Ijsvermaak - Kerstvacantie Kunst en culturele werk in Haarlem Voor de Stille Armen Kort en Bondig NUTS SPAARBANK TE HAARLEM t\.4.4R HAAT GESLOTEN ZIJN EINDENHOUT, BREDERODE, MAANDAG 27 DECEMBER 1948 De offers die van de gemeentekas in 1949 gevraagd worden De gemeente Haarlem getroost zich be langrijke offers voor kunst en cultureel werk. De dezer dagen verschenen begroting voor 1949 geeft daarvan opnieuw blijk. Bovendien komt uit een vergelijking met 1948 uit, dat deze uitgaven zich in stijgen- de lijn bevinden. Frans Halsmuseum Het Frans Hals-museum zal in het ko mende jaar aan de gemeente 54.230 kos ten. Dit is 10.480 meer dan voor 1948 geraamd werd. De salarispost ging met 3620 naar boven. Aan verwarming en onderhoud moet 1024 meer worden uit gegeven. Ook nu is niet meer dan 500 uitgetrokken voor de aankoop van kunst werken. Haarlems Kunstbezit Op de begroting van het Frans Hals museum is een post van 3500 gebracht voor restauratie van enige schilderijen. Daarvoor werd reeds in 1946 door de ge meenteraad een besluit genomen. In het komende jaar zal de restauratie geheel voltooid zijn. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat Haarlem een aantal schilderijen gekregen i heeft uit Duits kunstbezit. De gemeente I moet 2 3/4 van de geschatte waarde van deze stukken betalen ter vergoeding van de kosten. Daarmee is een bedrag van 5000 gemoeid. Dat wil dus zeggen dat de aarde van deze schilderijen op niet min der dan 181.500 is geschat! De Stadsbibliotheek Ook de offers die de gemeente zich ge troost v. d. Stadsbibliotheek en Openbare leeszaal stegen. In 1948 was het 106.175, voor 1949 zal het 121.685 zij», of 15.510 meer. Voor salarissen is 10.943 meer nodig. Voor het aanschaffen van boeken, tijd schriften, enz. en het bindwerk is nu 16.000 geraamd tegen 14.700 voor 1948. Ook nu wordt bovendien weer 5000 be schikbaar gesteld voor de aanschaffing van lectuur voor de Jeugdbibliotheek. Aan de R.K. Openbare leeszaal en biblio theek zal in 1949 7100 subsidie worden gegeven, tegen 7039 voor 1948. Andere subsidies De Volksuniversiteit zal, evenals voor 1948, 2500 subsidie krijgen, het Instituut voor Arbeidersontwikkeling 1000 (ook gelijk aan 1948). Wij hebben al medegedeeld, dat-B. en W. voorstellen de subsidie van „Comedia*" voor het speelseizoen te verhogen van 20.000 tot 30.000. De subsidie van de H.O.V. blijft onver anderd 80.000. Voor openbare muziekuitvoeringen is 4420 nodig. 2560 is uitgetrokken voor volksfees ten. Daaronder is 1000 voor het Haar lemse comité voor nationale feesten. De gemeente moest in 1948 6655 uit geven voor het orgel in de Grote- of St. Bavokerk. waaronder 3636 als jaarwed de van de st&dsorganist en 732 voor een hulporganist (deze post is thans vacant daar mej. M. A. M. Barbas met 1 Januari aftreedt wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Concertgebouw De inkomsten van de gemeente voor het Concertgebouw zijn voor 1949 geraamd op 28.050, de uitgaven op 13.500, zodat dit een gunstig verschil geeft van 14.550. Er is bij deze rekening evenwel geen rekening gehouden met de post van 33.253, die nodig zijn voor rente en aflossing van het kapitaal dat in het gebouw geïnvesteerd is. Dit wil dus zeggen toch een tekort van 18.703. De pachtsom (die tot 1951 geldt) be draagt 27.000 per jaar. Ook is buiten beschouwing gelaten de subsidie aan „Comedia", maar ook het bedrag dat de gemeente int aan Vermake lijkheidsbelasting. Ditzelfde geldt ook voor het Gem. Concertgebouw. Vermakelijkheidsbelasting De opbrengst van de Vermakelijkheids belasting wordt voor 1949 op 650.000 ge raamd. 