„Internationale bemiddeling had moeilijkheden met kunnen oplossen" Chefarine ,4 PANDA EN DE GEDACHTENMACHINE 5ANAPIRIK C. DE WEERS Q Wereldnieuws VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 2 Dr. Drees: ,,De Nederlandse zaak wordt in de wereld verkeerd begrepen In een interview met de correspondent van Reuter te 's-Gravenhage heeft de Neder landse minister-president dr. W. Drees verklaard, dat internationale bemiddeling in generlei vorm ooit de verwarde toestand in Indonesië kan doen eindigen. Dr. Drees gaf tijdens dit interview duidelijk blijk „dat hij zich uit het net van juridische argu menten wilde bevrijden", aldus de correspondent. Dr. Drees verklaarde „van een menselijk standpunt uit", zoals hij het uitdrukte, hoe pijnlijk het hem had getroffen en hoe bezorgd hij er over was, dat de zaak van Nederland in de wereld nog zo ver keerd begrepen wordt. ..Wij zijn een geduldig volk", zei de minister-president, „en het moet zeker zeer onwaarschijnlijk geacht worden, dat een klein vrede- en vrijheid lievend volk zich in een koloniale oorlog zou storten om zijn voormalig gezag op te leggen aan een volk, dat voor zijn eigen vrijheid strijdt. Nederland heeft tijdens de Duitse bezetting zo zwaar geleden, dat het ondenkbaar is dat de Nederlanders met deze actie zouden zijn be/onnen, indien zij niet oprecht en eerlijk meenden dat zij niet langer konden aarzelen". Drie vragen stelde de correspondent naar aanleiding van de aanvallen op de Neder landse politiek in de Veiligheidsraad. „Wat was precies de oorzaak, dat u van mening was, dat geen andere weg gekozen kon worden?" luidde de eerste vraag. Dr. Drees: „Ik vraag in alle ernst: wat zouden Engeland, de Verenigde Staten of de Sovjet-Unie gedaan hebben in de situatie waarin wij werden gesteld? Zouden zij zich onttrokken hebben aan hun verantwoorde lijkheid als souvereine mogendheid? Dit is tóch zeker niet het geval geweest in andere delen van Zuid-Oost-Azië?" Vervolgens herinnerde de minister-presi dent er aan, dat de republiek in 1945 met behulp van de Japanners werd gesticht en dat zij „met Japanse wapenen een leger vormde, dat in de afgelopen drie jaar ge tracht heeft geheel Indonesië te beheersen. Desondanks heeft Nederland overeenkom sten gesloten met de republiek, die helaas nooit tot uitvoering zijn kunnen komen. De wereld schijnt niet te beseffen", aldus dr. Drees. ..dat wij in 1947 eenmaal en in 1948 tweemaal met een republikeinse minister president tot overeenstemming kwamen, doch dat de republikeinen in al deze geval len datgene verwierpen, waarover men overeenstemming had bereikt, respectieve lijk met Sjahrir, Sjarifoeddin en Hatta". Volgens dr. Drees blijkt uit de houding van de republiek, die het plan tot vorming van een regering in Indonesië in overgangstijd op 1 Januari 1949 zelfs als een vijandelijk gebaar beschouwt, dat het voor de twee delen van Indonesië onmogelijk is met elkaar in vrede te leven. „Wij hadden de niet-republikeinen een belofte gedaan. W ij konden niet onbepaalde tijd wachten op een vergelijk tussen deze beide politieke ziens wijzen, in het bijzonder niet, omdat de re publiek aanhoudend duizenden militaire eenheden niet-republikeins grondgebied liet binnendringen, met het bevel van hun op perbevelhebber om wanorde te stichten." Accoord was niet mogelijk. Na verklaard te hebben, dat het aantal bestandsschendingen steeds toenam, zeide de minister-president: „Konden wij dat laten voortduren? Wij waren van mening, dat hieraan zelfs door internationale be middeling geen eind gemaakt kon worden." Dr. Drees herinnerde er aan, dat ook Tan Malakka aanzienlijke invloed in republi keinse kringen heeft. Na het bezoek van de delegatie