Haarlems Dagblad Aanleg De Veiligheidsraad wijst opnieuw „trekt troepen terug" van de hand Thans 41 doden en 99 gewonden Republikeinse verliezen zijn gering Ruhr-controle dan eerst de wordt uitgebreider bedoeling was 63e Jaargang No. 19128 Bureaux: Grote Houtstr. 93. Tel. Adv en Admin. 10724. 14825. Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Dinsctag 28 UecemEer 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal 14,25. Franco per post 14,75. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peerehoom cn töprcrtitc 'teaaricmecbc «ffourant (31nno i6?6) Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE VRAAG hoe vernieuwing van het onderwijs bereikt moet worden heeft sinds de bevrijding drie jaar velen in ons land bezig gehouden. De discussie zet zich onvermoeid voort, dringt dieper in het vraagstuk door en heeft zich tot het hoger onderwijs uitgebreid. Zowel uit de kring der hoogleraren als uit die der studeren den zijn bezwaren tegen de huidige toe stand naar voren gekomen; vooral de medische faculteit is daarbij in het geding gebracht. In een belangwekkende beschouwing in Economisch-Statistische Berichten heeft prof. dr. O. Bakker onlangs de schifting der leerlingen besproken, die geschieden moet opdat ieder in de maatschappij de plaats inneemt die het nuttigste resultaat voor het geheel waarborgt. Hij beroept zich op Plato in zijn overtuiging, dat daarvoor een grote „maatschappelijke bewegelijkheid" nodig is en hij toont met cijfers aan dat die bewe gelijkheid in ons land te gering is, hetgeen tot grote maatschappelijke verspilling leidt. Prof. Bakker beroept zich ten eerste op een onderzoek, door het Centraal Bureau van de Statistiek toegepast op de resultaten van 9700 leerlingen, die in 1930 tot het middel baar en voorbereidend hoger onderwijs werden toegelaten. Van die leerlingen be haalde precies de helft het einddiploma niet, één kwart verwierf het zonder vertraging en één kwart met vertraging. De schrijver verzekert dat hij de laatste zal zijn die beweert dat zij, die het diploma niet haal den, geen vruchten van hun studie heb ben geplukt. Maar het onderwijs was niet volledig geschikt voor deze groep. Als zij voortgezet onderwijs op lager niveau had gevolgd, zou zij daar beter resultaten op hebben geboekt. Veel geld is bovendien te loor gegaan aan bijlessen en veel leed had kinderen en ouders bespaard kunnen blij ven. Ook zouden de overheids-uitgaven er aanzienlijk door besnoeid zijn, al staan tegenover deze kosten die van het onder wijs, dat de kinderen dan wèl hadden moe ten ontvangen. Uit welke milieux komen de leerlingen van het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs? Prof. Bakker noemt de opgaven der statistiek: „30 uit hogere, 50 uit middelbare en 20 uit lagere milieux." Die drie kringen zijn evenwel van ongelijke sterkte, naar schatting zoals 15 25 60. Ge rekend naar de grootte wordt de ruwe ver houding van het aantal kinderen, die eruit bij het bedoelde onderwijs komen, dus 6-6- 1. Zelfs als men wil aannemen (schrijft prof. Bakker) dat in de hogere en middel bare milieux meer kinderen ervoor geschikt zijn dan in het lagere is deze verhouding zeer onwaarschijnlijk. Veel intellect uit de lagere milieux krijgt dus niet de kans tot ontwikkeling, die in een democratische ge meenschap natuurlijk moest zijn. In dit op zicht is de maatschappelijke verspilling heel groot. Over dit onderwerp is ook in dit blad geschreven, o.a. toen de vorige minister van Onderwijs, dr. Gielen, maar eenvoudig vaststelde dat de stroom leerlingen naar het M.O. veel te groot was en afgedamd moest worden, omdat zovelen het onderwijs te zwaar viel. Wij hebben toen hetzelfde opgemerkt dat prof. Bakker aanvoert: dat voor die grote groep, die de aandrang naar meer ontwikkeling