TEMPO Grepen 63 G.M.OORD Tel. 20020 Rozenstraat 13 Kort en Bondig 2 DINSDAG 14 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 uit de Provinciale Begroting In ons vorig nummer gaven wij de hoofd punten van de begroting voor 1949 der provincie Noordholland. Thans nog enige aanvullingen. Malaria-bestrijding De subsidie aan de commissie voor de malariabestrijding wordt verhoogd van 5000 op 10.000. In verschillende delen der provincie zullen bijzondere campagnes worden gevoerd. Voor 1949 staat zo'n cam pagne in het Gooi op het programma. Kampeerterrein te Bakkum Het kampeerterrein op de landgoederen van de Provinciale Waterleiding onder Bakkum trekt steeds meer bezoekers. Daar om moet de outillage in 1949 belangrijk uitgebreid worden, anders zou voor de hy giënische omstandigheden niet langer kun nen worden ingestaan. Uit de provinciale kas wordt voor 1949 150.000 in de kas van het Waterleidingbe drijf gestort omdat de uitgaven van recrea tie niet ten laste van de waterverbruikers gebracht kunnen worden. Onderhoud van wegen Voor het onderhoud van wegen, voorko mende op de provinciale wegenlijst is o.a. uitgetrokken: Spaarndam-Buitenhuizen- Purmerend 65.000, Beverwijk-Uitgeest 7000, Haarlem-Schiphol-Ouderkerk a. d. Amstel 39000, Heemstede-Aalsmeer-Uit- hoorn 80.000. Gemeentegrenzen 1000 is voor 1949 uitgetrokken voor de Provinciale commissie tot bestudering van de gemeentelijke indeling van Noordhol land. Er wordt daarbij opgemerkt, dat het zich laat aanzien dat deze commissie in het begin van 1949 met haar taak gereed zal zijn. Herbebossing De provinciale terreinen zijn in de oor logsjaren voor een groot deel leeggeroofd. De herbebossing zal 228.000 kosten. Voor 1948 was 100.000 beschikbaar gesteld voor dit doel, voor 1949 wordt 80.000 ge vraagd. De H.O.V. De Haarlemse Orkestvereniging kan weer rekenen op een subsidie van 15.000. Openbare leeszalen De subsidie aan de Stadsbibliotheek en openbare leeszaal te Haarlem is uitgetrok ken op 7060, die voor de R.K. leeszaal en bibliotheek te Haarlem op f 3520. De provincie zal, als het voorstel van GecL Staten aangenomen wordt, 30.000 bi 1949 gaan uitgeven voor een lectuur voorziening op het platteland. Van dit bedrag is 20.000 bestemd voor Verwezenlijking van de plannen en 10.000 als bijdrage in de exploitatiekosten. De Bond van Openbare Leeszalen en Biblio theken in de provincie Noordholland heeft het voornemen opgevat een geheel nieuwe centrale bibliotheek te stichten en in ver scheidene plaatsen een filiaal op te richten. Begonnen zal worden in West-Friesland. 4 Later volgen Haarlemmermeer, Kennemer- land en het noordelijk deel met Texel. De spoorwegtunnel te Velsen 556.000 is uitgetrokken als bijdrage der provincie in de bouw van een spoorweg tunnel onder het Noordzeekanaal te Velsen. Dit is gebaseerd op een besluit der Prov. Staten van 1939, waarbij de provincie 5 5/9 procent van de kosten (geschat op 10.000.000) voor haar rekening nam. Men weet uit onze vroegere berichten dat het niet de bedoeling is de tunnelbouw te Velsen in 1949 te hervatten. Eeuwfeest Prov. Ziekenhuis Wij hebben reeds medegedeeld dat in de zomer van 1949 het eeuwfeest van het Prov. Ziekenhuis te Santpoort gevierd zal worden. Op de provinciale begroting is daarvoor 15.000 uitgetrokken. DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van distributiebescheiden zijn Woensdag 15 December aan de beurt in Bloemendaal (Hartenlustschool) en in Ben- nebroek (Schoollaan) de letters A tot en met G. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 Agenda voor Haarlem DINSDAG 14 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Concertgebouw orkest, 8 uur. „De Stad Haarlem", Humani- tas, openbare vergadering, spreker mr. dr. J. In 't Veld, 8 uur Palace: „De vrouw van mijnheer". 14 j„ 2.00. 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Luxor: „Nachtclub". 18 j., 2.00, 4.15, 7.00 en 8-15 uur Spaarne: „Kozakkenbloed", 2.30. 7.00 en 9.15 uur. City: „It 's a wonderful life", alle leeft.. 2.15. 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „De terugkeer van Monte Christo". 