Door mededelingen van burgemeestei werd commissie overbodig Koopt geen kat C Kort en Bondig RICHE FOTO ART. DONDERDAG 16 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD DE SLACHTHUIS-KWESTIE IN DE RAAD Gemeentelijk Energiebedrijf opgericht Een stampvolle tribune heeft Woensdag: tot laat in de middag: in spanning gewacht op liet ogenblik dat burgemeester Cremers in de vergadering van de Haarlemse ge meenteraad het veertiende punt van de agenda, de Slachthuiskwestie, aan de orde zou stellen. Zoals men weet hadden mevrouw E. S c h e 11 e m aC o n r a d i (V.V.D.) en de heren W. Bakker (A.R.), Chr. L. de Vr i e s (C.H.U.), F. S. N o o r d h o f t (Ar beid) en A. v. -d. Veldt (K.V.P.) een voorstel ingediend tot instelling van een commissie ad hoe teneinde de beweerde on regelmatigheden bij het slachthuis te on derzoeken, terwijl mevrouw H. J. van Ommere nA v e r i n k en mr. M. D. Proper (C.P.N.) hierover vragen wilden stellen. Burgemeester Cremers kon echter be langrijke mededelingen doen over de stand van zaken, omdat het onderzoek van een gedeelte van de ten laste gelegde feiten afgesloten was. namelijk de eventuele ver duistering van gemeente-eigendommen. Hoewel het College zich deze zaak zeer heeft aangetrokken, heeft het gemeend zich niet in het politie-onderzoek te moeten mengen. Vandaar ook dat B. en W. geen enkele mededeling over de affaire konden doen. Zaterdag jongstleden heeft de Officier van Justitie laten weten, dat hij de ..verduiste ringen" niet zal vervolgen, deelde mr. Cre mers mee. en nog diezelfde middag heeft de burgemeester, tezamen met een wethouder en twee ambtenaren, de directeur en de hoofdinspecteur van het slachthuis en een timmerman, die voor rekening van de ge meente daar werkzaam is, verhoord. Daar bij is gebleken, dat de aan de directeur ten laste gelegde verduistering van zogenaam de handvorm klinkers erin bestond, dat hij de bestrating van het binnenplein van het slachthuis op enkele plaatsen, waar dit toch nodig was, heeft doen opbreken en de vrij gekomen stenen en het puin heeft gebruikt om de, eveneens tot het slachthuis beho rende. tiünen van de hoofdinspecteur en hemzelf, van een enkel muurtje en een rotspartijtje te voorzien, zonder dat hij de wethouder voor de bedrijven daarin had gekend. In totaal waren de stenen onge veer tweehonderd gulden waard, terwijl een emnlové van het slachthuis er. voor zo ver valt na te gaan. ongeveer twintig uur aan heeft gewerkt. Dit feit, aldus mr. Cremers. is niet straf baar en wettigt geen enkele disciplinaire maatregel en hetzelfde geldt voor het twee de ten laste gelegde: het gebruik voor privé-doeleinden van een auto en benzine van de gemeente. De directeur gaf dit toe, ook dat een familielid in deze wagen rij lessen had gehad. B. en W. hadden reeds op 3 Mei 1947 de directeur schriftelijk het ge bruik van de auto „bij tijd en wijle" toe gestaan. De hoofdinspecteur had in September een tweede-hands aanrecht voor een familielid gekocht. Aan dit aanrecht moest nog een en ander worden verbeterd en daar de tijd drong, droeg hij dit aan de timmerman van het slachthuis, die bovendien het onderhoud van enkele huizen van de hoofdinspecteur verzorgde, op. Door een misverstand kwamen de kosten hiervan niet op diens privé-rekening en daar bovendien de eerste verklaringen van de timmerman niet klopten met die van de hoofdinspecteur, koesterde de politie arg waan. Ook in dit geval is volgens de bur gemeester geen sprake van een strafbaar feit, dat disciplinaire maatregelen wettigt. Wel gaf mr. Cremers toe, dat gebleken is, dat administratie en toezicht te zeer op de goede trouw waren afgestemd en dat thans voor de timmerman dezelfde werklijst wordt bijgehouden als voor het overige personeel. Schaarse artikelen als kinderledikantdekens, trainingspakken, slaappakken. slobpakken. jasjes en mutsjes momenteel in voorraad. VOOR DE BABY Anegang 46 (Adv.) Burgerlij'ke stand van Haarlem HAARLEM. 