Haarlems Dagblad ,?Staakt het vuren" en „trekt troepen terug" Voorlopig geen Marshall-hulp meer voor Indonesië Commissie van Goede Diensten weer te Batavia verenigd Tojo en de zijnen terechtgesteld Het verloop der militaire actie China steunt het Amerikaanse standpunt Nadat Woensdagmiddag om één uur de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Veilig heidsraad, dr. van Royen, was uitgesproken, werd gepauzeerd, waarna de Indonesische afgevaardigde Palar het woord voerde. Toen kwam de Amerikaanse gedelegeerde dr. Jessup aan het woord, die na een uitvoerige rede zijn resolutie bekend maakte. Deze resolutie luidde als volgt: „De Veiligheidsraad, met bezorgdheid de hervatting der vijandelijkheden in Indonesië gadeslaand; nota genomen hebbend van de rapporten van de Commissie van Goede Diensten,'beschouwt zulk een hervatting der vijandelijkheden te zijn in strijd met de resolutie, welke door de Veiligheidsraad tijdens zijn 171ste vergadering op 1 Augustus 1947 werd aangenomen; doet een beroep op partijen: a) de vijandelijkheden onmid dellijk te staken en b) onmiddellijk hun strijdkrachten terug te trekken op de respec tievelijke kanten van de gedemilitariseerde zóne, vastgesteld onder de bestandsover eenkomst van zeventien Januari 1948; geeft de Commissie van Goede Diensten opdracht de Veiligheidsraad telegrafisch een volledig en dringend rapport te zenden over de gebeurtenissen, welke sedert 12 December 1948 in Indonesië hebben plaats gevonden, ter vaststelling van de verantwoordelijkheid voor het uitbreken van de vijandelijkheden". 63e Jaargang No. 19125 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv. en Adrain. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Uondercïag 23 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4.25. Franco per post 4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «Dprcrtjtc Daarlctractjc «Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Amerikaans-Columbiaans-Syrische resolutie verzoekt De Amerikaanse gedelegeerde stelde in zijn rede vast, dat het onder de tegenwoor dige omstandigheden voor de C.V.G.D. ongetwijfeld enige tijd zal vragen alvorens zij de Veiligheidsraad volledig over de recente ontwikkelingen kan inlichten, welke inlichtingen hij van grote waarde voor de raad achtte om de oorzaken van de huidige toestand in Indonesië te kunnen nagaan. Ondertussen is er in Indonesië een ge wapend conflict", aldus Jessup. „Het is een Vaststaand feit, dat een bevel van de raad Van 1 Augustus 1947 overtreden is. Dit is een aangelegenheid welke de raad onmid dellijk ter hand moet nemen zonder nadere rapporten van de C.V.G.D. af te wachten. Er is hier geen sprake van een toestand, waarin enige onzekerheid behoefde te be staan, of hier in feite sprake is van het Uitbreken van vijandelijkheden. Het komt mij voor, dat de raad verplicht is aan de hand van het Handvest in dit stadium van zijn beraadslagingen onmiddellijk het be vel te geven dat de vijandelijkheden in Indonesië gestaakt worden en te verlan gen, dat de strijdkrachten van beide par tijen onmiddeïlijk worden terug ge trokken." Dr. Jessup herhaalde het gezichtspunt Van zijn regering, dat de order „staakt het Vuren" van 1 Augustus 1947 nog altijd bindend is voor beide partijen en dat die order werd geschonden door de recente actie die door de Nederlandse autoriteiten in Indonesië werd ondernomen. .,Het is onze weloverwogen mening, dat Een hernieuwd uitbreken der vijandelijk heden een ernstige bedreiging kan zijn van de internationale vrede. Daarom hebben ie Verenigde Staten de gelegenheid ver welkomd om tezamen met de delegaties Van Columbia en Syrië een ontwerp reso lutie aan de raad voor te leggen", aldus dr. Jessup. Hij sprak de hoop uit dat dit voorstel iichzelf zal aanbevelen bij de leden van de raad en dat de ontwerp-resolutie spoe dig kan worden aangenomen. De heer J.essup ging uitvoerig