TEMPO Iel. 20020 Rozenstraat 13 Voor Koperwerk Predikbeurten Zorg dat... !jan Rieu (jKort en Bondig Radio Moors ZATERDAG 11 DECEMBER 1948 Zetel van Bloembollencultuur Hillegom komt in het geweer In de vergadering van de gemeenteraad van Hillegom is Vrijdagmiddag een motie ondertekend door vertegenwoordigers van alle fracties, aangenomen, waarin de raad besluit een brief te zenden aan de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur over de stichting van een eigen gebouw. De raad was van mening, dat rekening dient gehouden te worden met een reeds gesloten overeenkomst. De verwachting wordt uitgesproken, dat de vereniging zich daaraan houdt. Verdere onderhandeling moet geschieden op basis van de overeen komst. Aan de gemeente Haarlem zal een brief worden gezonden, waarin het ge meentebestuur op de hoogte wordt gesteld van de bestaande overeenkomst en de ver wachting wordt uitgesproken, dat Haarlem niet zal meewerken aan de onrechtmatige daad van eenzijdige verbreking van de overeenkomst. De Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeling Hillegom van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur was voor een groot deel gewijd aan deze aan gelegenheid. Besloten werd een motie op de Algemene Vergadering van 20 December te Haarlem in te dienen, waarin voorgesteld wordt, alvorens het voorstel over de zetel in Haarlem aan de orde te stellen, eerst overleg te plegen met Hillegom over de al of niet bereidheid van het gemeentebestuur van Hillegom, om aan ontbinding van de overeenkomst mee te werken. Moeten de rails blijven liggen in de bollenstreek? Op voorstel van de heer Van 'der Kolk (KVP) heeft de gemeenteraad van Hille gom besloten een brief te zenden aan de minister van Verkeer en Waterstaat, waar in gevraagd wordt de rails en de leiding van de tram zo lang te laten blijven totdat zekerheid is verkregen, dat de exploitatie met de autobus goed voldoet. De raad kon zich niet verenigen met de motie van de gemeenteraad van Sassenheim, over be houd van de tram in de Bloembollenstreek. Militairen wijden zich aan studie Het vorig jaar hebben vele militairen uit de kazerne aan de Koudenhom be grepen, dat het van groot belang was, een deel van hun vrije tijd te besteden aan studie. Cursussen werden gevolgd en een aantal behaalde een diploma. Inmiddels is er een nieuwe lichting ge komen en de afdeling „Recreatie Algemene Ontwikkeling" stelt pogingen in het werk de militairen op te wekken het voorbeeld van de militairen van het vorig jaar te volgen. Daartoe werd Vrijdagavond in de cantine van de kazerne een ontspannings avond gehouden, waaraan het Politie Amu sements Orkest van Haarlem, onder leiding van Jackie Wildschut, de vlotte musici Vos en Scheffers en een Russische danser medewerking verleenden. Sergeant De Groot en de heer De Kor- tenaar hielden korte toespraken, waarin zij de militairen opwekten zich aan studie te wijden. Gunstige regelingen zijn ge maakt. Een filmpje over het nut van stu deren werd vertoond. HAARLEMS DAGBLAD Ds. Strijd: „Derde wereldoorlog is nog te vermijden" Voor de afdeling Haarlem van Kerk en Vrede sprak gisteravond in de Begijnhof kapel ds. K. Strijd over: „Is een derde werldoorlog onvermijdelijk?". De spreker viel in voor ds. Buskes die door ziekte verhinderd was. Voor dat spreker de door hem in de titel van zijn rede genoemde vraag wilde beantwoorden, legde hij er de nadruk op dat naast het wantrouwen en de vrees waardoor de wereld bevangen wordt nog steeds het Evangelie daar is dat ons de weg wijst. Hij onderwierp vervolgens de twee we reldmachten, Amerika en Rusland, aan een korte beschouwing waarin hij poneerde dat naast de politieke vrijheid in de V. S. nog steeds een grote mate van economische en sociale dwang bestaat. Hij verweet de pers dat zij de fouten van het Amerikaanse kapitalisme verzweeg en waarschuwde dat wij niet critiekloos tegenover het Marshall-plan moeten staan. Wat Rusland betreft meende hij dat daar althans de tyrannie van het winstbejag is uitge schakeld. Dit is echter geschied ten koste van de democratische vrijheden, zoals wordt gedemonstreerd door de geheime politie en de concentratie-kampen. Hij achtte het de taak van de Christenen in dit conflict te weigeren een -keus te maken. Vooral wanneer het tot een oorlog zou komen. De totale vernietigingsstrijd waartoe deze zou uitgroeien moet voor een Christen volstrekt onaanvaardbaar zijn en de Kerk moet er ten scherpste stelling te gen nemen. De strijd tegen het communisme moet niet op de slagvelden worden uitgestreden, zo zei ds. Strijd, maar op het sociaal- economische front. Wanneer wij er van afzien waanzinnige bedragen te spenderen