15 December 1948 ONDERTROUWD: 15 Dec.. B. Derks en M. E. Heesemans; F. Hagedoorn en C. H. van de Voort: C. A. Huismans en E. Scheepbouwer; J. H. M. Kerkhoff en C. Stevens; G. Wijma en A. C. van Leersum; P. C. M. Huijzer en C. J M. Herbermann; T. W. Zonneveld en M E Goed: C. H. Dielhof en T. M. van Veen; P. F. van Koningsbruggen en J. E. M. Kuij- pers: M. van der Haring en J. M. Koedijk: J. Dekker en W. A. van Dijk; G. Mittemeijer en A. van Campen; J. Klumper en J. Rijke- boer; C. de Smit en C. Fenijn: P. A. den Hartog en M. C. Schaëfer: W. E. Braams en E. Oerlemans; P. J- Wessels en M. Lijnzaat; C. Mantjes en H W. van Dijk: J. de Koning en A. J. Rijs: W. J Snoek en E. Springveld: E. Durans en A. Zaagmans; W. Akkerman en M. E. Keeman; G. Wiedijk en C. N. F. Vellinga: A. van Bentem en M A. van den Hurk; W K. Lohrmann en J B van Konings bruggen; T. Magré en M. Elles: J. A. Selis en A. A. C. M. Koopen: H. J. Wenning en G. S. de Lugt; J. Brugman en A. Mc Laren. GEHUWD: 15 Dec.. H. T. Vermij en A. J T V.'atrin; J. K. Oldendorp en H. M. Mathot; D. Luiting en C. M. L. A. Ruigrok van der Werven; J. van Lith en K. Bras; A. G. J. van Wulften en G. M. Vrenegoor; L. van der Horst en M. C. Oerlemans; P. van Groningen en J. M. Hartman: G. Kerlen en G. W. Leurs; P. M. van Dommelen en A. Fülling; J. A. Reijnders en J. C. F. H. Schmidt; C. L. van Kerkvoorde en W C. van den Berg; T. J. Neeskens en B. Zandstra. BEVALLEN van een zoon: 14 Dec.. C. Zwolle—Smit: J van den Bogaard—Veerman; E. H. M. Schoonderbeek—van der Weiden; A H. WanmakerVos. BEVALLEN van een dochter: 14 Dec.. G. Brouwervan Dalfsen: W. de MonWage naar: W. van der Hulst—van Wichen; J. N. BoeyingaAlberts: 15 Dec.. M. Oorthuis— Buijs; H. Kramer—Hoornsman. OVERLEDEN: 13 Dec., J. van der Eist. 60 j., Jacob van Lenneplaan; J. W. Bonnet. 65 j., Ro7enhagenstraat; G Meijer—van Hoolwerff. 68 i Hazepaterslaan: A van Egten—Dikken. 60 iSpaarnwoudcrstraat: W F. Harms. 70 j„ Vlamingstraat; S. de Leeuw. 54 j.. Acacia- 'straat: 14 Dee. A. J. Hoes, 5 iSchoterbos- plcin; J. A. van Muijen, 80 j„ Herculcsstraat. Het Openbaar Ministerie en de politie houden zich met de overige feiten de diefstal of verduistering van vet en vlees (waar overigens geen gemeen te personeel bij betrokken schijnt te zijn) en de even tuele overtreding van distributiebepalingen bij de afgifte van het vrijbankvlees nog bezig. Vooral dit laatste is geen eenvoudige zaak; in vele andere slachthuizen schijnen dezelfde gebruiken als in Haarlem in zwang te zijn. De burgemeester deelde nog mede, dat de insluitingen waren geschied op last van het Openbaar Ministerie, de invrijheidstellin gen in overleg met het O. M., in het geval van de directeur op aandrang van de politie. De heer Noordhoff lichtte toe, dat de vijf fractievoorzitters tot hun voorstel waren gekomen, omdat na de opzienbaren de en volgens hem betreurenswaardige publicatie „een hoorbaar stilzwijgen" was gevolgd en ook de commissie voor het slachthuis niet bijeen werd geroepen, zoals de heer Happé had verzocht. Hij meende dat onvoldoende met gevoe ligheden rekening was gehouden en dat, nu de Justitie tot de erkenning was gekomen, dat voor ingrijpen geen reden was en B. en W. ook geen termen voor disciplinaire maatregelen aanwezig achten, dit in feite op dit ptfht een rehabilitatie betekent. Hij hoopte, dat de raad deze dan ook zou uit spreken. De heer Proper meende, dat men over het karakter en de ernst der feiten van mening kan verschillen. Hij wilde omtrent de rehabilitatie zijn oordeel voorbehouden, temeer omdat de beschuldigingen betref fende de afgifte van het vrijbankvlees blij ven bestaan. „De Haarlemse bevolking is in haar rechtsgevoel ernstig gekwetst'' meende hij, en acht het onjuist dat econo- misch-zwakkeren in de rij moeten staan, waar een gemeente-auto het beste vlees bij diverse personen rondbrengt. Mr. Cremers bevestigde, dat naar het oordeel van B. en W. deze gemeente-amb tenaren in deze zaken volstrekt gerehabili teerd zijn. Hij achtte de publicatie in de pers niet in alle opzichten gelukkig en deed de toezegging, dat omtrent het vrijbank vlees zo spoedig mogelijk rapport zal wor den uitgebracht: de raad en daardoor de Haarlemse bevolking kunnen in dit opzicht volkomen gerust zijn. De heer Noordhoff deelde daarop mede. dat de vijf fracties hun voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek introkken. Stichting Energiebedrijf. Over de samenvoeging van de gemeente lijke lichtbedrijven werd heel wat korter gesproken dan dit belangrijke voorstel deed vermoeden. De heer Van Boekhoven Arb.) ge tuigde van zijn grote waardering voor het voorstel en van het respect dat hem de rapporten der directeuren hadden inge boezemd. Hij herinnerde eraan dat in het verleden het belang van publiek en ver bruiker door de onderlinge rivaliteit niet altijd op de voorgrond stond, doch dat in het vervolg „gas" en „electra" elkaar de bal gingen toespelen, al zou de overscha keling veel tact en geduld vergen. In de