14 2.30, 7.00 en 9.15 uur Rembrandt: „Het lied van Bernadette" alle leeft., 2.30 en 7 30 uur. WOENSDAG 15 DECEMBER Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Muziek Pianorecital Sas Bunge Wij hebben in de Renaissancezaal van het Museum nu al heel wat pianisten ge hoord, maar geen van dezen liet ons een pianotoon horen, die zo volkomen in even wicht was met de acoustische werking van deze ruimte, als Sas Bunge op zijn recital van Maandagavond. Sommigen, laat ik zeg gen de meesten, slaagden er op den duur wel in die juiste verhouding te vinden, maar bij Sas Bunge was er niet de minste weifeling. Er is dus nog wel wat anders in 't spel dan gewoon het neerdrukken van een toets. Mogelijk zijn er mensen die dit niet begrijpen: 't is ook een van de wondere dingen van de herscheppende kunst. Sas Bunge behoort tot het uitverkoren ras der reproducerende kunstenaars, wier instru ment een verlengstuk van hun muzikale ziel is. Zoals zij de klank vooruit denken, of beter gezegd: zoals hij innerlijk in hen zingt, zo klinkt hij ook, Zelfs het zich aan passen bij een minder gunstige acoustische ruimte schijnt hen onbewust te komen „aanwaaien". En zo kwam het, dat we de drie Préludes en Fuga's uit Bach's Wohltemperiertes Klavier, waarmee het recital begon, levend en bezield, in verrassend mooie sonoritei- ten te horen kregen. De muziek kwam daarenboven als een beheerst stemmen- weefsel tot ons, met een zeldzame duide lijkheid van tekening. Hiermee was als 't ware de temperatuur "vastgelegd voor de sfeer die de hele piano-avond domineerde. De Sonate in D op. 10 no. 3 van Beet hoven werd getypeerd door de jeugdige kracht van haar hoofddeel. Aan het zwaar moedige „Largo e mesto" werd al te grote contrastwerking ontnomen; eigenlijk vond ik de vertolking daar wel een beetje te on rustig. In sneller tempo dan men gewoon lijk hoort, ging ook César Franck's „Pré lude, Choral et Fu-gue"; maar het werd een prachtig bezield drieluik en een geweldige technische prestatie, die de gecompliceerde structuur wist duidelijk te houden en voor- al het choral-thema in arpeggio's conse- kwent, zonder het tempo te rekken, boven de fuga liet planeren. Sas Bunge gaf daarna de eerste uitvoe ring van zijn nieuwe compositie „Sarabande met Variaties." Het is een uitgebreid stuk dat in een tiental variaties van rijke fanta sie en muzikale uitbeeldingskracht getuigt. Ernst en humor, delicate verfijning en burleske, niets ontziende hardheden, uitge- laten bravour en stoere verheffing wisselen in het werk af zonder een ogenblik van verslapping. Dat men daarbij wel eens aan Debussy, Ravel of Poulene denkt is niet zo heel erg, vooral niet in een muzikale kalei- doscoop als dit variatiewerk er een Hoofdzaak is dat hier een sterk talent aan het werk is, dat bij zijn zoeken naar een eigen stijl veelal verrassende vondsten doet. Het is in ieder geval levendige mu ziek, die wars is van cerebrale bedenksels. En daar kunnen we de jeugdige componist hartgrondig geluk mee wensen. Tenslotte speelde Sas Bunge met bijzon der veel smaak voor de klankatmosfeer vier Préludes alsmede „l'Ile joyeuse" van De bussy. Het was een rijke avond. JOS. DE KLERK. Toneel Des Duivels Prentenboek De naamloze toneelclub, gevormd uit personeelsleden van de Geneeskundige Dienst, gaf gisteren onder leiding van de chef der administratie, de heer J. Regter, in de grote zaal van hotel „De Leeuwerik" een voorstelling van het ingewikkelde blij spel „Des duivels prentenboek" door Ary den Hertog. Een groot gedeelte van de gezellig gerangschikte stoelen werd in be slag genomen door de bewoners van het Tehuis voor ouden van dagen aan de Scho tersingel. Doordat mijn aanwezigheid vroeger in de avond elders was vereist, heb ik slechts het laatste gedeelte van het derde en na de pauze het volledige vierde bedrijf kun nen bijwonen. Van een gefundeerde critiek kan hier dus helaas geen sprake zijn. Maar indien de vertoning op hetzelfde peil heeft gestaan als de genoemde fragmenten, dan kunnen spelers en genodigden elkaar de hand schudden van tevredenheid. Voor het overige refereer ik mij aan de complimenterende uitspraak van dr. W. B. Smit, die in zijn dankwoord voorstelde om deze enthousiaste groep voortaan „Excel sior" te noemen, aangezien er duidelijk een opgaande lijn in de prestaties is te bespeu ren. De regisseur en hoofdrolspeler besloot de geanimeerde bijeenkomst met zijn ver moeide medewerkers een goede nachtrust toe te wensen en richtte een „posthume" groet tot de Amsterdamse collega's, die reeds waren vertrokken om de laatste trein te halen. De volgende keer zal onderge tekende gaarne weer van de partij zijn. maar dan om een critisch verslag van zijn bevindingen uit te brengen. DAVID KONING. De zetel van „Bloembollencultuur" O oh de Middenstandscentrale voert actie voor Haarlem Het is bekend dat van verschillende zijden aanbiedingen zijn gedaan om te bereiken dat de zetel van „Bloembollen cultuur" te Haarlem blijft. Thans is ook de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende gemeenten een actie begonnen, omdat hierbij ook de belangen van de middenstand gemoeid zijn. Indien de zetel en beurs naar Hillegom zouden worden overgeplaatst, zou dit be tekenen dat een grote groep koopkrachtig publiek voor Haarlem verloren zou gaan De Middenstandscenti-ale werkt midden standers op in te tekenen op een obligatie lening waarvoor stukken te verkrijgen zijn van 25 tot f 1000, tegen een rentetarief dat geldend is voor zulke leningen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 13 December 1948 ONDERTROUWD: 13 Dec., J. J. R. Folmer en I. Jolles. BEVALLEN van een zoon: 11 Dec.. N. Kloos—Beerthuizen; A. SouvereinJellema; 12 Dec., R. BrandSchipper; B. M. Haije van der Putten; 13 Dec., M. van der Heijden Jansen; E. E. M. TosseramBake; G. E. SchenkenVerboom. BEVALLEN van een dochter: 11 Dec L. M. E. A. DoeferBongaerts; 12 Dec., R. R. Huijboom—Lenting; A. J. BroerseJansen: W van GilstAugustinus: N. Vosvan Essen. OVERLEDEN: 10 Dec., M T E Funke ge naamd Küpper—Mattaar, 79 j., Kenaupark: H. C. de GrootNederkoorn. 70 j., Pieter Kiesstraat; 11 Dec., G. van Breeman, 50 j., Bloemhofstraat; A. E. M. Ruijsfenaars, 4 j., Kamperlaan. Schrijnende gevallen „Je moet er toevallig achter komen, want uit zichzelf melden ze zich niet", vertelt ons een sociale werkster, „en je vindt deze, waar je ze het minst zou verwachten. Er zijn bejaarden onder, die het van een kleine lijfrente moeten hebben en jonge ambtenaren, die in hun gezin met ziekte of met moeilijke kinderen te kampen heb ben. En de velen, die door soms ongenees lijke kwalen buiten het arbeidsproces zijn geplaatst. Het zijn vaak de mensen, die indertijd het consumentencrediet niet wil den aanvragen, omdat zij bang waren, dat zij aan de verplichting tot terugbetaling toch niet zouden kunnen voldoen. Maar je ontdekt ze pas, doordat een lid van een „sociale colonne" of van de nazorg voor zieken of een wijkpredikant je op zo'n geval attent maakt. Om een enkel voor beeld te noemen: we kwamen laatst in aanraking met een weduwe, die veel ver zorging nodig heeft. Een gescheiden doch ter met een zoon woont bij haar in. De jongen behoort tot de moeilijke naturen, hetgeen zich herhaaldelijk door ontslag uit betrekkingen wreekt. Deze drie mensen moeten rondkomen van 32 gulden per week, waarvan vijf gulden huur af gaat. Men begrijpt, dat in zulke omstandigheden, waar morele materiële zorgen samenspannen, voor de dochter maar weinig levensvreugde over schiet.. En dan is er een andere geval: een jong gezin van man, vrouw, twee kinderen; ze hadden het goed totdat de man aan een ruggemergziekte ging lijden, waardoor hij buiten het arbeidsproces werd geplaatst. Een man vol werklust, die zelfs, bedlegerig als hij is, steeds weer iets ter hand neemt om wat te kunnen verdienen. En voor de rest is dit gezin aangewezen op de sociale voorzieningen". In zulke schrijnende gevallen kan straks de Kerstgave van het comité „Stille Armen" een beetje vreugde brengen. Niet eens om het bedrag aan geld, dat deze mensen in staat zal stellen iets te kopen dat, wèl noodzakelijk, toch steeds weer moest worden uitgesteld. Maar vooral om het kostbare gevoel, dat in Haarlem zij. die het moeilijk hebben, niet door hun medeburgers worden vergeten. t 9 RADIO-S N ORAMOFOONSPEC/AUST GROOIE HOUTSTRAAT 108 TEL.13046 HAARLEM BELANGRIJKE MEDEDELING!! Wij