aan bewapening en deze gebruiken voor het scheppen van menswaardige toestan den dan zal deze strijd niet moeilijk hoe ven te zijn en zal een derde wereldoorlog inderdaad vermeden kunnen worden. vervoert al uw meubelen en vrachten EEN speciaal adres ,,'T FR IE SC HE SCHATHUIS" Verder grote keuze kristal, meubeltje®, Perz. kussens, zilver. Kortom: voor een cadeau 6laagt U altijd! In iedere prijs! JANSSTRAAT 8 (t/o Nutsspaarbank) GROTE MARKT 20 (ing Vishal geop. 2-6 uur) LET SPEC. OP DE FRIESE VLAG (Adv Hubert Cuypers 75 jaar Uitvoering van zijn „Kerstoratorium" De bekende Nederlandse componist Hu- bert Cuypers zal op 26 December 75 jaar worden. Ter opluistering van dit feit zal op 23 December in de Haarlemse Con certzaal zijn „Kerst-Oratorium" worden uitgevoerd. Aan dit concert zullen medewerken Schotens Christelijk Gemengd Koor en het Doopsgezind Zangkoor met versterking van het Haarlems Christelijk Mannenkoor. Als solisten treden op Ankie van Wickevoort- Crommelin, sopraan en Lucien Louman, bpriton; ds. M. G. Blauw, em.-predikant, zal de Epiloog uitspreken. De Haarlemse Orkest Vereniging met Piet Kiel aan het orgel zorgt voor de begeleiding. Het ge heel staat onder leiding van Jac. Zwaan. Hubert Cuypers heeft als musicus een werkzaam leven athter zich. Hij studeerde kerkmuziek te Aken, was organist-dirigent van het Alphonsuskoor te Amsterdam en zette later bij Bernard Zweers zijn studie voort. In de loop der jaren was Hubert Cuypers dirigent van verschillende koren in Amsterdam, Leiden en Den Haag. Nog heeft hij de leiding van het jongens- en mannenkoor „De Minnestrelen", dat een grote landelijke bekendheid verwierf. Het „Kerst-Oratorium" componeerde Cuypers in 1930; andere werken zijn een achtstemmig „Te Deum". een declamato- rium „Terwe" op tekst van René de Clercq, „Die Wallfahrt nach Kevlaer" en de mu ziek bij Vondel's „Adam in ballingschap" en „Lucifer". SEDERT 1869 VERMAARD OM VOOR TT SFFELIJKE KSFAlt TEiONDERGOED R.-Katholieken en Protestanten Fundamentele verschillen „Is vereniging van Rooms-Katholieken en Protestanten mogelijk?" luidde de vraag, die professor G. C. van Niftrik Donderdag- avond zijn gehoor in de Nederlands Her vormde Kerk te Overveen stelde. En de spreker beantwoordde deze na een uit voerige analyse van de drie kernpunten van dit probleem ontkennend. Prof. van Niftrik merkte op, dat de vraag naar eenheid enerzijds voortspruit uit een oprecht besef van de eenheid van Chris tus' kerk, terwijl anderzijds de voortduren de toeneming van het nihilisme, het mo derne heidendom, de practische aanleiding tot een verlevendiging van de oecumenische gedachte vormt. Overigens, zo betoogde spreker, bestaat die eenheid reeds, zoals de geloofsbelijde nis ook zegt: „Ik geloof in één heilige, al gemene, christelijke kerk" en het gaat er maar om hoe die eenheid op aarde gede monstreerd kan worden. De laatste tijd worden pogingen gedaan een zeker contact tussen het Rooms-Katholicisme en het Protestantisme tot stand te brengen. Rome is daarbij van zijn kant bereid toe te geven dat na het Concilie Van Trente de Rooms- Katholieke kerk een wat eenzijdige ont wikkeling heeft, doorgemaakt als reactie op de reformatie. Het tracht de typisch pro testantse verschijnselen in de Katholieke volheid te verdisconteren, doch de kerkleer blijft onveranderd. Zo staan de Protestan ten voor de vraag of zij bereid zijn de be slissing van de hervorming te herhalen of dat zij zullen erkennen dat deze fout was De betekenis van de reformatie is in drie woorden uit te drukken: Christus alleen, de genade alleen, de Schrift alleen. Gp al deze punten bestaat er tussen beide ge loofsvormen een diepe en onoverbrugbare kloof. De Maria-verering is essentiëel in het Rooms-Katholicisme. Ook de opvattingen over de Goddelijke genade door de Katholieken gezien als een kracht, de Protestanten als een teken van Gods gezindheid jegens ons - lopen uit een De Heilige Schrift tenslotte, aldus prof. Van Niftrik, is in de Katholieke leer geen norm meer, omdat de Kerk zelf norm is geworden: de Bijbel is opgenomen in de traditie en daarmee gevangen onder het gezaghebbende Pauselijk gezag. Dit aspect is niet opwekkend, zo besloot spreker. Wij, Protestanten, kunnen in de Kerk van Rome moeilijk de Kerk van het Nieuwe Testament herkennen en zullen de beslissing van de Reformatie moeten her halen. Prof. Van Niftrik wekte zijn gehoor evenwel op niet in een bepaalde belijdenis vorm te verstarren. Jeugdhuis „De Clinghe" wordt 1 Januari opgeheven Gewezen S.S.'ers in vrijheid Naar wij vernemen zal het Tehuis voor Bijzondere Jeugdzorg op „De Clinghe" in Bloemendaal met ingang van 1 Januari worden