Haarlems Dagblad Overleg in Den Haag over de Nederlandse houding Het Parijse besluit Belangrijkste plaatsen en wegen van de republiek onder controle Commissie van Goede Diensten reageert op Veiligheidsraad-resolutie Kerstgroet van Koningin Juliana Communisten nemen Kalgan 63e Jaargang No. 19127 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Tel. 12713, 10132. Maandag 27 December 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco per post ƒ4,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerehoom rn Opccrlitc l3aarlcmect}c Courant (anno 165-6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE RESOLUTIE van de Veiligheidsraad inzake Indonesië heeft een voor Neder land minder moeilijk resultaat gebracht, dan te verwachten scheen. In de aanvankelijk door de Amerikanen voorgestelde resolutie was immers het terugtrekken van de troe pen op de posities, vóór het begin der actie bezet, opgenomen. Dit punt is tenslotte wel in stemming gebracht, maar het haalde niet het vereiste aantal voorstemmers. Dat moet minstens zeven van de elf bedragen om een besluit van kracht te doen zijn. Het bepaal de zich tot vijf, met zes blanco's. Daarmee was het voorstel dus verworpen. Merk waardig is de loop der stemmingen overi gens wel geweest. De Russische resolutie, die verder ging dan de Amerikaanse, kwam eerder in stemming (hetgeen begrijpelijk is omdat zij de verste strekking had) en werd in haar geheel verworpen. De Russen heb ben blijkbaar niet aangedrongen op stem ming over de onderdelen. Toen het punt „terugtrekken der troepen" later weer aan de orde kwam als onderdeel der Ameri kaanse resolutie stemden zij (en ook de met hen verbonden Oekraïne) tegen. De vijf voorstemmers waren Amerika, Enge land, China, Columbia en Syrië. Als de Russen en Oekraïners zich bij hen gevoegd hadden, zou het voorstel aangenomen zijn. Wat bevat de tenslotte aangenomen reso lutie? De Veiligheidsraad spreekt be zorgdheid uit over de hervatting van vijan delijkheden in Indonesië. Zij roept partijen op tot onmiddellijke staking van de vijan delijkheden en tot vrijlating van Soekarno en alle andere sinds 18 December gevangen genomen Indonesische republikeinen. Daartoe behoren dus ook de minister-pre sident dr. Mohammed Hatta en de leger commandant Soedirman. Zowel wat het eerste als wat het tweede punt betreft is overigens geen bevel door de Veiligheids raad gegeven; de resolutie bepaalt zich tot een beroep op de betrokken partijen. Op drachten heeft de Raad alleen doen toe komen aan de Commissie van Goede Dien sten, die een dringend telegrafisch rapport moet uitbrengen over de gebeurtenissen sinds 12 December (hetgeen inmiddels is geschied) en ter plaatse waarnemingen moet doen en rapport uitbrengen ten aan zien van het staken der vijandelijkheden en het loslaten van de gevangenen. Neder land heeft dus geen opdracht om het vuren te staken en Soekarno c.s. los te laten, maar de Commissie van Goede Diensten heeft opdracht om te rapporteren of Nederland het doet. De vraag of de Veiligheidsraad bevoegd is, om in Indonesië tussenbeide te komen is hangende gebleven. Op een mededeling van dr. Van Royen, dat de Nederlandse regering bereid was zich te onderwerpen aan een uitspraak van het Hof van Inter nationale Justitie te dezer zake, is de Raad nieten gegaan. Namens de Nederlandse re gering heeft dr. Van Royen zich evenals vroeger op het standpunt gesteld, dat het hier een handhaving van binnenlandse orde betreft, die buiten de competentie van de Raad valt. De Franse afgevaardigde' Parodi heeft gewaarschuwd voor de gevolgen van een competentie-verklaring, die niet te handhaven zou zijn en de Veiligheidsraad nopen tot interventies in verschillende za ken, waar hij zich tot dusver buiten heeft gehouden. Of onze regering gevolg zal geven aan het beroep, op Nederland gedaan, om het vuren te staken en de gevangenen los te laten blijkt op dit moment nog een moei lijke vraag voor haar te zijn. Want nadat vijf ministers er hun Eerste Kerstdag aan besteed hadden, was tot vanmiddag twee uur nog steeds geen besluit bekend ge maakt. De opmars der