heeft, een vorm van voortgezet onderwijs zou moeten komen die zij wel zou kunnen volgen, waarbij op het belang van moderne talen en van kennis der maatschappij gedoeld werd. Prof. Bak ker komt tot de conclusie, dat veel intellect uit kringen van lager ontwikkeling bij het huidige stelsel niet te baat genomen wordt. Dat blijkt inderdaad uit de cijfers. Onge twijfeld is het voor kinderen uit minder ontwikkelde kringen moeilijker, het M.O. en het V.H.O. te volgen dan voor kinderen van ontwikkelden, omdat zij thuis zoveel minder opsteken dat er bij aansluit. Die groter moeilijkheden zullen voor een aan tal te zwaar zijn, maar ervaring hpeft sinds lang bewezen dat de wilskrachtigen ze overwinnen. Dus moet men m.i. wel aan nemen dat in de minder ontwikkelde mi- ïeux een kleiner percentage geschiktheid fcezit, maar de verhouding 6-6-1 geeft dat zeker niet aan. En het is vaak beschamend, te ervaren dat men mensen met bijzondere kwaliteiten ontmoet die in hun leven schro melijk gehandicapt zijn doordat zij niet het onderwijs hebben geheid waarop hun aan leg hun recht gaf. Ik zie dat ook niet alleen als een eis van maatschappelijke organi satie, maar tevens en vooral als een per soonlijk recht, dat gewaarborgd behoorde te zijn. Ontstellend zijn de cijfers betreffende het hoger onderwijs, die prof. Bakker aan een uiteenzetting van prof. Révèsz ont leent. Er blijkt uit dat van een studenten generatie ongeveer dertig procent (voor de economische wetenschappen is het 42 universiteiten en hogescholen verlaat zon der enig examen te hebben afgelegd. Van de studenten-generatie 1930'31 hadden na zeven jaar de volgende percentages het doctoraal examen nog niet afgelegd: rechts geleerdheid 35 wis- en natuurkunde 75 letteren en wijsbegeerte 76 econo mische wetenschappen 82 veeartsenij kunde 34%, Technische Hogeschool 66%. Landbouw-hogeschool 41 Handelshoge school te Rotterdam 74 Handelshoge school te Tilburg 57 Men moet hierbij wel rekening houden met verschillende stu die-duur voor verschillende vakken. Maar uit de cijfers blijkt ook, dat in de economi sche wetenschappen maar 34 dus iets meer dan een derde, het tot een doctoraal examen brengen. Het beeld dat hier verkregen is voor het hoger onderwijs is dus zeker ongunstiger dan dat voor M.O. en V.H.O. Weer brengt prof. Bakker er de herkomst uit drie ver schillende milieux bij te pas en hij komt tot de gevolgtrekking dat de verhouding van het aantal studerenden bij het hoger onderwijs 38-15-1 is, dus nog veel abnor- maler. Zodat, hij zeker gelijk heeft als hij zegt dat de plaats, waar iemands wieg heeft gestaan, nog veel te veel invloed op zijn maatschappelijke bestemming heeft en dat grote maatschappelijke verspilling daar van het gevolg is. Hij pleit voor scherpe selectie (gelijk Plato die meer dan 2000 jaar geleden al aanbeval) onafhankelijk van de kapitaalkracht van ouders en verzorgers, voor voortgezet onderwijs op lager niveau voor degenen, die daarvoor wèl geschikt blijken, voor zeving" ook gedurende de schoolloopbaan en voor toepassing van een zelfde stelsel bij het hoger onderwijs. Maar hoe zijn de opvattingen van de ouders? Daarover valt meer te zeggen en die vraag raakt m.i. een van de grootste moeilijk heden. R. R. Russisch voorstel tot ultimatum voor Staakt het vureneveneens verworpen De Veiligheidsraad heeft gistermiddag niet minder dan twaalf sprekers het woord verleend over de Indonesische kwestie. Nadat dr. van Royen namens de Neder landse regering een voorlopige verklaring had afgelegd, die elders in dit blad uit voerig is weergegeven, volgde de indiening van twee resoluties, een Russische en een Oekrainse, die beide verworpen werden. De Russische eiste staking der vijandelijkheden binnen 24 uur na de eventuele aanvaarding der resolutie en