opgeheven. De zestig jeugdige SS'ers zijn bijna allen op grond van hun goed gedrag in vrijheid gesteld. Zij zijn, zo vertelde ons de direc teur, de heer L. Schluter, goed terecht gekomen: hun mentaliteit is veranderd, in moreel opzicht werd veel bereikt en zij kregen behoorlijke banen. Op „De Clinghe" bestond een systeem jn gecontroleerd vertrouwen, de jongens genoten er een beperkte bewegingsvrijheid en aan hun sociale en culturele, godsdien stige en politieke vorming werd veel zorg besteed. Het betrof hier delinquenten, die niet door het Bijzondere Gerechtshof wer den berecht. De Jeugd-fiscaal nam in hun zaak een beslissing, omdat zij niet behoor den tot degenen, aan wie tevens verraad of wreedheden ten laste werden gelegd. De heer Schluter is benoemd tot hoofd leider van het Jongenshuis van de Kinder- zorg der Nederlands Hervormde Gemeente te Middelburg. Wat er met „De Clinghe" gaat gebeuren, Is nog niet bekend. Bloemistwinkeliers vrezen concurrentie van koopman De Bloemist-Patroonsvereniging „Haar lem en omstreken" richtte in November een adres tot de gemeenteraad, waarin verzocht werd, dat het zogenaamde stand- werken met bloemen en planten op de Maandag-, Donderdag- en Zaterdagmarkt verboden zou worden. B. en W hebben prae-advies op dit ver zoek uitgebracht en verklaren dat sedert Januari van dit jaar aan één bloemenkoop- man uit Aalsmeer het slandwerken werd toegestaan Deze verkoopt zijn planten bij afslag en het is gebleken dat deze wijze van verkoop de markt belangrijk aan aan trekkelijkheid heeft doen winnen, zo zelfs, dat de gewone marktkooplieden in bloe men en planten, die eersj afwijzend tegen over dit soort verkoop stonden, door het io-- - - - drukkere bezoek aan de markt er thans regels te laten samenkhnken met de daar- eer voordeel dan nadeel in zien. Bovendien in uitgedrukte gevoelens of hielden zelfs is het college ervan overtuigd dat hier niet op emoties te ondervinden, zodra zij niets gekocht wordt door die categorie, die ge- te zeggen hadden. Dit geldt ook voor de woon is haar bloemen en planten van een winkelier te betrekken. Hier wordt aan de man met de kleine beurs de kans gebo den voor een matige prijs een potplant te kopen, waarvoor in de bloemenwinkels prijzen worden gevraagd die boven zijn draagkracht gaan. Dat deze ene koopman de broodwinning bedreigt van de gezamen lijke bloemenwinkeliers en bloemisten, me nen B en W. ernstig te mogen betwijfelen SLEUTEL WEG5 „SLEUTEISPECIALIST" LANGE VKFRSTRAAT 10 - TEL. 11493 Toneel „Het wederzijds huwelijks bedrog" Nil volentibus arduum niets is moei lijk* voor hen die willen. Dit devies van het kunstgenootschap waarvan ook „onze" Pieter Langendijk vermoedelijk enkele jaren lid was, moet de toneelminnende leerlingen Van de H.B.S. A hebben bezield, toen zij besloten diens boertige comedie ..Het wederzijds huwelijksbedrog" op Vrij dag 10 December onder regie van mevrouw J. van Kampen van den Brink in de schouwburg te vertonen. Voorwaar geen geringe zaak. Doch deze dappere jongelui slaagden er daadwerkelijk in, voor een belangrijk deel op eigen kracht, om deze komische „verbeelding van een aardgebrek der mensen, namelijk: kaal en groots te zijn en het laatste door bedrog staande te houden" tot een voortdurend genoegen te maken. De meeste bijval uit de zaal ging, vol komen terecht, naar Herman van der Schaar, die, hoewel hij zich teveel vrij heden veroorloofde, van de gedeserteerde soldaat zo'n op en top lachwekkende snoes haan maakte, dat men nauwelijks kon ge loven een minderjarige amateur aan het werk te zien. De kansen van deze buiten gewoon dankbare rol kunnen natuurlijk met scherper raffinement worden uitge buit, doch deze revue-achtige vergroving v/as stellig even aanvaardbaar. Daarbij lag de tekst hem zo los in de mond. dat men hem zijn merkbare toevoegingen van stopwoorden zonder moeite vergeven kon. Het is jammer dat de regisseuse hem niet zoals Jan Musch destijds placht te doen bil ziin smadelijke aftocht aan het slot een deel van de inboedel liet stelen. Hij ondervond vermakelijk tegenspel van Ma- ruska Malabrega, als de zich reeds barones wanende soubrette. De andere medewerkenden slaagden er minder goed in de vertolking van de vers- geleende jongedame, die aan de moederrol wel een bewonderenswaardige ouderdom, maar geen leven verleende. Doch de adel lijke juffer was zo lieftallig, haar ver armde minnaar zo edel, de rechtplegende kapitein zo ridderlijk en de vrijer zo veel zijdig. dat de bedoelingen van de schrijver „rie kentekenen der ondeugden met kunst op het toneel bespotlijk te maken" zich in heldere lijnen voor de ogen der Concertgebouworkest speelt in Haarlemse concertzaal Het