troepen duurt inmiddels voort, met kennelijk geringe verliezen aan beide zijden. Tot en met Vrijdag is het totaal der Nederlandse verliezen opgegeven als 23 doden en- 47 gewonden. Dat die 23 sterfgevallen een ramp betekenen voor de betrokken families verdient volle erkenning evenals zij, die geen zoons of andere naaste betrekkingen bij ons leger in Indië hebben, zich behoren te verplaatsen in de gevoelens van de mensen, die wel in dat geval verkeren maar als gevolg van een week militaire actie is het totaal aan doden en gewonden niet anders dan laag te noe men, Blijkbaar is dit ook aan republikeinse zijde het geval en blijft de weei-stand ge ring. Behalve de al vaak genoemde Silï- wangi-divisie schijnt geen republikeinse gevechtsformatie van enige omvang in het geding te zijn; van een „veldslag" is ook bij de door die divisie geboden tegenstand geen sprake geweest. Volgens United Press zou, als de actie nu gestaakt werd, een klein gebied tussen Madioen en Kediri over blijven waar Tan Malakka het guerilla- verzet zou kunnen organiseren, maar dit betoog is niet van officiële zijde gehouden. Wel heeft dr. Van Royen meer in het alge meen gezegd: „Ik ben er nog van overtuigd, dat een voortijdig staken van het vuren slechts meer bloedvergieten zal veroorzaken en de guerilla's in staat stellen, een lange verbitterde strijd in de rimboe te voeren." Dat zei hij evenwel na de zitting van de Veiligheidsraad, dus op Vrijdag. Men is nu weer drie dagen verder. Het wachten is niet alleen op een besluit van de Nederlandse regering inzake de resolutie van de Veiligheidsraad. Het wachten is, op iets langer termijn, ook op de verdere politieke ontwikkeling in Indo nesië. die tot een zo gunstige organisatie van de Verenigde Staten en een zo welge slaagd samengaan met Nederland zou moe ten leiden, dat binnen afzienbare tijd het voor Nederlandse capaciteit zeer grote leger dat er thans gehandhaafd wordt, naar huis kan terugkeren. Als de politiële actie ten einde is zal zich dadelijk de vraag voordoen op welke wijze een regering van „de deel staat de republiek" zal worden gevormd en of Hatta en andere ministers gematigden tegenover de extremisten als Tan Malakka en diens medestanders daar opnieuw deel in zullen hebben. R. P. Vijftien gewonden bij brand in bioscoop te Hoensbroek Zondagavond brak brand uit in de cabine van de Palace-bioscoop te Hoensbroek. Doordat de vlammen door de raampjes van de cabine naar buiten sloegen liepen vijf tien personen, die op het balcon zaten, brandwonden op. Vijf hunner moesten naar een ziekenhuis in Heerlen worden overge bracht, doch slechts twee behoefden ter verpleging te worden opgenomen. Nog geen standpunt bepaald Den Haag, 26 December (A.N.P.) Officieel werd hedenavond medege deeld, dat de Nederlandse regering ten aanzien van de beslissing van de Vei ligheidsraad van Vrijdag nog in beraad is, mede in verband met het overleg met Batavia. Verklaringen, waaruit de indruk zou kunnen worden verkregen, als zou de regering reeds enigerlei standpunt hebben bepaald zijn te enenmale ongegrond. Hedenmiddag heeft een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken op een persconferentie medegedeeld, dat de Nederlandse regering vrijwel onmiddellijk na de aanvaarding van de resolutie dooi Veiligheidsraad in beraad is gegaan ovei ;e vraag, welke houding zij hiertegenover moest aannemen. Gedurende de Eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schok king hierover vergaderd en zijn vrijwel gedurende de gehele dag in contact geweest met de adviseurs Blom en De Beus, die de zitting van de Veiligheidsraad hebben bij gewoond. Voorts is er voortdurend contact met de autoriteiten te Batavia. Over het definitieve standpunt van de regering kon nog niets worden medegedeeld. United Press meldde Zondag uit Batavia: Nederlandse kringen alhier gaven te verstaan, dat Nederland het beroep van de Veiligheidsraad om het vuren te staken niet zal inwilligen, doch legden er tevens de nadruk op, dat een dergelijk besluit uit Den Haag zou moeten komen. De opmer king werd gemaakt, dat men door de aan vaarding van