het programma. Ik geef mijn antwoord nicolor. Dat dit werk waardering onder- in het Nederlands gesproken. Het aantal in het openbaar, omdat ik meen dat er on- vindt en inderdaad in een urgente behoefte gewone speelfilms is nog beperkt, doch getwijfeld, gezien de eer toenemende dan voorziet, moge blijken uit het feit dat het wordt aanzienlijk uitgebreid, daar het stre- verminderende activiteit van allerlei ver- in de maand Novembe'r maar liefst vier- ven bestaat naar vorming van een kunst- enigingen op paedagogisch zowel als cultu- honderd voorstellingen met niet-commer- zinnig arthief. reel gebied, een algemeen belang mee ge- ciële doeleinden (dus voor Volksuniversi- Ook op het gebied van kinderfilms bezit moeid .is, men een uitgebreide col- Het Nederlands Filminstituut. Ongeveer een half jaar geleden werd te Amsterdam het „Nederlands Filminstituut" in het leven geroepen, dat zich als voor naamste taak heeft gekozen om tegemoet te komen aan de steeds groeiende vraag naar films ter vertoning buiten de gewone weekpro- gramma's der bioscopen. Het stelt zich, door het verlenen van bemiddeling, het geven van adviezen en het bieden van tech nische service, ten dienste van alle instel lingen en corporaties, die zonder winstoog merk een sociaal, opvoedkundig of ander maatschappelijk doel nastreven. In de considerans van de stichtingsacte wordt geconstateerd, dat er door ondeskun digheid en gebrek aan organisatie een chao tische toestand was ontstaan op het gebied van voorstellingen voor speciale gelegen heden en dat daarin dringend verbetering moest wordèn gebracht, omdat de film in voortdurend sterkere mate erkenning be gint te genieten als een universeel en mach tig middel tot verspreiding van gedachten' en gevoelens, kennis en beschaving, ont spanning en vermaak. Het Nederlands Filminstituut, dat medio September officieel werd geopend, is een stichting met een raad van beheer onder voorzitterschap van oud-minister prof. dr. G. van der Leeuw, waarin zowel de Keu ringscommissie als de Bioscoopbond ver tegenwoordigd zijn en waaraan de voor naamste filmverhuurkantoren hun mede werking verlenen. Aan het hoofd staat me vrouw N. Pelster. Men tracht het gestelde doel te bereiken Een aurclige scène uil de. opzienbarende Zweedse film 1 oud: „De kinderen van de grote Fjeld". lectie, zowel van teken films en poppenfilms, als van gedramatiseerde be> werkingen van bekende sprookjes. In het bijzon der moge hier de aan dacht worden gevestigd op een gevoelige speel film voor de jeugd, ge titeld „De kinderen tvan de grote Fjeld" en gere gistreerd door Rolf Hus- berg, welke misschien nog meer sympathie en bewondering verdien't dan de aanbevelenswaar dige comedie „Bush Christmas", waarmee de organisatie van Arthur Rank ons het vorige jaar heeft verrast. Samenstellers van spe- ciale programma's voor de jeugd dienen er reke ning mee te houden, dat de meeste kinderen bui tengewoon veel belang stelling tonen voor goede documentaires, die dan ook zeker niet mogen ontbreken. DAVID KONING. Het adres van 't Neder lands Filminstituut luidt jong en Herengracht 590592, Amsterdam-C. De eerste foto van een prins Londense fotografen en filmmensen hebben moeilijke weken achter de ï'ug. Zij hebben sinds de dag, waarop de nog steeds naamloze „Koninklijke Baby" in Bucking ham Palace geboren werd. verwoede pogingen in het werk gesteld om een glimp te fotograferen of te filmen van iets. dat ook maar in de verte te maken had met de jonge prins. Dat er voorlopig geen kans zou zijn om een foto van het jongslee zelf te maken, stond wel vast want de kleine zal voorlopig niet aan het Londense kli maat worden blootgesteld zonder dat