het verloop van de reeks mislukte onder handelingen na. Hij zeide dat zijn regering van mening is, dat er onvol doende pogingen zijn gedaan om" de onderhandelingen tot een succesvol einde te brengen onder auspiciën van de C.V.G.D. „Dit wordt in het bijzonder duidelijk In het licht van het feit, dat het be stand in den beginne op bevredigende wijze kon worden toegepast." De heer Jessup zeide verder nog, dat de Ver enigde Staten geen rechtvaardiging Rede van Palar: „Nederlanders zijn niet te geloven of te vertrouwen" De Indonesische afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, de heer Palar, zeide in zijn ede gisteren onder meer: „Het is voor ons onmogelijk de Neder- anders te geloven of te vertrouwen. Het chijnt. dat het voor hen onmogelijk is lona fide onderhandelingen te voeren." De lederlandse' beschuldiging, dat de repu- iliek plannen zomhebben opgesteld om op Januari een offensieve oorlog te begin- in, noemde Palar een belachelijke be- ehuldiging, aangezien het onlogisch is aan ie nemen, dat de republiek in staat zou tijn een oorlog te ondernemen tegen een nodern uitgerust Nederlands leger. De lederlandse bedoelingen waren volgens 'alar: „Volledige ontbinding van de repu- iliek, overgave van haar politieke, militaire n economische macht, voordat de onder- landelingen zouden beginnen". De tijds- imiet van het Nederlandse ultimatum Doemde Palar „een louter voorwendsel van ten van te voren berpamde eenzijdige aan- fal." „Deze militaire actie is noodlottig foor het behoud van de stabiliteit en de frede in Azië. De houding van de repu- iliek, aldus Palar, zal niet veranderen door let verlies van nóg meer grondgebied. „De grondslag van de strijd is een totale uerilla, welke zal worden voortgezet totdat e republiek haar einddoel zal hebben be- eikt. De politiek der verschroeide aarde, lie zal worden doorgezet met alle bittere 'evolgen van dien, is van deze guerilla een inder aspect. Deze wijze van oorlogvoering Jan en zal jarenlang worden voortgezet. De - trijd zal eveneens worden gevoerd op het lederlandse grondgebied, waar als het re- .ultaat van de militaire actie, de Neder- andse conceptie van de federatie van ma- ionettenstatén thans tot verdwijnens toe neenschrompelt. Palar besloot, met de Veiligheidshaad te erzoeken, onmiddellijke en effectieve stap- >en te ondernemen en om te garanderen, at zijn beslissingen volledig tot uitvoering Porden gebracht. Een bevel tot het staken an het vuren zou niet afdoende zijn, aan- ezien, als de Nederlandse troepen niet .ouden terugkeren naar hun uitgangsop- tellingen van vóór 18 December, het niet nogelijk zou zijn, tot een politieke over- enstemming te geraken. Daarom dient de lommissie van Goede Diensten de beslis- ende macht te verkrijgen bij het uitvoeren 'an deze terugtrekking der troepen. „Wij ijn nog steeds van mening, dat, mits daar toe door de Veiligheidsraad aan de C.V.G.D. een dergelijke opdracht wordt gegeven, een oplossing van het probleem alsnog mogelijk :al zijn", aldus eindigde de heer Palar zijn tede. konden vinden voQr het heropenen der vijandelijkheden. Indien de inbreuken op het bestand van de zijde der repu bliek inderdaad zo veelvuldig en voortdurend zijn voorgekomen, dan had de -Nederlandse regering, naar de mening van de heer Jessup, deze in breuken direct aan de Veiligheidsraad kunnen rapporteren voor het bestand werd opgezegd. Chinese standpunt. Vanmorgen om 10.45 uur is de vergade ring van de Veiligheidsraad door de voor zitter van Langenhove geopend. De Chi nese afgevaardigde, Chiang, kreeg daarop het woord. Hij zei van mening te zijn dat de competentie-kwestie een louter acade mische is waar de Indonesische kwestie nu al anderhalf jaar op de agenda van de raad staat. Zijn delegatie acht deze actie ernsti ger dan de eerste omdat zij wordt onder nomen ondanks de Renville-overeenkomst en de aanwezigheid van de Commissie van