de Oekrainse behelsde terugtrekking der Nederlandse troepen op de stellingen van vóór 18 December. De eerste resolutie kreeg als voorstemmers China. Syrië, de Oekraine en de Sovjet-Unie. De andere zeven leden onthielden zich. De tweede resolutie haalde een stem meer, namelijk die van Columbia. De anderen onthielden zich van stemming. Nadat de rij sprekers geëindigd was, werd de vergadering verdaagd tot heden half elf. In geheime zitting werd gisteren besloten dat de raad op 30 December zijn werkzaamheden te Parijs zal afsluiten cn met ingang van1 6 Januari in Lake Success zal bijeenkomen. Amerika is niet tevreden Behalve dr. Van Royen spraken nog elf andere woordvoerders van delegaties al of niet Veiligheidsraadsleden vertegenwoor digend. De Indiase afgevaardigde Desai maakte de Veiligheidsraad het verwijt, dat hij lijdzaam wacht op een besluit van de Nederlandse regering. Kolonel Hodgson, de aggressieve vertegenwoordiger van Australië, beschuldigde Nederland er van de beslissing van de raad te ontduiken door het kaatsen van de bal tussen Den Haag en Batavia. Jessup, de Amerikaanse afgevaardigde, legde de nadruk op de on tevredenheid van de Amerikaanse rege ring over de Nederlandse verklaring en eiste aanvulling van de leemten daarin. Munoz, Argentijn, bepaalde zich er toe de Nederlandse regering te verzoeken alle mogelijke medewerking te verlenen om staking der vijandelijkheden te bereiken. De Chinese gedelegeerde Chiang toonde zich teleurgesteld over de Nederlandse verklaring en vroeg zich af, wat de Ne derlandse regering voor plannen koestert. Malik, Sovjet-Unie, nam de kans waar om Amerika te beschuldigen van samen zwering met de „cynische Nederlandse aggressors" tegen de Indonesiërs. De Holte-Catello, Columbia, ontraadde de Veiligheidsraad het door Nederland ge stelde „fait accompli" te accepteren, aan gezien dit een slecht precedent zou zijn. Hij vroeg nadere gegevens te commande ren van de vertegenwoordigers der UNO die zich in Indonesië bevinden. De Syri sche afgevaardigde Fariz el Khouri was van mening dat de raad gefaald heeft in zijn taak. Tarachenko, Oekraine, sloot zich aan bij de wonderlijke beschuldiging van de Russische afgevaardigde aan het Ame rikaanse adres. De vertegenwoordiger van de republiek Indonesië, Palar, zeide dat Nederland bezig is te talmen om tijd te winnen voor een volledige overwinning. En tenslotte vertelde de Franse gedelegeer de Parodi de raad dat zijn regering onvol doende zekerheid had gehad over de per soon van de Oekrainse afgevaardigde Ta rachenko en het doel van zijn reis naar Berlijn, om een vlotte afwikkeling der visum-aangelegenheid te bevorderen. Dit als antwoord op een Russische beschuldi ging dat de Franse regering het te laat komen van de Oekrainer had bewerkstel ligd. Hierna werd de vergadering ver- Het is te verwachten dat de Indonesi sche kwestie vanmiddag weer ter tafel zal worden gebracht indien de raad tenminste in de voormiddag met de nieuwe uitbar sting in Palestina gereed komt. Het verdere verloop zal dan afhangen van de aanvullen de inlichtingen die van Nederland geëist zijn. Het lijkt nog te vroeg om uit het verloop van heden af te leiden, dat een zekere matiging betracht wordt; eerder kan men van uitstel van oordeel in af wachting van meer gedetailleerde gegevens spreken. Maar in Parijs wordt opgemerkt, dat reeds dit op zichzelf een matiging in houdt tegenover het standpunt, dat Ame rika en Engeland Vrijdag voor stonden. Ten aanzien van de richting welke de debatten vandaag zullen nemen is geen andere aanwijzing voorhanden, dan het informeel verzoek, heden door Columbia gedaan, de vertegenwoordigers van de raad in Indonesië om gegevens te verzoeken, die de raad bij het nemen van verdere be slissingen kunnen leiden. Zoals Vrijdag