HFC en Oud-Internationals deelden voor het eerst de punten (4—4) Het doel van de militaire actie in het republikeinse gebied SCHUDT UW LEVER WAKKER OP DE Wereldnieuws MAANDAG 27 DECEMBER 1948 VOETBAL Geestdrift aan de ene en snelheid aan de andere zijde De meeste oud-internationals, die Zon dag in het elftal meespeelden tegen HFC, hebben aan successen meegewerkt zonder een stopperspil en mogelijk werd daarom het systeem niet toegepast. Pellikaan kreeg daardoor gelegenheid met de voorhoede mee te trekken. HFC beschikte echter wel over een stopperspil en Busselman had tot taak in de omgeving van Roozen te blijven. Deze deed het op het harde, doch goed be speelbare terrein kalm aan, maar af en toe trok hij er snel tussen uit en was zijn tegenstander te snel af. Het spelen zonder een bepaald systeem aan de ene zijde betekende, dat de spelers zich op hun eigen wijze konden geven en dat maakte de strijd aantrekkelijk. Punt van DFC, die Wilders op de linksachter plaats verving, was de zwakste van de ploeg en kon niet altijd het tempo volgen. Van de overigen waren de binnenspelers Vente en Drok corpulenter geworden, maar dat feit nam niet weg, dat zij nog wel meekon den en zich op de goede plaatsen opstel den, om de bal op het juiste ogenblik op te vangen, om daarna schoten te lossen of in de richting van het doel te koppen. Leo Halle vestigde de indruk, het spel nog lang niet verleerd te hebben. Met welk een gemak werkte hij de door de gebroe ders Winter scherp voor doel gezette hoek schoppen weg. Menigmaal trad hij resoluut op bij schoten van de Haarlemmers en was op zijn post, als de snelle vleugelspelers in aantocht waren. Het werk van de Deven- tenaar heeft bewondering gewekt en gaarne zal het publiek, dat in grote getale op deze prachtige winterdag naar het terrein aan de Spanjaardslaan was opgekomen, hem het volgend jaar weer in actie zien. Caldenhove was weer de tactische achter speler. Waar hij in snelheid tekort schoot, kwam zijn techniek hem te hulp en menige aanval onderbrak hij of hij snelde Punt als het nodig was. te hulp. Bas Paauwe was een goed verdediger. Hein Winter op de linkervleugel maakte het hem welis waar vaak lastig, maar hij was toch niet gemakkelijk te passeren. Over enkele voorwaartsen schreven wij reeds. De vleugelspelers Wels en Van Nel len waren goed op dreef, vooral laatst genoemde. die uitstekende voorzetten gaf en een fraai doelpunt voor zijn rekening nam. HFC heeft goed partij gegeven en de spelers kregen gelegenheid behoorlijke aanvallen op te zetten, omdat hun tegen standers. zoals dat in de derde klas veel vuldig voorkomt, het niet in kracht be hoefden te zoeken. Zij speelden een rustig spelletje, dat af en toe zeer snel was en waarmee de verdedigers der bezoekers hun handen vol hadden. Hans Winter liet voor rust op de rechtsbuitenplaats een goed spel zien. Tot twee maal toe maakte hij handig gebruik van de kansen en zijn doelpunt in de tweede helft was uitste kend; hij loste een hard schot, waarop Halle geen kijk had. Busselman, P. Jonge- neel en doelman Andriessen hebben be hoorlijk gespeeld. Moedig trad de laatst genoemde op en hij heeft harde schoten ge keerd. In de eerste helft had de wedstrijd een spannend karakter. Het spel ging gelijk Nijmegen en internationale voetbalwedstrijden In de gemeenteraadsvergadering van Nij megen deelde wethouder Tilman mede, dat het gemeentebestuur nog steeds onderhan delingen voert met het bestuur van de KNVB. om eventueel nog internationale voetbalwedstrijden in het Goffertstadion te doen spelen. Men zou zelfs geneigd zijn een verlaging van vermakelijkheidsbelasting