Taxi? bei 18000 J. Th. KORT Heemsteedse raad bespreekt klachten over de autobussen Indonesië's herstel zal nieuwe financiële problemen scheppen Oliepin van der Vlugt Crétry VRIJDAG 24 DECEMBER 1948 HAARLEMS DAGBLAD Beplanting wordt gemaakt bij de nieuwe zwemvijvers De leden van de gemeenteraad van Heemstede wijdden de laatste tijd in hun maandelijkse vergadering aandacht aan de autobus en Donderdagmiddag kwamen weer enige klachten ter sprake. Burge meester jhr. J. P. W yv an Doorn deelde mee brieven van bewoners ontvangen te hebben, die schrijven, dat de bloempotten van de schoorsteen vallen, als een autobus passeert, dat de electrische bel blijft bel len, de heer Zegwaart (KVP) had ver nomen dat muren verzakken, dat bewoners niet meer durven te fietsen en mevrouw Van Nispe n-v an W e 1 y (VVD) zeide, dat het in een woning op hel J. M. Mole- naerplein „dendert" en dat de klokken voor of achter lopen. De inleiding van deze klachten was een vraag bij de rondvraag van de heer D e Ronde (comm.), die graag wilde weten, wie de kosten moet betalen, als de wegen slijten door de bussen en voor wiens reke ning de tramrails verwijderd worden. Wethouder Van Lent (KVP) deelde mee, dat de gemeente de kosten van het wegdek moet betalen, behalve als een bus een stoeprand vernielt of iets van die aard. Voor de autobussen wordt wegenbelasting betaald, maar de gemeente ontvangt geen uitkering uit het wegenfonds. De Vervoer maatschappij zal moeten zorgen voor het verwijderen van de tramrails. Nagegaan wordt op welke wijze schade aangebracht wordt 'en dan volgt overleg met de direc tie der vervoermaatschappij. De heer Kooymans (A.-R.) infor meerde hoe het staat met de kunstwerken in de verschillende wegen en bruggen, welke van de zware bussen te lijden heb ben. De voorzitter antwoordde dat advies zal worden ingewonnen. Bij de behandeling van de ingekomen stukken was ook over de autobus gespro ken naar aanleiding van een brief van in woners, die verzochten mee te werken, dat de bus Haarlem-Leiden over de Heem- steedse Dreef, Van Merlenlaan naar de Herenweg geleid zal worden. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. voornemens zijn te berichten, dat er geen reden is, op het verzoek in te gaan. Overleg is gepleegd met de Vervoermaat schappij en de verkeerspolitie, die het on verantwoordelijk achtten de route wijzi gen. Mr. Van Wijk (A.-R.) meende, dat bewoners uit I-Ieemstede-Zuid belangstel ling hebben bij een goede verbinding door relaties met Hillegom en Bennebroek. Kan er geen locale lijn ingericht worden? De voorzitter verwachtte, dat de directie van de maatschappij daartoe niet bereid zal zijn. Het voorstel, om geen wijziging te bren gen in de bepalingen van de vermakelijk heidsbelasting, werd aanvaard. Invoering kooktarief. De heer Hopstaken (KVP) merkte naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot invoering van een kooktarief voor electriciteit op, dat wijziging van de tarieven voor de winkeliers belangrijker is en de heer Van Beelen (KVP) brak een lans voor de industriëlen, die voor electriciteit meer moeten betalen dan hun collega's uit andere gemeenten. Mevrouw Van Nispen-Van We 1 y juichte het voorstel toe, omdat de taak van de huisvrouwen, die geen hulp hebben, verlicht wordt. De heer Reijnders (Arbeid) zeide, dat er jaren zijn geweest, dat er een winst van twee en half ton werd gemaakt. De bewoners hebben de nadelen er van on dervonden, omdat zij veel moeten betalen. Ook de heer Van den Brink (WD) wilde een verlichting der lasten voor de winkeliers. Wethouder Dissel koen (Arbeid) deelde mee, dat het voorstel een begin is, Aan het verlagen der tarieven voor de winkeliers en industriëlen wordt aandacht besteed, om de achterstand in te halen. De winst is gehalveerd ten gunste van de ver bruikers. In de toelichting op de aanstaan de begroting zal een nadere toelichting