der Nederlandse regering werd het nog duidelijker, dat geen politieke over eenstemming mogelijk was, vooral daar Soekarno in dit critieke stadium besloot naar India te gaan. aldus de minister-pre sident. „Toen begonnen wij onze actie. Het verlies van mensenlevens tengevolge van deze Nederlandse operatie schijnt geringer te zullen zijn dan het door de republikei nen tijdens het bestand veroorzaakte". Nederlands verantwoordelijkheid Daarna werd de minister de vraag ge steld: „Hoe vat u uw internationale verant woordelijkheid op in Zuid-Oost-Azië?" Minister Drees antwoordde, dat Neder land in dit stadium verantwoordelijk was voor het scheppen van voorwaarden voor de vrijheid van Indonesië en voor een ef fectief zelfbestuur. Slechts op deze basis kan een Indonesische federatie een con structieve rol spelen in de wereld. In dit opzicht is Nederland ook verantwoordelijk voor vrede en welvaart in de wëreld in het algemeen. Lt <k Heb wel honderd maal zitten proberen Om een Limerick te fabriceren Op het laatst werd ik dol, Maar toch hield ik vol. Want ik z&l een fles TIP incasseren. 'n TIP VAN BOOT Inz. Mej. J. K. te Amsterdam ontv. 1 fl. TIP (Adv.) De radioprogramma's voor de beide Kerstdagen vindt men op pagina 4. De radio geeft Maandag Hilversum I. 301 m. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Pla ten: 9.15 Sheherazade, Rimsby-Korsakoff; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Voor zieken: 11.20 Oud-Nederlandse volksliederen; 11.40 Voordracht: 12.00 Lich te muziek: 12.30 Platteland; 1.2.30 Spaans en Hongaars; 13.20 Dansorkest; 14.00 Piano; 14.30 Dieren en ziekten bij de mens, cause rie: 14.45 „Louise", opera van Charpentier; 15.55 Luisterspel; 16.30 Tsjaikofskï; 17.00 Voor de jeugd: 17.30 Lichte muziek: 17.45 Kerstfeest in Suriname; 18.30 Strijdkrach ten: 19.00 Klankbeeld over veilig verkeer: 19 30 Viool en piano: 19.45 Voor de land bouw: 20.05 Reportage; 20.15 Populair Con cert: 20.50 Kabinet der kleine zaken; 21.10 Reportage van de demonstratie van de Partij van de Arbeid in het Concertgebouw in Amsterdam'. 21.30 Cabaret; 22.00 Orgel; 22.15 Vervolg reportage; 23.15 Dansplaten. Hilversum II, 415, 245 en 1875 M. 7, 8, 13 19, 20, 23 uur: Nieuws; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Wijdingswoord: 8.15 Platen; 9 15 Voor zieken; 9.35 Platen; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Platen; 11.20 Voordracht: 11.40 Zang; 12.10 Musette; 12.33 Koor; 13.15 Ka mermuziek: 14.00 Voor de jeugd; 14.3o Pla ten: 14.55 Pianoduo; 15.15 Kamerorkest: 16.00 Bijbellezing; 16.45 Platen: 17.00 Voor kleuters: 17.15 Strijkorkest: 17.45 Orgel; 18 15 Sport; 18.30 Platen 19.15 Boekbespre king: 19.30 Klankbeeld over de Marshall hulp; 20.15 Wintel-programma; 20.40 „Het huis op de muur", luisterspel: 21.30 Vrij en blij: 22.00 strijkorkest; 22.45 Avondwijding; 23.15 Platen. De federale niet-republikeinse gebieden hebben reeds veel in deze richting bijge dragen. Dit jaar bijvoorbeeld hebben zij voor een waarde van ongeveer 700.000.000 gulden geëxporteerd aan goederen waar aan veel behoefte bestaat. In de republi keinse gebieden staan de zaken echter heel slecht, zo vervolgde dr. Drees. De repu blikeinen wezen een plan af voor de rege ling van de handel, dat op initiatief van de Commissie voor Goede Diensten tot stand was gekomen. Zij hadden alle mogelijk heden van agrarische vooruitgang veron achtzaamd. Het is van groot belang, dat de econo mische hulpbronnen van het republikeinse gebied geïncorporeerd werden in het po tentieel van Indonesië als een geheel, voor het welzijn van het volk van Indonesië in de eerste plaats, doch eveneens voor de be hoeften van de wereld in het algemeen, die nog steeds