de order van de UNO in de kaart van de communisten zou spelen. In geval men op dit ogenblik zou overgaan tot het staken van het vuren, zou voor de republiek een klein gebied op Oost-Java tussen Madioen en Kediri overblijven onder leiding van de „Trotskist" Tan Malakka, die enige dagen geleden voor radio Kediri te kennen heeft gegeven, dat hij zich aan het hoofd van het Indonesische volk zou stellen bij de oorlog tegen de Ne derlanders. Deze kringen wezen er verder op, dat communisten en communistische sympathisanten, die aan de September- revoliitie hebben meegedaan, door de repu blikeinen zijn vrijgelaten en zich in de rijen van Tan Malakka hebben geschaard. Deze groepen bieden thans het meeste verzet. Van republikeinse zijde heeft de voor zitter van de republikeinse delegatie te Batavia, dr. Soejono, in de nota aan de Commissie van Goede Diensten, waarin hij de ontvangst van de resolutie van de Vei ligheidsraad bevestigt, medegedeeld „dat hij het zeer betreurt in dit stadium niet in staat te zijn enige maatregelen .te nemen als gevolg van de resolutie van de Veilig heidsraad". Dr. Soejono," 'die bij afwezigheid van de republikeinse regeringsleiders, de nota opstelde, zegt te vertrouwen dat de republikeinse president dr. Soekarno en zijn medewerkers in de zeer nabije toe komst vrijgelaten zullen worden om de republiek in staat te stellen te handelen overeenkomstig de resolutie staakt het vuren. De Nederlandse nota aan de Commissie van Goede Diensten is, naar een woord voerder van de UNO mededeelde, slechts zeer kort. Deze erkent slechts de ontvangst van het besluit van de Veiligheidsraad met de mededeling dat het, document doorge zonden is naar Den Haag en dat de Neder landse delegatie thans op instructies wacht. Kardinaal Mmdszenty in Hongarije gearresteerd Naar officieel te Boedapest wordt mee gedeeld is kardinaal Mindszenty, de rooms- katholieke primaat van Hongarije, onder beschuldiging van hoogverraad gearres teerd. In een kort communiqué van het departe ment van Binnenlandse Zaken wordt ver klaard, dat de kardinaal in bewaring is ge nomen wegens „spionnage, misdaden tegen de veiligheid van de republiek en het smokkelen van valuta". Wanneer de kar dinaal is gearresteerd werd niet vermeld. Mijnramp in Saargebied In de Duhamel-mijn bij Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijn- brand 20 mijnwerkers om het leven geko men. Theaters en bioscopen in het gehele Saarbekken waren eerste Kerstdag als teken van rouw gesloten. Tot en met Vrijdag 23 doden en 47 gewonden Sumner Welles in levensgevaar Tijdens hevige vorst voor zijn huis flauwgevallen De voormalige Noord-Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Sumner Welles is gisteren bij zijn woning bewuste loos aangetroffen. Hij werd naar een zie kenhuis te Washington overgebracht, waar zijn toestand als ernstig wordt beschouwd. In het ziekenhuis meent men, dat Welles tengevolge van een hartaandoening is neer gevallen. Hij werd na acht uur gevonden. Zijn tenen waren door de hevige vorst bevroren, zodat misschien tot afzetting moet worden overgegaan. Dr. Beel op Kerstavond bij de troepen Vrijdagavond heeft dr. Beel, de Hoge Commissaris der Kroon, een bezoek ge bracht aan de omgeving van Krawang (60 km Oost van Batavia), alwaar hij de Kerst avond heeft doorgebracht temidden van de Nederlandse militairen, die daar op vele posten zijn gelegerd. De auto van dr, Beel hield stil op vele punten, om de daar ge legerde militairen te bezoeken. In Kedoeng- gedeh heeft dr. Beel op de voorgalerij van een oud Chinees huis de wijdingsavond en de mis bijgewoond. Grootscheepse reddingspoging Het 14.500 ton metende Amerikaanse vliegdekschip Saipan is Zaterdag naar Groenland vertrokken om 11 leden van de Amerikaanse luchtmacht, die na een nood landing op een ijsberg zijn terechtgekomen, uit hun isolement te verlossen. Het schip zal waarschijnlijk 46 uur moeten varen alvorens de helicoptères, die zich aan boord bevinden, kunnen starten. Na de bezetting- van Madioen en Kediri, respectievelijk in het midden en in het Oostelijk deel van het republikeinse gebied