functionarissen die het directoraat gaan vormen ir. C. A. Doets, de heer J. H. Steinkamp en ir. J. H. Kouwenhoven stelde spreker veel vertrouwen en hij feli citeerde de gemeente Haarlem met deze belangrijke stap. De heer Schippers (K.V.P.) sloot zich hierbij aan en wethouder Schreurs ant woordde de heer Bakker (A.R.), die we gens de vaagheid van de instructie voor de directie rechtsonderzekerheid voor het per soneel vreesde, dat deze instructie in de praktijk zijn deugdelijkheid moest bewij zen. Lyrische wethouder. Wethouder Schreurs nam het in bloemrijke taal op voor de ..artist van bui tengewone begaafdheid" die als standwer ker op de markt in sappige taal zijn bloe men en planten aan de man brengt en dat blijkbaar zo goed doet. dat een aantal bloe mist-winkeliers-organisaties zich met een adres tot B. en W. hadden gewend om paal en perk aan deze concurrentie te stellen De heer Kloet (V.V.D.) trok partij voor de adressanten, doch de heren Hap pé (Arbeid) en Nooy (K.V.P.) betoog den, dat het hier om een afwegen van ver schillende belangen ging. waarbij men in het oog moest houden, dat de schade, door de marktkoopman aan de winkeliers be rokkend. blijkbaar niet aantoonbaar was en dat een aantrekkelijke weekmarkt door het grotere vertier tevens het belang van de middenstand betekende. De heer Nooy wees er nog op, dat de klanten van de marktkoopman niet dezelf de waren, die de kinderen van Flora van een gevestigde zaak plegen te betrekken en dat de middenstand ook ten opzichte van dit publiek een dienende taak heeft te vervullen. De heer Van der Veldt (K.V.P.) nam een tussenstandpunt in: hij voelde wel de bezwaren van de bloemenhandel, doch hij meende, dat de zaak bij de begroting nog wel eens ter sprake kon komen. De beide leden van de V.V.D. zetten hun van de visie van B. en W. afwijkende mening in een tegenstem om. Langdurig werd gediscussieerd over het door het College van Regenten van het St. Elisabeths gasthuis aan de Raad ter goed keuring voorgelegde reglement voor het personeel, zij het niet zo lang als de barens weeën van dit reglement hadden geduurd. namelijk28 jaar, zoals de heer Van Boekhoven, die uit vrees dat het „dok teren" aan de baby dit record zou even aren zijn critiek matigde, opmerkte. Maar de bepaling, dat „catagorische" organisaties evenzeer tot hét Georganiseerd Overleg toegang zouden hebben, als de drie erkende vakbonden, kon in zijn oog toch moeilijk genade binden. Mevrouw Scheltema daarentegen was van oordeel, dat de beide „catagori sche" organisaties, de Federatie van Ver- plegenden en de Maatschappij tot bevorde ring van de Geneeskunst, juist aan het Ge organiseerd Overleg moeten deelnemen, omdat zij het leeuwenaandeel van het ver plegend personeel en de artsen van het gasthuis omvatten. De heer Bakker zag in een beperking van het Georganiseerd Overlec tot de drie .zuilenbonden" een pressie op de geestelijke vrijheid der burgers nn mevrouw Van Ommeren doodverfde in een breedvoerig betoog de bepaling over het ontslag aan Hebt u uw extra Kerstgave voor Weldadigheid naar Vermogen al gegireerd? Postgiro 212793 Haarlem „Biographie" (Adv.) „revolutionnair gezinde" ambtenaren en huwende vrouwen als ouderwets. Zij wilde het reglement op de hoogte van de tijd brengen door deze artikelen te laten ver vallen en een nieuw, dat ex-politieke de linquenten uitsloot, in te lassen, waartoe zij een drietal moties indiende, die aan de lopende band werden verworpen. Wethouder Van der Wall, die, in de beeldspraak van de heer Van Boekhoven blijvende, „het kind uit de windselen deed. nadat de kraamvisite de tongen had los gemaakt", meende, dat veel woorden beter tot de herziening van het ambtenarenregle ment, dat als voorbeeld had gediend, be waard hadden kunnen blijven. Wat betreft de kwestie van het Georganiseerd Overleg: Regenten zullen na twee jaar rapport uit brengen en aan de hand daarvan zal wor den bepaald, welke organisaties in de toe komst hieraan zullen blijven deelnemen. Het schoolgeld voor het Njjverheids- avondonderwijs werd in overeenstemming gebracht met de verlengde cursusduur, waardoor de hoge kosten van de gemeente voor dit onderwijs wat gecompenseerd wor den; de C.P.N. stemde tegen. Vragen staat vrij. Aan het slot van de vergadering be pleitte de heer Voor en (C.P.N.) de toe kenning van een Kerstgratificatie van 100% van de wekelijkse uitkering aan de inge volge de Armenwet ondersteunden en een Kerstgratificatie ter grootte van een week