reeds'door de Nederlandse vertegenwoor diger gezegd is, zou daarmee aan deze ver tegenwoordigers een bevoegdheid gegeven worden die zij tot nog toe niet hadden en die ook niet door Nederland erkend is. Verwacht wordt dat deze week nog meer zittingen aan de Indonesische kwestie ge wijd zullen worden. Ondanks het feit dat het einde van de behandeling nog niet voorzien wordt, be sloot de raad heden dat de laatste Parijse zitting onherroepelijk niet later dan Don derdagavond zal zijn, waarna een week onderbreking van de werkzaamheden no dig zal zijn, om het overbrengen van de organisatie naar het permanent hoofd kwartier te Lake Success mogelijk te maken. Hedenochtend heeft de Veiligheidsraad eerst de toestand in Palestina besproken; het debat over Indonesië, dat gisteren niet werd voltooid, zal wellicht vanmiddag worden voortgezet. Nog een resolutie De Columbiaanse delegatie heeft thans het gisteren door haar gedane voorstel neergelegd in een ontwerpresolutie die mis schien hedenmiddag ter sprake zal komen. De resolutie luidt: „De Veiligheidsraad verzoekt de consu laire vertegenwoordigers in Batavia aan de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de republiek Indonesië te zenden ter infor matie van en als leiddraad voor de raad. Zulk een rapport moet omvatten het ver slag over de uitvoering van de order „Staakt het vuren" en de ogenblikkelijke toestand in de onder militaire bezetting staande gebieden en die, waaruit de strijd krachten konden worden teruggetrokken". Naar verluidt heeft dit nieuwe voorstel bij de Amerikaanse delegatie een zeer koele ontvangst gehad en is van deze zijde geen sterke steun te verwachten. 1 Twee militaire waarnemers van de U.N.O., een Australisch en een Amerikaans officier die toe gevoegd zijn aan dc Commissie van Goede Diensten, op het vliegveld van Djokjakarta, waar zij getuige waren van de Nederlandse luchtlandingen. Het woord is aan P c t i t-S c n n De waarheid omtrent onze verdienste ligt tussen hetgeen men er ons uit beleefdheid over zegt cn hetgeen wij cr uit bescheidenheid over zeggen. BATAVIA. 28 December. (Reuter). Volgens een Nederlands communiqué be dragen de Nederlandse verliezen sedert het begin van de actie in Indonesië 41 do den en 99 gewonden. Vier vliegtuigen gin gen verloren, waarvan twee waarschijnlijk werden neergeschoten door luchtafweer geschut, dat bediend werd door ongeveer 30 Japannezen. De zuiveringsacties in alle bezette ge bieden werden voortgezet. Egyptische premier vermoord Naar Reuter meldt is de Egyptische mi nister-president, Nokrasji Pasja, heden vermoord door zes revolverschoten, afge vuurd door een jonge man in politie-uni- form, die werd gearresteerd. Nokrasji was minister-president sinds* 1946 en beheerde de laatste tijd ook de por tefeuilles van Binnenlandse Zaken en Financiën. De 60-jarige premier was leider van de Saadistische partij, die in 1938 was gevormd na een splitsing in de nationalistische waf- distenpartij. Verleden maand werd te Cairo een man gearresteerd, die ervan beschul digd werd dat hij een aanslag op de pre mier had beraamd. In Wonosobo werd een honderdtal Chinezen vermoord ts (Hoofdproduct Rijst] In een Maandagavond te Batavia uitge geven Nederlands legercommuniqué wordt volgens Aneta gezegd, dat de verliezen aan Republikeinse zijde bij de gevechten in Indonesië „zeer gering" zijn. Het communiqué, waarin een overzicht wordt gegeven van de vijandelijkheden in de afgelopen drie dagen, zegt: „op zeer weinige uitzonderingen na was de tegen stand zeer zwak. Het oponthoud bij het oprukken van de Nederlandse strijdkrach ten werd hoofdzakelijk veroorzaakt door ongunstige weersomstandigheden en de vernieling van wegen". Het Nederlandse leger maakte meld'ng van het aantreffen van vijftien Nederlan ders, 25 