Goede Diensten. Sprekende over de Neder landse motieven zei hij, dat er redenen voor bezwaren mogen zijn, maar dat deze voor de commissie of voor de Veiligheidsraad hadden moeten worden gebracht. Hij vroeg een snelle actie van de raad en verklaarde dat China de Amerikaanse resolutie zou steunen. Australisch amendement. De tweede spreker was kolonel Hodgson van Australië. Deze zeide: „Wij staan hier tegenover een rechtstreekse aanval, ook op de Veiligheidsraad. Deze moet trach ten te verhinderen, dat de actie doorgaat". Ten aanzien van de betwiste competentie van de raad zeide de Australiër: „De Ne derlandse regering heeft zelf de republiek erkend door het sluiten van overeenkom sten. Vele andeï£ landen hebben voorts de republiek de facto erkend en sommigen hebben zelfs verdragen met haar afge sloten". Hij vervolgde: „De Australische regering kan thans in de Veiligheidsraad geen stem uitbrengen, maar zij hoopt, dat de leden van de raad haar amendement op de Amerikaanse re solutie zullen overnemen". Aan de Ameri kaanse resolutie zou de heer Hodgson dan willen zien toegevoegd dat de president der republiek Indonesië en de overige po litieke gevangenen, die op 18 December werden gearresteerd, zullen worden vrij gelaten. Voorts stelde hij een toevoeging voor om de C. v. G. D. opdracht te geven waar te nemen en aan de Veiligheidsraad te rapporteren of er geen représailles of strafacties tegen individuele personen wor den genomen. De heer Hodgson noemde de ingezette actie tragisch. De laatste Nederlandse eisen wei-den door hem een ultimatum op het termijn van slechts achttien uren ge noemd. „Dit", zo zeide hij, „was erger, zelfs dan wat Hitler in 1940 jegens Neder land deed". Hodgson besloot, dat de Nederlandse actie geen politiële actie kan worden ge noemd, doch zuiver militair van karakter De Autralische vertegenwoordiger ein digde met te zeggen, dat hij de laatste in formaties had, welke niemand in de Vei ligheidsraad volgens zijn zeggen nog kon weten. Hij had zojuist een telegram van zijn regering ontvangen, volgens hetwelk het Nederlandse militaire commando een zijdig en zonder de C.V.G.D. er in te ken nen alle militaire waarnemers van de C.V.G.D., die zich in Nederlands gecontro leerd gebied bevonden, opdracht had ge geven zich naar Batavia te begeven. Het telegram zei verder, dat dit was gedaan in opdacht van dr. Beel. De Australische vertegenwoordiger zeide: „Ik weet niet, wie de heer Beel is, maar ik neem aan, dat dit de Nederlandse ver tegenwoordiger is". De zitting werd hierna geschorst tot hedenmiddag 3 uur. Zaak-Menten wordt opnieuw behandeld Naar wij vernemen zijn de verdedigers van de houtindustriëel P. N. Menten uit Aerdenhout, die twee weken geleden door het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam bij verstek wegens het treden in vreemde krijgsdienst en het verlenen van hulp en steun aan de vijand tot drie jaar gevange nisstraf werd veroordeeld, van dit vonnis in verzet gegaan. Dit betekent, dat de betrokken kamer van het Hof de zaak op de eerstvolgende zitting, nadat sedert het aantekenen van het verzet zeven dagen zullen zijn verlopen, zal dienen te behandelen en in dit geval waarschijnlijk in de eerste week van Januari. Het is echte*- mogelijk, dat dan alleen een formele behandeling plaats vindt en het Hof besluit de zaak tot een later tijd stip uit te stellen, daar de zittingen van het Gerechtshof voor de eerste weken van het jaar reeds zijn vastgesteld. Menten zal bij de nieuwe behandeling in persoon moeten verschijnen. Onzekere toestand verhindert controle op effectieve toepassing der hulp Reuter meldt uit Washington: De Ver enigde Staten hebben gisteren alle Marshall hulp aan Indonesië stopgezet, hangende een regeling inzake de vijandelijkheden tussen Nederland en de Indonesische republiek. In een communiqué, gepubliceerd naar aanleiding van het opschorten van alle hulpverlening ten behoeve van Indonesië volgens het plan-Marshall, herinnert de Economie Cooperation Administration (E. C.A.) te Washington er aan, dat de E.C.A.