worstelt op de weg naar economisch herstel. Vervolgens werd dr. Drees de vraag ge steld hoe dit te rijmen valt met het tijde lijke verlies, dat zou worden geleden door het stopzetten van de Marshall-hulp aan Indonesië. „De Marshall-hulp", antwoordde de mi- nister-president, „heeft voor zoverre zij was bedoeld als steun aan het economisch herstel van Indonesië, er toe bijgedragen de doeleinden, welke ik zojuist heb aan gegeven, te bevorderen. Daarom betreur ik het te vernemen, dat deze bijdrage is stopgezet. Hierdoor zal het productieproces, dat in de niet-republikeinse gebieden wederom op gang kwam en dat niet werd beïnvloed door hetgeen thans in de republiek ge beurt, belemmerd worden. In de meeste niet-republikeinse gebieden wordt hard gewerkt om de productie-capaciteit van voor de oorlog te bereiken. Indonesië leverde voor de oorlog aan de wereldmark ten 91 pet. van adle kinine. 86 pet. van de peper. 72 pet. van de kapok, 37 pet. van de rubber. 33 pet. van de vezelstoffen. 27 pet van de copra, 24 pet. van de plant aardige oliën. 17 pet. van de thee en 11 pet. van de tin. „In het belang van Indonesië moest een eind worden gemaakt aan het proces van vernietiging", zeide dr. Drees. Met nadruk verklaarde hij dat de republikeinse ge bieden in een vrije Indonesische federatie een plaats kunnen innemen gelijkwaardig aan die van de andere deelstaten. Zij zullen in staat worden gesteld een waarlijk op bouwende taak te vervullen. Wij trachten thans de voorwaarden hiervoor te scheppen. Volgende stap Het antwoord van de minister-president op de vraag, welke de volgende Neder landse stap is. wanneer de hudïge actie is voltooid, luidde: „Wij zullen de medewer king van alle Indonesiërs in het republi keinse gebied, die bereid zijn een opbou wend aandeel te vervullen bij de ver wezenlijking van het grondprincipe van een vrije Indonesische federatie, welkom heten. Zodra een vrije meningsuiting mogelijk is, zullen wij in staat zijn te beoordelen, welke de kansen zijn om de volledige hulp te verkrijgen van de verantwoordelijke en van constructieve denkbeelden bezielde re publikeinse politieke leiders, teneinde de Indonesische federale structuur, welke eeds reeds zo zorgvuldig is voorbereid te voltooien". Wanneer deze Indonesische federatie eenmaal tot stand is gekomen", besloot de minister-president, „zal de volgende en laatste stap zijn, dat door haar en Neder land de Nederlands-Indonesische Unie zullen worden gevormd, waarin Indone sië een gelijkwaardig deelgenoot zal zijn en waaraan de souvereine macht zal wor den overgedragen, welke het wenst te bezitten". Sociëteit voor ouden van dagen op komst Op 10 Januari zal in de Lange Margare- thastraat te Haarlem, onder auspiciën van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, een sociëteit voor ouden van dagen worden ge opend. Leden van deze sociëteit het lid maatschap vergt een kwartje per maand vinden daar elke Maandag, Woensdag en Vrijdag van half tien 's ochtends tot half vijf 's middags een warme kachel, een krant, kaartspelen en (voor een geringe vergoeding) thee of koffie. Het staat wel vast, dat deze sociëteit in een behoefte zal voorzien, en wij kunnen de Haarlemse U.V.V. met dit initiatief slechts gelukwensen. Ds. J. D. van Calcar overleden I Kerstbedevaart in Palestina In de ouderdom van 74 jaar is te Haar- Een woordvoerder van de UNO heeft lem overleden ds. J. D. van Calcar, emeri- medegedeeld, dat de Christenen van de tus-prechkant van de Doopsgezinde ge- nieuwe stadswijk te Jeruzalem op Kerst processie onder de door de Joden meente van Beverwijk. De overledene, die in Amerika geboren is, werd in 1901 pro ponent bij de Doopsgezinde Broederschap. Warns was zijn