hij is ingepakt op een wijze dat er niet veel meer van hem te bespeuren zal zijn, doch de Engelse krantenlezers en bioscoopbe zoekers moesten en zouden een plaatje of een opname voor de neus krijgen waar op iets te zien zou ziin van het nieuwe lid der koninklijke familie. De fotografen en filmers beklommen de daken en lantaarnpalen in de omgeving van het paleis en hielden de wacht ge duldig en hopend. l-Iet plaatje. En op een goede dag werd hun verwach ting vervuld. De koninklijke baby reed naar buiten in zijn wagen, waarachter een verpleegster liep. Zij duwde de wagen de tuin in en men kan zich de teleurstelling der wachtenden voorstellen, toen zij juist een richting koos die de afstand zo groot maakte, dat aan fotograferen niet te den ken viel. Doch een man op het dak had deze mo gelijkheid voorzien. Hij was in het bezit van een telelens, een lens op zijn toestel waarmede het mogelijk is op grote afstan den te fotograferen. E11 hij maakte een plaatje. Dat was een primeur. Het is echter de vraag of het resultaat de krantenlezers wel geheel en al voldaan heeft. Want zij kun nen ieder dag in Hyde Park tientallen verpleegsters in levende lijve kinderwa gens zien duwen. En of er nu een prins of een heel gewoon jongetje in die kinder wagen ligt er is geen haartje van hem te bespeuren. Zelfs een telelens vermag de diepte van een kinderwagen niet te be reiken om een onbescheiden blik op een slapend prinsje te slaan. En het beleg van Buckingham Palace is thans door de fotografen cn filmers maar opgegeven. Voetbaloverzicht EDO ontvangt DFC en moet winnen om bij te blijven EDO moet met de mogelijkheid, dat VSV één of meer wedstrijden zal verliezen, rekening houden. Dat betekent, dat de Haarlemse ploeg een moeilijke periode tegemoet gaat. Morgen komt DFC in het Noorder Sportpark en de thuisclub zal zich moeten inspannen, om de punten te ver overen. VSV krijgt Zeeburgia op bezoek, dat de punten goed gebruikten kan. Voor de IJmuidense ploeg is het dus oppassen. Haarlem en Stormvogels trekken naar Amsterdam, om respectievelijk De Vole- wyekers en Ajax le ontmoeten. Na de zege van de afgelopen Zondag hebben de Haar lemmers hun zelfvertrouwen terug en dat is van belang voor de ontmoeting tegen de Volewyckers. Ajax wordt zo langzamer hand .een serieuze candidaat voor de bo venste plaats en daarom zal de taak van Stormvogels, om de Amsterdammers voor de tweede maal in dit seizoen te verslaan, te moeilijk zijn. RCH leed in de competitie één nederlaag en wel tegen Scheveningen. Morgen komt deze club in het Heemsteedse Sportpark op bezoek en zal voor de tweede keer geen kans krijgen, om te winnen. Velsen is weer aardig op dreef cn kan tegen DCV minstens gelijk spelen. In de derde klas kan Schoten de serie overwinningen voortzetten in de ontmoe ting tegen DCG. Interessant belooft de strijd BloemendaalHFC te worden. De partijen zullen elkaar weinig toegeven. TerrasvogelsZSGO wordt vermoedelijk een Amsterdamse zege of de Santpoorters moeten goed uit de hoek komen. TYBB krijgt in district 2 bezoek van Tonegido. Een zege voor de Haarlemmers betekent een aanmerkelijke verbetering van de positie op de ranglijst. Voor de bezetting van de bovenste plaats in de vierde klas F is de wedstrijd DIO NFC op het terrein aan de Muiderslotweg van groot belang. Beide clubs hebben zes tien punten uit elf wedstrijden behaald. Korfbal Oosterkwartier ontvangt Westerkwartier Ook Zondag heeft Oosterkwartier een moeilijke taak. nu Weslcrkwartier op bezoek komt. Wit laatstgenoemd twaalftal zijn titel van landskampioen niet in gevaar brengen, dan dient geen enkel punt meer verspeeld te worden. Wij zijn er van overtuigd, dat de Haarlemmers