salaris aan het gemeentepersoneel. Naar aanleiding van het eei-ste verzoek maakte wethouder Van der Wall het communistische raadslid er opmerkzaam op dat het reeds tal van jaren gebruikelijk is deze Kerstgratificatie te geven, al bedraagt deze dan geen 100 maar in het algemeen 25 naar landelijk vastgestelde normen. De Kerstgratificatie staat los van de ge stegen kosten van het levensonderhoud, welke door'een verhoogde wekelijkse uit kering worden bestreden, waarvoor de ge meente Haarlem zich grote offers dit jaar reeds f 250.000 getroost. De heer V o o r e n diende om zijn wen sen kracht bij te zetten een motie in, die het lot van alle overige communistische moties deelde. Wethouder Geluk bestond evenwel het kunststuk de heer Vooren te bewegen zijn motie voor de Kerstgratificatie aan het ge meentepersoneel in te trekken, nadat hij toegezegd had de mogelijkheden ter ver wezenlijking van deze wens ernstig te zul len onderzoeken. Antwoord De brief van het gemeentebestuur van Hillegom over de zetel van Bloembollen cultuur zal beantwoord worden met de mededeling, dat „dit schrijven de raad geen aanleiding gaf tot het maken van opmer kingen". Personalia. Eervol ontslag werd verleend aan de heer J. C. Willemse als onderwijzer aan de J. P. Coenschool. Dr. J. W. Kamerling werd herbenoemd als curator van het Stedelijk gymnasium, de dames M. A. J. Hendriks en A. Otto komen de staf van het Lorentz- lyceum versterken, de heer J. M. Thierry werd benoemd tot hoofd van Ulo C, de heer H. Wepster krijgt een aanstelling als onder wijzer aan de school „Buitenrust" en de heer D. G. Keizer aan de Dr. Huetschool. in de zak, maar laat U bij het kopen van een nieuwe of gebruikte auto adviseren door een betrouwbaar deskundige. Wendt U dus tot OLIESLAGERSLAAN 36-44 TELEF. 10570 (Adv.) Rode Kruis-bloedneming geëindigd Dinsdagavond is voor de laatste maal bloed afgenomen van de donors in Haar lem en omgeving, die zich daartoe bij het Rode Kruis hadden aangemeld. Zoals be kend zal het genomen bloed in Amster damse laboratoria verwerkt worden tot duurzaam gedroogd plasma. In totaal wer den in het St. Elisabethsgasthuis 1333 fles sen van een halve liter afgenomen, van een zelfde aantal personen. Het is de be doeling volgend jaar weer een dergelijke campagne op touw te zetten, temeer waar deze eerste oproep zulk een groot resultaat heeft gehad. Het Rode Kruis is zeer erkentelijk voor de grote bereidwilligheid die de bevolking van Haarlem en omgeving in deze aange legenheid, die voor het algemeen welzijn van onschatbare waarde is, heeft getoond. Het deelt verder mede dat de aanmelding van zogenaamde „gekleurde bloedgevers" nog steeds doorgaat. Kinderen van de leden der afdeling Haar lem van de Vereniging van Ex-politieke gevangenen in de bezettingstijd hebben Woensdagmiddag genoten op een feestelijke bijeenkomst in het gebouw van de Haarlemse Kegelbond. He* was een wat laat Sint Nico- laasfeest, maar een zeer prettig door het goede programma, dat geboden werd. De voorzitter der afdeling, mr. P. J. Prinsen Geerligs verwelkomde de kinderen, waarna een goochelaar de jeugd bezig hield met vele toeren. Een clown vermaakte het gezelschap en de wijze, waarop hij een aantal fietsen bereed, wekte bewondering. De vertoning van de poppenkast sloeg bijzonder in. Het geheel was een goed verzorgd programma. DISTRIBUTIENIEUWS Voor het afhalen van distributiebescheiden zijn Vrijdag 17 December aan de beurt in Bloemendaal (Hartenlustschool) en in Ben- nebroek (Schoollaan) de letters P tot en met Z. SCHEEPVAART Arendsdijk, New YorkAntwerpen pass. 15 Dec Scillies. Bloemfontein, BeiraDurban pass. 15 Dec. Kaap Corriëntes. Kota Agoeng, 16 Dec. van Singapore te Semarang ver wacht. Modjokerto, AntwerpenLonden pass. 15 Dec. Vlissingen. Nigerstroom. Amsterdam West-Afrika 15 Dec te Dakar teruggekeerd wegens machineschade. Volendam. Rotter damSydney pass 16 Dec. Gibraltar Water man, Rotterdam—Batavia pass. 15 Deo. Perim. Willem Ruys, RotterdamBatavia pass. 15 Dec. Port Soedan, Hoewel zyn laatste stukken niet zo veel te betekenen hebben, mag Samuel N. Behr- man stellig worden beschouwd als één van de belangrijkste comedie-schrijvers uit de laatste decennia. Men noemt hem, minder om zijn inventief vermogen, dat zeer be perkt is, dan wegens de serieuze inslag van zijn op het eerste gezicht misschien opper vlakkige patronen, de Somerset Maugham van Amerika. Zijn hoogtepunt bereikte hij laten wij hopen voorlopig in 1932, toen