derde ledenconcert in de serie A van de Haarlemse Orkestvereniging, dat op Dinsdag 14 December in de Gemeentelijke Concertzaal wordt gegeven, wordt ver zorgd door het Concertgebouworkest onder leiding van Eduard van Beinum. Als soliste zal de bekende Poolse violiste Ida Handel in het vioolconcert van Mendelssohn op treden. Het concert wordt met Mozarts Haffnersymphonie geopend en met Tsjai- kofski's vijfde besloten. DISTRIBUTIENIEUWS Maandag zijn aan de beurt voor het afhalen van distributiebescheiden in Overveen (Bloe- mendaalseweg) en in Zandvoort (Haltestraat) de letters L tot en met S. TERAARDEBESTELLING J. W. v. d. ELSHOUT Nadat pastoor J. Th. van Galen in de Pa rochiekerk te Overveen de Heilige Mis van Requiem had opgedragen is vanmorgen op het R.K. Kerkhof aldaar ter aarde besteld het stoffelijk overschot van de heer J. W. van den Elshout, gepensionneerd technisch hoofdambtenaar bij Publieke Werken te Bloemendaal. Velen Waren bij de plechtig heid tegenwoordig, o.a. burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. de wethouders, de heren mr. F. P. Th. Rohling, A. van Geluk en C. Schulz, de gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, het lid van de Bloemendaalse gemeente raad. de heer J. F. M. Pinxter, de directeur van Publieke Werken, de heer J. de Jong, vele leden van het personeel van deze dienst en talrijke vrienden. Na de beaardingsplechtigheden sprak een schoonzoon woorden van dank voor de blij ken van deelnemeng. ZONDAG 12 DECEMBER 1948 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk. Grote Markt. Zaterdag 7.30: Ds. Joh. Brons- geest. Avondgebed in de Consistorie, ing. Oude Groenmarkt. Zondag 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Jeugddienst. Ds. G. A. Alma, Lisse. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk, Velserstraat. 10.30: Ds. P. J. Mackaay. H. Avondmaal. 7: Ds. E. Dijkhuis. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. G. J. Waardenburg. 7: Ds. P. J. Mackaay. Bakenesserkerk. Vrouwestraat. 9.30: Dhr. Chr. Kousemaker. Kinderkerk. Kapel Be- thesda Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Ds. A. J. van Rhijn Kinderkerk. 10.45: Ds. E. Pot. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E, Dijkhuis Rusthuis Ned. Herv. Gemeente, Jansstraat 10.30: Ds. L. W. Erdman. Jeugd- kapel. Grote Kerk, Consistorie 10: Mevr. Waardenburg-Lindeyer. Noorderkerk, Wijk huis, 10.30: Mr. J. H. Ekering. Oosterkerk, Wijkgebouw 10: Dhr. F. H. Geursen. Ver. v. Vrijzinnig Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Church of England: Sunday, Dec. 12th, 3 p. m. at the Oud-Katholieke Kerk, Kinderhuissingel: Evening Service, Rev. C E. Elton R. D. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: W. F. Kloos, Evangelist, Gouda. Zuidcrkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. Sevensma, Evangelist te Am sterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 7.45 uur: Jeugdbijeenkomst o.l.v. H. v. d. «Brink en The® Dikkes. Opwekkingssa menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: D% S. Zijlstra. Eindhoven, Evangelist van het „ZoeklichtNed. Herv. Evangelisatie, Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. G H. Abma, van Delf shaven. Vrije Evang. Gemeente, Ba- kenessergracht 65. 9.30 en 5: J. Rijkhoek, van Dordrecht. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 10 45: Dhr. Frankena. O. R. G. Cen trum. Westerhoutpark 1 A. 1030: Ds. A. R. de Jong. Evang. Luth. Gemeente. Witte He renstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doops gezinde Gemeente. 10.30: Ds. Daalder. Rem. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. C. A. Fetter. Gercf Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeyinga. Wilhelmina- kerk 10: Ds J. A. van Arkel. 5: Ds. J. W. Siertsema. Zuid-Oostcrkerk 10: Ds. J. W. Siertsema. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis, Bake- nessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink. van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeen te, Oude Gracht 47. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem'. Ned. Chr. Gemeenschapsbond. Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samenkomst. Pinksterge meente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samenkomst. Vergadering van Gelovigen, Jansstraat 85. 10: Samenkomst (broodbre- ken). Gemeente des Heren, Lange Molen straat 22. 10 en 5: Samenkomst. Bijbellezing, Jansstraat 85. Vrijdag 8: A. Ramaker. Ge meente van Christus. Ged. Oude Gracht 47, 10.30: Eredienst en preek. Church of Christ, Jansstraat 85, Zaal 5. 8: Sermon in English. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. De Christenge meenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdienst. Christian Science, Jansstr. 74. 10: Ned. taal. 11.15: Engelse taal. Hersteld Apost. Zen dingskerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zen dingsgemeente, Jacobijnestr, 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Universele Eredienst i Soefi Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. N'ed. Ver. v. Spiritisten „Harmonia" 10.30: Wijdingsmorgen. Mevr. A. de Jong-de Ko ning, den Haag. Gemeente Gods. Jansstraat 85. 10: Samen komst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- lianakerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. A. Lans, Amsterdam. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Im- manuëlkerk. 10: Ds. J. de Jong. Kon. Emma- school, Raafstr. 10: Ds. J. Kroon. Evang. Luth. Gemeente, in geb. N. P. B. Berkenstraat 10. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente, in geb. Berkenstr. 10. 7.30: Ds. Daalder. Geref. Kerk. Noord- Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. A. M. Boeyinga. 5: Ds J. A. van Arkel. Leger des Heils, Ce- ramstraat 4, 10: Heiligingsdienst. Leider Br. van der Swan, van Utrecht. 8: Zelfde leider. Uw dagelijkse vriend ook des nacht goed geborgen is. Een goede en ruime stalling vindt U in garage OLIESLAGERSLAAN 36-44 TELEF. 10570 (Adv.) ernstig IC uiugcii uiinyisitu. „wuuiu v,— "O Zij stellen de raad dan ook voor het adres bekoorde toeschouwers aftekenden, ïoor kennisgeving aan te nemen. i DAVID KONING. „Het lied van Bernadette" (R e m- brandt). De Haarlemmers kunnen wederom de film, die de Amerikaanse in dustrie naar Franz Werfels beroemde ro man over het wonder van Lourdes ver vaardigde, gaan zien. Wij hebben reeds bij de eerste vertoningen opgemerkt, dat deze film velen zowel Rooms-Katholieken als zij, die deze godsdienst niet belijden zal ontroeren, hoewel er tegen de materiële vormgeving als zodanig gegronde bezwaren kunnen worden gemaakt. Jennifer Jones zorgt door haar gevoelige vertolking van de Bernadette-figuur ervoor, dat de routine regie van regisseur Henry King ruimschoots wordt gecompenseerd. J. H. B. „It's a wonderful life" (City). Het kleine theater op de Grote Markt brengt deze week de reprise van een grote film, I groot in humor en groot in menselijkheid. George Bailey, directeur van een bank voor I kleine spaarders, dreigt in het „vrije spel der maatschappelijke krachten" zijn zwak ke partij te verliezen en ziet in een vrij willige dood de enige uitweg, doch Carence „engel tweede klasse" een meésterlijke vondst grijpt in en redt hem. De artistieke waarde van deze film wordt vooral bepaald door de prachtige vermen ging van het sprookjesachtige met de wer kelijkheid. Ongetwijfeld zullen ook dit keer velen zich door dit jongste werk van Gapra, evenwichtig van opzet, blijmoedig van toon, maatschappelijk verantwoord en vir tuoos verfilmd, laten bekoren en verkwik ken. J- H. B. „Nachtclub" (Lux or). Een thriller van het verdienstelijke soort, dat de Engel sen zo langzamerhand uitstekend gaan be heersen. De intrigue is aanvaardbaar en het verhaal heef: zeker gewonnen aan de fikse dosis actualiteit die met vaardige hand J door de moord-affaire is gemengd. Twee commando-sergeants komen na afloop van „Koninklijke" verdubbel) maatschappelijk kapitaal Ir. 3. B. Aug. Kessler treedt af als directeur-generaal De raad van commissarissen van de N.V. Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Exploitatie van Petroleumbronnen in Ne- derlands-Indië heeft tegen*29 December te Amsterdam een buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders bijeen geroepen. Ir. J. B. Ai^g. Kessler heeft de wens te kennen gegeven als directeur-generaal af te treden per ultimo December 1948. Com missarissen stellen voor dit ontslag op de meest eervolle wijze te verlenen. Aan de vergadering zal worden voorgesteld ir. Kessler een plaats in de raad van com missarissen aan te bieden. In dezelfde vergadering zal een voorstel worden behandeld tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal van 1 milliard tot 2 milliard gulden. Decca niet naar Bloemendaal Zoals men weet, zou de Decca-gramo- foonplatenfabriek, waarin de N.V. Philips in belangrijke mate geïnteresseerd is, van Amsterdam naar Bloemendaal worden ver plaatst, waar Philips de gebouwen van een voormalige wasserij aan de Korte Klever laan had gekocht. Wij verrjemen echter, dat deze plannen van de baan zijn. Omtrent de oestemming van het gebouw zal nog een beslissing wor den genomen. TWAALF JAAR IN PLAATS VAN DOODSTRAF De voormalige NSB-burgemeester van Alblasserdam, de 59-jarige P. H. O., die veertien dagen geleden voor de Rotter damse Kamer