worden gegeven. Eenige leden vonden de aanleg van een duiker in plaats van de Bos en Hovenbrug nuttig, maar het gevraagde bedrag te hoog. Wethouder Van Lent hoopte, dat de aanbesteding nog zal meevallen. Beplanting voor de nieuwe zwemvijvers. Het voorstel, om credieten voor grond werkzaamheden 34.000) en voor be planting 20.000) voor de in de naaste toekomst aan te leggen zwemvijvers be schikbaar te stellen, werd door een aantal leden toegejuicht, doch mr. Van Wijk had bezwaren. Wel zeide hij, dat Heem stede wat goed te maken heeft op zwem- gebied, doch om nu reeds te beginnen aan beplantingen, waarvan over enige jaren gebruik gemaakt kan worden, achtte hij niet nodig. De bomen en planten moeten onderhouden worden en de kans op ver nieling bij de bouw is groot. Het geld kan voor betere doeleinden gebruikt worden, zeide spreker. Wethouder Dissel koen betoogde het nut van de zwemvijver voor de volksge zondheid. De inrichting komt op een plaats, waar nu een kale vlakte is. Een der aantrekkelijkheden moet zijn een mooie entourage. De zwemvijver in Groenendaal heeft gebreken en zij zal binnenkort ge sloten worden, omdat de grond bestemd is voor uitbreiding van de algemene be graafplaats. De beplanting komt om het terrein en zal bij de bouw niet beschadigd worden. Met de stemmen van de heren Kooy mans en Van Wijk tegen werd het voorstel aangenomen. Jhr. Van de Poll (C.-H.) dankte na mens de gemeenteraad de burgemeester voor diens leiding in het afgelopen jaar, waarna deze woorden van dank sprak. De pensioengerechtigde leeftijd nadert, maar spreker heeft nog een half jaar in het mid den van de gemeenteraadsleden te ver toeven. De vergadering verleende eervol ontslag aan mejuffrouw J. Zwerver, als onderwij zeres aan de openbare lagere school aan de Voorweg, wegens vertrek naar Enschedé. Rozendalers worden tijdelijk Arnhemmers Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de Kjeswet, de Gemeentewet en de wet van 1 Maart 1946. Het wetsontwerp heeft tweeërlei strek king. In de eerste plaats worden een aantal wijzigingen in de Kieswet, de Gemeente wet en de wet van 1 Maart 1946 aange bracht, nodig wegens de in 1949 te houden gemeenteraadsverkiezingen. De verande ringen zijn door het Centraal Stembureau ontworpen. De indeling in kieskringen wordt facul tatief. De raad kan, onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten, besluiten, dat de gemeente of niet, of slechts in twee krin gen zal worden verdeeld. Zonder bijzon der besluit blijft de verdeling in drieën gehandhaafd. In de tweede plaats bevat het ontwerp een bijzondere voorziening, welke uitslui tend geld voor de verkiezingen van de ra den der gemeenten Arnhem en Rozendaal (Gelderland). Na de bevrijding is de gemeente Arnhem overgegaan tot het bouwen van noodwo ningen ten Oosten van het in die gemeente gelegen stadsgedeelte „De Geitenkamp". Deze woningen zijn bestemd om tijdelijk on derdak te verschaffen aan Arnhemse in gezetenen, wier huizen verwoest werden. Het terrein, waarop deze noodwoningen werden gebouwd behoort in eigendom aan Arnhem, doch het is gelegen binnen het territoir van de gemeente Rozendaal, zo dat de bewoners van die woningen formeel tot de ingezetenen van Rozendaal behoren. Het wetsontwerp geeft een oplossing door deze Arnhemse burgers tot ingezete nen der gemeente Arnhem te verklaren voorzover dit de in 1949 te houden ge meenteraadsverkiezing voor deze gemeente betreft. Tevens wordt voor hen de moge lijkheid geopend lid van de raad der ge meente Arnhem te worden. Het bewarings- en interneringskamp Vught wordt 15 Januari opgeheven. Laat nu Uw bedden na zien vóór de allergroot ste drukte weer aan breekt Een adviseur voor hef circuit van Zandvoort In afwachting van de benoeming van een directeur van de in oprichting zijnde stichting voor sport en toerisme hebben burgemeester en wethouders van Zand voort, gezien