brengen U van de Ned. Gramofoon- platenfabriek van de Verkoopmaatij. BOVEMA Amsterdam - Heemstede de eerste Nederlandse COLUMBIA PLATEN o.a. Duet „Parelvissers" Luigi Fort - Leo Piccioll Nocturne Op. 27, no. 2 Chopin Piano v. Dinu Lipatti Victor Sylvester Reginald Dixon. Cinema Orgel Wij verwachten binnenkort: HIS MASTER'S VOICE Ned. Fabrikaat Gigli - Ave Maria, Agnus Dei GROTE HOUTSTRAAT 108 Auto gedeeltelijk te water na aanrijding met fietser Een bestuurder van een personenauto, die met de weg niet bekend was, schijnt Maan dagavond op de Leidsevaart de dupe ge worden te zijn van het feit, dat de verkeers- pijl die aangebracht is bij de oprit van de tramlijn naar Zandvoort, niet verlicht was. De automobilist merkte de versmalling van de weg op die plaats te laat qp, botste tegen een wielrijder op en zou het water van de Leidsevaart ingereden zijn, als zijn auto niet met de achterwielen aan de kant was blijven hangen. De inzittenden konden zonder letsel uit de wagen komen; de auto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. De aangereden fietser is een 35-jarige werktuigkundige uit Heemstede. Hij brak bij de botsing een sleutelbeen en liep bovendien een rechter-schouderfractuur op. Per zieken auto is hij naar de Maria-Stichting over gebracht. F. J. W. Drion overleden De heer F. J. W. Drion, oud-lid van de Tweede Kamer en oud-hoofdredacteur van „La Gazette de Hollande", is in de leeftijd van 74 jaar in Den Haag overleden. In 1913 deed de heer Drion zijn intrede in de Twee de Kamer waar hij als vrij-liberaal zitting nam tot aan de verkiezingen van 1918. Van 1920 tot 1922 maakte hij opnieuw deel uit van de Kamer. Van 1919 tot 1936 was hij directeur van het Nationaal Bureau voor Documentatie van Nederland te 's-Graven- hage. Hij was hoofdredacteur van „De Fakkel", later van „La Gazette de Hol lande". Hij was oprichter van het genoot schap „Onze Taal". Cricket Twee eerste klas-afdelingen in het komende seizoen Het bestuur van de Nederlandse Cricket bond heeft besloten de eerste klasse compe titie in 1949 in twee afdelingen te splitsen, en wel: afdeling a: ACC. Haarlem. HCC I; HCC II, HDVS, Rood en Wit. Afdeling b: Excelsior, HBS. Kampong, PW, Quick (N.), Sparta, VOC, VRA, VVV. De elftallen uit afdeling a spelen onderling een hele competitie en bovendien twee wed strijden tegen een elftal uit de afdeling b. De elftallen uit de afdeling b spelen be halve de wedstrijden tegen elftallen uit a onderling zoveel wedstrijden, dat zij in totaal twaalf maal in het veld komen. Voor PW zal slechts een tiental wedstrijden worden vastgesteld. Excelsior en Kampong zijn naar de eerste klasse b gepromoveerd. Kampioen van Ne derland is het elftal uit de afdeling a. dat uit de twaalf gespeelde wedstrijden het beste resultaat heeft bereikt. Instelling wijkraden voorgesteld in Bloemendaal B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor over te gaan tot instel ling van wijkraden en wel in de wijken Santpoort, Bloemendaal, Overveen, Aer- denhout en Vogelenzang. De raden zullen zich bezig houden met de voorbereiding van gemeentelijke aangelegenheden, voor zover deze de belangen van de wijken in het bijzonder raken. Verwacht wordt, dat de raden met vrucht werkzaam zullen kunnen zijn op het gebied van de volks gezondheid waaronder begrepen de sport beoefening), de volkshuisvesting, openbare werken, onderwijs en maatschappelijke steun en voorzorg. De niet genoemde ge bieden, te weten de politie en de brand weer, zijn te zeer gecentraliseerd en daarop kan de wijkraad niet enige werkzaamheid ontplooien. De leden zullen, blijkens het voorstel, door B. en W. worden benoemd voor een tijdsduur, gelijk aan die, waarvoor de leden van de gemeenteraad zitting hebben. Af tredende leden zijn dadelijk herbenoem baar. Elke wijkraad bestaat uit een oneven aantal, ten minste drie en ten hoogste zeven leden. Raadsleden kunnen geen deel uitmaken van de wijkraad. De vergaderin gen van de wijkraden zijn openbaar tenzij B. en W. behandeling met gesloten deuren noodzakelijk achten of de raad zelf daar toe besluit. B. en W. benoemen zoveel mo gelijk eenzelfde persoon tot secretaris van alle