gelegen, hebben de Nederlandse troepen alle grote steden en alle belangrijke ver bindingswegen in handen. Madioen, het centrum van de communistische opstand, werd Zaterdag ingenomen na een snelle op mars van Soerakarta uit. Op West-Java in het Bantamse werden snelle vorderingen gemaakt. De stad Serang werd bezet even ais verschillende plaatsen aan de kust. Tot en met Vrijdagmiddag waren 23 Neder landse militairen gedood en 47 gewond. BATAVIA, 27 December (Aneta). Van officiële zijde wordt gemeld: In West- Java bezetten Nederlandse troepen Laboe- han en Menes (10 km ten Oosten van La- boehan). In Midden-Java zijn de zuive ringsacties rond Solo en Magelang voort gezet. Bezet werden Plosso (ten Westen van Modjokerto) in Oost Java en Fort van der Capellen (ten Zuidoosten van Fort de Koek). Tijdens een vlucht boven Midden- Java zijn twee jagérs tengevolge van een ongeval neergestort. Op Sumatra vie) Sibolga in Nederlandse handen. Nederlandse troepen, die de stad Mage lang in Midden-Java hebben bezet, hebben de lichamen van 30 Indonesiërs gevonden, die in de plaatselijke gevangenis -waren doodgeschoten of doodgestoken, aldus een Nederlands legerberic'nt. De gevangenen waren ervan verdacht medewerkers van Sjarifoeddin de leider van de communistische opstand te Madioen te zijn. Brits-Indische militairen in Djokja aangetroffen. Zaterdagochtend arriveerden 60 gewezen Brits-Indische militairen uit Djokja per vliegtuig te Semarang. Het betreft Paki- stanners, die na de komst van de Brits- Indische troepen op Java deserteerden. Zij zijn onder bewaking per trein naar Bata via vertrokken, vanwaar zij gerepatrieerd zullen worden. Morgen zullen correspondenten iif> de gelegenheid worden gesteld om een bezoek aan Djokja te brengen, aldus wordt heden van de zijde van de dienst voor Legercon- tacten medegedeeld. De correspondenten zullen de tocht per vliegtuig maken en in de avond naar Batavia terugkeren. Generaal Spoor en mevrouw Scoor brachten de avond van de eerste Kerstdag door bij de gewonde en zieke militairen in de hospitalen van Batavia. Soekarno c.s. niet meer in Djokja United Press meldt uit Batavia dat de republikeinse president Soekarno en andere hoge republikeinse autoriteiten, waaronder Hatta en Sjahrir, zich niet meer op Java bevinden, doch door de Nederlanders naar een eiland zijn overgebracht tussen Java en Singapore. Een onbetwist betrouwbaar zegsman zei, dat enkele dagen geleden op Kemajoran een vliegtuig met de hoge republikeinse autoriteiten aan boord was geland en daar na doorgevlogen was. Nederlandse militaire kringen konden dit bericht noch ontkennen noch bevestigen. Wel ontkenden zij een bericht van de Indi sche radio, volgens hetwelk Soekarno en Hatta zich momenteel in Batavia zouden bevinden. Naar verluidt zouden de republikeinse leiders uit Djokja zijn weggevoerd om te voorkomen, dat zij betrokken zouden wor den bij incidenten. Kerstboodschap van de Paus „Sociale orde, waarheid en rechtvaardigheid" De Paus heeft Zaterdagmorgen een Kerstboodschap uitgesproken over Radio- Vaticaan, waarin hij zei: „Ik verhef mijn vaderlijke stem aan het eind van het jaar 1948, dat vol moeilijkheden voor de wereld was, om te zeggen dat Gods hulp vooral in deze tijd nodig is. Wij hebben behoefte aan waarheid en rechtvaardigheid en aan een sociale orde, die in overeenstemming is met Gods opvatting van vrede". De Paus prees de moed van de kerk die zich heeft verzet tegen de opvatting dat de staat auto noom moet zijn. Hij waarschuwde de Chris tenen dat prestige-kwesties niet tot oorlog mogen leiden. Indien zich een daad van aggressie voordoet moeten alle landen zich verenigen om het slachtoffer te hulp te komen. President Truman heeft in een Kerst boodschap verklaard dat hij blijft ijveren voor de wereldvrede en deed een beroep op allen om zich ook aan deze zaak te wijden. Hij zei dat het Christelijk geloof de beste kans voor die vrede blijft, wanneer men maar wil aanvaarden dat alle mensen broe ders zijn. In een Kerstboodschap tot de Berlijners gaf de Amerikaanse bevelhebber in die stad, kolonel Howley. uiting aan zijn