de noodzaak van een spoe dige aanvang met de voorbereidingen voor de exploitatie van het circuit, aan de heer J. Hugenholtz te Ammerstol (Zuidh.) ge vraagd hen te willen adviseren omtrent de exploitatie van de Burgemeester van Al- phenweg in het komende seizoen. De heer Hugenholtz verklaarde zich daartoe bereid. De heer Hugenholtz is 34 jaar oud, richtte in 1934 de Nederlandse automobiel raceclub op en gaf gedurende enkele jaren het maandblad „Auto-rensport" uit. In 1943 trad de heer Hugenholtz op als directeur van de N.V. Nederlands weg- circuit, welke vennootschap plannen uit werkte voor het auto-circuit van Zeist voor de aanleg waarvan de autoriteiten destijds geen medewerking verleenden. Extra zendtijd voor het Strijdkrachtenprogramma Naar de Legervoorlichtingsdienst mee deelt zal het radioprogramma voor de Ne derlandse Strijdkrachten ook dit jaar we derom de beschikking krijgen over extra zendtijd. De uitzendingen van het Slrijd- krachtenprogramma zullen op 24, 25, 26 en 31 December en op 1 Januari om 18 uur beginnen en om 19 uur eindigen. Boven dien zal een extra-uitzending verzorgd worden in de nacht van oud en nieuw tussen 0.30 uur en 1.00 uur. Uitgezonden zullen onder andere worden Kersttoespraken van de vice-admiraal A. S. Pinke en de luitenant-generaal S. H. Spoor, de Kerstviering bij de Koninklijke Marine in de West, Oudejaarsavond- indrukken uit Indonesië en een groot aan tal groeten uit alle gedeelten van de archi pel. In het programma van de Nieuwjaars dag zal spreken de minister van Oorlog en van Marine ad interim, mr. W. F. Schok king. KOLENKAARTEN NOG BEWAREN! Het ligt niet in het voornemen de brand- stoffendistributie in de loop van dit stook- seizoen op te heffen. Evenmin is het mo gelijk reeds thans te beslissen of in het volgende stookseizoen de brandstoffen kunnen worden vrijgegeven. Het Centraal Distributiekantoor verklaart dat de brand- stoffenkaarten TA 806 en TB 806 met de daarop nog voorkomende bonnen zorgvul dig moeten worden bewaard. De volkomen wijziging in het beeld Ne- markten. Het rendement der ondernemin- Agerada voor Haarlem VRIJDAG 24 DECEMBER Gem. Concertgebouw: Kinderkoor „Inter Nos", 8 uur. Spaarne: „King Kong en de Arabieren", 14 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Kerst dagen 2.00, 4.15. 7.00 en 9 15 uur). City: „Ach ter de wolken", 14 j„ 2.15, 4,30. 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Lassie komt thuis", alle leeft.., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. (Kerstdagen 2.00, 4.30, 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: „Bambi", alle leeft.. 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De vrijgezel en het bakvisje", alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: The bishop's wife", alle leeft. ZATERDAG 25 DECEMBER Stadsschouwburg: ..Kleine kinderen wor den grcot", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ZONDAG 26 DECEMBER Stadsschouwburg: „De Herbergierster" 2.00 en 8.00 uur. Gem. Concertgebouw: Haarlems Gemengd Koor „Weihnachts-oratorium", 2.30 uur. „Zo werd nooit gelachen" met Willy Vervoort, 8 uur. Palace: „Himlaspelet", 11 uur. Rembrandt: „Op reis door Zuid Afrika",- 11 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. MAANDAG 27 DECEMBER JJioscopen: Middag- en avondvoorstellingen.. HAARLEM HEEMSTEDE ZANDVOORT Kerstuitvoering in de Nieuwe Kerk te Haarlem Het gemengde koor „Polyhymnia", dat thans onder leiding van de heer Henk Arisz staat, heeft met de gisteravond in de Nieuwe Kerk gegeven Kerstuitvoering ook een aandeel gehad in de talrijke muzikale herdenkingen van het Kerstgebeuren. Uit de overvloed van Kerstmuziek had de.di recteur koorwerken van Bach en koorbe werkingen van Jul. Röntgen gekozen, be nevens een werk van Haydn en een Sanc- tus van Palestrina, hymnen, die door haar algemeen religieuze betekenis ook hierbij vertolkt konden