toe te staan, zei de spreker. Een handicap voor Nijmegen blijft evenwel, dat de accomodate van het stadion voor grote internationale wedstrijden te gering is. Woelen en Wentelen van Rheuma- tische pijn Heel de lange nacht.... omdat die pijnen U het slapen onmogelijk maker.. Om r.og niet te spreken van dat ge radbraakte gevoel omdat ge steeds nacht rust te kort komt Neem toch Kruschen Salts' Daarmee drijft ge Uw pijnen het lichaam uit. Iedere morgen maar wel regelmatig de minimale dosis. Proeven doet ge het nauwelijks maar voelen doet ge de weldadige werking al gauw door al Uw nu zo pijnlijke ledematen. Kruschen's aansporende werking op lever, nierer. en ingewanden draagt alles bij om Uw b'.oed te zuiveren Vin de schadelijke zuren, die de verwekkers zijn van Uw pijn. Uw stramheid en ongemak. Een heerlijk middel, een uitkomst reeds voor miljoenen lijders aan Rheumatische pijnen: Kruschen Salts. Vraag het bij Uw Apotheker of Drogist. (Adv.) 2 - De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, S.00. 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 8.15 Non stop-programma. 8.55 Korte gesprekken. 9.00 Svmphonisch concert 9.30 Gramofoon- muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeids vitaminen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Platen. 11.30 Voor zieke jongeren. 12.00 Lyra-trio. 12.30 Land- en tuinbouw. 12.33 Licht orkest. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Jodelzang. 14.30 Klassiek concert. 16.10 Dansorkest. 16.40 Voor de jeugd. 17.00 Kinderkoor. 17.45 Rege ringsuitzending. 18.15 Piano-potpourri. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiostrip. 19.10 Toneel. 19.25 Trio in c. Brahms. 19.45 N.I.W.I N. 19.50 Wederopbouw. 20.05 Echo. 2015 Operette „The mikado". 21.35 Gevraagde platen 22.15 Politiek overzicht. 22.30 Nicolai Orloff, piano. 23.15 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 414 5 M„ 245 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Werken van Handel 7.45 Gebed. 8.15 „Pluk de dag". 9.00 Lichtbaken. 9.35 Strijkorkest 10.00 Voor kleuters. 10.15 Kwar tet no 8 in e. Beethoven; 10.47 Pitten. 11.30 „Als de ziele luistert". 11.40 Notenkraker suite. Tsjaikofski. 12 03 Amusementsorkest. 12 55 Zonnewijzer. 13.25 Jos. Plemper, a Jan Nederpelt, piano. 13 45 Bijbellezing. 14.00 Het gebed in de muziek. 14.30 „Onder ons". 15.00 Voordacht. 15.30 Platen. 16.00 Voor zie ken 16.30 Ziekenlof. 17 00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17 30 Voor de jeugd. 17 45 Lichte VZC a - muziek. 18.10 Sport. 18.20 Platen. 18.30 „Dit Neptunus 1 is leven". 18.45 Spaanse volksliederen 19 15 SVGT 2 Lien Doets—Sevenstern, harp en Jan Seven- Centrale stern, fluit 19.30 „Die Lietghesellen". 19.45 Wintercompetitie. Arti Shaw en zijn orkest 20,05 Gewone man Meeuwen 4 4 20.12 ..Gijsbrecht van Aemstel". uitgevoerd HVGB 2 1 door ..Het Amsterdamse Toneelgezelschap' DWR 1 onder regie van Albert van Dalsum. 22.37 HPC 3 Actualiteiten. 22.45 Gebed. 23.15 Modern sym- AZ 1 - phonisch concert I Nereus 1 op. Eerst doelpuntte Hans Winter, waarna Roozen er 11 van maakte en nadat Busselman een strafschop had ingescho ten, doordat Paauwe als „doelverdediger" had dienst gedaan, waardoor hij een zeker schijnend doelpunt met zijn hand keerde, bracht Drok de partijen op gelijke voet' (2—2). HFC werkte na de hervatting hard, trok snel ten aanval en twee doelpunten wer den gemaakt. Eerst scoorde Hans Winter en later maakte Corbeth er 42 van. „Een Nederlands kwartiertje" kregen wij van de Oranjeploeg niet te zien, ech ter wel een overwicht in het laatste ge deelte van de