Duitsers, twee Oostenrijkers, een Tsjechoslowaak en drie statenloze perso nen te Sarangan op de Oostelijke helling van het Lawoe-gebergte in Midden-Java. Verder is van militaire zijde te Batavia een overzicht ontvangen van de militaire ontwikkelingen op Java in de periode van 23 tot en met 26 December: In Midden- Java zette de colonne, welke uit Demak oostwaarts oprukte, de opmars voort en bereikte na de bezetting van Rembang de plaats Blora. Vervolgens werd contact ge maakt met de mariniersbrigade welke Tjepoe bezet had. De tegenstand, welke hierbij ondervonden werd, was gering. De troepen, welke Djokja, Magelang en Solo bezetten, gingen reeds over tot zuiverings- Qperaties in de omgeving van deze steden en het tussenliggende gebied. Van Solo uit rukte een colonne oostwaarts op naar Ma- dioen. Na enig oponthoud bij een verniel- Even nadat de Nederlandse jmrachutisten hot vliegveld bij Djokjakarta hadden bezet, landde cr een republikeinse Catalina. Het vliegtuig kipam uit Singapore en had dc zecen hier afgebeelde, wonderlijk uitgedoste T.N.I. officieren aan boord, die terstond gevangen werden genomen. de brug en enkele wegversperringen in het bergterrein voor Sarangan bezette de co lonne op 25 December Madioen. Tijdens deze opmars werden achtereenvolgens be zet: Tawananggoe, Sarang, Plaosan en Magetan. In het gebied bezuiden Mage lang werden rond de plaatsen Toeren en Dampi zuiveringsacties uitgevoerd. De ma riniersbrigade zette haar opmars zuid waarts voort en bezette de plaatsen Ngawi en Ploso, waarna contact gemaakt werd met de bezetting van Madioen. Op 23 December werd een actie tegen Bantam ingezet waarbij zonder enige te genstand in enkele dagen het gehele ge bied werd bezet. Na een week kon vrijwel op geheel Java worden overgegaan tot zuiveringsacties. Aangezien vrijwel geen tegenstand werd geboden zijn de verliezen van de T.N.I. verhoudingsgewijze gering gebleven. Een groot aantal wapens van allerlei soort en kaliber is in beslaggenomen of door de bevolking ingeleverd. Ook werden enige munitie-opslagplaatsen en wapenfabrieken aangetroffen. In Djokja zijn verschillende Duitsers ge arresteerd, onder wie Hanz Losche van de voormalige Duitse marine, die een Indo nesische vlammenwerper bouwde en Koerper, die vroeger politie-commissaris van Soekaboemi was en als NSB'er werd gearresteerd. Hij werkte later voor de Ja pannezen en voor de republiek. Uit Wonosobo wordt vernomen, dat al daar voor de komst van de Nederlandse troepen een honderdtal Chinezen ver moord is. Volgens het Bataviase Dagblad bestaat onder de Chinezen te Batavia en elders grote ontstemming over de houding van de Chinese afgevaardigde in de Veiligheids raad. Indien de Nederlandse troepen had den moeten terugtrekken tot achter de oude demarcatielijn, „zou hiervan met grote waarschijnlijkheid het gevolg zijn geweest een massale afslachting van Chinezen in het republikeinse gebied", aldus het Dag blad. dat vervolgt: ..Onder de Chinese be volkingsgroep wordt thans overwogen, welke maatregelen dienen te worden ge nomen om de regering van Nanking er toe te brengen haar houding ten aanzien van het Indonesische vraagstuk radicaal te wijzigen in verband met het grote ge vaar, waaraan talrijke Chinezen zouden worden blootgesteld, wanneer inderdaad zou gebeuren, waarvoor de Chinese afge vaardigde pleitte ter ondersteuning van het Amerikaanse standpunt" Millioenen Kerstpakketten naar Europa Dank zij het Marshall-plan zijn duizen den particulieren in Amerika in staat ge weest Kerstgeschenken in de vorm van voedsel- en kledingpakketten naar het bui tenland te zenden. In de zes weken vóór Kerstmis gingen er uit de Verenigde Staten twee en een half millioen van dergelijke pakketten naar families in Europa. Concessies aan Frankrijk Beveiliging