sym pathie voor de Berlijnse bevolking wier lijden nodeloos wordt verergerd door de brutale Sovjet-blokkade. De Russische be velhebber, generaal Kotikof, hield een toe spraak waarin hij verklaarde het zeer te betreuren dat de bevolking van West- Berlijn nog niet dezelfde democratische vrijheden en materiële voordelen kan ge nieten als de mensen in de Oostelijke sec tor, omdat „zekere hinderpalen nog niet uit de weg zijn geruimd". De Tsjechoslowaakse premier Zapo- tocky betoogde: „Wij kunnen een vreed zame Kerstmis vieren omdat de oorlogs propaganda is mislukt". Generaal Spoor Generaal Spoor zeide in de Kerstbood schap tot het leger: „Het lot heeft gewild dat gij in actie moest komen, met het Kerstfeest reeds in zicht. Hoewel thans zoveel van u gevergd wordt, weet ik dat gij momenten zult vinden waarin uw hart en uw gedachten zich toch op uw ouderlijk huis, uw gezin en uw dierbaren zullen richten. Daarom kom ik u vragen om ook nu de Kerstgedachte hoog te houden. Het is mijn hartelijke Kerstwens, dat deze voor u in de huidige omstandigheden het teken moge zijn, waaruit gij kracht put voor het volvoeren van uw opdracht tot de schone taak: vrede brengen in Indonesië. Het woord is aan La Rochefoucauld: Het vertrouwen, dat wij in onsselpen hebben, veroorzaakt veel van het vertrouwen dat wij in anderen hebben. Zondag zond de Commissie van Goede Diensten het in de resolutie van de Veilig heidsraad gevraagde rapport, waarin een overzicht wordt gegeven van de voornaam ste gebeurtenissen sedert 12 December, refererend aan de desbetreffende rapporten, die reeds eerder door de commissie werden verzonden. Na een analyse van de feiten betreffende het bestand en de rol van de Commissie van Goede Diensten komt de commissie tot de conclusie dat (a) de Nederlandse rege ring geen doeltreffend bericht van de be ëindiging van het bestand heeft gegeven en (b) dat de Nederlandse strijdkrachten de status-quo-lijnen overschreden, toen de verplichtingen van het bestand nog ten- volle van kracht waren. De commissie is van mening, dat „in het licht van de ge beurtenissen zoals vastgesteld in de ver schillende contacten van 17 December, het Nederlandse antwoord aan de republikeinse Koningin Juliana heeft op Eerste Kerst dag des middags om één uur voor de Ne derlandse radio de volgende Kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerst mis in zorg zijn om iemand, die zij lief heb ben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedach ten gaan ook uit naar de degenen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zui verste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze mensen maatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons va derland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze be loften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden bij monde van mijn moeder op 7 December 1943 en op 3 Februari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het geloof en van het woord, de vrijheid van vrees en van Kerstmis heeft weliswaar geen sneeuw gebracht, doch voldoende vorst om op vele plaatsen de ijsbanen open te stellen. Op Tweede Kerstdag genoten velen op de Einaenhoutbanen bij prachtig winterweer van het ijsvermaak. gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hen toch een werke lijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar mis schien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het ko mende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even laat tippen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moei lijkheden. En zo mogen we dan de eeuwen oude woorden in onze oren laten klinken „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen". Eieren zijn met ingang van morgen vrij Minister Mansholt heeft bij de behan deling van de Landbouwbegroting in de Tweede Kamer aangekondigd, dat de dis tributie van eieren omstreeks 1 Januari zou worden opgeheven. Het ministerie van Laudbouw, Visserij en Voedselvoorziening deelt thans mede, dat de rantsoenering van eieren met ingang van morgen. 