50.000 meer dan voor 1948). Het leeuwenaandeel daarvan wordt opge bracht door de bioscopen, maar toch komt ook uit de voorstellingen en concerten in de Stadsschouwburg en het Concertge bouw een groot bedrag binnen. Vermoe delijk beloopt dit met 100.000. De totale kosten De uitgaven voor de gemeentekas, voor zover wij die hierboven hebben gememo reerd bedragen voor kunst en culturele werk 321.750. waartegenover dan een ontvangstpost staat voor Vermakelijkheids belasting. Kinderkoor Inter Nos Op de vooravond van Kerstmis gaf het kinderkoor Inter Nos, onder leiding van Jan Booda zijn gebruikelijke uitvoering met een nagenoeg traditioneel programma van Kerstliederen, alsmede de Kerstcan- Bachs Weihnachtsoratorium door Haarlems Gemengd Koor Onder grote belangstelling werd op Zon dagnamiddag Bachs Weihnachtsoratorium voor de 27ste maal gegeven door Haarlems Gemengd Koor, onder leiding van Jan tate van Cath. van Rennes. Alleen was er Booda. Het werk is in die traditionele reeks öitrpaal een intermezzo onder de titel „De uitvoeringen gegroeid tot iets eigens van kinderen zingen", dat enige verrassing H.G.K., in de eerste plaats van zijn diri- bracht, ook de aangename verrassing van j gent. En het door en door vertrouwd zijn a"met de compositie laat het koor toe, vlot te het spontane. Alleen of in groepjes van twee of drie kwamen de kinderen naar vo ren om een Kerstliedje naar hun keuze te zingen. En het werd gaandeweg mooier, toen fraaie wijzen als „Herders, Hij is ge boren", „Nu zijt wellekome", „O Kerst nacht. schoner dan de dagen" en tenslotte ,.De Herdertjes lagen bij nachte" klaar en fris uit kindermonden klonken. En verder kon het publiek onder de indruk komen van het kleurige en tempe ramentvolle zingen van het voltallige koor en van de groep der groteren die ook in het Frans en in het Duits zongen. De sopraan mevr. Nely de Bock-Verdel verleende haar medewerking; zij zong met zuiver aanvoelen „In 't kleine stalleken" van ondergetekende en het bekende „Lied der Engelen" van Philip Loots. Het publiek verwijlde blijkbaar met overgave en vertedering in de sfeer die door de zang van soliste en kinderkoor ge wekt werd. De Stadsschouwburg De inkomsten van de Stadsschouwburg zijn geraamd op 51.716, welk bedrag de exploitant aan de gemeente betaalt. Deze overeenkomst, in 1946 gesloten, geldt tot 31 Augustus 1950. De uitgaven zijn ge raamd op 39.716. Een gunstig verschil dus van 12.000. Bij deze rekening is wel een bedrag voor rente en aflossing begre pen, maar natuurlijk niet over het grond- kapitaal dat de gemeente indertijd kreeg voor de stichting van het gebouw. Personeel in het Melkbedrijf Door de Centrale Bond van Transport arbeiders wordt morgen, Dinsdag, een ver gadering gehouden voor de leden die werk zaam zijn bij de melkinrichtingen en de melkhandel. Op deze vergadering wordt door het be stuur verslag uitgebracht over de verschil lende acties en vomt een voorstel in be handeling omtrent de naleving der ar- beidsovereenkomst. GECOMPLICEERD VERKEERSONGELUK. In dc morgenuren van de Eerste Kerstdag verleende de bestuurder van een bus, die bij het eindpunt van de Vergierdeweg keerde, geen voorrang aan een uit Santpoort komen de auto. Een botsing volgde en de auto gleed door de gladheid tegen een verkeerszuil. De zuil knapte af en raakte daarbij een dame. die op de vluchtheuvel stond Het slacht- offer moest met een ziekenauto naar haar Woning worden vervoerd. De beide voertuigen werden ernstig be schadigd. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 December 1948 BEVALLEN van een zoon: 22 Dec., G. B. M van Straatenvan der Lugt: 23 Dec., J M. Paap—Ruigrok: J. H. M. de WitSchoo- nebeek BEVALLEN van een dochter: 24 Dec.. M. F. ten P.erickBossenbroek S. G. R. Kamp manHadkinson. OVERLEDEN 22 Dec.. E. J. Tonnon. 1 j„ Kamperlaan: 23 Dec., S. Kruyd, 80 j.. Beek- steeg: J Steffens—Duvian, 89 j.. Barrevoete- straat: H W. Koops, Bantamstraat; N. van den Berg. 76 j„ Tempeliersstraat; 24 Dec., A. M. H, Smits—Smeets, 50 i„ 2e Emmastr. Agenda voor Haarlem MAANDAG 27 DECEMBER Spaarne: ..King Kong en de Arabieren". 14 j.. 2 30. 7.00 en 9.15 uur City: „Achter de wolken"". 14 j.. 2.15. 4 30. 7.00 en 9.15 uur Frans Hals: ..Lassie komt thuis", alle leeft., 2.30. 7.00 en 9 15 uur Rembrandt: „Bambi" alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De vrijgezel en het bakvisje", alle leeft., 2.00. 