strjjd, dat doelpunten van Van Nellen en Roozen opleverde (44). HFCOud Internationals is weer een prettige wedstrijd geweest en voor het eerst hebben de partijen de punten ge deeld. De veteranen van HFC en RCH hebben elkaar in een voor-wedstrijd ontmoet. De uitslag was 21. Engels voetbal Portsmouth heeft de leiding veroverd Na een week aan de top van de eerste divisie gestaan te hebben, is Newcastle Uni ted Zaterdag door de nederlaag te Birming ham weer gezakt, terwijl de eerste plaats nu ingenomen wordt door Portsmouth. Dit club was in grootse vorm in de wedstrijd tegen Chelsea, voor elke club Tommy Walker voor de laatste maal speelde. Bij de rust stond Chelsea nog voor, maar daarna scoorde Harris tweemaal voor Portsmouth, waardoor Portsmouth nu met één punt voorsprong de leiding kreeg voor Newcastle en Derby County. De laagste plaats in deze divisie wordt nu weer ingenomen door Aston Villa, dat met 04 van Wolverhampton verloor, in welke wedstijd Pye de hattrick verrichtte voor de Wanderers. De rechtsbinnen van Stoke City doelpuntte eveneens drie maal achtereen, waardoor zijn club met 3I van Burnley won. De resultaten van Zaterdag waren: ArsenalDerby County 33; Birmingham CityNewcastle United 20; Blackpool Huddersfield Town 0—0; BurnleyStoke City 13; Charlton AthleticPreston North End 00; ChelsiaPortsmouth 12; EvertonManchester City 0—0; Manchester UnitedLiverpool 00; Sheffield United— Bolton Wanderers 11; SunderlandMidd lesbrough 10; Wolverhampton Wanderers Aston Villa 40. De traditionele jaarlijkse wedstrijd tussen H.F.C. en een elftal, samengesteld uit oud-inter nationals, werd dit jaar op Tweede Kerstdag in plaats can op Nieuwjaarsdag gespeeld. Met 4—4 hebben de tegenstanders de punten gedeeld. Het elftal der oud-Nederlands Elftalspelers staande van links naar rechts: Wels, Leo Halle (doelverdediger), Pellikaan, Caldenhove, Bas Paauwe, Punt en van der Linden (reserve). Zittend van links naar rechts: •"j.: ilsX "sri?. Roozen, Drok en Van Nellen. VERZORG UW HUID! Tegen ruwe, rode en gesprongen huid van handen en gelaat, schrale lippen, winterhandenen wintervoeten' Purol Voetbal Stedenelftallen speelden tegen De Zwaluwen Maandag hebben twee elftallen van de Zwaluwen gespeeld. In het Olympisch Sta dion was het Amsterdams elftal de tegen partij en verloor met 21. Weliswaar wa ren de Amsterdammers meer in de aanval, maar doelman Van Raalte faalde aan de ene zijde en in het andere doel was Van der Bijl bijzonder op dreef en stopte vele harde schoten. Bij de Zwaluwen waren behalve deze Rotterdammer ook Schijve- naar en Möring op dreef. De anderen sta ken niet boven het middelmatige uit. De linkervleugel De HarderTimmermans bij voorbeeld bracht er niet veel van terecht. In het Amsterdamse elftal speelden Van de Ruit en Westers een goede partij en na de hervatting vormden de spelers van AFC Disselkoen en Geluk een gevaarlijke rech tervleugel. Na twee-en-twintig minuten opende Langelaan voor De Zwaluwen de score en kort voor rust maakte Van de Ruit gelijk. Ondanks felle pogingen slaagde Amsterdam er niet in, de achterstand van 12. welke ontstaan was na een goed schot van Lan gelaan, in te lopen. In het Stadion van Feyenoord speelden de Zwaluwen en het Rotterdams elftal on der leiding van de heer Twisterling. Het gladde veld was oorzaak, dat de spelers zich niet geheel gaven. In het elftal der bezoekers waren opgesteld Biesbrouck (linkshalf) en Koster (rechtsbuiten), bei den van RCH en Groeneveld (linksbuiten) van Haarlem. Bij de Zwaluwen zetten vooral De Munck. Biesbrouck, Holtappel en Groeneveld het elftal kracht bij. De voorhoede