het veerkrachtige blijspel „Biogra phie" gereed kwam. De beroemde criticus Brooks Atkinson vestigde eens en voorgoed de aandacht op het onpartijdig ingestelde waarnemingstalent van deze auteur, waar aan speciaal dit werk zijn beste kwaliteiten dankt. Behrman is een meester in het voeren van een niet te zwaar tillende maar steeds intelligente discussie, omdat hij de argu menten van de beide, soms diametraal tegenovergestelde partijen nagenoeg pre cies even scherp weet te slijpen. Hij bezit niet alleen de macht over het tot de kern van de kwestie doorborende woord, doch tevens de zeldzame gave tot. het opvangen van gedachten die uit een afwijkend stand punt voortkomen. Verdeelt hij aldus zijn sympathie zo eerlijk en breed mogelijk, een amusante afkeer van elke vorm van huichelarij kan hij niet onderdrukken. Deze heeft geleid tot een paar van de aardigste taferelen. De tekening der karakters in „Biogra phie" grenst aan het volmaakte. Behrman is dank zij de bovengeschetste eigenaardig heid ontsnapt aan de kwaal, die Shaw ge- haal heeft gemaakt onder de acteurs, door dat deze hen geen of schromelijk onvol doende speelruimte liet. Zijn personen ont aarden nooit tot figuurlijke ruiters op eigenzinnige stokpaarden doch zijn moderne mensen in een doolhQf van om standigheden, die tot het bepalen van een levenshouding dwingen. Het feit alleen al dat de vereniging „Cremer" het aandrufde. om dit buiten gewoon moeilijk volledig waar te maken stuk op te voeren, verdient de hoogste waardering. De spelers zijn er in geslaagd om de bedoelingen van de schrijver zo aanschouwelijk voor te stellen, dat men de gang van zaken met bijna even gespannen interesse volgde, alsof er een beroepsge zelschap op de planken stond, ook al zagen zij geen kans om alle schoonheden aan het licht te brengen en alle humor te kristal liseren. De geschiedenis komt 'hier op neer, dat een bekende schilderes het voorstel ont vangt haar veelbewogen levensloop te boek te stellen op het ogenblik, dat zij haar eer ste minnaar terugziet, die de publicatie van deze biographie wil tegenhouden teneinde zijn kansen in de verkiezingscampagne niet te bederven, doordat er een smet op zijn naam geworpen zou kunnen worden. Eki OostwaldBouwer gaf een weldoordachte vertolking van deze hartelijke bohémienne. Haar tekst was tot in iedere zinswending verrassend zuiver beredeneerd en men mag er haar geen verwijt van maken, dat zij niet iedere stemmi rigs vlucht onmiddel lijk kon volgen. Miste zij daardoor enkele toonaangeven de nuances, op andere momenten, waarin het elementair menselijke gevoel over heerste, bereikte zij een frapperende into natie. Wim Rijke, die ook de prima bewer king verzorgde attaqueerde zijn moeilijke rol van de door de wol geverfde journalist een kruising tussen een fanaat en een vagebond schrijft Behrman voor uit de juiste hoek. Het is jammer dat zijn plastiek wat te grof en zjjn uitspraak niet altijd even fraai was. Johan van Doorn liep enigszins en Henk Bakker met beide be nen in de sfeer van de klucht, hetgeen in dit geval wil zeggen: uit de maat. Eerstge noemde hield zich in het tweede bedrijf echter uitstekend. Aardige typeringen zag men van Fons Cornet en Aad Stroman, maar uit de komische dienstbode-partij had meer profijt getrokken kunnen w den. Ans Drenth verdient respect voor de manier, waarop zij A/ineke de Wilde ver ving. Alles bijeen genomen: een voorstel ling met tekortkomingen, maar zonder storende fouten, op een wel zeer prijzens waardig plan. DAVID KONING Muziek Caspar Höweler over Negro Spirituals Voor de „Vereniging tot muzikale ont wikkeling der schooljeugd" gaf de beken de musicoloog Casper Höweler Woensdag avond in het gebouw der Vrijzinnig Her vormden een lezing over de religieuse lie deren van de Amerikaanse negerslaven, de zogenaamde Negro spirituals. De lezing werd met gramofoonopnamen toegelicht. Casper Höweler heeft zich deze stof ver bazend goed eigen gemaakt en haar vooral niet eenzijdig van muzikale zijde bekeken. De diepere gronden van deze volkskunst, die op heel eigenaardige en populaire wijze bijbeltaal spreekt, weet Höweler in finesses naar hun psychologische oorzaken te verklaren. De betekenis van codéwoor- den, die voor oningewijden raadsels zijn, weet hij in logisch verband te brengen met het denken en voelen, met de verbeelding van het heilige en bovenaardse van de verdrukte negerslaaf. De grondige bijbel kennis van Höweler verhoogt de beteke nis van zijn verklaringen