4 15 7 00 en 9 15 uur. Luxor: The bishop's wife", alle loeft. DINSDAG 28 DECEMBER Gem. Concertgebouw: ..Het reageren op de impulsieve directie van Booda. Hij doet er mee wat hij wil; hij laat het een kracht ontwikkelen die de gehoor vliezen van het publiek duchtig op de proef stelt, om even daarna in milde halve tinten een expressieve klank af te dwingen, of een nauw hoorbaar pianissimo. Het gebeurt met of zonder overgangen, maar het lukt altijd De gemoedsbewegingen van de dirigent worden ook die van het koor. Laat ons daar geen kwaad van zeggen, want het typeert de geboren dirigent, evenals het een goed koor typeert. Iets anders is de kwestie, dat die dynamiek de reactie is op al te on stuimige impulsen. Ik geloof niet dat Booda van zijn romantische visie op Bach zal af stappen. Maar dat is nog tot daaraan toe, indien de excessen maar vermeden worden. Wij willen dan ook maar hopen dat Booda bij eventuële volgende uitvoeringen de - ruwheid van een zich te veel laten gaan JOS. DE KLERK zai vermijden. Wanneer deze dirigent zijn impulsen weet te beheersen, kan hij als volbloed romanticus wat hij voor mijn part blijven mag de mooiste effecten met zijn vaardig koor bereiken. Mooie dingen waren er nu trouwens ook, en vele; vooral in de koralen en in het heerlijke geest driftige koor „Ehre sei Gott", dat stralend of expressief van klank was en met vlotte coloratuur gezongen werd. Een kleine op merking voor de sopranen mag ik niet ver zwijgen, het komt in het koor „Fallt mit Danken" een paar keer voor, dat enkele dames wat slordig omspringen.met een hele toonschrede, die zij te naastenbij halvt 18e verantwoording. J. C. v. H. ƒ1,—; J. F. ƒ1,—; J. L. ƒ2,—; H. P. E. ƒ2,50: Wed. A. C. v. O S. ƒ2,50; S. A. W. ƒ2.50: Wed E. C.—K. f2,50; L. P. 2,50; D. J. W. ƒ2,50: B. P. ƒ2,50: H v P. ƒ2.50; G. J. B. B ƒ2,50: A. H. en T. W. f 2.50: L. H f2.50; L. ƒ5.—: A. v. M. ƒ5,—; J. W. H. V. S. ƒ5.—: J. A. C. v. M—F. ƒ5.—; d. V. ƒ5.—; M. M L. f5.—; J. J. G. M. ƒ5.—: S. A E A. ƒ5.—; J. P. V. 5.—: D. H. ƒ5,—; Mevr. A. K. ƒ5,—; E. A. G. de M—de K. ƒ5,—: Mevr. J. K 10,—; M. W. S. 10,—; J. W. S—B. 10.—; A. 10.—; N. N. 10,—; C A. R. 10.—P. A. E v. M v H. ƒ25,—: W. F. H. B ƒ25,D S V. 25.—: Bridge-pot. dames H BS. Q. de Vr„ Dr. 32,84; WECA 100,—; Th. K. 15.—: J C S. 10.—: Carla 10.—: Beter te geven dan te ontvangen ƒ5.Fam. B W. ƒ4.—; D B. f2.50; A. L. ƒ3,—; A. H. r-2,50; Mevr Wed. d. F ƒ2.50: Mevr. v. S. ƒ2,50; Vrijmetselaarsloge Afd. Lucem et Pacem. 20,—; J. en Co. 5,—; de L. 5.—; Him. 25.—; W. J. ƒ5.—; A. K. ƒ1.—; Mevr. Z, 20,—; J. H. 1,—; M. K. 1,—; J. G. L. K. ƒ4,—; M. P M. ƒ5.—; de J. 1,50; M. J. L. 10.—: D. M. 10.—: A. M. D. 2,50; Van Ab ƒ2,50; Oma v. Robbert ƒ2,50; P. G. ƒ10,—; P. v. G. 1.—; G. J. v. D 2,—; v. d. N. 2,—; Familie W ƒ2.—; W H. ƒ2,50; H. 10.—; A. ƒ1,50. Dagtotaal ƒ568,34. In het geheel is thans bij ons kantoor binnengekomen een bedrag van f 11.167,94. Haarlems Dagblad is gaarne bereid giften in ontvangst te nemen. Z(j kunnen afgegeven worden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Socndaplein 37. Ook kunnen bijdragen gestort worden op ons Postgironummer 273107, met vermelding: „Voor de Stille Armen". Giften b(j ons ingekomen worden in de courant vermeld: opgegeven moet worden op welke wijze de verantwoording gewenst wordt. .Kinderverzorging'1 Aantal voogdijkinderen steeg belangrijk y ..