worden. Twee koralen en het koor „Herrscher des Himmels" uit het Weihnachts-orato rium van J. S. Bach, die als inleiding voor dit concert dienden, werden a cappella uitgevoerd, hetgeen voor de koralen geen bezwaar bieek. Maar voor het koor „Herr scher des Himmels" dat Bach gedacht heeft met orkestbegeleiding, werd het ontbreken van het orkest als een gemis gevoeld door de onvolledigheid van de structuur. Overi gens kenmerkte de koorzang zich door een romantische interpretatie met alle hierop berustende nadrukkelijke uitdrukkings kracht. Dit kon ook geconstateerd worden ten aanzien van de voordracht van „Du bist's" van Jos, Haydn en van het won derschone „Komt verwondert U hier, men sen", waarvan de uitvoering gestoken werd in een 19e eeuws liedertafel-costuum. Het zuiverst van expressie bleef de koor zang voor „Sanctus" en voor „Ontwaakt, loopt Herders", zodat deze twee werken, mede door de fraaie koorklank, die ook bij de andere vertolkingen opviel, hoogte punten konden worden. De alt Bep Misset-van Andel verleende aan dit concert haar medewerking. Twee liederen van Bach en twee van de Weih- nachtslieder van Peter Cornelius werden door haar met mooie toonvorming en met begrip voor tekst en muziek gezongen. Haar plaats bij de speeltafel van het orgel leek niet gunstig voor de stemklank-inten siteit in verhouding tot de klank van het orgel omdat de begeleiding van de orga nist Albert de Klerk vrij dikwijls onge wild moest domineren. Als solist vertolkte Albert de Klerk op het meer dan vierhon derd jaar oude orgel de Pastorale van J. S. Bach, gaaf en sterk van rhythmiek. Verder drie orgel-variatie-werken van de Franse componisten Nicolas Le Bègue en Claude Balbastre, verfijnd-gracieuze mu ziek van verrassende melodische schoon heid. Voor de uitvoering past een bijzonder woord van bewondering bij de overweging hoe hier met een gebrekkige speelmecha- niek een buitengewone duidelijkheid van tekening der ornamentiek en figuraties verkregen werd. Ds. A. van Biemen hield op deze avond een toespraak, waarvoor de voorgelezen Psalm 6 de inleiding werd. Ds. van Biemen besloot zijn betoog met de uitspraak, dat de mensheid, ondanks haar verval, door God niet verlaten wordt en dat alleen in dit besef hef Kerstgebeuren herdacht moet worden. Voor de volledigheid zij hier nog het optreden vermeld van het dubbelmannen- Het Prins Bernhard Fonds verleende weer subsidies Het Prins Bernhard Fonds heeft 34.650 aan subsidies vex-leend ten behoeve van wetenschap, kunst, volksopvoeding, jeugd zorg en overzeese gebiedsdelen. Hiervan ontving onder andere het Ballet der Lage Landen een subsidie groot 5000 als deel neming in een garantiefonds om een tour- née voor het seizoen 1948-1949 mogelijk te maken. Door een subsidie is de uitgave mogelijk gemaakt van de pianosuite „Arcana Musae Dona" van de jonge Nederlandse componist Rudolf Escher. Het Nederlands Impressariaat ontving wederom een subsidie groot 3000 om het optreden van jonge kunstenaars mogelijk te maken en het optreden van Nederlandse kunstenaars in het buitenland te bevorde ren. De Stichting voor Nederlandse Volkscul tuur onder leiding van dr. Jop Pollmann en Piet Tiggers ontving een subsidie van 2500 om het goede Nederlandse volkslied in brede kring ingang te doen vinden. Het genootschap Petronella Moens te Groningen ontving een subsidie van 2000 voor de uitgave van een tijdschrift voor de moderne talen en een Engels woorden boek in Braille-schrift. De Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale kreeg een subsidie van f 1000 om een ver sterkte leidersvorming mogelijk te maken. De Christelijke Onthouders Jeugd-orga- nisatie ontving een subsidie groot 1000 voor herstel van oorlogsschade aan het centrale conferentieoord te Beekbergen. De vereeniging Nederlandse Volkshoge scholen ontving een subsidie van 2000 voor het aanschaffen van documentatie- en