zullen trachten hun huid zo duur mogelijk te verkopen, maar een over winning zal wel niet behaald worden. Met een gelijk sdcI zou men een ieder verrassen. Het tweede twaalftal ontvangt de reserves van Swift. Dit moet toch uiteindelijk eens een overwinning voor Oosterkwartier II worden. Aurora II speelt thuis tegen KCN, waarvan destijds reeds met 64 werd gewonnen. Normaal wint dus ook nu Aurora. Daarente gen heeft Aurora II het tegen ZKV II veel lastiger. Sport Vereent speelt op de Park in Am sterdam tegen DTV. dat tot heden alleen van Sport Vereent in Santpoort met 3—2 heeft verloren. Zouden de bezoekers dezelfde prestatie boeken? Animo Ready trekt naar Socsterkwartier te Amersfoort In Haarlem bleef Animo Ready met 6—3 in de meerderheid. Is Animo Ready volledig, dan kan ook nu worden ge- 1 wonnen, «- Levendige verhalen over al of niet be roemde figuren uit de geschiedenis der muziek noemt men muzikale romans. De titel is niet goed en de romans zijn het meestal ook niet. Men begrijpt dat der gelijke boeken de ergernis opwekken van nauwgezette historici, die niets dan de waarheid willen kennen. Zij zeggen dat verschillende gebeurtenissen en alle ge sprekken verzonnen zijn, dat de kennis der geschiedenis er niet mee gediend en er zelfs door geschaad wordt. Ilier schijnt niets tegen in te brengen'te ziin; men zou zo zeggen dat het een zeer fatsoenlijke mening is, dat men geen historische fi guur als object voor een roman mag ge bruiken. Is dat wel zo? Het is voor geschied kundige schrijvers zeer nuttig dat zij geen behoefte aan romantiek hebben; roman schrijvers echter zijn geen historici en moeten zelf hun creatie verantwoorden. Zij kunnen voor hun creatie aanleiding gevonden hebben in een paar bladzijden der geschiedenis. Ik geloof, dat zij beide de waarheid kunnen dienen. Want wat is de waarheid? In principe is het mogelijk dat een romanschrijver in de twintigste eeuw beter de waarheid ziet in een middel eeuwse figuur, dan een nauwkeurig fei tenverzamelaar uit de dagen van die fi guur. Waarheid en feiten kunnen zich verbinden als lengte en diepte. Overigens is het niet te ontkennen, dat een verbin ding van eigenschappen in het kennen van feiten en waarheid mogelijk is. Er zijn verbitterde tegenstanders van het wezen van de historische roman, ook buiten het muziekgebied, maar zij staan niet sterk wanneer zij alleen maar zeggen, dat der gelijke boeken meestal niet belangrijk zijn. Wanneer nog nooit een goede histo rische roman geschreven zou zijn, dan zou daarmee het bestaansrecht van een der gelijke roman nog niet ontkend mogen worden. De vraag is slechts: wanneer zijn dergelijke boeken goed? Litteraire en psy chologische eisen gelden hier niet minder dan bij alle overige romankunst; maar als ik deze eisen naar hun rechtmatige bete kenis zeer ruim neem, is daar dan niet alles mee gezegd? Is bij de roman van een historische figuur het getuigenis der waarheid iets anders, dan wat de geïnspi reerde schrijver in oprechtheid weergeeft? Feiten zijn op zichzelf maar betrekkelijke mededelingen van innerlijke gebeurtenis sen en ze zijn in zekere zin gestorven met de dood van de historische figuur. Een beschrijving van wat de „romantische" auteur in zijn verbeelding van de innerlijke gebeurtenissen heeft gezien is belangrijker dan een zogenaamde nauwkeurige bericht geving. Hiermee is de waarde van de kennis der werkelijkheid niet in twijfel getrokken; ik neem alleen aan dat er meer werkelijkheid is dan alleen de fei telijke. Er bestaat een boek van Claire von Glümer: Erinnerungen an Wilhelmine Schroder-Devrient. Het is geen roman, maar bevat mededelingen over het veel bewogen leven van deze