kon maar niet tot ontplooiing komen. Bii de Rotter dammers was Landman ditmaal niet al te zeker van zijn zaak. al maakte hij geen fout die afgestraft werd. De verdediging Steenbergen-Terlouw-Van Schijndel vorm de een hechte linie. De voorhoede wisselde magnifieke aanvallen af met minder goede. Even voor rust opende Groeneveld uit een voorzet van Koster de score. In de tweede helft maakte Steenbergen gelijk en enkele minuten voor het einde bracht Van de Kor put de stand op 21. Ranglijstjes van de waterpolo- competities De waterpolocompetitie staat enkele weken stil. door het gesloten seizoen. De standen luiden thans: Bekercompetitie dames: gesp. gew. pt. DWR 3 2 5 HDZ DWT VZV 2 1 ADZ 3 1 Nereus 1 Bekercompetitie heren Afd. A. Haarlem J 3 3 De Vest 2 2 VZV 2 1 Kroosduik. 2 1 DAW 1 - De Futen 4 De Ham 2 Bekercompetitie Afd. C heren. Haarlem 3 3 HVGB 2 3 2 LZC 3 2 ZWIP 3 1 Kring Haarlem Dames: HVGB 3 DWT 1 VZV 1 HPC 1 Haarlem 2 Heren afd. I. HPC 2 HVGB b 2 HVGB a 2 DWR 2 Haarlem 1 VZV 1 DWT 2 Afd. II. Haarlem 2 2 HPC 2 3 DWR 2 2 HVGB 3 1 Haarlem 3 2 Afd. m. HPC 3 2 DWR 3 2 DWT 2 1 HVGB 4 1 VZV 2 4 Afd. IV. Haarlem 4 2 PSVH 1 DWT 3 1 HPC 4 1 HVGB 5 2 VZV 3 3 HZV 2 2 4 1 2 Van Vliet en Schulte wonnen in Gent Te Gent werd een internationaal omnium verreden welke gewonnen werd door het kopel Van VlietSchulte. De uitslagen waren: Algemeen klassement: 1. Van Vliet—Schul te 4 punten; 2. ScherensVan Steenbergen 10 punten; 3. ex aequo GérardinSenfftleben en PlattnerGillen 13 punten. Tot slot werd nog een koppelwedstrijd van een uur gereden, welke gewonnen werd door AdriaenssensBruyland, die 48.067 km. had den afgelegd. Op een ronde volgden De KuysscherRijckaert en op de derde plaas Van VlietSchulte. Tienkamp in New York De uitslagen van de tweede ronde van de tienkamp, welke in de Manhattan Club te New York wordt gehouden, luiden: Horowitz—Euwe 4—4; Kramer—Seiner 10: PilnickKashdan 10; FineBisguire V4r In de derde ronde zijn gespeeld: Euwe Bisguire 10; NajdorfSteiner 1—0; Kash danDenker 10; KramerHorowitz afge broken in gelijke stelling; FinePilnick afgebroken in gelijke stelling. In de vierde ronde Zijn gespeeld: Horowitz —Bisguire 414; PilnickEuwe '414; Den kerFine 01; KramerNajdorf 01; KashdanSteiner 10. De afgebroken partijen leverden de vol gende resultaten op: Najdorf won van Den ker, Fine won van Euwe en de partij tussen Horowitz en Kramer werd wederom afge broken. De stand luidt na de vierde ronde: 1. Najdorf 4 pnt.: 2. Fine 2*4 punt en 1 afgebr. partij; 3. Kashdan 24 punt; 4. Euwe 2 pnt.; 5. Pilnick I's punt en 1 afgebr. partij: 6. Bisguire 14 punt; 7. en 8. Kramer en Horo witz elk 1 punt en 2 afgebr. partijen; 9. en 10. Denker en Steiner elk 0 punten en 1 af gebroken partij. „Het Oude Slot" De schaakvereniging „Het Oude Slot" heeft in het „Wapen van Heemstede" een kerstfeestavond gehouden. Afgeweken was van de tot nu toe gevolgde stelregel, om het voornaamste deel van de avond te doen be staan uit wedstrijden voor dames en heren, waaraan prijzen voor elke deelnemer waren verbonden. De prijzen waren er wel, echter voor een verloting. De avond werd gevuld met amusement, waaraan medewerkten Joop Kruyver, „The Beranto Kids" onder leiding van H. W. van Poelgeest en de Rimboe-groep „Guimanba'sV Met hersengymnastiek tussen dames en heren, welke strijd met miniem verschil door de „zwakke" sexe werd gewonnen en een Amerikaanse verloting verstreek het officiële gedeelte, waarna men enige tyd gezellig bij een bleef. Vermeld zij nog, dat de voorzitter van de Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot", de heer W. A. Turkenburg, aan