instructiemateriaal voor de internatio nale arbeid. Sinds de oprichting heeft het Prins Bern hard Fonds thans in totaal 622.530 aan subsidies verleend. Nederlanders naar Monte Carlo De International Sporting Club, organisatrice van de Rally van.Monte Carlo, die van 24— 30 Januari 1949 gehouden zal worden, heeft meegedeeld dat tot nu toe 66 inschrijvingen voor deze traditionele sterrit zijn binnen gekomen. Hierbij zijn niet minder dan 26 Nederlandse wagens, een aantal dat zelfs de grootste deelneming van voor de oorlog overtreft. De meeste Nederlandse deelnemers zullen Monte Carlo als startplaats kiezen, doch ook uit Glasgow en Stockholm zullen Nederlandse wagens vertrekken. Onder de Nederlandse deelnemers bevin den zich de cracks Gatsonides en Baren- drecht op Hillman-Minx en Mutsaerts en Kouwenberg eveneens op Hillman-Minx. kwartet „Harmonie", een extra-inter- intermezzo, dat in het programma niet genoemd werd. Het ensemble had blijkbaar moeite met de bijzondere acoustische om standigheden, met als gevolg wankele in tonaties en harmonische conflicten. En verder vielen de gezongen werkjes volko men buiten het karakter van deze Kerst uitvoering. P. ZWAANSWIJK. derlandIndonesië, zoals zich dat binnen enkele dagen tijds heeft voltrokken opent, behalve vrijheid voor de Indonesische vol ken, wijde economische perspectieven, zowel voor Nederland als voor Indonesië. Een samengaan van enkele eeuwen kan men tenslotte niet binnen enkele jaren tijds -teniet doen en de economische en finan ciële belangen van beide Unie-partners zijn zó nauw verweven, dat het welzijn van de een onlosmakelijk met dat van de ander verbonden is. Al valt het zeer te betreuren dat militair geweld niet achterwege kon blijven om de tegenwerkehde krachten te elimineren, het ziet er naar uit dat binnen niet al te lange tijd de eindbalans van nu acht jaren ooi-log en troebelen kan worden opgemaakt, zowel voor de overheid als voor het be drijfsleven. Het is thans nog geheel en al een slag in de lucht hoe de strijdkrachten de vrij komende gebieden zullen aantreffen. De eerste berichten dienaangaande zijn niet ongunstig, al kunnen rondzwervende repu blikeinse troepen nog veel kwaad stichten. In hoeverre het hun zal gelukken nog de tactiek der verschroeide aarde toe te pas sen, moet worden afgewacht. De verwach tingen omtrent dat wat nog in de repu blikeinse gebieden zou kunnen worden aangetroffen zijn niet hoog gespannen en juist daarom kan het nog wel eens wat meevallen. Is men eenmaal zover, dat aan de weder opbouw begonnen kan worden, dan zullen zich uiteraard nieuwe moeilijkheden voor doen, zij het van geheel andere aard. Niet de geringste zullen zijn die van de kapi taalsvoorziening. Immers, onze binnen landse bedrijven hebben reeds de grootste moeite zich op de vrije markt te voorzien van de nodige kapitalen voor vernieuwing en uitbreiding van ons „achterlijke" (mi nister v. d. Brink) industriële apparaat. De oorzaken daarvan hebben wij hier meer dan eens in het licht gesteld. Kampt men dus voor binnenlandse ka pitaalvoorziening reeds met moeilijkheden, dan is het duidelijk dat deze voor liet voor zien van de nodige rehabilitatiegelden voor Indonesié niet minder groot zullen worden. Te moeilijker nu men van alle zijden het risicodragend kapitaal dermate aan banden legt, dat men zijn economische functie ge heel aan banden dreigt te leggen. Ontstel lend is het gemak, waarmede in deze tijd over aandeelhouders, die slapende rijk worden daar komt het op neer ge sproken wordt, daarbij totaal vergetend de risicofactor die aan het kapitaal ver bonden is. De dertiger jaren geven daar zulke afschrikwekkende voorbeelden van, dat menigeen de lust zou vergaan ooit weer ergens geld in te steken. Het zal daarom mede afhangen van de bereidheid der Indonesische regering om redelijke dividenden te doen transfereren, of de Nederlandse