eerste gemeente, waar hij op 9 Februari 1902 zijn intrede deed en in 1906 vertrok hij naar Beverwijk. Tot 1 Juli 1939 heeft ds. Van Calcar de Beverwijkse gemeente gediend. De overledene is vele jaren verbonden geweest aan de Rijksschool voor onderwij zers te Haarlem als leraar en was voorzit ter van de Maatschappij Zandbergen tot opvoeding van wezen en andere minder jarigen in het huisgezin, gevestigd te Amersfoort. Bij het zestigjarig bestaan van deze maatschappij in 1934 werd ds. Van Calcar benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Kort voor het uitbreken van de oorlog in 1940 is ds. Van Calcar naar Amerika vertrokken en enige tijd geleden is hij in ons land teruggekeerd. Vanmiddag is het stoffelijk overschot te Westerveld verast. Rillerig? Verkouden? Neem. jm tt TEGEN PUNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN avond bezette Mendelbaumpoort zullen mogen trekken om zich vervolgens door het oude stadsgedeelte via Bethanië naar Bethle hem mogen begeven. De Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft een communiqué gepubli ceerd, waarin verklaard wordt dat het Egyptische leger in Palestina de Christe lijke bedevaartgangers alle faciliteiten zal verlenen om zich gedurende de Kerstfees ten naar de Heilige plaatsen te begeven. Gibson treedt af In Londen is officieel medegedeeld, dat George Gibson, die als getuige optrad bij het onderzoek naar beweerde corruptie in Engelse regeringskringen, afgetreden is als lid van de raad van bestuur van de „Bank of England"., Voor zijn benoeming was Gibson voorzitter van het Britse vak verbond T.U.C. Vliegramp in Spanje Nabij Tarragona is een toestel neerge stort van de luchtdienst Madrid-Barce lona. Alle inzittenden 27 in getal kwamen om het leven. Het vliegtuig ver-voerde 24 passagiers waaronder 4 kinderen en had een beman ning van 3 koppen. Het was een Douglas DC 3 van de Iberia Airline. Een aantal Joodse krijgsgevangenen, gewonde soldaten en oude mannen uit Jeruzalem zijn na onderhandelingen tussen de Joodse autoriteiten en het Arabisch Legioen uit Amman naar Israël teruggekeerd. Een bejaarde inwoner van Jeruzalem keert terug. West-Europese defensie Naar aanleiding van het Reuterbericht omtrent een verklaring van de Belgische minister van Defensie over „West-Europa als eerste verdedigingslinie" heeft de cor respondent van het ANP te Brussel zich in verbinding gesteld met het Belgische mi nisterie van Landsverdediging. Door dit ministerie wordt met nadruk het bedoelde bericht van Reuter tegengesproken, vol gens hetwelk de Belgische minister van Defensie zou hebben verklaard, dat West- Europa bij een eventueel conflict" de eer ste verdedigingslinie" zou worden. (Dit bericht werd reeds eerder door Den Haag als onjuist bestempeld). EEN MACHTIG hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol- Hoort in huis! Dame vluchtte op het dak van brandende villa Een felle brand heeft Donderdagmiddag de villa van mr. P. C. Ph. Loeff aan de Dennenlaan te Hilversum verwoest. Van de kostbare inboedel kon nagenoeg niets gered worden. Een dame, die op de boven verdieping woonde kon het huis niet meer langs de trap verlaten. Zij vluchtte naar het dak. Een brandwacht bi-acht haar met behulp van een ladder op de begane grond. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat vuur uit een haard op de vloer is gevallen. Agent redt baby uit brandend huis Doordat een kind een petroleumkachel omver liep ontstond Donderdagavond brand in de woning van de fam. Kuyper te Goes. Door de hoog oplaaiende vlammen van de over de vloer stromende brandende olie schrokken de ouders zo, dat zij naar buiten renden en twee kinderen meesleur den, maar een baby in een kinderstoel ach terlieten. Een politieagent die dit hoorde, drong het brandende huis binnen en wist de kleine met stoel en al naar buiten te dragen. Toen de brandweer arriveerde, wei gerde de motor van de brandspuit, zodat met een straal op de waterleiding de vuurzee bestreden moest worden. Later begon ook de motorspuit water te geven, maar toen was het huis reeds vrijwel uit gebrand. Van de inboedel kon niets wor den gered. CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM. Smedestraat 21 - Telefoon 21375 Hulp aan republikeinse bevolking Nadat ambtenaren van het departement van Economische Zaken een onderzoek instelden in de voormalige republikeinse gebieden zijn voorlopig de volgende maat regelen getroffen: 10.000 ton rijst wordt verzameld om naar de voormalige republikeinse gebieden te zenden. Vandaag vertrokken tien vracht auto's met rijst en textiel uit Semarang naar Djokja. Aanvankelijk zullen alleen diegenen geholpen worden, die hieraan de grootste behoefte hebben. Later wan neer het voedingsmiddelenfonds over gro tere voorraad rijst en mais beschikt kan de distributie van voedingsmiddelen wor den uitgebreid. Voor de eerste textiel distributie ligt 20 millioen yard gereed. Op korte termijn is een ruime distributie van zout, oliën en vetten mogelijk. Indien nodig zullen vliegtuigen worden ingezet om voedingsmiddelen en textiel aan te voeren. Twintig jaar geëist tegen Beverwijker wegens verraad De advocaat-fiscaal bij de Utrechtse Kamer van het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof heeft twintig jaar gevange nisstraf geëist tegen F. A. V. uit Beverwijk. Hem was ten laste gelegd dat hij elf Joodse Nederlanders aan de Duitsers heeft ver raden. Allen zijn gedeporteerd en niet te ruggekeerd. V. had in zijn huis in Beverwijk vijf Joodse landgenoten opgenomen. Hij ont ving van hen 7500, waarvoor hij in Soest een huis kocht. Daar verschafte hij tegen betaling onderdak aan zes Joodse onder duikers. Nadat hij in totaal meer dan 750.000 van hen had ontvangen heeft hij allen aan de Duitsers verraden. Heringa Wuthrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS 51. De commissaris kwam het stel na en in eens verhelderde zijn gezicht. „Ja" riep hij uit, „het is toch eigenlijk een pracht uitvinding, prof! Ik zal de regering voorstellen om die dingetjes te kopen. Als wij daarmee uitgerust zijn, zal het een hoop in mijn vrije tijd schelen Misschien kan ik dan weer eens een keertje gaan vissen. Als het lukt kom ik U het eerste zoodje brengen!'' En hij schudde lang en hartelijk de hand, voor hij vertrok. „Oef!" zuchtte de professor, toen Panda en hij wee Panda, „maar nu ga ik er weer eens vandoor, want het ziet er niet naar uit, dat V voorlopig •eel voor me te doen zult hebben." „Juist Drie milliard dollar voor Atlantisch pact Voor modernisering militaire uitrusting Waarschijnlijk zal bij een nieuwe leen- en pachtwet 3 milliard dollar toegekend worden aan de Europese landen, die het pact van Brussel hebben ondertekend en aan Canada teneinde hun strijdkrachten van een moderner uitrusting te voorzien, zo verneemt het Franse persbureau AFP m Washington. Tussen vijf en vijftien Januari zal pre sident Truman tijdens een buitengewone bijeenkomst van het Huis van Afgevaar digden en de Senaat in een bijzondere rede over de buitenlandse politiek der Ver enigde Staten in grote trekken een uiteen zetting geven over het Atlantisch pact. Naar men verneemt zal president Tru man er de nadruk op leggen, dat tegen de communistische expansie in Europa dank zij de Marshalllhulp een dam kon worden opgeworpen en dat het thans noodzakelijk is geworden de aldus geschapen toestand door een nieuwe wijziging alsmede door