en beschouwin gen. Aldus was deze lezing zeer belang wekkend. De negro-spirituals werden oorspronke lijk gezongen op de „camp meetings", re- ligieuse bijeenkomsten in de openlucht, want in een kerkgebouw mochten de ne gerslaven zich niet vertonen. Bijbellezingen kregen hun reflex in deze spontane ge zangen, die de kern van het onderwerp door geregeld herhalen meestal in koor kracht bijzetten. Het bezingen van hel denfeiten uit het Oude Testament was de neger vooral lief om de hoop op bevrij ding, die hij er uit putte. Herhaaldelijk is er sprake van de Jordaan, de Palestijnse rivier, die voor de neger de betekenis heeft van de „doodsrivier", aan welker overzijde de zalige eeuwigheid wacht. Door het Evangelie zullen zij er komen en dit wordt voorgesteld als „Gospelship" of „Gospeltraïn", waarin zwarten zowel als blanken in hetzelfde compartiment zullen mogen reizen. Soms gaat de mystieke beschouwing zeer diep, zoals in „Ezechiël saw the wheel". Aan de hand van een uitgebreide col lectie voorbeelden werden deze en nog vele andere toelichtingen gegeven. Het jeugdige publiek gaf door een voorbeel dige aandacht blijk van grote belangstel ling. Dr. J. R. de Smidt toonde zich zeer vol daan over deze „proefneming" en dankte de heer Höweler voor zijn interessante lezing. JOS. DE KLERK. Dp laatste drie tollen op de Overijsselse wegen zullen volgend jaar verdwijnen. Het zijn de tollen bij Almelo, Diepenheim en Heino. i „Hof Terhove", door het R.K. Toneelgezelschap Rokato Het is jammer dat het R.K. Toneel gezelschap Rokato niet wat hoger "gegrepen heeft dan het wel erg simpele Verloren Zoon-geval waarmee het gisteravond in „De Leeuwerik" voor het voetlicht kwam, want aan deze „Hof Terhove" een to neelbewerking van Marie Koenen's roman „De Andere" was voor de meerendeels verdienstelijk spelende dilettanten weinig eer te behalen. Met uitzondering van de verlopen boerenzoon die zich nog enig menselijk dualisme toebedeeld zag (en die een uitstekende, ruig-onverschillige vertol king kreeg van de heer W. Hartog) waren alle karakters bijna karikaturaal van vol strekte goedheid of absolute boosheid. De met tendenz beladen dialogen en de fanta sieloos-rechtlijnige intrige boden al even weinig kansen, zich te onderscheiden en het was alleen aan de straffe regie en de so bere actie te danken dat de grens van het melodramatische nergens geheel over schreden werd. Maar verschillende dezer amateurs wij noemen bijvoorbeeld „Moeder Konings" en de fris-gespeelde boerenknecht van de heer C. A. Bouw meester kunnen stellig een grotere op gave aan. Moge Rokato hun een volgend maal daartoe de gelegenheid geven. I H.C. Handels „De Messias" bij de COV Het mag zeker wel voor de genialiteit van de componist pleiten, dat „De Messias" in drie weken tijds op papier geworpen na ruim twee eeuwen zich nog in een populari teit (vooral in Engeland) mag verheugen, die slechts door die van Baph's Matthaus Passie overtroffen wordt. Het zijn vooreerst de brillante koren (Hal lelujah!), die dit „Sacred Oratorio" wereld beroemd hebben gemaakt, maar tevens toont het een diepte van expressie, die Handel als de evenknie van Bach doet kennen. De a.s. uitvoering door de Christelijke Oratoriumvereniging op 21 December met Mea Naberman, sopraan, Annie Hermes, alt. Louis van Tulder. tenor en Guus Hoekman, bas, als vocale solisten zal geschieden met gebruikmaking van de originele Engelse tekst. Wat het instrumentale gedeelte betreft, de (verouderde) „Mozartbewerking" heeft het veld moeten ruimen voor het Handelorkest: strijkers, oboe's, fagotten, trompetten, pau ken, orgel en cembalo. Slechts de theorben en luiten uit Handel's tijd zullen ontbreken. Kersttentoonstelling in Frans Halsmuseum Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem, zal op Zaterdagmiddag 18 December de op verzoek van het gemeente bestuur door de Kennemer Kunstraad ge organiseerde Kersttentoonstelling „Jonge Kunst 1948" openen. De exploitatie wordt in het Frans Hals Museum gehouden. Haarlemse Politie-muziek- vereniging In samenwerking met het Haarlems Po litie Amusementsorkest en de Drumband heeft de Haarlemse Politiemuziekvereni- ging gisteravond in de gemeentelijke Con certzaal haar eerste concert in dit seizoen gegeven. Men zou verwachten, dat bij het optreden van dit amusementsorkest slechts een ge deelte van de avond besteed zou worden aan het typische luchtige genre van mu ziek. Echter bi*acht de keuze van de uit te voeren werken door