kapitaalbezitter ge negen is het avontuur in Indonesië verder mede te maken en te financieren, voorzover hij dat nog kan. Zonder buitenlands kapitaal zal het echter niet gaan. En buitenlands kapitaal brengt buitenlandse inmenging en ver zwaring van de schuldenlast mee, waar door, zoals het jongste jaarverslag van de Nederlandse Handel Mij. opmerkt, nog lang het levenspeil van het land gedrukt wordt. Dit verslag wijst er tevens op, dat de invoerbehoeften van Indonesië buitenge woon groot zijn. Komen grote republikeinse gebieden vrij. dan zal de importbehoefte nog zeer belangrijk stijgen. Het is niet te verwachten dat de opbrengsten van deze gebieden aanstonds een compensatie geven voor de importen. De aanwezige voorraden, alsmede het nog beschikbare productie apparaat zijn door het langdurige wanbe heer tot een minimum geslonken. De reha bilitatie brengt enorme kosten mee en be moeilijkt het terugwinnen van verloren gen wordt daardoor ongunstig beïnvloed. Dat men overigens versteld moet staan over het rehabilitatievermogen in Indo nesië, bewijst de Billiton Mij., die alle oor logsschade 20 millioen, herstel kostte 40 millioen) uit eigen zak hersteld heeft en niettemin financieel ongeschonden is. Men moet daarbij echter niet vergeten dat de Billiton Mij. ten volle van de hoge wereldprijzen voor haar product kon pro fiteren, voor vele andere producten is echter de room er alweer af en wanneer Indonesië eenmaal weer in volle productie is moet met matige opbrengstpryzen wor den gerekend. Men denke bij het artikel rubber ook aan de steeds toenemende syn thetische productie, bij suiker aan de uit breiding van de productie van Cuba en de Europese bietsuikercultuur, allemaal factoren die tot voorzichtigheid manen. Evenwel, de ontwikkeling der laatste ja ren in de bevrijde gebieden heeft bewezen dat er in Indonesië nog grote kansen lig gen, kansen die tot heil van blank en bruin kunnen worden aangegrepen. Het zal aan de Nederlanders niet liggen als zulks niet gebeurt. De Vereniging voor de Effectenhandel maakte Woensdag bekend dat de handel in niet-Indische fondsen weer normaal zal geschieden. Nu blijkt dat de beurs de voor zichtigheid en de zelfbeheersing niet uit het oog verliest, worden de teugels weer gevierd. Dinsdag werd in vele gevallen de toegestane verhoging van 2 respectievelijk 4 pet. niet bereikt en Woensdag kwamen zelfs koersdalingen voor Anno 1804 Spaarne 56 - Telefoon 11896 Beleggingen Safe Giro verkeer De mening van „Nederland-Indonesië" De afdeling Haarlem der vereniging Neder landIndonesië zond heden het navolgende telegram aan de Raad van Ministers: „De afdeling Haarlem der vereniging Ne derland—Indonesië. protesterend tegen het hernieuwd militair optreden in Indonesië verlangt dat het vuren aanstonds worde ge staakt; dat de Nederlandse troepen onver wijld achter de demarcatielijnen van 18 De cember worden teruggetrokken; dat de ge vangen genomen Republikeinse leiders en andere autoriteiten onmiddellijk in vrijheid worden gesteld; en dat de Regering ten einde metterdaad te tonen haar goede be doelingen alsnog naar een vreedzame oplos sing der bestaande conflicten te streven de getalsterkte der Nederlandse toepen in Indonesië aanstonds belangrijk vermindere." „De ster van Bethlehem" „Het toneel is door een afscheiding, bij voorbeeld uit kleine sparren bestaande, in twee helften verdeeld. Links ligt Bethle hem, rechts Jeruzalem." Aldus beginnen de met vrome opzet primitieve aanwijzingen voor de opvoering van het ontroerende kerstspel door de dichter M. Nijhoff, waar van iedereen, die daar gisteren geen ge legenheid toe had. hedenavond kan genie ten in de kerkzaal van de Vrijzinnig Her vormde Gemeente in de Jacobstraat. Verleden jaar heb ik zowel de dubbele betekenis van dit kleine liturgische drama als de vertoning uitvoerig besproken. Tot slot van het artikel, waarin dat