een breed opgevat verdedigingspact te verstevigen. Behalve de 5 landen van het pact van Brussel en de Verenigde Staten, zullen Italië en Scandinavië bij dit pact kunnen worden betrokken. De president zou bij het congres op de spoedige be krachtiging van het pact aandringen ten einde een verzwakking van het Westelijke democratische front te voorkomen. Brief van Hoffman over stopzetting Marshallhulp aan Indonesië Donderdagmiddag werd 'op het Neder landse ministerie van Buitenlandse Zaken de tekst ontvangen van de brief, die door Paul G. Hoffman administrateur van het Marshall-plan geschreven werd inzake de opschorting van de hulp volgens het plan Marshall voor Indonesië. In deze brief wordt uitdrukkelijk gesteld, dat alleen economische overwegingen aanleiding voor deze opschorting zijn geweest. Het betreft hier een opschorting welke tot nader order zal gelden. SFORZA NIET NAAR LONDEN. De Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, graaf Sforza, heeft de persberichten tegengesproken, als zou hij een ontmoeting hebben met zijn Britse collega, Bevin. De minister, die gisteren uit Frankrijk te Mi laan is aangekomen, deelde aan verslag gevers mede dat zijn besprekingen te Can nes met de Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, „in zo'n atmosfeer van solidariteit, openhartigheid en harte lijkheid plaats hadden, dat elke ontwikke ling van de betrekkingen tussen de beide Latijnse volken mogelijk is". Bestand in Palestina weer eens ten einde Gevechten in de Negev De Israëlische regering heeft gisteren kennis gegeven van de opzegging van het bestand in Palestina met het oog op het eer der door Egypte genomen zelfde besluit. Een Israëlisch woordvoerder deelde mede, dat grond- en luchtstrijdkrachten in de af gelopen nacht hebben deelgenomen aan hernieuwde gevechten met Egyptische troepen in het Nigim-gebied van de Negev De kennisgeving van het opzeggen van het bestand was vervat in een brief aan brigade-generaal William Riley, het hoofd van de staf van de UNO te Tel-Aviv, die gisteren de regering van Israël mede deelde dat Egypte thans eiste dat alle troe pen zouden worden teruggetrokken uit de Negev, voordat onderhandelingen over een wapenstilstand zouden worden begon nen. De woordvoerder zeide verder, dat „vij andelijke vliegtuigen" gisterochtend vroeg bommen lieten vallen op „een Zuidelijke Joodse kolonie" zonder ernstige schade te veroorzaken. De mededeling van de woordvoerder, dat in de Negev opnieuw de strijd is ontbrand, is een bevestiging van radioberichten, die door Arabische stations zijn omgeroepen en melding maken van een hervatting van de strijd. De Israëlische militaire woordvoerder zeide, dat het treffen met de Egyptenaren ontstond toen Israëlische troepen „maat regelen namen om verdere sabotage aan waterpijpleidingen door de Egyptenaren te beletten". Latere Israëlische oorlogsberichten ge wagen van gevechten in de Zuidwestelijke hoek van de Negev en zeggen dat de Egyptenaren „pantserwagens en vlieg tuigen" gebruiken. Voetbal in Engeland Tommy Walker neemt afscheid van Chelsea Van onze correspondent te Londen) Toen Tommy Walker achttien jaar ge leden van Schotland naar Engeland reisde, had hij twee ambities: iets te presteren in beroepsvoetbal en predikant te worden in de Presbyteriaanse kerk. Hij werd beroeps voetballer, om zijn studie voor predikant te kunnen betalen, maar juist toen hij ge noeg had verdiend, om naar de universiteit van Edinburgh te kunnen gaan, brak de oorlog uit. Walker bracht het tot kapitein, maar een zevenjarige onderbreking van zijn studies was een te grote achterstand om in te halen, vond hij. en hij wijdde zich na de oorlog weer aan beroepsvoetbal. Nu speelt hij Zaterdag voor zijn Londense club Chelsea zijn laatste wedstrijd, keert terug naar Schotland, waar hij een der directeu ren van de befaamde Schotse club Hearts zal worden. In alle clubs, waarvoor Tom Walker heeft gespeeld, staat hij bekend als een voetbal ler, die te allen tijde een heer is. Hij werd 22 keer in het Schotse nationale elftal op gesteld en hij zal nooit de wedstrijd tegen Engeland in 1936 vergeten, toen hij de ge lijkmaker scoorde, waardoor Schotl.