28 Decem ber 1948 zal eindigen. Van die datum af mogen détaillisten eieren zonder bon aan de consument afleveren. De bestaande maximumprijsregeling wordt voorhands ongewijzigd gehandhaafd. Jonge vrouw geworgd Vrijdagmiddag is de 24-jarige vrouw C. R. in een woning aan de Brede Hilledijk te Rotterdam, waar zij een kamer had, door haar hospita dood in bed aangetroffen. Zij bleek door worging om het leven te zijn ge komen. De politie zoekt thans naar een ongeveer 30-jarige man die de avond tevoren in het gezelschap van de vrouw heeft verkeerd en wiens signalement door verschillende getui gen kon worden opgegeven. Verbod yoor Nederlandse vlieg tuigen in Birma De Birmese regering heeft de vergun ning aan de KLM om boven Birma te vlie gen en gebruik te maken van de vlieghaven Rangoon, ingetrokken, aldus werd Zaterdag officieel te Rangoon medegedeeld. vice-president, gedateerd op 16 December doch ontvangen op 17 December inderdaad een ultimatum vormt, dat alleen keuze laat tussen toegeven aan het Nederlandse stand punt op alle essentiële kwesties en een niet genoemd alternatief. 17 December kon de commissie slechts aarzelend geloven, dat het niet genoemde alternatief de overgave aan een gewapende invasie was, daar zij nog niet kon geloven, dat een partij het gehele proces van vreedzame onderhande lingen en overeenkomst zou opgeven. De gebeurtenissen van 18 December hebben anders laten zien." Bestandsschendingen. Betreffende de bestandsschendingen zegt het rapport: „Het is ongetwijfeld het geval, dat er infiltraties op grote schaal en een overmatig aantal incidenten en gevallen van ordeverstoring geweest zijn. Vele hier van kwamen voor in gebieden onder Ne derlandse controle. Welke hiervan inder daad bestandsschendingen kunnen worden genoemd, zal hier niet worden nagegaan." De commissie acht het ongetwijfeld juist dat een betere uitvoering van het bestand vereist was en had daarom een beroep ge daan op partijen om problemen betreffende de uitvoering van het bestand in de veilig heidscommissie te bespreken. Zowel bij de bestandsschendingen als bij de politieke be sprekingen is de commissie van mening dat haar mogelijkheden voor regeling en ver zoening niet uitgeput waren en nog minder doeltreffend zijn gebruikt. De commissie acht geen gerechtvaardigde basis aanwezig voor een partij om het forum van de onder handelingen óp te geven voor dat van ge wapende macht." Egypte vraagt bespreking Joodse aanval door de Veiligheidsraad De Egyptische regering heeft Vrijdag een telegram aan de Veiligheidsraad gezonden inzake de hervatting der vijandelijkheden in Palestina. Hierin wordt gezegd: „Op 22 December hebben Joodse strijdkrachten een luchtaanval gedaan op Egyptische vlieg velden te Elariche Rafah en Chan Younes en deze gebieden gebombardeerd, evenals Faloedja, dat de gehele dag het doelpunt was van Joodse aanvallen. Om half elf des avonds deden Joodse troepen een hevige aanval op de Egyptische strijdkrachten, daarbij gebruik makend van pantserwagens en kanonnen. Er woedt een zware slag in de sectoren Dair el Balali en Chan Younes. De Joodse aanvallen duren voort. Deze Berlijn operaties die een voortzetting zijn van da den, die de Joden zonder ophouden hebben begaan, vormen een flagrante schending van het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren te staken." Het telegram verzoekt de voorzitter Van Langenhove de Veiligheidsraad bijeen te roepen teneinde de toestand onder ogen te zien. Ten Zuiden en ten Noorden van Gaza en in de Negev zijn gevechten aan de gang. Gedurende meer dan drie uur werden ont ploffingen gehoord, aldus melden de waar nemers van de UNO. Bommen op Nazareth. In Haifa is medegedeeld, dat 3 kinderen gedood en vijf gewond werden toen niet- geïdentificeerde vliegtuigen op Kerstavond een Joodse nederzetting bij Nazareth bom bardeerden. Bedell Smith vraagt ontslag Een officiële Amerikaanse woordvoerder heeft te Berlijn verklaard, dat Walter Bedell Smith, de Amerikaanse ambassa deur te Moskou zijn ontslag heeft aange boden, doch dat het ontslag nog niet is aanvaard. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft te Washington gezegd, dat de geruchten als zou de Sov jet-regering om terugroeping verzocht heb ben, „volslagen nonsens" zijn. Bedell Smith is Zaterdag met zijn echt genote per vliegtuig uit Moskou naar Ber lijn vertrokken op doorreis naar Washing ton. Hoe de resolutie tot stand kwam Nadere berichten uit Parijs hebben het duidelijk gemaakt, hoe de Veiligheidsraad Vrijdag aan zijn uiteindelijke resolutie toe kwam. Er waren Vrijdag zeven voorstellen betreffende Indonesië aan de orde, name lijk drie onderdelen van de Amerikaanse resolutie, een Russische resolutie, een Ca nadese resolutie, een Syrische resolutie en een Syrisch-Australisch amendement op de Amerikaanse resolutie. Nadat de Rus sische, de Canadese en de Syrische resolu tie waren verworpen, bleven over: Staakt het vuren, laat Soekarno c.s. vrij, trekt troepen terug (Amerikaanse resolutie) en: „Instructies aan de C.V.G.D. tot nadere rapporten" (Syrisch-Canadees amende ment). Na stemming was het „trekt troepen terug" ook afgevallen, omdat dit onderdeel der Amerikaanse resolutie slechts vijf in- plaats van de vereiste zeven stemmen kreeg. Zo bleven de drie onderdelen over, waaruit de definitieve resolutie ontstond die met zeven stemmen voor en vier ont houdingen werd aanvaard. Vrijdag is dus, wat de Veiligheidsraad betreft, na uiteenzetting en aanvaarding van de resolutie, de tweede fase van de In donesische kwestie afgesloten. Het woord is nu aan de Nederlandse regering en van haar besluit zal het afhangen, of in Parijs een derde fase nog aan de orde zal komen. Wanneer namelijk Nederland de resolutie niet naar de letter op zal volgen het geen dr. Van Royen in bedekte termen liet verstaan dan zal de raad de kwestie opnieuw in studie moeten nemen. Aanval op Nanking wordt dezer dagen verwacht De communistische radio in China meldt dat de communistische troepen de stad Kalgan, 150 km ten N.W. van Peiping, heb ben veroverd. Alle strijdkrachten van de regering in Kalgan zijn „weggevaagd", val van Kalgan is van regeringszijde be vestigd. Tengevolge van de weersomstandigheden is het in het strijdgebied van Centraal- China wat rustiger. Hierdoor kan de regering duizenden manschappen laten aanrukken voor de ver dediging van Nanking. Ook de door com munisten geleide troepen worden gereor ganiseerd. Men verwacht de communis tische aanval ieder ogenblik. In Nanking zelf hebben grote troepenbewegingen plaatst. De regeringstroepen op het centrale front hebben bevel ontvangen om „tot elke prijs" de strategische punten ten Noorden van de Jangtse Kiang te behou7 den om te voorkomen, dat de communis- Nota aan de Arabische staten De Arabische Liga bestudeert thans een nota, die aan alle ledenstaten der liga zal worden gezonden. Hierin wordt gevraagd Nederlandse vliegtuigen toegang op hun vliegvelden te weigeren als reactie op de „Nederlandse aggressie tegen de republiek Indonesia". De kwestie van de Nederlandse schepen die door het Suezkanaal varen wordt even- I eens bestudeerd. I, ten de rivier oversteken en op Nanking aanrukken. Alle regeringsbureaux zijn uit Tangkoe, de haven van Tientsin, geëvacueerd en waarnemers geloven, dat de communisti sche troepen zich gereed maken voor de beslissende aanval. Oorlogsschepen van de regering hebben in de haven ligplaats ge kozen om het oprukkende communistische leger te beschieten. Verboden zenders Het hoofdkwartier van het garnizoen Nanking heeft de inwoners verboden naar communistische uitzendingen te luisteren en gedreigd met zware straffen De mili taire politie heeft bevel gekregen nauw lettend op de uitvoering van dit bevel toe te zien, „daar de communistische propa ganda een slechte invloed heeft op het mo reel van de bevolking". AANHOUDENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K N M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking en matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen Zuid-Oost en Oost. In de nacht en ochtend matige, hier en daar strenge vorst. Midden op de dag lichte vorst. Zon op Maan op 28 December: 8.48 uur, onder 16.33 uur 7.17 uur. onder 14.29 uur 1

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1