wijkraden. Daardoor ontstaat een band tussen de onderscheidene wijkraden. Hij heeft een adviserende stem en geniet een vergoeding van 100 per wijkraad per jaar. Voorts delen B. en W. aan de gemeente raad mee, dat zij, wat betreft de samen stelling van de wijkraad van mening zijn, dat geen bepaling daarover in de verorde ning moet worden opgenomen. Bij de be noeming der leden behoort naar hun mening niet zo zeer gelet te worden op de politieke overtuiging, als wel op de ge meenschapszin en de maatschappelijke aanleg van de candidaten. Sanering van de kom van Bloemendaal In de Octobervergadering van de ge meenteraad van Bloemendaal is een sa neringsplan met bebouw ingsvoorschriften voor het gedeelte van de bebouwde kom van Bloemendaal vastgesteld. Bij de raad zijn enkele bezwaarschriften binnengeko men. Naar aanleiding hiervan delen B. en W. aan de gemeenteraad mee, dat er van een gedwongen afbraak van het woonhuis Boslaan 36 geen sprake is en dat het per ceel Zomerzorgerlaan 16, dat volgens de eigenaar in waarde zal dalen, buiten de begrenzing van het plan is gelegen. De Bloemendaalse Middenstandsvereni ging en de R.-K. Middenstandsvereniging hebben opgemerkt, dat het wenselijk is, om rekening te houden met een verbete ring van de Bloemendaalse weg. Bezwaar wordt gemaakt tegen winkels aan de De Genestetweg, waarvan het noordelijk ge deelte zich bij uitstek leent voor ambachts- bedrijven. B. en W. merken op, dat aan de wensen van de verenigingen in het plan wordt voldaan. Woningen bü de Watertoren. Over de bebouwing voor de strook grond, gelegen aan de Zeeweg aan de voet van de Haarlemse waterleiding waarvan een partieël uitbreidingsplan is opgemaakt, zijn enkele bezwaarschriften binnengeko men. B. en W. van Haarlem vrezen bij bebouwing verontreiniging van het water, doch B. en W. van Bloemendaal zijn van mening, dat het bezwaar sterk overdreven is. Mocht het gegrond zijn, dan moet Haar lem trachten de grond door aankoop in handen te krijgen. De Koninklijke Nederlandse Toeristen bond en de Bond Heemschut hebben B. en W. geschreven, dat het landschappelijk belang meebrengt, dat de strook grond aan de voet van de watertoren onbebouwd moet blijven, om het karakter van de Zeeweg niet door een lintbebouwing te bederven. B. en W. merken op, dat er niet van bezwaarschriften kan worden gesproken, dat de brieven te laat en niet bij de ge meenteraad zijn ingekomen en dat de ii stellingen niet als belanghebbenden in de zin der wet kunnen worden aangemerkt. Het college is evenwel van mening, dat ter plaatse niet meer van een ongerept duin landschap kan worden gesproken. J. de Kadt over Indonesië Voor de afdeling Bloemendaal van de Partij van de Arbeid sprak gisteren in „Rusthoek" J. de Kadt over het Indone sische probleem. Hij schetste eerst de moei lijkheden van de regeringspolitiek. Onze delegaties ondervinden steeds weer dat de beloften hen door de zeer redelijke leiders van de republiek gedaan, niet worden na gekomen omdat er in Djokja nog steeds allerlei ongunstige invloeden aan het werk zijn, die het mensen als Hatta onmogelijk maken de politiek te voeren, die zij zouden willen voeren. Daar komen bij de voort durende bestandsschendingen die van re publikeins grondgebied af worden onder nomen. Het is niet te verwonderen dat de regering niet langer op deze weg wil voortgaan en thans daden inplaats van woorden stelt, al houdt dit voorlopig nog slechts het instellen van de interim-rege ring zonder de republiek in. De federalisten zijn echter in het laatste overleg niet betrokken geweest en daarom vreesde de heer de Kadt dat zij wel eens zouden kunnen weigeren voort te gaan met de interim-regering zonder de repu bliek, waartegenover zij lang niet zo af wijzend staan als sommigen ons willen doen geloven. Ook een hervatting van de poli tiële actie zonder meer zal hun goedkeu ring waarschijnlijk niet wegdragen. Zou den we inderdaad eigenmachtig met deze dingen voortgaan en zouden de federalis ten er zich van distanciëren, dan zouden wij zeker veel sympathie in Indonesië en in het buitenland verspelen. En speciaal de V. S. zouden ons met economische représailles hun afkeuring