van het Haags Bijzondere Gerechtshof de doodstraf tegen zich hoorde eisen, is veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf, ontzetting uit de beide kies rechten en uit het recht tot het bekleden van ambten, beide voor de duur van het leven. Het Hof heeft in hoge mate reke ning gehouden met de zeer ernstige mis handelingen en geestelijke kwellingen, waaraan verdachte tijdens zijn internering als politiek delinquent bloot heeft gestaan. Volgens het psychiatrisch rapport heeft dit tot reactieve depressie en zelfmoord neigingen bij verdachte geleid, waardoor opneming in een psychiatrische inrichting noodzakelijk werd. O. heeft besloten van dit vonnis in cas satie te gaan. „RECHTEN VAN DE MENS" DOOR DE UNO GEACCEPTEERD De Sovjet-afgevardigde Wisjinski heeft in de algemene vergadering van de UNO verklaard, dat de Sovjet-Unie de ver klaring van de rechten van de mens niet zou steunen. „Deze verklaring is de UNO onwaardig", zei hij. „Zij vormt een ontoe laatbare inmenging in de interne aange legenheden van staten". Bij de stemming verkreeg de verklaring de grote meerderheid, ondanks de tegen werking der Oost-Europese staten. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein 10: Ds. F. R. A. Henkels 7: Dr. J. van Dorp. Kapel Nieuw Vredcn- hof. 10.30: Ds. H. Bartlema. 7: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Chr. Lyceum, (ing. v. Mer- lenstr.) 10.45: Ds. P. J. de Jong, te Amster dam. Zondagochtendsamenkomst. Prinsesse- kade 3: 10.30: Jeugdkapel. Jeugdgebouw a. d. H. Dreef: 10: Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Ds. P. H. Kapteijn, Hv., Veendam. Geref. Kerk. Chr. Lvceum. 9.30: Ds. T. Spilker. 5: Dr. P. J. Richel. Koediefs- laan. 10: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. G. Toorn vliet, Leiden. Camplaan. 10: Ds. G. Toorn vliet. 5: Ds. T. Spilker. Geref. Kerk, Heren weg 111. 9.30 en 4,30: Ds. M. Vrieze. H. Av. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. Leeu- ♦verinklaah. 10: Ds. J. E. Drost. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. F. Klein, Remonstr. Pred. te 's Gravenhage. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. J. H. Stelma. Ned. Prot. Bond. Potgieter- weg 4. 10.30: Dr. W. J. H. Hubeek. Rem. Vlaardingen. Opwekkingssamenkomsten in Schapenduinen. Brederodeweg. Donderdag 8: H. v. d. Brink. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 5: Dr. J. L. Koole. VrUe Kath. Kerk. Popel laan 1. 10.30: Pontificale Hoogmis. Celebrant Mgr. L. de Vogel. Soefi Beweging, Popellaan I. 4: Dienst. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Dr. Ch. de Beus. 7.308.15: Avondstilte. Gecomb. Geref. en Herv. Kerk. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. H. Doop. 7: Dezelfde. Avond- stilte. SANTPOORT. Ned. Herv. Kapel. 10: Ds. P. A. Tichelaar. 5: Dezelfde. H. Av. „De Toorts" Duinweg. 10: Ds. H. J. D. M. Theesing. Mid- delie. Prov. Ziekenhuis. 10.30: Ds. Visser. Christ. Geref. Kerk. 3: Ds. J. C. Maris. SPAARXDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Lans, Amsterdam. Jeugd dienst. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emma- school. Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk. 10: Dhr. A. van Besselaar. uit Amsterdam. de oorlog bij de politie, maar waar de ene in pijlsnel tempo proj»«*T? maakt, raakt zijn vriend in amouredze perikelen verzeild die hem zijn baantjefkosten. Hij valt daar na in handen van een nachtclub-exploitant, die hem voor duistere karweitjes laat op draaien. Wanneer men nu nog weet dat de nachtclub-exploitant en de rechercheur hun hart aan hetzelfde meisje kwijt zijn, dat bovendien de zuster is van de ontspoorde agent en er dan nog een moord gebeurt, waarvan twee mensen onschuldig verdacht worden, dan zal dat misschien niet zo'n erg origineel gegeven lijken. Maar nogmaals, een goede bezetting, een overtuigende enscènering en een aantal knap-verwerkte détails maken van het geheel iets dat zeer wel te genieten is. W. L. B. „De vrouw van meneer" (Palace). Er moeten bijzondere verwikkelingen ont staan, als een man de vrouw van zijn vriend als echtgenote meeneemt naar biieenkom- sten, waar hii in het middelpunt der be langstelling staat. Als journalist heeft hij in verre streken goed werk gedaan en bij zijn terugkeer volgen enkele huldigingen. Daar hij op dat onverwachte ogenblik in gezelschap van de vrouw is en veronder steld wordt, dat hij getrouwd is, komt hij voor moeilijkheden te staan, welke zich later vermenigvuldigen. In de kranten ver schijnen foto's van het „echtpaar", radio toespraken worden gehouden en natuurlijk is het gevolg, dat er zich vele verwikke lingen voordoen. De ware echtgenoot schijnt er de