geschiedde, haalde ik een toepasselijke uitspraak van de genoemde schrijver aan: enkel door ont ginning wordt gemeengoed een bezit En inderdaad mag ik thans vaststellen, dat de voordracht van de in alle eenvoud op en kele diepliggende gevoelens drijvende tekst van „De ster van Bethlehem" aan merkelijk verbeterd is. Daardoor onderging de religieuze overtuigingskracht van deze uiterlijk simpele reconstructie van het evangelische gebeuren met behulp van strikt devote schoonheidsmiddelen een aanzien lijke versterking. Er waren nog wel enkele zwakke broeders en zusters bij. maar aan ernstige toewijding ontbrak het niemand. Het is daarom te hopen, dat deze met de beste voornemens bezielde lekenspelgroeo deze mooie en zinrijke traditie, die zich natuurlijk niet aan dit ene stuk behoeft te binden, tot in lengte van jaren zal hand haven. DAVID KONING Nachtdienst apotheken Tot Zaterdag 25 December zes uur 's avonds: Firma C. G. Loomeyer en Zn Barteljorisstraat 11. tel, 10175 Park apotheek Kleverparkweg 13. tel. 11793. Teyler-apo- theek, Teylerplein 79; tel. 17946. Van Zaterdag 25 December des avonds zes uur tot 31 December des avonds zes uur: \pothec-k Van Rijn Kleine Houtweg 15. tel 10539. Firma C. G. Loomeyer, Zijlweg 34, tel 12495. Nolf's apotheek. - 11174. Schotc tel. 12711. Over Muziek Het jaargeld, dat Lodewijk XVI aan Grétry had geschonken, verloor de oude componist tengevolge van de revolutie van 1789. Later maakte Bonaparte het weer goed en behoedde de meester niet alleen tegen armoede, maar stelde hem in de ge legenheid de „Ermitage", het vroegere huis van Rousseau te Montmorency, te kopen. Het moet daar geweest zijn dat hij onder andere zijn Mémoires schreef. On gestoord was zijn verblijf niet: in 1811 werd zijn buurman vermoord; Grétry werd bang en ging weer naar Parijs: maar het stadsleven was hem te rumoerig en te onrustig en na enige tijd vertrok hij weer naar de Ermitage en stierf er in Septem ber 1813. Hij was in België, te Luik. geboren. Hij had de zeer klassieke, nog altijd onover troffen opleiding voor een musicus, werd als kleine jongen koorknaap in de kerk St. Denis en leerde er het vak. Want met het zingen en de gehooroefeningen in de koorschool, zoals dit al duizend jaar de gewoonte was, leerde de jeugd de muziek tot in al haar vezelen kennen. Wie aanleg had tot componeren ging dan verder bij een meester werken en leerde het bou wen van de kunst op de grondslagen van de zang. De jongens werden niet zoet ge houden met gemakkelijke bezigheden; zij zongen de melodieën der kerkelijke poly- phonie en leerden met gezonde eerzucht een verantwoordelijke taak kennen. Zo werd ook de jonge Grétry vervuld van mu zikaal enthousiasme. Toen hij 18 jaar was wilde hij naar Rome om in het oude gebied van Palestrina te studeren en daar ook nader alles te leren kennen wat by over de ontwikkeling van opera en orkest had gehoord. Het zogenaamde Dom-kapittel, dat men toen het bestuur der kerk zou kunnen noemen, gaf hem wat geld. Hij wilde echter zoveel en zolang mogelijk van zijn reis profiteren en maakte voor zich zelf het plan, te voet naar Italië ta gaan. Trouwens, hoe zou een levenslustige en ongeduldige jongen in die tijd op andere wijze een reisplan gemaakt hebben? Zo zien wij hem na enige tijd op weg. Hij bleef niet alleen: het grootste gedeelte van de tocht was hij in gezelschap van drie andere reizigers: een jonge priester, een soort chirurgijnsleerling en een oude smok kelaar, Remacle genaamd. Na allerlei er varingen. veel angst en veel pleizier kwa men zij in 1759 te Rome aan. Grétry is er zeven jaar geweest: hij stu deerde er in de kunst van liet contrapunt bij de toen zeer bekende componist en kapelmeester Casali. Het is curieus dat hij zich van zijn feitelijke bestemming in de dramatische muziek pas bewust werd, toen hij de partituur van een opéra-comique van Monsigny leerde kennen. Deze