-nd het internationale kampioenschap veroverde. Walker moest een strafschop nemen en driemaal achtereen woei de hevige wind de bal weg van de plaats. Driemaal legde hij de bal weer op zijn plaats en schoot ten slotte keihard in. Pas na afloop van de wedstrijd kreeg hij in de kleedkamer plan kenkoorts en barstte in huilen uit. „Ik moet steeds weer denken, hoe die honderddui zend mensen ademloos stonden te wach ten", zei hij. Eén van de directeuren van Chelsea ver telde, dat Walker steeds het laatste de aïleen waren. „Wi/ zijn onder de ogen van een I gezien," beaamde professor Dommel, „want kleedkamer verlaat, als zijn club het veld open. Daar was ik bijna al mijn uit- ik ga morgen met vacantie. Maar als ik je nodig betreedt. „Wij dachten, dat het zonder meer vindingen kwijt geweest! Maar wie het eerst heb, kom ik je wel weer opzoeken.'' voegde bijgeloof was, huilt. Jacht het laatst, kereltje, onthou dat goed." I hij er nog c .„Ik zal het zeker onthouden, professor," zeiI v J - toe, terwijl hij Panda nauxiifde. wij, dat het de natuurlijke gewoonte van EINDE een. gentleman is." Hoofdpijn - Kiespijn - Zenuwpijn helpt altijd (Adv.) Voetbal Zondag speelt HFC tegen de Oud-Internationals Het elftal der Oud Internationals zal uit sluitend als tegenstander van HFC fungeren en zo mogelijk op Nieuwjaarsdag. Doordat op Zondag 2 Januari competitiewedstrijden worden gespeeld, is van de traditie afgewe ken, doch in plaats daarvan komen de vroe gere dragers van de oranjetrui Zondag (Tweede Kerstdag) op het terrein aan de Spanjaardslaan tegen HFC uit. Een sterk elftal is samengesteld met enkele spelers, die regelmatig in de compe titie uitkomen. Smit en Roozen zijn opge steld en zullen trachten de jeugdige spelers van HFC te passeren. Van 1923 af bestaat de traditie. In het eerste jaar kwamen beroemde oudspelers naar Haarlem, om de strijd aan te binden Göbel stond in doel. Dirk Lotsy op de spil- plaats en Jan Thomee liet in de voorhoede zien. dat hij het spel niet verleerd was. HFC won met 4—1. Een jaar later was het lerreit op de eerste dag van het jaar niet bespeel baar maar in 1925 kregen de Oud Interna tionals gelegenheid revanche te nemen van de twee jaar tevoren geleden nederlaag. Met 42 zegevierden zij. Over. het algemeen won HFC de jaarlijkse wedstrijd, hetgeen uit het volgende blijkt: 1926 6—3; 1927 3—2; 1925 8—9; 1929 10—7; 1930 4—1; 1931—3—2; 1935 2—6; 1933 3—1; 1934 3—4; 1935 8—3; 73; 1937 54 (na een voorsprong van 50) 1941 2—1; 1946 3—5: 1947 6—5; 1948 2—4. In totaal zijn achttien wedstrijden gespeeld HFC won er twaalf en verloor er zes. De Haarlemmers maakten 81 doelpunten en de gasten 65. De opstelling van Oud Internationals is doel: Halle: achter: Caldenhove en Wilders midden: B. Paauwe, Pellikaan en Van Heel; voor: Wels, Vente, Roozen, Smit en Vac Nellen. Veteranen van HFC en RCH tegenover elkaar. Voor de wedstrijd HFCOud Internatio nals wordt gespeeld RCH veteranen tegec HFC veteranen. De opstellingen zijn: RCH, doel: Westhoff; achter: Tjeertes en Krom; midden: Van Thiel. Van Eek en Pre- vost; voor: Meyer, Verkerk, Kos, Kedde Hut. HFC. doel: Van Son: achter: Walther ec Dorsman: midden: Bothe, Kruver, en Kö- nigel; voor: Kammeyer, J. ten Have, Höck