de muziekvereniging met zich' mee, dat bijna voortdurend het amusements-karakter hoogtij vierde en dat slechts een paar maten muziek tot de toe hoorders kwamen, waarvan gezegd kon worden, dat zij de kunst, welke werkelijke schoonheidservaringen kan geven, vrij dicht naderde. Dit gold dan speciaal voor de Berceuse de Jocelyn van Benj. Godard, waarvan de uitvoering de trombonist J. H. van Eek gelegenheid gaf, muzikaal solo- spel te doen horen, beschaafd van toon. Verder waren er enkele fragmenten in de Hollandse Suite van J. R. v. d. Glas, die zich qua gehalte onderscheidden en brach ten enkele van de gespeelde volksliederen bij de uitvoering van de grote Militaire Taotoe een gewenste sfeer. Overigens kon het fanfare-corps onge twijfeld prettig spelen en naar hartelust opgewekte klanken laten horen bij de ver tolking van een Mars van G. Miller, van de dansen in „Fête nationale" van Rosseau, van de Bruidstocht van Doornroosje, van de Benelux-mars, van de directeur der ver eniging. de heer L. v. d. Hoef, en van de reeks Weense melodieën, uit verschillende werken van allerlei componisten bijeen ge. bracht. De uitvoeringen leverden het be- wiis, dat het zeker zin heeft met dit korps ook muziek in studie te nemen, welke ar tistieke voldoening kan geven. Een belangrijk aandeel in de uitvoering van de taptoe had de Drumband, gevormd met vier kleine trommels, drie roertrom men en een grote trom. Na de pauze kwam dan weer amusements muziek. moderner van karakter en uitge voerd met de nodige show. Het amusements orkest maakte zich hiermede verdienstelijk en mocht herhaaldelijk waardering onder vinden. Het concert werd bijgewoond o.a. door de hoofdcommissaris, de heer J. J. Fontijne en echtgenote en door de oud-hoofdcom missaris de heer E. H. Tenckinck. P. ZWAANSWIJK. Uitspraak van de rechtbank De Haarlemse rechtbank heeft de acht en veertig jarige Amsterdamse koopman E. F M. S.. die terecht heeft gestaan wegens dood door schuld, veroordeeld tot 'n hechtenisstraf van één maand. In de nacht van 23 op 24 Sep tember bestuurde hij een personenauto op de Rijksweg in de Haarlemmermeer In zijn gezelschap was een Amsterdamse De koop man miste ziin portefeuille met f 10.000 en meende, dat hij die in Den Haag had laten liggen. Daarom keerde hij terug, doch werd daarin door de vrouw belet. Volgens de koopman is een worsteling ontstaan tijdens het rijden, waardoor de bestuurder de con trole over zijn wagen verloor en de auto sloeg over de kop. De vrouw kwam onder de wagen en overleed kort daarop. In de mantelzak van het slachtoffer is later een bedrag van f 9400 gevonden. BRUGWACHTERSLEED. ..Gaat niet meer", zei de brugwachter van de Melkbrug gisteravond tot een tweetal kermisreizigers die nog net onder de delen de afsluitbomen wilden doorslippen. Toen hij wilde verhinderen, dat de leden van het vrolijke gilde het tegendeel metterdaad wil den bewijzen, gaf dit aanleiding tot weder zijdse verbolgenheid, die ontladen werd in enkele fikse vuistslagen in het gelaat des brugwachters. Het handgemeen werd door drie dienaren >n de Heilige Hermandad, die de kermis klanten gevankelijk naar een rustige plaats leidden, beslecht. De schipper had geduldig gewacht tot de functionaris van het Havenwezen zijn taak weer kon vervullen BINNENLAND Prinses Wilhclmina heeft Woensdag een bezoek gebracht aan de Zendingshogeschool te Oegstgeest. In Drente cn Overijssel zijn op grote schaal valse textielpunten in omloop ge bracht. Het parket van het arrondissement Zwolle heeft de zaak in onderzoek. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal examen Neder lands recht de heer J. Dolleman te Heem stede: voor het candidaatsexamen semietische taal- én letterkunde slaagde de heer J. J. A. van Dijk te Haarlem. Aan de Gemeente-universiteit te Am sterdam is mej. F. Th. de Vries te Haarlem bevorderd tot arts. Voor het doctoraal examen Nederlands slaagde de heer J. J. M. Bakker te Halfweg; voor het candidaats examen rechten de heer M. R. Schreurs te Haarlem. De „Vraag- en gesprekavond" in het Tempelierenhuis van ds. Waardenburg is uitgesteld tot Vrijdag 7 Januari. Netty van Kan zal op 20 December in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw voor „De Kring", waarin Haarlems Kunstcentrum, het Vormingscentrum „Vrij Nederland" en de Nederlandse Volksbewe ging samen werken, de Hollandse tekst van Dickens' „Christmas Carol" voordragen. In de kerstwijdingsdienst van de Neder lands Hervormde Gemeente van