de eerste en tweede prijswinnaars van de bekerwedstrij den 1948, de heren G. J. Boot en Jac. J. Keune, de wisselbeker en een médaille uit reikte. Militaire woordvoerder van Overzeese Gebiedsdelen keert zich tegen bloeddorstige voorstellingen in het buitenland DEN HAAG, 26 December (A.N.P.) Een militaire woordvoerder van het depar tement van Overzeese Gebiedsdelen heeft hedenmiddag over de acties in Indonesië het volgende meegedeeld: „In het bijzonder uit reacties van de bui tenlandse pers is gebleken dat grote mis vatting bestaat ten aanzien van doel. in houd en methoden van de huidige Neder landse actie. In een aantal landen en bladen blijkt de voorstelling te leven, dat een Nederlands leger, uitgerust met alle modern wapentuig, een aantal vrijwel onbewapende republi keinse strijdkrachten te lijf is gegaan en onder deze grote slachtingen aanricht. In deze voorstelling wordt gedacht aan een campagne van „oorlog", zoals wij in de jaren 1940 tot 1945 hebben gezien en zoals deze zich thans ook voordoet in China, waar massale legers met elkaar groote gevechten leren, die tienduizenden doden en gewon den veroorzaken. Geen beeld is echter van minder toepas sing op de huidige Nederlandse actie dan juist dit. Het doel van de Nederlandse actie is om zo snel mogeliik het republikeinse gebied onder de controle van het Nederlandse mi litaire apparaat te brengen, opdat weer zo spoedig mogelijk door een zuiver en bekwaam bestuur een toestand van orde, recht en veiligheid wordt geschapen, waarin de volkswil zich vrijelijk en onbevreesd kan uiten aangaande staatkundige .verlangens en waarin tegelijk de nodige zorg aan de ernstig verkommerde bevolking kan wor den gebracht. Om dit doel te bereiken was het nodig, dat zo snel mogelijk de belangrijke centra in het republikeinse gebied, de grote en grotere steden, werden bezet, omdat de verdere pacificatie van het gehele gebied moet worden verkregen uitgaande van deze centra en in de onderlinge samenhang van de centra. Daarbij moest het verband van de repu blikeinse strijdkrachten, voorzover dat al aanwezig was, worden verstoord, terwijl concentraties van klaarstaande infiltranten uit elkaar moesten worden gegooid. Wij hebben nu gezien dat verschillende Neder landse colonnes op zeer bepaalde punten en nergens op enig breed front zijn op gerukt. Nergens is sprake geweest van grote omsingelingsbewegingen ter gevangenne ming en vernietiging van de republikeinse strijdkrachten, of van min of meer grote „pitched battles". Slechts op enkele punten (bijvoorbeeld Bodjonegoro), waar een Nederlandse colonne stootte op een sterke infiltratieconcentratie van de Siliwangi- divisie der T.N.I., hebben enige korte wer kelijke gevechten plaats gehad. In de laatste oorlog en nu ook weer in China was en is het primaire militaire doel het vernietigen van de vijandelijke legers door omsingelingen, intensieve bombarde menten en enorme artilleriebeschietingen op die vijandelijke legers. Het doel der hui dige Nederlandse militaire actie is niet de vernietiging van de T.N.I., maar het zo snel mogelijk verkrijgen van militaire cohtröle over het uitgestrekte republikeinse gebied ten behoeve van de vestiging van orde en veiligheid voor de bevolking. Als gevolg hiervan en omdat de T.N.I., ondanks grote numerieke superioriteit en vrij goede bewapening, zeer spoedig ge demoraliseerd wegvluchtte zijn de per soonlijke verliezen aan beide zijden uiterst gering gebleven en is nergens sprake ge weest van slachtingen of bloedbaden met grote aantallen slachtoffers, zoals in som mige buitenlandse organen wordt gesugge reerd. Het