„.veren. Overigens aHe lof voor het koor en zijn I vers, Qver 1947 van de paraatheid en zijn zuivere intonatie. meente-instelling voor Kinderverzorging te Corry Bijster zong haar party voortref- Haarlem blijkt dat het aantal kinderen. felijk en bereikte met de Echo-aria het _J hoogtepunt van de middag; tezamen met de hoboïst werd hier een zeer beheerst en smaakvol musiceren gedemonstreerd. De alt Lien Korter zong onvast en onzeker. Han Lefèvre was uitnemend op dreef in de zeer moeilijke coloratuuraria's, die cor rect vloeiend en zeer rhythmisch gezongen werden. De bas Herman Hulsman zingt ,De Herbergiérsfer" Een gedenatureerde comedie vol verrassend kabaal Men heeft er inderdaad een stel behen dige acteurs voor nodig om de. tamelijk groteske ledepoppen, die in Carlo Goldoni's vrolijke plaisanterie „De Herbergierster" als verliefde dwazen om de rokken van hun snaakse gastvrouw dansen, voor enigszins aanvaardbare wezens uit de periode van het even lichtzinnige als behagelijke rococo te laten doorgaan. Dat zulks mogelijk is, bewezen onder anderen Han Bentz van den Berg en Fons Rademakers, vooral in de eerste twee bedrijven van de overigens pot sierlijke vertoning, die de toneelgroep Comedia gisteren van dit uit het midden van de achttiende eeuw daterende stuk in een stampvolle schouwburg gaf. Papa Goldoni zoals de Italianen hem op grond van zjjn verbijsterende produc tiviteit zijn blijven noemen stelde zich als ideaal om de in verval geraakte com media dell'arte de doodsteek toe te brengen en deze te vervangen door het nogal goed aardig hekelende zuivere blijspel. Nu is het in zekere zin waar, dat hij niet veel meer deed dan in oppervlakkig schrift noteren wat vroeger op improvisatie be rustte, al moet daar onmiddellijk aan wor den toegevoegd dat hij, die niet in de scha duw van zijn voorganger Molière kon staan, bepaald een meester was in het ver zinnen van uitermate levendige situaties doch dit mag nog geen reden zijn om thans, bijna twee eeuwen later, zijn naam te misbruiken als vlag om een lading ont wortelde dwaasheid mee te dekken. En dat heeft, met een flagrant gemis aan stijlge voel, Cor Hermus gedaan. Als hij zijn eigen woorden, die in' het programma staan afgedrukt, ook maar één ogenblik au serieux had genomen, dan zou 0__. niet de helft van dit volstrekt overbodige heeft gedaan, kabaal en slechts bij vlagen amusante spek- takel aan het publiek zijn voorgezet. Want —Gedurende de week van 13 tot en met wat is er van „het tot in de finesses weten er-.wer^er? 'n. _-?--^ec*er*anc*se Tioeede Kerstdag heeft Comedia in Haarlem de première gegeven van „De Herbergierster' Mimi Boesnach en Han Bentz v. d. Berg in een der scènes. tige voorstelling overgebleven en waar sloeg de tirade „even klaar en simpel als geraffineerd en beminnelijk" bij deze drukke gang van zaken nu eigenlijk op' Als men een dergelijk stuk hopeloos ver ouderd vindt, dan moet men het niet tot opvoering willen brengen. Door allerlei bijvoegsels in de tekst, die inderdaad op weinig geest kan bogen en door een toevallige verandering van het slot werden de handelende personen bo vendien van hun laatste resten menselijk heid beroofd. Neemt men deze vertoning zonder meer als een kluchtig tijdverdrijf, dan kan ge zegd worden dat er veel vermaak te koop is. Met uitzondering van Ellen de Thouars en Ellen Vogel, die meer op hun commando dan op echte pret waren ingesteld, kweten de medewerkenden zich voortreffelijk van hun zonderlinge taken, al had men van Jules Verstraete wel iets meer verwacht en van Lucas Wensing iets minder charge. Met een voor dit emplooi in de wieg ge legde actrice als Mimi Boesnach had men gerust het gegeven blijspel in tact kunnen laten. Doch ook thans speelde zij haar rijke kansen met bruisend temperament en wel licht iets te Hollandse koketterie ten volle uit. Een boeiende vertolking, die terecht een klaterend succes in de wacht sleepte. Nicolaas Wijnberg maakte een licht en origineel décor. En Cor Hermus, als een walrus-achtige bediende, stuurde zijn toe schouwers schaterend naar huis. Misschien dat een willekeurig uitgaande gemeente er plezier aan beleeft, de toneel minnaar en zeker de criticus moet ernstig protesteren tegen dit denatureren van een bekoorlijk genre, hoeveel zotte tierelan tijnen zijn lachlust ook mochten opwek ken. Hetgeen hij met oprecht leedwezen DAVID KONING my nog altijd wat te kelig, maar verraste toch soms door een fraaie sonore klank en een zeer goed gerhythmeerde interpretatie. De aria met trompet