- gelden niet op nuttige wijze kunnen wor den gebruikt voor de levering van goede ren aan Indonesië, tenzij er „redelijke zekerheid" bestaat, dat de Amerikaanse De Veiligheidsraad heeft gisteren in Parijs een begin gemaakt met de behandeling der Indone sische kwestie. De Nederlandse vertegenwoordiger dr. Van Royen (links) vlak voor de opening der zitting in gesprek mei een journalist, terwijl de heer Palar, die de zaak der Republiek verdedigt (tweede van rechts), een onderhoud heeft met de gedelegeerden van Stjrië (rechts) en van Australië. Rapport aan de Veiligheidsraad Omstreeks zeven uur Java-tijd arriveer den gisteren de heren Critchley en Herre- mans van de Commissie van Goede Dien sten en enkele leden van de staf met een Nederlands militair vliegtuig te Batavia. De commissie heeft een rapport getele grafeerd naar de Veiligheidsraad te Parijs, waarin bijzonderheden worden medege deeld over de schade, welke in en rond Djokja is toegebracht sedert de Nederlan ders Zondag het gebied van de republiek binnenvielen. In het rapport wordt verklaard, dat Maandag een Ambonese soldaat bij het be zetten door de Nederlanders van Kalioe- rang, waar de Commissie haar hoofdkwar. tier had, in aanwezigheid van de perschef van de commissie, John Lindsey, op een on gewapende jongen schoot. Nadat de Nederlanders de stad bezet hadden, werd tot tweemaal toe een poging gedaan om in contact te komen met de an dere leden van de Commissie, die te Bata via vertoefden, doch het contact kwam niet tot stand voordat de geïsoleerde leden gis teren te Batavia terugkeerden. In de eerste drie dagen van de Neder landse actie werden talrijke ontploffingen gehoord en dikke rookkolommen gezien van uit verschillende punten in het dal beneden Kalioerang, aldus meldt de Commissie. Een twaalftal huizen werd te Kalioerang in brand gestoken voor de aankomst van de Nederlandse troepen. De commissie spreekt als haar mening uit, dat de opzegging van de Renville-over eenkomst niet is geschied in overeenstem ming met de bepalingen der bestandsover- eenkomst. De commissie zegt voorts, dat haar geen omstandigheden bekend zijn, die aanleiding zouden hebben kunnen geven tot een pre ventieve actie van Nederland. Voorts wordt de toon van de Nederlandse brief van 17 December aan de vertegenwoordiger der V. S. in de commissie „die van een ulti matum" genoemd. De commissie constateert, dat de Neder landse militaire operaties een aanzienlijke voorbereiding moeten hebben gehad, wat het moeilijk maakt, niet de conclusie te trekken dat deze voorbereidingen gaande waren tijdens het laatste stadium der on derhandelingen. De jongste directe besprekingen worden door de commissie niet beschouwd als on derhandelingen, daar de Nederlandse eisen neerkwamen op een volledig toegeven door de republiek in'alle voorname vraagstuk ken. De commissie noemt de militaire actie Het verloop der Nederlandse actie op Midden- laatste gegevens van Woensdagmiddag en geej -Java. Deze kaart is bijgewerkt tot en met dd 't een totaal-indruk van het verloop der actie. een inbreuk op de Renville-overeenkomst. De Commissie deelt mee dat de te Ka lioerang verblijvende leden hadden gepoogd Zondag het volgende telegram aan Cochran in Batavia te zenden, dat luidde: „Met de meeste spoed. Cochran Hotel Des Indes Batavia en ter attentie van de consul-gene raal der Verenigde Staten te Batavia. De commissie verzoekt de volgende boodschap zo spoedig mogelijk aan de Veiligheidsraad te zenden. „Om fi uur in de ochtend begon een bombardement op grote schaal op het vliegveld Magoewo bij Djokja. de republi keinse hoofdstad. Hatta bericht het bom barderen van Djokjakarta zelf en het uit werpen van paratroopers. De commissie verzoekt om directe bijeenkomst