Mon- signy was omstreeks het midden van de 18e eeuw een der meest geliefde compo nisten van het genre, waarin behalve ge zongen ook gesproken teksten voorkwa men. Men weet dat deze zogenaamde opéra-comique uit kermisvoorstellingen is voortgekomen. Jarenlang hadden de offi ciële instellingen: de Grand-Opéra en het Theatre francais, gestreden tegen de avon tuurlijke concurrentie van de volksthea ters: het heeft tenslotte niet gebaat. De opéra-comique bewees zijn bestaansrecht. Toen Grétry in Monsigny de eigenschap pen van de Franse theater-muziek leerde kennen wilde hij terug naar Parijs. Hij bracht het tot Genève: toen was zijn geld op. Maar hij vond in die stad een vriend, die hij in Rome gekend had. Deze animeer de hem een opera te schrijven; hij deed het en had er succes mee. Toen trok hij verder. Maar eenmaal in Parijs was het niet zo gemakkelijk, er werk te vinden. Na enige tijd echter vond de begaafde man ook hier steun en erkenning en na bittere teleurstellingen had eindelijk zijn opera Le Huron, waarvan de tekst geschreven was naar een verhaal van Voltaire, groot succes. Daarop volgde een reeks van wer ken. waarvan het merendeel aan de ver- geltelheid is prijsgegeven. Hoe grillig de fortuin is in muzikale zaken bewijst onder andere de geschiedenis van de zogenaam de Janitsaren-mars uit de opera „Les deux avares". Vele jaren vóór de cotnpositie van deze opera had Grétry eens op verzoek van een kolonel een mars gemaakt. D4 opdrachtgever was echter niet tevreden( hij vond de muziek onaangenaam en gaf 't stuk terug. Grétry bewaarde het en bracht het te pas in genoemde opera. De mars werd later niet alleen een geroemd fragment in dit werk. maar kreeg als zelf standig militair muziekstuk een Europes® vermaardheid. Het veel bewogen leven van Grétry heeft de componist toch nog wel tijd tot bezinning en studie gelaten. Wij weten dat zijn „Mémoires ou Essais sur la musi- que" zeer belangrijke opmerkingen over de theater-kunst bevatten. Dit werk is een der voornaamste bronnen voor Wag ner's 'hervormingen geweest. Grétry schrijft niet alleen over de dramatische kunst in 't algemeen, maar behandelt onder andere ook de kwestie van de thea- terbouw. Hij wenste een niet zeer grote zaal, zonder loges, met voor iedereen ge lijke plaatsen. Hij wilde dat het orkest onzichtbaar zou zijn en bepleitte een stenen muur achter het orkest, onder het podium, opdat de muziek toch voldoende klank zou behouden. De zaal moest onge veer rond gevormd worden en in egaal bruin geschilderd zijn. „Ainsi les femmes seraient jolies et la scène éclatante". De enige opera van Grétry. welke zich handhaaft is de charmante „Richard Coeur de Lion", waarvan ik eens te Brus sel een prachtige opvoering zag. Het is te hopen dat dit werk ook eens in ons land zal kunnen gehoord en gezien worden. HENDRIK ANDR1ESSEN. BERLIOZ EN DE FILM". In mijn artikel over Berlioz en de film" stond in de 41ste regel gevulganiseerd; dit moet zijn: gevulgariseerd. In de zeventigste regel stond: de fantasie van een artikel; dit moet zijn: de fantasie van een artist. H.A. Muziekconcours in Haarlem Tweede Pinksterdag 1949 wordt te Haar lem een muziekconcours gehouden voor P.T.T. muziekverenigingen. Het. concours wordt georganiseerd door het Nederlands Verbond van P.T.T. Sport-Ontspannings- en Ontwikkelingsvereni"ini7en: aan d« mu- ziekvoreniein* -no. PTT —toneel „De Ha ''m p «'nv areanisatie var dez! e a.^iiraceTl Aan bol concours zullen verenigingen uit alle delen van het land deelnemen. PHILIPSFABRIEK IN ROOSENDAAL Woensdag 29 December zal in Roosendaal :n Philipsfabriek worden geopend door dr. - A F Philips, in de fabriek zullen t. 1-buizen, icok. ui '"-straat 26. tol. atitolsmnen on elimllchflampen wot-Hcn v«r' io'.ncek, Rijksstraatweg 19,1 vaardigd. Er zullen ICO arbeiders v.erk vinden. 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5