dupe van te worden. In de eerste plaats komt hij in conflict met de bank, waar hij werkt, maar ook met per sonen, die menen „het echtpaar" te moeten beschermen tijdens het verblijf in New York, als hij zich met zijn wouw in ver binding wil stellen. Het resultaat is. dat de toeschouwer een vlotte film ziet, waaraan hij stellig zijn plezier zal beleven. A. O. „De terugkeer van Monte Christo" (Frans Hals). Alexander Dumas' beroemde i roman over de avonturen van de graaf van Monte Christo heeft reeds ontelbare malen I de stof geleverd voor Monte' Christo-films. die zo langzamerhand een beetje uit de tijd I 1 raken. Columbia heeft daarom een nieuwe 1 Monte Christo-film vervaardigd, welke een 1 gemoderniseerde versie van het oude thema genoemd kan worden. De hoofdfiguur is niet de beroemde graaf zelf, maar diens kleinzoon, die overigens de voetsporen drukt van zijn illustere grootvader in de strijd tegen schurken, die proberen hem een begeerlijke erfenis afhandig te maken. Natuurlijk weet de jongeman de samen zweerders na een reeks sensationele avon turen te ontmaskeren en daarmee niet al leen de erfenis, maar ook hand en hart van een beeldschone jongedame te ver overen. Men kan deze verfilming tot op zekere hoogte vergelijken met een moderne detec tive-film, bijzonder spannend en goed ge speeld door Louis Hayward, Barbare Brit- ton, Henry Stephenson, Una O'Connor en andere, minder bekende acteurs en actrices. S. K. „Kozdkkenbloed" (S p a a r n e). Spaarne deed met „Kozakkenbloed" een greep in de oude doos, maar het bleek een gelukkige greep, in alle opzichten, ook qua techniek, kan deze fiim beter de toets der critiek doorstaan dan men afgaande op de ouderdom ervan zou verwachten. Harry Baur, de beroemde Franse speler van karakterrollen, die in 1944 overleed, nam de hoofdrol voor zijn rekening. Hij is. gehuld in zijden gewaden en bonten hoofddeksels, voor zien van kromzwaard en een puntsnor van haast Chinese lengte, de aanvoerder van een onstuimige troep Kozakken In het Polen van ettelijke eeuwen her. En al stelt de film deze zwervers voor als vurige vechtjassen, die ais het ware met hun paard zijn vergroeid en louter leven van drinken, dansen en oorlog voeren, Baur vindt de gelegenheid om tussen alle vurigheid door voldoende van zijn kwa liteiten als ras-acteur blijk te geven. Regisseur Adrian Brumel verdient boven dien lof voor de wijze waarop hij de sfeer van dreunende paarden-galop en uitbundig drinkgelag wist vast te leggen Hij bracht in zijn film iets bruisends en tintelends. en voer de met kundige hand een imponerende massa regie welke weinig onderdoet voor die van Zoltan Korda (..Four Feathers") of John Ford Fort Apache") Ook aan de pittige „Western"' die vooraf vertoond wordt zullen de stamgasten van het Spaarne het nodige plezier beleven. Johnny Mack Brown viert er nieuwe triomfen in. H. J. E. C. BUITENLAND De Franse regering heeft bij het bureau van de Nationale Vergadering een wetsont werp ingediend, waarbij om een crediet van 40 millioen francs wordt verzocht voor de installatie van de opperbevelhebbers der Wes telijke Unie te Fontainebleau bij Parijs. Te Wenen is meegedeeld, dat na Amerika ook England zich accoord heeft verklaard met het Oostenrijkse voorstel tot een nieuwe bijeenkomst van plaatsvervangers der mi nisters van Buitenlandse Zaken om uit te maken, of de besprekingen over een vredes verdrag met Oostenrijk kunnen worden hervat. In een electrische centrale in de buurt van Topeka (Kansas, V. S.) hebben zich twee hevige ontploffingen voorgedaan.. Vol gens de laatste berichten zijn 7 personen om het leven gekomen en 17 personen gewond. BINNENLAND Aan een jachtrit die Donderdag in Angerlo bij Doetinchem werd gehouden nam ook het echtpaar Wentges uit Wassenaar deel. Tijdens het laatste deel van de jacht taxeerde het paard van mevr. .Wentges Gilissen een hek verkeerd en ging over de kop. De amazone kwam onder haar paard terecht en was vrijwel op slag dood. Het Korps Mariniers vierde te Rotter dam zijn 283-jarig bestaan onder andere met een kranslegging op de mariniersgraven op de algemene begraafplaats Crooswijk. Een aantal Nederlands Hervormde pre dikanten in Friesland heeft een adres ge zonden aan het provinciaal kerkbestuur, waarin „wordt aangedrongen op het gebruik van het Fries op de kansel. Met cementfabrieken in de bizöne van Duitsland zijn belangrijke contracten afge sloten voor de leveranties van grote hoeveel heden cement. In de staatsmijn Emma zijn een 28-jarige schiethouwer uit Brunssum en een 25-jarige houwer uit Heerlerheide om het leven ge komen, toen de kabel brak van een geïmpro viseerde lift, waarmee zij zich in een in aan