aantal verliezen aan de zijde van de T.N.I. is dan ook zeer klein. Er is niet veel gevochten en dit werd ook niet beoogd. Grote hoeveelheden „relief" in voedsel, kleding en medicijnen zijn terstond achter de troepen aangegaan en worden terstond door de organisatie van het Rode Kruis onder de bevolking gedistribueerd. De be volking is rustig en kennelijk opgelucht. Uit verscheidene plaatsen kwamen berichten, dat de markten hervat worden en dat het economisch en sociale leven weer vrij tot uiting kwam. Uit Djokja werd een bericht Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES GRONDVERWARMING (Adv.) Baard van Kerstmannetje in brand: 12 gewonden In het kindertehuis „Wees een zegen" te Amsterdam speelde een der jongens Za terdagavond voor Kerstmannetje. Toen hij zich over een tafel boog, waarop een brandende kaars stond, vatte zijn baard vlam. Bij de pogingen het vuur te doven liepen twaalf personen volwassenen en kinderen zulke brandwonden op, dat allen per ziekenauto naar het Wilhelmina- gasthuis moesten worden vervoerd. Zes kinderen zijn met ernstige brandwonden ter verpleging opgenomen. De overige zes personen konden na behandeld te zijn naar huis gaan. ontvangen dat het republikeinse geld door de bevolking niet meer wordt geaccepteerd en dat men het Nederlands-Indische geld verlangt. De bevolking verleent ook spontaan me dewerking aan de Nederlandse troepen en de verwachting is geheel gerechtvaardigd, dat deze medewerking in steeds groter mate ook bij de verdere bestuurlijke pacificatie zal worden verkregen. De bevolking is de terreur van de T.N.I. en het corrupte wanbestuur van de repu bliek grondig moe en beseft volkomen dat de Nederlandse troepen haar weer orde, veiligheid en bestaanszekerheid komen brengen. Het moge nogmaals met de meeste na druk herhaald worden, dat dit ook het enige doel is van de Nederlandse militaire actie, dus het scheppen van die voorwaar den, nodig voor een onbevreesd, vrij en zeker bestaan van de millioenenbevolking. Dit is wel geheel iets anders dan de bloed dorstige voorstellingen in zekere buiten landse persorganen." Parfijraad van de P.v.d.A. besprak regeringsbeleid Motie van afkeuring met 90-13 verworpen De partijraad van de Partij van de Ar beid heeft te 's-Gravenhage vergaderd ter bespreking van het besluit der regering tot hernieuwing der militaire actie. De partijraad heeft na uitvoerige dis cussie een motie, waarin het beleid der re gering werd afgekeurd, verworpen met negentig tegen dertien stemmen. Voorts heeft de partijraad een motie, waarin het besluit der regering werd betreurd, ver worpen met drie en tachtig tegen negentien stemmen. en u zult 's morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw In gewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en Uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Nieuwe staatsregeling voor de Antillen weldra van kracht In een bijeenkomst van de Nationale Volkspartij te Willemstad heeft dr. De Costa Gomez medegedeeld, dat de nieuwe staatsregeling voor de Nederlandse An tillen in werking zal treden bij het bezoek van mr. Van Schaik op 2 Januari. Met betrekking tot de actie in Indonesië zeide hij, dat zij door de Nederlandse regering zeker niet gewenst is, daar deze blijk heeft gegeven van haar sterk verlan gen om de nieuwe status door middel van vreedzame onderhandelingen te bereiken. Wat op het ogenblik in Indonesië gebeurt, beïnvloedt de voortgang van Curasao op de weg naar zelfstandigheid niet. Textielopruiming tegen verlaagde prijzen Van 17 tot en met 29 Januari zal de detailhandel wederom gelegenheid krijgen op punten