van de Veiligheidsraad om de geschikte maatrege len te nemen." Australische havenarbeiders besluiten tot boycott De Australische bond van havenarbeiders heeft besloten alle export van goederen uit Australië naar Indonesië te boycotten. Dit besluit werd in de federale raad van het verbond met 11 tegen 7 stemmen genomen. De secretaris van de vakvereniging van zeelieden heeft verklaard dat zijn organi satie geheel achter de haven-arbeiders staat en dat de zeelieden geen sleep- of loodsdiensten ten behoeve van Nederland se schepen zullen verrichten. (U.P.) WESTDUITS VAKVERBOND. De vakverenigingen van de Britse, de Franse en de Amerikaanse zönes van Duitsland zullen zich spoedig verenigen tot één Westduits vakverbond, zo heeft Tarnow, voorzitter van de raad van vak verenigingen in de Britse zóne medege deeld. Het nieuwe vakverbond zal niet met de communistische vakverenigingen in de Oostelijke zóne samenwerken. Levenslang voor J. H. Woudenberg De gewezen leider van het „Nederlands Arbeidsfront" J. H. Woudenberg, tegen wie op 13 December voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof de doodstraf is ge- eist, is heden veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. In de sententie van het Hof wordt over wogen, dat het verweer van verdachte, als zou hij geen opzettelijke medewerking aan de vijand verleend hebben, moet worden verworpen. Verdachte heeft geheel vrijwil lig medegewerkt aan de maatregelen van de vijand, die tot doel hadden elke vorm van arbeidsverstoring tegen te gaan. Ver dachte heeft een ongekend grote bereidwil ligheid aan de dag gelegd en is in zijn pro paganda, vooral in zijn radioredevoeringen met zeer grote sluwheid te werk gegaan, waarbij" hij zich niet heeft ontzien om de rechten van arbeiders, die weigerden zich bij het N.A.F. aan te sluiten, als vervallen te verklaren. Het Hof heeft zeer ernstig overwogen, de door de procureur-fiscaal geëiste doodstraf uit te spreken. Daar het door verdachte gestelde doel in slechts zeer geringe mate is verwezenlijkt, meent het Hof te kunnen volstaan met levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit de openbare rechten voor de duur van het leven. hulp op doelmatige wijze kan worden ge distribueerd onder de bevolking van Indo nesië en zal bijdragen tot het economische herstel. Zolang de situatie in Indonesië niet zal zijn opgehelderd, aldus vervoegt het com muniqué, is het onmogelijk na te gaan, of het programma van economische hulpver lening in dit opzicht effectief zal zijn, en zou het derhalve niet gerechtvaardigd zijn voort te gaan met het verstrekken van E.C.A.-gelden ten behoeve van dit gebied. Het communiqué zet voorts uiteen, dat het door de leider van de E.C.A., Paul Hoffman, genomen besluit geen invloed heeft op het E.C.A.-programma voor Nederland, doch dat de voor Indonesië uit getrokken, doch nog niet gebruikte gelden voorlopig ter beschikking zullen worden gehouden. Paul Hoffman, aldus het commu niqué, heeft het besluit tot stopzetting van de hulpverlening genomen na overleg te hebben gepleegd met het departement van Buitenlandse Zaken. Tot dusverre heeft de E.C.A. gelden ter beschikking gesteld ten behoeve van de economische wederopbouw van het onder Nederlandse controle staande gebied ii Indonesië als onderdeel van haar program' ma van hulpverlening aan Nederland. Tenslotte bevestigt het communiqué, dat „zoals reeds eerder is te kennen gegeven" geen E.C.A.