leg zijn opbraak lieten optrekken. Het gemeentebestuur van Bolsward heeft op de wekelijkse automarkt een afdeling ge reserveerd voor de handel in tweede-hands rijwielen. Nu aan^lle mannen van 18 jaar en ouder een tabakskaart wordt uitgereikt verwacht men een aanzienlijke stijging van het tabaksgebruik. Er wordt rekening mee ge houden dat na 19 December over een periode van acht weken tien millioen rantsoenen tabak meer verkocht zullen worden. De kappers zijn verplicht een prijzen lijst met letters en cijfe.rs van tenminste 1 cm. hoog tegen de étalageruit en tegen de spiegel in de kapsalon op te hangen. Dit is bepaald in een prijzenbeschikking. die op 30 December van kracht wordt. Twee Arnhemse ex-oorlogsvrijwilligers stonden deze week terecht voor de rechtbank te Arnhem. Zij hadden uit een motorkleding magazijn in deze stad costuums gestolen. De officier noemde het een brutale inbraak, maar hield bij zijn eis voor ieder een jaar met aftrek, waarvan vijf maanden voorwaar delijk rekening met het feit, dat verdach ten in Indonesië goed werk hadden verricht. De tramdienst RhenenDoorn van de Nederlandse Buurtspoorwegmaatschappij te Zeist zal worden gestaakt. Op Dinsdag 14 December om 17.48 uur zal de laatste tram van Doorn vertrekken. Een handelaar in bouwmaterialen, ex- burgemeester van Kekerdom, is wegens oplichting van een financierings-maatschappij door de Arnhemse Rechtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De ontvangst aan luisterbijdragen wordt voor 1949 op f 19.200.000 geraamd. De laatste jaren hebben controle-ambtenaren der P.T.T. tienduizenden clandestiene luisteraars ach terhaald. HAARLEM EN OMGEVING Ir. A. F. Vlag te Lissc is bij Koninklijk Besluit belast met het geven van een cursus in bloembollenteelt aan de Landbouwhoge school te Wageningen. Aan de Nederlandse Economische Ho geschool te Rotterdam promoveerde tot doctor in de economische wetenschappen .(met lof) de heer K. D. Bosch te Heemstede, op een proefschrift „De Nederlandse belan- ;en in de Verenigde Staten". Bij Koninklijk Besluit zijn de heren mr. A. J. P. Kalis en G. J. Pentermann tc Haar lem benoemd tot inspecteur der directe belastingen. De Gereformeerde Kerk van Hoofddorp zal eerlang een opvolger in haar midden heb ben voor dr. R Oosterhoff. die naar Slie- drecht vertrok, want ds. M. Ros te Sleeuwijk is met bewilliging van de "classis Haarlem voor de tweede maal beroepen en nam dit beroep, waarvoor hij eerst bedankt had, nu aan. Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer. Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijsseels en Van Hees. Lange Veerstraat 19. telefoon 11000. Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Heemstede STILLE ARMEN TE HEEMSTEDE Het Comité voor Stille Armen te Heem stede mocht sedert de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: J. de B. D. ƒ50,—; F. C. d. H. ƒ5,—; B. O. f5,—; D. v. W. ƒ50,—; C. A. v. M. ƒ15,—; H. J H. ƒ2,—: D. L. ƒ25,—; N. N. ƒ2,50; N. N. ƒ10,—; Mej. P. C. C. ƒ10,—; J. H. ƒ2,50; Mevr. G. C. A. v. d. H.—S. ƒ2.50; J. R. d. J. f 10,—; Mevr. A. C. v. L 5,—; J. F. R. 5,—; H. P. v. R. ƒ2,50; J. M. S. ƒ10—; Mevr. C. F. J. S.—v. d. H. ƒ2,50; Ir. I. W. 25,—E. M. 10.—. Tezamen ƒ249,50. In totaal is ontvangen ƒ917,—. Er is echter in vergelijking met andere jaren nog maar weinig binnengekomen en daarom zal de penningmeester van het Comité de heer A. van Wingerde, nog steeds gaarne bijdragen in ontvangst nemen, zowel bij hem thuis Antonis Duyck'.aan 12, als op het Raadhuis. Zijn postgironummer is 153308. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: dr. J. J. v. Luin.'Bron- steeweg 76. tel. 15538; dr P M. v d. Gugten, Heemst. Dreef 37. tel. 29903.; dr. J. L. Tom broek, Burg. v. Lennepweg 1. tel. 28032 Wijkverpleging. Zuster Badings, Heemst. Dreef 138. tel. 29818. Geopende Apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98. tel. 28197. Aerdenhout Apotheek. Zandv. laan 164, tel. 26772. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD* H. van der Vliet en A. F. W. Koelemeijer; J. H. van Rijn en H. M. van Zijl; C. R O. Schönhuth en J. P. Kaer- senbout; J. Ocker en P A. Timmers; J. P. N. Lammers en A. M T. Leuven. GEBOORTEN: L. Backus—van Wijk. d.; J. M. van BakelSoonius, .z.; F. H. M. Goulny Schutter, z.; J. PrinsFictoor, z.; E. D. MeskersOvereem. z.; J. C. BevingRebel, d H. M. JansenKuiper, z. OVERLEDEN: A. Geerling. 80 j.. Herenweg 174; N J Martin. 68 j„ Sumatrastraat 17: P. Bergman, wed v. Hommes. 77 j„ Kerklaan 85; M Stagno Navarra. wed. van ven Rijkom, 75 j.. Koediefslaan 111. GEHUWD: M. A_ F. v. d. Wiel en E. C. H. Groeneveld.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6