gewaardeerde textielgoederen puntenvrij of tegen verlaagde puntenwaar dering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een kor ting van ten minste 10 procent op de ver koopprijs wordt toegepast. De confectie-industrie en de groothan del kunnen in de periode van 3 tot en met 15 Januari 1949 op gelijke wijze textiel goederen aan hun afnemers leveren, met dien verstande, dat een korting van 6 pet op de verkoopprijs moet worden verleend. Tweede Technische Hogeschool in Eindhoven? Het bestuur van de „Stichting Techni sche Hogeschool in het Zuiden" heeft een rapport gepubliceerd, waarin als vesti gingsplaats voor een eventueel op te rich ten tweede Technische Hogeschool Eind hoven geschikter dan de drie andere can didates Weert, Maastricht en Den Bosch wordt geacht. Aan het Zuiden meent de stichting voorkeur te moeten geven boven het Oosten wegens de bevolkingsgroei en de industriële structuur van dit gedeelte van het land. Vestiging van de tweede Techni sche Hogeschool in het Westen des lands werd om verschillende redenen onwenselijk geachtt Radio Bloemendaal zond na vijf jaren weer uit Op Eerste Kerstdag is de zender van de Gereformeerde Kerk van Bloemendaal officieel in gebruik genomen. Dit betekent dat na een gedwongen zwijgen van vijf jaren Radio Bloemendaal weer regelmatig in de lucht is. Het is een bijzondere dag geworden voor de radiostaf, die dag en nacht heeft doorgewerkt om zich ver trouwd te maken met de nieuwe Philips- zendinstallatie. Bovenal zullen echter zie ken, hulpbehoevenden en andere thuiszit tenden verheugd zijn, nu zij weer de kerk diensten via de radio kunnen volgen. Het in gebruik nemen van de nieuwe apparatuur geschiedde zonder enig cere monieel. Alvorens de ochtenddienst een aanvang nam, sprak de predikant van de Gereformeerde gemeente, dr. J. L. Koole, zijn erkentelijkheid uit jegens allen, die hadden medegewerkt de uitzendingen weer mogelijk te maken. Aan de overheid, die de oude rechten herstelde, werd trouw be tuigd. Bij het kerkbestuur waren talrijke gelukwensen binnengekomen. In tegenstelling met vroeger, toen de zender in de kelder was ondergebracht, is hij thans uit veiligheidsoverwegingen ge plaatst in een speciaal daartoe gebouwde radiokamer. Er is een zendmast van circa 25 meter hoogte opgericht; de antennen zijn verbonden met de toren. De technicus aan de regelingsknoppen heeft via een venster een overzicht over de kansel. In het kerkgebouw zijn drie microfoons op gesteld. De zender is eenvoudig te bedie nen. De instrumenten zijn uiterst gevoelig, zodat een onafgebroken geluidscontröle noodzakelijk is. Voor de aanvang van iedere dienst wordt de klok geluid. Dit geschiedt op eenvou dige, doch vernuftige wijze. De gongslag van een penduleklok wordt door middel van een kristal pickup versterkt en via de zender de wereld ingegalmd. De leider van de staf Radio Bloemen daal, de heer J. Tanis, die reeds vanaf de eerste uitzendingen in (924 zijn medewer king verleent, was over de nieuwe instal latie zeer tevreden. Hoewel alle rapporten nog niet binnen zijn ge-komen, is het vrij wel zeker dat de ze,'.der de provincies Noord- en Zuidholland en Utrecht kan be strijken. De vorige zender had een capa citeit van 100 Watt, doch om buitenlandse zenders niet te storen moest men een zwakkere zender aanschaffen. Daar Radio Bloemendaal voor vijf uur 's middags uit de aether moet zijn, zal voortaan iedere Zondag van 10,3012 en van 3,455 uur uitgezonden worden. Voorlopig bepaalt men zich tot het uitzenden van kerkdien sten, doch voor de toekomst heeft men nog andere plannen. Nederlandse verliezen vóór de