-gelden zijn gebruikt voor de levering van militair materiaal. Naar Reuter uit Washington meldt, heeft Paul Hoffman bekend gemaakt, dat zijn besluit inzake opschorting van de hulpver lening aan Indonesië onmiddellijk in wer king is getreden. Volgens functionarissen van de E.C.A. blokkeert dit besluit een be drag van naar raming 14 millioen dollars, dat resteert van het reeds voor de hulpver lening aan Indonesië uitgetrokken bedrag voor het eerste jaar van het plan-Marshall. Gevolgen. Van bevoegde Nederlandse zijde wordt er in verband met de stopzetting van de ECA- hulp aan Indonesië op gewezen, dat dit zal betekenen, dat de invoer naar Indonesië van materiaal, vereist voor de economische wederopbouw van dit gebied, zal vermin deren. Dit betekent echter tevens een ver mindering van de mogelijkheden tot ver ruiming van de export van Indonesië van die producten, waaraan de wereldmarkt en dus ook de Verenigde Staten, dringend behoefte hebben. Verklaring van Lovett Tijdens een persconferentie, waar Lovett, de Amerikaanse waarnemende minister van Buitenlandse Zaken een overzicht heeft gegeven van de gebeurtenissen in Indonesië, die tot de huidige situatie heb ben geleid, heeft Lovett op de vraag, of het staken van de hulp van de ECA aan Indonesië „door de gemiddelde leek niet beschouwd zou worden als een straf voor de aangevallenen", geantwoord, dat het onjuist zou zijn deze conclusie te trekken. Het besluit van de ECA is op zuiver economische gronden uitsluitend op terrein dat de ECA bestrijkt, genomen", aldus Lovett. Op de vraag, of dit besluit niet enige politieke betekenis had, antwoordde Lovett: „Iedere actie, die hedentendage wordt ondernomen, heeft in zeker opzicht politieke betekenis, niet waar?" Tojo en de zes andere met hem ter dood veroordeelde Japanse oorlogsmisda digers zijn Woensdagnacht opgehangen. De terechtgestelden zijn de 64-jarige generaal Tojo, die in October 1941 2 maan den vóór de Japanse aanbal op Pearl Har bour, premier van Japan werd. Het tribu naal bevond, dat hij de verantwoordelijk heid droeg voor de misdadige aanvallen van Japan op zijn buurlanden; de 70-jarige Koki Hirota, die schuldig bevonden werd aan een samenzwering tot het ondernemen van een aanvalsoorlog en misdaden tegen de vrede en verantwoordelijk was voor wreedheden; de 70-jarige Iwane Matsoei, die het bevel voerde over de Japanse legers in Centraal-China bij de aanval tegen Nan king in 1937; de 65-jarige Kenji Doihara, lid van de Japanse opperste oorlogsraad en bevelhebber van het 7de leger te Singa pore; de 60-jarige Heitaro Kimoera, in 1944 opperbevelhebber van het Japanse leger in Birma; de 63-jarige Seishiro Itagaki, die in 1945 het bevel over het zevende leger in Singapore overnam; de 56-jarige Akiro Moeto, stafchef van generaal Tamahita op de Philippijnen. Tamahita wefd reeds wegens oorlogsmisdaden terechtgesteld. Het proces tegen Tojo en 24 andere be klaagden, waarvan er 18 tot gevangenis straffen werden veroordeeld, heeft meer dan 400 dagen geduurd. In totaal werden 1194 getuigenverklaringen afgelegd. Van de 7 terechtgestelden was alleen Koki Hirota geen militair. Tojo stierf in het uniform van een ver pleger van het Amerikaanse leger zonder distinctieven, zo deelde een ooggetuige mede. De hele executie had een snel ver loop. Er waren officiële getuigen aanwezig van het Britse gemenebest, Amerika, China en de Sovjet-Unie. De veroordeelden bleven even onbe wogen als bij de uitspraak van het tribu naal. Dinsdag werden zij op de hoogte ge bracht van het tijdstip waarop het vonnis zou worden voltrokken. Tojo verstrekte aan de Boeddhistische priester Hanayama, die hem in zijn laatste uren bijstond, een boodschap voor de wereld. Hij deed hierin een beroep op de „weldenkende mensen van de wereld" om medeleven en een beter begrip te hebben voor de volken van Azië. Geen feestdagen in Roemenië In Roemenië zijn Kerstmis en Oudejaar bij regeringsdecreet afgeschaft als openbare feestdagen. Het woord is aan Oscar Wilde: Menige vrouw probeert een salon op te richten en het gelukt haar slechts, een restaurant te openen. Batavia, 23 December (Aneta) Van officiële zijde wordt gemeld, dat Neder landse troepen hedenochtend de status quo-lijn in West-Java overschreden in de richting Bantam, onder meer van de om geving van Tangerang en ten Westen van Buitenzorg uit. Balaradja, 25 