duidelijk aan het verstand brengen. De heer de Kadt was dan ook van me ning dat de Indonesiërs met ons de ver antwoordelijkheid voor de goede gang van zaken in hun land moeten gaan dragen. Dat houdt in dat als er een militaire actie gevoerd moet worden deze geschiedt met goedkeuring ja zo mogelijk steun van de goedwillende lieden daar tegen de kwaad aardige elementen. Ziekenfonds „Ziekenzorg" Het ziekenfonds „Ziekenzorg" houdt 20 Januari zijn jaarvergadering, onder meer ter verkiezing van enkele bestuursleden en een lid van de Raad van Toezicht. Aftredenden zijn. T. Bruyn, voorzitter; E. W. Goedhart en A. Scholten. bestuurders en K. A. Bor, lid van da Raad van Toezicht, Bijslag op uitkering aan ouden van dagen Wetsontwerp wordt spoedig ingediend De regering heeft besloten op korte ter mijn de indiening van een tweetal wets ontwerpen te bevorderen. Het eerste ont- werk strekt tot het verlenen van een tij delijke bijslag op de uitkeringen ingevolge de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Voor gehuwden zal deze bijslag 2.50 per maand bedragen en voor ongehuwden 1.50. Met deze maatregel zal een bedrag van rond 6% millioen gulden per jaar ge moeid zijn. Volgens het tweede wetsontwerp zal de kinderbijslag ingevolge de Kinderbijslag wet voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers met 1 per maand en per kind worden verhoogd. De kosten hier van zullen ongeveer 1.1 millioen gulden per jaar bedragen. Verder overweegt de regering verbetering te brengen in de positie van de ongevallenrentetrekkers. Over een kinderbijslagregeling voor zelf standigen heeft de ambtsvoorganger van de minister na overleg met de Stichting van de Arbeid, aan een commissie verzocht op korte termijn rapport uit te brengen. Filmjeeps in Haarlem Gistermiddag paradeerden 5 jeeps vooraf gegaan door witgehelmde motor-rijders over de Grote Markt, alvorens zij in gelid werden opgesteld op de grote vluchtheu vel teneinde zich te laten inspecteren door de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers en de voltallige wethouderschaar bestaande uit mr. A. F. H. Schreurs, mr. S. C. van der Wall, D. J. A. Geluk en A. J. Angenent. Voor deze officiële belangstelling was reden genoeg want deze jeeps herbergden de projectie-apparaten die de Nederlandse soldaten op de voorposten in Indonesië een beetje afwisseling in hun eentonig bestaan gaan brengen. Deze uiterst moderne 16 m.m.-apparaten zijn ook voorzien van ge luidsinstallatie zodat zij voor een echte bioscoop weinig onder hoeven te doen. De NIWIN heeft dit idee gelanceerd en prompt bleken een paar grote firma's bereid zo'n jeep voor hun rekening te nemen. De firma's hebben er hun fabrieksmerk op geschilderd en zo heeft het Nederlandse leger de primeur van reclame op mili taire voertuigen. Nadat het gezelschap de jeeps van on der tot boven had bekeken, maakten zij voorafgegaan door een loudspeakerwagen een rondrit door de stad om toen het don ker werd naar de Grote Markt terug te keren. Daar werd onder grote belangstel ling van het publiek een filmpje over een troepentransportschip vertoond om de technische qualiteiten van de filmjeep te «demonstreren. Het is wel te hopen dat het Indonesië wat minder waait, want het fladderende doek zorgde niet direct voor een scherpe weergave. Opvoering Lekenspel De Vrijz. Prot. Lekenspelgroep zal, in samenwerking met „De Jonge Kerk" der Ned. Herv. gemeente te Haarlem, op Donder dag 23 en Vrijdag 24 December in de kerk- zaal van de Ver. van Vrijz. Hervormden aan de Jacobstraat. opvoeren M. Nijhoff's „De Ster van Bethlehem". De kerstwijdingsdienst ter inleiding zal beide avonden staan onder leiding van ds. J. de Graaf, voorganger bij de Ver. v. Vrijz. Hervormden. vervoert al uw meubelen en vrachten (Adv.) Land- en Tuinbouwbond In het Concertgebouw te Haarlem Is Maandag een algemene vergadering ge houden van de Land- en Tuinbouwbond, onder, leiding van de heer G. W. Kamp- schör. Deze merkte in zijn openingsrede op, dat medegedeeld is, dat de financiële toe stand van ons land verdere inpoldering in het Zuidelijk deel van het IJselmeer in 1949 niet toelaat. Dat betreurde spreker zeer. Bij