verdiende een extra compliment, niet het minst om het aandeel van de trompet-soliste. De H.O.V. werkte zeer accuraat mee; de Sinfonia werd een juweeltje. De viool-, fluit- en althobo-obligaten (de andere citeerde ik reeds) waren zeer verzorgd. Gosse Kroese vervulde de orgelpartij waarover de voogdij werd uitgeoefend, dit jaar steeg van 175 tot 210. Er vielen 14 kin deren af, 8 omdat zij meerderjarig werden, 1 wegens huwelijk, 2 omdat de voogdij der moeder hersteld werct en 3 omdat de tij delijke voogdij afliep. Maar er waren daar entegen niet minder dan 49 andere kinde ren die aan de vereniging werden toever trouwd. Die 210 zyn alsvolgt verdeeld: 0-3 jaar: 8 jongens en 9 meisjes; 4-6 jaar: 18 jongens en 8 meisjes; 7-14 jaar: 49 jongens en 34 meisjes; 15-20 jaar; 53 jongens en 31 meis jes; totaal: 128 jongens en 82 meisjes. Er is nog altijd gebrek aan gestichts- ruimte; het was niet mogelijk alle verlies uit de oorlogsjaren te herstellen, temeer omdat het inrichten van geheel nieuwe tehuizen praktisch nog niet mogelijk HAARLEM EN OMGEVING De heer J. van Winterswijk Jr.. theolo gisch candidaat te Haarlem, is voornemens op 23 Januari zyn intrede te doen bij de Ned. Hervormde Gemeente van Grijpskerkc (Z.) na te zijn bevestigd door ds. I. P. van der Waal van 's Gravenhage, voorheen te Grijps- kerke en te Haarlem. VIERDUIZEND SIGARETTEN IN BESLAG GENOMEN. Vrijdagavond wekte een grote koffer, die een fietser op de Hazepaterslaan bij zich had. de argwaan van een Haarlemse poli tieagent. Deze liet de man afstappen en de koffer openmaken. De inhoud bleek uit vierduizend Engelse import-cigaretten te bestaan. De aangehoudene, een 23-jarige Haar lemse décoratieschilder, beweerde, dat hij de pakjes voor twee gulden per stuk van een onbekende had gekocht. De man is in gesloten. Sport in 't kort MIXED HOCKEYTOURNOOI IN LAREN. Laren hield Zondag een mixed-tournooi om een wisselbeker. Amsterdam speelde in de eindstrijd tegen Hilversum 1—1, maar was en won de eerste prijs. BMHC won van La ren 3 met 1—0 en verloor van TOGO met 2—1. Heemstede Een brandje in de St. Bavokerk Door onbekende oorzaak geraakte op Eerste Kerstdag tijdens een dienst in de St. Bavokerk aan de Herenweg de grote Adventskrans in brand. Door snel ingrijpen van enige kerkgangers werd de brandende krans naar beneden gehaald en met natte doeken gedoofd. De sterke rookontwikke ling maakte echter een voortzetting van de dienst onmogelijk. Er werd geen schade aangericht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: C. J F. M. Oomen en H. M. A. Schumacher; E. Bangma en G. Heemskerk. GETROUWD: A. Nunnink en R. G. C. van Sermondt; M. J. IJetsinga en J. Schoolder- man; C. H. Verheijke en G. E. Koper; H. van der Vliet en A. F. W. Koelemeijer; C. R. O. Schönhuth en J. P. Kaersenhout. BEVALLEN. - H. Groos—Delis, z.; H. J. C. Vinken—Floris, d.; J. C. Janssen—Warmer dam. z.; E. van der MeerTibboel. d. OVERLEDEN: Jonkheer K. J. van der Brandeler. 60 j K. Groot, 67 j.; M. van den Akker. 6 j L. J. van Rossem. 62 j.; M. H. van Diemenvan Tol. 58 j.; Wed. F. Muddevan Rijn, 81 j.: Wed. L. LursenBreet. 77 j.; H. J. Ipema, 12 j.; H. B. Vaandrager, 2 j.; H. Rusman, 15 weken. Amsterdamse Beurs r-"'«SC''JR la- .*.j 1 Alleen met grote inspanning gelukt het alle degelijk en met juist inzicht betreffende kinderen in tehuizen of gezinnen onder te j de dynamische stuwingen van de dirigent brengen. Emmv van Eden deed op de piano, waar- In het algemeen kan gezegd worden dat v - - de kinderen het goed maken. Wie evenwel op zij de continuo speelde, alles wat men van een voortreffelijke musicienne als zij is, verlangen kan. Ik wil hopen dat zij een volgende maal weer eens een clavecimbel ter beschikking krijgt. JOS. DE KLERK en voelen hoe men een verfijnde dramati sche kost moet "bereiden" in deze luidruch- steenkolenmijnen in totaal 229.955 ton gepro- Ijsbanen geopend Op enkele plaatsen kon Zondag in Haar lem en omgeving geschaatst worden, maar vandaag