Bloemen daal op Vrijdag 24 December zal niet, zoals gemeld is, ds. J. C. van Dijk voorgaan, maar dr. H. J. Stelma. De heren J. Aarts en P. A. A. Loof te Haarlem zijn aan de gemeente-universiteit van Amsterdam geslaagd voor het candi daatsexamen wis- en natuurkunde. De Vrouwengemeenschap „Geluk door geestelijke groei" heeft voor de maanden Januari, Februari, Maart, April en Mei een programma samengesteld. Iedere Woensdag avond komen de leden bijeen- in gebouw „Theosofia" en na het behandelen van club belangen wordt een lezing gehouden. Op de Vrijdag te houden bijeenkomst van de afdeling Haarlem van de Koninklijke Vereniging „Oost en West" :n hotel „De Leeuwerik" zal wegens verhindering van de heer Upwich de film over Curagao niet ver toond worden De heer F. A. Wagner van het Indisch Instituut zal thans spreken over „Indische kunst". Hoog in de Kerstboom schittert wat 't Is een portret gemaakt bij 169 Grote Houtstraat, Haarlem - Tel. 13472 (Adv.) Opvolger van dr. Goedewaagen hoort 9 jaar tegen zich eisen Voor het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft terecht gestaan de voormalige waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, jhr. mr. S. M. S. de Ranitz. Hem was ten laste gelegd, dat hij lid was van de NSB en getracht heeft de Nederlanders en de Nederlandse gedachtenwereld met Duitse en nationaal-socialistische ideeën te infiltreren en dat hij als ambtenaar van het departement het Duitse nationaal-socia- lisme heeft gepropageerd. Verdachte verklaarde, in de waan ver keerd te hebben dat de Duitsers het goede wensten. De advocaat-fiscaal eiste negen jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht ambten te bekleden. GRATIE VERLEEND. Bij Koninklijk Besluit is gratie verleend aan L. G. de Noo, tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het Bijzonder hof te Arnhem. De doodstraf is veranderd in O levenslange gevangenisstraf. STAATSLOTERIJ. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij is op nr. 9317 een prijs ge vallen van f 1000,met een premie van f 30.000,—. Heemstede Voor de Stille Armen Het Comité voor Stille Armen te Heem stede heeft sedert de vorige verantwoording de volgende bijdragen ontvangen: Jkvr. W. v. d. G ƒ5.—; Mej. H. J. L. B. ƒ2,50; Mej. G. D. ƒ2,50; Mevr. A. H. v. H.—de V. ƒ10,—; E. H. ƒ2,—; Mw. W. K. 2,50; J. K. ƒ5.—; Mevr. G. D. L. P. ƒ10,—; A. R. ƒ100,—; C. A. T. ƒ4,—; I. M. ƒ20,—; K. R. v. S. ƒ50,—: T. K. B. 2,50; N. N. ƒ2,—: N. N. f 1,—A. S. 10.—; A. N A. B. 2,50; G C. K. 2,50; N. N. 10,—; C. O. 3,50; Mevr. C.—P. 10.—; Ned. Padv. Gilde Afd. Heemstede 15,44; L. ƒ5,—; P. M. v. D. ƒ3.—; Mevr. Wed. H. E. v. B.—v. d. S. 10,—; J. C. D. 10.—: Mevr. P. W. A. H. 100,—; Mevr. Wed. H. H. J.— v V. ƒ5,—; Mevr. A. F. G. K.—H. ƒ10.—: R. C. S. ƒ5,—; R. S. ƒ5.—: L. P. J. M. T. 10.—: L. B. Z.—B. ƒ2.50: Mevr. Wed. S. ƒ5.—; Mevr. Wed. A. v d. L. 10.Tezamen 453,44. In totaal ontvangen 1370,44. De penningmeester van het Comité, de heer A. van Wingerde, zal nog gaarne bijdragen in ontvangst nemen, zowel thuis Antonis Duycklaan 12 als ten Raadhuize. Zijn giro nummer is 153308. HULDIGING KAPELAAN DE RUYTER De verenigingen waarvan kapelaan de Ruyter geestelijk adviseur is. waren Woens dagavond in het R.K. Verenigingsgebouw bijeengekomen om hem met zijn koperen jubileum te huldigen. Nadat het orkestje De Guimamba's een nummertje had gegeven, werd het openingswoord gesproken door Pastoor A. F. v. Noort. die het uitstekende werk van kapelaan de Ruyter roemde en de hoop uitsprak dat Heemstede nog vele jaren van zijn werkkracht zou mogen profiteren. Namens H. B. C„ Verkenners en Kath. Arbeidersjeugd voerde de heer Athmer, voorzitter van H. B. C. het woord die de ju bilaris als geschenk de cyclus boeken „Met de heiligen het jaar rond", aanbood. Nadat Verkenners en Welpen in kleine toneelstukjes en een dans hun prestaties hadden laten bewonderen en de heer J. Meijer namens de Katholieke Actie en Ka tholiek Thuisfront het woord had gevoerd, dankte kapelaan de Ruyter voor de hem ge brachte hulde en het geschenk. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 313% 311% 267% 267% Philips 227. 2241/2 A. K U 157% 156i/2 132 Nederlandse Ford 282 Nederlandse Kabel 250 v. Berkel's Patent 113 Scheepvaart-Unie 160V2 160 Holl.Amerika Lijn 160 Deli Maatschappij 140% 140*4 H. V A 149 1501/2 A'dam Rubber 143V2 1441/2 Ned Handel Mij 1541/2 N.-I. Handelsbank 111% Billiton Mij 11 379

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6