militaire actie De regering maakt bekend dat tot haar leedwezen in de week van 1017 Decem ber 1948 de navolgende verliezen zijn ge rapporteerd: Koninklijke landmacht: res. 2e It. P. W. Bastianen uit Eindhoven, gesneuveld 17 December 1948. Koninklijk Nederlands-Indische leger: soldaat 2e kl. infanterie S. Damongilala, afkomstig uit Indonesië, gesneuveld 6 De cember 1948. De Koninklijke Marine heeft in genoem de week geen verliezen gerapporteerd. Extra-editie van „De Waarheid" in beslag genomen Op last van de officier van Justitie te Amsterdam is de oplage van een extra editie van het dagblad „De Waarheid" te Amsterdam door de politie in beslag ge nomen. Tevens zijn in de afgelopen dagen pamfletten en andere uitgaven van „De Waarheid" in beslag genomen. 1. Panda ttas al een hele tijd zonder werk en moet toch ergens werk te vinden zijn. Zo gaat zijn nog niet voorbij en het zal er wel druk zijn. hij begon zich langzamerhand zorgen te maken, i hel niet langer." Hij begon peinzend de kamer j Het moet toch gek lopen, als ik daar geen Bovendien verveelde hij zich, en dat was niets i op en neer te lopen en liet alle mogelijkheden baantje oj) de kop tik." Blij, dat hij een oplos- cooi Panda. Zonder baantje is het leven toch I ae revue passeren. Ineens sloeg hij zich op ving gevonden had. ging Panda meteen aan het maar niets gedaan,'' zuchtte hij, terwijl hij in I zijn knieen. „Sufferd, die ik ben," riep hij uit, werk. Hij ruimde zijn huisje op, want hij was het zonnetje voor het open raam de krant zat „dat ik daar niet eerder aan gedacht heb! Ik ga altijd gewend om alles netjes achter te laten, te lezci ..h er nou niemand, die een handig '<aar zee! In de grote badplaatsen, met al die en toen dat klaar was ging hij zijn koffertje iemand kan gebruikenf" vroeg hij xich af. ,Jzr 1 hotels, it altijd wel wat te vinden. De vacanties I pakken. Staking. Twee Januari gaan de klanten van Café de Paris in Mexico in staking. Zij eisen een prijsverlaging voor koffie en ijs en wensen bovendien nieuw glas1- werk en meer reinheid achter het buf fet. Wanneer de directie deze eisen niet inwilligt, dan zullen de klanten ge zamenlijk het café verlaten om te pro testeren tegen „uitbuiting". Gebroken schip. Een kotter van de Ameri kaanse kustwacht heeft gisteravond 13 leden van de bemanning van de Argen tijnse tankboot „Le Capitén" gered, na dat dit schip tijdens zwaar weer ter hoogte van de Kaap Hatteras zijn ach tersteven had verloren. Twee of drie leden van de bemanning, die zich op de achtersteven bevinden, worden nog vermist. Twee kotters van de Ameri kaanse kustwacht zoeken thans naar de achtersteven. Hart. Een chirurg uit Syracuse (Italië) heeft door hart-massage een negenjarig meisje dat hij geopereerd had, in het leven gehouden. De chirurg stelde na afloop van de operatie vast. dat het hart van het kind was stil blijven staan en inspuitingen bleven zonder gevolg. De arts begon toen het hart te masseren en na 15 minuten merkte hij een zwakke polsslag. Een paar minuten later was het kind buiten gevaar. Ontbeerlijk. De Bulgaarse premier, Dimi- trof, heeft tijdens de slotvergadering van het congres der Bulgaarse commu nistische partij te Sofia verklaard dat onder de huidige omstandigheden in Bulgarije nationalisatie van het land niet onontbeerlijk is voor de ontwik keling van de landbouw-economie. Hij waarschuwde echter, dat uit dit bij zondere geval niet moet worden gecon cludeerd dat in het algemeen het socialisme op het platteland kan worden tot stand gebracht zonder nationalisatie van het land.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2