van Duitslands Westelijke buurlanden Uit Parijse bron werd gisteravond ver nomen. dat het ontwerp-statuut voor het instellen van een internationale controle- organisatie voor het Ruhrgebied, dat heden middag zou worden gepubliceerd in zijn thans goedgekeurde vorm een aanmerke lijke concessie van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk betekent. Het ontwerp-statuut voorziet erin dat de souverciniteit over hel Ruhrgebied door de bezettings-mogendheden aan een toekom stige Duitse regering zal worden overgedra gen. Bepaalde bevoegdheden ter controle van de in het Ruhr-gebied voortgebrachte hoeveelheden steenkool, cokes en staal zul len worden overgedragen aan een „Inter nationale Ruhr-organisatie". Deze regeling wordt te Parijs als een aanzienlijke concessie aan het Franse standpunt beschouwd, daar hierdoor het beginsel wordt erkend dat de geallieerden permanente controle dienen te hebben over de productie van de voornaamste indu strieën van het Ruhr-gebied. In de oorspronkelijke overeenkomst, die in Juni te Londen is gesloten, waren de bevoegdheden van de „internationale Ruhr- organisatie" beperkt tot het uitoefenen van controle op de distributie van de producten der industrieën in het Ruhr-gebied. Men is er te Parijs voldaan over dat de Britse en Amerikaanse regeringen voor het eerst sinds het einde van de oorlog hebben toegegeven, dat het noodzakelijk is de con trole over de productie van 't Ruhr-gebied permanent in handen te geven van eèn lichaam, waarin alle betrokken geallieer den zijn vertegenwoordigd. Voorts zullen in het ontwerp-statuut de Truman signaleert Russische leiders die pro-V.S. zijn President Truman heeft verklaard dat hij ongerust is omdat de Sovjet-Unie „onze grootste bondgenoot, er een stelsel van moraal->eodes op na houdt, die met moraal niets van doen hebben". President Truman sprak tijdens een lunch, welke werd gegeven ter ere van zijn gewezen deelgenoot in een kramerijen- zaak te Kansas City. De president zeide: „Gesloten overeen komsten zijn voor de Sovjet-Unie niet hei lig. Ik heb te Potsdam gedétailleerde over eenkomsten met haar gesloten, doch de Sovjet-Russische regering heeft zich aan geen enkele van deze overeenkomsten ge houden. Dit is een situatie, welke mij zeer veel leed doet, omdat het Russische volk een groot volk is. Ik ben er zeker van, dat, in dien het Russische volk invloed op zijn regering kon uitoefenen, deze overeen komsten zouden worden nageleefd". President Truman besloot met te zeg gen: „Er maken heden ten dage bepaalde leiders deel uit van de Sovjet-Russische regering, die ten zeerste verlangend zijn met ons tot overeenstemming te komen". De president gaf niet aan, welke leiders door hem werden bedoeld. Het Butlincamp Een commissie van „ongerusten" Gisteravond hebben de besturen van de Zandvoortse Handelsvereniging, de café- houderirvereniging „Ons Belang" en de Strandpachtersvereniging een gezamenlijke vergadering gehouden om de in hun krin gen gerezen bezwaren tegen het Butlin camp onder ogen te zien. Besloten werd nog geen bezwaarschrift op te stellen, doch wel een commissie van drie personen te benoemen, die met de commissie voor het Butlin-camp een bespreking zal hebben. De burgemeester, die zich door twee rechercheurs van politie van het gespro kene op de hoogte had laten houden, deelde ons mede, dat hij hiertegen geen bezwaar had, ook niet tegen het feit. dat een ver tegenwoordiger van de groep ongerusten de besprekingen in de commissie-Butlin zou bijwonen. „Niets is mij zo lief als openbaarheid", aldus mr. Van Fenema. Er ligt echter nog steeds een antwoord klaar op een aantal vragen, die mr. Van Fenema uit de categorie over de Butlin-plan nen waren gesteld, doch de vertegenwoor diger van deze categorie, aan wie dit ant