C. ten Have en Hagenaar. Klein competitieprogramma Enkele voetbalclubs, die'er prijs op hebben gesteld Zondag een wedstrijd te spelen ol die een achterstand hebben, verschijnen in het veld In het zuiden komen voor de eerste klas BW en TSC tegenover elkaar. HBC krijgt in het Heemsteedse Sportpark bezoek van Tonegido en voor Hillegom is een wed strijd op eigen terrein tegen BSM vastgesteld Buiten de competitie worden gespeeld: Haarlem: HFCOud Internationals. Amster dam: Amsterdams elftalZwaluwen. Rotter dam: Rotterdams elftalZwaluwen, Ruitersport Jeugd in actie Onder grote belangstellinig alleen in de springnummers kwamen al 26 combinaties uit hield de jeugd-afdeling „Fit" van de Vereniging ..De Haarlemse Manége" Woens dag haar eerste wedstrijd. Naast het springen dat het hoofdnummer van het programma vormde, reden 8 meisjes onder commando van de voorzitster mej. T. Eysvogel. een keurig carrousel. Met enige spelletjes te paard werd de middag besloten. De beste prestatie van de dag leverde mej. M. Kraay, Bij de jongens zegevierde P. Goedkoop. HANDBALPROGRAMMA Voor Zondag ligt het overgrote deel det competitie stil. De enige in Haarlem te spelen wedstrijd is BGV 2Gita 3 op het terrein aan de Schal kwijkerweg. Verder wordt in Noordholland gespeeld: Tweede district klasse dames HAVOSS. Tweede afd. klasse heren: Vlug en VaardigDWO. Betaalt voor Herencostuums 20 tot 100 gld. Winterjassen. Dameski. enz. goede prijzen, KAMPERVEST 45 - HAARLEM - TEL. 17825 (Adv.) Bewust. De man, die in Juli een zelfge maakte bom boven het hoofdkwartier van de UNO in Lake Success uitwierp, Stephen Supina, is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 148 dagen, de tijd die hij reeds in de gevangenis had door gebracht. Hij werd na uitspraak van het vonnis vrijgelaten. Tijdens het proces verklaarde hij, dat hij de UNO bewust wilde maken van de behoefte aan wereldvrede. Gast. De Duitse industrieel Fritz Thijssen, die kortgeleden door een Duitse denazi- ficatierechtbank werd vrijgesproken, verblijft sedert enkele dagen te Brussel Thijssen zou een aanvraag hebben in gediend voor een onbeperkte verblijfs vergunning. doch deze zou hem gewei gerd zijn. Thijssen heeft zijn intrek ge- nomen in het Astoriahötel. Candidaat. Een te Oslo verschijnend socia listisch dagblad meldt, dat president Juan Peron van Argentinië door Ed- mond Michelet, Frans minister voor het leger kort na de oorlog, als candidaat voor de Nobelprijs voor de vrede in 1949 is voorgesteld. Zware slagen. De verenigde Roemeense kerk heeft zware slagen te verduren gehad, aldus een verslag van de congre gatie voor de Oosterse ritus, dat ver schijnt in het jaarboek, gewijd aan de activiteit van de Heilige Stoel tijdens het jaar 1948. „Na de vermindering van het aantal bisdommen van 5 tot 2 en de afzetting van vier bisschoppen, aldus het verslag, is de godsdienstige activiteit bijna ge heel verlamd. De geestelijkheid werd op allerlei wijzen geplaagd, opdat zij tot het schisma zou toetreden. Duizenden gelovigen en honderden priesters zijn gedwongen zich naar het buitenland in ballingschap te begeven." S. O. S. Radio-Zwitserland heeft gister avond een beroep gedaan op andere omroepstations hun programma's te on derbreken om een verzoek om hulp uit te zenden voor 10.000 lijdende kinderen in Europa. Omroepstations in Frankrijk, Monte Carlo, Italië en Oostenrijk, als mede regionale Zwitserse stations gaven aan de oproep gehoor. De artisten van radio-Engadin zegden hun hulp toe en Florence, Rome en Genua meldden, dat in iedere stad een millioen lire was ver zameld. In Turijn was twee millioen bijeengebracht en in Milaan vijl millioen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2