km. ten Wes ten van Tangerang, is reeds door Neder landse troepen bezet. De mariniersbrigade rukte op uit Babat (25 km. ten Zuid-Oosten van Toeban) in Zuidelijke richting, waar bij geen weerstand werd ondervonden. In de omgeving van Fort de Koek werden zuiveringsacties uitgevoerd. Hedenochtend landden Nederlandse troepen in water vliegtuigen op het Tobameer nabij Baliga. De troepen werden bij deze plaats aan land gezet, waarna het vliegveld van Siborong Borong werd bezet. In Midden-Java verenigde de Neder landse colonne, die uit Semarang in Zuide lijke richting was opgerukt zich met de troepen in de omgeving van Djokja. Ver der werden Solo, Parakan, Setjang, Wono- sobo, Magelang en" Tjepoe bezet. Voordat de extremistische benden Tjepoe moesten ontruimen slaagden zij erin branden te stichten in de stad en de olie-installaties. In Oost-Ja va bezetten de, Nederlandse troepen Blitar en werden de belangrijke werken van de Kali Konto onder contróle gesteld. Op Sumatra werden Fort de Koek (Boe- kittinggi) en Padangpandjang door de Nederlandse troepen bezet. Over het alge meen is de tegenstand zeer gering. Tegen aanvallen werden nergens ondernomen. Mohammed Roem, voorzitter der repu blikeinse delegatie, en Setiaboedi (Douwes Dekker) adviseur van de republikeinse regering, zijn geïnterneerd. Het vliegveld van Fort de Koek (Boekittinggi) is vrijwel onbeschadigd in Nederlandse handen ge vallen en onmiddellijk in gebruik genomen. In Midden-Java hebben uit Solo opruk kende Nederlandse troepen Delanggoe ver over. In het gebied ten Zuid-Oosten van Demak heeft de bevolking op eigen initia tief wapens, munitie en explosieven inge leverd. Officieel wordt gemeld, dat hedenoch tend in de omgeving van Magelang een Kittyhawk-toestel van de militaire lucht vaart is neergestort. De bestuurder (een eerste luitenant-vliegerwaarnemer) werd op slag gedood. Nederlandse troepen, opererend uit Ba tavia, zijn een actie begonnen tegen Ban tam op West-Java. Het Nederlandse hoofd kwartier meldt, volgens United Press, dat de troepen de status-quo lijn bij Tangge- rang overschreden. Een tweede operatie tegen Bantam uit Buitenzorg duidt op het voornemen langs twee routes naar de hoofdstad Serang op te trekken. Toestand in bezette gebieden. Uit de eerste berichten, welke het depar tement van Sociale Zaken ontving van de vertegenwoordiger bij de territoriale be- stuursadviseur in Oost-Java over de toe stand in de thans door de Nederlandse troepen bezette republikeinse gebieden, blijkt, dat in het Zuid-Malangse de voedsel situatie zeer slecht is. In Lamongan en Bodjonegoro heerst op het gebied van kle ding een noodtoestand en het onmiddellijk instellen van gaarkeukens bleek noodzake lijk. aldus een mededeling van Sociale Zaken. Ook te Kepandjang heerst gebrek aan kleding. De tot dusver ontvangen berichten uit Djombang zijn iets gunstigers. In Oost- Java ontving het Rode Kruis de eerste zen ding van 45 ton rijst, blikvlees, vis, zout, enzovoort, voldoende voor 12.000 mensen gedurende een maand. Het Rode Kruis had in dit gebied een voorraad kleding voor 10.000 personen, waaraan door de distribu- tiedienst van Oost-Java 50.000 meter textiel werd toegevoegd. Tojo in de beklaagdenbank van het tribunaal in Tokio tijdens de zitting waarin tegen hem het doodvonnis wera uitgesproken. IETS MINDER VORST Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I, in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenvelden maar overwegend droog weer met hier en daar nevel of mist. Meest zwakke wind tussen Noord en Oost. In de kust streken van het Noorden van het land lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Elders in het land in de nacht lichte, plaatselijk matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. 24 Deccmbor: Zon op 8.47 uur, onder 16.32 uur Maan op 1.39 uur, onder 13.18 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1