de overheid bestaat een toe nemende belangstelling voor de emigratie. Nu de arbeidsmarkt verzadigd raakt en de industrialisatie niet aan de verwachtingen beantwoordt, erkent de overheid, dat emigratie vooral voor boeren- en tuinders- zoons bevorderd dient te worden. Wat de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie voor de land- en tuinbouw aangaat,, hoopte spreker, dat deze spoedig zal komen. Ir. C. Staf, directeur-generaal voor de Landbouw, deed mededelingen over mo gelijkheden voor uitbreiding en afzet van land- en tuinbouwproducten door de Benelux-overeenkomst. Aan voedering van het vee in Nederland heeft de veehouder 1.880.000 ton nodig en voor pluimvee en varkens 1.300.000 ton. Voor de toekomst zal het nodig zijn meer van eigen bodem te halen en meer aandacht te besteden aan de veevoederproductie. Nederland heeft meer eigen groen nodig, meer suikerbieten en meer klaverzaad. Des middags sprak de heer Kampschör over de R.K. Tuinderorganisatie, ir. Van der Helm, rijkstuinbouwconsulent te Am stelveen over wetenschappelijke opleiding van boeren- en tuindersjongeren, rector J. van de Hoogte over de noodzaak van prin cipiële organisatie en de heer Jac. Groen over de landbouwpensioenregeling. Heemstede Koperen priesterfeest Zondag vierde Kapelaan J. de Ruyter van de parochie Valkenburg zijn koperen priesterfeest. De jubilaris droeg des mor gens een plechtige Hoogmis op. Des mid dags werd in de pastorie een drukbezochte receptie gehouden, waarbij de jubilaris namens de gehele parochie een cassette tafelzilver en een couvert met inhoud ont ving. Een plechtig danklof was het slot van deze dag. Woensdagavond a.s. zal kapelaan De Ruyter in het R.K. Verenigingsgebouw ge huldigd worden door de verschillende or ganisaties waaraan hij als geestelijk advi seur verbonden is. BUITENLAND Tanks voor politie. Volgens een bekend making van het radiostation in Noord-West- Duitsland zijn Sovjet-pantserwagens voor oefenings-doeleinden uitgeleend aan de Duitse politie in de Sovjet-zóne. Besprekingen in Palestina. De stafchef van de UNO, brigade-generaal William Riley, is Maandag met de onderhandelingen over een wapenstilstand in Palestina begonnen. Hij had een onderhoud met de Egyptische vertegenwoordiger te Gaza. Transjordanië en Palestina. Beide hui zen van het parlement van Transjordanië hebben eenstemmig een kabinetsbesluit goed gekeurd om Arabisch Palestina en Transjor danië te verenigen onder de souvereiniteit van koning Abdoellah. BINNENLAND Inbrekers hebben kans gezien uit een woning aan de Magnoliastraat te 's Graven- hage juwelen te ontvreemden voor een waarde van f 10.000. De bewoners waren niet thuis. De Nederlandse Auto-Car Onderneming (N.A.C.O.) bestaat op 7 Januari 25 jaar. De directie recipieert op die dag in „De Rusten de Jager" te Heiloo. Het eerste schip met levensmiddelen en kleding, verzameld door de Nederlandse Katholieke jeugd voor de Rijnlandse jeugd, is in Keulen aan de kerkelijke autoriteiten overgedragen. Twee andere schepen zullen volgen. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren ver zoekt kleine dieren, die men voor dc con sumptie met Kerstmis heeft bestemd, op humane wijze door erkende poeliers of op abattoirs te laten doden. De advocaat-fiscaal bij de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden eiste tegen de 56-jarige uitvoer der-aannemer S. te Appingedam levens lange gevangenisstraf. Hij heeft zich in de bezettingstijd schuldig gemaakt aan arresta ties, huiszoekingen en mishandelingen in Appingedam en omgeving. Prof. mr. dr. J. Barents, benoemd tot gewoon hoogleraar in de wetenschap der politiek aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam de zevende faculteit heeft Maandagmiddag zijn ambt aanvaard met 't uitspreken van een rede in de aula der universiteit. In Katwijk is een A.R. kiesvereniging opgericht, waarbij zich gereformeerden, on derhoudende art. 31 K.O. hebben aangeslo ten. die zich niet kunnen verenigen met de door de A.R. partij gevoerde politiek. Met ingang van 1 Januari 1949 zal het mogelijk zijn, door tussenkomst van de post kantoren. abonnementen te bestellen op nieuwsbladen en