is de toestand van het ijs op een groot aantal plaatsen op sloten betrouw baarder en daarom zullen vele liefhebbers- (sters) van de schaatssport vandaag de schaatsen aanbinden. Het ijs in de grach ten en brede vaarten is nog niet sterk ge noeg. De ijsbaan in het tennispark „Ein- denhout" heeft reeds vele rijdsters en rijders getrokken. Het bestuur van de IJsclub „De Volhar ding" aan de Wagnerkade te Heemstede had de voorbereidende maatregelen ge troffen. Het ijs was vanmorgen van die aard, dat besloten is de baan vanmiddag open te stellen. Ook zal er vanavond ge legenheid zijn te rijden. In Spaarndam had het bestuur van „Nova Zembla" plannen, de ijsbaan van avond open te stellen. Gestolen fiets werd achterhaald Een Haarlemse vertegenwoordiger had de fiets van zyn schoonvader, bij wie hij inwoonde, weggenomen en voor vijftien gulden aan een Amsterdamse marktkoop man overgedaan, zoals hij aan de politie bekende. Bij zijn verhoor gaf hij ook toe, dat hij in Maart 1945 een postwissel van ongeveer 25 aan zijn buurvrouw had ont stolen, voorzien van een valse handteke ning en geïnd. De politie wist de fiets te achterhalen op het ogenblik dat deze op eon vracht auto werd geladen om naar Tiel vervoerd te worden, waar de man woonde, die het het verslag, waarin over alle kinderen bij zonderheden worden vermeld, leest, komt onder de indruk van de vele moeilijkheden en teleurstellingen die de verzorgers onder vonden Aan de andere kant werden ge lukkig ook gunstige, moedgevende resul taten bereikt, die bewijzen dat hier een be langrijk sociaal werk verricht wordt. De rijkssubsidie voor Kinderverzorging was 68.632.55, de subsidie der gemeente Haarlem 28.232,33. De tuchtrechter voor de prijzen te Assen heeft een winkelier te Hoogeveen, die serviesgoed tegen te hoge prijs verkocht, een geldboete opgelegd van f4500. Slotkoers Vrijdag 316Vz 274 "2 227 >'2 159 '4 130 284 252 113 >/2 162 163 152 170 169 161 Vi 11514 391 Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holi.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A. A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank BiJliton Mij II De beperkende bepalingen behalve tea aanzien van de Indische fondsen, zijn weer opgeheven. Openings koersen 317S 274 K 2274 16012 OPLEIDING VAKEXAMEN Wet. huidverzorging, mani cure, electr. ontharen, haar- verzorging. cosmetische che mie. Chiropody (pedicure en algeh. voetverzorging) sport massage. (Tevens ged. schr. lessen met individueel nader te bepalen praktijk te Am sterdam). Aanvang nieuwe lessen Ja nuari. Academie v. Lichaamscultuur KEIZERSGRACHT 554. Amsterdam. Tel. 32325. Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge pr(Jzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 Gezocht een kleine Middenstandswoning in oml. gemeenten van Hrl Aangeb.: een grote midden standswoning met garage te Heemstede. Brieven no. 756 aan Adv. Bur. Rob, Postbox 125, Arnhem. Mevr. Langemeijer. Kerk- laan 121, Heemstede, vraagt voor direct NET MEISJE voor hele dagen, zelfstandig kunnende werken. CORSETTEN en BUSTEHOUDERS duceerd tegen 225.043 ton in de voorafgaan- rijwiel inmiddels weer van de koopman de week van 6 tot en met 11 December. had gekocht. Terzake van werkzaamheden voor de jaarwisseling zullen de kantoren der Spaarbank op Donderdag 30 en Vrijdag 31 December The bishop's wife (Luxor). Is men ge neigd veel van het buitenissige in 's mensen handwerk aan een al of niet kortstondige modegril toe te schrijven, dan zou men op filmgebied kunnen spreken van een „hausse" in hemelse afgezanten: kort na elkaar kregen wij „A matter of life and death", „Angel on my shoulder" en „It 's a wonderful life" te zien. alle voorzien van min of meer humoris tisch neergezette „bovenaardse wezens". En nu is het de beurt aan de Anglicaanse bisschop David Niven en zyn lieftallige echt- gente Loretta Young om in hun rustig voort kabbelende leventje verrast te worden door door de verschijning van een engel