woord gezonden kan worden, is nog steeds niet aangewezen. bevoegdheden van de internationale Ruhr- organisatie en de wijze, waarop zij zal wer ken, worden omschreven. Ook zal in alge mene zin worden aangegeven welke maat regelen reeds genomen zijn of nog genomen zullen worden teneinde Duitsland's Weste lijke buurlanden te beveiligen tegen elk gevaar van een nieuwe Duitse aanval. Deze veiligheid zal in hoofdzaak verzekerd wor den door de instelling van de volgende twee lichamen: Het geallieerde militaire veiligheids kantoor waarvan de bevoegdheden door Amerikaanse, Britse en Franse deskundi gen tijdens besprekingen te Berlijn en te Frankfort zijn vastgelegd en de interna tionale Ruhr-organisatie. Verwoede veldslag in de Negev-woestijn Israëlische troepen snijden Gaza af Officiële en officieuze berichten wijzen er op. dat een verwoede veldslag aan de gang is in het Negev-gebied ten Zuid- Westen van de Egyptische stad Gaza. Een Israëlische militaire woordvoerder ver klaarde gisteren dat er strijd gevoerd werd ten Noordwesten van de Joodse nederzet ting Nerim. De woordvoerder zei verder dat de aan voer van voorraden en troepen naar Gaza, sedert de laatste veldslag in het Negev- gebied aanzienlijk vergroot is. Correspon denten en persfotografen werden zonder uitzondering geweerd in het Negev-gebied. Volgens een Egyptische klacht, waarvan gisteren melding werd gemaakt door de commissie van de UNO, zijn de Israëlische troepen in Zuid-Palestina doorgebroken naar de zee, waardoor dc Egyptische strijdkrachten, welke zich bevinden in een strook kustgebied rondom Gaza, de zetel van de Arabische „voorlopige Pales tijnse regering", van hun bases zijn afge sneden. Een woordvoerder van de UNO ver klaarde dat de Egyptische opperbevelheb ber melding had gemaakt van een Israëli sche doorbraak naar de zee, welke ten Zuiden van de stad Chan Younis, in de Negev-woestijn aan de weg van Egypte naar Gaza gelegen, heeft plaats gevonden. Van officiële Israëlische zijde werd gewei gerd commentaar te leveren op dit bericht. De Egyptische permanente afgevaardigde bij de UNO Fawzi Bey, heeft in een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Belg Van Langenhove, verklaard dat Isaël de Veiligheidsraad, wat liet Negev- gebied betreft, voor een voldongen feit tracht te stellen. Tito tart Cominform Export naar het Westen Maarschalk Tito heeft gisteren gedreigd de export van grondstoffen uit Joegoslavië naar het Westen te verleggen, indien de Cominform-landen handelsovereenkomsten bleven schenden. Maarschalk Tito, die het woord voerde in het Joegoslavische parle ment tijdens het debat over de begroting, zeide dat Joegoslavië hiertoe gedwongen zou worden om de machinerieën, die het zo dringend nodig heeft „van de andere zijde" te verkrijgen. Met betrekking tot plannen voot de industrialisatie van Joe goslavië zei Tito, dat dit „vele staten die dachten, dat Joegoslavië een bron van grondstoffen voor hun industrie zou blijven niet naar de zin is". Joegoslavië heeft be sloten al zijn eigen hulpbronnen te exploi teren „in strijd met hun advies", daar het over voldoende ijzererts beschikte om de vestiging van een zware industrie te recht vaardigen. Het is absurd om koper, bauxiet en aluminium te exporteren en ze weer m andere vorm te importeren, aldus Tito. AFNEMENDE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bi!t, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met later plaat selijk enige sneeuw of regen en toe nemende wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht op de meeste plaatsen nog lichte of matige vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. 29 December: Zon op Maan op 8.48 uur. onder 16 36 uur 8.32 uur. onder 15-11 uur t

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1