kunstenares. Een zangeres, die bijna negentig jaar dood is, is voor ons geen werkelijkheid. Haar kunst bestaat niet meer; maar de levensgeschie denis geeft aanleiding genoeg om er een leven uit op te bouwen. Deze zangeres werd in haar jeugd bewonderd door Beet hoven en op latere leeftijd werd zij toe gejuicht door Richard Wagner. Zij was het. die als jong meisje de Fidelio zong en speelde, toen Beethoven zelf zijn opera wilde dirigeven. Bekend is de trieste ge beurtenis: bij de laatste repetitie liep alles verkeerd, omdat de doofheid van de com ponist hem verhinderde in het juiste con tact. Beethoven zeide dat hij zag dat zij de ware Fidelio was en beloofde een nieuw werk voor haar te schrijven. Later zong zij in Wagner's werken: Rienzi, Der flie gende Hollander en Tannhaüser. In zijn boek Uber Schauspieler und Sanger prees hij haar als model voor zijn zingende tijd genoten. Zij was als dochter van een zanger en een toneelspeelster in 1804 te Hamburg geboren en schijnt reeds als kind bijzon der veel fantasie gehad te hebben. Zij reisde met haar ouders o.a. naar Praag en Weenen, niet alleen om te kijken, maar ook om te «dansen. Toen zij vijftien jaar was trad zij als Aricia in Schiller's Phadra op in het Burgtheater in Weenen. Inmid dels ontwikkelde zich haar zangstem cn 1821 zong zij de Agathe in Weber's Frei- schütz. Toen zij haar succes als Fidelio verwierf was zij zeventien jaar. Twee jaar later trouwde zij met de acteur Devrient; in 1828 werd dit huwelijk weer ontbon den. Haar tweede man, Von Döring, was een lichtzinnig heerschap, dat zij nochtans twintig jaar trouw bleef. In 1850 trad zij te Parijs in het huwelijk met een Russisch aristocraat, Von Bock. Hij wilde haar een rustig leven bezorgen op zijn landgoed in Lijfland. Maar zij had geen rust en wilde weer spelen en zingen. Zij had zich echter ook met de opstand in 1849 bemoeid en toen zij in 1851 in Dresden wilde optreden werd haar het verblijf in Saksen ontzegd, zij werd in hechtenis genomen. Toen zij weer vrij was wilde Rusland haar ook niet meer hebben. Later heeft zij in Berlijn nieuwe roem verworven als liederenzangeres. Na een langdurig ziekbed stierf zij in 1860 te Koburg. Haar leven werd ook beschreven door Alfred von Wolzogen, die o.a. mede delingen doet over haar successen in Frankrijk en Engeland. Ik weet dat ieder leven waard is be schreven te worden; dat één levensdag van een schijnbaar onbeduidend mens diepte-waarde heeft voor de romanschrij ver. Het is mogelijk dat er in de samen hang van de feiten uit het hier vermelde 1 leven aanleiding tot meerdere romans schuilt; het is mogelijk dat de romancier niet meer nodig heeft, dan wat ik er hier van vertelde: de roman zou waarde heb ben, als het een zelfstandig organisch kunstwerk werd. Het leven van Wilhel mine Schröder-Devrient zou niet de oor zaak van. maar de aanleiding tot het kunstwerk zijn. En wie dan het boek ge lezen zou hebben zou altijd nog kunnen zeggen, dat hij van die zangeres wel iets meer zou willen weten. Maar zou dit dan belangstelling of nieuwsgierigheid ziin? HENDRIK* ANDRIESSEN. Jeep.bioscoop op de Grote Markt Maandagmiddag van drie tot vijf uur zullen vijf filmjeeps, bestemd voor de tro pen, door Haarlem rijden. Om drie uur wordt op de Grote Markt begonnen en twee uur later komen de jeeps daar weer bijeen. Dan zal een film vertoond worden. Enige firma's hebben de aanschaffing van film jeeps mogelijk gemaakt. De wagens zijn zo ingericht, dat tot in de verste delen van Indonesië films vertoond kunnen worden. De jeeps zullen een belangrijk aandeel heb ben in de ontspanning van de militairen»

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5