en nog wel in de gedaante van Cary Grant. In een alledaags colbertje duikt deze in hun mid den op. vertoont met zijn bovenaardse macht de ene „stunt" na de andere, maar blijkt als hij vertrokken is zowel bisschop als bis schopsvrouw een nuttig lesje te hebben l geleerd. Hetzelfde lesje (Wat begrip tet onen voor zijn medezondaars) wil de film door- gevenaan haar publiek, zij het niet in een hinderlijk moraliserende vorm maar verscho len achter een uiterst lichte verteltrant en een uit tal van détails sprekende humor. H. J. E. C. is de eerste termijn van een nieuw griezel drama-in-afleveringcn. waarin een weten schappelijke expeditie aan een woestijn vol verdorven Arabieren de onvermijdelijke ver borgen schat probeert te ontfutselen. Deze laatste bestaat naar de culturele eisen des tijds niet meer uit louter goudstaven of edelgesteenten, maar uit een oude anti kanker formule van Hippocrates, hetgeen al thans de geleerde schatzoekers in een wat riendelyker daglicht stelt. Maar dit is dan 1 „Achter de wolken" (City). Wij wijd den reeds eerder een beschouwing aan de Zwitserse film „Die Gezeichneten". die City deze week in reprise vertoont. Maar veel woorden zijn er niet nodig om deze rolprent aan te bevelen: op zulk een overtuigende en dikwijls aangrijpende wijze vestigt de film de aandacht van het publiek op het probleem der van huis en haard beroofde kinderen in Midden-Europa. De regisseur, Fred Zinne- man. verwierf reeds eerder roem met „Marie Louise". De vrijgezel en de bakvis (Palace). Shirley Temple is de bakvis, die nog geen verliefdheid van liefde kan onderscheiden en in Cary Grant de held harer dromen meent gevonden te hebben. Ze doet nog dwazer dan verliefde meisjes-van-zeventien gewoonlijk doen, tot grote ergernis van haar oudere, verstandige en geleerde zuster (Myrna Loy), die als politierechter ambts halve nog al eens met Cary te maken heeft gehad. Om het kwaad met kwaad te bestrij den veroordeelt zij Cary, de rol van haar zusje's aangebedene te spelen, een vonnis, dat evenwel een averechtse uitwerking heeft, zodat er tenslotte een psychiater aan te pas moet komen om aan de gang van zaken die wending te geven die de opmerkzame toeschouwer al lang had verwacht. Een vrolijke comedie met een flinke dosis Amerikaanse humor en kostelijk spel. vooral van Cary Grant. S. K. „Lassie komt thuis" (Frans Hals). Een vrij eenvoudig Engels verhaal, dat echter bijzonder boeit door de wijze, waarop de hond Lassie zijn trouw bewijst aan een familie in King Kong en de Arabieren (Spaarne).Yorkshire. Het dier woont bij een arme boe- ----- --- - rio»ol- i renfamilie en is zeer gehecht aan de zoon des huizes. Tegen vieren begeeft de hond zich naar school, om zijn kameraad te halen en de bewoners kunnen hun horloge gelijk stellen, als zy zien, dat de hond zich in de richting van de school begeeft. De ouders van de jon gen zijn echter niet in staat Lassie te onder houden en verkopen de trouwe vriend. Het dier vergeet echter zijn huis niet, en ont snapt enkele malen, zelfs, als het op vele kilometers afstand in Schotland vertoeft. de „Stille Armen'8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen. uur- K>oscnn<>n. Minnao. i moorden-orgie kan ontdekken. dat het doorzettingsvermogen van het dier beloond wordt. A. O. Bambie (Rembrandt). Wanneer men uit Walt Disney's voorliefde om dieren als onderwerpen voor zijn tekenfilms te kiezen de verwachting zou afleiden een zij het dan min of meer gestyleerde voorstelling van de gang van zaken in de dieren-maatschappij opgediend te krijgen, dan slaat men de plank ver mis. Want zelfs afgezien van het spraak vermogen dat Disney hen toebedeeld heeft, handelen en reageren zij als waren zy voor zien van de rede, die de mens onderscheidt van het dier. Het is dan ook ongetwijfeld de liefde en het begrip voor zijn mede-mensen, die Disney bij het maken van deze moderne fabels voor het witte doek bezielen. Met de fabels die ons in onze jeugd werden opge