tijdschriften, die in België, Denemarken. Finland, Luxemburg, Marokko (met uitzondering van de Spaanse zóne). Tsjecho-Slowakije, Zweden en Zwitserland verschijnen. Door de beperkte laadruimte in de vlieg tuigen kan de omvangrijke Kerst- en Nicuw- jaarspost voor Indonesië slechts geleidelijk worden vervoerd. P.T.T. raadt het publiek dringend aan de Kerst- en Nieuwjaarscor respondentie reeds thans ter post te bezorgen. HAARLEM EN OMGEVING De musicoloog Casper Höweler houdt Woensdagavond in het gebouw van de Vrij zinnig Hervormden in de Jacobstraat een met gramofoonplaien geïllustreerde lezing over Negro-spirituals voor de vereniging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd. De Haarlemse wethouder van Openbare Werken zal zijn spreekuur deze week niet op Donderdag, maar op Vrijdag houden. De Ver. van Vrouwen met Academische Opleiding, de Ver. voor Vrouwenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap en de Plaatselijke Raad van de Nationale Vrouwenraad te Haarlem, organiseren een bijeenkomst op Donderdagavond 16 December in restaurant Brinkmann. Hier zal spreken Jkvr. C. M. van Asch van Wijck, Int. voorzitster van de Y. W. C. A. (Christen Jonge Vrouwen Federatie) over „De vrouw in de Kerk >948". De Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal houdt de Kerstwijdingsdienst op Vrijdag 24 December in de kerk. Voorganger zal zijn haar oud-predikant ds J. C. van Dijk. De Jonge Kerk te Bloemendaal houdt een Kerstwijdingsavond op Dinsdag 21 De cember in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan. De Heemsteedse postduiven verenigin gen houden op 19 December de jaarlijkse gecombineei-de tentoonstelling in het Wapen van Heemstede, Wilhelminaplein. Op 23 December hoopt de heer J. Schuit- ze Kool. thans werkzaam als bewaker op de afdeling Bedrijfspolitie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting N.V. de dag te herdenken waar hij 25 jaar geleden bij deze vennootschap in dienst trad. Donderdagmiddag houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in de Begijnhofkapel een bijeenkomst waaraan Tineke de Smidt (piano) haar medewerking verleent. Zaterdag en Zondag geeft de Toneelgroep „Comedia" een voorstelling van het toneel spel van Tennessee Williams „Tramlijn Begeerte", met Ank van der Moer, Lous Hensen, Guuo Hermus, Henk Rigters en anderen. De regie is van Johan de Meester. Op de Rijksstraatweg te Haarlem raakte Maandagochtend het rechtervoorwiel van een autobus met schoolkinderen los. Het wiel botste tegen een tuinhekje en richtte geringe schade aan. De inzittenden van de bus liepen geen van allen letsel op. In een fabriek aan de Spaarnwouder- straat te Haarlem is ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door het verwijderen van een ruit. Slechts wat kleinigheden wor den vermist. Een fabriek aan de Spaarndamseweg (e Haarlem kreeg eveneens ongewenst bezoek. Ook hier kwamen de inbrekers binnen door het wegnemen van een ruit. In de kantoren hebben zij alle laden en kastjes opengebro ken, maar blijkbaar hebben ze niets van hun gading gevonden. Tegen een Haarlemse rijwielstalling- houder is proces-verbaal opgemaakt wegens schuldheling. Hij had enige rijwielen ge kocht, die afkomstig waren van diefstallen in Den Haag, Amsterdam en Leiden. De dief, een 31-jarige Delftse fabrieksarbeider, is door de politie te Den Haag gearresteerd. Voor het eindexamen aan de Tuinbouw school voor meisjes „Huis te Lande" te Rijs wijk slaagden de dames E. M. van der Schoot te Hillegom, Th. L. van Wessem te Santpoort station en J. van Winsen te Haarlem. SCHEEPVAART Groote Beer, 13 Dec. van Batavia naar Amsterdam. Friesland, JavaRotterdam 13 Dec. te Marseille. Grootekerk, 14 Dec. van Durban te Lourenzo Marquez. Volendam, RotterdamSydney 13 Dec. in Golf van Biscaye. Willem Ruys, Rotterdam—Java 13 Dec. van Suez. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilèver Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billlton Mij II Slotkoers gisteren 314% 269% 228% 156 133 281 251 112 162% 160 Vfe 141 148% 142)4 154% 111 386 Openings koersen 310 265% 224 154% 140% 143% 135%

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3