dist, hebben zij trouwens de tendenz tot een hier en daar wat zoetelijke moraal gemeen. Dat is overigens het enige ongunstige wat wij van „Bambi" kunnen zeggen, want ander maal heeft Disney zich 111 de geschiedenis van dit hertenjong een duivels kunstenaar getoond. Dankbaar gebruik makend van het komisch effect dat teweeg wordt gebracht door het projecteren van menselijke gebrui ken op allerlei soorten dieren, heeft hi Wij vragen AANK. EL. MONTEURS en WIKKELAARS ELECTO-TECHNISCH BEDRIJF C. HARTENDORP, Spaarne 3, Haarlem. NETTE SCHOONMAAKSTERS gevraagd voor 't schoonhouden van kantoorlokalen in de ochtend avonduren. Leeftijd boven 21 jaar. Aanm. CEMSTO, Nassaulaan 32. o .7 ----- - - Prachtig landschap van Schotland en Engeland maakt. De toeschou- H. C. J wer leeft mee met de moeilijkheden en ziet, i.ccib hij tafereeltjes geproduceerd die van een ont roerende humor zijn. Zal de één zijn ogen uitkijken naar de onbeholpen gratie van het pasgeboren hert, wij voor ons prefereerden zijn konijnen-vrindje Stamper die met ont wapende brutaliteit en onbedaarlijke lach lust van het leven genoot en de uil, die alle genoeglijke trekjes vertoonde van een knor rig oud heertje dat overigens niet van humor ontbloot is. Er zijn tal van scènes waarin de koddigheden van het verhaal op voortreffe lijke wijze door het picturale element worden ondersteund, zoals het moment waarop Bambi door Stamper wordt geïnstrueerd in het spreken. Dat de tekeningen van Disney's artisten weer voortreffelijk zijn. is eigenlijk overbodig te vermelden, maar taferelen als de herten-kudde die met grote, driftige spron gen over de weide voortijlt, het magistrale gevecht tussen de twee bokken en de om lijsting van het bos waarvan in alle vier sei zoenen de atmosfeer adembenemend juist wordt weergegeven, vormen toch de goede wyn die nog wei een extra-krans verdient Het enige dat uit dc toon viel, waren de vogeltjes die zo van een Paas-menu '-'.aren weggevlogen. W. L. B. Zoals wel ongeveer iedereen weet zijn de Ijsbanen EINDENHOUT aan de Wagenweg en BREDERODE te Santpoort met de Kerstdagen reeds geopend geweest. Hoe die Ijsbanen gemaakt worden is niet zo algemeen bekend. Het gaat als volgt' Bij een temperatuur van minstens 2 graden vorst wordt de grond iedere 20 minu ten voorzichtig besproeid Voorzichtig omdat vooral geen plassen mogen worden gemaakt, want dan ont staat bomijs. Iedere keer dus sproeien, wachten tot de baan weer droog gevroren Is, dan weer sproeien enz. tot na ettelijke malen sproeien een dun doch solide laagje ijs ontstaan ts. voldoende om enige duizenden schaatsenrijders een dag te laten genieten Iedere nacht wordt dit spel herhaald en Iedere morgen na een vorst- nacht ligt weer een nieuwe ijsbaan klaar. Uit het bovenstaande volgt wel. dat doorzakken of ln een wak rijden op deze ijsbanen uitgesloten l*. OUDERS, stuurt daarom Uw kinderen ln de Kerst vacantie naar EINDENHOUT of BREDERODE. ZIJ rijden veilig en U kunt rustig zljni Wagenweg achter de Elndenhoutstraat. te bereiken met denhoutetraatePatereIaan °f IU" 3 '°l de Kwakel Eta" bij de Ruïne te Santpoort, 10 minuten van station Sant poort. ook te bereiken met lijn 8 halte Velsercnd. Iedere 20 minuten vertrekt een bus van station Haarlem. Toegang beneden 14 jaar f 0.25 Toegang ouderen f 0.50 Op belde complexen nieuwe geluidsinstallaties, goede consumptie, garderobe, rijwielstalling en goede ver lichting. "s Avonds geen kinderkaarten. II geeft U gaarne advies, zonder enige verplichting Coraetlère Mevr. M. Splerlngs, Plein 2 rood. HAARLEM, boven filiaal Simon de Wit. Maandag, Dinadag, Woensdag en Donder dag thuis. Corsetièra Mevrouw J. Stlgter. Rembrandt laan 22. tel. 17030, HEEMSTEDE. Dinsdags thuis. Magazijn ..Llntri" 2fcndvoort- achelaan 55, Heemstede, Lingerie Tricotage, tel. 2773U. Woensdag aanwezig. Corsetièra Mevr. G. C. Dit®, Jullanalaan 8. OVEEVEEV, t«L 14780, la Dlnadaga en Donderdags thuis.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3